Mezi námi
ok
Mezi námi
Když se spojí kreativita a odbornost
Vzdělávací programy Skupiny ČEZ přinášejí ovoce. Snažíme se nadchnout pro náš obor co nejvíc studentů, kteří by se jednou v budoucnu třeba mohli stát našimi kolegy. O tom, díky čemu se to daří, si povídali Vít Pavlík, jehož tým má osvětu veřejnosti v popisu práce, a Lukáš Svoboda, který sám v minulosti díky přednášce jiného našeho kolegy a Letní univerzitě našel cestu do ČEZ.
Text: Eva Krulišová Foto: Martin Malý a Aleš Král
Vít Pavlík
vedoucí infocenter Skupiny ČEZ
Vítek rád tráví čas se svou malou dcerkou, a když je možnost, věnuje se cyklistice a dalším sportům.
Jaké vzdělávací projekty tvůj útvar dělá a pro koho jsou určené?
S kolegyněmi máme na starosti náš vzdělávací program Svět energie. Jeho cílem je vysvětlovat hravou formou, jak fungují elektrárny nebo kudy putuje elektřina do zásuvek. A při tom se samozřejmě snažíme mladé lidi nadchnout pro techniku. Zaměřujeme se tedy hlavně na školy, respektive studenty, takže Svět energie rozhodně doporučuji i kolegům, kteří mají ratolesti. Budu rád, když ho představí jejich fyzikářům. Pokud mám zmínit pár našich nejúspěšnějších projektů, jsou to určitě VR brýle s prohlídkami elektráren, online pořad Virtuálně v elektrárně, besedy ve třídách Setkání s energií, které ostatně sám dobře znáš, a v neposlední řadě naše infocentra. Ročně se do těchto projektů zapojí téměř 300 tisíc dětí i dospělých. Jejich kompletní přehled máme na www.svetenergie.cz.
Kde si můžeme s kolegy něco z toho vyzkoušet?
Většinu z toho, co jsem jmenoval, organizujeme i pro veřejnost a kolegové z ČEZ jsou vřele vítáni. Třeba s VR brýlemi, o které je obrovský zájem, objíždíme během roku různé akce po celé republice. V létě bude naše zóna Svět energie na karlovarském filmovém festivalu, na Colours of Ostrava nebo na festivalech ČEZFEST. Brýle jsou taky stálou součástí prohlídek v našich vybraných infocentrech, kam může přijít každý se zájmem o energetiku.
Všiml jsem si, že temelínské infocentrum je teď zavřené. Kdy se můžeme těšit na jeho znovuotevření?
Plánujeme ho otevřít během srpna. Intenzivně na tom teď pracujeme a můžu slíbit, že výsledek bude opravdu stát za to. Návštěvníky přivítá zbrusu nová expozice, která je moderní, hravá a interaktivní. Už se moc těšíme, co na to řeknou! Mezitím kolegy moc rádi přivítáme v našich dalších infocentrech, výlet k nám si můžou udělat třeba v rámci letní dovolené.
Lukáš Svoboda
vedoucí skupiny provozní zkušenosti, JE Temelín
Lukáš ve svém volnu cestuje, jezdí na kole nebo lyžuje. Baví ho manuální práce, ale rád vyrazí i za kulturou.
Jak ses dostal k práci v Temelíně?
Na střední škole jsem absolvoval jednu z vašich vzdělávacích besed o energetice, na které přednášel odborník z Temelína. O tom, že půjdu studovat techniku, jsem měl poměrně jasno už předtím, ale tohle mě inspirovalo zaměřit se víc na jádro. Na vysoké jsem se potom v elektrárně účastnil Letní univerzity, a protože jsem k tomu navíc úspěšně složil psychotesty, rozhodl jsem se stát operátorem. Z blokové dozorny jsem se pak přesunul na svoji současnou pozici, která mi mimo jiné umožňuje mít vlastní tým a vést lidi. A když mi to práce a čas dovolí, jezdím do škol jako lektor vašeho projektu Setkání s energií, který jsi zmínil.
Proč ses rozhodl stát lektorem? To chce přece jen i špetku kreativity, kterou by operátoři oplývat zrovna neměli.
To, co dělám, mi musí dávat smysl. Na blokovce mi dávalo smysl řídit největší stroj v naší zemi, díky kterému mají české domácnosti elektřinu. Jako lektor se zase snažím vracet to, co mi ČEZ dal už během studií – šířím zájem o techniku mezi mladými. Třeba se díky tomu jednou někteří vydají podobnou cestou a my tím získáme další šikovné kolegy, bez kterých se do budoucna neobejdeme. A co se té kreativity týká, on je to spíš trochu mýtus. Kdybychom si ale s ostatními lektory nevěděli rady, obrátíme se na tvůj útvar, stejně jako se vy obracíte na ten náš, když potřebujete něco vysvětlit nebo poradit s technickými záležitostmi. Myslím, že ta spolupráce funguje na jedničku.
Je nějaká otázka, která tě z úst studentů překvapila nebo zaskočila?
Součástí práce lektora je nenechat se rozhodit. Možná mi v tom pomáhá právě i ta operátorská průprava. Vždycky mě ale potěší, když jsou studenti aktivní, zapojují se a mají dotazy. Vlastně by se dalo říct, že mě jednou jeden školák trochu nachytal na švestkách. Ptal jsem se, který bezemisní zdroj vyrábí elektřinu jako jediný stabilně. Čekal jsem, že zazní odpověď jaderná elektrárna. Zvedla se ale jedna ruka, která odvětila, že to přece zvládá i přílivová elektrárna. No, musel jsem mu dát za pravdu. Super postřeh.
Chcete vědět víc? Jděte na www.svetenergie.cz. Vzdělávací portál Svět energie Skupiny ČEZ je tu i pro vás.