ČEZ

Vize 2030

ok

Vize 2030

Projekt malého modulárního reaktoru v Temelíně postupuje do další fáze

ČEZ podepsal 24. dubna s českým státem memorandum o spolupráci při přípravě prvního malého modulárního reaktoru (SMR). Ve stejný den navíc ČEZ podepsal také důležitou smlouvu s britskou společností Rolls-Royce SMR, ve které má přibližně 20% podíl, o provedení přípravných prací (Early Works Contract), díky které je možné zahájit zpracování dokumentace a podkladů pro povolovací procesy na stavbu malého modulárního reaktoru (SMR) v Temelíně. V jižních Čechách vyroste v pořadí druhý malý modulární reaktor od Rolls-Royce SMR, první vznikne v tradiční jaderné lokalitě Wylfa ve Velké Británii.

Malé modulární reaktory jsou jedním z pilířů dlouhodobé strategie ČEZ a moderní energetiky České republiky. Jde o nezbytnou součást českého energetického mixu, který bude stát po boku velkých jaderných bloků a obnovitelných zdrojů. První malý modulární reaktor má vyrůst v sousedství jaderné elektrárny v Temelíně, ČEZ rozvíjí také projekt v Tušimicích na místě současné uhelné elektrárny a prověřuje i další místa. Právě lokality uhelných elektráren se jeví z dlouhodobého hlediska jako vhodné, protože SMR bude vedle výroby elektřiny také spolehlivým zdrojem tepla pro okolní města.

 

Orlík se promění ve čtvrtou přečerpávací elektrárnu

ČEZ v roce 2033 dokončí modernizaci vodní elektrárny Orlík, která se promění ve čtvrtou velkou přečerpávací elektrárnu v Česku. Projekt naváže na Dlouhé stráně, Dalešice a Štěchovice a výrazně posílí schopnost ukládat elektrickou energii ve formě vody. V rámci modernizace budou dvě ze čtyř soustrojí upravena na obousměrný přečerpávací režim. Voda se bude čerpat mezi Orlickou a Kamýckou přehradou, což umožní ukládání energie o kapacitě až 750 MWh – tedy zhruba denní spotřeby 80 tisíc domácností. Ostrou fázi projektu zahájíme v roce 2027 a elektrárna zůstane během modernizace v provozu. Celý projekt je unikátní tím, že využije stávající vodní dílo bez záboru nových ploch a zvýší flexibilitu české energetické soustavy.

 

Elektrárna Ledvice: jistota tepla i po konci uhlí

V Ledvicích pokračujeme v modernizaci teplárenství, aby dodávky tepla pro Teplice, Bílinu i samotné Ledvice zůstaly spolehlivé i v dalších desetiletích. Uhlí postupně nahrazují nízkoemisní zdroje, čímž navazujeme na proměnu tepláren v celém Ústeckém kraji. Vedle již spuštěného plynového zdroje zde připravujeme biomasovou kotelnu, elektrokotel i fotovoltaickou elektrárnu. Vzniká tak unikátní kombinace různých energetických zdrojů, která výrazně sníží ekologickou stopu provozu. Po dokončení modernizace klesnou emise CO2 až o 85 % a emise skleníkových plynů dokonce až o 95 %.


Skupina ČEZ dnes zajišťuje dálkové vytápění pro bezmála 450 tisíc domácností v České republice. Zachování spolehlivých dodávek proto vnímáme jako klíčový závazek. Po projektech v Prunéřově, Tušimicích a Trmicích přichází na řadu právě Ledvice – poslední teplárenský provoz ČEZ, kde se uzavře éra uhlí.

Kamil Čermák 

generální ředitel ČEZ ESCO 

 

ČEZ