-
ČEZ
PROUD 03/2023
Proud Podzim/2023
Titul
Čísla
Několik čísel
na úvod...145
Na začátku měsíce srpna byla zahájena výplata dividendy Skupiny ČEZ. V letošním roce dosáhla rekordní částky 145 Kč na akcii. Mezi 150 000 našich akcionářů tak rozdělujeme 78 mld. Kč, majoritnímu vlastníkovi, České republice, jsme zaslali na účet více než 54 miliard Kč.
17,2
Výroba elektřiny z jaderných a obnovitelných zdrojů v prvním pololetí roku 2023 meziročně vzrostla o 2 % a dosáhla výše 17,2 TWh. Výroba elektřiny z uhelných zdrojů ve stejném období klesla o 22 % na 7,8 TWh, což znamená historicky nejmenší podíl výroby elektřiny z uhelných zdrojů ve výši 27 %.
800
České jádro dodalo jubilejních 800 TWh bezemisní elektřiny. Této výroby dosáhly čtyři dukovanské a dva temelínské bloky v neděli 10. září. Téměř čtyři desetiletí je tak jádro klíčovým tuzemským energetickým zdrojem, který aktuálně kryje čtyřicet procent české spotřeby.
65,8 %
Tolik procent činí pokles spotřeby pitné vody v klasických elektrárnách ČEZ za posledních 10 let. Zatímco loni elektrárny ČEZ „vypily“ 210 799 m3 vody, dekádu dozadu to ještě bylo přes 600 tisíc kubíků. A další cesty k úsporám vody hledáme.
89 619
Návštěvnost našich infocenter je rekordní. Jen za první polovinu roku je navštívilo 89 619 návštěvníků. Největší zájem vzbudily Dlouhé stráně, naše jaderné elektrárny nebo vodní elektrárna Hučák.
Glosa
GLOSA
Naše VIZE 2030 - Čistá Energie Zítřka rezonuje se zájmy široké veřejnosti. To potvrzuje rostoucí zájem o obnovitelné zdroje, který se odráží i v počtech instalací fotovoltaik a tepelných čerpadel u našich zákazníků. V tomto roce opět potvrzujeme pozici jedničky na trhu, což nás ale zároveň zavazuje. Stále je na místě vyzývat širokou veřejnost k úsporám energií, nabízet chytrá energetická řešení, zároveň ale také nabádat k obezřetnosti, ať už jde o komoditní produkty, nebo technologie. Důležitá je často zmiňovaná jistota důvěryhodného partnera, který má kapacitu pro zákazníky zajištěnou dopředu a neslibuje nereálné. Takového partnera, který poskytuje záruky, kvalitní servis a na kterého se mohou klienti s důvěrou obrátit i za desítky let.
Díky realizaci řady opatření na straně energetických úspor a diverzifikaci dodávek plynu do Evropy se v průběhu tohoto roku postupně stabilizovaly ceny energií. Slíbili jsme našim zákazníkům, že pokud to bude jen trochu možné, budeme ceny elektřiny i plynu pravidelně snižovat. Naše sliby plníme, v polovině září jsme už počtvrté v tomto roce zlevnili a naše jednoleté, dvouleté i tříleté fixace jsou aktuálně na velmi výhodné úrovni.
ČEZ se v rámci své vize zavázal, že bude pomáhat k úsporám energií a energetické soběstačnosti českých domácností. Pomáháme odborným poradenstvím (zmiňme Šetřím.cz nebo ČEZ Akademii), ale i řadou aktuálních nabídek ČEZ Prodej, které činí technologie, potřebné k větší energetické nezávislosti, dostupnější širšímu spektru zákazníků. Je to naše každodenní zodpovědnost. Zodpovědnost těch, kteří určují trendy.
Tomáš Kadlec
generální ředitel ČEZ Prodej
Elekromontáž
Elekromontáž
Vyplouváme…
Elektromontéři ČEZ Distribuce na konci srpna zajistili výměnu izolátorů na dvou ocelových příhradových stožárech dvojvedení 110 kV. Přestože se jedná o rutinní záležitost, práce je zajímavá tím, že jeden z podpěrných bodů stojí uprostřed Lenešického rybníku nedaleko Loun v severních Čechách. Přístup k němu včetně dopravy veškerého materiálu a pomůcek si musí pracovníci zajistit na pramici. Práce v horní části stožáru se provádí dnes již málo používaným způsobem – výstupem po konstrukci, kde elektromontéři pracují na závěsném žebříčku ve volném prostoru.
Foto: Jaroslav Míka
→ Více se dozvíte v reportáži ČEZ TV.
O nás
O nás
Zajímavé zprávy z naší Skupiny
Čistý zisk dosáhl 22,3 mld. Kč, meziročně o 11,3 mld. Kč méně. Pokles byl způsoben nově zavedenou daní z neočekávaných zisků.
Hospodářské výsledky za první pololetí:
● Provozní výnosy meziročně vzrostly o 30 % na hodnotu 169,7 mld. Kč.
● Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil 62,4 mld. Kč, meziročně o 5 % více.
● Čistý zisk dosáhl 22,3 mld. Kč, meziročně o 34 % méně.
Meziroční srovnání je ovlivněno extrémními výkyvy cen komodit zejména po loňské vojenské invazi Ruska na Ukrajinu a následně zavedenými odvody z nadměrných tržeb výroby a novou daní z neočekávaných zisků ve výši 60 % nad rámec běžné daně z příjmů ve výši 19 %.
„Výsledky hospodaření jsou v souladu s naším očekáváním a reflektují postupnou stabilizaci na energetických trzích. Po schválení rekordní dividendy 145 Kč na akcii a s ohledem na mimořádná zdanění tržeb a zisků energetických firem předpokládáme, že Skupina ČEZ letos na dividendách, daních ze zisků a odvodech z nadměrných tržeb výroby odvede českému státu 110 až 120 mld. Kč,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Čistý zisk dosáhl 22,3 mld. Kč, meziročně o 11,3 mld. Kč méně. Pokles byl způsoben nově zavedenou daní z neočekávaných zisků, která zatížila náklady I. pololetí částkou přesahující 13 mld. Kč. Provozní zisk Skupiny ČEZ před odpisy (EBITDA) dosáhl v I. pololetí 62,4 mld. Kč, meziročně o 3,1 mld. Kč více. Segment VÝROBA jako celek poklesl o 0,5 mld. Kč. EBITDA z výrobní činnosti vzrostla o 1,9 mld. Kč, růst o 13 mld. Kč v důsledku růstu realizačních cen vyrobené elektřiny byl však téměř eliminován odvody z nadměrných tržeb z výroby ve výši 11 mld. Kč. Příspěvek subsegmentu Trading naopak meziročně klesl o 2,4 mld. Kč, zejména s ohledem na rekordní zisk z obchodování s komoditami v roce 2022. Segment TĚŽBA rostl meziročně o 2,5 mld. Kč především díky vyšším cenám z prodeje uhlí.
Výroba elektřiny z jaderných a obnovitelných zdrojů meziročně vzrostla o 2 % a dosáhla výše 17,2 TWh. Výroba z uhelných a paroplynových zdrojů klesla o 22 % na 7,8 TWh. Podíl výroby elektřiny z uhelných zdrojů dosáhl 27 %, což je historicky nejnižší úroveň. Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce dosáhla 17,4 TWh, meziroční pokles o 4 % byl způsoben zejména omezením spotřeby zákazníků v důsledku vysokých cen komodit.
Poděkování za zvládnutí nejnáročnější odstávky tohoto roku
Mimořádně náročná odstávka v Jaderné elektrárně Dukovany, o které jsme vás informovali v minulém vydání časopisu, skončila úspěšně 9. srpna, tedy po 68 dnech a s třídenním předstihem. Náročnost prací zvýšil červencový souběh odstávky s druhým výrobním blokem. V říjnu plánujeme v Dukovanech ještě odstávku čtvrtého výrobního bloku.
Jsem opravdu hrdý na práci všech kolegů. Přestože vše rozhodně nebylo jednoduché, mohu konstatovat, že jsme všechny naplánované činnosti bezpečně zvládli. Děkuji kolegům za profesionální přístup a skvěle odvedenou práci.
Roman Havlín
ředitel Jaderné elektrárny Dukovany
Váš názor nás posouvá dál
V průběhu září probíhá on-line průzkum spokojenosti zaměstnanců v ČEZ. Cílem tohoto průzkumu, který opakujeme každé dva roky v celé Skupině ČEZ, je získat ucelenou představu o tom, jak se vám tady pracuje a jak jste tu spokojeni.
„Prosím, buďte ve svých odpovědích upřímní. Já i moji kolegové v čele společností Skupiny ČEZ bychom rádi věděli, jaké jsou vaše názory, co vás v práci těší a co si naopak zasluhuje naši pozornost a zlepšení,“ zdůrazňuje Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize správa.
Dotazník bude otevřen pro zaměstnance společností Skupiny ČEZ v různých termínech. Informace obdržíte do vašeho e-mailu a najdete je také na intranetu. Průzkum realizuje nezávislá externí agentura IPSOS, je anonymní a odpovědi budou zpracovány v souladu s požadavky nařízení GDPR o ochraně osobních údajů. O výsledcích vás budeme informovat začátkem nového roku.
Mozaika
Mozaika
Sehranému týmu provozních elektromontérů ČEZ Distribuce nechybí odvaha
Nahlášené rušivé zvuky podobné vibracím, které byly v Horní Suché na Karvinsku slyšitelné na jednom ze stožárů, přivedly na místo tým provozních elektromontérů z ČEZ Distribuce – Sítě Ostrava. Ti provedli výměnu nosných částí izolátorových závěsů a instalaci tlumičů vibrací na fázové vodiče vedení velmi vysokého napětí (VVN). „K vibracím a chvění vodičů VVN dochází běžně, a to i za zcela slabého větru. Tyto vibrace se pak přenášejí na nosné prvky vedení, typicky izolátory, jejich závěsy a konstrukce stožárů, které mohou časem poškodit,“ upřesňuje situaci Igor Labuda, vedoucí odboru Sítě Morava z ČEZ Distribuce.
K vibracím a chvění vodičů VVN dochází běžně, a to i za zcela slabého větru.
Čím jsou práce tohoto typu výjimečné? „Především tím, že jsou prováděny ve větší výšce a veškeré používané prvky, se kterými elektromontéři pracují, mají z důvodu provozního napětí 110 kV odpovídající rozměry a hmotnost. Úspěšné provedení zásahu vyžaduje sehraný tým, který dodržuje veškerá bezpečnostní pravidla, ovládá postup, je vybaven potřebnými pracovními pomůckami, a kus odvahy. Tyto práce nejsou pro každého. Pokud lze ke stožáru přijet autem s vysokozdvižnou plošinou, je to o něco jednodušší. V opačném případě je nutné na stožár vylézt a práce provést ze závěsného žebříku,“ vysvětluje Igor Labuda. Nejčastějším zásahem na vedeních VVN jsou výměny starších izolátorů, které praskají. Jedná se zhruba o desítky případů v každém regionu za rok. Opravy probíhají bez nutnosti omezovat dodávku.
Nové chladicí věže Elektrárny Hodonín
Nový cirkulační chladicí okruh, který pro Elektrárnu Hodonín realizují ČEZ Energetické služby, se blíží do finále. V minulých měsících v Hodoníně vyrostly nové chladicí věže. Nová technologie sníží provozní náklady elektrárny a umožní její větší využití. Návratnost investice je okolo 2 až 3 let, a to především díky možnosti nepřetržitého provozu. Věže, které dodala izraelská firma YWCT, jsou nadrozměrnou stavebnicí z ekologického materiálu FRP (fibre-reinforced plastic), tedy polymerní vláknové kompozity. Tento materiál se používá rovněž v automobilovém či leteckém průmyslu a v astronautice. Nové chladicí věže procházejí zkouškami a čekají na povolení zkušebního provozu. Ten bude trvat 12 měsíců.
Elektrárna Hodonín kromě výroby elektrické energie vyrábí i teplo, které dodává obyvatelům Hodonína a slovenského města Holiče. Distribuce tepla přes hranice je světovým unikátem. Společná výroba elektřiny a tepla v jednom cyklu, tzv. kogenerace, snižuje spotřebu paliva a šetří životní prostředí. Už od konce roku 2009 je také jeden blok hodonínské elektrárny určen výhradně ke spalování čisté biomasy. Elektrárna Hodonín je se svým instalovaným elektrickým výkonem 107 MW a tepelným výkonem 250 MWtep nejmenší elektrárnou Skupiny ČEZ.
Odstávka v Jaderné elektrárně Temelín
Kontroly bezpečnostních systémů, turbíny, 69 investičních akcí nebo výměna části palivových souborů. To jsou příklady nejdůležitějších prací během plánované odstávky druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín, která byla zahájena 18. srpna. Energetici při ní vymění 48 z celkových 163 palivových souborů, zkontrolují například bezpečnostní divize, hlavní cirkulační čerpadlo nebo systém předepnutí ochranné budovy kolem reaktoru. Podrobnou kontrolou projde i turbína. V plánu je také 69 investičních akcí, které jsou zaměřené na modernizaci a další posílení bezpečnosti elektrárny. I s dodavateli se do temelínské odstávky zapojuje přibližně tisícovka lidí. Letos jde o závěrečnou odstávku v Temelíně. První blok byl pro kontroly a výměnu palivových souborů odstaven na necelé dva měsíce od 7. dubna do 8. června. Pro ČEZ jde o pátou z letošních šesti odstávek jaderných bloků.
Jak se zákazníkům líbí mobilní aplikace MŮJ ČEZ?
Mobilní aplikaci MŮJ ČEZ, kterou spustili kolegové z ČEZ Prodej těsně před prázdninami, už vyzkoušely tisíce našich zákazníků. Umožňuje zákazníkům pohodlně spravovat smlouvy na dodávky elektřiny, plynu a služby Mobil od ČEZ. Po přibližně sedmi týdnech provozu měla aplikace průběžné hodnocení 4,2 z 5 na Google Play a 4,9 v App store a stáhlo si ji více než 30 000 uživatelů. V průměru stráví v aplikaci každý uživatel 8 minut. A jak ji hodnotí? Body získává aplikace MŮJ ČEZ především za přehlednost, jednoduchost, intuitivnost, ale i design nebo rychlost. ČEZ Prodej věnoval přípravě aplikace MŮJ ČEZ spoustu energie a pozornosti, ale práce na jejím dalším vylepšování určitě nejsou u konce. Na podzim tak aplikaci vylepší například možnost prodloužení platnosti smlouvy a změny produktu, sjednání splátkového kalendáře nebo vrácení přeplatku na jeden klik.
Energii umíme vidět i slyšet
Při kontrole zařízení v naší distribuční síti má uplatnění řada zajímavých diagnostických metod, díky kterým je možné předcházet poškozením a případným poruchám. S odhalováním závad pomáhá kolegům z ČEZ Distribuce například termovize či akustická kamera. Termografie měří vyzařovanou energii v podobě tepla v pásmu infračerveného záření a podle intenzity záření ji zobrazuje ve škále barevných odstínů. Její pomocí lze lokalizovat místa, která se odlišují od očekávaného stavu. Změny mohou signalizovat závadu, která bez včasného preventivního zásahu vede k poškození zařízení a jeho poruše. Hlavní výhodou termografie je, že ji můžeme využívat na všech napěťových hladinách za provozu.
Dalším ze způsobů, jak předcházet větším poruchám na zařízení VN (vysokého napětí), VVN (velmi vysokého napětí) a ZVN (zvláště vysokého napětí), je měření částečných výbojů. Částečný výboj je laicky řečeno nežádoucí jev, který nevratně poškozuje jak izolaci, až do jejího zničení a průrazu, tak přímo živou část. K měření a detekci částečných výbojů slouží několik měřicích přístrojů, které „poslouchají“ frekvenci částečného výboje a dokáží velmi přesně odhalit zdroj a místo, kde k výboji dochází. Jedním z těchto přístrojů je akustická kamera, která díky několika desítkám mikrofonů dokáže zachytit a odfiltrovat frekvenci částečného výboje. Výsledný zdroj zvuku se potom vyhodnocuje programem v počítači.
Jak přestěhovat čapí hnízdo
I takové úkoly řeší Ochrana životního prostředí ČEZ Distribuce. Čapí hnízda a jejich obyvatelé jsou vítanou podívanou v každé obci. Když ale čápi zahnízdí na stožáru nízkého napětí, jako třeba vloni v Dešenicích, můžou nastat problémy. Hnízdo v Dešenicích způsobovalo provozní poruchy a zároveň představovalo smrtelné nebezpečí pro hnízdící čápy. Proto bylo třeba přestěhovat čapí hnízdo na náhradní hnízdní podložku. Do akce se zapojila obec, odbor životního prostředí Plzeňského kraje i Nadace ČEZ, která poskytla finanční prostředky na výstavbu nového hnízda. Stavbu zajistila specializovaná společnost SEG. Úspěšná instalace náhradního hnízda umožnila hned první sezonu, tedy letos v létě, čápům vyvést tři mláďata.
ČEZ Distribuce staví novou transformovnu v Dětmarovicích
Důvodem pro výstavbu nové transformovny 400/110 kV je plánovaný útlum výroby v Elektrárně Dětmarovice. Transformovna zajistí dostatečný příkon v oblasti, umožní také vyvedení výkonu z nově připojovaných obnovitelných zdrojů energie a zajistí spolehlivou distribuci elektrické energie zejména v sousední uzlové oblasti během plánované rekonstrukce rozvodny 420 kV Albrechtice. Projekt připravujeme ve spolupráci se společností ČEPS už od roku 2011, máme za sebou studie proveditelnosti, zadání stavby, mimořádně složité majetkoprávní vyjednávání a zajištění odkupu pozemků, projekční práce a další nezbytné kroky. Oficiální termín uvedení do provozu je září 2025, ale předpokládáme, že se podaří výstavbu urychlit a spustit už do konce roku 2024. „Jedná se o novou uzlovou rozvodnu, kterých se buduje v rámci České republiky jen několik jednotek kusů za několik desetiletí. Svým rozsahem, přípravou a realizací se jedná o jednu z mála investičních akcí ČEZ Distribuce přesahujících půl miliardy Kč,“ uvádí Petr Křesálek, vedoucí oddělení Rozvoj aktiv. Na straně našeho partnera ČEPS jsou odhadované náklady přes 1 miliardu korun.
Prunéřovský komín uvolnil prostor čisté energetice
Svou éru, kdy dominoval krajině v lokalitě Elektrárny Prunéřov, ukončil v pátek 23. června. Odstřel tohoto 200 metrů vysokého železobetonového komínu učinil definitivní tečku za historií Elektrárny Prunéřov I. Následují poslední demoliční a úklidové práce a ve druhé polovině roku 2023 bude celý prostor připraven k dalšímu komerčnímu využití. Lokalita by měla dál sloužit jako významná základna moderních, ekologických trendů energetiky.
→ Připomeňte si tento symbolický moment prostřednictvím reportáže ČEZ TV.
ČEZ Prodej opět zlevňuje elektřinu i plyn
V letošním roce jsme už počtvrté snížili ceníky u elektřiny i u plynu. Zákazníci, kteří si chtějí zafixovat elektřinu před novou topnou sezonou, mohou využít nový roční online produkt za 3 940 Kč/MWh, který vyjde o více než 20 procent a více než tisíc korun levněji než vládní strop. U plynu se nově roční fixace sníží na 1 850 korun, a vyjde tedy o čtvrtinu méně než strop. ČEZ Prodej zároveň v polovině září snížil ceníky dvouletých a tříletých produktů, o které začal být mezi zákazníky v poslední době větší zájem kvůli tomu, že se v posledních měsících zastavil pokles velkoobchodních cen. Zájem o fixace nyní roste. U nově uzavíraných smluv na elektřinu podíl fixací aktuálně dosahuje 40 %, u plynu je fixovaných smluv nyní 60 %.
Mise WANO pod vedením odborníků z Pařížského centra
První velká mezinárodní prověrka pod vedením Pařížského centra WANO (Světová asociace provozovatelů jaderných zařízení) proběhla od 28. srpna do 15. září v Jaderné elektrárně Temelín. Na začátku října je naplánována Mise WANO Peer review (MPR) v Jaderné elektrárně Dukovany. Mise se v jaderných elektrárnách opakuje každé čtyři roky, za dva roky (při tzv. Misi FOLOW UP) pak přichází část expertů WANO zkontrolovat, jak se jaderné elektrárny s návrhy a doporučeními vypořádaly. Z obecně zřejmých důvodů jsme opustili Moskevské centrum WANO a vstoupili do Centra pařížského. Výsledek hodnocení je důležitý pro úspěšné uvedení našich jaderných elektráren v Pařížském centru. Budeme vás o něm informovat v příštím vydání časopisu.
Naší prioritou je neustálé zlepšování v bezpečnosti a kultuře provozu. A právě mezinárodní prověrka od kolegů z Pařížského centra WANO nám dává příležitost porovnat se s nejlepší světovou praxí.
Jan Kruml
ředitel Jaderné elektrárny Temelín
Vize 2030
Vize 2030
Zvýšili jsme výrobu v obnovitelných zdrojích o 15 %
K vyšší výrobě v prvním pololetí přispěly zejména větrné a vodní elektrárny, které procházejí v posledních letech modernizací. Vodní elektrárny těžily z přízně deštivého jara, nejvíce bezemisní elektřiny dodaly do sítě v březnu a dubnu. Celkově výroba ve vodních zdrojích ČEZ poskočila oproti loňskému prvnímu pololetí o 31 %. Dobré povětrnostní podmínky zvedly výrobu větrných elektráren o 18 %. Delší zima a slabší osvit zejména v 1. čtvrtletí naopak nesvědčily fotovoltaickým elektrárnám, které ztratily 13 %.
74 %
Čechů podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Před dvěma roky to přitom bylo o 10 procentních bodů méně.
Obnovitelné zdroje provozované v rámci Skupiny ČEZ vyrábí bezemisní elektřinu už více než 100 let. Nejstarší je královéhradecká malá vodní elektrárna Hučák z roku 1910. Naopak nejčerstvější datum má v rodném listu plovoucí fotovoltaická elektrárna nacházející se na horní nádrži přečerpávací elektrárny Štěchovice.
ČEZ zlepšuje rating ESG
Skupina ČEZ dál pokračuje ve zlepšování svého ESG ratingu, tedy hodnocení nefinančních kritérií z oblasti životního prostředí, sociálních aktivit a transparentního řízení a správy společnosti. Naposledy si polepšila u mezinárodní agentury Morningstar Sustainalytics, která ve svých hodnoceních pokrývá přes 15 000 firem ze 172 zemí světa. V aktuálním ESG hodnocení posunula risk skóre ČEZ o 7,6 bodu na úroveň 29,4 (tj. úroveň střední míry rizika). V žebříčku dalších více než 290 hodnocených energetik se tak ČEZ dostal do první čtvrtiny. Podle globálního ratingového agregátoru CSRHub patří ČEZ aktuálně mezi 12 % nejlepších firem v oblasti ESG.
„U investorů, bank, pojišťoven či fondů se ESG rating pomalu, ale jistě dostává na stejnou úroveň důležitosti jako tradiční finanční ukazatele. Ve Skupině ČEZ jsme se této oblasti začali systematicky věnovat před dvěma lety a jsem rád, že renomované mezinárodní agentury naši snahu a konkrétní kroky v udržitelnosti promítají do stále se zlepšujících hodnocení. Je to pozitivní signál nejen pro naše ekonomické partnery, ale i pro zaměstnance, dodavatele či obyvatele v okolí našich lokalit,“ komentuje posun mezi čtvrtinu globálně nejlépe hodnocených energetik Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.
ESG rating Skupině ČEZ zvýšila letos také americká finanční společnost S&P Global, která vytváří ESG skóre pro 13 000 firem z celého světa, analyticko-informační společnost MSCI zase letos v červnu potvrdila ČEZ rating AA.
ČEZ pomáhá stavět další dobíječky pro elektromobily
Díky spolupráci se Skupinou ČEZ pokračuje maloobchodní řetězec Tesco v budování zázemí pro zákazníky z řad řidičů elektromobilů. Do konce letošního roku nabídne lidem možnost načerpat bezemisní energii celkem u 25 veřejných dobíjecích stanic. Nejnovějšími přírůstky jsou 4 stojany v garážích pražského NC Eden a vždy dvě stanice na parkovištích areálů prodejen Tesco v Českém Krumlově a Klatovech. ČEZ, který je provozovatelem nejvýkonnější české sítě veřejných dobíječek, chce v další fázi i v lokalitách Tesco stavět ultrarychlé stojany a dobíjecí huby se třemi a více stanicemi, které zkracují dobu dobíjení i čekání. Dobíjecí stanice vzniknou mimo jiné díky grantu z Operačního programu Doprava.
ČEZ si v rámci vize Čistá Energie Zítřka vytyčil dosažení hranice 800 provozovaných stojanů pro dobíjení elektromobilů do roku 2025 a znásobení jejich výkonu.
„Jsme rádi, že se Tesco stalo jedním z našich silných partnerů v rozšiřování elektromobility v Česku. Dobíjecí stanice by neměly chybět nikde tam, kde lidé delší čas parkují. Ideální jsou proto právě místa nákupů. Do konce roku bychom chtěli společně s Tesco postavit 25 stojanů a celkově v první fázi spolupráce až 70. Řidičům garantujeme odběr skutečně bezemisní elektřiny, a to díky certifikaci jejího původu z obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje Pavel Cyrani, místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ, a. s.
Inven Capital ze Skupiny ČEZ investuje do umělé inteligence, která hlídá plýtvání vodou
Izraelská společnost WINT (Water Intelligence) zaměřená na včasnou detekci úniků vody, omezení plýtvání a úsporné nakládání s vodou pomocí umělé inteligence (AI) a internetu věcí (IoT) je nejnovějším přírůstkem do portfolia investičního fondu Inven Capital Skupiny ČEZ. Chytrá řešení WINT, která využívají i světoznámé globální značky, jako například Microsoft nebo PepsiCo, dokáží spotřebu vody v budovách snížit v průměru o 20 až 25 procent a umí zabránit velkým ztrátám prostřednictvím včasně zjištěných úniků a rychlé reakce. Pro ČEZ je oblast šetrného nakládání s vodou jednou z priorit udržitelného rozvoje. Je první českou společností, která se připojila ke globální iniciativě CEO Water Mandate OSN.
Etika v praxi
Etika v praxi
Oddělení záhad nebo kriminálka Miami?
Co tedy kolegové z compliance vlastně dělají a jaké případy řeší nejčastěji?
Text: Štěpánka Černá
Nenosíme bílé pláště, nesnímáme otisky prstů a nehoníme padouchy noční Prahou. Jelikož však naši zaměstnanci či dodavatelé občas udělají přešlap a poruší nastavená interní pravidla či zákony, stává se naše práce často prací detektivní. Naším úkolem je sesbírat fakta, dát je do souvislostí a doporučit odpovídající nápravná opatření. V útvaru interní šetření a prověrky nejčastěji řešíme porušení pravidel týkajících se schvalování vedlejší výdělečné činnosti nebo zneužití prostředků zaměstnavatele. Nutno dodat, že zaměstnanci, kteří se těchto přešlapů dopustili, často nejednali ve zlém úmyslu. Jen si dostatečně neuvědomili, že by jejich chování mohlo být v rozporu s nastavenými pravidly.
Přinášíme vybrané případy, které jsme v minulosti řešili. Platí totiž, že opakování je nejen matka moudrosti, ale i základ prevence.
Střet zájmů
Zaměstnanec společnosti Skupiny ČEZ bez vědomí a souhlasu zaměstnavatele použil kontaktní údaje dodavatelů společnosti, které měl k dispozici v rámci plnění svých pracovních povinností, a tyto dodavatele kontaktoval s požadavkem na zajištění sponzoringu svých sportovních aktivit, které organizoval při své práci jako neziskovou činnost. Někteří dodavatelé na tuto poptávku reagovali a finanční příspěvek poskytli. Tím, že zaměstnanec využil kontaktní údaje dodavatelů, porušil zákaz zneužití pracovních prostředků zaměstnavatele stanovený v Etickém kodexu i související pravidla.
V jiném případě zaměstnankyně v pozici žadatele o zpracování nákupního požadavku opakovaně nominovala v rámci přímé volby jako dodavatele společnost, kterou vlastní její blízký příbuzný. Tento střet zájmů nedeklarovala ani v rámci nákupních požadavků, ani o něm neinformovala svého přímého nadřízeného. V takových případech je pak těžko prokazatelné, že nabídková cena je cenou na trhu nejvýhodnější a dodavatel není upřednostněn z osobních důvodů. Zaměstnankyně svým chováním porušila Etický kodex.
Zneužití prostředků zaměstnavatele
Zaměstnanec bez souhlasu zaměstnavatele použil firemní kreditní kartu určenou k úhradě pracovních výdajů k opakovanému placení nákupů či výběrů hotovosti pro osobní potřebu. Po několika týdnech pak zapůjčené finanční prostředky na účet platební karty vrátil. Tímto chováním ale porušil vnitřní předpisy týkající se využívání firemních bankovních karet, které stanoví, že firemní kartou nelze hradit soukromé výdaje s výjimkou krizových situací na pracovní cestě.
V dalším případě si zaměstnankyně, která byla ve výpovědní lhůtě, před odevzdáním IT vybavení přeposlala na soukromý e-mail soubory ze svého pracovního počítače. Obsahovaly výpočtové modely, které zaměstnankyně v rámci své pracovní náplně vytvářela, a školicí materiály. Porušila tak Etický kodex a další vnitřní předpisy týkající se nakládání s majetkem zaměstnavatele.
Ve výše uvedených případech se nejednalo o porušení pravidel, které by bylo možno kvalifikovat jako trestný čin, ale o porušení interní řídicí dokumentace. Nepřípustné jednání se zaměstnanci bylo proto vyřešeno domluvou. Současně byla přijata nápravná opatření k zamezení obdobným případům do budoucna.
Věděli jste, že…?
● Podle průzkumů má v ČR praktické zkušenosti s neetickým jednáním vlastních zaměstnanců více než polovina (51 %) tuzemských společností a zhruba 40 % z tuzemských společností se navíc stalo obětí neetického jednání svých obchodních partnerů.
● Celosvětově je nejčastějším typem nekalého jednání v odvětví energetiky korupce (64 % případů).
● Nejčastěji zavedenými opatřeními proti podvodům a korupci ve společnostech jsou: audit finančních výkazů, zavedení Etického kodexu a interní audit (80 %).
(Zdroj: ACFE, Compliance Academy)
Rozhovor
Rozhovor
Jan Kalina
Ambice nám nechybí
Skupina ČEZ chce do sedmi let vybudovat 6 GWp obnovitelných zdrojů. To opravdu není málo. Jen pro představu, z pohledu instalovaného výkonu jde zhruba o trojnásobek výkonu našich jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Tento nelehký úkol leží i na bedrech divize obnovitelná a klasická energetika, kterou vede člen představenstva Jan Kalina.
Text: Lucie Ehrlichová Foto: Benedikt Renč
Ambice ČEZ na rozvoj energetiky vycházejí z poměrně konkrétních odhadů. Mohl byste nám je na úvod představit?
Vycházíme z toho, že do roku 2050 výrazně vzroste spotřeba energií. Důvodem je zejména elektrifikace dopravy, vytápění a průmyslu. Dnešní roční spotřeba elektřiny okolo 60 TWh se podle hrubých odhadů do třiceti let téměř zdvojnásobí. Zajistit spotřebu přes 100 TWh je pro ČEZ velká výzva a pracujeme na tom ve Skupině všichni společně. Na našem společném úkolu je zásadní jedna věc, a to přeměna výrobního portfolia Skupiny ČEZ na nízkoemisní. Takže vedle dekarbonizace teplárenství a odklonu od uhlí navyšuje divize jaderná energetika bezpečně výrobu z jádra, tým nové energetiky připravuje výstavbu nových jaderných bloků a velmi intenzivně rozvíjí projekty malých modulárních reaktorů. Naše divize buduje nové obnovitelné zdroje a hledá cesty pro vyšší akumulaci elektrické energie.
Divize obnovitelná a klasická energetika na jedné straně rozvíjí obnovitelnou energetiku a na té druhé tlumí výrobu z klasických elektráren. Nejde to proti sobě?
Naopak, to spojení považuji za velmi vhodné. Prostory, které vznikají po odstavování vysloužilých klasických zdrojů, jejich složiště popílku, ale také místa na výsypkách dolů, jež nám také patří, to vše poslouží k výstavbě obnovitelných zdrojů. Potřebujeme velké plochy, protože naši ambici vybudovat 6 GWp obnovitelných zdrojů budeme naplňovat převážně fotovoltaickými elektrárnami. 6 GWp odpovídá více než šesti tisícům hektarů, to je opravdu velký úkol. Ale zpátky k vaší otázce, v rámci divize úzce spolupracujeme, jinak to nejde. Zkušení kolegové předávají know-how zejména procesního charakteru projektového řízení a schvalovacích procesů na centrále kolegům z ČEZ Obnovitelné zdroje. Inženýring se adaptuje na nové technologie a sleduje nové trendy a zároveň posilujeme oblasti vyvedení výkonu a provozu obnovitelných zdrojů i bezpečnost.
Do roku 2050 výrazně vzroste spotřeba energií. Důvodem je zejména elektrifikace dopravy, vytápění a průmyslu.
Od vyhlášení VIZE 2030 - Čistá Energie Zítřka uplynuly dva roky. Jak daleko s výstavbou obnovitelných zdrojů vlastně jsme?
Ačkoliv je výstavba 6 GW nových obnovitelných zdrojů ambiciózním cílem, jeho dosažení považuji za reálné. Momentálně v České republice provozujeme vodní elektrárny s výkonem bezmála 2 000 MW, třináct fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 126 MWp a čtyři větrné turbíny o výkonu 8 MW. I se zahraničím spravujeme opravdu rozmanité portfolio o celkové kapacitě více než 2,2 GW. Pro splnění cíle, ke kterému jsme se zavázali, již dnes v České republice rozvíjíme portfolio fotovoltaických elektráren o instalovaném výkonu 5,3 GWp. Dokončili jsme pilotní projekt fotovoltaické elektrárny Křižany v Libereckém kraji o instalovaném výkonu 4,3 MWp. Tu jsme vybudovali na pozemku o výměře 3,5 hektaru a na tomto projektu jsme si ověřili postupy při projektování, dodávce komponent, vlastní montáži a uvádění do provozu. Aktuálně jsou ve výstavbě čtyři fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu 18,4 MWp. Právě v těchto dnech zahajujeme výstavbu dvou a do konce roku budeme mít stavebně dokončené další čtyři fotovoltaické elektrárny, jejichž instalovaný výkon v součtu překročí 80 MWp. Z hlediska našich ambiciózních cílů se to může zdát málo, ale je to jen začátek. Proces developmentu obnovitelných zdrojů je velmi zdlouhavý a skrývá se za ním spousta práce. Pro vaši představu, detailně jsme již prověřili téměř sto tisíc hektarů půdy a z nich vybrali takové lokality, které mají potenciál umožnit výstavbu obnovitelných zdrojů o výkonu 7 až 8 GWp.
Jak takový proces výstavby obnovitelných zdrojů vlastně probíhá?
Zásadní je získání stavebních povolení. To lze obdržet až v okamžiku, kdy existuje soulad se zásadami územního rozvoje krajů a s územními plány obcí. Tento proces trvá vlastně nejdéle, protože lhůty pro rozhodnutí státních úřadů mnohdy nejsou ze zákona pevně stanoveny. Podotýkám, že se orientujeme výlučně na brownfieldy a plochy s průměrnou či podprůměrnou produkční schopností půdy bez možného intenzivního zemědělského využití. Současně s tím si rezervujeme prostor v distribuční či přenosové soustavě pro vyvedení výkonu z budoucí elektrárny. A pak je také důležitým momentem vysoutěžení dodavatelů, které probíhá formou veřejné zakázky. Pro urychlení tohoto procesu jsme začali využívat tzv. systém kvalifikace. Jde o otevřený systém, do kterého se dodavatelé hlásí, a pokud splní potřebná kritéria, stanou se našimi dodavateli. Vlastní výstavba fotovoltaických elektráren je v celém procesu paradoxně to nejrychlejší.
Na našem společném úkolu je zásadní jedna věc, a to přeměna výrobního portfolia Skupiny ČEZ na nízkoemisní.
Jak činnosti pro dosažení té ambice zefektivňujete? Je potřeba měnit organizaci práce?
Samozřejmě se přizpůsobujeme situaci. V současné době je velký nápor na development projektů, který zajišťuje společnost ČEZ Obnovitelné zdroje vedená Kateřinou Skalickou. Po získání stavebního povolení se odtud projekty přesouvají k realizaci a výstavbě přímo do divize, resp. do útvaru řízení techniky OZE a KE řízených Petrem Zlámalem. Jeho tým zajistí výstavbu projektu a uvede jej do provozu se vším, co s tím souvisí. Vlastní provoz a údržbu obnovitelných zdrojů zajišťuje v naší divizi nově vybudovaná organizační jednotka Obnovitelné zdroje Petra Zelenky. Ta zároveň, s očekáváním většího připojování nových obnovitelných zdrojů, začíná budovat dispečink OZE. Vyroste v Málkově u Chomutova a stane se výkladní skříní obnovitelných zdrojů v lokalitě, která byla tradičně uhelnou.
V souvislosti s tím také ke konci září proběhne přesun provozu většiny stávajících obnovitelných zdrojů z ČEZ Obnovitelné zdroje do ČEZ, resp. právě do organizační jednotky Obnovitelné zdroje. Současně dojde i k přesunu provozu malých vodních elektráren z ČEZ Obnovitelné zdroje do ČEZ, konkrétně do organizační jednotky Vodní elektrárny vedené Róbertem Heczkem, která provozuje naše akumulační, průtočné a přečerpávací vodní elektrárny. Naše dceřiná společnost ČEZ Obnovitelné zdroje se nadále bude zabývat výhradně developmentem nových obnovitelných zdrojů.
Co rychlejší rozvoj OZE v České republice brzdí?
Obnovitelnou energetiku částečně limitují technické aspekty, jako je třeba nízká kapacita sítí nebo vzdálenost přípojných bodů. Uvítali bychom také zjednodušení procesu změn územních plánů a povolovacích řízení. Musím říci, že jsem optimista a věřím, že se po aplikaci připravovaných změn legislativy celý proces zjednoduší. Naprostou většinu nových obnovitelných zdrojů tu budou tvořit fotovoltaiky, na větrné elektrárny si Češi teprve zvykají. V České republice zaznamenáváme k větrné energetice více negativní postoj ze strany občanů a obcí, než je tomu dle našich zkušeností při výstavbě OZE v zahraničí. Máme ale i pozitivní ohlasy, a to zejména z východních Čech, Vysočiny nebo severní Moravy, kde mají obce zájem o spolupráci při výstavbě větrných elektráren a jsou ochotny k jejich výstavbě poskytnout pozemky. Právě přijetí místními je pro naše projekty klíčové.
Jak by mohla do budoucna Česká republika vypadat?
Potenciál pro výstavbu obnovitelných zdrojů v České republice je obrovský a je třeba ho využít. Je to ovšem otázka připojitelnosti a dostupnosti distribuční sítě a přenosové soustavy. A samozřejmě také zajištění vhodných pozemků. Ideální by byl mix větrných a fotovoltaických elektráren jedna ku jedné, ale to bohužel není v České republice reálné z důvodu řady různých omezení pro větrné elektrárny, jako jsou například letecké koridory, radary či výskyt chráněných živočichů. Projednávání staveb větrných elektráren je velmi zdlouhavé, obvykle trvá sedm a více let. Očekávám tedy, že z naší ambice 6 GW vybudujeme zhruba 250 MW ve větru, zbytek bude mít podobu fotovoltaik.
V České republice mohou instalace nových nebo modernizace stávajících obnovitelných zdrojů získat investiční podporu z Modernizačního fondu. Odhaduje se, že ta celková částka pro Českou republiku od roku 2021 do 2030 činí 500 miliard korun. Nakolik jsme v získávání této podpory úspěšní?
Kromě obnovitelných zdrojů v České republice budujeme i větrné elektrárny ve Francii a větrné elektrárny i fotovoltaiky v Německu. Německo i Francie poskytují výrobcům z větrných elektráren a FVE do 20 MW instalovaného výkonu provozní podporu. V aukci tu lze vysoutěžit minimální cenu elektrické energie, kterou příslušné elektrárny dodávají na období obvykle dvaceti let. U nás byl zvolen odlišný přístup, pro výstavbu FVE využíváme program RES+ Modernizačního fondu, ze kterého lze v konkurenci projektů získat investiční dotaci. V prvním kole jsme získali podporu pro 174 MWp, což představovalo zhruba 1 miliardu korun, v druhém kole jsme získali podporu pro 727 MWp, což je více než 3 miliardy korun, a připravujeme se samozřejmě i na další výzvy. Bez nějaké formy podpory mají projekty výstavby obnovitelných zdrojů problém s návratností.
Pojďme nyní ke klasické energetice. Hodně se ve veřejném prostoru diskutuje o tom, jakým způsobem a kdy bude potřeba odejít od uhlí. Jaká je tedy současná situace?
Marže z výroby z uhlí výrazně klesá od roku 2021. Důvodem je extrémně vysoká cena povolenky, která vzrostla ještě více v době energetické krize, ale na snížení cen elektřiny již nereflektovala. I bez ohledu na závazek odklonu od uhlí v roce 2033 se tak může stát, že od využívání uhlí odejdeme dříve. A to právě z ekonomických důvodů. Pro naše klasické elektrárny, ale i doly by to mohlo znamenat omezení provozu, například by mohly vyrábět jen v zimě. To vše ale podléhá detailním analýzám, které kolegyně a kolegové připravují pro každou výrobní lokalitu zvlášť v tzv. koncepci lokalit. Cena povolenky je nejvýznamnějším vstupem.
Nejdříve budeme určitě odstavovat Elektrárnu Dětmarovice, která měla původně zastavit výrobu už v březnu 2023. Vlivem války na Ukrajině a vysokých cen se její život a také užitečnost prodloužily, nastal ale čas znovu se důkladně zamyslet nad tím, do kdy bude její provoz dávat smysl, jestli je to rok 2025, nebo dříve. Tím to však nekončí. Do našich uhelných výrobních lokalit vstupuje projekt Transformace teplárenství. V Dětmarovicích už ČEZ Teplárenská vybudovala nový plynový teplárenský zdroj. Další dekarbonizační projekty se chystají i v ostatních lokalitách, třeba v Teplárně Trmice, v Energotransu a jinde. Nově budované zdroje jsou určitě příležitostí pro budoucí další uplatnění našich kolegů ve Skupině ČEZ.
Pod pokličkou
Pod pokličkou
Jak na nulové emise
Dekarbonizace s ČEZ ESCO od A do Z
Na začátku byla výzva největšího zákazníka ke klimatické neutralitě. Teď už má společnost EP Rožnov vlastní dekarbonizační strategii a uvádí v život první opatření ke snížení emisí. To vše díky ČEZ ESCO, se kterým na cestě k nulovým emisím spolupracuje.
Text: Petra Kollerová Foto: Vladislav Sobol a archiv ČEZ
Většina světových ekonomik se zavázala k dosažení klimatické neutrality a stejný závazek se propisuje i do strategií firem. Chtějí snižovat svoje emise a podobné požadavky kladou i na své dodavatele. Právě z tohoto důvodu se pro dekarbonizaci rozhodl také EP Rožnov, lídr v návrhu a realizaci čistých prostor a dceřiná společnost ČEZ ESCO. Jejich cílem je být klimaticky neutrální do roku 2040.
„Náš významný zákazník se zavázal ke klimatické neutralitě a tomu se musíme přizpůsobit i my jako jeho dodavatel. S podobnými požadavky se ale setkáváme i u našich dalších zákazníků z elektrotechnického, automobilového nebo farmaceutického průmyslu. Již nyní víme, že zásadní snížení emisí CO2 nám pomůže udržet si stávající i získat nové zákazníky,“ uvádí Pavel Scholz, generální ředitel EP Rožnov.
ČEZ ESCO jako jediné poskytuje svým zákazníkům certifikát „Emise pod kontrolou“ na základě verifikace procesu nastavení dekarbonizační strategie nezávislou certifikační agenturou BUREAU VERITAS SERVICES CZ. Ten potvrzuje, že EP Rožnov prošel procesem výpočtu a nastavení opatření pro snížení uhlíkové stopy v souladu s metodologií GHG Protokolu a ISO 14064-2. Na fotce zleva Ondřej Šišpela, ředitel úseku Průmyslová energetika ČEZ ESCO, a Pavel Scholz, generální ředitel EP Rožnov.
Dekarbonizaci pro EP Rožnov zajišťuje od A do Z ČEZ ESCO ve spolupráci s ČEZ. Pro ČEZ ESCO jde o pilotní projekt v oblasti nastavení komplexní dekarbonizační strategie pro zákazníka. Vzhledem k tomu, že se snižování uhlíkové stopy stává pro české podniky nutnou realitou, očekávají kolegové nárůst poptávky po těchto službách.
„Při jednáních s klienty už nyní vnímáme zájem o praktická řešení dekarbonizace. Silnou stránkou ČEZ ESCO je, že se dokážeme na energetiku klienta podívat z různých úhlů a komplexně, tedy hledáme úspory, umíme zajistit elektrifikaci i ozelenění zdrojů,“ uvádí Lenka Vaněk, ředitelka útvaru inovace a dekarbonizace ČEZ ESCO.
Krok za krokem ke klimatické neutralitě
„V první fázi jsme na základě údajů o spotřebě elektřiny, plynu a nájezdů aut vyčíslili současnou uhlíkovou stopu EP Rožnov,“ uvádí Aneta Formánková, specialista produktů a inovací ČEZ ESCO. Z výpočtů vyplynulo, že téměř polovina produkovaných emisí společnosti pochází ze spalování pohonných hmot, velkou část tvoří emise ze spalování zemního plynu v kotelně a z využití elektřiny z veřejné sítě, zbytek emisí vzniká při běžných únicích chladiv v klimatických jednotkách.
„Ve druhém kroku jsme navrhli řešení k eliminaci emisí, na jehož základě vznikla dekarbonizační strategie,“ dodává Aneta Formánková. Strategie popisuje mimo jiné, jak je možné vylepšit stávající technologie a jakou úsporu emisí tato vylepšení přinesou.
„Aktuálně řešíme přímé emise do ovzduší, které vznikají z aktivit kontrolovaných EP Rožnov, a nepřímé emise, které souvisí s nákupem energií. V této oblasti chce být společnost klimaticky neutrální do roku 2030. Všechny ostatní nepřímé emise, které s EP Rožnov nějak souvisí (například je vypouští jejich dodavatelé nebo vznikají při dojíždění zaměstnanců), budou eliminovány v navazující fázi realizace nejpozději do roku 2040,“ uvádí Dominika Cimpová, programová manažerka ČEZ ESCO.
Bateriové úložiště vyrobené z dosloužilých akumulátorů elektromobilů najdeme v budoucnu i v inovativním energetickém centru v areálu firmy EP Rožnov.
Řešení pro úsporu CO2
Mezi opatření, kterými lze v EP Rožnov dosáhnout nejvyšších úspor emisí CO2, patří například dodávky čistě bezemisní elektřiny, instalace vlastní fotovoltaické elektrárny, výměna dosavadních spalovacích aut za elektromobily nebo přechod na ekologické vytápění.
Aktuálně je nainstalován první wallbox v garáži v objektu firmy a další nabíjecí stanice přibudou na novém parkovišti. Do budoucna na parkovišti vyroste ve spolupráci s elektromobilitou ČEZ i veřejná dobíjecí stanice. Počínaje příštím rokem společnost každý rok obmění část své flotily za elektromobily.
Chytré energocentrum
EP Rožnov má ještě jeden unikát. V areálu firmy vznikne chytré energetické centrum, kde se budou klimaticky neutrální řešení testovat. Zde se najde uplatnění pro baterie nevyužité při výrobě elektroaut. Testovat se tady bude také vehicle to grid, tedy využití elektromobilů jako baterie pro stabilizaci distribuční sítě. Zapojení elektroaut do služeb energetiky a uplatnění pro baterie elektromobilů testuje ČEZ ESCO ve spolupráci se Škoda X, dceřinou společností Škoda Auto.
Tým
Tým
Věříme síle větru
Sedm let. Tak dlouho v České republice trvá postavit větrnou elektrárnu. Předchází tomu totiž několik let příprav a povolovacích procesů. Rozhodující je především přijetí plánu postavit větrné elektrárny ze strany místních obyvatel. Právě s nimi vyjednává pětičlenný tým Rozvoj lokalit a vztahů ze společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.
Text: Lucie Ehrlichová Foto: Petr Hejna
↑ Pětičlenný tým Rozvoj lokalit a vztahů ze společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje. Na fotografii zleva: Jiří Vašek (analytik vyhledávání projektů OZE), Zuzana Bárová (specialistka rozvoje projektů a vnějších vztahů OZE), David Petrák (analytik vyhledávání projektů OZE), Petr Elfmark Bartoš (specialista rozvoje projektů a vnějších vztahů OZE), Adam Svoboda (vedoucí odboru rozvoj lokalit a vztahů) – všichni ze společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.
Jestliže samotná stavba větrné elektrárny je otázkou týdnů, proces výběru vhodné lokality, prosazení záměru společně s místní samosprávou a komunitou a následný povolovací proces trvají roky. S Adamem, Zuzanou, Jirkou, Davidem a Petrem jsme se potkali na Vysočině u větrné elektrárny Věžnice. Jde o jednu ze dvou lokalit v České republice, kde ČEZ už 14 let větrné elektrárny provozuje. Tou druhou jsou větrné elektrárny Janov u Litomyšle. Společný instalovaný výkon všech čtyř větrných turbín je 8 MW. Výstavba dalších má před sebou v České republice velmi dlouhou cestu. Přitom potenciál je velký. Pokud by šlo v České republice vše dobře, ČEZ by mohl vybudovat až 200 MW větrných zdrojů.
Slunce a vítr se dobře doplňují
„Větrná energie má v energetickém mixu svůj smysl. Vítr a slunce se vzájemně velmi dobře doplňují zejména, co se týče výrobního profilu. Větrné elektrárny nejvíce vyrábějí zejména v zimních měsících a v noci, kdy je naopak výroba fotovoltaických elektráren nízká. Kombinace obou zdrojů má navíc další benefit v podobě efektivního využití distribuční soustavy. Jedna dnešní moderní větrná elektrárna dokáže pokrýt roční spotřebu elektřiny až 3 000 domácností,“ vysvětluje vedoucí oddělení rozvoj lokalit a vztahů Adam Svoboda. Adam stojí v čele týmu, který od poloviny roku 2021 začal elektrárny pro ČEZ budovat. Tahle parta lidí stojí na úplném začátku celého procesu, který je naprosto klíčový.
„V první řadě je třeba najít vhodné místo pro umístění větrné elektrárny. To je v podmínkách České republiky poměrně složitá záležitost vzhledem k územním limitujícím faktorům, jako je ochrana přírody a krajiny, ochranná pásma leteckých koridorů a blízkost vojenských radarů. To nám velmi zužuje okruh našich příležitostí. Zásadním faktorem je pak posouzení dostatečné větrnosti daného místa,“ vysvětlují analytici vyhledávání projektů OZE David Petrák a Jiří Vašek. „Následuje ověření kapacity distribuční sítě, což je velmi kritický moment,“ dodávají.
Větrné elektrárny mohou pokrýt
10–25 % spotřeby elektřiny v Česku.Analytici mapují celou Českou republiku, největrnějšími místy jsou příhraniční horské oblasti, zajímavé jsou také velmi větrné oblasti Vysočiny a Nízkého Jeseníku. „Základním výběrem vhodné lokality však naše práce nekončí. Splní-li hlavní kritéria větrnosti, nekonfliktnosti a připojitelnosti, díváme se na danou lokalitu ve větším detailu a připravíme návrh optimálního umístění potenciálních turbín zohledňujícího veškeré omezující faktory i ekonomiku projektu. Připravujeme také analýzy zvukových a světelných efektů a fotorealistické vizualizace záměrů,“ dodává David Petrák. Pro svou práci analytici využívají mapové programy, analýzy větrnosti a další sofistikované nástroje.
Záleží nám na souladu s místními
Větrné elektrárny mají své odpůrce i zastánce. „I přes některé hlučné odpůrce se většinově lidé staví k větrné energii neutrálně a poměrně pragmaticky. I v návaznosti na energetickou krizi a válečný konflikt na Ukrajině si lidé daleko více uvědomují, že energie a její dlouhodobý dostatek není samozřejmostí, a přístup vedení obcí, se kterými jednáme, je většinou věcný. Myslím, že veřejnost postupně začíná chápat, že obnovitelné zdroje energie vznikat budou a stanou se součástí naší krajiny,“ říká Adam Svoboda a dodává: „Na druhou stranu je třeba chápat obavy. Snažíme se obyvatelům obcí, se kterými jednáme, vše trpělivě, poctivě a otevřeně vysvětlovat.“ Nelze pomíjet fakt, že větrné elektrárny jsou významné a viditelné stavby, které ovlivňují krajinný ráz. Součástí našich „námluv“ jsou proto také poměrně detailní fotovizualizace, jak by budoucí projekt mohl vypadat z různých pohledů.
Procesu vyjednávání s místními samosprávami se věnují tři lidé. „Nejprve oslovíme starosty. Pokud jsou přístupní dalšímu jednání, zapojuje se do vyjednávání zastupitelstvo, a to často i opakovaně. Pak následuje představení záměru občanům,“ popisuje práci týmu Zuzana Bárová. „Při debatách odpovídáme na praktické dotazy, například o dodržování hlukových limitů, často ale vyvracíme i mýty. Třeba o tom, že větrná elektrárna opravdu nepotřebuje ke svému provozu naftu nebo že nijak neovlivňuje počasí,“ dodává. „S obcemi a občany budujeme partnerství na 30 let. Není cílem větrné elektrárny postavit za každou cenu, nechceme, aby se v jejich sousedství špatně žilo. Naše plány se zástupci obcí konzultujeme a při rozpracovávání projektu respektujeme jejich lokální znalost. Chápeme, že nechtějí být obklopeni větrnými elektrárnami ze všech stran,“ uvádí Petr Elfmark Bartoš.
Možnost spoluvlastnictví je pro obce zajímavá
Dveře pro jednání s obcemi otevírá transparentní nabídka spolupráce. „Obcím nabízíme společný podnik. Díky spoluvlastnickému podílu ve větrné elektrárně ve výši 5 % mají nejen vliv na konečnou podobu projektu, ale také podíl na zisku,“ vysvětluje klíčový vyjednávací argument Adam Svoboda a doplňuje: „Pro obec je i tak rozhodnutí o výstavbě větrné elektrárny velmi významné, ovlivní ji na mnoho let dopředu.“
S obcemi a občany budujeme partnerství na desítky let.
Podpis spolupráce s obcí je rozhodujícím momentem i pro ČEZ Obnovitelné zdroje. Projekt se totiž v ten okamžik začne postupně předávat týmu projektových manažerů, se kterými oddělení Adama Svobody úzce spolupracuje již v rané fázi. Projektoví manažeři následně zahájí přípravné práce a koordinují veškeré povolovací procesy. Vedle nejrůznějších biologických průzkumů a monitoringů třeba rychlosti větru je to posuzování vlivu stavby na životní prostředí, proces EIA, který může trvat i přes dva roky, nebo změny územních plánů. Současně probíhají jednání o zajištění pozemků, stavební řízení a mnohé další kroky. Celý proces tak může trvat 5–7 let, výjimkou nejsou ale ani projekty s více než desetiletou přípravou. V procesu prosazování záměrů větrných elektráren a celkovou osvětou pomáhá i celá řada kolegů z jiných týmů z ČEZ. Zástupci týmů Public Affairs ČEZ, v ČEZ Obnovitelné zdroje pak týmy Územní rozvoj projektů, Zajištění pozemků a další. Je třeba jednat s majiteli pozemků, na krajských úřadech, s oborovými organizacemi, s úředníky na odborech životního prostředí a s dalšími subjekty. Kolegové z komunikace a PR ČEZ zase pomáhají vysvětlovat problematiku větrné energetiky prostřednictvím médií.
Partnerství na mnoho let
S obcemi a jejich obyvateli budujeme partnerství na mnoho let dopředu. Životnost větrných elektráren je 25 let a více. „Veškeré naše návrhy počítají s výstavbou větrných elektráren vzdálených minimálně 850 m až 1 kilometr od nejbližšího obydlí, a to i přesto, že hygienické hlukové limity moderní stroje splní už ve vzdálenostech prakticky polovičních. Moderní elektrárna v dobrém stavu vydává pouze jakýsi aerodynamický „svist“, který je vytvářen pohybem lopatky, když míjí stožár elektrárny,“ vysvětluje Adam Svoboda. Elektrárny ale vidět jsou, námi navrhované projekty větrných elektráren v České republice počítají s celkovou výškou 200 metrů. „Pro výrobu elektrárny je zásadní velikost rotoru a rychlost větru, tím pádem tedy i její výška. Technologie se velmi rychle vyvíjí,“ zmiňuje Adam Svoboda.
První obcí, se kterou jsme se po mnohaměsíčním vyjednávání domluvili na spolupráci při výstavbě větrných elektráren, je Zátor u Krnova. Tam by mohlo pracovat až 5 turbín o výkonu zhruba 20 MW. Spolupráce je domluvena také s obcí Losenice na Vysočině, kde by mohly být umístěny 4 stroje o celkovém výkonu 17 MW. „A jednání probíhají s desítkami dalších obcí,“ říká Adam Svoboda a uzavírá: „Upřímně si myslíme, že rozvoj větrné energetiky dává smysl. Věříme, že pomůže energetické soběstačnosti České republiky a přinese dlouhodobá pozitiva obcím a místním komunitám.“
Hlučnost větrné elektrárny
Lokality pro větrné elektrárny pečlivě vybíráme. Projekty navrhujeme vždy nejméně 850 metrů od nejbližšího obydlí.
Mezi námi
Mezi námi
SAP budoucnosti
Projekt Generační obměna SAP (GO SAP) běží na plné obrátky. Jak už jistě víte, podpora našeho stávajícího systému v roce 2027 skončí, a proto musíme i my přejít na nový SAP S/4 HANA. Pojďme alespoň malou část této oblasti přiblížit v rozhovoru kolegů Martina Ohrisky z ČEZ ICT Services a Jaroslava Nováka z ČEZ, pro které je SAP neodmyslitelnou součástí jejich práce.
Text: Karolina Krafková Foto: Martin Malý
Martin Ohriska
Lead Fiori konzultant, ČEZ ICT Services
Technologie ve všech podobách jsou Martinovi prací i koníčkem. Ať už se jedná o SAP, programování aplikací i her, či umělou inteligenci.
Zabýváte se oblastí Fiori, která se vine jako pověstná červená nit celou Generační obměnou SAP. O co přesně jde?
Fiori je úplně nová technologie SAPu, která se svou podobou víc přibližuje světu mimo něj. Zjednodušeně jde o to, co uživatel vidí, jak se mu s technologií pracuje. Je to o designu, protože v dnešní době jsou intuitivnost a vizuální stránka velmi důležitými atributy. Teď pracujeme v SAP GUI, který dnešním standardům na uživatelskou přívětivost už zdaleka neodpovídá a je nainstalovaný jako tzv. „těžký“ klient na počítačích. Díky Fiori nebude potřeba takové instalace mít, k obsahu se dostaneme pomocí webového prohlížeče, mobilu nebo tabletu. Mám zkušenost i z čínské společnosti se 100 tisíci zaměstnanci, kde se „zastaralými“ počítači nepracovali vůbec: všechno se řešilo na tabletech a v SAP Fiori, která na zařízeních není nainstalovaná. Svět se posouvá a s ním musí i SAP, respektive my.
Celý projekt GO SAP je úžasný: využívá se v něm spousta technologií a pro ajťáka jsou to druhé Vánoce.
Na telefonu přece ale nemůžeme zvládnout složité úkony v SAPu…?
Fiori není primárně o telefonu. Je to jako intuitivní aplikace: kliknu na nějakou dlaždici, zobrazí se mi další nabídka a postupně se propracuji tam, kam potřebuji. A ty složité úkony se budou samozřejmě pořád dělat na počítači (nebo tabletu), ale přes prohlížeč. On ten nainstalovaný SAP na počítačích ještě nějakou dobu zůstane a bude tedy na každém, jestli zkusí Fiori hned, nebo o něco později. Ale tu skepsi chápu: se SAP Fiori pracuji už od roku 2015 a byl jsem na spoustě projektů, kde ho uživatelé nechtěli, protože se báli. Ale než přišly mobily, měli jsme pevné linky. Dnes už ani tlačítkový telefon nikdo nemá. A když člověk dokáže přejít z pevné linky s rotačním číselníkem na chytrý mobil, zvládne i tohle.
Jak to, vzhledem ke končící podpoře, vypadá s generačními obměnami SAPu ve světě?
Nedávno jsem se zúčastnil SAP Hackathonu ve Vídni. Byla to příležitost potkat se s ajťáky z celé Evropy, kteří na nový systém (na SAP S/4 HANA a s ní na Fiori) už přešli nebo přejít plánují. Byla to možnost se podívat, jak to dělají v jiných zemích i větších firmách. A nutno říct, že jsme na tom velmi dobře a sami specialisti ze SAPu byli překvapení tím, jak náročné úkoly při přechodu na nový SAP řešíme. Bylo dobré si validovat znalosti a postupy toho, jak to tady děláme, s lidmi ze SAPu, kteří patří mezi špičky v oboru.
Jaroslav Novák
manažer útvaru metodika a rozvoj controllingových systémů, který je součástí útvaru centrální controlling v divizi finance, ČEZ
Jaroslav se ve volném čase věnuje například golfu nebo hokeji. Práce ho ale baví natolik, že teď jsou jeho zálibou i dobíjecí stanice pro elektromobily.
S jakou částí SAPu váš útvar pracuje?
Naším základním pracovním nástrojem je datový sklad SAP BW, kam natahujeme data prakticky ze všech modulů SAP. Když je potřeba, tak tato data ještě obohatíme i z dalších externích systémů. A to celé pak různě kombinujeme, aby na konci vznikly reporty, které budou vyhovovat požadavkům pro finanční řízení Skupiny ČEZ a jednotlivých společností a útvarů. Sbíráme ale i taková data, jako je třeba instalovaný výkon elektráren nebo ESG údaje. Všechno to jsou v důsledku finanční data, ale z různého pohledu. Vzpomínáte si na Chandlera z Přátel? Pracoval v oblasti statistické analýzy a rekonfigurace dat a nikdo nevěděl, co to vlastně je. Občas se na nás lidé dívají jako na něj, přitom prakticky každý ve firmě nakonec nějaký report z BéWéčka využívá, i když o tom možná ani neví.
Vysvětlíte kolegům, k čemu dalšímu se dají data skladu BW ve Skupině ČEZ použít?
Obecně řečeno pro finanční řízení společnosti. Neustále hledáme a verifikujeme kvalitní data pro řízení. Například pro sledování složitého vzniku nové elektrárny od podnikatelského záměru přes její výstavbu až po vyhodnocení provozních ukazatelů po spuštění. Dalším příkladem je výstavba a provoz dobíjecích stanic pro elektromobily. Dokážeme se na ně koukat přes BW z hlediska objednávek, nákupu elektřiny, nabíjení zákazníků nebo využití jednotlivých konektorů. V kombinaci s daty z majetku, fakturací či investic vznikají zajímavé informace. Třeba pro další plánování výstavby nových dobíjecích stanic.
Co pro vás znamená projekt GO SAP?
Obrovské množství práce nad naši běžnou agendu. Uživatelé potřebují svůj pravidelný reporting a změna zdrojových systémů jim v tom nesmí bránit. Potřebují se dívat na data kontinuálně, jako kdyby žádná změna neproběhla, potřebují plánovat, potřebují využívat „své“ reporty. A do toho samozřejmě přicházejí i s novými požadavky. Projekt je realizován ve vlnách a poslední společnosti jsou plánovány na přechod až v roce 2029. A my musíme po celou tu dobu udržet jednotnost reportingu, aby si běžný uživatel ideálně nevšiml, že mu část dat bude přicházet z nového systému. Zkrátka aby měl stále jedno místo pravdy a mohl se na to spolehnout.
U zákazníka
U zákazníka
Servis, péče a záruky pro zájemce o fotovoltaiky
Obnovitelné zdroje energie spolu s jádrem podporuje stále více Čechů. Zájem o energetickou soběstačnost potvrzují i čísla ČEZ Prodej, která se týkají instalace fotovoltaik a tepelných čerpadel u českých domácností. ČEZ je jedničkou na trhu. Jakými službami si získává klienty v oblasti technologií?
Text: Kateřina Militká Foto: Jan Malý
Loni kolegové z ČEZ Prodej instalovali více než 4 100 střešních elektráren, v letošním roce by to mělo být okolo 5 500. Domácnosti si fotovoltaické elektrárny pořizují hlavně kvůli úspoře a energetické soběstačnosti. Jsou už ale obezřetnější, kromě nabídkové ceny klienty zajímá také následný servis, péče a záruky. Kauzy spojené s krachem některých dodavatelů fotovoltaik přiměly potenciální zákazníky k mnohem větší opatrnosti.
ČEZ Prodej podporuje svou misi lídra na trhu fotovoltaik také na poli digitalizace. Od druhé poloviny srpna vyrážejí obchodně-techničtí zástupci do terénu vyzbrojeni tabletem a zbrusu novou aplikací.
Rozhodnutí pořídit si moderní technologie a výběru dodavatele aktuálně zákazníci věnují až tři měsíce. Spolehlivost a stabilita je nyní zásadním faktorem při výběru dodavatele technologií. ČEZ Prodej vychází zákazníkům vstříc jak skvělým servisem a zárukami, tak novými možnostmi, které činí technologie dostupnější.
„Střešní fotovoltaické systémy představují pro domácnosti skvělou možnost, jak uspořit na energiích, zvýšit svou energetickou soběstačnost a zároveň udělat něco pozitivního pro životní prostředí. Abychom zájemcům o fotovoltaiky co nejvíce usnadnili proces pořizování, na začátku u nás zaplatí jen 10 % z celkové ceny, další splátky následují až po připojení do distribuční sítě a stanovení termínu montáže,“ vysvětluje Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej.
Zájem o vlastní fotovoltaiku i bateriové systémy
Téměř 70 % domácností si fotovoltaiku pořizuje v kombinaci s bateriovým systémem. Jedním z důvodů je i to, že domácnosti mají nyní zájem o větší solární instalace. Zatímco průměrný výkon instalované střešní fotovoltaiky v roce 2021 byl 4,8 kWp, v roce 2022 stoupl na 6,4 kWp a letos již činí 7,3 kWp. Při nejefektivnějším využití fotovoltaiky se co nejvíce energie spotřebuje v místě výroby. Přednostní využití vyrobené energie v obytných částech budovy podporují i podmínky státní dotace Nová zelená úsporám, které platí od září 2023.
Výhody, záruky a perfektní servis
Jednou z hodnot, na kterých ČEZ Prodej staví, je ta nejlepší péče a dostupnost služeb, poradenství a servisu. ČEZ Prodej pro klienty, kteří si vybrané technologie pořídí, například kompletně administrativně zajišťuje dotaci z programu Nová zelená úsporám, a pokud klient splní všechny podmínky, garantuje výši dotace přímo ve smlouvě. Na komponenty, které odebírá od prověřených dodavatelů, i kvalitu samotné instalační práce pak poskytuje prodlouženou záruku v délce 5 až 10 let.
Pružnější tvorba nabídek díky digitalizaci
Nová aplikace pro Tvorbu Nabídek Technologií (TNT) zákazníka i obchodního zástupce bezpečně provede celým procesem sjednání smlouvy od tvorby a odeslání indikativní nabídky až po návrh finálního řešení a podpis smlouvy přímo na místě u zákazníka. V momentu příjezdu ke klientovi má náš pracovník v aplikaci možnost navázat na informace, které zákazník zadal při své poptávce. Odpadá tedy příprava podkladů a na schůzce samotné pak uživatele provede celým procesem jednoduchý, uživatelsky přívětivý systém, který dokáže pohlídat i to, zda jsou zohledněny a zahrnuty všechny náležitosti. Díky přímému napojení na produktový katalog zástupce společně se zákazníkem přímo na místě skládá nejvhodnější řešení. A rovnou na místě může také zákazník podepsat smlouvu. Aplikaci TNT, která v posledních měsících prošla důkladným testováním, už používají všichni interní obchodní zástupci a postupně probíhá školení naší externí obchodní sítě.
„Kdybych měl novou prodejní aplikaci popsat jedním slovem, tak je to slovo PŘÍLEŽITOST. Příležitost pro naše zákazníky zažít plně digitální službu s moderním a stabilním partnerem, jakým je ČEZ. Pro naše obchodní zástupce je to příležitost naplno zapojit zákazníka do procesu výběru a tvorby pro něj nejvhodnějšího technologického řešení. No a pro nás je to skvěle využitá příležitost ukázat, jak digitalizace pomáhá optimalizovat a zefektivňovat procesy,“ shrnuje Petr Ouška, ředitel úseku Nekomoditní služby ČEZ Prodej.
V horizontu několika měsíců ČEZ Prodej představí i další prozákaznické služby, například 24hodinovou servisní linku či další prodloužení záruk na fotovoltaiky i tepelná čerpadla.
Novinky letošního roku ČEZ Prodej
● Proces instalace zrychluje, ve většině případů trvá tři, maximálně čtyři měsíce.
● ČEZ Prodej od května snížil zálohy skládané zákazníky z původních 40 na 10 %. Zájemci o domácí fotovoltaiku neposílají velké objemy peněz dopředu, investici splácejí v několika krocích dle smlouvy.
● Na konci května představil ČEZ Prodej spolu s OIG Power také nové bateriové řešení ČEZ Battery Box 3F Queen, které je dalším rozšířením produktové nabídky.
● ČEZ Prodej poskytuje nadstandardní záruční doby; má naskladněné náhradní díly a k dispozici vlastní techniky po celé ČR. A záruční lhůty plánuje dále prodlužovat.
● ČEZ Prodej spustil nabídku s dotačním titulem pro seniory – Ohřev vody s dotací v rámci programu Nová zelená úsporám.
ČEZ Prodej už na jaře pro všechny zájemce o fotovoltaiku vydal základní Desatero správného výběru dodavatele:
1. Prověřená historie dodavatele
2. Reference zákazníků
3. Transparentní náklady
4. Dostatek času na pročtení smlouvy
5. Přiměřené zálohy
6. Realistická návratnost
7. Osobní návštěva na místě
8. Kompletní balíček technologií
9. Individuální nabídka na míru
10. Zajištění kompletní administrativy
Aktuální trendy v oblasti technologií
Zájem o energetickou soběstačnost vede naše klienty k rozhodnutí pořídit si fotovoltaiku i další technologie. Reportáž ČEZ TV přiblíží aktuální trendy a novinky v oblasti technologií, které chystáme pro zákazníky s ohledem na naši pozici jedničky na trhu.
Den s
Den s
Ladislav Trylč
Expert recyklace obnovitelných zdrojů
Recyklace solárních panelů, to je aktuální téma, především s ohledem na vzrůstající trh fotovoltaik a rozvoj výstavby fotovoltaických elektráren. Co se děje s vysloužilými solárními panely, kterých bude časem významně přibývat? Pro uvedení do tématu jsme se vypravili za kolegou, který má téma recyklace v malíčku.
Text: Kateřina Militká Foto: Jan Malý
Ladislav Trylč pracuje druhým rokem pro společnost ČEZ Recyklace, která zajišťuje pro ČEZ Obnovitelné zdroje i další firmy recyklaci vysloužilých solárních panelů. Předtím působil na Ministerstvu životního prostředí, kde se podílel na přípravě zákonů upravujících právě oblast zajištění sběru a recyklace tzv. výrobků s ukončenou životností. A z těchto zkušeností ve své práci dnes významně čerpá. ČEZ Recyklace je kolektivní systém pro zajišťování společného plnění povinností výrobců (vč. dovozců) solárních panelů a provozovatelů solárních elektráren. Posláním této organizace je na jedné straně vybírat a spravovat recyklační příspěvky právě od výrobců či dovozců a provozovatelů solárních elektráren (pokud provozují panely uvedené na trh do konce roku 2012) a poté samotnou recyklaci také zajistit.
Kolektivní systémy jsou ze zákona povinny průběžně provádět osvětovou činnost. Cílem samozřejmě je, aby rozbité či poškozené solární panely končily tam, kde mají. Zároveň se snažíme o osvětu ve vztahu k firmám, které uvádějí panely na trh nebo je instalují.
Pro představu uveďme, že ČEZ Recyklace vybírá příspěvek ve výši 2 koruny na 1 kilogram solárního panelu. ČEZ Recyklace zároveň uzavírá smlouvy s různými partnery, kteří jsou pro ni schopni zajistit potřebné služby. Jedná se například o dopravce, ale hlavně o zpracovatele solárních panelů, kteří disponují příslušnou recyklační technologií a všemi „razítky“, která pro tuto činnost požaduje platná legislativa. V ČR dnes solární panely zpracovává linka ve středočeských Letech, dále je v provozu linka v Kralupech nad Vltavou, která ale ještě čeká na některá povolení, a chystají se i další recyklační projekty.
„ČEZ Recyklace je systém, který obhospodařuje 14 výrobců (dovozců). Z řad provozovatelů solárních elektráren kromě ČEZ Obnovitelné zdroje aktuálně přibývají i další společnosti, řádově jde v tomto případě o nižší desítky klientů, se kterými spolupracujeme. A očekáváme, že jejich počet bude narůstat,“ zmiňuje Ladislav Trylč.
Hliník, sklo, vzácné kovy…
To jsou jen některé komodity, které lze zpracováním panelů získat. Recyklační firmy provádějí „rozdružení“ jednotlivých materiálů z vysloužilých solárních panelů a ty pak mohou být dále využity v dalších výrobních oblastech. Každý solární panel je opatřený hliníkovým rámem, který je poměrně snadné separovat i recyklovat. Nejhmotnější část panelu pak tvoří sklo, které je třeba také oddělit od jiných materiálů. Recyklační technologie se stále zdokonalují s cílem, aby byl odpad materiálově co nejčistší, protože pak se snadněji recykluje,“ vysvětluje Ladislav Trylč.
V letech 2021 a 2022 se kolektivnímu systému ČEZ Recyklace podařilo ekologicky recyklovat přes 134 tun odpadu. Do budoucna očekáváme trvalý nárůst počtu instalovaných solárních panelů a stejně tak bude za pár let narůstat potřeba jejich recyklace.
Za financování recyklace panelů uvedených na trh do konce roku 2012 zodpovídá jejich provozovatel, za recyklaci panelů uvedených na trh od začátku roku 2013 potom výrobce nebo dovozce, který recyklační příspěvek v ceně panelu přenáší na kupujícího. Při nákupu už platíte příspěvek na budoucí likvidaci a recyklaci.
Díváme se do budoucna
Prognózy budoucích potřeb v oblasti recyklace jsou nezbytné. Množství panelů určených k recyklaci bude postupně narůstat, intenzivněji pak v horizontu příštích 15-20 let, což jde ruku v ruce s jejich životností. „Aktuálně panelů k recyklaci není takové množství. Výjimečné bylo ovšem období po tornádu na jižní Moravě v roce 2021. Významně poškodilo naši solární elektrárnu v Pánově a k recyklaci bylo v této souvislosti předáno více než 130 tun solárních panelů. Vliv na množství panelů, které se odevzdávají k recyklaci, mělo také rozhodnutí Energetického regulačního úřadu v souvislosti s válkou na Ukrajině a energetickou krizí. Umožnilo náhradu starších panelů, které se už nevyplatilo udržovat, panely novými,“ zmiňuje Ladislav Trylč.
Legislativa hraje významnou roli
V roce 2021 došlo k zásadní změně legislativy, která reguluje oblast fungování kolektivních systémů. Byla například změněna pravidla, kdo smí kolektivní systém založit, a to z důvodu, aby byla eliminována rizika zejména v oblasti správy financí vložených do systému. Zákon mimo jiné také upravuje, které finanční instrumenty mohou kolektivní systémy používat na zhodnocení spravovaných peněz. A nutno říct, že jsou to nástroje velmi konzervativní. Účelově vybrané finanční prostředky pak nemůže kolektivní systém použít na nic jiného, než je svoz, skladování, recyklace, osvěta a příslušná administrativa spojená s těmito činnostmi.
Evropská unie má pro likvidaci solárních panelů poměrně přísná pravidla. Oblast recyklace a povinnosti s ní spojené se řídí řadou regulací a stále dochází k revizím legislativy, která tuto oblast upravuje. Některé stávající požadavky se tak v budoucnu mohou ještě zpřísnit.
Mají firmy i veřejnost dostatek informací?
„Kolektivní systémy jsou ze zákona povinny v této oblasti průběžně provádět osvětu. Cílem samozřejmě je, aby rozbité solární panely končily tam, kde mají, a ne u popelnic nebo v nich. Zároveň se snažíme o osvětu ve vztahu k povinným osobám, tedy firmám, které uvádějí panely na trh nebo je instalují. Ne všichni zákony dobře znají a zákonné povinnosti dodržují,“ zdůrazňuje Ladislav Trylč. „Platí například povinnost uvádět při fakturaci samostatně recyklační příspěvek. A to se vždy neděje a ani instalační firmy to vždy od svých dodavatelů nepožadují. Neuvědomují si, že také ony tím porušují zákon. Kdokoliv si nechá nainstalovat fotovoltaické panely, měl by mít jistotu, že ten, kdo je instaluje, má informaci, jaká firma je uvedla na náš trh. A dodavatel panelů musí zase vědět, jakému kolektivnímu systému byly uhrazeny recyklační příspěvky, a tedy, kdo v budoucnu recyklaci zajistí.“ Také sami zákazníci by se o tyto věci měli zajímat. Důvěryhodné instalační firmy by měly mít potřebnou informaci zahrnutou v dodavatelské smlouvě. I proto je důležité vybírat ověřené dodavatele, kteří tu za 20 let ještě budou a mají ošetřenou právě i recyklaci panelů v souladu se zákonem.
Recyklační linka
v Kralupech nad Vltavou.Fenomén doby
Domácnosti i firmy v České republice následují trend, kdy roste obliba i využívání obnovitelných zdrojů i snaha o větší energetickou nezávislost. Očekáváme proto trvalý nárůst počtu instalovaných solárních panelů. A stejně tak bude za pár let narůstat potřeba jejich recyklace. ČEZ tuto naléhavost vnímá a v budoucnu možná bude dávat smysl vybudovat i vlastní recyklační linku. To je ale prozatím daleký výhled.
Vliv nových technologií
V rámci rozhovoru nás také zajímá, jak ovlivňuje recyklaci samotnou rozvoj technologií při výrobě solárních panelů. „Je to velké téma,“ vysvětluje náš odborník. „Recyklační postupy jsou vždy několik kroků za novými trendy. Neustále se hledají nové, ekonomičtější technologie výroby, mění se materiálové složení panelů. Výrobci samozřejmě usilují o snižování obsahu cenných látek, zejména stříbra. Staré panely měly koncentrace tohoto prvku velmi zajímavé, ale nové panely většinou mají obsah stříbra tak nízký, že se ani nemusí vyplatit stříbro separovat. Nové postupy a levnější výrobní materiály tak snižují cenu fotovoltaiky, ale prodražují recyklaci. S tím je třeba počítat.“
Recyklací solárních panelů se ČEZ zabývá od roku 2014, kdy ČEZ inicioval založení společnosti ČEZ Recyklace, která je kolektivním systémem. Vybírá od výrobců, dovozců a provozovatelů solárních panelů recyklační příspěvky a následně organizuje sběr a recyklaci vysloužilých solárních panelů.
Z nadhledu
Z nadhledu
Bezpečně, spolehlivě a maximálně efektivně
Text: tým jaderné komunikace Foto: Jiří Bednařík
Aktuálně společnost ČEZ investuje v Dukovanech a Temelíně přibližně 5 mld. Kč ročně. Samotný předpoklad nejméně šedesátiletého provozu je vysoce finančně návratný. Klíčový je ale i z pohledu energetické bezpečnosti České republiky.
Ve Skupině ČEZ směřujeme k bezemisní buducnosti a udržitelnosti, význam jádra neustále roste. Cílem provozu našich jaderných elektráren bude vždy bezpečnost, spolehlivost i maximální efektivita. Plánujeme obě jaderné elektrárny udržet v co nejlepší kondici nejméně 60 let, možná i déle. A cesta, jak toho dosáhnout, spočívá v průběžné modernizaci i v dalším zvyšování bezpečnosti a efektivity. Naše stávající jaderné zdroje a jejich bezpečná a stabilní výroba jsou klíčové. Pracujeme zároveň na plánech výstavby malých modulárních reaktorů a pokračujeme v tendru na stavbu nových bloků.
Téma
Téma
Naše jaderky chceme provozovat minimálně 60 let
Kombinace jádra a obnovitelných zdrojů je pro budoucnost české energetiky s vizí soběstačnosti a bezpečnosti nejvhodnější řešení. Jaderné elektrárny představují investičně náročné, ale výrobně nejlevnější stabilní zdroje, jejichž produkce není zatížena emisními povolenkami. Je tedy jasné, proč usilujeme o co nejdelší bezpečný provoz obou našich jaderek. Jak této vize hodláme dosáhnout?
Text: tým jaderné komunikace Foto: František Musil a archiv interní komunikace
Klíčové stabilní bezemisní zdroje. Takové je postavení Dukovan a Temelína v české energetické soustavě. Jejich význam v souvislosti s energetickou transformací dál roste, i proto vedení ČEZ upřesnilo plán jejich provozu. Vychází při tom z dynamického modelu nazývaného prozaicky Technicko-ekonomická studie. Dodržet plán, pro Dukovany schválený představenstvem, není ovšem samozřejmost. Objem investic, údržby, ale třeba i personální plány přizpůsobujeme délce plánovaného provozu všech šesti českých jaderných bloků.
Model s řadou proměnných
„Jde vlastně o model s řadou proměnných, které v pravidelných cyklech revidujeme a aktualizujeme. Ale velmi zjednodušeně patří mezi hlavní položky cena elektřiny a stav klíčových komponent jaderných elektráren. Velkou většinu z nich umíme vyměnit či modernizovat, ale vždy musíme počítat, zda a při jaké odhadované ceně se to vyplatí,“ vysvětluje ředitel Útvaru řízení aktiv jaderných elektráren Miloš Kejnovský. Zdaleka přitom nejde jen o samotné investiční akce. Ty jsou v řadě případů spojené s odstávkami.
Odstávky našich bloků už samozřejmě zdaleka nejsou jen o výměně paliva. S nejméně šedesátiletým plánem provozu je spojena velká část činností. Jak údržby, tak i investic a kontrol. Vždy si musíme být jisti stavem zařízení, což je klíčový vstup. Bezpečnost a efektivita jsou ve skutečnosti spojené nádoby. Pouze bezpečný provoz je dlouhodobě efektivní.
Bohdan Zronek
člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika
Bezpečnost a efektivita
Legislativně není provoz českých jaderných elektráren přímo termínově omezen. Podmínkou je neustálý perfektní přehled o stavu klíčové technologie, který provozovatel průběžně dokládá Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. Navíc každých deset let prochází každý z bloků velmi náročnou a komplexní prověrkou, známou pod anglickou zkratkou PSR (Periodic Safety Review).
Nejméně 60 let je běžná světová praxe
Plánovaný provoz v rozsahu šedesáti a více let je v současné energetice běžným standardem. V Evropě v lednu letošního roku například oznámila provoz do konce roku 2043 slovinská jaderná elektrárna Krško. Finská jaderná elektrárna Loviisa, s bloky VVER 440, tedy téměř shodnými jako v Dukovanech, které spustila v roce 1977, získala provozní licenci až do roku 2050, tedy na 73 let celkového provozu. Ještě o sedm let provozu více mají před sebou dva bloky v Surry (USA), kterým regulátor NRC (obdoba českého SÚJB) vydal povolení k provozu na 80 let. Podobný vývoj nevylučuje ani ČEZ. Ve všech případech nicméně platí, že jaderné elektrárny patří mezi nejpřísněji sledovaná zařízení na světě. V případě pochybností o stavu bezpečnostně významných komponent mezinárodní legislativa předpokládá okamžité ověření stavu a nápravu, i za cenu jejich dočasného či trvalého odstavení.
Klíčové investice v následujících letech
Investice a vylepšení přispívají také k dalšímu zvyšování bezpečnosti a efektivity v obou našich jaderných elektrárnách.
V Temelíně jde například o osmnáctiměsíční palivový cyklus, který nejen zvýší efektivitu výroby, ale sníží i počet odstávek, což přispěje k nižšímu teplotnímu a tlakovému namáhání. Spočívá v zavážení 66 místo dosavadních 42 palivových souborů. Letos je v Temelíně naplánováno do reaktoru druhého bloku zavézt takzvanou přechodovou vsázku. Místo čerstvých 42 palivových souborů jich energetici do reaktoru umístí 48 a druhý blok bude v provozu o čtyřicet dní déle. Vlastní osmnáctiměsíční cyklus v Temelíně zahájí v prosinci 2024.
Padesát kilometrů nových kabelů
V Temelíně pokračují přípravné práce v rámci modernizace řídicího systému hlavních výrobních bloků. Pro naši jihočeskou elektrárnu jde o jednu z historicky největších investic. Kompletně ji plánujeme dokončit v roce 2029. „Práce jsme zahájili při loňské odstávce druhého bloku. Letos již bylo položeno pět kilometrů napájecích a 45 kilometrů optických komunikačních kabelů,“ zmiňuje Martin Bíca, zástupce ředitele řízení techniky jaderných elektráren.
Podporou minimálně 60letého provozu dukovanské elektrárny je od roku 2021 program Využití potenciálu EDU, jehož součástí jsou tři projekty: Přechod na 16měsíční palivový cyklus, Přechod na nové palivo PK3+ a Zvýšení výkonu.
Infrastrukturu nového řídicího systému zahrnující serverové skříně a kompletní komunikační síť energetici na obou blocích instalují v roce 2024. Nový systém bude postupně přebírat řízení od roku 2025, v plném rozsahu na obou blocích začne fungovat během roku 2029.
Povolení na neurčitou dobu pro Dukovany
Klíčovým milníkem pro plánovaný minimálně šedesátiletý provoz Jaderné elektrárny Dukovany bylo obdržení povolení pro všechny čtyři bloky na dobu neurčitou, doplněné řadou provozních podmínek, které ČEZ v letech 2015-2017 obdržel od SÚJB. Podporou minimálně 60letého provozu dukovanské elektrárny je od roku 2021 program Využití potenciálu EDU, jehož součástí jsou tři projekty: Přechod na 16měsíční palivový cyklus, Přechod na nové palivo PK3+ a Zvýšení výkonu. První dva se pracovním týmům podařilo dovést do úspěšného konce. Pro naplnění podmínek třetího projektu je důležité ověření a prokázání řádného stavu všech klíčových komponent, jakými jsou i tlaková nádoba reaktoru nebo parogenerátory, pro které v jaderné divizi dlouhodobě funguje program řízeného stárnutí.
Výměna a čištění parogenerátorů, kontroly reaktorů
V případě parogenerátorů má velký význam pilotní projekt čištění teplosměnných ploch od úsad. Jde o unikátní a časově rozsáhlý program, který by měl na základě dosažených výsledků pomoci v jejich technické i provozní spolehlivosti po celou plánovanou dobu provozu bloků. Na vývoji této metody se spolupodílel i Jakub Ertl z útvaru řízení stárnutí JE, který za invenci a pracovní nasazení získal i ocenění Jaderný profesionál. Psali jsme o něm v jarním vydání časopisu v roce 2022.
Generační obměna
Součástí plánovaného nejméně šedesátiletého provozu českých jaderných bloků je i jejich generační obměna. V případě Dukovan se už většina zaměstnanců od startu elektrárny vystřídala a elektrárna je tak paradoxně věkovým průměrem pracovníků o něco mladší než její jihočeská sestra. „V ČEZ funguje výbor pro lidské zdroje, jehož rozhodnutími se řídíme. Samozřejmě počítáme jak s plánovaným provozem stávajících nejen jaderných, ale i obnovitelných a dalších zdrojů, tak i s novými projekty. Hlavně v oblasti jádra je to mimořádně náročný úkol, kdy počítáme řádově s tisíci novými kvalifikovanými zaměstnanci. Ale věřím, že ve spolupráci s dalšími útvary se nám podaří tento úkol zvládnout,“ říká vedoucí strategického náboru Martin Máca.
Budoucnost má jméno B32T
Plánovaný provoz českých jaderných elektráren má ve střednědobém výhledu i své jméno. Skrývá se pod zkratkou B32T. Tedy do roku 2030 bezpečně a efektivně vyrábět v průměru více než 32 TWh elektřiny ročně, což, spolu s plánovaným šedesátiletým provozem, přímo navazuje na vizi Skupiny ČEZ 2030. Navazuje na program T30T (trvale přes 30 TWh), který jaderná divize v posledních letech opakovaně zvládla splnit.
Základními předpoklady jsou podle Bohdana Zronka dodržení disponibility a délky odstávek, stejně jako důsledné řízení výnosů a nákladů. To vše na základu našich firemních principů.
Jedna z nás
Jedna z nás
Karolína Tenglerová
Specialistka jaderné bezpečnosti,
JE Dukovany
Karolína pracuje v elektrárně Dukovany v útvaru pravděpodobnostní hodnocení bezpečnosti. Fyzika se jí vždy líbila, a jak s oblibou říká, když je něco radioaktivní, tak je to výjimečné a cool. Do Dukovan se poprvé podívala v šestnácti letech a návštěva jaderné elektrárny ji ohromila. O jejím budoucím profesním směřování tak bylo rozhodnuto.
Text: Michaela González Valdés Foto: Jan Sucharda
Karolína vystudovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou na katedře jaderných reaktorů a Fakultu strojní na ústavu energetiky na ČVUT. V Dukovanech pracuje čtyři roky. Ve volném čase se věnuje zpěvu, myslivosti a je aktivní ve sdružení Women in Nuclear.
Jako každý provozovatel jaderného zařízení je ČEZ odpovědný za jadernou bezpečnost svých jaderných zařízení a plnění požadavků k jejímu zajištění. Za tímto důležitým úkolem stojí řada odborníků. Mezi ně patří i Karolína Tenglerová, která má v jaderné bezpečnosti na starosti pravděpodobnostní hodnocení. Cílem jaderné bezpečnosti je zabránit nekontrolovanému rozvoji štěpné řetězové reakce a zabránit nedovoleným únikům radioaktivních látek nebo ionizujícího záření do životního prostředí. „U nás v týmu hodnotíme úroveň rizika a sledujeme dvě základní veličiny. Je to potenciální frekvence poškození aktivní zóny a potenciální frekvence úniku radioaktivních látek z elektrárny. Elektrárna zodpovídá za to, aby tyto dvě frekvence, tyto dvě pravděpodobnosti byly dostatečně nízké. Hovoříme například o číslech 1× za 100 000 let, 1× za 10 000 000 let. A naším úkolem je to dokazovat. K tomu slouží naše oddělení, pracujeme s matematickým modelem, který si opečováváme. A pak jej různě aplikujeme. Dá se díky němu dospět například také k tomu, kde může elektrárna třeba významně snížit riziko a hodně ušetřit,“ popisuje svou náplň práce Karolína.
Monitoring rizika a lidský faktor
„Při vyhodnocování rizik sledujeme i lidský faktor. Můžeme třeba říct: Pokud upravíte tyto předpisy, tento zásah operátorů bude z hlediska rizika lepší než jiné řešení. Snížíte tím riziko dané nežádoucí události ne na 10-5/rok, ale na 10-6/rok (jednou za sto tisíc nebo jednou za milion let). A bude to znamenat minimum nákladů. Kdybyste ale tady přidali další tři linie čerpadel, tak to bude stát miliony a riziko nesnížíte, nebo jen velmi málo. To je například jeden typ analýzy nebo aplikace,“ říká Karolína a vysvětluje, jak funguje zajištění monitoringu rizika provozu, kterým se sama zabývá nejvíc. „K tomuto úkonu používám určitý software, sbírám provozní data a hodnotím tzv. okamžité reálné riziko. Elektrárna má během roku různé konfigurace, například podle toho, která větev čerpadla je v provozu, jestli jsme v odstávce apod. Já reálná data vezmu a vyhodnotím. Také dopředu vyhodnocujeme odstávky. Jestli je navržený harmonogram vhodný, a také zpětně, jestli nenastala nějaká neočekávaná situace nebo jestli se můžeme z něčeho poučit.“
Vzkaz ženám, které chtějí do energetiky
„Běžte do toho, je to pecka. Jedná se o široké spektrum oborů, navíc energetika nabízí nejen technické pozice. Práce v energetice je zároveň jistota, protože elektřinu a teplo budeme potřebovat vždy. Navíc elektrárna je živý organismus, nudit se rozhodně nebudete,“ usmívá se Karolína Tenglerová.
Women in Nuclear
Women in Nuclear je celosvětové sdružení, které sdružuje ženy v jaderných oborech, ať už je to energetika, věda, jaderná advokacie, školství. A Karolína se v tomto sdružení aktivně angažuje: „Naším cílem je objektivně informovat veřejnost o aplikacích ionizujícího záření a o radioaktivitě obecně. U nás v České republice se zaměřujeme hlavně na jadernou energetiku. Děláme i webináře týkající se nukleární medicíny. Měli jsme webináře třeba ohledně léčby rakoviny prsu. Zároveň se snažíme vzdělávat i samy sebe. Já působím v české části nazvané WIN Czech a mým úkolem mimo jiné je starat se o Instagram, kde sdílíme hlavně aktuality z našich činností. Občas napíšu nějaký poučný článek.“
Když je jádro láska na celý život
Karolína ráda říká, že aktivně hlásá jaderné slovo všude, kudy chodí: „Často vedeme s kamarády diskuze například o tom, jestli může elektrárna bouchnout. Všem vysvětluji, že nemůže, rozhodně ne jaderně. Nebo diskutujeme o tom, jak daleko od jaderného výbuchu by bylo potřeba dát pizzu, aby se příjemně upekla… Seriózních i legračních otázek na jádro dostávám od okolí spoustu.“
O své práci Karolína přednáší na Letní univerzitě v rámci Skupiny ČEZ a chystá se i do škol: „Snažím se šířit povědomí o tom, že jádro je cool. Jaderná energetika mi přijde jako fascinující až magický obor, prostě kouzlo. Líbí se mi, kolik má aplikací: v energetice, lékařství, zemědělství, archeologii i jinde. Mám na klíčích tritiový přívěsek, který neustále svítí, doma máme skleničky z uranového skla, můj zásnubní prstýnek byl ozářený ionizujícím zářením, aby byl nebesky modrý. A víte například, že neutronovým tokem lze stařit víno? Říkám to stále, jádro je láska.“
S éčkem v srdci
S éčkem v srdci
Když energie hory přenáší
Příběh paní Vlaďky, které jsme splnili přání
Vlaďka Větrovská je máma s velkým M a také žena s obdivuhodnou energií. Sama pečuje o dceru Katku a syna Jakuba, který se od malička potýká s následky dětské mozkové obrny. V loňském ročníku Plníme přání, myslíme na druhé jsme ji společně podpořili částkou 75 tisíc korun. Paní Vlaďka je využila na studium Feldenkraisovy metody, která jí usnadňuje péči o Jakuba. I díky tomu společně s námi můžete nahlédnout k Větrovským a přesvědčit se, že vaše pomoc má smysl.
Text: Petra Kollerová Foto: Václav Pancer
↑ Na fotce společně s Jakubem Větrovským zprava: Jakubova sestra Kateřina Větrovská, Jakubova maminka Vladimíra Větrovská, Zdeněk Mifka, rodinný přítel a manažer útvaru administrace smluv Elektrárna Dukovany II, a Ivana Pojslová, koordinátorka projektu Plníme přání, myslíme na druhé.
Paní Vlaďka nás přivítala se svými dvěma dětmi na chalupě v jihočeských Bořicích. Teploměr ukazoval přes třicet stupňů a byl jeden z tropických dnů letošního léta, takže jsme uvítali osvěžení ledovým mátovým čajem, který pro nás Vlaďka připravila. Na chalupě tráví skoro celé prázdniny i většinu víkendů během roku a sbírání bylinek je jednou z jejích zálib.
Metoda, která pomáhá oběma
Vlaďka je maminka sedmnáctileté Kačky a dvacetiletého Kuby, který je od malička odkázaný na péči druhých. Od roku 2010, kdy ji manžel opustil, se o děti stará sama. „Při porodu došlo u Kuby k těžkému přidušení a silnému krvácení do mozku, které bylo příčinou dětské mozkové obrny. Navíc později prodělal bakteriální infekci a ta způsobila těžkou meningitidu. Nejvíce poškozenou má část mozku, kde je centrum pohybu, ale má také mentální postižení a poruchu zraku,“ vypráví paní Vlaďka. Kuba si mezitím na posteli pobrukuje písničku. Má totiž absolutní hudební sluch. Ukazuje nám také, jak se umí překulit nebo se sám podle pokynů paní Vlaďky posadit. To vše i přes tvrzení lékařů, že tohle nikdy nezvládne. Pomohla mu houževnatost jeho maminky, která vždycky hledala cesty, jak s ním pracovat i mimo standardní lékařské postupy, a také Feldenkraisova metoda, kterou teď paní Vlaďka díky příspěvku získanému v loňském ročníku Plníme přání sama studuje.
„S Feldenkraisovou metodou jsme u Kuby začali před 4 roky, kdy k nám začala docházet lektorka. Učí Kubu pohyby, které sám neumí, a díky jejich opakování je schopen si je zafixovat. Za poslední roky udělal ohromné pokroky. Sám se posadí a skvěle se mu daří ve vodě, kde zvládne splývat na zádech. Na rozdíl od ostatních dětí v jeho situaci, které mají kvůli skoliózám nebo kyfózám v „páteři dráty“, nic takového nepotřebuje,“ popisuje přínosy Feldenkraisovy metody paní Vlaďka. Díky finanční podpoře Nadace ČEZ má nyní první rok výuky za sebou a ve studiu, které celkem trvá 4 roky, plánuje dále pokračovat a úspěšně ho dokončit.
„První dva roky jsou věnované tomu, abych se naučila číst svoje vlastní tělo a pracovat sama se sebou. Učíme se, jak člověka nacítit a poznat, kde v těle má napětí. Už teď můžu svoje poznatky využít při manipulaci s Kubou, která je díky tomu pro mě mnohem snazší. Naučila jsem se zpomalit, být trpělivější a dát víc prostoru Kubovi, aby mi sám pomáhal,“ dodává paní Vlaďka.
Tábory a setkání, které dobíjí energii
Kolem 11. hodiny dopoledne se k nám přidává i Zdeněk Mifka s dcerami, náš kolega z Temelína, který paní Vlaďku do Plníme přání doporučil. Obě rodiny se znají už 18 let. Dříve se potkávali každé léto na dětských táborech, pořádaných českobudějovickým centrem pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením Arpida. Později na srazech, které paní Vlaďka pro rodiny pořádala, i když už tábory nefungovaly. „Společné tábory pro mě byly zdrojem neskutečné energie. Půl roku po táboře jsem čerpala z toho, co jsme tam zažili, a druhého půl roku jsem se těšila na další tábor. Před táborem jsem se také podílela na přípravě programu,“ uvádí paní Vlaďka. Větrovští vděčí Zdeňkovi také za cyklovozík, na který jsme rodině přispěli 77 tisíc korun v rámci Plníme přání v roce 2019.
Cyklovozík je pro Vlaďku Větrovskou nepostradatelným parťákem. Kuba v něm má veškeré pohodlí díky speciálním výztužím a je vybavený i fusakem na zimu. Díky cyklovozíku může Vlaďka s Kubou vyrazit nejen po městě, ale hlavně do přírody. Miluje procházky v lesích okolo bořické chalupy.
Pomáhá celá rodina
Úderem dvanácté se servíruje oběd, který už čeká připravený v troubě. Paní Vlaďka krmí Kubu, protože se sám najíst nedokáže, a oběd pomáhá servírovat Kačka, Kubova sestra. Studuje třetí ročník pražského Gymnázia Nad Štolou. Během školního roku totiž rodina bydlí v bytě v Praze 6, kde Kuba už od malička navštěvuje denní stacionář Dětského centra Paprsek. „To je pro mě velká pomoc. Kuba je ve stacionáři spokojený a tráví tam každé dopoledne. Ráno pro něj přijede svoz a po obědě ho sama vyzvedávám,“ říká paní Vlaďka a přihřívá Kubovi oběd v mikrovlnce. Krmení totiž zabere minimálně 30 minut a nikdo nemá rád studené jídlo. Hned po obědě bere Kačka bráchu Kubu na procházku v cyklovozíku. Vypadá to, že mají hezký vztah, pro bráchu dokonce zorganizovala charitativní divadlení představení. Se spolužáky nacvičila hru, kterou s kamarádkou sama napsala, a výtěžek z představení v Divadle Na Maninách věnovala Kubovi.
Rehabilitace a péče o Kubu jsou nákladné, a tak si paní Vlaďka snaží v rámci svých omezených časových možností přivydělávat. Původně vystudovala germanistiku a tělocvik a věnovala se tlumočení a překládání. To ale s péčí o Kubu skloubit nešlo. Dnes díky absolvovanému kurzu PR a fundraisingu vypomáhá v této oblasti stacionáři, kam Kuba dochází. S Kubou spolupracují také s organizací, která připravuje vhodné pejsky na dráhu canisterapeuta. „Kuba pak např. při přípravných seminářích a zkouškách pomáhá jako figurant, na kterém se pejsci i jejich páníčci učí, jak takovému člověku mohou být prospěšní. Já se snažím dělat osvětu o možnostech, jak „terapie pejskem“ může dětem i dospělým se speciálními potřebami konkrétně pomáhat. Připravujeme webové stránky pro zájemce a ráda bych oslovila Ranou péči, která pomáhá rodinám s dětmi s postižením, a dělala workshopy pro maminky na tohle téma,“ říká paní Vlaďka.
Zapojte se do letošního ročníku Plníme přání, myslíme na druhé
Paní Vlaďka má v sobě neskutečnou energii stále se vzdělávat a hledat pro Kubu způsoby, jak se posouvat dál. Zároveň se snaží využívat své zkušenosti a pomáhat ostatním, což je obdivuhodné.
Pojďte s námi i vy pomoci tam, kde je to potřeba, v letošním ročníku Plníme přání, myslíme na druhé. Během září jste mohli doporučit osoby, které podle vás potřebují pomoc. Jejich příběhy vám už 9. října představíme na intranetu. Přispět můžete jednoduše stržením ze mzdy. Neváhejte, i malá pomoc má smysl.
Děkujeme, že pomáháte.
Plníme přání
V letošním roce opět pomáháme lidem, kterým nebyl osud nakloněn a ocitli se v težké životní situaci – například po težkém úrazu ci vážné nemoci.
Všechny osoby můžete podpořit stržením částky z říjnové výplaty od 9. 10. do 28. 10. 2023 nebo převodem na účet Nadace ČEZ až do 16. 11. 2023.
Více informací na intranetu intranet.cez.cz/plnimeprani
nebo na www.nadacecez.cz.
Svět energie
Svět energie
Emisní povolenky, nové podmínky a příležitosti
Po více než 20 letech fungování systému obchodování s emisemi skleníkových plynů (EU ETS) vstoupila v květnu 2023 v platnost nová revize. Jak se tyto změny odráží ve strategii Skupiny ČEZ?
Text: Zuzana Krejčiříková Foto: Shutterstock
Jaké jsou hlavní změny, které reforma EU ETS přináší?
K tradičním sektorům výroby elektřiny, průmyslu a civilního letectví se nově přidává i námořní doprava. Tyto sektory pak společně tvoří tzv. EU ETS 1. V rámci této skupiny dochází ke snížení celkového množství emisních povolenek, které budou k dispozici do roku 2030, s cílem snížit emise o 62 % oproti roku 2005. Na Skupinu ČEZ však bude mít větší dopad vytvoření samostatného systém EU ETS 2, který reguluje emise z fosilních paliv při vytápění budov, ze silniční dopravy a dalších průmyslových aktivit nespadajících do EU ETS 1. V roce 2024 bude zahájena jeho pilotní fáze spočívající v monitorování a vykazování produkovaných emisí. Plné spuštění systému se očekává v roce 2027. (Pokud by cenové dopady regulace výrazně ohrožovaly sociální status konečných spotřebitelů, dojde k odložení spuštění systému o jeden rok.)
Cílem je zahrnout co nejvyšší množství regulovaných emisí a udržet stabilně vysoké ceny uhlíku. V praxi pak vysoká cena emisní povolenky nutí k rozhodnutí, zda raději neinvestovat do náhrady fosilních paliv prostřednictvím nízkouhlíkových a bezemisních technologií.
Dalším kritickým prvkem schválené revize je, že v období od roku 2026 do roku 2033 bude docházet k postupnému ukončení bezplatně přidělovaných povolenek pro průmyslová odvětví. Budou nahrazeny postupným náběhem nového mechanismu vyrovnání ceny uhlíku na hranicích („CBAM – Carbon Boarder Adjustment Mechanims“). Tento mechanismus má přispět k vyrovnání konkurenčního prostředí mezi evropskými výrobci a dovozem ze třetích zemí, které neuplatňují na svém území ambiciózní klimatická opatření jako EU. Pro sektor teplárenství také bude do roku 2030 dobíhat bezplatná alokace, která se ve vybraných členských státech, včetně České republiky, může navýšit dokonce o dodatečných 30 % za předpokladu proinvestování těchto prostředků v rámci plnění tzv. plánu klimatické neutrality. Provozovatelé budou muset tyto plány zpracovat a předložit do května 2024.
Navyšování financí pro účely ochrany klimatu
V neposlední řadě se revize dotkla i finančních mechanismů. Došlo k navýšení finančních prostředků jak klíčového Modernizačního fondu, tak Inovačního fondu. Očekává se, že ČR bude mít jen prostřednictvím Modernizačního fondu k dispozici až 500 mld. Kč do roku 2030, které mají být investovány primárně na podporu obnovitelných zdrojů, rozvoj komunitní energetiky, zelenou modernizaci průmyslu a teplárenství, úspory energie v budovách a rozvoj modernizace dopravy a vodíkových technologií. Členské státy také budou mít nově povinnost vynaložit všechny prostředky získané z dražeb emisních povolenek pro účely ochrany klimatu. Doposud se přitom tento závazek vztahoval pouze na polovinu získaných prostředků.
Naše vize je nastavena ve shodě s plány EU
Strategie Skupiny ČEZ – VIZE 2030 - Čistá Energie Zítřka všechny tyto změny dokázala předznamenat a stanovit cíle, které jsou v souladu se současnými evropskými ambicemi. Je postavena na dvou základních pilířích: 1. Přeměnit výrobní portfolio na nízkoemisní a dosáhnout klimatické neutrality a 2. Poskytovat nejvýhodnější energetická řešení a nejlepší zákaznickou zkušenost na trhu. Skupina ČEZ tedy plánuje do roku 2030 zvýšit objem výroby ve stávajících jaderných elektrárnách nad průměrnou hodnotu 32 TWh. Postavit novou jadernou elektrárnu v Dukovanech a připravit výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR) o celkovém výkonu přesahujícím 1 000 MW po roce 2040. Hodláme vybudovat 1,5 GW obnovitelných zdrojů do roku 2025 a 6 GW do roku 2030 včetně zvýšení akumulace elektřiny na nejméně 300 MWe. Dekarbonizovat naše teplárenství do roku 2030 a ukončit spalování uhlí v našich teplárnách. Vybudovat nové plynové kapacity připravené na spalování vodíku. V neposlední řadě také snížit podíl výroby elektřiny z uhlí na 25 % v roce 2025 a 12,5 % do roku 2030.
Efektivní využití financí EU je nutností
Splnění vytyčených cílů si vyžádá značné investice. I proto je nutné efektivně využívat dostupné finanční nástroje EU ETS, jako je výše uvedený Inovační, ale především pak Modernizační fond. Z Modernizačního fondu v rámci doposud vyhlášených výzev za první tři roky jeho provozu bylo Skupině ČEZ schváleno 46 projektů o objemu přibližně 11,5 mld. Kč a další potřebné projekty jsou v přípravě.
Nově reformovaný systém emisního obchodování pro Skupinu ČEZ bezpochyby představuje řadu složitých výzev, ale na druhou stranu i ojedinělých příležitostí. Zajištění stabilních dodávek energií při jejich vysokých cenách, budování nových jaderných zdrojů, rozvoj obnovitelných zdrojů, včetně distribučních přenosových soustav jsou jen některé z nich. Racionální reakce Skupiny ČEZ na tyto výzvy bude rozhodující, abychom v následujících dekádách byli schopni splnit závazek, jakým je dosažení klimatické neutrality k roku 2040.
Tipy
Tipy
Pomoc má v ČEZ zelenou!
Podzim je pro dobrovolnické akce jako stvořený. Otevírá se spousta možností, tak přiložte ruku k dílu. Neziskové organizace na vaši pomoc čekají a vaše nasazení ocení. ČEZ vám na společensky prospěšné aktivity vyhradil dva dny v roce.
Text: Jaroslav Malsa Foto: fotobanka
Chcete sázet stromky, pomáhat v zoo nebo si dát sraz na hřbitově? Není problém! Na intranetu si můžete vybrat konkrétní akci podle vašich představ. Stačí do vyhledávače zadat Čas pro dobrou věc a na stránce k dobrovolnictví najdete veškeré podrobnosti, jak se přihlásit. Pomáhat můžete individuálně nebo ve skupině jako tým. Máme pro vás čtyři tipy, ale nezapomeňte, že nabídek i míst jsou stovky…
Tradiční sázení stromů
Nejen kolegové z dukovanské elektrárny se mohou přidat k tradičnímu sázení stromů v lokalitě ochranného pásma vodního zdroje Heraltice na Vysočině. Podaří se překonat loňskou hranici 1 000 vysazených stromků? Letošní termín se plánuje na konci října.
Obnova přírodní památky Sklenářovice
V rámci Královéhradeckého kraje se můžete zapojit do pomoci v Krkonošském národním parku, konkrétně ve vzácné botanické lokalitě Sklenářovice u Mladých Buků v okrese Trutnov. Kromě celodenního pobytu v přírodě na vás čeká hrabání listí, výřez náletových dřevin a invazivních rostlin či úklid klestí.
Pomoc v Zoo Ostrava
Dostat se do blízkosti vzácných zvířat a pomoci jim vylepšit jejich výběhy nabízí Zoo Ostrava. Pomáhat můžete s hrabáním listí, úpravou výběhů a dalšími pracemi. Počítejte s prací za každého počasí.
Sejdeme se na hřbitově?
V prostorách Nového židovského hřbitova na Olšanech v Praze s nesčetnými umělecky hodnotnými náhrobky, kde k nejvyhledávanějším místům patří například hrob spisovatele Franze Kafky, potřebují pomoci s venkovními a zahradnickými pracemi (hrabání listí, čištění náhrobků od břečťanu apod.). Vybrat si můžete z konkrétních vypsaných termínů, ale lze naplánovat i jiné datum. Tip: Domluvte si při registraci na konec vašeho dobrovolnického dne komentovanou prohlídku hřbitova, která rozhodně stojí za to.
Věděli jste, že…
16.
rokem pomáhá Skupina ČEZ veřejně prospěšným organizacím prostřednictvím firemního dobrovolnictví?
62 815
hodin odpracovalo 8 605 dobrovolníků, kteří se účastnili společensky prospěšných aktivit v letech 2008–2022?
Soutěžte s námi!
Aby se vám s příchodem podzimu lépe pracovalo také na vaší zahrádce či terase, máme pro vás soutěž o zahradnické sady. Zkuste odpovědět na následující otázku:
Kolik veřejně prospěšných organizací jsme podpořili v rámci firemního dobrovolnictví v letech 2008–2022?
Odpověď zašlete na e-mail casopisproud@cez.cz do 31. 10. 2023. Nápovědu můžete nalézt v jarním vydání časopisu PROUD nebo na intranetu. Deset výherců vybere náhodný generátor čísel, jména zveřejníme v příštím vydání.
Fotogalerie s éčkem
Četa PPN Koštov přijela i s izolovanou vysokozdvižnou plošinou a servisním vozidlem. Zájemce vyvezli do výšky 19 metrů.
Kolegové z ČEZ Distribuce předvedli studentům nejrůznější nástroje a pomůcky, se kterými denně pracují.
Kolegové z ČEZ Distribuce předvedli studentům nejrůznější nástroje a pomůcky, se kterými denně pracují.
Kolegové z ČEZ Distribuce předvedli studentům nejrůznější nástroje a pomůcky, se kterými denně pracují.
Studentům i žákům představujeme energetiku jako obor, který má stále větší smysl a budoucnost.
Fotogalerie téma
Zamykání klastrů v Jaderné elektrárně Temelín.
Reaktor v jaderné elektrárně Temelín.
V oblasti jádra je z dlouhodobého hlediska klíčovým úkolem zajistit generační obměnu vysoce kvalifikovaných odborníků.
Fotogalerie zaměstnavatel roku
Fotogalerie
Z celého soustrojí o výšce více než 20 metrů vystupuje na povrch podlahy haly strojovny pouze vrchní kryt generátoru. Pod ním je umístěn mj. budič, který je zdrojem primární energie pro výrobu elektrické energie ve statoru generátoru.
Rotor generátoru před jeho usazením do šachty turbosoustrojí TG2
Zelenou energii vyrábí vodní elektrárna Slapy už 65 let.
Fotogalerie mozaika
Fotogalerie jizerská 50
Fotogalerie tým
- 1052966.png
- 1052968.jpg
- 1052974.svg
- 1052985.svg
- 1052986.jpg
- 1052987.svg
- 1052988.png
- 1052989.jpg
- 1052990.svg
- 1052991.jpg
- 1052993.jpg
- 1052996.jpg
- 1052997.jpg
- 1052998.svg
- 1052999.jpg
- 1053000.jpg
- 1053001.svg
- 1053002.jpg
- 1053003.svg
- 1053004.png
- 1053005.svg
- 1053006.jpg
- 1053007.jpg
- 1053008.jpg
- 1053009.svg
- 1053010.svg
- 1053012.jpg
- 1053013.jpg
- 1053015.jpg
- 1053016.jpg
- 1053017.jpg
- 1053018.svg
- 1053019.png
- 1053020.png
- 1053021.jpg
- 1053022.jpg
- 1053023.jpg
- 1053024.jpg
- 1053025.jpg
- 1053026.jpg
- 1053027.jpg
- 1053028.jpg
- 1053029.jpg
- 1053030.jpg
- 1053031.jpg
- 1053032.jpg
- 1053033.jpg
- 1053034.jpg
- 1053040.jpg
- 1053041.jpg
- 1053042.jpg
- 1053043.jpg
- 1053044.jpg
- 1053045.jpg
- 1053046.jpg
- 1053047.jpg
- 1054951.jpg
- 1054954.png
- 1054957.png
- 1054976.jpg
- 1054977.jpg
- 1054978.jpg
- 1054979.jpg
- 1054990.jpg
- 1054991.jpg
- 1054993.jpg
- 1054994.jpg
- 1054998.jpg
- 1054999.jpg
- 1055000.jpg
- 1055001.jpg
- 1055007.jpg
- 1055008.jpg
- 1055009.jpg
- 1055010.jpg
- 1055120.png
- 1055121.jpg
- 1055122.png
- 1055123.gif
- 1055124.png
- 1055125.jpg
- 1055126.jpg
- 1055128.jpg
- 1055129.png
- 1055130.jpg
Triobo Ltd.
3rd Floor, 207 Regent Street
London W1B 3HH
United Kingdom
CN: 08995015
VAT: GB 283 4280 94https://www.triobo.com
support@triobo.com
(+44) 20 3695 0892
Ročník 2022
PROUD 03/2024
Proud Podzim/2024
PROUD 02/2024
Proud Léto/2024
PROUD 01/2024
Proud Jaro/2024
PROUD 04/2023
Proud Zima/2023
PROUD 03/2023
Proud Podzim/2023
PROUD 02/2023
Proud Léto/2023
PROUD 01/2023
Proud Jaro/2023
PROUD 4/2022
Proud Zima/2022
PROUD 3/2022
Proud Podzim/2022
PROUD 2/2022
Proud Léto/2022
PROUD 1/2022
Proud Jaro/2022