-
ČEZ
PROUD 01/2023
Proud Jaro/2023
Titul
Čísla
Několik čísel
na úvod...31
České jaderné elektrárny vyrobily v roce 2022 rekordní množství energie. Do přenosové sítě dodaly 31 TWh elektřiny, tedy o 300 000 MWh více než v předchozím roce.
100
Skupina ČEZ letos odvede českému státu celkem více než 100 mld. Kč. Pomohou snížit ceny energií pro spotřebitele.
1 212
V průběhu loňského roku Skupina ČEZ nabrala do svých řad celkem 1 212 nových pracovníků. Každý šestý nově příchozí nastoupil do oblasti jádra.
902
Tolik zákazníků se v minulém roce obrátilo na ombudsmana ČEZ Josefa Sedláka. Uznal oprávněnost 75 podnětů, z nichž u přibližně poloviny požádal o specifický přístup s ohledem na těžkou životní situaci žadatele.
136
Rok 2022 přál výrobě ve fotovoltaických elektrárnách provozovaných společností ČEZ Obnovitelné zdroje. Meziročně přidaly přes 14 tisíc MWh a dosáhly historicky druhého nejlepšího výsledku, vyrobily 136 tisíc MWh bezemisní elektřiny.
Glosa
GLOSA
Minulý rok je pro divizi jaderná energetika důvodem k hrdosti. Naše jaderné elektrárny loni vyrobily historicky rekordní množství energie. Do přenosové sítě dodaly 31 TWh elektřiny, což je o 300 000 megawatthodin více než v předchozím roce a výrazně nad plánovanou výrobou.
Máme za sebou pět let fungování divize jaderná energetika. A vzpomeňme, že před pěti lety se nám cíl 30 TWh ročně zdál nereálný, nebo přinejmenším velmi ambiciózní. Zvládli jsme to a nastal čas si nastavit cíl nový. Tím je do roku 2030 dosahovat průměrné výroby 32 TWh ročně a zajistit přinejmenším 60 let bezpečného provozu všech našich jaderných bloků. A nestavíme vzdušné zámky, naše vize je velmi realistická.
Cílem provozu našich jaderných elektráren bude vždy bezpečnost, spolehlivost i maximální efektivita. Obě jaderné elektrárny chceme udržet v co nejlepší kondici a cesta, jak toho dosáhnout, spočívá v průběžné modernizaci i v dalším zvyšování bezpečnosti a efektivity. V letošním ani příštím roce rekordní výrobu kvůli plánovaným investicím nečekejme. Naplno rozbíháme klíčové projekty, jako je prodloužení palivových kampaní nebo unikátní čištění parogenerátorů Dukovan, díky kterým bychom měli pod značkou „B32T“ našeho cíle dosáhnout. Vše, do čeho se pouštíme, přitom děláme s vědomím, že ani v případě našich elektráren nekončí život šedesátkou.
Ve Skupině ČEZ směřujeme k bezemisní budoucnosti a udržitelnosti, význam jádra neustále roste. Čekají nás proto zcela zásadní úkoly. Naše stávající jaderné zdroje a jejich bezpečná a stabilní výroba jsou klíčové. Pracujeme ale zároveň na plánech výstavby malých modulárních reaktorů a pokračujeme v tendru na stavbu nových bloků. Je mi ctí, že máme možnost společně tvořit budoucnost české energetiky.
Děkuji všem kolegům za to, co se nám společně podařilo, a dívám se s novým očekáváním do dalších let.
Bohdan Zronek
Člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika
→ Rozhovor s Bohdanem Zronkem ze Studia ČEZ najdete zde.
Trading
Trading
Trading Skupiny ČEZ
Trading ČEZ má za sebou nejúspěšnější rok v historii z hlediska obchodování, ale i zvládnutí důležitého strategického úkolu a objevování nových obchodních příležitostí. Naši tradeři v loňském roce uzavřeli 243 tisíc transakcí a zobchodovali 419 TWh elektřiny a 1 912 TWh zemního plynu. Celková obchodní marže tradingu za rok 2022 dosáhla rekordních 26,9 miliardy korun. Nejvýznamnějším strategickým úkolem bylo získat kapacity ve vůbec prvním LNG terminálu otevřeném v Evropě po začátku války na Ukrajině a dostatečné množství zkapalněného zemního plynu za přijatelnou cenu.
Tradeři ČEZ se v rámci posilování energetické bezpečnosti vydali také na nové trhy a začali obchodovat zcela nové produkty. Objevili také řadu nových příležitostí, které dokázali přeměnit ve vynikající obchodní výsledky.
→ Více se dozvíte v reportáži ČEZ TV.
Vize 2030
Vize 2030
Zajímavé zprávy z naší Skupiny
Skupina ČEZ v roce 2022 vydělala přes 80 mld. Kč, českému státu letos odvede více než 100 miliard.
V úterý 21. března byly zveřejněny hospodářské výsledky za rok 2022. Hlavní ukazatele hospodaření se vyvíjely takto:
● Provozní výnosy vzrostly meziročně o 27 % na úroveň 288,5 mld. Kč.
● Provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl o 108 % na 131,6 mld. Kč.
● Čistý zisk dosáhl 80,7 mld. Kč.
Významný meziroční nárůst zisku reflektuje enormní růst cen elektřiny v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami a vysokou provozní spolehlivost našich elektráren.
Dosažený zisk za rok 2022 indikuje rekordní dividendu 117 Kč na akcii. Pro Českou republiku by to znamenalo
44 miliard Kč. Navíc v roce 2023 odvede Skupina ČEZ českému státu nově zavedenou daň z neočekávaných zisků a odvod z nadměrných tržeb z výroby v celkové výši 30–40 mld. Kč a dále 26–30 mld. Kč z titulu běžné daně z příjmů. Celkem letos odvedeme státu na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby více než 100 mld. Kč.
„Jsem hrdý na vaši práci v loňském roce. V energetické krizi jsme obstáli, přispěli aktivně k jejímu řešení a společně prokázali, že jsme spolehlivým společensky odpovědným partnerem. Základním krokem pro vyřešení energetické krize a posílení energetické bezpečnosti ČR bylo zajištění přístupu k dodávkám LNG z nizozemského terminálu, který byl spuštěn jako první v Evropě od ruské invaze za pouhých 6 měsíců,“ uvedl Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a. s., a dodal: „V rámci plnění strategické VIZE 2030 je prioritou rozvoj jaderné energetiky s cílem dlouhodobě bezpečně vyrábět přes 32 TWh ročně. Zahájili jsme výběrové řízení na dodavatele stavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a urychlili přípravu výstavby malých modulárních reaktorů. V oblasti obnovitelných zdrojů probíhá intenzivní příprava výstavby nových zdrojů s cílem zprovoznění výkonu 6 000 MW do roku 2030 a podpora výstavby fotovoltaických elektráren zákazníků.“
„Děkuji vám za dosažené výsledky a za obrovské úsilí v uplynulém roce,“ dodal Daniel Beneš.
→ Video z tiskové konference k hospodářským výsledkům najdete zde.
Evropská investiční banka poskytne dalších 50 milionů eur našemu fondu Inven Capital
Stejnou částku už společně investovaly v předchozích šesti letech. Náš venture kapitálový fond Inven Capital a Evropská investiční banka (EIB) rozšiřují dosavadní spolupráci v oblasti investic do inovativních firem a start-upů zaměřených na čisté technologie. Banka poskytne našemu fondu dalších 50 milionů eur. Cílem společné investice EIB je využít odborných znalostí a přístupu na trh, jimiž disponuje Inven, k rozdělení prostředků EIB mezi inovační firmy a k podpoře technických řešení, která mohou přispět k redukci emisí CO2. Partnerství stvrdili svým podpisem (na fotce zprava): Tomáš Pleskač, člen představenstva a ředitel divize nová energetika, Petr Míkovec, generální ředitel a předseda představenstva Inven Capital, Lilyana Pavlova, viceprezidentka EIB, a Martin Novák, člen představenstva a ředitel divize finance.
Náš největší dobíjecí hub najdete u pražského letiště
V nákupním centru POP Airport dobije energii až 50 elektromobilů. Pět dobíjecích stanic, které jsme v obchodním centru POP Airport u pražského letiště zprovoznili v loňském roce, doplnilo letos 20 nových dobíjecích stanic v podzemních garážích centra. U každé z nich mohou současně doplňovat energii dva elektromobily. Dobíjecí hub v Tuchoměřicích tak zvládne najednou dodat bezemisní energii padesátce elektroaut. Nové stojany vznikly díky grantu z Operačního programu Doprava.
Malé modulární reaktory v našich lokalitách
ČEZ předběžně vytipoval další dvě preferované lokality pro malé modulární reaktory (SMR), v pořadí druhý a třetí. Po prvním projektu v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín by mohly SMR vyrůst také v Dětmarovicích a Tušimicích, tedy v místech současných uhelných elektráren. Lokality se tak transformují na bezemisní. Kromě prvních tří míst pro stavbu malých modulárních reaktorů zkoumá Skupina ČEZ i další lokality. Analýzy se zabývají například územím elektráren Prunéřov, Ledvice, Poříčí, Mělník a Dukovany. Projekt SMR v místě elektrárny Poříčí již analýza doporučila dále nerozvíjet kvůli téměř jisté přítomnosti aktivního zlomu v blízkosti lokality, což umístění jaderné technologie vylučuje. Transformace nejaderné lokality v jadernou vyžaduje řadu průzkumných činností trvajících 3-5 let, teprve poté bude možné zahájit povolovací proces. Skupina ČEZ se v rámci své Vize 2030 zavázala k přípravě výstavby malých modulárních reaktorů s celkovým výkonem přes 1 000 MW po roce 2040. Ve zmíněných lokalitách by ale malé modulární reaktory mohly vzniknout už ve druhé polovině 30. let.
Informace o nových jaderných zdrojích na jednom místě
Spustili jsme nové webové stránky, věnované novým jaderným zdrojům. Umožní sledovat, jak se vyvíjí příprava nových bloků, a připomenout si nejdůležitější milníky. Najdete zde také informace o novém trendu jaderné energetiky: malých modulárních reaktorech (SMR).
→ www.cez.cz/njz
Urychlujeme přípravu nového bloku v Dukovanech
Náš expertní tým urychlil čtení úvodních nabídek, které jsme obdrželi na konci listopadu loňského roku, abychom mohli dát všem třem uchazečům o stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech, tedy americko-kanadské společnosti Westinghouse, francouzské EDF a korejské firmě KHNP, více času na zpracování kvalitních finálních nabídek. Předpokládáme ukončení vyjasňovací fáze do začátku května a v polovině září očekáváme finální nabídky.
Do modernizace Temelína letos investujeme 3,6 miliardy korun
Celkově v průběhu letošního roku je v Temelíně naplánováno 271 investičních akcí, tedy o 46 více než loni. Vynaložíme na ně 3,6 miliardy korun. Cílem je zajistit minimálně šedesátiletý provoz Jaderné elektrárny Temelín. Příkladem může být prodloužení palivové kampaně, která v současné době trvá přibližně rok, ale v následujících letech se bude prodlužovat až na finálních 18 měsíců. Pokračuje také modernizace části řídicího systému hlavních výrobních bloků, o které jsme psali v zimním vydání časopisu PROUD v roce 2021. Jde o jednu z největších investic v historii temelínské jaderné elektrárny a kompletně má být dokončena v roce 2029. Nový systém bude postupně přebírat řízení od roku 2025, v plném rozsahu na obou blocích začne fungovat během roku 2029.
Pokračuje demolice Elektrárny Prunéřov I
Demoliční práce probíhají podle nastaveného harmonogramu, areál Elektrárny Prunéřov I by měl být připraven pro další využití do konce roku 2023. Pokračujeme v naplňování naší strategie Čistá Energie Zítřka, jejímž cílem je přechod na nízkoemisní výrobu elektřiny. V případě prunéřovské jedničky se jedná o přípravu lokality k dalšímu využití.
→ Unikátní záběry z demolice jedné z nejstarších elektráren v Česku, která ukončila svůj provoz 30. června 2020 po 53 letech, rozhodně stojí za zhlédnutí.
Největší akumulátor v České republice
ČEZ ESCO postaví v areálu Energocentra Vítkovice největší akumulátor v České republice. V plném provozu bude v druhé polovině letošního roku. Baterie velká jako rodinný dům pomůže stabilizovat českou energetickou soustavu. Výkon bateriového uložiště je 10 MW a systém pojme 9,45 MWh energie, tedy trojnásobek baterie ČEZ v Tušimicích. „Evropská energetika se dynamicky mění, ale základem zůstává bezpečná dodávka energií a stabilita sítí. Rostou proto požadavky na kapacity pro spolehlivé uložení, nebo naopak rychlé dodání energie a také pro poskytování tzv. podpůrných služeb. Naším cílem je vybudovat 300 MW v akumulaci do roku 2030 a intenzivně pracujeme na prvních velkých projektech. Důkazem je i dosud největší baterie ve Vítkovicích. Podobné systémy připravujeme i v dalších areálech,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
O nás
O nás
ČEZ je opět nejžádanějším zaměstnavatelem roku
V rámci největší ankety svého druhu o tom rozhodlo 12 000 studentů vysokých škol. Anketa TOP Zaměstnavatelé pravidelně zjišťuje, kam by šli čeští vysokoškoláci po škole pracovat nejraději. Energetika, a zvláště ta v podání Skupiny ČEZ, je v posledních letech pro mladé lidi velmi přitažlivá. ČEZ získal nejvyšší počet hlasů už počtvrté v řadě. Navíc bodoval i ve dvou dalších kategoriích. Zvítězil v profilové soutěži Energetika, plynárenství a petrochemický průmysl a jasnou volbou je i pro studenty technických oborů. Mezi pět hlavních atributů, podle kterých studenti svého zaměstnavatele snů volili, patřilo přátelské prostředí, dobrý tým, jistota a stabilita zaměstnání nebo rovnováha mezi prací a volným časem.
Víte, kdo jsou kolegové z FASAPO?
Fakturují, účtují a dohlížejí na platby našich zákazníků v oblasti elektřiny, plynu a všech nekomoditních služeb, mezi které patří například fotovoltaiky, tepelná čerpadla, mobil od ČEZ a mnoho dalších.
Kolegové z ČEZ Prodej nejspíš vědí, ostatním napovíme. Zkratka FASAPO znamená: fakturace, saldokonto a pohledávky. Jedná se o tři oddělení pod vedením Tomáše Neuwirtha, manažera odboru Fakturace a Pohledávky ČEZ Prodej. Na začátku stojí oddělení Fakturace, které především vystavuje vyúčtování a nastavuje zálohy pro zákazníky na další období. Na toto oddělení navazuje tým Saldokonto, který zajišťuje příjem a zpracování plateb, spravuje zákaznické účty, přepárování plateb zákazníků a provádí další operace s platbami. V případě, že nám zákazník neuhradí platbu v termínu splatnosti, přebírá svou roli tým Pohledávky. V minulém roce kolegové zažili opravdu náročné pracovní období. Byl to rok plný legislativních úprav, navíc bylo potřeba v rychlém sledu do všech procesů promítnout obrovské množství změn, mezi které patřilo zastropování cen elektřiny a plynu nebo zavedení tzv. Úsporného tarifu (tedy částky, kterou stát přispěl na energie). A pracovní zátěž rozhodně nekončí. Stále je potřeba řešit velký nárůst požadavků zákazníků, jen pro představu v minulém roce bylo vyřešeno 275 tisíc požadavků, což je o 30 % více oproti předchozímu roku. Opravné faktury vzrostly o 100 % (ze 45 tisíc na 90 tisíc) a například počet upomínek vzrostl za minulý rok z 1,6 milionu na 1,8 milionu. A to je jen pár příkladů za všechny.
Děkujeme celému týmu za skvělou práci!
Pomáháme také Turecku a Sýrii
V zaměstnanecké sbírce na pomoc obětem zemětřesení v Turecku a Sýrii vyhlášené Nadací ČEZ jsme darovali 1 374 793 korun, které Nadace ČEZ zdvojnásobila na 2 749 586 korun. Tyto prostředky rozdělí ve spolupráci s českou neziskovou organizací ADRA dle aktuálních potřeb rodinám a příbuzným zaměstnanců našeho společného podniku Akenerji, které zemětřesení zasáhlo. Nadace ČEZ také ihned po zemětřesení ve zrychleném schvalovacím řízení uvolnila jeden milion korun pro organizaci ADRA. Tyto finance byly využity na pomoc lidem na místě – dodání dek, spacáků, zimního oblečení, jídla, pitné vody a zajištění náhradního přechodného ubytování.
Pomoc Ukrajině
Tisíce mrtvých a zraněných, zničená města a vesnice, nefungující infrastruktura, miliony uprchlíků, pokračující intenzivní boje a konec v nedohlednu. I tak můžeme popsat uplynulý rok války na Ukrajině. Pomoc, jak přímo ve válčící zemi, tak lidem, kteří z ní prchají, byla a je nezbytná. Zapojila se do ní také Skupina ČEZ a její zaměstnanci. Na pomoc Ukrajině jsme společně věnovali přes 24 milionů korun. Podpořili jsme jak organizace pomáhající v místě konfliktu, tak lidi prchající před válkou.
Jizerská firemní štafeta
V pátek za krásného slunečného počasí do stop vyrazili mistři světa, olympijští medailisté, ale především naši kolegové – laufaři srdcem i duší, kteří předvedli parádní výkony. Den před závodem se složení štafet z důvodu nemoci v týmech změnilo, ale i tak to nikoho nerozhodilo a všichni si závod náramně užili. Všech pět týmů, ve kterých byli naši kolegové, úspěšně dojelo. My jim tímto gratulujeme – jmenovitě kolegům z týmu Skupina ČEZ, EPP Pomáhej pohybem, Elektron, Ampér a Koule, ve kterém poslední úsek běžel generální ředitel Daniel Beneš.
Gratulujeme všem účastníkům a těšíme se v Bedřichově opět za rok na viděnou. SKOL!
56. ČEZ Jizerská 50 překonala své historické maximum
Do osmi závodů se přihlásilo celkem 9 201 závodníků, a tak padl loňský účastnický rekord. Prestižní trasu vyprodaného hlavního závodu ovládli norští reprezentanti Kasper Stadaas a Magni Smedaas. Závodníci hlavního nedělního závodu, ale i diváci na trenažéru v ČEZ Energy zóně v Bedřichově pomáhali svým pohybem. Ujeté kilometry přeměnila Nadace ČEZ na peníze. Společnými silami za čtyři dny vysportovali neskutečných 271 996 Kč, které dostala Jizerská o.p.s. Ta peníze využije na úpravu tras jizerské magistrály.
→ Video z letošního ročníku najdete zde.
Ludvík Štrobl je vedoucím provozu na Dlouhých stráních
Nový vedoucí provozu naší významné přečerpávací elektrárny se ujal své role 1. února. Ludvík Štrobl působí ve Skupině ČEZ třicet let. Na Dlouhé stráně nastoupil v roce 1993 jako provozní elektrikář, posledních deset let vedl tým provoz a správa elektro. Řízení celého provozu elektrárny přebírá po Vítězslavu Chmelařovi, který je od listopadu generálním ředitelem dceřiné společnosti Martia.
Jsem rád, že Ludvík Štrobl uspěl ve výběrovém řízení na vedoucího provozu Dlouhých strání. V elektrárně zná téměř každý šroubek. Věřím, že svými zkušenostmi a znalostmi přispěje k plnění jak aktuálních, tak zejména dlouhodobých úkolů a cílů spojených s provozem této elektrárny.
Róbert Heczko
ředitel vodních elektráren Skupiny ČEZ
Zažijte ReakTour přímo na vašem pracovišti
Zajímá vás, jak to vypadá uvnitř jaderné elektrárny? Chcete se podívat třeba na reaktorový sál, do strojovny, na velín nebo dovnitř chladicí věže? Díky virtuálním brýlím můžete prohlídku zažít přímo na vašem pracovišti. V následujících měsících pro vás přivezeme do našich administrativních budov v Praze, Plzni, Hradci Králové, Ostravě, Děčíně, Kolíně a Zábřehu a do většiny elektráren brýle s virtuální realitou, které vás přenesou do nejzajímavějších a nejstřeženějších míst Jaderné elektrárny Dukovany.
Termíny a lokality:
Energotrans / Elektrárna Mělník - 11. 4.
Děčín - 12. 4.
Elektrárna Tušimice - 17. 4.
Elektrárna Prunéřov - 18. 4.
Elektrárna Poříčí - 27. 4.
Praha - 2. 5., 3. 5.
Elektrárna Hodonín - 4. 5.
Plzeň - 9. 5., 10. 5.
Hradec Králové - 15. 5., 16. 5.
Elektrárna Dětmarovice - 17. 5.
Ostrava - 30. 5. , 31. 5.
Kolín - 1. 6.
Teplárna Trmice - 8. 6.
Elektrárna Ledvice - 12. 6.
Zábřeh na Moravě - 15. 6.
Mozaika
Mozaika
Letošní zima z pohledu výjezdových čet ČEZ Distribuce
Nejzávažnější událostí v předvánočním období byl pád vzrostlého stromu do vedení vysokého napětí, který 14. prosince obousměrně uzavřel dálnici D48 u Chlebovic na severu Moravy. Po necelých čtyřech hodinách se ale našim kolegům z ČEZ Distribuce podařilo kompletně obnovit dodávku elektřiny, bez které se ocitlo na 5 500 odběrných míst. Další situací, kterou museli elektromontéři z ČEZ Distribuce řešit v závěru ledna, byla námraza na Moravě. Ta způsobila 14 poruch v okresech Bruntál, Opava a Jeseník.
Letošní zima byla specifická tvorbou námrazy, která se delší dobu v takové míře, jako tomu bylo na Moravě, nevyskytovala. Náročná byla situace, kdy došlo k pádům tří rozpětí vedení vysokého napětí u Javorníku a nešlo s ohledem na riziko nekontrolovatelných pádů stromů provést opravu, oblast byla uzavřena hasiči. Obce Travná a Zálesí byly v té době osazeny mobilními dieselagregáty. Další náročná situace nastala na začátku února, kdy došlo téměř k plošnému postižení území následky větrné bouře PIT.
Vladimír Űbermajer
manažer útvaru Sítě, ČEZ Distribuce
Komplikace působil také velmi silný vítr, který se začátkem února přehnal přes Českou republiku. Ve středu 1. února večer jsme evidovali dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na napětí nízkém. Bez elektřiny bylo na zásobovacím území ČEZ Distribuce na 18 tisíc odběrných míst, především v regionu střední Čechy, kalamita poté pokračovala o víkendu. V sobotu 4. února ráno jsme evidovali na 150 poruch na vedení VN a bez elektřiny bylo na 87 tisíc odběrných míst. Do večerních hodin se podařilo počet poruch snížit na 25 a zbývalo připojit 3 500 domácností. Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, poškození izolátorů a konzolí nebo přetrhání vodičů. Nejhorší situace se odehrála například na Šumpersku, Vsetínsku nebo Náchodsku. Dodávky elektřiny jsme kompletně obnovili v neděli 5. února, ale práce na opravách sítě (stožárech a vystříhaných úsecích) budou probíhat ještě několik měsíců.
Poděkování za zvládnutí zimní sezóny patří všem kolegům, kteří se na řešení obtížných situací podíleli.
Projekt ERP+ má
za sebou další milníkProjekt ERP+, který je součástí skupiny projektů GO SAP (Generační Obnova SAP), je aktuálně největší běžící projekt přechodu na novou verzi SAP v celé České republice. Práce je rozdělena mezi 28 týmů o více než 600 lidech. Jen tým ČEZ ICT Services čítá skoro 250 konzultantů, správců a programátorů. Více než 350 členů mají týmy v rolích metodiků, klíčových uživatelů, testerů a dalších expertů z řad byznysu. Realizace projektu je rozdělena do sedmi částí, tzv. balíků. Prvních pět obsahuje nastavení a vývoj nutný pro funkcionality ke spuštění ostrého produktivního provozu systému k 1. 1. 2024, další dva pak obsahují vývoj vlastností a funkcionalit, které je možné dokončit až během první poloviny roku 2024. „Jen v prvních dvou realizačních balících jsme v období necelého půl roku museli pro dodržení stanoveného projektového plánu dokončit rozsah prací v objemu větším než 6 000 MD (člověkodnů) a překonali jsme tak 50% dokončení vývoje a nastavení plánovaného na celý projekt ERP+,“ říká David Krupka, ředitel úseku Aplikace a Systémová integrace z ČEZ ICT Services. Jako jakýkoliv projekt se i projekt ERP+ setkává s celou řadou komplikací, rizik a problémů. „Chtěl bych poděkovat všem, kdo na tomto unikátním projektu pracují a kteří se na každodenní bázi zasazují o to, abychom vše bezpečně zvládli. Právě ve chvílích, kdy se objeví komplikace, se ukazuje, jak skvělý tým na projektu ERP+ máme,“ zdůrazňuje David Krupka. Kromě dalších tří realizačních balíků projekt letos čeká příprava a realizace školení, příprava detailního plánu přechodu ze stávajícího systému na nový (tzv. cut over plan) nebo příprava a otestování migrací.
V jaderných a vodních elektrárnách využíváme kovový 3D tisk
Tato novinka šetří čas i peníze. Moderní metody 3D tisku a 3D modely technologie, které vznikají ve spolupráci se ŠKODA JS, využívá ČEZ pro obě české jaderné elektrárny i v hydroenergetice. Vytisknout dokážeme kovové díly o hmotnosti až 600 kilogramů. Inovativní postup boduje v případech, kdy se chybějící zařízení už nevyrábí, není na trhu dostupné nebo má příliš dlouhé dodací lhůty.
4 159
dílů jsme vyrobili z plastu i kovu během prvního roku.
Během prvního roku přispělo nasazování dílů z 3D produkce ke zkrácení času odstávek a zvýšení výroby elektráren bez vlivu na bezpečnou dodávku elektřiny. Kolegové v tomto období vyrobili na 3D tiskárně celkem 4 159 dílů jak z plastu, tak i z kovu. Firmy se dosud zaměřovaly především na tisk plastů nebo menších kovových dílů. Koronavirová krize i válka na Ukrajině však částečně narušily dodavatelské řetězce, proto jsme byli nuceni v zájmu udržení co nejkratších časů odstávek v některých případech reagovat a „vypomoci“ si touto metodou.
ČEZ Akademie
Už jste o ní slyšeli? Cílem ČEZ Akademie je pomoci šetřit za energie statisícům českých domácností. ČEZ Prodej spustil sérii kurzů pro všechny zájemce o nejrůznější energeticky úsporná opatření.
Už od loňského roku pomáháme šetřit našim zákazníkům a edukaci a poradenství v oblasti energií nabízíme i široké veřejnosti. ČEZ Akademie navazuje na našeho úspěšného energetického rádce Šetřím.cz, kterého za necelý rok od spuštění využily už dva miliony návštěvníků. Zákazníci už v předzvěsti energetické krize začali energiemi šetřit a investují do úsporných technologií. České domácnosti dnes zvládají ceny energií lépe, než samy očekávaly, a šetřit energiemi chtějí dál. Potřebují ale detailnější rady, jak úsporná opatření realizovat. ČEZ Akademie tyto praktické rady nabízí.
2 000 000
ČEZ Akademie navazuje na našeho energetického rádce Šetřím.cz, kterého za necelý rok od spuštění využily už dva miliony návštěvníků.
Cílem je pomoci lidem mít energie pod kontrolou a aktivně řídit jejich spotřebu. Zájemci se mohou zúčastnit online webinářů, diskuzí s těmi nejlepšími odborníky, ale například také pravidelného vyhodnocení spotřeby. Zcela unikátní je pak srovnání, jak se účastníkům kurzů daří šetřit (a to i po zohlednění vlivu počasí) ve srovnání s ostatními účastníky. První kurz jsme zahájili v lednu na žádané téma Jak šetřit za vytápění a přihlásilo se do něj 16 tisíc zájemců. Další se budou věnovat například tomu, jak na dotace, jak postupovat při problémech s placením energií nebo jak pomoci s energiemi blízkému člověku. Kurzy, které postupně vypisujeme, jsou zcela zdarma, obsah je volně přístupný i veřejnosti.
→ Na www.cezakademie.cz jsou k dispozici články s tipy na úspory, odpovědi na dotazy účastníků kurzu i jednotlivé webináře.
→ Reportáž z tiskové konference, kde jsme ČEZ Akademii představili, najdete zde.
Komunikace s našimi klienty, jak má být
Pravidelná, pečující, informačně hodnotná, přiměřená. Taková má být komunikace s našimi klienty. Kolegové ze Segmentů a marketingu ČEZ Prodej se v posledních měsících intenzivně zaměřili na způsob a možnosti, jak komunikaci vylepšit a správně načasovat. Vyšli přitom ze skutečnosti, že naši zákazníci pravidelnou komunikaci očekávají, cílem bylo také poskytnout rady a tipy pro správu energií, učit naše zákazníky lépe využívat MŮJ ČEZ nebo podpořit oblast péče o segment dům a byt.
Po důkladných přípravách ČEZ Prodej spustil na podzim loňského roku nový koncept komunikace s našimi zákazníky. Za období od 8. října do 15. února jsme klientům rozeslali 161 362 e-mailů, například na témata: Vítejte v ČEZ, Děkujeme za první platbu, Správa energií v MŮJ ČEZ, Roční výročí s ČEZ… Další témata se věnují například nabídce ČEZ MOBIL, změně distribuční sazby nebo osvětové komunikaci ve vztahu k cenám elektřiny aj. Více než 54 % takto oslovených zákazníků si e‑mailové zprávy od ČEZ opravdu otevřelo a jen 0,1 %, tedy celkem pouze 128 lidí, rozesílku odhlásilo (pozn. redakce: údaje k datu 15. února). Pozornou péči věnujeme také zákazníkům, kteří si pořídili fotovoltaiku, případně tepelné čerpadlo. Oslovujeme je týden i měsíc po ukončení realizace, při prvním výročí nebo s nabídkou sezónních tipů. Tyto e-mailové zprávy si pravidelně čte až 64 % zákazníků. Technologie jsou žádané, zájem o ně stále roste a ČEZ chce kromě počtu instalací a odpovídajícího servisu garantovat kvalitu služeb a navazující péče na té nejvyšší úrovni po celou dobu života s technologií.
Rozhovor
Rozhovor
Daniel Beneš
Máme za sebou nejtěžší rok, co pamatuji
V prvním vydání časopisu tohoto roku přinášíme rozhovor s předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. Dozvíte se, jak generální ředitel hodnotí rok 2022, jak pokračuje projekt výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech nebo jaké jsou plány Skupiny ČEZ v letošním roce.
Text: Petr Studenovský Foto: Benedikt Renč
Začněme zhodnocením roku 2022…
Máme za sebou bouřlivý rok a mohu říct, že to byl nejtěžší rok ze všech, co pamatuji. Takový pocit mám několik posledních let opakovaně, protože vždy přijde ještě náročnější období, než jsme zažili. Poslední roky v energetice jsou komplikované, ale rok 2022 byl velmi těžký pro naši firmu i celou společnost, protože se sešlo více věcí najednou. V únoru, kdy došlo ke spuštění otevřeného válečného konfliktu na Ukrajině, si Evropa uvědomila, čemu vlastně čelí. A řešili jsme celou řadu věcí, nejen v souvislosti s rostoucí cenou energií a obav z nedostatku plynu. Panika a strach jsou lidská přirozenost, silná emoce, která ovlivňuje víc věcí, než si dokážeme představit. A to se ukázalo i v této situaci. Naše role, tedy role těch, kteří energetice rozumí, je umět vše potřebné zajistit a lidem to podstatné také vysvětlit.
Shodneme se na tom, že se podařilo toto období zvládnout? Co bylo nejtěžší a jaký je výhled na příští zimu?
Jsem optimista. Myslím si, že pro příští zimu už není důvod k nervozitě. Důležité bylo, že se nám podařilo zajistit dostatek plynu, když to bylo potřeba. V rámci krátkodobých opatření jsme v součinnosti s českou vládou vyjednali pronájem LNG terminálu v Nizozemsku včetně zajištění přepravních tras a dodávek plynu. Dodávky zkapalněného plynu se dobře rozeběhly, Evropa to zvládla z hlediska technologií. Význam měly aktivity vedoucí ke snižování spotřeby energií. Výzvy k úsporám možná v nějakém čase vypadaly nereálně, ale ukázalo se, že měly velký význam. Evropa se naučila šetřit, celková bilance spotřeby energií je o 15 % nižší, a to není málo.
Jsem optimista. Myslím si, že pro příští zimu už není důvod k nervozitě. Důležité bylo, že se nám podařilo zajistit dostatek plynu, když to bylo potřeba.
Pokud mám zmínit nejtěžší moment krizového řízení, byla to nejspíš potřeba vyřešit zásoby jaderného paliva v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Odejít od ruského jaderného paliva, to nebylo jednoduché, protože jde o velmi složitý výrobek, který musí splňovat celou řadu parametrů. I to jsme ale zvládli, stejně jako celou řadu dalších úkolů, které bylo třeba vyřešit.
Na konci listopadu loňského roku jsme také přijali úvodní nabídky uchazečů o stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Jde v tomto projektu vše podle plánu?
Ano, další milník v přípravě nového bloku je za námi. Postupujeme dle stanoveného harmonogramu a pracujeme intenzivně na všech potřebných přípravách. Podklady všech uchazečů nyní velmi důkladně analyzujeme a předložíme státu finální vyhodnocení. Děláme vše pro to, abychom nový reaktor spustili v roce 2036.
Na konci roku jsme převzali významnou českou společnost ŠKODA JS. Ta se věnuje především jadernému servisu a inženýringu. Co bylo hlavním důvodem?
Tím, že jsme se stali stoprocentním vlastníkem společnosti, jsme vyřešili problematiku významného dodavatele servisu pro naše jaderné elektrárny. Se ŠKODOU JS spolupracujeme dlouhodobě, zejména v oblasti jaderného paliva a údržby primárního okruhu jaderných elektráren. Společnost se před několika lety stala součástí ruské strojírenské skupiny OMZ ovládané Gazprombankou a díky tomu se ocitla v ohrožení vlivem sankcí, což mělo potenciální dopad i na zajištění klíčových dodávek pro naše jaderné elektrárny.
Pro Česko jsou hlavními bezemisními zdroji naše jaderné elektrárny, které loni vyrobily historicky nejvíc elektřiny. Do sítě dodaly rovných 31 TWh.
Na začátku února jsme zveřejnili výhled hospodaření Skupiny ČEZ pro rok 2023 včetně odvodů českému státu, které reflektují již schválená daňová opatření za účelem řešení energetické krize. Auditované výsledky hospodaření za rok 2022 jsme zveřejnili 21. 3. 2023. Jak tedy ovlivní čistý zisk Skupiny ČEZ vedle běžné daně z příjmů legislativní opatření?
V roce 2023 odvede Skupina ČEZ českému státu nově zavedenou daň z neočekávaných zisků a odvod z nadměrných tržeb z výroby v celkové výši 30–40 mld. Kč a dále 26–30 mld. Kč z titulu běžné daně z příjmů. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky by to pro majoritního akcionáře Českou republiku znamenalo příjem 44 miliard Kč. Celkem odvede letos Skupina ČEZ českému státu na dividendách, daních z příjmu a odvodech z tržeb výroby více než 100 mld. Kč.
Jak vnímat budoucnost evropské energetiky a jakou roli v ní bude hrát ČEZ?
Energetika je podstatným tématem politiky. V momentě, kdy lidi nejvíc trápí životní úroveň, a tu ovlivňují náklady na energie, je logické, že je energetika jedním z hlavních témat veřejných debat. Je to tedy také jedna ze zásadních priorit evropské politiky. Evropská unie stanovuje cíle, určuje parametry hřiště. Ať chcete nebo ne, tak naši strategii musíme adaptovat, abychom patřili k vítězům. A my jdeme správným směrem.
Náš ESG rating se zvyšuje, díky naší vizi, kterou je Čistá Energie Zítřka, nás okolí dobře vnímá. ČEZ nezaostává a následuje trendy ve správné rychlosti.
Už byla řeč o politice, která si bere energetiku za svoje ústřední téma. Často slýcháme ve veřejném prostoru, že řešením energetické situace může být transformace ČEZ. Co si pod tím můžeme představit? Proč je to tak často zmiňované téma a jaké možné scénáře jsou reálné?
Každý, kdo se trochu zajímá o energetiku, nepochybně vnímá, že v současné době se v Evropě žádná normální energetická společnost nepustí do stavby jaderné elektrárny bez nějaké účasti státu. Stejně tak se banky bez účasti státu nepustí do financování takového projektu. Pokud se shodneme na tom, že jaderná energetika je něco, co nám do budoucna zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost, musíme postavit nové zdroje. A to bez nějaké formální záštity státu nepůjde. Takže i když nebudu spekulovat o konkrétních scénářích, transformace české energetiky bude zřejmě nezbytná.
→ Rozhovor ze Studia ČEZ najdete zde.
→ Další souvislosti se dozvíte například v rozhovoru s generálním ředitelem Danielem Benešem v pořadu Hráči.
Pod pokličkou
Pod pokličkou
Produkt s postupně klesající cenou pro naše zákazníky
Co ovlivňuje nákup a prodej komodit? A jak se odráží naše strategie důvěryhodného partnera v nabídce produktu v časech energetické krize i v aktuálním období postupného zklidnění?
Text: Kateřina Militká Foto: archiv Skupiny ČEZ
Nákup komodit je sofistikovaná věda, kdy do procesu predikce spotřeby elektřiny a plynu i vývoje jejich ceny vstupuje řada vlivů, které by možná někoho ani nenapadly. V době plné nejistot a častých legislativních úprav je to disciplína ještě obtížnější. ČEZ je ovšem pro zákazníky za každé situace garantem jistoty a tato strategie se nám dlouhodobě vyplácí, právě i v oblasti komodit. Aktuálně se situace na energetickém trhu stabilizuje, a můžeme proto nabídnout našim zákazníkům nový produkt s postupně klesající cenou.
Tlumíme výkyvy trhu
Setkali jste se už s otázkou, proč když byla spotová cena na trhu v jednom týdnu nižší než vládou stanovený strop, ČEZ Prodej okamžitě nezlevnil? Nejspíš ano. Odpovědí je jistota, kterou garantujeme našim klientům a která znamená mimo jiné, že ČEZ Prodej dokáže mírnit dopady výkyvů na spotovém trhu a pro zákazníky držet stabilní cenu. To bylo velmi důležité především v druhém pololetí loňského, dramatického roku, kdy jsme našim zákazníkům dokázali řadu měsíců vyrovnávat cenové křivky, které by jinak mohly znamenat i velmi tvrdý náraz. Ukazuje to graf níže, kdy zelená křivka znázorňuje vývoj spotové ceny a modrá linka cenu pro naše zákazníky v průběhu loňského roku.
Ceny na rok 2024 jsou nižší než na rok 2023 a ještě nižší jsou ceny na rok 2025. A tomu bude odpovídat i náš produkt. Každý rok budeme garantovat zákazníkovi slevu oproti předchozímu roku.
„Mírníme výkyvy spotových cen, a pokud jsme schopni to činit v době, kdy cena výrazně roste, zároveň to také znamená, že obratem nemůžeme zlevnit, pokud je spotová cena krátkodobě nižší,“ vysvětluje Filip Jelínek, manažer odboru Nákup a predikce komoditních produktů, a pokračuje, „vždy jsme ale také říkali, že pokud budou velkoobchodní ceny klesat, budeme na to reagovat a snižovat naše ceníky.“
Reagujeme na přání našich zákazníků
„Obracejí se na nás zákazníci, kteří by se rádi fixovali na delší dobu a mají rádi jistotu. Protože nechceme, aby fixovali na více let za vysoké ceny, připravili jsme pro ně nový, myslíme si, že velmi zajímavý produkt,“ doplňuje Marek Skupa, Manažer řízení komoditních produktů.
Nyní se situace na energetickém trhu pozvolna stabilizuje a můžeme tak upravit nabídku. Nový produkt, zajímavý především pro zákazníky, kterým končí fixace, chtějí stabilitu za co nejlepší cenu a mají zájem o další fixaci, nabízíme našim zákazníkům od 20. února, kdy zveřejňujeme nové ceníky pro všechny distribuční sazby. Sjednat si jej klienti mohou od 1. dubna. Cílem je, aby měl zákazník skutečný prospěch z toho, že velkoobchodní ceny postupně klesají.
Porovnání spotových cen
a ceníku NEFIX v roce 2022ČEZ Prodej s nákupem komodit nespekuluje. Nakupuje tak, aby mohl garantovat ceny po dobu kontraktu a ručit za stabilitu ceníků. Pro zákazníka jsme garantem jistoty.
Naší strategii napomáhají sofistikované výpočty
Zajímá vás, co nákup a predikci komodit ovlivňuje především? Kromě ceny na burzovním trhu (připomeňme, že ČEZ Prodej nakupuje za tržní ceny, které jsou v daném čase stejné pro všechny) je to samozřejmě vliv počasí (tedy například zda je chladnější nebo teplejší zima), nabídka konkurenčních produktů, geopolitická situace, legislativní úpravy, vliv ale mají například také úsporná opatření a osvěta ohledně soběstačnosti, protože ta se už dnes promítá do snižující se spotřeby našich zákazníků, a mnohé další aspekty. Kolegům z odboru Nákupu a predikce komoditních produktů ČEZ Prodej pomáhají sofistikované programy a matematické modely, které neustále přepočítávají predikce, učí se z historických dat a změn, které dokážou velmi rychle podchytit, a reflektují tedy i současné dění doslova hodinu po hodině.
Co tvoří cenu elektřiny pro zákazníky?
Cena se skládá z regulovaných a neregulovaných složek. Dvě třetiny určuje obchodník svým nákupem a produktovou strategií, třetina je regulovaná, určuje ji stát daňovou politikou a je stejná pro všechny obchodníky na daném distribučním území.
Jaký je vztah ceny a produktu?
Pro zákazníka může být slovo produkt ve spojení s energetikou těžko uchopitelné. Produkt si můžeme představit jako ceník nebo typ smlouvy, tedy způsob, jakým zákazník elektřinu či plyn odebírá. Například Elektřina na dobu neurčitou je náš nejčastější produkt, který ČEZ Prodej poskytuje pro 1,5 milionu zákazníků. Tarify nezahrnují jenom cenu, ale i další vlastnosti produktu, například jestli je produkt fixovaný nebo nefixovaný, nebo to, co se po skončení fixace stane.
Jak stanovuje ČEZ Prodej cenu produktu, jaká je produktová strategie?
Ceny pro naše zákazníky a další vlastnosti našich produktů nestanovuje ČEZ Prodej jen na základě nákupu a očekávaného zisku. „Podstatnou součástí strategie také je, že mapujeme prostředí na trhu, zohledňujeme legislativu, sledujeme konkurenci i to, jak úspěšná je její strategie. Zajímá nás přání zákazníků, zpětná vazba, zákaznická spokojenost nebo to, co se aktuálně řeší v médiích a na sociálních sítích. Business intelligence a práce s daty napomáhá našim strategickým rozhodnutím. Máme také některé specifické produkty pro určité cílové skupiny zákazníků, například Zelenou elektřinu pro zájemce o snižování uhlíkové stopy,“ vysvětluje Marek Skupa, Manažer řízení komoditních produktů.
Tým
Tým
Profík je o spolupráci i změně myšlení
Skupina ČEZ na přelomu roku změnila svůj vzdělávací systém. Jmenuje se Profík a je naším prvním velkým cloudovým řešením. Systém, který se připravoval více než dva roky, přinese zaměstnancům výhody spojené s digitalizací a znamená výraznou filozofickou změnu. Při jeho přípravě spojili síly především kolegyně a kolegové z útvaru Rozvoj lidských zdrojů a ČEZ ICT Services.
Text: Karolina Krafková Foto: Jan Malý
↑ Týmy ve složení: na fotografii zleva Michal Kala, Radek Kurach, Tomáš Křižánek, Hana Novotná, Tomáš Chudoba, Richard Köhler a Ladislav Mlsek.
Proces vzdělávání je mnohem složitější, než se může na první pohled zdát: nejde jen o mandatorní a nemandatorní školení nebo e-learningové kurzy. Za každým školením jsou složité procesy a specifické potřeby jednotlivých oblastí, striktní legislativa a hlavně na 30 tisíc lidí, kteří musí být včas proškoleni. Zatímco zaměstnanci pracující v kancelářích mívají zhruba pět základních kvalifikací, na opačném konci stojí kolegové z elektráren nebo ČEZ Distribuce, kteří musí projít až desítkami různých školení.
Profík má velký potenciál, zatím je ale v počátcích, budeme ho nadále vylepšovat. Je proto velmi důležitá trpělivost uživatelů a jejich konstruktivní zpětná vazba.
Původní systém iTutor byl dočasným řešením
V roce 2006 se rozhodlo o implementaci dočasného řešení pro vzdělávání zaměstnanců v podobě systému iTutor, který nám nakonec sloužil až doteď. Postupem času se systém stával nestabilním, zastaralým a nespolehlivým, zejména s ohledem na riziko ztráty dat. Proto vznikl tým složený ze zástupců útvaru Rozvoj lidských zdrojů a ČEZ ICT Services, který měl za úkol nový systém vybrat.
„Vybírali jsme hodně dlouho, jezdili po světě, zkoumali, jak řeší celý životní cyklus zaměstnance velké nadnárodní firmy, a porovnávali to se specifickými potřebami ve Skupině ČEZ. Odpovědí bylo jednoznačně řešení SAP SuccessFactors, kterému u nás říkáme Profík,“ vysvětluje Tomáš Chudoba, Enterprise architekt ČEZ ICT Services, jehož úkolem bylo i zajištění správné implementace do našeho IT prostředí. Nový systém se skládá ze dvou vrstev: z platformy, kterou si můžeme představit jako podvozek, a z modulů, které se na ni dle potřeby implementují a dají se zjednodušeně přirovnat k vybavení auta pokrývajícímu celý životní cyklus zaměstnance, tedy od náboru a adaptace přes vzdělávání, hodnocení a odměňování až po nástupnictví. Ve Skupině ČEZ se vzhledem k popsané potřebě výměny vzdělávacího systému začíná zprostředka, tedy modulem Vzdělávání. V následujících letech budeme pokračovat s implementací některých dalších modulů.
Průkopníci v oblasti nasazování velkého cloudového řešení
Specifikum Profíka spočívá i ve způsobu implementace, kdy je projekt řízen formou hybridního modelu, tedy kombinací typu waterfall a agile. Zatímco řízení waterfall se vyznačuje přesným harmonogramem a oddělenými fázemi, agilní způsob je živější a vyžaduje pozornost všech zainteresovaných stran v průběhu celého procesu. „Hlavní výhodou tohoto přístupu byla možnost systém průběžně prezentovat kolegům z byznysu, kteří mohli reagovat a okamžitě reklamovat případné nedostatky,” vysvětluje přínos tohoto náročného způsobu řízení projektový manažer Michal Kala.
Zároveň je ale potřeba si uvědomit, že systém nevznikal na zelené louce, ale byl od SAPu do určité míry už připravený. „Řešení si můžete představit jako lego: jednotlivé kostičky na sebe můžete různě poskládat, ale nezměníte jejich tvar ani barvu – přizpůsobit se musíte vy a vaše procesy,“ zjednodušuje Tomáš Křižánek z Rozvoje lidských zdrojů a dodává, že všechno se vždycky dalo vyřešit a vymyslet, ale nejnáročnější bylo překonání počáteční představy, že vzdělávání je jednoduchý proces. Protože přizpůsobení IT systému vzdělávacím procesům (a naopak) bylo jedním z nutných předpokladů úspěšného zvládnutí projektu.
Nové možnosti díky digitalizaci
Přesunem do cloudu nastává v našem procesu vzdělávání výrazná změna: přístup do systému mají nově i zaměstnanci dodavatelských společností a další externí osoby. Kromě přihlašování na termíny prezenčního školení nebo psychologického vyšetření se tím do budoucna otevírají nové příležitosti spojené s digitalizací. S Profíkem budou moci i externisté studovat dle vlastních časových možností a schopností odkudkoli. Budou totiž moci využít, podobně jako interní zaměstnanci, online formy školení (e-kurzy, webináře, elektronické studijní materiály apod.).
S Profíkem jsme teprve v začátcích
Pro zaměstnance Skupiny ČEZ bude Profík představovat usnadnění všeho, co je spojeno se vzděláváním. Je ale nutné si uvědomit, že je systém stále v začátcích, a než se rozeběhne, tak se musí naučit opravdu dobře chodit.
Řešení SAP SuccessFactors používá 10 tisíc firem a 242 milionů lidí po celém světě.
SAP SuccessFactors je produkt, který je procesně nadefinován tak, aby zohledňoval best practice tisíců firem a milionů uživatelů po celém světě. V řadě případů se nám tudíž vyplatí přizpůsobit naše vlastní, leckdy složité nebo letité procesy tomu, co je již mnohokrát vyzkoušeno. To s sebou ovšem nese obrovské nároky na tým, který Profíka implementuje a testuje. Práce rozhodně není u konce, a proto je velmi důležitá trpělivost uživatelů a jejich konstruktivní zpětná vazba.
Nejnáročnější úkoly týmu
Rozvojáři pracovali více než rok zhruba třetinou své pracovní doby na Profíkovi. „Kolega Ladislav Mlsek je jako metodik „strážcem systému vzdělávání“, totiž číselníku kvalifikací. Tuto páteř systému musel hlídat tak, aby perfektně seděla, než na ni zavěsíme žebra v podobě různých funkcionalit,“ popisuje Tomáš Křižánek, který má na starosti řízení kvalifikací. Tým musel dát dohromady potřeby všech vzdělávacích útvarů napříč Skupinou ČEZ a pak hledat cestu, jak je buď dostat do Profíka, nebo změnit. „To bylo nezastupitelnou rolí Richarda Köhlera, který navíc vyniká tou vlastností, že vidí o několik kroků dopředu a chápe úžasné možnosti, které nám systém v budoucnu může nabídnout,“ vysvětluje Hana Novotná, manažerka útvaru Rozvoj lidských zdrojů, která je zároveň garantem procesu vzdělávání v celé Skupině ČEZ.
Profík řídí cca 175 000 kvalifikačních požadavků zaměstnanců Skupiny ČEZ. Školí 15 000 zaměstnanců SKČ a zhruba stejný počet dodavatelů. Ročně se odbavuje 40 000–70 000 požadavků.
Jedno místo, víc možností
Profík se bude do budoucna nadále vyvíjet a zlepšovat. „Brzy vám nabídneme nové videokurzy digitálních dovedností, online jazykovou přípravu a další zajímavé věci. Kromě samotného vzdělávacího obsahu jsou v plánu i nové funkcionality, například mobilní aplikace, která umožní studovat z mobilu nebo tabletu odkudkoli. Dále usilovně pracujeme na elektronických žádostech o vzdělávací akce a plánujeme do Profíka začlenit například i novou přihlášku na zkoušky z elektrotechniky nebo elektronickou prezenční listinu. Také se budeme snažit otevřít možnosti online vzdělávání v Profíkovi pro širší okruh společností Skupiny ČEZ,“ uzavírá Richard Köhler.
Profík si žádal zapojení celé řady profíků napříč Skupinou ČEZ
Do projektu bylo samozřejmě zapojeno mnohem víc lidí. „Největší interakce probíhala s kolegy z divize jaderná energetika, aby byly zajištěny požadavky jaderné bezpečnosti, dále s kolegy z Informační a kybernetické bezpečnosti. Důležité bylo i zapojení kolegů z ČEZ Distribuce a ČEZ Prodej během analýzy a testování,“ shoduje se tým. Zvláštní poděkování projektového týmu za spolupráci patří také Martině Svobodové, Veronice Mazancové, Janě Cíglerové, Radku Kurachovi, Aleně Kosové, Davidu Hoškovi, Martinu Kalesovi, Marku Kabotovi a Miroslavu Chourovi.
Novým vzdělávacím systémem provází fialový fík Profík. Z intranetu se do něj dostanete odkazem v pravém panelu Moje aplikace.
Mezi námi
Mezi námi
Čas pro dobrou věc
Dobrovolnictví má v ČEZu již 15letou tradici. Oslovili jsme při této příležitosti dva rekordmany, kteří se od roku 2009 zapojili do pomoci potřebným nejčetněji. Kterým organizacím Irena Fiedlerová a Jakub Bosák pomáhají a co se jim na dobrovolnictví líbí, se zeptala Lenka Jindráková, která má program „Čas pro dobrou věc“ na starosti.
Text: Michaela González Valdés Foto: Markéta Šedivá a Kristýna Vohlídková
Irena Fiedlerová
senior specialistka nákupu
Kromě pomoci potřebným je jejím koníčkem turistika. Do Jaderné elektrárny Dukovany nastoupila před 40 lety.
Jakub Bosák
manažer útvaru dopravní služby
V ČEZu pracuje od roku 2007. V roce 2020 přešel z Nákupu do Dopravních služeb. Má rád zajímavá auta, jízdu na motorce a detektivky.
Lenka se ptá kolegů:
Co se vám na dobrovolnictví líbí nejvíce?
Irena: Především to, že má smysl pomáhat. Když se po roce znovu vrátím dobrovolničit do stejné organizace a vidím, jak děti vesele dovádějí na prolézačkách, které jsme vloni natřeli, nebo si hrají u altánu v zahradě, kterou jsme vypleli a osázeli kytkami, mám dobrý pocit, že jsem jim alespoň trochu pomohla zpříjemnit prostředí, ve kterém se potýkají se svým těžkým životním údělem.
Jakub: Na rozdíl od práce v kanceláři člověk hned vidí výsledek svého snažení. Většinou jde o práci venku, což je také příjemná změna. Vykonaná práce je samozřejmě důležitá, ale ještě důležitější je projevený zájem o činnost neziskových organizací a jejich podpora.
Chodíte pomáhat na stejné místo?
Irena: Nejčastěji chodím pomáhat do Mateřské a základní školy s internátem, kde pečují o děti s postižením a se speciálními potřebami. Líbí se mi, jak se celý pedagogický sbor aktivně angažuje, aby učení jejich žáky zaujalo, aby si do dalšího života odnesli mnoho získaných praktických znalostí a dovedností.
Jakub: Chodím pomáhat na různá místa, protože i to vnímám jako příjemné zpestření.
Pomáháte spolu s kolegy?
Irena: Účastním se skupinových dobrovolnických dnů, kdy chodíme pomáhat s partou kolegů z lokality. Mnoho let jsem chodila z našeho oddělení sama, teď se ke mně přidala jedna mladší kolegyně. Chtěla bych poděkovat zaměstnavateli, že nám umožňuje se dobrovolnických dnů zúčastnit a pomáhat tam, kde je to třeba.
Jakub: Většinou pomáháme s kolegy. Když na nějaké místo přijede skupina dobrovolníků, často se povede udělat víc práce, než vůbec organizátoři čekali. Dobrovolnictví je podle mého názoru perfektní nenásilná forma teambuildingu a každému jej doporučuji!
Lenka Jindráková
specialistka diverzity a inkluze
Mezi její koníčky patří architektura, cestování, lyžování a snowboarding, zimním sportům se věnovala i jako instruktorka. Do Skupiny ČEZ se vrátila loni v září po 4 letech, celkem tu pracuje 10. rokem.
Irena a Jakub se ptají Lenky:
Jaké možnosti v rámci firemního dobrovolnictví nabízí ČEZ pro zaměstnance v letošním roce?
I letos mohou naši zaměstnanci využít dva dobrovolnické dny na společensky prospěšné aktivity. Mohou pomáhat individuálně nebo ve skupině jako tým, což se začalo hojně využívat v loňském roce, kdy tím týmy začaly nahrazovat klasické teambuildingy. Vnímají celospolečenský přesah a možnosti stmelit se při neformální pomoci. Zaměstnanci se mohou zapojit i do skupinového dobrovolnického dne, kterého se účastní kolegyně a kolegové z jiných týmů napříč Skupinou ČEZ, často i z různých částí republiky. Pokud chtějí pomáhat v neziskovce, která není v databázi nabízených akcí, pomůžeme jim s registrací i tam v rámci Dne na míru. Mohou se tak angažovat ve svých oblíbených projektech a neziskovkách, kde působí i ve svém volném čase. Nechybí ani možnost účastnit se expertního dobrovolnictví a předávat své know‑how, například v právní či daňové oblasti, marketingu nebo IT.
V čem je pro zaměstnance dobrovolnická pomoc přínosná?
Firemní dobrovolnictví je především možnost pomoci tam, kde je opravdu potřeba. Je to zároveň zajímavá životní a pracovní zkušenost. Už samotná nabídka a výběr činnosti dává člověku příležitost dozvědět se víc o dobrovolnických organizacích a oblastech, ve kterých se angažují. Mají také možnost podívat se do míst, kam by se obvykle nedostali. A přínosem je určitě společný smysluplný zážitek, který vybočuje z běžného pracovního dne.
Kolik zaměstnanců se už do dobrovolnické činnosti zapojilo a kde nejvíce pomáhají?
Od roku 2008 pomáhalo už 8 600 dobrovolníků, kteří podpořili 293 veřejně prospěšných organizací, odpracovali více než 62 000 hodin. Mezi firemním dobrovolnictvím jsme vzorem pro ostatní firmy. To dokazuje i titul Top odpovědná firma ve firemním dobrovolnictví, který jsme získali opakovaně. Nejvíce se naši lidé zapojují do pomoci přímo v regionech, kde působíme, zejména to bývá v okolí výrobních zdrojů a distribučních sítí. Největší podpora našich dobrovolníků směřuje do organizací zaměřených na ekologii, životní prostředí a ochranu zvířat, sociálních oblastí, ale i do neziskovek zaměřujících se na regionální a komunitní podporu.
U zákazníka
U zákazníka
Energie pod kontrolou
ČEZ ESCO provozuje už osm lokálních distribučních soustav pro developera Portin. Jsme prodlouženou rukou distributora a zajišťujeme správné a efektivní fungování energetické soustavy v daném místě.
Text: Petra Kollerová Foto: Archiv Portin
Jedním ze zákazníků, pro kterého ČEZ Energetické služby, dceřiná společnost ČEZ ESCO, staví a provozuje LDS, je developerská společnost Portin. Spolupráce s ní sahá až do roku 2017, kdy kolegové realizovali první projekt, kterým byl nákupní park ve Vestci u Prahy. Aktuálně úspěšně provozují celkem osm LDS, zejména v nákupních parcích, které obsluhují stovky odběrných míst. Posledním společným projektem je nákupní park v Bohumíně. Do budoucna je naplánována spolupráce v dalších přibližně devíti lokalitách. Jejich výstavba začne postupně od letošního roku, a to například v Tuchoměřicích, v Pečkách, Terezíně, Třeboni nebo Kozomíně.
Majitelé bytových komplexů, obchodních či logistických center nebo průmyslových zón s vícero odběrateli elektřiny nebo plynu – to jsou typičtí zákazníci ČEZ ESCO, kteří využívají připojení k distribuční soustavě prostřednictvím lokálních distribučních soustav (LDS).
Princip spolupráce je vždy stejný. „Zajišťujeme výstavbu LDS, tedy stavbu trafostanice a infrastruktury pro připojení nových budov do elektrické sítě, včetně investice, s následným provozováním na hladině nízkého napětí a vysokého napětí v lokálně distribuční síti,“ říká Marcel Zdich, vedoucí oddělení Distribuce elektřiny ve společnosti ČEZ Energetické služby.
Více odběratelů elektřiny, plynu nebo tepla je pak připojeno na distribuční síť prostřednictvím jednoho připojovacího bodu k nadřazené distribuční soustavě.
„V lokalitách, kde to dává smysl, spolupracujeme s kolegy z elektromobility ČEZ, kteří zde budují veřejné dobíjecí stanice, stejně tak se snažíme ve spolupráci s kolegy z ČEZ ESCO a dceřiných společností vymýšlet a nabízet další produkty a služby a tím podpořit komplexitu naší nabídky, kterou investor vítá,“ doplňuje Marcel Zdich.
Efektivní fungování energetické soustavy
ČEZ Energetické služby zajistí pro zákazníka vše od distribuce energií přes správu a údržbu energetických zařízení až po celkový energetický management. Starají se o výstavbu lokální distribuční soustavy, komunikují s nadřazeným distributorem a po výstavbě přebírají také odpovědnost za provoz sítí. Řeší správné fungování elektroměrů, problémy s kabely a optimalizaci soustavy tak, aby v ní vznikaly co nejmenší ztráty. To zajišťují díky průběžnému měření. Zákazníkovi tak odpadnou veškeré starosti o energetickou soustavu a zároveň se vyhne složitému rozúčtování energií, každé odběrné místo má totiž vlastní fakturaci i měření spotřeby. Každý odběratel si také může zvolit svého dodavatele. V případě jakéhokoliv sporu týkajícího se energie jsou práva a povinnosti obou stran jasně stanovené energetickým zákonem.
„Stavíme a provozujeme nákupní parky, rozjíždíme také podnikání v oblasti residenčního bydlení. Starost o komplexní energetické služby jsme přenechali našemu partnerovi, společnosti ČEZ Energetické služby, abychom se mohli plně soustředit na naše podnikání a jeho rozvoj,“ uvádí Jiří Vít, technický ředitel společnosti Portin.
Obchodní příležitost, kterou jsme dokázali využít
ČEZ viděl v oblasti lokálních distribučních soustav obchodní potenciál, neměl však v tomto oboru žádnou kompetenci. Zvolil tak strategii zajistit si know‑how společným podnikem s experty v této oblasti. V roce 2016 vznikla společnost ČEZ LDS, kde se ČEZ ESCO z původního polovičního podílu stalo v roce 2019 stoprocentním vlastníkem. Postupně rostla a budovala svoji kompetenci. Z původních sedmi provozovaných LDS provozuje nyní 73 LDS, které obsluhují 3,5 tisíce odběrných míst. K 1. lednu se ČEZ LDS stala součástí společnosti ČEZ Energetické služby.
73
73 LDS, které obsluhují
3,5 tisíce odběrných míst.Den s
Den s
Kateřina Smrčková
Vedoucí odboru řízení obnovitelných zdrojů v zahraničí společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje
Energická, pozitivní, usměvavá. Tak by se dala popsat Kateřina Smrčková. Žena, která stojí za rozvojem obnovitelných zdrojů v zahraničí. Jejím prvním dokončeným projektem je větrná farma Aschères, která začala dodávat elektřinu do sítě na jaře tohoto roku.
Text: Lucie Ehrlichová Foto: Petr Hejna
Ve Francii se svým týmem pracuje Kateřina na dalších 14 projektech s výkonem až 205 MW, v Německu pak na 12 s výkonem až 193 MW. Povídaly jsme si o výzvách, které development větrných elektráren obnáší, i o tom, jak vnímají obnovitelnou energetiku Francouzi či Němci.
Obecně je, z mého pohledu, nejtěžší pro projekt získat povolení k výstavbě a provozu, za tím stojí obrovské množství práce a správních procesů.
Kateřina Smrčková cestuje mezi Německem a Francií, v České republice pak mezi pražskou kanceláří a Českými Budějovicemi, kde žije. My jsme se setkaly v Praze, kde tráví alespoň jeden den v týdnu. „Osobní kontakt a vazby jsou nesmírně důležité,“ říká Kateřina Smrčková a pokračuje, „v Praze mám blízký tým kolegů, stejně tak v Německu a Francii, a kromě toho samozřejmě i obchodní partnery. Pravidelně tam jezdím, ale covid byl v tomto ohledu obrovskou školou. Naučil mě, že nemusím být přítomna veškerým jednáním. Jen je potřeba daleko pečlivěji plánovat a vyhodnotit, co je skutečně prioritní. Řešení krizové situace projektu Aschères ve Francii, kdy se původní dodavatel technologie dostal do insolvence, padlo právě do období lockdownů. Takže i ta velmi náročná mezinárodní jednání s dodavateli technologie a služeb a francouzskou samosprávou, která měla za cíl situaci zachránit, probíhala po teamsech a elektronicky a vše se nakonec podařilo zvládnout.“
Ve Skupině ČEZ pracuje Kateřina téměř 10 let. Nastupovala do ČEZ OZ uzavřeného investičního fondu, kde se věnovala správě provozu českých obnovitelných zdrojů a pozemkové agendě. Chtěla se dál rozvíjet, a tak po roce v rámci programu ČEZ Potentials přešla do útvaru public affairs. Detailně sledovala regulatoriku konvenční i obnovitelné energetiky v rámci Evropské unie a monitorovala legislativní podmínky a formy státní podpory pro nové projekty v evropských zemích. Díky tomu a dobré znalosti němčiny byla časem nominována do reprezentační kanceláře ČEZ v Berlíně. V době, kdy ČEZ začal investovat do obnovitelných zdrojů, přišla nabídka na vedení developmentu větrných parků ve Francii, časem k tomu přibylo i Německo.
Sport je moje srdcovka. Baví mě, dává mi životní rovnováhu. Při fyzické aktivitě, zvláště pak při běhu po svých nebo na běžkách, si urovnávám myšlenky. Běhám proto vlastně skoro každý den.
Projekt vydupaný ze země
Čtyři větrné turbíny blízko města Orleans byly uvedeny do provozu s více než tříletým zpožděním. „Prošli jsme si neskutečnými peripetiemi, čelili nejrůznějším překážkám a projekt doslova znovu postavili. Kvůli insolvenci původního dodavatele jsme totiž přišli nejen o plánované turbíny, ale díky nutnosti požádat o aktualizaci povolení k výstavbě a provozu elektráren také o udělené povolení. V rámci žádosti o nové povolení jsme byli vystaveni obrovské nejistotě. Francie má dlouhé lhůty a odborná či laická veřejnost velmi silné pravomoci. Takřka ve všech případech se aktivně odvolává a řada sporů, tedy námitek třetích stran, se řeší až u Nejvyššího soudu. To všechno znatelně prodlužuje zahájení výstavby jakéhokoli projektu. Nemluvě o tom, že jsme u tohoto projektu museli projít i veřejným výběrovým řízením na dodávku technologie, dlouhodobého servisu a údržby podle francouzského práva. Taková forma řízení trvala skoro celý rok a jeho součástí byla dvě kola vyjednávání se všemi uchazeči, která probíhala v angličtině. Díky tomuto procesu jsme ovšem získali dobrou pozici při definování podmínek, které jsme využili i při dalších řízeních pro jiné projekty,“ vysvětluje Kateřina Smrčková. Na základě vhodně koncipovaných smluv se investice do projektu i přes řadu nepříjemností spojených se změnou dodavatele podařilo ochránit. „Získané zkušenosti již aplikujeme v developmentu a výstavbě dalších projektů.“
Je libo Champagne, nebo Bordeaux?
Ve Francii jsme od renomovaného developera ABO Wind převzali dvě portfolia větrných farem – Champagne a Bordeaux. Jednotlivé projektové společnosti se jmenují nejčastěji podle vesnic, u kterých leží. „Nedávno spuštěný projekt Aschères patří do portfolia Champagne, dále stavíme projekt Neuville-aux--Bois. Představenstvo a dozorčí rada ČEZ také na přelomu roku schválily investiční záměr pro projekt Nueil‑sous-Faye z portfolia Bordeaux a nyní pracujeme na podkladech pro rozhodnutí představenstva o čtvrtém projektu, realizaci větrné farmy La Piballe (opět portfolio Champagne),“ říká Kateřina Smrčková. Nutno podotknout, že ve skutečných regionech Champagne, Bordeaux žádný z našich projektů neleží. Jsou to jen krycí jména pro naše dvě portfolia.
V čem jsou francouzské projekty složitější?
„Francie má poměrně stabilní regulatorní prostředí, panují tu dobré povětrnostní podmínky a my máme po několika letech dobře nastavenou spolupráci. Jen oponenti obnovitelných zdrojů jsou zvyklí i přes kladné stanovisko úřadů o své zájmy bojovat doslova do posledního dechu, využívají k tomu všechny zákonné prostředky a často implementaci projektů jen vědomě oddalují,“ vysvětluje Kateřina. Německo je v tomto ohledu úplně jinde. „Vytyčilo si podstatně ambicióznější cíle v oblasti obnovitelné energetiky, které se těší široké společenské podpoře. Pokud úřady schválí výstavbu větrné elektrárny, místní občané už to vlastně neřeší. V případě námitek mají lhůtu na podání 6 týdnů, francouzská veřejnost dokonce čtyři měsíce. Musím se přiznat, že odporu francouzské veřejnosti k větrné energetice úplně nerozumím. Potřebu zmírnit klimatické změny nejspíš vnímáme všichni. Větrné elektrárny mají životnost zhruba 30 let, v mezičase se možná naučíme skladovat vyrobenou elektřinu ve velkém, takže se třeba jedná jen o dočasné řešení,“ zamýšlí se Kateřina.
V Německu jsou naše větrné projekty velmi úspěšné
V Německu ČEZ Obnovitelné zdroje přibližně od roku 2015 úspěšně provozuje 53 větrných turbín v rámci 11 projektů. „Výrobu se snažíme navyšovat, provoz optimalizujeme, hledáme úspory a zlepšujeme se,“ říká Kateřina Smrčková. Kromě stávajících projektů tu rostou další. „V rámci spolupráce s místními partnery, tzv. joint venture, pracujeme na dvou portfoliích, portfolio GP Joule o celkovém výkonu okolo 130 MW, což je pro ČEZ 65 MW, a portfolio Baywa, při akvizičním scénáři 63 MW také napůl. Uvedený instalovaný výkon v MW je ale velmi orientační, technologie se průběžně mění a vylepšuje, naposledy jsme pro jeden projekt identifikovali jako nejvhodnější řešení stroj s jednotkovým výkonem 5,56 MW.“ Za zmínku stojí jistě probíhající výstavba větrné elektrárny Datteln se dvěma turbínami o celkovém výkonu 11,4 MW, které nám dodá společnost Nordex. „Poptávkové řízení jsme zorganizovali sami, vybrali jsme preferovaného dodavatele na základě cenové indikace a stěžejních parametrů určujících, kolik elektřiny daná turbína vyrobí, a následně jsme vyjednali kompletní smlouvu včetně všech komerčních a technických příloh,“ vypočítává Kateřina.
Když vás práce nesmírně baví
Kateřina si nejvíc pochvaluje, jak je její práce pestrá. „Gró mých úkolů tkví v koordinaci aktivit se zaměřením na dosažení stanovených cílů. Podílím se na rozhodovacích procesech v průběhu developmentu, výstavby i provozu, které komunikuji napříč dotčenými společnostmi a útvary. Účastním se vyjednávání dodavatelských smluv a potřebnou dobu věnuji administrativním záležitostem. Každý projekt je něčím jedinečný. Jsou momenty, kdy se musíme zastavit a společně přemýšlet, jak danou situaci nejlépe vyřešit, jak dál. A právě to je pro celý náš tým strašně zajímavé, máme možnost společně navrhnout jiné strategické postupy a zavést příslušná řešení.
Při práci v Německu, Francii, Praze, s rodinou v Českých Budějovicích se nabízí otázka, jak to Kateřina všechno stíhá. „Mě ta práce opravdu naplňuje, jsem součástí plnění smysluplných cílů v přátelském kolektivu, který je neskutečně efektivní a orientovaný na dokončení svěřených zadání. A to je asi to hlavní. Neříkám, že práce máme málo, někdy je to velmi náročné, ale pomáhá mi možnost částečně pracovat z domova, kde mám klid a zvládnu patřičně komunikovat v cizí řeči. Se zahraničními kolegy nebo partnery jsem totiž v kontaktu na denní bázi.
Kateřina vystudovala hydrogeologické modelování na České zemědělské univerzitě v Praze a paralelně s tím Fakultu tělesné výchovy a sportu na Karlově univerzitě. Žije v Českých Budějovicích, je maminkou rok a půlletého syna. Hovoří třemi světovými jazyky.
Z nadhledu
Z nadhledu
Největší solární elektrárna v centru Prahy
Text: Petra Kollerová Foto: Archiv Nadace ČEZ
Tématem vydání jarního čísla časopisu PROUD jsou fotovoltaické elektrárny. Rostou často i na velkých plochách objektů a místech, kde byste to nečekali. Například v historickém centru měst, což dokládá projekt, o kterém jsme už informovali. Největší fotovoltaika v centru Prahy se nachází na střeše Kongresového centra a při její stavbě bylo třeba vyřešit mimo jiné například i obavy úřadů, zda při západu slunce, kdy paprsky dopadají na povrch panelů pod určitým úhlem, nebudou odlesky oslňovat návštěvníky Petřínské rozhledny. Výstavba této solární elektrárny je součástí rozsáhlého energeticky úsporného projektu realizovaného pod taktovkou ENESA, dceřiné společnosti ČEZ ESCO. Fotovoltaika o výkonu 1 MWp čítá celkem 2 080 panelů a pokryje 10 % spotřeby centra. Šetří tak 5,5 milionu korun ročně. S rozlohou 7 tisíc m2 jde o největší solární elektrárnu v centru Prahy.
→ Podívejte se na reportáž z představení fotovoltaiky.
Kongresové centrum se rozhodlo využít fotovoltaiku formou služby
ČEZ ESCO elektrárnu nainstalovalo a bude ji provozovat, zákazník bude platit za odebranou elektřinu a po 25 letech elektrárna přejde do jeho majetku za pouhou korunu.
Téma
Téma
Fotovoltaiky: nové příležitosti
Fotovoltaiky jsou společenským tématem číslo jedna na evropské úrovni a především v posledních letech také v České republice. Zákazníci vidí v energii ze slunce úspory a posílení energetické nezávislosti a soběstačnosti. Navíc podpora výstavby fotovoltaických elektráren jak u našich koncových zákazníků, tak u klientů z řad firem, průmyslových podniků a institucí jde ruku v ruce s našimi cíli, stanovenými vizí Čistá Energie Zítřka.
Text: Kateřina Militká a Petra Kollerová Foto: archiv Skupiny ČEZ
Trend růstu zájmu o fotovoltaiky určila zelená politika Evropské unie a dotační prostředí, které začalo výrazně podporovat výstavbu fotovoltaik a realizaci bateriových systémů. Trh ale doslova explodoval v loňském roce, kdy vlivem války na Ukrajině a energetické krize raketově vylétly ceny elektřiny a energetika se stala společenským tématem číslo jedna. Potřeba energetické soběstačnosti a úspor se stala předmětem úvah tisíců domácností a stovek firem.
Leaderem na trhu fotovoltaik
„Chceme umožnit co největšímu počtu zákazníků pořídit si vlastní fotovoltaiku. Každá megawatthodina, kterou si zákazník vyrobí, pomůže šetřit finance a posílí energetickou nezávislost,“ zdůrazňuje generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
V minulém roce instaloval ČEZ Prodej v českých domácnostech 4 102 střešních fotovoltaických elektráren. Celkový výkon domácích solárních elektráren instalovaných v roce 2022 znamená meziročně zhruba čtyřnásobný nárůst. Většinu fotovoltaik si zákazníci objednávají společně s bateriovými systémy. Těch loni ČEZ Prodej nainstaloval 3 477, tedy opět téměř čtyřnásobek.
„Reagujeme na potřeby českých domácností, kterým stojíme po boku za každé situace. V nastaveném tempu realizací zakázek chceme pokračovat, v letošním roce plánujeme pokořit magické číslo 5 500 instalací střešních fotovoltaik,“ vysvětluje Petr Ouška, ředitel úseku Obchodní řízení a nekomoditní služby ČEZ Prodej, a doplňuje, „abychom takový růst poptávky zvládli, digitalizujeme a zefektivňujeme v co největší míře naše služby, měníme vnitřní procesy, ale i způsob komunikace s klienty. Chceme jim zajistit tu nejlepší zkušenost nejen při sjednání zakázky a v průběhu instalace, ale po celou dobu jejich života s fotovoltaikou.“
ČEZ ESCO letos čeká více než stovka instalací
Obrovský zájem o fotovoltaiky registruje už od loňského roku také naše zelená dcera ČEZ ESCO.
„Letos nás čeká práce na zhruba 120 projektech, jejichž velikost stále častěji přesahuje 1 MW, a připravujeme i projekty o velikosti až 8 MW. Převážně se jedná o instalace na střechách, ale řešíme také velké fotovoltaiky na pozemcích firem nebo brownfieldech, kde chceme dále posilovat svoji kompetenci. Stavět budeme například velkou pozemní fotovoltaiku v Bohumíně. Zákazníky jsou firmy od malých až po ty největší, státní správa i samospráva,“ uvádí Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.
Projekty, které nepřehlédnete
Řada projektů běží od loňského roku, hodně jich čekalo na dotaci z Národního plánu obnovy, nyní jsou ve fázi inženýringu a s jejich realizací se začíná na jaře. Aktuálně se k síti připojuje fotovoltaika na střeše Kongresového centra Praha, která vyrostla pod taktovkou ČEZ ESCO v druhé polovině minulého roku. Dva tisíce panelů s celkovým výkonem takřka 1 MW ukazuje, že soláry je možné umístit na tak velké ploše i v centru Prahy. Fotovoltaika doplnila jeden z největších projektů energetických úspor v Česku, který v KCP realizuje ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO, a KCP díky ní ušetří na energiích 5,5 milionu korun ročně. Druhou velkou instalací ČEZ ESCO je fotovoltaika v hlavním závodě ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi. Téměř 5,5 tisíce solárních panelů pokryje střechy tří hal a vyrobí 2 200 MWh elektřiny ročně. Potenciál je přitom až 5 tisíc MWh. Z dalších probíhajících projektů můžeme zmínit například instalaci solární elektrárny na střeše sídla Komerční banky v Praze, na střechách carportu České zbrojovky a první instalací v Nupakách odstartovala také spolupráce s developerem skladů a hal CTP.
Výhodné financování
Asi třetina instalací v tomto roce využije metodu financování Fotovoltaika za korunu, kterou ČEZ ESCO uvedlo jako novinku ve spolupráci s Komerční bankou před dvěma roky. Zákazníci při ní nemusí na začátku investovat vlastní prostředky, nestarají se o servis, jenom dodají plochu a za zvýhodněnou cenu odebírají vyrobenou elektřinu. Část zákazníků, zejména těch menších, využívá také dotace, ale jsou i firmy, které mají vlastní prostředky a kterým se investice do fotovoltaiky vyplatí i bez dotace.
Výzva v podobě realizačních kapacit
ČEZ Prodej navyšuje počty instalačních firem a techniků, nabírá nové kolegy do dceřiné společnosti TENAUR, která v minulém roce obrovsky vyrostla, připravuje významnou iniciativu v podobě konceptu ČEZ Servisní. (Pozn. redakce: Více se dočtete v rubrice Jeden z nás) „Otevíráme také nové regionální pobočky, kde zákazníci získají kompletní představu o nabízených technologiích,“ zmiňuje Václav Krásnický, manažer odboru Technologické produkty a realizace ČEZ Prodej.
ČEZ ESCO do montáží zapojilo svoje dceřiné společnosti ČEZ Energetické služby a AirPlus a kapacity plánuje dále rozšiřovat, jak interně, tak externě, případně i akvizicí.
Zahraniční projekty pod taktovkou Skupiny Elevion
Společnosti ze Skupiny Elevion, která zastřešuje ESCO aktivity Skupiny ČEZ v zahraničí, dokončily v roce 2022 projekty fotovoltaik o celkové instalované kapacitě přes 400 MWp, z nichž více než 50 MWp jsou plovoucí fotovoltaiky. Počet dokončených MWp fotovoltaik byl v roce 2022 více než dvojnásobný oproti roku 2021. S ohledem na tlak na dekarbonizaci a nutnost zvýšit energetickou soběstačnost Evropy očekává skupina velkou poptávku po fotovoltaikách i v dalších letech. Například její dceřiná společnost Beletric, specialista na výstavbu pozemních fotovoltaik, má na letošní rok zasmluvněno již více než 500 MWp.
„Díky velkým objemům, které nakupujeme, a z toho plynoucího postavení vůči dodavatelům materiálu jsme mohli dodávkou fotovoltaických panelů a střídačů pomoci i našim kolegům z ČEZ Obnovitelné zdroje a ČEZ ESCO v České republice. Probíhá také výměna know‑how a zkušeností,“ uvádí Jaroslav Macek, generální ředitel Skupiny Elevion.
Zájem o energetickou soběstačnost
ČEZ Distribuce přijala za loňský rok neskutečných 70 212 žádostí o připojení výrobny elektřiny a připojila k síti rekordních 21 325 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 174 MW. Více jak 80 procent žádostí se týkalo mikrozdrojů do 10 kW na hladině nízkého napětí.
ČEZ Distribuce připojila rekordních 21 325 fotovoltaických elektráren.
„Každoročně investujeme do rozvoje a na obnovu distribuční soustavy 15 miliard korun. Letos jsme pro rychlejší připojení zákaznických požadavků zejména v oblasti obnovitelných zdrojů, především fotovoltaických elektráren, vyčlenili z této částky 6,5 miliardy pro úpravy a posílení sítí. Zájem o připojení zelených výroben poroste jistě i letos, což dokazují data za leden, kdy jsme přijali dalších 6 272 žádostí o výrobnu. Chceme být na tento nápor připraveni,“ uvedl Martin Zmelík, generální ředitel ČEZ Distribuce.
Zájem o připojování nových obnovitelných zdrojů v síti ČEZ Distribuce vzrostl loni čtyřnásobně, a to i díky dotačním výzvám NZÚ (Nová zelená úsporám) a MDF (Modernizační fond). ČEZ Distribuce připojila rekordních 21 325 fotovoltaických elektráren. Pro celkové srovnání uveďme, že v roce 2021 energetici připojili 5 870 fotovoltaických elektráren (FVE), v roce 2020 pak 4 080 FVE a v roce 2019 to bylo 2 282 FVE.
Jeden z nás
Jeden z nás
Václav Krásnický
Manažer odboru Technologické produkty a realizace ČEZ Prodej
Václav Krásnický se v energetice pohybuje už dvacet let. Pět let pracoval v zahraničí, v roce 2009 se usadil s rodinou v Českých Budějovicích. Jak sám říká, fotovoltaiky jsou v současnosti nejdynamičtěji rostoucí produktový segment na českém trhu a být součástí vedení Tenauru, dceřiné společnosti ČEZ Prodej, která se technologiemi a jejich instalacemi zabývá, je velká motivace. Na jeho práci se mu líbí především možnost vidět výsledky v reálném čase.
Text: Petra Kollerová Foto: Archiv Nadace ČEZ
Výsledky na trhu fotovoltaik i tepelných čerpadel za rok 2022 jsou ohromující. V minulém roce instaloval ČEZ Prodej v českých domácnostech 4 102 střešních fotovoltaických elektráren, zatímco v roce 2021 to bylo 1 514 fotovoltaik. „V retailové oblasti si nedokážu představit větší výzvu, než jakou jsme spolu s TENAUREM v minulém roce zažili,“ zmiňuje Václav Krásnický. „Letos očekáváme stabilizaci trhu, dále porosteme, ale chceme se zaměřit především také na následnou péči a v té být nejlepší na českém trhu.“
Letošní rok nebude jen ve znamení růstu, ten očekáváme a dokážeme zvládnout. Chceme se zaměřit především na kvalitu zákaznické zkušenosti.
Mimořádná konstelace 2022
Potřeba energetické soběstačnosti a úspory energií. To je téma, které se v minulém roce stalo předmětem úvah tisíců domácností. „Zároveň ale předcházející covidová krize v Číně zpřetrhala plynulost dodávek a dodavatelské vztahy, což dramaticky zhoršilo odbavování zakázek,“ popisuje Václav Krásnický. „Zápasili jsme také s kapacitou, potřebovali jsme trojnásobný počet lidí oproti předcházejícímu roku. A v této době jsme se v TENAURU potýkali až se 70% fluktuací, protože konkurence se o odborníky doslova prala. Řada z nich se také rozhodla podnikat ve výrazně růstovém oboru na vlastní pěst. Musím připustit, že nebýt silného zázemí ČEZ a také skvělého týmu, který kolem sebe mám, dostali bychom se do velmi obtížně řešitelné situace.“
Zvládli jsme obrovský růst
Loňský rok byl opravdu výjimečný. „Poptávka byla obrovská a firma na tak velký růst nebyla připravena,“ vysvětluje Václav Krásnický. TENAUR vyrostl během několika měsíců ze 141 zaměstnanců na přibližně 237 lidí a pro příští rok plánuje nabírat dalších 150 kolegů. Obrat firmy vzrostl z 30 milionů na více než jednu miliardu, pro tento rok cílí TENAUR na miliardy dvě.
„Během náročného období, kterým jsme si prošli, se podařilo přetvořit TENAUR na regulérně a standardně řízenou firmu, která dokázala zvládnout svůj obrovský růst a odvádí kvalitní práci. Dnes máme to nejtěžší za sebou. V současnosti platí, že doba instalace od momentu uzavření smlouvy se pohybuje okolo čtyř měsíců, a to je optimální stav, kdy můžeme dobře plánovat objem práce i potřebné kapacity,“ vysvětluje Václav Krásnický. „Musíme se ale vypořádat s dluhem minulosti v podobě reklamací. Aktuálně u nás proto probíhá významný redesign systému reklamací s cílem nejen vždy co nejdříve vyřešit všechny stížnosti, ale především znát příčiny a umět předcházet vzniku reklamací. To je aktuálně zcela zásadní téma. Také potřebujeme výrazně podpořit dotažení digitalizace procesů, které nám pomáhají například při kontrole a plánování realizačních kroků.“
Péče o klienty a dostupnost služeb
Jednou z hodnot, na kterých ČEZ Prodej staví, je ta nejlepší péče a dostupnost služeb, poradenství a servisu, a to v každé oblasti. „Chceme být přítomni na celém území České republiky, otevíráme technologické pobočky (kromě Roudnice nad Labem a Benešova aktuálně nejnovější v Českých Budějovicích a zvažujeme další), kde se zákazník může přijít osobně na vše vyptat, poradit s odborníky nebo vidět a vyzkoušet ovládací prvky. V některých oblastech spolupracujeme s externími partnery a tuto spolupráci určitě neplánujeme redukovat, ale nechceme na ní být závislí. Zákazník musí mít jistotu, že se na nás může kdykoliv obrátit. Servisní linku plánujeme mít dostupnou 24 hodin a nabídnout unikátní přístup ke klientům. Cíl je, že budeme garantovat řešení požadavku v řádu několika hodin. A takovou službu může nabídnout pouze velký hráč, který působí celostátně a má kvalitní zázemí. Značka ČEZ tuto jistotu kvalitní péče zaručuje,“ zdůrazňuje Václav Krásnický.
Slyšeli jste už o ČEZ Servisní?
Rádi vysvětlíme. Jedná se totiž o významnou strategickou iniciativu, i když název není ještě finální. „Chceme pracovat se značkou, která náš koncept a unikátní přístup ke klientům v oblasti technologických řešení zastřeší. Máme unikátní vizi v oblasti péče o klienta. Chceme přinášet zcela komfortní zážitek po celou dobu života s technologií a tato péče bude zahrnovat například i havarijní nebo pozáruční servis. A tyto služby plánujeme nabídnout také klientům, kterým konkurence zajistila instalace, ale dlouhodobý servis rozhodně neposkytuje. V tom vidíme velký potenciál. Klient, který si pořizuje technologie, bude potřebovat spolehlivého partnera na desítky let. Náš koncept proto dimenzujeme na 30 tisíc zakázek instalačního nebo servisního charakteru ročně,“ vysvětluje vize budoucnosti Vašek Krásnický.
Pár čísel pro představu:
Téměř 60 tisíc indikativních nabídek na technologie za minulý rok přineslo zhruba 45 tisíc reakcí zájemců, na jejich základě bylo dohodnuto 18 tisíc schůzek. Kolegové připravili 13 tisíc technicko-obchodních specifikací a v roce 2022 zasmluvnili 6 000 technologií. (V roce 2018 to bylo 400.) Příští rok by se počet mohl pohybovat i nad číslem 7 500 prodaných technologií. Cílem je kvalitní obsluha každé indikativní nabídky.
S éčkem v srdci
S éčkem v srdci
Zaměstnanecké granty navyšují pomoc na 50 tisíc korun
V letošním 11. ročníku Zaměstnaneckých grantů přichází Nadace ČEZ s dárkem pro zaměstnance. Neziskové organizace, ve kterých se někteří naši kolegové osobně angažují, teď mohou získat finanční příspěvek až 50 tisíc korun namísto stávajících 30 tisíc.
Text: Petra Kollerová Foto: Archiv Nadace ČEZ
ČEZ byl jednou z prvních společností, která začala touto formou pomáhat organizacím. „Těší nás, že se řada našich zaměstnanců ve volném čase věnuje smysluplným aktivitám, a jsme rádi, že je v tom můžeme podpořit. Za deset let získalo díky našim zaměstnancům podporu 1 032 projektů napříč celou Českou republikou. Nadace ČEZ je podpořila částkou 30 357 920 korun,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Nejvíce prostředků jde na podporu sportu a volnočasových aktivit. Hned na druhém místě je pomoc potřebným, následuje životní prostředí, kultura a podpora IZS, hasičů, záchranářů, policie a armády, ale také vzdělávání, sociální péče nebo služby a komunitní život v obcích.
Rozhodne dubnové hlasování
Letošní nominace do Zaměstnaneckých grantů probíhaly stejně jako každý rok v březnu. Zaměstnanci Skupiny ČEZ mohli doporučit neziskové organizace, ve kterých ve volném čase působí, a získat pro ně finanční příspěvek až 50 tisíc korun. V hlasování, které proběhne v dubnu, budete moci podpořit tři projekty, které vás zaujmou a měly by podle vás získat podporu od Nadace ČEZ. A do konce května budete znát výsledek.
„Do hlasování o pomoci pro jednotlivé organizace jsou zapojeni i sami zaměstnanci. Kromě finanční podpory organizací tak Zaměstnanecké granty přinášejí inspiraci a přibližují ostatním, čím se někteří kolegové zabývají ve svém volném čase,“ uvádí Marie Chocholatá z Nadace ČEZ, která má Zaměstnanecké granty už 10 let na starost.
Jak to celé funguje?
Jste trenér, dobrovolný hasič, vedete kroužek pro děti, pomáháte v rámci dobrovolnického centra nebo zájmového spolku? Pokud se osobně angažujete v některé neziskové organizaci, můžete jí dát šanci na získání příspěvku až 50 tisíc korun od Nadace ČEZ. Jako první vyplníte doporučení na intranetu, kde uvedete, jak v organizaci působíte a na co by byl nadační příspěvek využit. Stáváte se tak garantem projektu. Na základě doporučení obdrží organizace e-mailem od Nadace ČEZ odkaz na elektronickou žádost o nadační příspěvek, který musí vyplnit do konce měsíce března. V případě schválení je třeba nadační příspěvek využít do konce roku. A nezapomenout na jeho vyúčtování.
Vaše iniciativa má váhu
Žádosti se mohou týkat veřejně prospěšných aktivit zaměřených na děti a mládež, zdravotnictví, sociální péči, osoby s handicapem, vědu a výzkum, vzdělávání, kulturu, amatérský sport či životní prostředí. Základním předpokladem úspěchu je vaše aktivní zapojení v organizaci a kvalitně zpracované doporučení.
Pro jednotlivé projekty pak hlasují zaměstnanci. Každý může svými třemi hlasy libovolně podpořit až tři nominované projekty. Po posouzení všech žádostí a konečném součtu hlasů v zaměstnanecké anketě rozhodne správní rada Nadace ČEZ o tom, kterým projektům bude grant přidělen. Šanci tak dostanou i projekty, které nemají takovou podporu zaměstnanců, ale to, co dělají, rozhodně smysl má.
Kde Zaměstnanecké granty pomáhají
Každý rok se přihlásí okolo 200 projektů, z nichž přibližně polovina získá podporu nadace. Kolegů, kteří se nějakým způsobem zapojují v neziskových organizacích, je mezi námi celá řada a někteří pomáhají třeba i 20 let v jedné organizaci.
→ Veškeré informace získáte vy i organizace na www.nadacecez.cz.
Svět energie
Svět energie
Energetické úspory v boji proti energetické krizi
Energetická krize a strmý růst cen energií v loňském roce postavily do popředí zájmu cíle v oblasti zvyšování energetické účinnosti a snižování energetických ztrát. Tato oblast byla vždy zásadní součástí energetické a klimatické politiky, nicméně vyhrocená situace na energetických trzích se stala impulzem k úsporám i pro spotřebitele a vyvolala daleko větší snahu o legislativní podporu této oblasti.
Text: Zuzana Krejčiříková a Lucie Horová Foto: fotobanka
Zpráva Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o provozu elektrizační soustavy v ČR, kterou úřad zveřejnil v únoru, dokládá, že v roce 2022 poklesla v ČR meziročně spotřeba elektřiny o 3,9 %, přičemž nejúspornější bylo především poslední čtvrtletí. Statistiky ale ukazují, že spotřeba meziročně klesala ve všech měsících minulého roku.
Zcela bezprecedentní šetření elektřinou zaznamenaly především domácnosti, kde byl pokles dokonce 9%.
Ohledně nutnosti úspor panuje shoda
Snaha o úsporná opatření jde ruku v ruce s názorem Evropské komise, že spoření energiemi je stěžejní součástí boje s energetickou krizí a dosažení nezávislosti na Rusku a je nutno toto jasně ukotvit i v energetické legislativě. Tento směr nicméně není žádnou novinkou. Už v rámci balíčku „Fit for 55“, který Evropská komise zveřejnila v červenci 2021 a který má Evropské unii pomoci naplnit klimatický cíl nejméně 55procentního snížení emisí do roku 2030, byla navržena úprava směrnice o energetické účinnosti. Jedná se především o navýšení ambicí u účinnostních cílů, kde by měly členské státy společně dosáhnout závazného snížení spotřeby energie o 9 % v roce 2030 oproti projekcím referenčního scénáře 2020. To odpovídá snížení konečné spotřeby energie o 36 % a spotřeby primární energie o 39 % do roku 2030 ve srovnání s referenčním scénářem z roku 2007.
Návrh obsahuje i zdvojnásobení nových ročních úspor konečné spotřeby energie od roku 2024 na 1,5 % či zohlednění principu energetické účinnosti na prvním místě v plánování, politice či zásadních investičních rozhodnutích v energetických systémech. Dále by směrnice měla promítat energetickou účinnost do veřejných zakázek či zpřísňovat definici účinného centrálního vytápění a chlazení.
Důraz na využívání energetických služeb se zárukou
Důležitým nástrojem je dle směrnice i využívání tzv. energetických služeb se zárukou (EPC), což je de facto dodání garantovaných energetických úspor na klíč, kdy odborná firma provede soubor úsporných opatření, vezme na sebe většinu finančních i technických rizik, a to bez vlastních investic majitele objektu. Úhrada této investice je pak splácena z budoucích energetických úspor projektu. Návrh směrnice apeluje na odstranění překážek ve členských státech a urguje maximální využívání energetických služeb se zárukou. V České republice bohužel takové překážky stále existují a využívání EPC brzdí. V případě externího financování nemohou organizační složky státu využít EPC z důvodu omezení daných zákonem č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech, a proto by bylo žádoucí v dohledné době tuto překážku odstranit.
Revize směrnice o energetické účinnosti jde do finále
V současné době probíhají jednání o úpravách směrnice v rámci trialogu mezi Evropským parlamentem, Radou a Evropskou komisí. Evropský parlament je ve své pozici tradičně ambicióznější a požaduje, aby členské státy společně zajistily snížení spotřeby energie v roce 2030 alespoň o 40 % u konečné spotřeby energie a o 42,5 % u spotřeby primární energie, zatímco Rada se drží ve své pozici původního návrhu Evropské komise. Dohoda nad institucionálním kompromisem se očekává do půlky roku 2023.
Důležitá je informovanost spotřebitelů
Byť jednání o změně směrnice o energetické účinnosti stále ještě probíhají, přišla už v květnu 2022 reakce Evropské komise na válku na Ukrajině v podobě plánu REPowerEU, který se dotkl právě i směrnice o energetické účinnosti. V rámci tohoto plánu totiž navrhla Komise ještě další zvýšení závazného cíle EU v oblasti energetické účinnosti z 9 % na 13 % s tím, že úspora energie je nejlevnější, nejbezpečnější a nejčistší způsob, jak snížit naši závislost na dovozu fosilních paliv z Ruska. Evropská komise apeluje především na informovanost spotřebitelů o nejúčinnějších způsobech úspor energií, jako například snížení teploty vytápění, efektivnější používání domácích spotřebičů či zhasínání.
Energetická náročnost budov
Kromě směrnice o energetické účinnosti probíhá legislativním procesem i revize směrnice EU o energetické náročnosti budov, která si klade stejné energeticky úsporné cíle. Navyšuje ambici, a to především v souvislosti s postupným přechodem na zcela bezemisní standard budov, zásadním snižováním energetické náročnosti budov či s očekávkou masivního nástupu elektromobility. I tato legislativa v jarních měsících zamíří do finálních jednání mezi bruselskými institucemi.
Je zřejmé, že jak Brusel a členské státy, tak i samotní spotřebitelé vnímají energetické úspory jako stěžejní nástroj v boji proti energetické krizi a zvýšeným cenám energií, a dá se proto očekávat, že trend zpřísňování legislativy v oblasti úspor bude v budoucnu pokračovat.
Tipy
Tipy
Jarní sportovní tipy redakce
Pohyb, čerstvý vzduch, probouzející se příroda, přívětivé počasí… To je neodolatelná kombinace. Jaro je to pravé období, které přeje běhu, stejně jako cyklistice. Máme pro vás hned tři zajímavé tipy.
ČEZ RunTour
Letos již po dvanácté vyběhne více než 18 tisíc malých i velkých běžců společně s největším rodinným běžeckým seriálem ČEZ RunTour na unikátní tratě v osmi městech po celé České republice. ČEZ RunTour je seriál běžeckých závodů, který je určen pro rodiny s dětmi, začátečníky a hobíky. Je tu zkrátka pro každého. Přijďte si užít rodinnou a přátelskou atmosféru. Když na trať vyběhnete, budeme rádi, když se s námi podělíte o své zážitky i fotky prostřednictvím e‑mailu: → casopisproud@cez.cz.
Kde a kdy se poběží?
25. března: České Budějovice
15. dubna: Kopřivnice
13. května: Brno
27. května: Ústí nad Labem
I letos mají zaměstnanci Skupiny ČEZ slevu 15 % na startovném. Při registraci na závod v délce tras 3, 5 a 10 km stačí zadat unikátní kód CEZZAM.
PRIMA CUP 2023
Skupina ČEZ je i letos partnerem cyklistického seriálu horských kol pro širokou veřejnost PRIMA CUP. Pokud jezdíte rádi v terénu, zvládnete minimálně devatenáctikilometrovou trasu, tento závod je přesně pro vás. A na intranetu si můžete do 15. dubna zahrát o volné startovné na jeden z níže uvedených závodů.
30. dubna 2023: ČEZ Stolové hory – ŠKODA AUTO Mistrovství ČR v maratonu
10. června 2023: ČEZ Sázava
26. srpna 2023: ČEZ Karlovy Vary
16. září 2023: ČEZ Harrachov
Vltava Run 2023
I letos společně vyběhnou za východem slunce i do temné noci, hlubokými lesy i zelenými pastvinami dva týmy Skupiny ČEZ. Jubilejní desátý závod Vltava Run se uskuteční 13.–14. května. Vltava Run je štafetový běžecký závod ze Šumavy do Prahy s 360 km trasy vedoucí po turistických stezkách, silnicích II. a III. třídy. Národním parkem Šumava, u vody, v lesích, kolem vltavských přehrad, nádhernými údolími, přes kopce, historickými městy i jihočeskými a středočeskými vesnicemi. Takže když náhodou naše kolegy na trase uvidíte, nezapomeňte jim fandit! Reportáž z akce bude na konci května na intranetu.
Fotogalerie s éčkem
„Je příjemné, že v této těžké době může náš zaměstnavatel přispět neziskovým organizacím v podpoře jejich činnosti. Grant jsme získali na motorovou pilu, která je a bude hojně využívaná při řešení krizových situací, jak v případě odklízení náletových dřevin, tak například i v případě likvidace požáru.“
Leoš Koutný
z ČEZ Distribuce, který je členem SDH Majetín více než 20 let
„Karate klub Kadaň a Klášterec používá Zaměstnanecké granty na uhrazení části nákladů na soustředění svých členů. Pořádáme jarní, letní a podzimní klubová soustředění, kterých se obvykle účastní okolo 30 členů.“
Jan Kalkuš
ze Severočeských dolů, který v klubu působí už 15 let jako trenér, instruktor a zkušební komisař
„Jako dobrovolník a koordinátor projektu, který podporuje psy nemocné sebaceozní adenitidou, si velmi vážím finančního příspěvku od Nadace ČEZ. Mohli jsme si dovolit nakoupit nezbytné potřeby a materiál pro svěřené nemocné pejsky, jako pelíšky, zateplené oblečky, lososové oleje na zmírnění dopadu nemoci na jejich srst a kůži a nezbytné krmení.“
Lenka Hetflajšová
z ČEZ Distribuce za Nadační fond BushiDo, kam dochází jako dobrovolník
Zaměstnanecké granty doslova přinesly živou vodu do opuštěných sadů v Moravičanech. Díky podpoře se daří nejen zeleni, přibylo kulturních a vzdělávacích akcí, ale konečně v obci máme kousek přírody, kde člověk v dnešní uspěchané době může zpomalit a odpočívat.
Ivana Kvapilová
z ČEZ ESCO, která spolku vede účetnictví, pomáhá s pořádáním jejich akcí a účastní se veřejných brigád
Osobně považuji Zaměstnanecké granty za úžasně prospěšný projekt, který hlavně pomáhá lidem s různým omezením, ale také může pomoci nám zdravým uvědomit si v našich hektických životech smysluplnost a sílu pomoci. Finanční prostředky od Nadace ČEZ používá organizace Okamžik na proškolení a výcvik nových dobrovolníků, kteří lidem se zrakovým postižením.
Hana Romanová
z ČEZ, a. s., která působí jako dobrovolník v organizaci Okamžik od roku 2018
Fotogalerie téma
Fotogalerie zaměstnavatel roku
Fotogalerie
Z celého soustrojí o výšce více než 20 metrů vystupuje na povrch podlahy haly strojovny pouze vrchní kryt generátoru. Pod ním je umístěn mj. budič, který je zdrojem primární energie pro výrobu elektrické energie ve statoru generátoru.
Rotor generátoru před jeho usazením do šachty turbosoustrojí TG2
Zelenou energii vyrábí vodní elektrárna Slapy už 65 let.
Fotogalerie mozaika
Fotogalerie jizerská 50
- 990463.png
- 990466.jpg
- 990467.jpg
- 990468.jpg
- 990469.jpg
- 990470.png
- 990471.jpg
- 990472.jpg
- 990473.png
- 990474.jpg
- 990475.svg
- 990476.png
- 990477.svg
- 990478.jpg
- 990479.jpg
- 990480.svg
- 990481.png
- 990482.svg
- 990483.jpg
- 990484.jpg
- 990485.svg
- 990486.svg
- 990487.jpg
- 990488.jpg
- 990489.jpg
- 990490.jpg
- 990491.svg
- 990492.png
- 990493.jpg
- 990494.svg
- 990495.svg
- 990496.jpg
- 990497.svg
- 990498.svg
- 990499.svg
- 990500.jpg
- 990501.jpg
- 990502.jpg
- 990503.jpg
- 990504.jpg
- 990505.svg
- 990506.jpg
- 990507.svg
- 990508.png
- 990509.svg
- 990510.jpg
- 990511.jpg
- 990512.svg
- 990513.svg
- 990514.png
- 990515.svg
- 990516.png
- 990517.svg
- 990518.jpg
- 990519.svg
- 990520.png
- 990521.png
- 990522.png
- 990545.jpg
- 990546.jpg
- 990547.jpg
- 990548.jpg
- 990549.jpg
- 990550.jpg
- 990551.jpg
- 990552.jpg
- 990553.jpg
- 990554.jpg
- 990555.jpg
- 990556.jpg
- 990557.jpg
- 990558.jpg
- 990559.jpg
- 990560.jpg
- 990561.jpg
- 990562.jpg
- 990563.jpg
- 990564.jpg
- 990565.jpg
- 990566.jpg
- 990567.jpg
- 990568.jpg
- 990569.jpg
- 990570.jpg
- 990571.jpg
Triobo Ltd.
3rd Floor, 207 Regent Street
London W1B 3HH
United Kingdom
CN: 08995015
VAT: GB 283 4280 94https://www.triobo.com
support@triobo.com
(+44) 20 3695 0892
Ročník 2022
PROUD 03/2024
Proud Podzim/2024
PROUD 02/2024
Proud Léto/2024
PROUD 01/2024
Proud Jaro/2024
PROUD 04/2023
Proud Zima/2023
PROUD 03/2023
Proud Podzim/2023
PROUD 02/2023
Proud Léto/2023
PROUD 01/2023
Proud Jaro/2023
PROUD 4/2022
Proud Zima/2022
PROUD 3/2022
Proud Podzim/2022
PROUD 2/2022
Proud Léto/2022
PROUD 1/2022
Proud Jaro/2022