-
ČEZ
PROUD 04/2023
Proud Zima/2023
Titul
Čísla
Několik čísel
na úvod...18
Výroba z emisních uhelných a paroplynových zdrojů Skupiny ČEZ za tři čtvrtletí roku 2023 klesla o 18 % na 12 TWh. Podíl výroby z uhlí dosáhl již jen 28,2 % celkové výroby Skupiny ČEZ. Ještě na počátku devadesátých let byl tento podíl na úrovni 80 %.
26
ČEZ Akademii zná 26 % českých domácností a je tedy aktuálně nejúspěšnější platformou pro energetické poradenství.
11,6
Tolik miliard Kč činily od ledna do září tohoto roku investice ČEZ v oblasti distribuce. Investice do obnovy a rozvoje distribučních sítí tvoří v současnosti téměř polovinu všech investic Skupiny ČEZ a přispívají k transformaci energetiky.
2,5
Nový 2,5 kilometru dlouhý parovod bude od srpna 2024 dodávat energii pro výrobní linku společnosti Madeta. Tento výrobní závod propojí s místním Energetickým centrem, které je už více než 10 let členem Skupiny ČEZ a trvale zvyšuje výrobu ekologické energie.
150
150 tisíc stažení dosáhla mobilní aplikace MŮJ ČEZ od spuštění do poloviny listopadu. Původní cíl pro letošní rok byl přitom 100 tisíc stažení.
Glosa
GLOSA
Letošní rok je ve znamení stabilizace energetického trhu. Do loňské krize bylo Česko zvyklé na nízké ceny elektřiny, energetika stála na okraji zájmu laické veřejnosti. To se však v roce 2022 dramaticky změnilo. Jsme svědky významného přerodu celého energetického odvětví. Energetické úspory a soběstačnost se staly naprostou nezbytností, energetika dnes patří k tématům, která rezonují celou společností. A ČEZ je hybatelem dění. Při ohlédnutí za rokem 2023 máme být na co hrdí.
Skupina ČEZ významně přispěla k překonání energetické krize, k naší značce se můžeme s hrdostí hlásit. A je to také vaše zásluha. Ohlédnutí za úspěchy Skupiny ČEZ najdete na dalších stránkách. Pracujeme intenzivně na všech úkolech, které nás v dalším období čekají. Bude to spousta práce, ale stojí to za to. Všichni jsme díky Skupině ČEZ v centru dění a ovlivňujeme naši budoucnost, směřujeme k Čisté Energii Zítřka.
Chtěl bych také poděkovat všem, kteří se v letošním roce zapojili do charitativního projektu nadace a zaměstnanců Skupiny ČEZ Plníme přání, myslíme na druhé. Opět jste potvrdili, že vám záleží na osudech ostatních lidí, doporučili jste rekordní počet dětí či dospělých v těžké životní situaci a rekordní byla také částka, kterou jste přispěli ke splnění jejich přání. Naše energie se neztrácí, ale proměňuje a pomáhá utvářet budoucnost.
Přeji vám klidné svátky, hodně zdraví v novém roce a co nejvíce nadšení pro vaši další práci.
Daniel Beneš
Předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a. s.
Projekt
Projekt
Bezemisní teplo pro České Budějovice
Největší český teplárenský projekt za poslední desetiletí byl dokončen. Třetí nejdelší horkovod v České republice spojující Jadernou elektrárnu Temelín a krajské město byl uveden do zkušebního provozu v polovině října. Ročně by měla jaderná elektrárna dodávat Českým Budějovicím 750 TJ (terajoule) tepla, což pokryje přibližně třetinu spotřeby krajského města. Náročná stavba trvala čtyři a půl roku a využívá nejmodernější technologie současnosti. „Jde nejen o největší teplárenský, ale také o jeden z největších ekologických projektů posledních desetiletí. Pokud bychom chtěli toto teplo vyrobit z uhlí, museli bychom vypustit přes 80 000 tun oxidu uhličitého ročně. Dekarbonizační strategii bereme jako prioritu a toto je jeden z důkazů,“ zdůraznil předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Technicky představuje nově spouštěný horkovod výjimečnou stavbu. Mezi Českými Budějovicemi a Temelínem překonává výškový rozdíl 120 metrů. Oběh vody mezi elektrárnou a teplárnou proto zajišťuje celkem 14 čerpadel ve třech čerpacích stanicích. Díky nejnovější technologii by teplota vody po trase mezi jadernou elektrárnou a finální výměníkovou stanicí neměla klesnout o více než 3 procenta.
→ Více informací najdete v tiskové zprávě.
O nás
O nás
Zajímavé zprávy z naší Skupiny
Za tři čtvrtletí tohoto roku jsme vydělali 29,8 mld. Kč
Hospodářské výsledky za I.–III. čtvrtletí se vyvíjely takto:
● Provozní výnosy dosáhly 246,5 mld. Kč, meziročně o 35,4 mld. Kč více.
● Provozní zisk před odpisy (EBITDA) je 95,0 mld. Kč, meziročně o 6 % více.
● Čistý zisk dosáhl 29,8 mld. Kč, meziročně o 22,5 mld. méně.
● Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy je 31,4 mld. Kč, meziročně o 40 % méně.
● Celoroční výhled zůstává 33 až 37 mld. Kč.
Výsledky hospodaření za první tři čtvrtletí reflektují postupnou stabilizaci na energetických trzích. Meziroční srovnání provozního zisku (EBITDA) je ovlivněno extrémním růstem tržních cen komodit po loňské vojenské invazi Ruska na Ukrajinu a následně zavedenými odvody z nadměrných tržeb z výroby. Meziroční pokles čistého zisku byl způsoben nově zavedenou daní z neočekávaných zisků ve výši 60 procent, která zatížila letošní náklady částkou 21 mld. Kč.
Navyšujeme celoroční výhled EBITDA na úrovni 115 až 120 mld. Kč a potvrzujeme výhled čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy ve výši 33 až 37 mld. Kč. Po schválení rekordní dividendy 145 Kč na akcii a s ohledem na mimořádná zdanění tržeb a zisků energetických firem předpokládáme, že letos na dividendách, daních ze zisků a na odvodech z nadměrných tržeb výroby odvedeme českému státu 118 až 125 mld. Kč.
Aktuální očekávané plnění interního finančního cíle, ukazatel EBITDA upravený Skupiny ČEZ, který ovlivňuje roční odměny zaměstnanců, je 104,8 %.
Tváří ESG Skupiny ČEZ je Michaela Chaloupková
Od 1. listopadu dochází ke změně odpovědnosti za řízení činností v oblasti ESG, tedy Environment – Social – Governance. Útvary reporting ESG Skupiny ČEZ a programy ESG Skupiny ČEZ byly převedeny do přímé podřízenosti ředitelky divize správa. Zároveň dochází ke zrušení útvaru ESG Skupiny ČEZ. Činnosti vykonávané těmito útvary budou nadále v plné míře zajišťovány převedenými pracovními místy. Pozici Chief Sustainability Officer (CSO) bude zastávat členka představenstva a ředitelka divize správa ČEZ Michaela Chaloupková. Cílem organizační změny je posílení a aktivnější prosazování principů činností v oblasti ESG ve Skupině ČEZ.
Ředitelkou nákupu je Barbora Dvořáková
Útvar nákup, který je organizačně zařazen do divize generálního ředitele, bude od 1. ledna 2024 řídit Barbora Dvořáková. Barboru dobře znáte, dlouhodobě působila na pozici ředitelky pro skupinový nákup a služby. Nově povede celý nákupní útvar, tedy i oblast nákupu pro distribuci, výrobu a těžbu a palivový cyklus.
V listopadu získal ČEZ kromě jiných ocenění první místo v rámci soutěže Top odpovědná firma v kategorii Reporting, a to za komplexní, transparentní a efektivně měřené aktivity v oblasti odpovědného a udržitelného podnikání a ESG.
Skupina ČEZ pomáhá Ukrajině
Zástupci společnosti ČEZ na ukrajinském velvyslanectví v Praze předali v polovině listopadu 127 notebooků. Nadační fond Pomoc Ukrajině výpočetní techniku doveze do ukrajinských škol, které potřebují obnovit vybavení. Skupina ČEZ se zapojuje do významné pomoci Ukrajině už od loňského roku.
Jsme opět nejdůvěryhodnějším dodavatelem energií
Společnost ČEZ Prodej opět stanula v žebříčku Nejdůvěryhodnější značka na stupni vítězů v kategorii dodavatelé energií. Pozici dodavatele, kterému lidé nejvíc důvěřují, si udržela i v době energetické krize, letos ji získala už posedmé v řadě. Průzkum zaměřený na spotřebitelskou důvěru se dotazuje na názor více než 4 000 respondentů.
Spustili jsme Work Zone
Koncem listopadu se projektovému týmu Generační obměny SAP (GO SAP) podařilo zprovoznit nový portál Work Zone. V první vlně do něj z portálu ptp přešla oblast personalistiky (například docházka či výplatní lístek). V rámci druhé vlny, kterou plánují kolegové k datu 5. ledna 2024, přejde z portálu ptp do Work Zone zbytek záložek, například pro oblast nákupu či reportingu. O pětici projektů Generační obměny SAP vás informujeme na intranetu. Jedná se o obrovské a komplexní projekty, které se více či méně dotknou každého z nás. Sledujte proto aktuality a informace na intranetu, jak na hlavní, tak i speciální stránce, ať vám nic důležitého pro vaši práci neunikne.
Mozaika
Mozaika
Temelín přechází na delší palivový cyklus
O přechodu na osmnáctiměsíční palivovou kampaň si ČEZ slibuje další zvýšení efektivity temelínské elektrárny, spočívající ve snížení počtu odstávek, a tedy i omezení čerpání životnosti. Osmnáctiměsíční palivové kampaně jsou v současné době standardem u většiny jaderných elektráren. Samotný projekt v České republice dostal konkrétní podobu v roce 2018, od kdy probíhala povolovací řízení. Finálního stavu chtějí energetici dosáhnout v roce 2025.
„Obohacení paliva bude stejné, palivové soubory budou ale obsahovat více absorbátoru, který tlumí jejich reaktivitu. To v kombinaci s vyšším počtem čerstvých souborů zajistí, že blok může být v provozu déle,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín a vysvětlil: „Je to podobné, jako když hodíte do kamen sedm uhelných briket místo pěti a trochu přivřete vzduch, taky vydrží déle. V našem případě je to ale bez emisí.“
Celkově investuje společnost ČEZ do Dukovan a Temelína i v souvislosti s plánovaným šedesátiletým provozem letos přibližně 6 miliard Kč. Jadernou elektrárnu Dukovany chce provozovat v souladu s plánem investic a kontrol nejméně do roku 2047, Temelín ještě o 13 let déle.
ČEZ Akademie nabírá nový vítr
ČEZ Akademii nemusíme dlouze představovat. Pomáhá široké veřejnosti vyznat se ve světě energií. V roce 2023 se jí podařilo oslovit a zaujmout významnou část české populace. ČEZ Akademii zná 26 % domácností, je tedy aktuálně nejúspěšnější platformou pro energetické poradenství. Pomohla každé druhé domácnosti, která ji využila.
Ohlédnutí v několika číslech (ke konci listopadu 2023):
● Počet zhlédnutí videí na webu: 261 000.
● Počet spuštění sestřihu videí na sociálních sítích (Facebook, Instagram): 1 794 900.
● Celkový počet e-mailů (dle zvolené segmentace) zaslaných na zákazníky: více než 22 800 000.
● Roadshow, která se konala na 13 místech České republiky, navštívilo téměř 4 000 lidí.
● O našem poradenství se díky Call Centru dozvědělo více než 400 000 lidí.
Kam směřuje ČEZ Akademie v roce 2024?
Nový koncept ČEZ Akademie odstartoval 8. listopadu. První videa se věnují tématům Jak na úspory v koupelně, Jak na úsporný provoz ledničky nebo Jak vařit úsporně. Nová videa charakterizuje kratší stopáž v délce 2-3 minuty, jsou natočená zábavnější naučnou formou, obsahují praktické a názorné ukázky realizace úsporných opatření, ale i nové tipy na úspory. Od října už vzniklo 10 nových videí, která navážou na předcházejících 27 dílů. Videa jsou zveřejněna na webu www.cezakademie.cz a sociálních sítích.
V roce 2024 se opět rozjede Roadshow ČEZ Akademie po celé republice, dorazí na všechna naše zákaznická centra, tedy na 24 míst.
Nabídky na dostavbu Dukovan podali tři uchazeči
Elektrárna Dukovany II obdržela finální nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Americko-kanadský Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP předložily závaznou nabídku na pátý blok Dukovan a nezávazné nabídky na další tři bloky.
→ Další informace přináší rozhovor ze Studia ČEZ s Tomášem Pleskačem.
Virtuálně v elektrárně odstartovalo čtvrtou řadu
Původně vznikly tyto virtuální prohlídky jako jednorázová náhrada za zrušené živé exkurze do elektráren, které znemožnila protipandemická opatření. Zrodil se fenomén technického vzdělávání „Virtuálně v elektrárně“, interaktivní televizní studio slibující cestu do nejstřeženějších míst české energetiky. Ohlasy mezi žáky základních a středních škol i u široké veřejnosti si zatím vyžádaly tři přídavky. Aktuální 4. ročník probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Virtuální prohlídky ČEZ dosud přilákaly už téměř 110 tisíc energetických nadšenců. Současně pokračuje i standardní provoz devítky energetických Infocenter ČEZ.
Dukovany rozšiřují kapacity pro skladování paliva
Nové zařízení pro skladování čerstvých palivových souborů instalují aktuálně odborníci v Jaderné elektrárně Dukovany. Ta má v současnosti zásobu na více než tři roky provozu všech svých výrobních bloků. Nové skladovací zásobníky navýší kapacitu o 554 skladovacích míst. Ke zvyšování zásob přistoupil ČEZ v druhé polovině minulého desetiletí. To odpovídá silnému důrazu na energetickou bezpečnost České republiky. Nově instalované zařízení v přísně střeženém prostoru dukovanské elektrárny už v následujících měsících postupně zaplní stovky nových palivových souborů. Díky tomu bude ČEZ schopen zvýšit kapacitu zásob na takový objem, který umožní provoz elektrárny bez dalšího doplňování po dobu téměř pěti let.
Tolik potřebná disponibilita
Precizně odvedená práce, předvídatelnost, spolupráce a optimální nastavení péče o výrobní zařízení prokazatelně pomáhají předcházet poruchám a zlepšují výrobu. Potvrdil to pět let trvající projekt „Disponibilita 85 %“, který měl za cíl bezpečně zvýšit výrobu elektřiny a tepla v pánevních elektrárnách Tušimice, Prunéřov, Ledvice a Počerady 2 na průměrnou úroveň 85 %. A cílová páska už je skutečně na dohled. Od příštího roku budou naše klíčová elektrárenská zařízení připravena dosahovat požadované disponibility na průměrné úrovni 85 %.
Rekordní počet jaderných stipendistů
Skupina ČEZ podepsala rekordní počet jaderných stipendijních smluv – letošní školní rok tak s finanční podporou zahájilo celkem 55 studentů, třetinu tvoří dívky. Stipendisté na ty nejžádanější jaderné pozice v jaderných elektrárnách včetně malých modulárních reaktorů mohou během pětiletého studia získat téměř půl milionu korun. S ohledem na plány posílení výroby z jádra a výstavbu nových jaderných bloků poskytl ČEZ letos stipendia nejen budoucím operátorům a reaktorovým fyzikům, ale také vysokoškolákům se zájmem o pozice jaderných odborníků v jiných oblastech a rovněž středoškolákům. V příštích deseti letech plánuje ČEZ nabrat do jaderné oblasti až 2 600 nových lidí.
Mezinárodní sdílení zkušeností k práci pod napětím
V září proběhla v prostorách Střední školy elektrotechnické a energetické v Sokolnicích na jižní Moravě v pořadí již šestá mezinárodní konference PPN (práce pod napětím). Nejnovější technologie a postupy z oboru PPN představilo na 160 odborníků z České republiky, Slovenska, Německa, Chorvatska, Francie a Polska. Z ČEZ Distribuce se zúčastnilo přes 30 pracovníků. V rámci setkání se konaly odborné přednášky a ukázky práce pod napětím na hladině nízkého napětí i na venkovním vedení vysokého napětí.
Všemi silami proti blackoutu
Další úspěšný rozsáhlý test obnovy české přenosové soustavy je úspěšně za námi. Za ČEZ se do něj napojili i kolegové z Tušimic a vodní elektrárny Orlík. Na tzv. blackout, který může nastat zejména v důsledku mimořádné události v přenosové soustavě nebo při poruše elektrárny, se připravujeme společně s ČEPS a ČEZ Distribucí souvisle už několik let. Po úspěšně provedené zkoušce „startu ze tmy“ z letošního května, kdy vodní elektrárna Orlík dodala napětí pro vlastní spotřebu elektrárně Prunéřov 2 a proběhlo ověření spuštění několika nejvýkonnějších pohonů v elektrárně, došlo 3. října na sestavení a ověření trasy mezi elektrárnami Orlík a Tušimice (ETU). Jednalo o rozšířenou rizikovou certifikační zkoušku s najetím celého jednoho bloku elektrárny s instalovaným výkonem 200 MW. Zkouška podobného rozsahu proběhla naposledy v roce 2008, a to na trase Orlík–Chvaletice. Této zkoušce předcházela asi roční příprava a řada jednání zúčastněných stran. Zástupci z ČEPS, ČEZ Distribuce, ETU i vodní elektrárny Orlík museli připravit podrobné manipulační postupy pro takovou nestandardní provozní situaci. Najíždění bloku „ze tmy“ proběhlo skutečně „naostro“ z generátoru vodní elektrárny Orlík, bez jiného vnějšího zdroje napájení.
ČEZ Prodej od ledna výrazně zlevňuje nefixované produkty
ČEZ Prodej přichází s dalším zlevněním ceníků, v letošním roce už počtvrté. Od 1. ledna zlevní téměř dvěma milionům zákazníků z řad domácností nefixované ceníky elektřiny a plynu. Cena elektřiny klesne o více než 20 procent a více než 1 000 korun oproti aktuálnímu cenovému stropu. U plynu se ceny sníží o téměř 30 % pod strop. Zlevnění se týká všech distribučních sazeb a proběhne pro všechny zákazníky na produktech na dobu neurčitou zcela automaticky. Zákazníci dostali informaci o nových cenících automaticky v průběhu listopadu.
Teplárenská lokalita Mělník se připravuje na budoucnost bez uhlí
Vedle plynu tu bude i zařízení pro energetické využití odpadu. Teplárenskou lokalitu Mělník čeká do konce desetiletí ukončení výroby z uhlí a přechod na alternativní, nízkoemisní a bezemisní zdroje. Aby dodávky tepla pro stovky tisíc Pražanů a Středočechů zůstaly zachovány, Skupina ČEZ již nyní intenzivně připravuje výstavbu nových technologií. Vedle hlavních plynových a obnovitelných zdrojů zde vznikne také doplňkové zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO). Zástupci ČEZ podepsali smlouvu na výstavbu ZEVO s konsorciem společností Metrostav DIZ a Subterra. Nerecyklovatelné a dále nevyužitelné odpady by se v Mělníce měly začít přeměňovat na teplo už na počátku roku 2028.
Modernizovaná vodní elektrárna Vrané
Nejstarší elektrárna Vltavské kaskády, která pokrývá spotřebu téměř 20 tisíc středočeských domácností, dokončila v listopadu výměnu rychlouzávěru soustrojí TG2. Jedno ze dvou soustrojí bylo mimo provoz od června, výměna trvala 105 dní. Příští rok přijde na řadu výměna „sesterského“ rychlouzávěru druhého soustrojí. Původní rychlouzávěr sloužil na Vraném od samého začátku provozu, který v roce 1936 osobně zahajoval prezident Edvard Beneš, tedy 87 let. Nejstarší článek Vltavské kaskády a současně poslední vodní elektrárna před Prahou vyrobí ročně přes 60 milionů kWh bezemisní elektřiny a zajišťuje rovnoměrný průtok na Prahu. Pro spolehlivé fungování v éře moderní energetiky ČEZ elektrárnu pravidelně modernizuje a udržuje v kondici.
60 mil.
ročně vyrobených kWh bezemisní elektřiny
Vize 2030
Vize 2030
Větrná elektrárna Neuville-aux-Bois v provozu
Něco málo přes tisíc kilometrů západně od Prahy, takřka uprostřed Francie, vybudoval CEZ France S.A.S. již druhou větrnou farmu. Neuville-aux-Bois charakterizuje pět turbín o společném výkonu 15 MW. Každá turbína Nordex N117 má výkon 3 MW a předpoklad životnosti minimálně 25 let. Projekt Neuville-aux-Bois se nachází necelé tři kilometry od větrné elektrárny Aschères s instalovaným výkonem 12 MW, která je v komerčním provozu od letošního dubna a už jsme o ní psali. Celkem už ve Francii provozujeme 27 MW větrných turbín. Další jsou v přípravě.
„Ve Francii máme v různé fázi rozpracovanosti několik dalších pevninských větrných farem, dvě jsou od léta ve výstavbě. Větší část z nich má již zajištěnou provozní podporu, která spočívá v minimální ceně odkupu vyrobené elektřiny po dobu dvaceti let provozu elektráren, další projekty se o podporu budou ucházet v aukcích. Větrné elektrárny budeme ve Francii uvádět do provozu postupně, podle aktuálního harmonogramu bychom měli připojit dvě farmy do konce roku 2024, jednu v roce 2025 a další v průběhu roku 2026, říká Kateřina Bičáková, generální ředitelka ČEZ Obnovitelné zdroje.
Naše ESG datová knihovna boduje
Skupina ČEZ zvítězila v soutěži Responsible Business Awards 2023 organizované agenturou Reuters v kategorii Reporting a transparentnost. Odborná porota v konkurenci dalších 91 projektů nominovaných do této kategorie ocenila on-line datovou knihovnu mapující přehledně téměř 1 800 ESG ukazatelů, která je veřejně přístupná komukoliv. Globálního klání zaměřeného na udržitelnost se zúčastnilo přes 700 firem z celého světa, ČEZ je jedinou českou společností, která uspěla. ESG datová knihovna již v září vyhrála v mezinárodní soutěži Sustainable Company Awards 2023 odborného portálu Environmental Finance.
ČEZ se připojil k iniciativě OSN na posílení postavení žen
Společnost ČEZ se stala signatářem globální iniciativy Women´s Empowerment Principles (WEP). Veřejně se tak zavazuje posilovat diverzitu, rovné příležitosti a férové zacházení s ženami a muži podle principů stanovených Organizací spojených národů. Navazuje na své aktivity v této oblasti vycházející z mezinárodní Charty diverzity. Zaměříme se zejména na možnosti skloubení práce s péčí o rodinu.
První fotovoltaická elektrárna už stojí
Divize obnovitelná a klasická energetika (DOKE) uvedla do komerčního provozu novou fotovoltaickou elektrárnu. Má instalovaný výkon 4,3 MWp. Křižany jsou pilotním projektem, první fotovoltaickou elektrárnou, kterou jsme vybudovali úplně od základů od solárního boomu v letech 2009-2010. Kolegové si ověřili postupy při projektování, dodávce komponent, vlastní montáži, uvádění do provozu a při všech nezbytných legislativních procesech souvisejících s uvedením tohoto typu zdroje do komerčního provozu. DOKE tak začíná sklízet první plody své práce, na jejímž konci by do sedmi let měla vybudovat 6 GWp obnovitelných zdrojů.
→ Jak se taková fotovoltaika staví, se můžete podívat na videu.
ČEZ na Fóru elektromobility
Udržet pozici provozovatele nejvýkonnější české sítě veřejného dobíjení, do konce příštího roku postavit nejméně 85 ultrarychlých stojanů a nabízet v síti minimálně dvacet ultrarychlých lokalit, kde řidiči dobijí většinu baterií svých aut do 10 minut. Výkon celé sítě přitom do prosince 2024 stoupne na 70 MW. To jsou plány ČEZ na rozvoj dobíjecí infrastruktury pro elektromobilitu v dalších měsících, které Skupina ČEZ představila na Fóru elektromobility. Dobíjecí stanice vznikají díky grantovým programům CEF, Operačnímu programu Doprava i z vlastních prostředků ČEZ. Do roku 2025 plánujeme provozovat 800 stojanů pro dobíjení elektromobilů a znásobit jejich výkon. Poptávku po zkrácení časů dobíjení budeme uspokojovat nejen výstavbou tzv. ultrafastů, tj. stanic pro ultrarychlé dobíjení, ale i rozšiřováním počtu těchto stojanů v tzv. hubech ve vytížených lokalitách u hlavních tahů a ve městech.
Etika v praxi
Etika v praxi
Vybílený účet jako vánoční dárek
Obětí kyberkriminality se můžete stát v práci i soukromí. Jaká nebezpečí na nás ve virtuálním světě číhají? Období Vánoc je rizikovější než jiná část roku. Buďte proto ve střehu, ať nejste nemile překvapení.
Text: Jakub Svěrek a Michal Štička
Představte si situaci, kdy vám do pracovní pošty přijde zdánlivě důvěryhodný e-mail, ve kterém vás ředitel žádá o naléhavou platbu na „utajený“ projekt. Může se jednat o vysoké částky, ale klidně také o příspěvek na vánoční večírek nebo společný dárek pro kolegu. Součástí takového e-mailu jsou kompletní platební údaje. Že je to velmi nepravděpodobné? Bohužel, výnosný podvod známý jako „CEO fraud“ zneužívá nedostatky v platebních procesech firem a není rozhodně ojedinělý. Identifikovat takový podvod vyžaduje kritický odstup a odpovědi na klíčové otázky:
● Jde o běžnou žádost?
● Byl/a jsem podobně žádán/a už dříve?
● Patří uvedená e-mailová adresa skutečně mému nadřízenému?
Negativní odpověď signalizuje podvod, který je třeba nahlásit na security@cez.cz. I když požadavek působí reálně, ověřte si raději vše u svého šéfa nebo toho, kdo vám e-mail s žádostí o platbu posílá. Kontrolka by vám měla v hlavě začít svítit, kdykoliv někdo žádá vyplnit údaje o vaší platební kartě, zadat hesla, kliknout na přiložený odkaz.
Falešné doplatky za balíky
Kyberkriminalita se nevyhýbá ani běžným záležitostem, jako je doručování balíčků. Podvodníci s oblibou využívají podvodné schéma nazvané „doplatek za balík“. Oběť obdrží SMS s falešnou informací, že balíček nelze doručit z důvodu nedoplatku na clu nebo dopravě, případně s žádostí o doplnění adresy či telefonního čísla. Cílem útočníka je přimět oběť zadat na podvodný web citlivé údaje, zejména pak informace o platební kartě. Obzvláště v hektickém předvánočním čase, kdy třeba nakupujete na poslední chvíli anebo nakupujete spoustu věcí najednou, buďte ve střehu. Nepozornost a sdílení citlivých informací vás totiž může stát v krajním případě i všechny úspory.
Pro odhalení tohoto podvodu je klíčové:
● Zkontrolovat číslo odesílatele. Velmi často jsou falešné zprávy posílány z čísel mimo ČR.
● Dalším varovným znakem je zkrácený odkaz ve zprávě, ze kterého není poznat, na jakou stránku odkazuje.
● Nenechte se zmást známým logem, důvěrně vypadající grafikou nebo podpisem. Vždy je důležité si kontrolovat webovou adresu.
Kyberútočníci jsou neustále vynalézavější. Buďte obzvlášť opatrní, pokud kdokoliv, třeba i zdánlivě váš známý, žádá o platbu nebo o poskytnutí informací o platební kartě. V období před Vánocemi může být kyberkriminalita ještě více propracovaná.
Neklikejte bezhlavě.
Nenechte se dostat pod tlak. Přemýšlejte.Rozhovor
Rozhovor
Pavel Cyrani
Po krizi musíme zrychlit investice do proměny energetiky
V důsledku událostí na energetickém trhu jsme se v nedávné době museli věnovat především řešení energetické krize. Jak se nám za těchto okolností daří plnit cíle, které jsme si stanovili v naší VIZI 2030 – Čistá Energie Zítřka? Na zhodnocení uplynulého roku i plány pro další období jsme se zeptali Pavla Cyrani, místopředsedy představenstva a ředitele divize obchod a strategie.
Text: Petra Kollerová a Kateřina Militká Foto: Benedikt Renč
Blíží se konec roku a s ním čas bilancování. Jak se nám daří naplňovat naši VIZI 2030?
V plnění VIZE 2030 jsme udělali velký pokrok. Naše jaderné elektrárny dosahují díky efektivnímu, bezpečnému a spolehlivému provozu rekordní výroby, což přispívá ke stabilizaci energetického trhu. Dostáváme se do finální fáze výběru dodavatele pro stavbu nového jaderného zdroje, aktuálně probíhá hodnocení nabídek tří uchazečů a do 15. února příštího roku máme státu předložit svoje hodnocení. Dopředu postupuje i projekt přípravy malých modulárních reaktorů, zásadní rozhodnutí ohledně partnerství a lokalit nás čekají v průběhu příštího roku. Na plné obrátky se rozběhla transformace teplárenství. V prvních lokalitách rostou nové zdroje, které nahradí stávající uhelné elektrárny. Podařilo se nám vysoutěžit podporu z Modernizačního fondu pro více než jeden tisíc megawatt ve fotovoltaikách. První elektrárny už stojí a další budou v průběhu následujících 12 měsíců rychle přibývat. Dosáhli jsme rekordu ve smyslu nejnižšího emisního faktoru naší výroby v historii, což má význam pro celkový cíl snižování emisí. A mohl bych pokračovat.
Významnou součástí naší strategie je poskytování nejvýhodnějších energetických řešení a nejlepší zákaznické zkušenosti na trhu. Daří se nám i v této oblasti?
Letošní rok přinesl mimo jiné masivní poptávku po připojování zdrojů. Počty žádostí o připojení do distribuční sítě dosáhly desítky tisíc ročně. S tím jsme se museli vypořádat, ČEZ Distribuci se daří připojovat zákazníky neuvěřitelným tempem. Také investice do distribuční sítě dosahují rekordních hodnot a bude to tak i v příštím roce. Nainstalovali jsme nejvyšší počet střešních fotovoltaik a baterií. Pokračuje důležitá digitalizace zákaznických procesů, ČEZ Prodej a ČEZ Distribuce v tomto roce přinesly nové verze aplikací pro naše zákazníky. A důležité je určitě připomenout, že kolegové z ČEZ Prodej a ČEZ ESCO úspěšně provedli naše zákazníky z řad domácností, firem i státní správy a samosprávy obdobím velké nejistoty vyvolané válkou na Ukrajině a obdobím energetické krize. V letošním roce jsme v žebříčku Nejdůvěryhodnější značka v kategorii dodavatelé energií zvítězili už posedmé. Takže ano, vše zmíněné dokazuje, že i pro naše zákazníky děláme maximum.
ČEZ má skvělé týmy lidí, kteří sledují trendy. Pracujeme na celé řadě pilotních projektů a v mnoha případech jsme na špici toho, co se v energetice děje.
Věcí, na které můžeme být hrdí a které přispěly ke zvyšování bezpečnosti České republiky, je celá řada a věnujeme se jim v tématu tohoto vydání. Co byste zdůraznil vy osobně?
Je to tak, máme být na co hrdí. Týmy napříč Skupinou ČEZ odvedly veliký kus práce. V rekordně krátkém čase jsme zajistili jak dodávky a navýšení zásob jaderného paliva, tak přesmluvnění jaderného paliva z ruského dodavatele TVEL na americký Westinghouse a francouzský Framatome s duální možností dodávky pro obě elektrárny. V rekordním čase se nám také podařilo uzavřít kapacitu v prvním LNG terminálu, který byl uveden do provozu od vypuknutí ukrajinské krize, a vybudovat celý tým a know-how v oblasti LNG. Tým navázal obchodní vztahy jednak se všemi developery terminálů podél severozápadního pobřeží Evropy, která má pro nás význam, i se všemi významnými dodavateli jak z Blízkého a Středního východu, tak třeba z Ameriky. Všichni znají ČEZ, jednají s námi, mají zájem nám dodávat a uzavírat s námi smlouvy. Díky Eemshavenu jsme byli i preferovaným zájemcem o pevninský terminál LNG v německém Stade, kde se nám také podařilo zasmluvnit dlouhodobou kapacitu, což je nedávno oznámená novinka. Terminál Stade bude stát nedaleko Hamburku při ústí Labe do Severního moře a začne fungovat v polovině roku 2027. Jednáme také o dalších terminálech a všichni uznávají ČEZ jako respektovaného partnera.
Podařilo se nám koupit Škodu Jaderné strojírenství. Kolegům z divize jaderné energetiky se daří nahrazovat dodavatele náhradních dílů, které jsme historicky brali od ruských dodavatelů. Některé tiskneme i formou 3D tisku. Za tím vším je velký kus práce, která zvýšila naši odolnost a bezpečnost české energetiky.
Je nějaká oblast, kde bychom měli v dalším období přidat na tempu?
Určitě je potřeba zrychlit tempo ve výstavbě obnovitelných zdrojů, především fotovoltaických elektráren, a stejně tak ve výstavbě nových zdrojů pro účely zásobování teplem. To jde pomaleji, než jsme předpokládali, povolovací řízení a procesy trvají velmi dlouho. Ale i v této oblasti svítá na lepší časy, zasazujeme se společně s dalšími odborníky o úpravu legislativy, která by mohla znamenat velký posun. Stejně tak se zaměříme na rychlejší náběh digitalizace, aby bylo více procesů, kde se zákazníci zvládnou obsloužit sami přes mobilní aplikaci nebo webové rozhraní.
Pomůže nám s urychlením procesu výstavby obnovitelných zdrojů novela liniového zákona, nyní už zákona o strategických investicích?
Tato novela je zaměřená na urychlení strategických staveb. Měla by znemožnit blokační odvolání ve stavebním řízení, opakované protahování procesů a podobné šikanózní snahy v povolovacích řízeních. Nicméně zmiňovaná novela řeší primárně budování síťové infrastruktury, těžbu strategických surovin, výstavbu jaderných zdrojů či gigafactory. Rychlejší výstavbu OZE má významněji podpořit zákon o akceleračních zónách, který půjde do legislativního procesu v nejbližší době.
Potřebujeme mít jistotu, že kombinace našeho energetického mixu a způsobu, jakým rozvíjíme naše distribuční sítě, povedou k tomu, že budeme mít ceny srovnatelné, nebo výhodnější než mají okolní země, a to pro občany i firmy.
Jaké jsou vaše strategické priority pro příští rok?
Z pohledu celé Skupiny ČEZ je prioritou zajistit provoz našich výrobních zdrojů s maximální efektivitou a s vysokou disponibilitou. Současně budeme pokračovat v rozvoji firmy, kde se musíme soustředit na projekt nového jaderného zdroje a malých modulárních reaktorů. V mezičase budeme stavět paroplynové zdroje, tedy přechodové zdroje, které by měly zajistit vyrovnanou bilanci po odstavení uhlí. V neposlední řadě potřebujeme zajistit dostatek kvalifikovaných lidí pro obsluhu nově budovaných zdrojů. Všechny lokality považujeme za dobré základny pro další rozvoj.
Pokud jde o divizi obchod, zůstává průřezovou prioritou digitalizace, kde budeme dále posilovat naše digitální kanály i schopnost využívat flexibilitu při výrobě, ukládání i spotřebě energie. I nadále chceme pomáhat zákazníkům z řad domácností, firem i měst a obcí instalovat technologie, které jim sníží spotřebu energie. A zároveň rozšíříme naši produktovou nabídku pro chytré elektroměry, které se začnou v příštím roce masivněji instalovat. Musí i nadále platit, že nabízíme férové produkty s elektřinou a plynem, na které se mohou zákazníci spolehnout.
Jaká je podle vás největší výzva příštího roku?
Největší výzvou pro ČEZ bude rozběhnout výstavbu nových jaderných zdrojů. Máme před sebou podpis smlouvy na stavbu velkých bloků a zároveň dozraje čas uzavřít partnerství a spustit práce na malých modulárních reaktorech. Velkým úkolem je pomoci uklidnit situaci v oblasti energií z hlediska jejich ceny z pohledu široké veřejnosti. Budeme tedy i nadále vzdělávat naše zákazníky o cenách i úsporách energií a pomáhat jim, aby byli soběstační, v tématu se lépe vyznali a měli své energie pod kontrolou.
Jak se tedy budou vyvíjet ceny elektřiny?
Situace je z hlediska zákazníků i dodavatelů podstatně klidnější. Už nehrozí taková volatilita na trzích jako před rokem, ceny elektřiny zůstávají relativně stabilní na ceně kolem 120 eur za MWh a v dalších letech se dle odhadu budou pohybovat mezi 100 až 110 eury za MWh. Cena elektřiny je ovšem velké téma hlavně do budoucnosti. Potřebujeme mít jistotu, že kombinace našeho energetického mixu a způsobu, jakým rozvíjíme naše distribuční sítě, povedou k tomu, že budeme mít ceny srovnatelné, nebo výhodnější než mají okolní země, a to pro občany i firmy.
Loňská zima byla ve znamení obav z nedostatku plynu. Máme jistotu, že letos ho bude dost? A jaký je výhled pro další roky?
Jedině velmi extrémní zima kombinovaná se souběhem odstávek různých částí dodavatelského řetězce by mohla vnést na trh s plynem významnější kolísání. Nemyslím si, že by mohlo dojít k takovému pocitu nedostatku a k takové nervozitě, jako jsme zažili po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině. Jistota dodávek ještě poroste v dalších letech, kdy se zvýší počet jak odesílajících, tak přijímajících LNG terminálů. V polovině roku 2027 začneme používat kapacitu v LNG terminálu v německém Stade. Navíc významně klesá spotřeba jak domácností, tak firem, za první tři čtvrtletí klesla spotřeba plynu zhruba o pětinu oproti loňskému roku. Takže si myslím, že se nedostatku plynu pro tento rok a roky příští obávat nemusíme.
Kam se ubírá evropská energetika a jak se ČEZ daří držet s ní krok?
ČEZ má skvělé týmy lidí, kteří sledují trendy a zkouší nové věci. Ať už je to umělá inteligence, vodíkové technologie, nebo různé technologie na ukládání energie, pracujeme na celé řadě pilotních projektů a v mnoha případech jsme na špici toho, co se v energetice děje. I přesto, že jsme menší země a limitují nás geografické podmínky, držíme krok a máme významné know-how.
Velkou příležitost vidím také v našem zapojení do dodavatelského řetězce v jádru a v bateriích, v e-mobilitě. O Green Dealu a Čisté Energii Zítřka mluvíme hlavně ve smyslu výroby a spotřeby energie, méně už se řeší, kde se vyrábí zařízení a technologie. V současné době významně dovážíme z Ameriky a Číny, ať už jde o panely, baterie, elektromobily, nebo komponenty pro jaderné elektrárny. Tohle Evropa musí změnit a já bych chtěl, abychom byli jedním z pionýrů a tento průmysl vrátili k nám, do země s bohatou jadernou historií. Přeměna energetiky musí být nejenom o snižování emisí, ochraně klimatu a zvyšování energetické bezpečnosti, ale také o reindustrializaci České republiky a Evropy.
Jak plánujete vy sám trávit konec roku?
Doufám, že se mi podaří trávit tento čas s rodinou, přitom si odpočinout a sportovat.
Co byste závěrem našeho rozhovoru popřál kolegům do roku 2024?
Přeji nám všem, aby se nám podařilo dotáhnout zbytek roku stejně úspěšně a se stejnou energií, jakou jsme ukázali v letošním roce a v průběhu období od začátku války na Ukrajině. Doufám, že příští rok bude z tohoto pohledu klidnější, nepřijdou žádné podobně dramatické výkyvy a budeme moci více energie vkládat do inovací a rozvoje firmy.
Pod pokličkou
Pod pokličkou
Nabíjení jako služba
ČEZ ESCO představuje komplexní řešení pro dobíjení elektromobilní flotily. Pilotní projekt na Duhové 3 bude inspirací pro další lokality ČEZ i naše zákazníky.
Text: Petra Kollerová Foto: Václav Šilha
Hned 42 parkovacích míst v garážích budovy ČEZ na adrese Duhová 3 má svoje dobíjecí wallboxy řízené chytrým řešením futurego. V testovacím provozu jsou od listopadu a slouží k nabíjení služebních elektroaut a elektromobilů z naší půjčovny. Pro Správu nemovitostí ČEZ je dodalo ČEZ ESCO, které také zajišťuje jejich provoz a servis. Jde o pilotní projekt inovačního řešení s názvem Nabíjení jako služba, které ČEZ ESCO vyvinulo ve spolupráci s útvary inovace a elektromobilita ČEZ. Kolegové tak reagují na rostoucí poptávku po dobíjecí infrastruktuře přímo ve firmách a administraci nákladů spojených s dobíjením elektromobilní firemní flotily na různých místech.
Nabíjení bez starostí a snadné rozúčtování
„ČEZ ESCO v rámci řešení Nabíjení jako služba pro zákazníka nainstaluje, provozuje a servisuje chytré wallboxy napojené na řídicí systém futurego, který ČEZ již využívá pro řízení veřejné dobíjecí sítě. Zákazník platí pouze měsíční poplatek a po pěti letech, případně i dříve, má možnost wallboxy odkoupit,“ uvádí Dalibor Čápek, manažer odboru rozvoj ČEZ ESCO. Do dobíjecí infrastruktury tak zákazník nevkládá žádnou počáteční investici. Na vlastní náklady si pořizuje pouze rozvody elektřiny k jednotlivým dobíjecím místům, která se stanou součástí budovy a zvyšují její hodnotu. Správa nemovitostí ČEZ tak investovala do kabelů přivádějících elektřinu k jednotlivým parkovacím stáním. Vše okolo nabíjení firemních elektromobilů a evidence za měsíční poplatek zajišťuje ČEZ ESCO ve spolupráci s dceřinou společností KART, která prováděla celou instalaci.
Pod taktovkou chytrého futurego softwaru
Všech 42 wallboxů je napojeno na řídicí sytém futurego, díky čemuž jsou vzájemně propojené a je možné řídit, kolik elektřiny z budovy mohou maximálně použít. Budova totiž nemá dostatečný příkon na to, aby v určitých částech dne naplno pokryla všechny wallboxy. V případě potřeby se rychlost nabíjení vozů dočasně sníží, aby nedošlo k překročení rezervovaného příkonu. Přesto si během pracovní doby auto pohodlně dobijete. Při maximálním výkonu 22 kW je wallbox schopný nabít (na dnešní dobu relativně velkou) 80kWh baterii z 0 na 100 % během 3 a půl hodiny.
Software futurego propojuje wallboxy a shromažďuje data o nabíjení vozu ve firemní i veřejné infrastruktuře, ale i v případě, že zaměstnanci nabíjejí doma. „Firmy oceňují hlavně celkový přehled o nabíjení a jeho nákladech na jednom místě a následné snadné rozúčtování, jednoduché nahlášení technické závady nebo servis 24/7,“ vyjmenovává Tomáš Dzurilla, ředitel útvaru elektromobilita ČEZ. Uživatelům elektromobilu přináší ekosystém futurego jednoduchou a hlavně jednotnou autentizaci jak na wallboxech v garáži, tak i na veřejné dobíjecí síti ČEZu nebo v rámci roamingu u stanic třetích stran, přehled o dobíjecích stanicích v okolí nebo třeba informace o cenách a nákladech dobíjení.
Pomocník pro domácí nabíjení
ČEZ ESCO chce zákazníkům nabídnout komplexní řešení a přichází tak také s futurego chytrým kabelem na cesty. Zaměstnancům využívajícím firemní elektromobily usnadní nabíjení kdekoliv (třeba i z 230V zásuvky). Provozovatelům firemních fleetů umožní komplexní přehled o dobíjení firemní flotily na veřejných dobíjecích hubech, firemních wallboxech nebo ze standardní zásuvky u zaměstnanců doma tak, aby jim zaměstnavatel mohl proplatit náklady na dobíjení z domácí sítě.
V rámci příprav na možnost domácího dobíjení pro zaměstnance Skupiny ČEZ budou vybavena chytrým kabelem elektrická služební vozidla, která jsou používána i pro soukromé účely.
Nový zdroj příjmu pro majitele budovy
Možnost evidovat a rozúčtovat náklady na nabíjení na jednotlivých parkovacích místech vítají také zákazníci z řad pronajímatelů kancelářských budov. Díky wallboxu napojenému na futurego fleet software získají data, na jejichž základě mohou vyúčtovat energii spotřebovanou při nabíjení a úpravou ceny parkovacího místa získat dodatečný příjem z jeho pronájmu. Dalo by se říct, že pro majitele budov je wallbox malou benzínkou.
Vše od ČEZ na jednu smlouvu
„V rámci inovačního produktu Nabíjení jako služba jsme chtěli využít všechno, co v ČEZ umíme. To znamená veřejnou síť, poskytování „jako služba“ vč. návrhu a výstavby formou design & build, ekosystém futurego, ale také naše vlastní zkušenosti z různých projektů v oblasti elektromobility. Usilovali jsme o zisk rychlé reference pro vyvíjenou službu a reference z ČEZ je bonus navíc. Dokázali jsme díky tomu také část know-how rovnou sdílet napříč Skupinou ČEZ,“ uvádí Jan Šícha, ředitel útvaru inovace ČEZ. Produkt Nabíjení jako služba přináší zákazníkovi veškeré služby spojené s nabíjením firemní elektromobilní flotily v jedné smlouvě. Aktuálně kolegové jednají o spolupráci například s Českou spořitelnou nebo automobilkou Kia Czech.
Spolupráce na jedničku
Pilotní projekt na Duhové 3 se podařilo rozběhnout i díky nadstandardní spolupráci na přípravě i realizaci projektu se zákazníkem, útvarem Správa nemovitostí. Pro Správu nemovitostí se jedná o první větší projekt instalace dobíjecích stanic, která je nezbytná pro zajištění dobíjení služebních vozidel. „Chystáme se postupně osazovat dobíjecími stanicemi další objekty, tak abychom zajistili dobíjení služebních vozidel v našich budovách,“ uvádí Petr Militký, manažer útvaru řízení portfolia správy nemovitostí.
Tým
Tým
Vsadili jsme na digitalizaci
Zájem o připojování solárních panelů, takzvaných mikrozdrojů, do distribuční sítě významně roste. V ČEZ Distribuci před dvěma lety, kdy byl boom největší, čelili obrovské výzvě – zjednodušit a zkrátit proces připojení. Digitalizace se ukázala jako správná cesta. Seznamte se s týmem, který za úspěšnou implementací automatizace procesů stojí.
Text: Michaela González Valdés Foto: Aleš Krecl
↑ Na fotce zleva: David Pištora, Jan Pithart, Jana Večeř Banková, Eva Hegerová, Kateřina Kašíková, Tomáš Jurenka a Luboš Pohořelský. Tým ze Zábřehu a Hradce Králové doplňuje kolega Jiří Lampert z Plzně (kulaté foto).
O tom, pořídit si solární panely na svůj dům, začaly domácnosti přemýšlet díky dotačním výzvám Nová zelená úsporám a Modernizační fond, zvýšený zájem vyvolaly také události posledních dvou let a energetická krize. Více řeknou čísla. Ke konci roku 2019 jsme připojili do sítě ČEZ Distribuce 4 640 mikrozdrojů. K datu 14. listopadu letošního roku bylo připojeno celkem 79 103 mikrozdrojů a měsíčně v průměru přibývá 5 až 6 tisíc nových žádostí. Velká výzva, co říkáte? Jak se ČEZ Distribuce popasovala s takovým nárůstem a co to bude znamenat v dalším období? O tom jsme si zajeli popovídat za kolegy do Zábřehu.
Ze 120 na 15–20 minut
Když obsluha Kontaktního centra se zpracováním požadavků na připojení mikrozdroje začínala, trvalo zpracování jedné žádosti v průměru 120 minut. Raketový zájem o fotovoltaiku však kolegy donutil vymyslet nástroje, díky kterým by se proces zrychlil, zautomatizoval a celkově zefektivnil. „Implementací automatické akce jsme zkrátili dobu zpracování požadavku na připojení na 15-20 minut,“ usmívá se Jana Večeř Banková, která má s Evou Hegerovou na starosti metodickou oblast. „Podařilo se nám to ve spolupráci s Jiřím Lampertem ze systémové podpory v Plzni. Od listopadu 2021 tento nástroj obsluha používá. Zmapovali jsme, co kolegové dělali ručně, a navrhli, co vše je možné převést do automatické akce. Současně se nám podařilo vytvořit jeden ucelený formulář, který nahradil doložení čtyř samostatných dokumentů. Pokud vše běží hladce, kolegové z Kontaktního centra provedou kontrolu povinných dokladů k připojení a dohodnou se zákazníkem termín realizace.“
Spolupráce Zábřeh–Plzeň
Jiří Lampert zajišťuje přípravu technického zadání pro dodavatele a implementaci změn do systému. Ve firmě je už 26 let a jeho know-how je neoddiskutovatelným přínosem. „I v tomto případě jsem vycházel z předešlých zkušeností s implementací automatických akcí. S Janou jsme připravili procesní mapy, ona říkala, co to má umět, a já navrhoval technické možnosti,“ doplňuje Jiří a vzpomíná, že termínování pracovních příkazů bylo největším oříškem: „Víme, že tady musíme ještě zapracovat, zanést požadavky z praxe.“ Zatímco Jana řeší konec procesu, kdy už je smlouva se zákazníkem podepsaná, Eva Hegerová stojí na samém začátku, kdy si zákazník zjišťuje informace, jak a za jakých podmínek si může výrobnu zřídit. „Pokud zákazníkovi připojení nezřizuje dodavatelská firma a on hledá informace u nás, v Kontaktním centru ho operátoři navedou na naše webové stránky. Tam si může požádat o předběžnou technickou konzultaci nebo podat samotnou žádost o připojení mikrozdroje. Se vzrůstajícím počtem podaných žádostí jsme řešili, jak obsluze v Kontaktním centru ulevit. Proto jsme nastavili možnost podávat oba typy žádostí digitálním kanálem přes Distribuční portál nebo webové stránky. Ve formulářích máme nastavené automatické kontroly. Pakliže nejsou zjištěny žádné chyby, žádost je ve stejný den automaticky předána technikovi ke zpracování.“
ČEZ Distribuce denně přijme 200–250 žádostí o připojení mikrozdroje. Připomeňme, že mikrozdroj je výrobna s rezervovaným výkonem do 10 kW na hladině nízkého napětí.
Z 5 na 53 operátorů
„Denně nám přichází 200-250 žádostí o připojení mikrozdroje,“ popisuje aktuální situaci Luboš Pohořelský, specialista procesního zlepšování ČEZ Distribuce. V týmu Luboše bylo nejprve pět operátorů vyčleněných na tuto oblast. Pak se jejich počet dostal až na 61, teď se ustálil na čísle 53. „Od ledna pracuji jako specialista procesního zlepšování a end to end vlastník procesu. Mapuji požadavky obsluhy, zákazníků interních i externích a spolu s dalšími specialisty přicházíme na nová, nejlepší možná řešení. Do změny procesů se zapojily desítky kolegů, všichni odvedli obrovský kus práce,“ říká. Po Lubošovi převzal v Kontaktním centru pomyslnou štafetu Tomáš Jurenka, vedoucí skupiny operátorů, a stal se styčnou osobou pro všechny, kdo potřebují zodpovědět dotaz za oblast mikrozdrojů. Spolupracuje s metodiky za oblast měření či kolegy z reklamací. „Denně zpracováváme kolem 600 požadavků, ať už to jsou žádosti o UTP (umožnění trvalého provozu), nebo běžné dotazy,“ popisuje Tomáš. Právě oněch 53 operátorů zpracovává požadavky k mikrozdrojům a vystavuje pracovní příkazy na připojení výrobny tak, aby se celý proces stihl do 30 dní od zadání požadavku. „Vše je nyní už skvěle nastaveno a moje práce je čistě koordinační,“ dodává Tomáš Jurenka.
Nezbytná podpora
Kateřina Kašíková, referentka Kontaktního centra, byla jednou z pěti prvních operátorek v době, kdy se mikrozdroje začaly připojovat a žádosti zpracovávat. „Protože tuto problematiku znám od začátku, zajišťuji podporu pro operátory, kteří zpracovávají požadavky pro umožnění trvalého provozu mikrozdroje. Vyřizuji urgence, spolupracuji s oddělením správy naměřených dat, fakturace či oddělením reklamací a stížností,“ říká Katka a popisuje, s jakými nejčastějšími dotazy zákazníků se setkávají: „Řešíme například požadavky o druhý – výrobní EAN. Ten slouží k uzavření smlouvy s dodavatelem k možnosti výkupu přebytků vyrobené energie. Zákazníci se také dotazují, co mají dělat v případě, kdy je nemůžeme připojit z důvodu nedostačující kapacity v distribuční síti. V těchto případech si mohou podat žádost o zjednodušené připojení bez přetoků do distribuční soustavy. Zodpovídáme také dotazy na přetoky do distribuční sítě, za které může být zákazníkovi vyčíslena částka za překročení rezervovaného výkonu.“
Na proces se díváme očima zákazníků
Existují dvě možnosti, jak může zákazník digitálně žádost o připojení zadat – přes webové stránky cezdistribuce.cz nebo v Distribučním portálu. „Rozšířili jsme obě sekce o veškeré informace týkající se výroben. Nastavili jsme proces tak, aby zákazník zadal vše ve formuláři a zároveň nic nevynechal. To ubralo práci kolegům z Kontaktního centra, kteří museli zpracovat telefonický hovor nebo e-mailový dotaz a přesměrovat ho na konkrétního člověka,“ říká David Pištora, specialista procesního zlepšování z Hradce Králové. Ten popisuje, jak takové vylepšení vzniká: „Díváme se na proces očima zákazníků, abychom dokázali nastavit nejen proces, ale i poskytnout veškeré informace, které potřebují k připojení mikrozdroje. Děláme průzkumy, ptáme se skutečných zákazníků. Během připojení mikrozdrojů máme dotazníkové řešení, zjišťujeme spokojenost a celkovou zpětnou vazbu. Na základě toho navrhujeme změny, abychom byli k zákazníkům vstřícnější. Terminologie ohledně připojení mikrozdrojů je pro laika poměrně složitá, a proto jdeme na stránkách do detailu, vše krok po kroku vysvětlujeme a ověřujeme.“
Další změny na obzoru
„Nově chceme provést zákazníka procesem od A do Z, jako když si nakoupíte v e-shopu. Můžete sledovat, zda máte uhrazenou objednávku, jestli je zboží už na cestě. Od příštího roku proto přineseme zásadní změnu v rámci nových webových stránek, které v lednu spustíme. Zákazníci zde najdou aktualizovanou sekci s novými prvky a informacemi ohledně výroben a mikrozdrojů. Dále pracujeme na rozvoji stávajících digitálních kanálů na našem portále a zároveň na novém technologickém řešení webové aplikace Proud. Ten stavíme tak, abychom byli více srozumitelní, jednoznační a dokázali požadavky vyřešit co nejlépe i s ohledem na nejčastější dotazy a přání zákazníků,“ dodává David.
Jsme u rozváděče pro elektroměr, který je v majetku zákazníka. Odběrné místo je připraveno na vyšší měření typu B pro fotovoltaiku, včetně předem doplněného a nainstalovaného vypínače instalace. Technik Michal Mádr demontuje neprůběhový elektroměr typu C a HDO – spínací prvek pro tepelné čerpadlo. Poté instaluje nový průběhový elektroměr, ve kterém je zároveň modem pro odesílání dat do centrály a nové HDO, které slouží k regulaci činného výkonu výrobny. Vše nakonec znovu zkontroluje, zaplombuje a odesílá e-mailem oznámení o provedené práci na odběrném místě. A do hodiny je hotovo.
Poslední krok, dokončení v terénu
Když se zákazníkem vyřídíme veškeré formality, nastupuje další část procesu připojení. Na scénu nastoupí některý z přibližně 500 elektromontérů, kteří zajišťují výměnu elektroměrů napříč naším distribučním územím. Tady nezbytné změny zastřešuje Jan Pithart, vedoucí z Měření a odečtů, který za námi do Zábřehu přijel z Hradce Králové. „V regionu Východ jsme v roce 2019 spustili pilot, který měl Měření CS (maloodběr a nízké napětí pro běžné zákazníky) připravit na avizovaný zvýšený zájem o fotovoltaiky. Dovednost přímého průběhového měření tedy přešla z Měření AB (velkoodběry a vysoké napětí u firem) i do Měření CS. Dnes ji ovládají všichni elektromontéři po celé republice. Díky tomu jsme schopni nabízet takové kapacity, abychom připojení mikrozdroje zvládli do 30 kalendářních dnů,“ popisuje Honza a doplňuje, co ještě v začátcích bylo nezbytné zajistit: „Museli jsme nakoupit dostatek elektroměrů, abychom měli co instalovat. Koordinace všech změn byla velmi náročná, ale díky dobré spolupráci jsme vše zvládli. Nyní nás už ani 250 požadavků denně nezaskočí. Upravili jsme kapacity na straně Měření, procesy průběžně vylepšovali, což mělo kladný dopad i na montéry v terénu, kteří namísto jedné nebo dvou montáží denně mohli zajistit třeba i pět.“ Honza chválí odstranění administrativy a nové elektronické formuláře.
Edukace je základ
„Velmi se nám osvědčila edukace elektroinstalačních firem,“ popisuje Luboš Pohořelský. „Dodavatele fotovoltaiky a naše spolupracující partnery proaktivně oslovujeme a nabízíme jim školení. Posledního setkání se zúčastnilo přes 750 účastníků. Vysvětlujeme procesní změny od podání žádosti o připojení až po návody, jak mají připravit odběrné místo tak, abychom k zákazníkovi jeli jen jednou. Zároveň školíme kolegy z Kontaktního centra, protože oni jsou tím nárazníkem pro zákazníky i dodavatelské firmy a je zapotřebí, aby uměli adekvátně reagovat. Na všech školeních se podílíme s Honzou Pithartem a jeho týmem.“
Jak je vidět, situaci z pohledu obsluhy zákazníků a zpracování žádostí o připojení mikrozdrojů zvládáme skvěle. Nesmíme opomenout, že ČEZ Distribuce také investuje do nutných úprav distribuční soustavy pro připojení obnovitelných zdrojů nemalou částku. Jen za letošní rok to bude 6,8 miliardy korun.
V číslech
Připojení k síti ČEZ distribuce a žádosti o připojení mikrozdroje:
4 640
připojených mikrozdrojů k 31. 12. 2019
35 185
připojených mikrozdrojů k 31. 12. 2022
79 103
připojených mikrozdrojů k 14. 11. 2023
56 371
žádostí o připojení mikrozdroje za rok 2022
35 144
žádostí o připojení mikrozdroje za období 01–10 2023
6 896
žádostí o umožnění trvalého provozu mikrozdroje za květen 2023
Digitalizace 2023:
V lednu přijala ČEZ Distribuce žádosti ze 70 % přes anonymní aplikaci nebo přes Distribuční portál. Obojí kolegové upravili tak, aby se proces zrychlil. V říjnu se toto číslo zvýšilo na 95 %. A to v počtu tisíců přijatých žádostí znamená obrovské číslo.
Stejně tak se rapidně zvýšil počet přijatých podkladů k UTP digitální formou. V lednu to bylo 29 %, v říjnu už 96 %.
Mezi námi
Mezi námi
V telefonu i na telefonu, když zákazník potřebuje
Digitalizace zákaznických procesů a ta nejlepší zákaznická zkušenost, to jsou naše závazky nejen ve strategii ČEZ Prodej, ale i v naší VIZI 2030. Jak vycházíme našim zákazníkům vstříc v on-line způsobu komunikace i v osobním kontaktu? Na toto téma si povídali kolegové, pro které je spokojenost zákazníků prvořadým úkolem.
Text: Kateřina Militká Foto: Jan Malý
Miroslav Štechr
manažer odboru on-line služby ČEZ Prodej
„Přeji kolegům klidné Vánoce s jejich blízkými a úspěšný nový rok.“
Mobilní aplikace MŮJ ČEZ dosáhla už v říjnu sto tisíc stažení. Jaká jsou aktuální čísla? Jak zákazníci naši mobilní aplikaci hodnotí?
V říjnu skutečně počet stažení aplikace překonal 100 tisíc, což byl náš cíl pro letošní rok. Aktuálně jsme na 150 tisících stažení. K tomuto úspěchu pomohla i dobrá mediální kampaň připravená naším marketingem, kterou jsme spustili 9. října. Větší průzkum spokojenosti s aplikací chystáme v prvním čtvrtletí příštího roku, ale podle dosavadních hodnocení oceňují zákazníci především její jednoduchost, přehlednost a líbí se i design. Intenzivně pracujeme na vylepšení přihlašování do aplikace, chování odhadu spotřeby po výměně elektroměru nebo načítání hodnot pro samoodečet přes fotoaparát. To jsou věci, u kterých zákazníci vnímají největší prostor pro zlepšení.
Do konce roku plánujete v aplikaci nasadit další nové funkce. Jaké to jsou?
Je to například sjednání splátkového kalendáře v případě vysokého nedoplatku ve vyúčtování. Dále push notifikace na pravidelné zadávání samoodečtů nebo změna a prolongace produktů.
Můžete prozradit i nějaké novinky na příští rok?
Příští rok bude rokem akvizic a technologií. Na začátku roku to bude služba ČEZ Servis vytápění, v polovině roku standardní změna dodavatele a akvizice Mobil od ČEZ. Ve druhé půlce roku pak přepis elektřiny a plynu a základ technologické aplikace, konkrétně fotovoltaika, virtuální baterie a produkt Elektřina pro soláry. S tím vším v MŮJ ČEZ počítáme.
Aplikace je pro naše zákazníky přínosem a nám z obsluhy pomáhá zvládat nápor, když roste množství dotazů. Jak se vůbec mění potřeby uživatelů?
V letošním roce bylo přes MŮJ ČEZ bez zásahu obsluhy odbaveno 2,6 milionu požadavků, což je o 17 % více než za celý loňský rok. Z celkového počtu požadavků MŮJ ČEZ dělá přibližně 40 %. Aplikace do těchto čísel navíc vstoupila až v druhé polovině roku. Za tu dobu si vybudovala 5% podíl na on‑line vyřízených požadavcích a ten stále roste. Pořád platí, že v MŮJ ČEZ zákazníci nejčastěji řeší samoodečty a zálohy. Nic překvapujícího asi nebude ani kategorie Skokan roku, kde s přehledem vyhrály požadavky související se změnou produktu, refixací a dotazy ohledně cen. A to už je oblast, kde hrají prim kolegové z obsluhy. Podíl MŮJ ČEZ například u vyřízení požadavku na změnu produktu je aktuálně zhruba 30 %.
Jaromír Jánský
referent Call Centra ČEZ Prodej
„Rád bych všem popřál, aby do nového roku vstoupili s co největší energií, ať si užijí svátky, jsou zdraví, šťastní a spokojení.“
Jak je to letos během vánočních svátků, budete vy osobně v práci?
Naše linka běžně funguje od sedmi do osmi hodin každý den, bez ohledu na to, zda jsou víkendy nebo svátky. To je značka ČEZ. Já osobně budu na Štědrý den pracovat, vzal jsem tento svátek za kolegyni. Naše linka funguje letos na Štědrý den poprvé jen od sedmi hodin do tří. Jsme tu pro zákazníky, ale večer máme i možnost strávit čas s rodinou. To vnímám jako skvělé vyvážení. Letos na Vánoce půjdu do práce potřetí za šest let, co v ČEZ Prodej pracuji. Na Štědrý den je spíš klid, hovorů je oproti jiným svátkům méně. Klienti se třeba spletou a chtějí volat na poruchovou linku. Najdou se ale i lidé, kteří ani neřeší, že nějaký svátek je, a vyřizujeme standardní požadavky. Rozpisy na svátky bývají zveřejněné i více než měsíc a půl dopředu, abychom si vše mohli naplánovat.
Postupně učíme zákazníky, jak se v aplikaci MŮJ ČEZ snadno orientovat, protože nám to usnadní práci do budoucna.
Jak se za dobu vašeho působení na Call Centru proměnila vaše práce? Jak vám pomáhá MŮJ ČEZ?
Teď se hodně robotizuje, automatizuje, práce se oproti tomu, kdy jsem před šesti lety nastoupil, hodně zrychlila. Zákazník například vidí v MŮJ ČEZ, jak se jeho požadavek posouvá na časové ose, tedy má lepší představu, jak vše postupuje. V době pádu Bohemia Energy a energetické krize jsme zažívali obrovskou zátěž a všechny on-line kanály nám hodně pomáhaly. Kdyby nebyly, vůbec bych si to nedokázal představit. Zákazníkům se vždy snažím pomoci, jak nejlépe dokážu, a třeba v závěru rozhovoru je ještě nasměruji do MŮJ ČEZ, aby věděli, že i zde si mohou spoustu věcí vyřídit. Pokud se zákazník přihlásí do MŮJ ČEZ, máme současně i my náhled do aplikace, přesně vidíme jeho odběrná místa, můžeme mu poradit, kam má kliknout.
Co vás na práci těší? Co by vám v práci pomohlo?
Nejvíc mě těší tým kolegů, se kterými pracuji, snažíme se navzájem si pomáhat a jsme dobrý kolektiv. Mám vždycky velkou radost, když dokážu vyřešit požadavek zákazníka k jeho spokojenosti. A v téhle těžké době mě také těší, že jsem v české stabilní společnosti, která mi dává jistotu dobré práce, to považuji za důležité. Za tu dobu, co v ČEZ Prodej pracuji, jsme každé náročné období a každou zkoušku zvládli. Jsem pozitivní a věřím, že to tak bude i do budoucna. A co by mohlo pomoct? Myslím, že pro zákazníky by bylo fajn mít instruktážní video, jak se v MŮJ ČEZ zorientovat. To by určitě bylo fajn.
U zákazníka
U zákazníka
ČEZ ESCO instalovalo unikátní léčebné osvětlení
Přirozené a zdravé množství světla během dne je jednou z klíčových součástí terapie v novém Centru duševní rehabilitace v Berouně.
Text: Petra Kollerová Foto: Jozef Demčák
V létě zahájilo provoz berounské Centrum duševní rehabilitace, které spadá pod zdravotnický holding AKESO. Centrum je unikátem nejen v České republice, ale i v celé Evropě a významně posílí péči o duševně nemocné ve Středočeském kraji. Pětipatrová budova o rozloze 25 tisíc metrů čtverečních je protkána nejmodernějšími technologiemi a je jedinečná i svým cirkadiánně řízeným osvětlením. Celkem 1 915 svítidel dodala pro budovu společnost HORMEN ze skupiny ČEZ ESCO.
Osvětlení celého zařízení je biodynamické, plnospektrální a cirkadiánní. To znamená, že se velmi podobá přirozenému dennímu světlu. Uvnitř budovy, tedy v ordinacích a léčebných prostorách, na pokojích, chodbách, ve výtazích a dalších místech, vytváří světelnou pohodu blízkou běžnému dennímu osvitu s kolísáním intenzity světla a s typickými změnami teploty chromatičnosti. Ve srovnání se zářivkami má osvětlení vyšší účinnost a je až o 50 procent úspornější.
Světlo, které kopíruje biorytmy těla
„Když je naše tělo v souladu s přirozenými a stabilními cirkadiánními rytmy, cítíme se typicky lépe, než když nám je naše okolí a aktivity narušují,“ říká psychiatr a specialista na terapii světlem MUDr. Pavel Doubek, Ph.D. A o to, aby se pacienti cítili dobře, jde v tomto případě především. Pomůže jim v tom právě osvětlení, které je na přirozené biorytmy „naladí“. Aby osvětlení do budovy přeneslo dynamiku slunečního svitu, fungují svítidla s vazbou k venkovnímu dennímu světlu v podstatě celý den. „Když bude sluneční svit z jedné strany hodně intenzivní, tak se tam světla ztlumí a budou svítit méně než na straně, která je ve stínu,“ popisuje Pavel Doubek.
Co jsou to cirkadiánní rytmy
Cirkadiánní rytmy jsou přirozené biorytmy, které ovlivňuje střídání světla a tmy v průběhu dne. Sluneční světlo nás ideálně ráno probouzí, večer nás zase západ slunce „ukolébá“ ke spánku. Ačkoli denní světlo označujeme jako plnospektrální bílé, v průběhu dne se spektrum v něm obsažených barev přece jen trochu mění a k večeru v něm ubývá modré složky. To je vlastně aktivační komponenta, která nás udržuje bdělé a výkonné. Když večer světla ubývá a po vymizení modré složky se zvýší sekrece spánkového hormonu melatoninu, přirozeně se nám chce spát. Tyto rytmy ale dnes narušuje řada vlivů od běžného umělého osvětlení až po všudypřítomné displeje a obrazovky.
Bezpečnost a chytré řízení
HORMEN se postaral o komplexní systém osvětlení včetně výroby, dodání a montáže. „Na návrhu svítidel jsme pracovali od A do Z, vše je uzpůsobeno na míru požadavkům zákazníka a konkrétnímu použití. V areálu najdete plnospektrální osvětlení pro noční režim (FSB), vysoce účinné biodynamické osvětlení kopírující denní sluneční svit a standardní energeticky úsporné osvětlení v místech s minimálním pobytem pacientů a zaměstnanců,“ popisuje Jiří Vrbický, generální ředitel HORMEN.
Z povahy Centra duševní rehabilitace vyplývá důležitost bezpečnosti. Ta je zajištěna nerozbitnými skly a chytrými bezpečnostními systémy, takže se nemocnice obejde bez mříží. Také světla jsou konstruována tak, aby si jejich prostřednictvím nemohli pacienti ublížit. „Světla jsou v tzv. antivandal provedení. Není možné je rozmontovat běžným nástrojem, který by pacienti mohli mít na pokoji, nemají žádné výčnělky a není možné se na ně zavěsit,“ vysvětluje Milan Jamnický, vedoucí vývoje HORMEN.
Maximální výkon svítidel se v závislosti na daném prostoru pohybuje v rozsahu od 40 do 300 W. Osvětlení vyžaduje propracovaný systém řízení. „Ovládací systém umožňuje ovládat každé světlo individuálně. I tím je tato instalace výjimečná. Pokud víme, v Evropě nikde budova s takovým osvětlením nestojí,“ říká Jiří Vrbický.
Terapie virtuální realitou nebo hudbou
Centrum duševní rehabilitace jde trochu jiným směrem než tradiční a obvyklá psychiatrie. K tomu, co je součástí medicínského oboru psychiatrie, dodává další vrstvy, které mohou zefektivnit léčbu pacientů. Kromě už zmíněného osvětlení je to třeba terapie virtuální realitou, chronobiologická fototerapie, muzikoterapie, dramaterapie, terapie nutričních hodnot a její praktický nácvik. Centrum má také velkou kapacitu pohybových aktivit, například bazén, tělocvičnu, cvičebny nebo fitness centrum. Součástí jsou i moderně zařízené tvůrčí ateliéry.
Den s
Den s
Lenka Kolouchová
strojnice pomocných systémů sekundárního okruhu JE Temelín
Ve dvaceti letech začala pracovat jako kuchařka v rodinné restauraci. O dvacet let později se stala vůbec první strojnicí největší české elektrárny. Cesta Lenky Kolouchové do Jaderné elektrárny Temelín ukazuje, že když má člověk touhu, motivaci a rodinnou podporu, dokáže svoji kariéru obrátit klidně o sto osmdesát stupňů.
Text: Marek Sviták Foto: Jan Luxík
Zajímá vás Lenčina cesta z kuchyně až k největší české turbíně? Její příběh je inspirací pro všechny, kdo cítí odhodlání změnit svou profesi. Přesvědčí vás, že nikdy není pozdě začít se věnovat naplno práci, která vás láká a motivuje.
Jak uspět v převážně mužském kolektivu
Jak Lenka sama říká, s muži pracovala už dříve, jen v její současné profesi je jich o něco víc: „Konkrétně je nás přibližně osmdesátka strojníků a fungujeme jako určitá podpora, řekněme oči a ruce pro operátory na blokové dozorně. Umím si popovídat s každým, hodně se ptám a s kolegy vycházíme dobře.“
Pojďme se vrátit na začátek
O Lence už víme, že původně není technik, věnovala se kuchařské profesi. Technika ji ale vždycky bavila. Proč se k ní tedy dostávala oklikou? „Rozhodování v patnácti letech pro mladé lidi není nikdy jednoduché, za pár let svou budoucnost třeba už vidíte jinak. Osobně to právě řeším také se svojí dcerou, která je hodně šikovná a vybíráme mezi gymnáziem a technickou průmyslovkou,“ zmiňuje Lenka.
Nejradši mám souvislosti mezi technologiemi.
Je potřeba znát nejen zařízení, ale i vazby na další systémy.
Technika Lenku Kolouchovou lákala už od školního věku. „Už tehdy jsem měla tendenci věci spíš rozebírat než si hrát s panenkami,“ vzpomíná. Opravdový zlom přišel ale až s manželem, který je zapálený do aut. Vedle něj se Lenčin vztah k technice projevil naplno.
„Klasická mužská profese pro ženskou není problém. Bohužel tradiční společnost nás ještě často směřuje spíš do kuchyně. Přitom je hodně holek, které by technika bavila, jen jim nikdo nikdy nedal šroubovák do ruky. A to je hrozná škoda. To byl vlastně i můj případ,“ shrnuje Lenka.
Z kuchyně do Temelína
Když děti trochu odrostly, rozhodla se Lenka, že techniku zkusí. „Všude jsem slyšela a četla, že o techniky je zájem. V mém případě to ale znamenalo vrátit se do školy a získat potřebnou praxi,“ popisuje. Taková změna v období, kdy máte malé děti, není vůbec jednoduchá.
„Základním předpokladem byla naprostá podpora ze strany manžela. Díky té jsem mohla dálkově vystudovat střední průmyslovku v Praze a sbírat praxi během řady brigád v oblasti strojní a elektro. No a pak to všechno úsilí chcete zúročit někde, kde se domníváte, že je to opravdu dobré. Proto jsem zkusila poslat životopis a motivační dopis do Jaderné elektrárny Temelín. A to také nebylo vůbec snadné rozhodnutí, protože jsem sama sebe musela přesvědčit, že na to mám.“
Starost o několikatunová „miminka“
Co má za úkol strojník pomocných systémů sekundárního okruhu a co si pod touto profesí můžeme představit? Lenka zmiňuje především péči o dieselgenerátory. „Máme jich tady patnáct, jsou různě velké, mají různý význam. V nadsázce jim říkám, že jsou to moje miminka,“ usmívá se. „Protože třeba ty hlavní, systémové dieselgenerátory, to jsou obrovské lodní motory, které jinde pohánějí například i tankery. U nás máme pro každý blok tři a jde o klíčové bezpečnostní zařízení, které by při blackoutu zajistilo elektřinu pro systémy důležité pro jadernou bezpečnost,“ dozvídáme se.
Technika Lenku lákala už od školního věku. Už tehdy měla tendenci spíš rozebírat věci než si hrát s panenkami.
A jak nejlépe doplňuje palivo? V zimě nejčastěji s knížkou. Když je hezky, chodí ráda do přírody nebo vylepšuje okolí domu. „K tomu každou chvíli chytím šroubovák a vrtám se v něčem v garáži,“ dodává Lenka.Dieselgenerátory v Jaderné elektrárně Temelín
Jde o dvanáctiválec o výkonu 6,3 MW, což odpovídá přibližně stovce osobních automobilů. Hodinová spotřeba nafty se pohybuje kolem 1 300 litrů. Má dvě vlastní nádrže, které dohromady vystačí přibližně na dva dny provozu. Pak lze naftu doplňovat pomocí potrubí z naftového a olejového hospodářství. Každá směna je musí zkontrolovat. Jde o zařízení, které standardně není v provozu, nicméně důležité je mít jistotu, že je neustále v provozuschopném stavu, a to se ověřuje i prostřednictvím zkoušek. „V praxi to znamená, že třikrát za den k nim někdo přijde a všímá si, zda je vše v pořádku,“ popisuje Lenka. „Jako když máte v garáži auto, se kterým roky nejezdíte, ale kdyby to bylo nutné, chcete do něj v jakémkoli okamžiku nasednout, nastartovat a dojet, kam je potřeba. Jednou týdně dieselgenerátory na tři minuty startujeme nebo provedeme pomalé protočení. Vedle vlastního startu sledujeme hlavně olejové mazání, chlazení a další pomocné systémy. Další zkoušky už simulují přímo výpadek elektřiny. Při nich dieselgenerátor reálně sám startuje, od ztráty napájení bez zásahu strojníka. To zařízení je pro bezpečnost opravdu důležité, proto jich je na elektrárně tolik a je jim věnována taková pozornost,“ vysvětluje Lenka Kolouchová.
To nejtěžší a to nejzajímavější
„Nejtěžší je udržet pozornost. Je to o hledání chyb a pečlivém posouzení stavu zařízení, které není v chodu, ale přitom může kdykoli najet a musí spolehlivě fungovat. Proto je dobře, že se střídáme a na kontroly chodí víc lidí,“ vysvětluje Lenka, o které můžeme také prozradit, že se v současnosti připravuje na pozici technika provozu na strojovně.
Co všechno příprava obnáší? „Po nástupu jsem absolvovala půlroční teorii, kde nás podrobně připravili na nejadernou část. Následoval přibližně stejně dlouhý zácvik přímo v provozu a podniková zkouška pro dieselgenerátory. Další zácvik a zkoušky mě teď čekají při přechodu na strojovnu. Dostala jsem totiž šanci starat se o zařízení přímo na strojovně a moc to pro mě znamená.“
„Nejradši mám souvislosti mezi technologiemi. Je potřeba znát nejen svoje zařízení, ale i vazby na další systémy. Například, aby dieselgenerátor mohl fungovat, musí hlavně mazat a chladit. A když jsme u toho chlazení, tak se dostáváme do systémů přes půlku elektrárny. Celé to fungování je opravdu velmi zajímavé a moc mě to baví.“
Z nadhledu
Z nadhledu
ČEZ získal kapacitu v budovaném LNG terminálu v Německu
Text: Petra Kollerová Foto: archiv
Kapacitu terminálu Stade Česko využije poté, co vyprší pronájem kapacity v nizozemském terminálu. Česko si ji pronajme na 15 let s tím, že bude možné kontrakt prodloužit až na 25 let. Terminál ve Stade bude následně možné přeměnit na dovoz a zpracování klimaticky neutrálního amoniaku, ze kterého se vyrábí zelený vodík.
Jedná se o další významný krok k zajištění energetické bezpečnosti České republiky a dostatku energií do budoucna. Ve spolupráci s vládou zasmluvnila Skupina ČEZ dlouhodobou roční kapacitu 2 miliard kubíků v jednom z budovaných pevninských terminálů na LNG v Německu. Terminál Stade bude stát nedaleko Hamburku při ústí Labe do Severního moře a provozovatel Hanseatic Energy Hub jej spustí v roce 2027. Vizualizace ukazuje, jak bude terminál vypadat.
„Pevninské terminály postupně nahradí ty dočasné plovoucí. Proto jsme od počátku usilovali o získání dlouhodobé kapacity i v některém z připravovaných pevninských terminálů. Za poslední rok a půl jsme získali na trhu LNG řadu zkušeností, na které teď navážeme. V plovoucím terminálu v Eemshavenu máme pronajatou kapacitu do roku 2027, díky Stade pak budeme moci v dodávkách LNG plynule pokračovat,“ uvedl Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.
Téma
Téma
Máme být na co hrdí
Jistě si ten pocit vybavíte. Je to jen něco málo přes rok, kdy někteří z nás v okruhu známých raději nezmiňovali ČEZ, protože ceny energií šplhaly do závratných výšek a probouzely emoce, nepochopení. Vysvětlovali jsme a někdy se i hádali. Byla to doba obrovské nervozity. Další měsíce ale jasně ukázaly, že máme být na co hrdí.
Text: Kateřina Militká Foto: archiv interní komunikace
ČEZ zachránil energetickou situaci v České republice a zklidnil bouřlivé vlny. A to hned několika zásadními kroky. Pojďme si tyto klíčové momenty ve zkratce připomenout, i když některé mají přesah ještě do roku 2022.
Jistota plynu v rekordním čase
Snaha o snížení závislosti na ruském plynu po rozhoření válečného konfliktu na Ukrajině vyvolala velkou poptávku po LNG. V Evropě vypukl boj o kapacity v LNG terminálech, které mohou přijímat zkapalněný plyn ze zámoří. Za ČEZ do tohoto boje vyrazili kolegové z útvaru trading, který je součástí divize obchod a strategie Pavla Cyrani. Během půl roku náročné práce se jim za podpory řady dalších kolegů napříč ČEZ a v šibeničně krátkém termínu podařilo zajistit kapacity v plovoucím LNG terminálu v Nizozemsku, cesty pro přepravu plynu do Česka i zkapalněný plyn za přijatelnou cenu. ČEZ zajistil LNG kapacitu na 5 let v rozsahu třetiny spotřeby České republiky a tehdy, kdy to bylo nejvíc třeba. Díky LNG z terminálu v Eemshavenu se podařilo významně snížit závislost Česka na ruském plynu. V rozbouřené situaci energetické krize se tedy jednalo o velmi důležitý krok směrem k energetické bezpečnosti a soběstačnosti. Aktuálně je čerstvou informací podpis smlouvy, která nám zajistí další kapacitu LNG až na dalších 25 let.
Plovoucí LNG terminál v nizozemském přístavu Eemshaven.
Zajistili jsme maximální disponibilitu uhelných zdrojů za účelem minimalizace dopadů energetické krize (např. dočasným prodloužením provozu Elektrárny Dětmarovice). Udržujeme v dobré kondici naše tradiční zdroje, aby mohly vyrábět elektřinu na maximální výkon a poskytovaly síti vše, co si od nich slibujeme.
Jaderné palivo pro Temelín i Dukovany
Další úkol, se kterým bylo třeba se vypořádat, bylo zajištění dostatečné zásoby jaderného paliva na nejbližší období a zasmluvnění dodávky nového neruského paliva pro Temelín i Dukovany.
„Pokud mám zmínit nejtěžší moment krizového řízení v roce 2022, byla to nejspíš právě potřeba vyřešit zásoby jaderného paliva v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Odejít od ruského jaderného paliva nebylo jednoduché, protože palivové soubory musí splňovat celou řadu parametrů,“ uvedl generální ředitel Daniel Beneš v našem rozhovoru z jara 2023. I to jsme ale zvládli. ČEZ z bezpečnostních důvodů okamžitě po vypuknutí válečného konfliktu zahájil jednání, aby nalezl nového dodavatele palivových souborů namísto ruské společnosti TVEL, která byla v té době jediným výrobcem na míru potřeb Dukovan. Americká společnost Westinghouse urychlila vývoj a výsledkem byl v březnu 2023 podepsaný kontrakt. Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku bude dodávat jaderné palivové soubory pro Jadernou elektrárnu Dukovany už od roku 2024. V květnu o rok dříve ČEZ vybral nové dodavatele jaderných palivových souborů pro Jadernou elektrárnu Temelín. Dodávky od americké společnosti Westinghouse a francouzské společnosti Framatome budou realizovány také od roku 2024.
Bezpečně a s maximálním výkonem
Naše jaderné zdroje výrazně přispěly k nižšímu dopadu energetické krize na české domácnosti a firmy. Potvrdily svou nezastupitelnou roli, když za loňský rok bezpečně vyrobily rekordních 31 TWh bezemisní energie. Obě naše jaderné elektrárny plánujeme udržet v co nejlepší kondici nejméně 60 let nebo i déle. Klíčem je modernizace i další zvyšování bezpečnosti a efektivity. Divize jaderná energetika si tak letos nastavila nový ambiciózní cíl, kterým je do roku 2030 dosahovat průměrné výroby 32 TWh ročně! Tomuto tématu jsme se věnovali podrobně v podzimním vydání časopisu PROUD.
Zajistili jsme údržbu a klíčové dodávky služeb a materiálu pro naše jaderné elektrárny navzdory omezením a sankcím, včetně akvizice ŠKODA JS. I to byl úkol velmi náročný.
Dukovany – symbol jaderné budoucnosti
Budoucnost české energetiky stojí na obnovitelných zdrojích a jádru. Pozornost je tedy aktuálně upřena k projektu stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Postupujeme podle plánu, další milník v přípravě nového bloku přineslo předložení finálních nabídek uchazečů o stavbu nového jaderného bloku k datu 31. října. Zájemci jsou francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a americký Westinghouse. Všichni tři uchazeči v rámci dokumentace přiložili také nezávazné nabídky na případné další tři reaktory. Současná situace umocnila potřebu, abychom se u jednoho reaktoru nezastavili. Nabídky nyní velmi důkladně analyzují a posuzují skupiny expertů a hodnotitelů. „Harmonogram platí, 15. února 2024 chceme předat státu hodnotící výstup, který bude sloužit vládě jako podklad k rozhodování a bude obsahovat naše hodnocení včetně návrhu pořadí vyhodnocení nabídek,“ říká Tomáš Pleskač, ředitel divize nová energetika ČEZ. Celý rozhovor na toto téma si můžete poslechnout ve Studiu ČEZ.
Patříme k evropským lídrům v oblasti jádra
„V oblasti jaderné energetiky patříme mezi evropské lídry a tuto výhodu si hodláme zachovat i do budoucna. Proto chceme hrát významnou roli i v případě malých modulárních zdrojů,“ zdůrazňuje místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie společnosti ČEZ Pavel Cyrani. Malé modulární reaktory, které jsou vhodné jako náhrada stávajících uhelných elektráren, by ve vybraných lokalitách mohly vzniknout dřív než náš nový velký jaderný zdroj. Například v areálu Jaderné elektrárny Temelín je už vyčleněn speciální prostor pro první malý modulární reaktor v České republice. ČEZ v této oblasti spolupracuje s řadou společností a prostřednictvím dceřiné společnosti ÚJV Řež také malé modulární reaktory vyvíjí sama Skupina ČEZ. Více se dozvíte například v rozhovoru ve Studiu ČEZ se Silvanou Jirotkovou, ředitelkou útvaru rozvoj SMR.
Výstavba obnovitelných zdrojů
Nejbližším cílem, který jsme si v této oblasti stanovili, je 1,5 GW obnovitelných zdrojů do roku 2025. Pracujeme na tom, abychom mohli využít vhodnou půdu v České republice, a případně také v zahraničí, a tento cíl naplnili. Kolegové prověřili 88 tisíc hektarů půdy a vybrali takové lokality, které do roku 2030 umožní výstavbu projektů OZE o výkonu 6 GW. V tuto chvíli je třeba zajistit všechny legislativní kroky pro intenzivní budování OZE. Nejtěžší je získat povolení k výstavbě a provozu, za tím stojí obrovské množství práce a správních procesů. Kolegové z týmu ČEZ Obnovitelné zdroje, tým public affairs a nejvyšší představitelé Skupiny ČEZ zároveň intenzivně působí na zákonodárce, aby se podařilo prosadit změny, které nám pomohou ve výstavbě OZE i v dalším rozvoji potřebné infrastruktury zrychlit. Více o tom v rubrice Svět energií.
Pravidelná finanční injekce českému rozpočtu
V listopadu jsme zveřejnili výhled hospodaření Skupiny ČEZ včetně odhadu letošních odvodů českému státu, které reflektují aktuální daňová opatření. Po vyplacení rekordní dividendy 145 Kč na akcii a s ohledem na mimořádná zdanění tržeb a zisků energetických firem letos na dividendách, daních ze zisků a na odvodech z nadměrných tržeb výroby odvede Skupina ČEZ českému státu 118 až 125 mld. Kč. Pomohli jsme tak státu získat potřebné finance na řešení energetické krize. Více informací zde.
Jaký je výhled do budoucna?
Česká energetika potřebuje naplňovat tři hlavní cíle. Zásadními pojmy jsou: bezpečnost, cenová dostupnost a udržitelnost. Pro nás to znamená, že budeme aktivně rozvíjet všechna dostupná řešení pro naplnění strategických cílů, stanovených naší VIZÍ 2030 – Čistá Energie Zítřka. Tato vize zněla na začátku možná až příliš ambiciózně, ale dnes už je jasné, že je naprostou nutností.
Bezpečný přístav v roce 2022, důvěryhodný a profesionální rádce dnes
Na ČEZ spoléhají domácnosti, firmy, kritická infrastruktura, města a obce. V čase energetické krize jsme české domácnosti a firmy podrželi, učili je šetřit a realizovat úspory energií, pomáhali jsme, aby je nejistota a výkyvy cen zasáhly co nejméně. Postupně se podařilo stabilizovat ceny energií a v letošním roce tak ČEZ Prodej hned několikrát zlevnil produkty. Rostoucí zájem o obnovitelné zdroje se odráží v počtech instalací fotovoltaik a tepelných čerpadel u našich zákazníků. V tomto roce opět potvrzujeme pozici jedničky na trhu. Naší ambicí je nadále podporovat úspory energií, nabízet chytrá energetická řešení a činit technologie, potřebné k větší energetické nezávislosti, dostupnější širšímu spektru zákazníků. Také proto pokračujeme v našich vzdělávacích projektech určených veřejnosti, jako je například ČEZ Akademie.
Odpovědnost je nám vlastní
Skupina ČEZ sklízí úspěchy v oblasti ESG. Náš ESG rating se za uplynulé dva roky výrazně zvyšuje, díky naší VIZI 2030 – Čistá Energie Zítřka nás okolí dobře vnímá. V hodnocení ESG, tedy v oblasti životního prostředí, sociálních aktivit a transparentního řízení a správy společnosti máme ambici dostat se mezi nejlepší. Aktuálně Skupina ČEZ zvítězila v soutěži Responsible Business Awards 2023 organizované agenturou Reuters v kategorii Reporting a transparentnost. Globálního klání zaměřeného na udržitelnost se zúčastnilo přes 700 firem z celého světa a ČEZ je jedinou českou společností, která uspěla.
Nadace ČEZ – největší firemní nadace v České republice
Další důvod k hrdosti je rozhodně také skutečnost, že pomáháme tam, kde je to potřeba, a tak, jako žádná jiná firma v České republice. Nadace ČEZ je největší firemní nadací. Letos pomůže podpořit téměř 2 000 projektů. Tento počet se v průběhu let stále zvyšuje, zatímco v roce 2012 jich bylo 388, v loňském roce nadace podpořila 1 559 projektů částkou téměř 221 milionů korun. Největší část z těchto prostředků směřuje do podpory regionů na projekty týkající se dětí a mládeže, zdravotnictví, sociální péče, osob s handicapem, vědy, vzdělání, kultury, dobrovolných hasičů, sportu či životního prostředí. Ale reagujeme také na aktuální dění, dokážeme rychle a účinně pomoci při tragických událostech a v těžkých časech. Více v rubrice s Éčkem v srdci.
Když se energie neztrácí
Ve výčtu úspěchů Skupiny ČEZ bychom mohli pokračovat. Pro každého má význam jiná oblast naší činnosti, zmiňme alespoň některé další. Podporujeme vzdělání dalších generací a vychováváme odborníky, o kterých víme, že je budeme potřebovat. (V letošním roce jsme například podepsali rekordní počet stipendijních smluv se studenty středních i vysokých škol, kterým přispíváme na vzdělání.) Podporujeme rozvoj, vědu a výzkum v oblasti energetiky. Stejně tak poskytujeme podporu českým sportovcům, umělcům nebo kulturním a vzdělávacím institucím, pořádáme nejrůznější akce ve všech regionech. Stavíme oranžová hřiště, přechody, sázíme stromy, staráme se o lokality a přírodu, zasazujeme se o její ochranu. Kamkoliv se podíváte, Skupina ČEZ přispívá k lepší budoucnosti. Není nám totiž lhostejné, jaký svět pomáháme tvořit. Hodláme dál aktivně rozvíjet všechny dostupné možnosti pro naplnění cílů, které jsme si stanovili v naší VIZI 2030 – Čistá Energie Zítřka.
Letošní rok je ve znamení stabilizace energetického trhu a důkladné přípravy na budoucnost energetiky. Energetickou krizi jsme úspěšně překonali, Skupina ČEZ k tomu významně přispěla a my, kteří jsme její součástí, můžeme být právem hrdí.
Jeden z nás
Jeden z nás
Martin Kratochvíl
vedoucí útvaru Výstavba fotovoltaických elektráren, divize obnovitelná a klasická energetika
Martin vede rozrůstající se tým projektových manažerů, kteří v divizi obnovitelná a klasická energetika koordinují výstavbu fotovoltaických elektráren. Nedávno uvedli do provozu sluneční elektrárnu Křižany, v ČEZ vůbec první od solárního boomu před téměř 15 lety.
Text: Lucie Ehrlichová Foto: Martin Malý
Martin se zajímá o moderní technologie, motocykly, ale je také sběratelem historických motocyklů a členem Veteran car clubu. „Mám několik motorek, z toho část veteránů, které si renovuji, a když se jim chce, tak se na nich i svezu,“ usmívá se Martin. Jeho další vášní jsou Krušné hory: „Často do hor utíkám, užívám si dlouhé túry, vyplavuju endorfiny a dávám odpočinout hlavě. Krušky mám na dohled od domu, jsem v nich za chvilku a baterky tak můžu dobít téměř kdykoliv,“ zmiňuje u kufru svého auta, kde má připravený spacák, čelovku, ale i pracovní boty na stavbu.
Na Křižanech si kolegové ověřili postupy při projektování, montáži, uvádění do provozu a licencování. Aktuálně pracují na přípravě a realizaci dalších projektů fotovoltaických elektráren, které začnou vyrábět už příští rok. A tempo dále zrychlují. Do sedmi let by totiž ČEZ měl vybudovat 6 GW obnovitelných zdrojů, většinu budou tvořit právě fotovoltaiky.
Krok za krokem k realizaci
Projekty fotovoltaických elektráren přebírá útvar výstavby pod svá křídla od kolegů z ČEZ Obnovitelné zdroje ve fázi Ready to Build. To je okamžik, kdy má projekt přidělenou dotaci, platné stavební povolení a smlouvu pro vyvedení výkonu do distribuční či přenosové sítě. „V závěru roku montážně dokončujeme projekty Tušimice – Skládka paliva č. 3, Mělník – Skládka paliva, Vysočany Hráz, Tachov, Okrouhlička, Vrskmaň a souběžně chystáme další, které už jsou ve výstavbě nebo je začneme stavět z kraje roku,“ říká Martin Kratochvíl, který během našeho rozhovoru zvládne vyřizovat i telefonáty a e-maily, finišuje totiž přípravu podkladů pro představenstvo.
„Prvním úkolem je vždy ve spolupráci s kolegy z útvaru Nákup připravit zadávací dokumentaci a vypsat projekty formou veřejných zakázek. Abychom to celé urychlili, pracujeme se Systémem kvalifikace, kam průběžně zařazujeme nové uchazeče a ze kterého zároveň vytahujeme nejlepší nabídky podstatně rychleji, než kdybychom zakázky soutěžili mimo tento systém. Dále, po technickém a ekonomickém vyhodnocení, podepisujeme s vítězi smlouvy o dílo. To je obchodní fáze projektu, během níž zajišťujeme ještě další aktivity, které se musí se smlouvou na výstavbu časově i věcně potkat. Hned po podpisu smlouvy pracujeme na realizační dokumentaci a legislativních krocích, abychom mohli co nejdříve předat staveniště dodavateli k realizaci,“ vyjmenovává Martin. Vlastní výstavbu a oživování pak již kolegové koordinují s dodavateli. V případě FVE Vrskmaň, kde jsme Martina pro tento rozhovor fotili, je to dceřiná společnost Martia.
Papíry i gumáky
Martin pochází ze severních Čech, a přestože profesně začínal v oblasti řízení výrobních projektů v automobilovém průmyslu, směřoval k práci v ČEZ: „Pocházím z Března u Chomutova. Za vesnicí jsme měli uhelný lom a z okna byl vidět komín a rypadlo. Můj táta pracuje roky v elektrárně, proto jsem měl o ČEZ povědomí již od dětství. Během studia na vysoké škole jsem přes léto chodil do Tušimic na brigády a profesně jsem pak později začal pracovat v Tušimicích v oblasti investic, což byla zajímavá a různorodá práce, u které jsem vydržel sedm let.“ Martin si pak zkusil řídit projekty i z pozice dodavatele. Vedení tříletého projektu výstavby pásovky pro zakládání popelovin pro elektrárnu Prunéřov 2 považuje za velkou školu: „V ČEZ Energetických produktech to bylo víc o gumákách, řízení pracovníků na montážních místech, shánění jeřábů… Zkrátka bezprostřední koordinace vlastní stavby.“
Nejtěžší je vždy překousnout tu přípravnou fázi projektu, která se odehrává v rovině dokumentů, tabulek, Teamsů a není za námi vidět.
Než do sebe všechno zapadne
Do ČEZ se Martin vrátil předloni. „Velmi mě lákalo zakládání a nastavování nového útvaru pro novou kategorii projektů OZE, včetně výběru lidí, se kterými jsem chtěl pracovat. Jsem rád, že si částečně sami definujeme procesy a máme tak prostor vše ovlivnit, zjednodušit a zároveň zúročit zkušenosti z projektů, které jsme dělali doposud. A vlastní výstavba, to je konstruktivní činnost, na jejímž konci je naše práce doslova hmatatelná,“ říká Martin Kratochvíl, z kterého energie přímo čiší. Je něco, co vnímá na své práci jako složitost? „Nejtěžší je vždy překousnout tu přípravnou fázi projektu, která se odehrává v rovině dokumentů, tabulek, Teamsů a není za námi vidět. Celý proces přípravy obsahuje spousty aktivit na pozadí, bez nichž by to nefungovalo. Někde demolujeme, jinde kácíme a sázíme stromky či stavíme mohyly pro živočichy – to vše má navíc svá sezónní omezení, která ne vždy odpovídají termínům realizace. Vše navíc musíme řešit v souladu s podmínkami dotací. A všechno to musí v jeden den do sebe zaklapnout,“ zdůrazňuje Martin.
Perličkou práce jsou pyrotechnické průzkumy
Některé plochy solárních elektráren jsou specifické i třeba tím, že před zahájením prací musí projít pyrotechnickým průzkumem. „Ústecký kraj je známý tím, že se tu za 2. světové války shazovaly bomby na chemické provozy. V Litvínově, kde pracujeme na třech projektech, se za nacistů vyráběl syntetický benzín pro válečné stroje a oblast tak byla atraktivním cílem pro spojence. Riziko nálezu nevybuchlých leteckých pum je tu stále ještě velké,“ vysvětluje Martin Kratochvíl.
Transformace energetiky severočeského regionu
Přerod energetiky vnímá Martin pozitivně. „Náš region byl dlouhodobě zatěžován a je dobře, že dostal šanci na transformaci. Je to historicky průmyslová oblast, už někdy od 12. století tu probíhala souvislá těžba různých rud a později uhlí, zdejší kraj proto do minulého století charakterizoval rozmach těžkého průmyslu a energetiky. Dostával tak hodně na frak. A teď, až odstavíme naše tradiční zdroje, je spravedlivé tu zaměstnanost zachovat a rozvíjet naopak novou bezemisní energetiku. Myslím, že to tomuhle regionu tak trochu dlužíme, že je to vůči němu fér. ČEZ tomu významně přispívá, např. využíváním brownfieldů pro své projekty,“ uzavírá Martin Kratochvíl.
S éčkem v srdci
S éčkem v srdci
Tepající srdce Nadace ČEZ
Pojďte s námi pootevřít dveře do největší firemní nadace a seznámit se s týmem, který jen letos pomůže podpořit téměř 2 000 projektů.
Text: Petra Kollerová Foto: Markéta Šedivá
↑ Na fotce zleva: Jana Hrdinová, Aneta Caldová, Adriana Semorádová, Marie Chocholatá, Michaela Ziková, Eva Mayerová, Barbora Nováková, Jana Hlaváčková, Ivana Pojslová a Petra Albrechtová.
Jsou sympatické, s úsměvem na tváři, ochotné pomoci v každé situaci a milují svoji práci, kterou dělají s plným nasazením. Desetičlenný tým Nadace ČEZ, který je zároveň jejím tepajícím srdcem, funguje jako dobře seřízený strojek. Nadace ČEZ díky tomu zvládne podpořit téměř dvě tisícovky projektů ročně. Kolegyně z Nadace ČEZ také dokážou najít cestu, jak pomoci i při nenadálé krizové události, jako bylo rozpoutání války na Ukrajině, tornádo na jižní Moravě, požár v Českosaském Švýcarsku nebo zemětřesení v Turecku v letošním roce.
„ČEZ prostřednictvím nadace podporuje projekty v místech svého působení. Naším úkolem je podporu co nejlépe zacílit. Musíme umět reagovat nejen na aktuální vývoj v regionu a potřeby různých skupin obyvatelstva, ale i na mimořádné události. Snažíme se také vyhledávat oblasti, kde je podpora nedostatečná nebo chybí úplně,“ uvádí Michaela Ziková, která je 10 let ředitelkou a zároveň místopředsedkyní správní rady Nadace ČEZ. Michaela je tváří nadace, reprezentuje ji navenek, propojuje s ostatními nadacemi a spolupracujícími partnery a přináší nové nápady i inspiraci.
Pomáháme tam, kde působíme
Počet projektů, které Nadace ČEZ každoročně podpoří, se v průběhu let stále zvyšuje. Zatímco v roce 2012 jich bylo 388, v loňském roce naše nadace podpořila 1 559 projektů částkou téměř 221 milionů korun. Největší část z těchto prostředků směřovala jako každý rok do podpory regionů na projekty týkající se dětí a mládeže, zdravotnictví, sociální péče, osob s handicapem, vědy, vzdělání, kultury, dobrovolných hasičů, sportu či životního prostředí. „Žadatelem v rámci grantového programu může být dětský florbalový oddíl, domov pro zrakově postižené nebo třeba záchranná stanice pro zvířata. Na velikosti projektu nezáleží, snažíme se, aby se pomoc dostala všem, kdo ji potřebují,“ uvádí Marie Chocholatá, která má program na starosti. Marie je také strážkyní Zaměstnaneckých grantů, které podporují částkou až 50 tisíc korun neziskové organizace, v nichž se ve volném čase angažují zaměstnanci Skupiny ČEZ. „Díky Zaměstnaneckým grantům mohou zaměstnanci ukázat, kde pracují, a zároveň máme možnost vidět, kolik z nás se podílí na dobrovolnických aktivitách. Další kolo otevíráme 1. března 2024,“ dodává Marie Chocholatá.
Plníme přání, myslíme na druhé
Druhým společným projektem nadace a zaměstnanců Skupiny ČEZ je Plníme přání, myslíme na druhé. Letos jste v rámci něho doporučili 131 dětí a dospělých v těžké životní situaci a na jejich podporu jste přispěli rekordních 4 698 050 korun, které nadace zdvojnásobila. V nadaci za grantem stojí Ivana Pojslová, která má zároveň na starost provoz kanceláře Nadace ČEZ, kontakt s účetními, daňovými poradci, ale i výroční zprávu nebo aktualizaci webových stránek. Ivana pracuje v nadaci 17 let, pro radu se na ni mohou obrátit všechny kolegyně z týmu a díky dlouholeté znalosti neziskové oblasti pomáhá hledat nové směry podpory. Ivaninou pravou rukou je Petra Albrechtová. Pomáhá s administrativou a projektem Plníme přání a má na starosti grant Pomocná ruka zaměstnancům. Ten je novinkou letošního roku a podporuje naše kolegy, kteří se ocitli v těžké životní situaci z důvodu pracovního úrazu.
Hledáme nové oblasti pomoci
Jedním z nových směrů, kterým se nadace vydala už před dvěma lety, byla podpora rozvoje a profesionalizace neziskových organizací, které poskytují služby přímé péče. Ukázalo se, že šlo o správnou volbu. „O podporu na rozvoj je každým rokem ohromný zájem. Neziskovým organizacím navíc pomáháme i v rámci podpory regionů, kde například jako jedni z mála hradíme i provozní náklady organizací,“ říká Eva Mayerová, která je manažerkou Nadace ČEZ. Eva mimo jiné reprezentuje nadaci navenek, hledá cesty, jak zefektivňovat stávající procesy, a nezapomíná ani na tmelení kolektivu. Od prosince otevřela nadace nové grantové řízení. Jde o podporu úpravy a obnovy sítě tras pro turistiku a běžecké lyžování. Větší pomoc zaměří v budoucnu také do oblasti vzdělávání a záchranných stanic a útulků.
Nadace ČEZ pomohla za 13 let vysadit 127 047 stromů do volné krajiny.
Pomáháme pohybem
O výše zmíněný grantový program Neziskovky se v nadaci stará Adriana Semorádová, která má na starosti také sportovně-charitativní aplikaci EPP Pomáhej pohybem. „Líbí se mi, že jsem účastníkem toho, kdy lidé chtějí pomáhat druhým. Zájem o EPPku předčil naše očekávání, aktuálně má už 650 tisíc uživatelů, kteří pomáhají při svém sportování,“ uvádí Adriana.
Stromy, hřiště, přechody
Velké oblibě se už roky těší podpora z grantových programů Stromy, Oranžová hřiště a Oranžové přechody. Ty má na starosti Jana Hrdinová, která posílila tým letos v říjnu. Možná i vy máte ve svém okolí hřiště, které potřebuje opravit, neosvětlený a nebezpečný přechod nebo místo, kterému by prospěla zeleň. Pokud ano, doporučte možnost využít grant ve svém městě nebo obci.
Strážkyně pořádku
Za každým podpořeným projektem se také skrývá náročný administrativní a kontrolní proces. Každý zájemce o podporu z grantového programu musí podat žádost. Poté, co je kladně vyřízena a peníze vyplaceny, proběhne finanční kontrola toho, jak žadatelé využili nadační příspěvek. Žádná žádost neprojde branami nadace, aniž ji zkontroluje Barbora Nováková. Bára má na starosti také krizové granty a mimořádné sbírky.
Poté, co je projekt realizován, nastává fáze kontroly. To už je parketa Jany Hlaváčkové a Anety Caldové. Aneta bude mít od nového roku na starosti také grantový program Oranžová kola, která umožňují přeměnit jízdu na trenažéru na pomoc druhým.
Zásadní je kontakt s žadateli a znalost regionů
Možná si kladete otázku, jak nadace zvládne efektivně pomáhat a rozdělovat prostředky napříč celou Českou republikou. Přijímání a zpracování žádostí velmi usnadnila elektronická evidence zavedená před pár lety. Kromě perfektně sladěného týmu je nezbytná i dobře fungující spolupráce s mnoha stranami. Neoddělitelnou součástí spolupráce s regiony jsou regionální tiskoví mluvčí Skupiny ČEZ. Jsou prodlouženou rukou Nadace ČEZ, znají místní prostředí, komunikují se zástupci obcí a spolků a přicházejí s tipy na projekty v regionu. Nadace je také v kontaktu s ostatními organizacemi v neziskovém sektoru, ale i s odborníky, jako je například Besip, Klub českých turistů, Svaz lyžařů ČR a další. Zkušenosti přináší i osobní kontakt, protože všichni z týmu, ať už se starají o granty, nebo administrativu, mají možnost vyjet do terénu, inspirovat se a vidět, jak poskytnuté peníze pomáhají.
Díky dlouholetým zkušenostem si kolegyně poradí téměř s jakoukoliv situací. „Nejhezčí okamžiky zažívám, když se na mě někdo obrátí s tíživou situací, a já vím, jak mu pomoci buď prostřednictvím našich grantových programů, nebo třeba kontaktem na některou ze spolupracujících neziskových organizací,“ zakončuje Eva Mayerová.
Jana Hlaváčková, přezdívaná také excelový mág, kontroluje společně s Anetou Caldovou, jak uživatelé využili nadační příspěvek.
Svět energie
Svět energie
Rychlejší povolování velkých staveb na dosah
V České republice je všeobecně známo, že největším oříškem všech velkých infrastrukturních záměrů jsou dlouhá, často až nekonečná povolovací řízení. Dnes je bohužel v ČR odstup deseti let mezi záměrem a realizací projektu standardem délky povolování. Skupina ČEZ vstoupila do veřejných debat s cílem změnit to k lepšímu.
Text: Zuzana Krejčiříková Foto: Shutterstock
Když se objevila v legislativním procesu novela liniového zákona, která měla za cíl původně urychlit rozvoj TEN-T (transevropské dopravní sítě) díky zjednodušení vybraných povolovacích procesů, podařilo se dosáhnout toho, že by zjednodušení povolovacích procesů mělo být nastaveno nejen pro dopravní infrastrukturu, ale i pro další infrastrukturní odvětví, jejichž transformace Českou republiku čeká.
Lepší časy na obzoru
Na začátku října Poslanecká sněmovna schválila novelu liniového zákona ve verzi, která přináší důležité změny a zjednodušení v oblasti povolování dopravních staveb, železnice, těžby, elektroenergetiky, plynárenství či rozvoje tzv. gigafactory. Pokud novelu schválí i Senát a podepíše prezident republiky, tato novela nabude účinnosti 1. ledna 2024.
Čtveřice klíčových oblastí
Pro Skupinu ČEZ jsou důležité čtyři oblasti změn zákona, jež umožňují naplnění aktualizované strategie Čistá Energie Zítřka. Je to jaderná oblast, oblast těžby, oblast strategických investičních staveb a oblast samotné elektroenergetiky.
Jistota při budování jaderných zdrojů
V jaderné oblasti se jedná o zákonné ukotvení institutu CfD (Contract for Difference) prostřednictvím vyrovnávací smlouvy, jež dává státu i investorovi jistotu při budování nových jaderných zdrojů, tolik důležitých právě k zajištění energetické bezpečnosti České republiky, a zavedení definice stavby pro energetickou bezpečnost. Konkrétně tento institut pak doprovází celá řada úprav, jež předcházejí prodlužování povolování těchto staveb, umožňují státu aplikovat mechanismus bezpečnostní výjimky (tedy posuzovat investice podle spolehlivosti protistrany) a na tyto stavby se pak aplikují všechna zjednodušení a zkrácení povolování jako např. na dopravní stavby.
Pro Skupinu ČEZ jsou důležité čtyři oblasti změn: jaderná oblast, oblast těžby, oblast strategických investičních staveb a oblast elektroenergetiky.
Těžba v centru pozornosti
Těžba výhradních ložisek bude ve veřejném zájmu. Novela dále vymezuje kritické suroviny (včetně lithia a stavebních nerostů) a dává státu pravomoc vymezit strategická ložiska pro jejich těžbu. Zákon nově svěřuje povolování těžby v těchto strategických ložiscích výhradně do gesce Českého báňského úřadu, dává možnost vyvlastňovat pro potřeby těžby a zpracovávat kritické suroviny za předem jasných podmínek. Významné je také podstatné zkrácení celého povolovacího procesu i pro těžební infrastrukturu (potřebné stavební objekty), která souvisí s těmito strategickými ložisky.
Zákon vyjmenovává jako kritickou surovinu například lithium. Jeho další užití po těžbě a zpracování např. lze jen v gigafactory, jejíž budoucí lokality, stejně jako lokality jiných strategických investičních staveb jsou uvedeny v přílohách novely zákona, a také pro ně jsou nově k dispozici zrychlující úpravy povolovacího procesu.
Zjednodušení povolovacích procesů
K průtahům v povolovacích řízeních dochází i u výstavby vedení či jeho obnovy. Existují projekty, jejichž povolování v České republice trvá i více než 30 let. Zákonodárce změnil pravidla i pro tuto oblast. Zjednoduší se povolování staveb a výměn vedení na napěťové hladině 110 kV a urychlení dozná i vyvlastňovací řízení pro tyto stavby.
V oblasti energetiky se dále zákon zaměřuje na zrychlení a zjednodušení povolování infrastruktury dobíjecích stanic, vodíkových čerpacích stanic a LNG stanic včetně nezbytného napojení na distribuční infrastrukturu. Dále pak pro oblast OZE novela zákona např. zmírňuje potřebu zjišťovacího řízení pro větrné elektrárny podle předem definovaných parametrů.
Tipy
Tipy
Tipy redakce
V rukou právě držíte poslední letošní vydání časopisu PROUD. Děkujeme za váš zájem o dění ve Skupině ČEZ i za aktivní pomoc při tvorbě obsahu časopisu. Jménem redakce vám přejeme spoustu dobrých nápadů i chuti vaše plány realizovat!
Diář na rok 2024
Máme pro vás opět dárek na míru, který je i motivací do příštího roku – oblíbený Diář zaměstnance Skupiny ČEZ 2024. Kromě prostoru pro vaše nápady v něm najdete i zajímavé informace ze světa ČEZ.
Využijte body z Cafeterie
Blíží se konec roku, a tedy i datum platnosti vašich benefitních bodů. Nenechte je propadnout a využijte je třeba na nákup vánočních dárků. Body přidělené v daném kalendářním roce se totiž do dalšího roku nepřevádějí. Inspirujte se na intranetu, pravidelnou dávku výhodných nabídek přináší BeneTipy.
Výlet do vánočních infocenter
Využijte dny volna a vyrazte s dětmi na návštěvu našich infocenter. Po celé republice jich máme devět, osm z nich bude mezi Vánocemi a Novým rokem otevřených. Na prohlídkách se dozvíte více o vybrané lokalitě a načerpáte spoustu zajímavých informací.
Přesnou otevírací dobu infocenter naleznete na webových stránkách
www.cez.cz/infocentra.Hurá na trať!
Vánoce jsou svátky rodinné pohody, klidu a míru. A velkého přísunu pochoutek všeho druhu. Pokud se i vy běžně po svátcích cítíte jako balón, oprašte běžky, vydolujte zimní oblečení a hurá na trať. Od ledna nás opět čeká seriál zimních běhů na lyžích SkiTour. První příležitost se vám naskytne v Horních Mísečkách 13. a 14. ledna. Nezapomeňte také, že od 8. do 11. února proběhne v Bedřichově už 57. ročník Jizerské 50! Skupina ČEZ je opět partnerem největšího domácího běžkařského závodu. Těšíme se na vás v Bedřichově!
ČEZ SkiTour – největší seriál zimních běhů na lyžích | SkiTour (ski-tour.cz).
Výsledky soutěže
Výsledky soutěže
Soutěžte s námi
Výherci z minulého čísla – soutěž Dobrovolníci:
Otázka zněla: Kolik veřejně prospěšných organizací jsme podpořili v rámci firemního dobrovolnictví v letech 2008–2022? Správná odpověď je 293.
Marcel Prošek, Simona Sokolová, Jakub Jančík, Zbyněk Diviš, Veronika Šmídová, Tomáš Holinka a Sandra Holinka, Adam Petrlík, Ondřej Černý a Jakub Nedvěd.
Hlavolam 2 z podzimního čísla:
Jsou 3 místnosti s lampou a 1 místnost se 3 vypínači, které můžete zapínat a vypínat. Do každé místnosti se můžete podívat pouze jednou. Jak zjistíte, který vypínač patří ke které místnosti?
Řešení:
Pro vyřešení této hádanky můžete postupovat následovně:
1. Zapněte první vypínač a počkejte, až se žárovka zahřeje. Poté ho vypněte.
2. Zapněte druhý vypínač.
3. Vstupte do místností s lampami.
• Místnost s lampou, která je nyní zapnutá, je spojená s druhým vypínačem.
• Místnost s lampou, která je vypnutá, ale je teplá na dotek, je spojená s prvním vypínačem.
• Místnost s lampou, která je vypnutá a zároveň studená, je spojená s třetím vypínačem.
Fotogalerie Téma
Fotogalerie Z nadhledu
Photo 4
Description #fn#
Photo 5
Description #fn#
Fotogalerie
Z celého soustrojí o výšce více než 20 metrů vystupuje na povrch podlahy haly strojovny pouze vrchní kryt generátoru. Pod ním je umístěn mj. budič, který je zdrojem primární energie pro výrobu elektrické energie ve statoru generátoru.
Rotor generátoru před jeho usazením do šachty turbosoustrojí TG2
Zelenou energii vyrábí vodní elektrárna Slapy už 65 let.
Fotogalerie Pod pokličkou
Dobíjecí wallboxy na Duhové jsou určené výhradně pro služební vozidla.
Triobo Ltd.
3rd Floor, 207 Regent Street
London W1B 3HH
United Kingdom
CN: 08995015
VAT: GB 283 4280 94https://www.triobo.com
support@triobo.com
(+44) 20 3695 0892
Ročník 2022
PROUD 03/2024
Proud Podzim/2024
PROUD 02/2024
Proud Léto/2024
PROUD 01/2024
Proud Jaro/2024
PROUD 04/2023
Proud Zima/2023
PROUD 03/2023
Proud Podzim/2023
PROUD 02/2023
Proud Léto/2023
PROUD 01/2023
Proud Jaro/2023
PROUD 4/2022
Proud Zima/2022
PROUD 3/2022
Proud Podzim/2022
PROUD 2/2022
Proud Léto/2022
PROUD 1/2022
Proud Jaro/2022