-
ČEZ
PROUD 03/2024
Proud Podzim/2024
Titul
Čísla
Několik čísel
na úvod...350
Až 350 kilometrů ujede autobus Solaris Urbino 12 hydrogen na jedno natankování vodíku. Od konce roku 2025 se těmito autobusy budou vozit cestující ve Středočeském kraji v okolí Mníšku pod Brdy. Solaris dodá 10 autobusů s vodíkovým pohonem, vodíkové hospodářství zajistí ČEZ ESCO.
1,7
Snížíme ceny elektřiny a plynu pro 1,7 milionu zákazníků. V letošním roce ČEZ Prodej zlevňoval nefixované produkty hned dvakrát – na začátku roku a v létě. Další snížení cen nefixovaných produktů plánuje od 1. ledna 2025.
28
Tolik ultrarychlých dobíjecích stanic nabízí ČEZ řidičům elektromobilů u dálnice D1. Díky nově spuštěnému největšímu českému areálu ultrarychlých dobíječek pro e-auta zdvojnásobil ČEZ nabídku ultrafastových stojanů na nejfrekventovanější tuzemské dopravní spojnici. Celkový počet ultrarychlých stanic v síti ČEZ vyšplhal na 83, do konce roku to bude více než 100 stojanů po celé České republice.
4,7
Dobré podmínky pro výrobu v obnovitelných zdrojích, tedy vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí, se v letošním prvním pololetí promítly do 4,7% růstu produkce zelených elektráren ČEZ v České republice. Ta meziročně vzrostla z 1,3 TWh na téměř 1,4 TWh. Naposledy za pololetí vyrobil ČEZ více energie z vody, slunce a větru v roce 2013. Kromě příznivého počasí má vliv také kvalitní údržba nebo předpovědi počasí, vodním elektrárnám se daří i díky vyšší efektivitě modernizovaných soustrojí.
244
Kongresové centrum Praha ušetřilo na energiích díky ČEZ ESCO už čtvrt miliardy korun. Energeticky úsporný projekt, který v Kongresovém centru Praha běží od roku 2016, snížil jeho náklady na energie už o 244 milionů korun. Jen za posledních dvanáct měsíců činí úspora 35 milionů korun, o deset milionů více než garantovaná částka. Projekt má na starosti společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO.
Glosa
GLOSA
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
v rukou držíte nové vydání našeho zaměstnaneckého časopisu, jehož součástí je i speciální příloha věnovaná základním pravidlům etického jednání Skupiny ČEZ. Tato pravidla byla pečlivě vybrána tak, aby odrážela to, co je pro nás jako společnost nejdůležitější: integritu, transparentnost, vzájemný respekt a zodpovědnost. Jsou odrazem našich firemních hodnot a závazku k etice, který je základem všeho, co děláme.
Věřím, že nám aktualizovaný Etický kodex poskytne jasný rámec pro etické rozhodování a pomůže nám udržet si důvěru našich klientů, partnerů a společnosti jako celku. Naše aktivity jsou v souladu s mezinárodními standardy v oblasti ochrany lidských práv, pracovních podmínek a životního prostředí. Jsme odhodláni bojovat proti korupci a zavazujeme se k principům udržitelného rozvoje.
Prosím seznamte se s novým Etickým kodexem a uplatňujte ve všech činnostech takový přístup, který nám umožní nejen dodržovat zákony, ale také překonávat běžné standardy a nastavovat nové milníky v oblasti etického podnikání. Je to cesta, kterou jsme si zvolili, abychom byli nejen úspěšní, ale také abychom přispívali k lepšímu světu pro všechny.
Daniel Beneš
předseda představenstva a generální ředitel ČEZ
Foto vydání
Foto vydání
Poznáte, co
je na fotografii?Prozradíme, že jde o zařízení z přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně a fotografie zachycuje probíhající práce týkající se nového vinutí. Ještě napovíme, že jde o tu část turbosoustrojí, ve které se mění mechanická energie na elektrickou. Napište nám na adresu: vnitrnikomunikace@cez.cz název zařízení a 5 z vás, kteří odpovědí správně, odměníme drobnou cenou. O právě probíhající renovaci přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se dočtete v tématu, kde najdete i další zajímavé fotografie.
Foto: Luděk Šipla
O nás
O nás
Zajímavé zprávy z naší Skupiny
V prvním pololetí jsme vydělali 21 mld. Kč
Hospodářské výsledky za první pololetí se vyvíjely takto:
● Provozní výnosy dosáhly hodnoty 161,7 mld. Kč, meziročně o 5 % méně.
● Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil 69,2 mld. Kč, tj. meziroční nárůst o 11 %.
● Čistý zisk dosáhl 21,1 mld. Kč, meziročně o 5 % méně.
Meziroční zvýšení EBITDA o 6,8 mld. Kč je způsobeno zejména ukončením povinnosti odvodů z nadměrných příjmů z výroby v ČR, které zatížily náklady loňského prvního pololetí částkou 11,1 mld. Kč. Naopak negativně meziročně působí zejména nižší zisk z obchodování s komoditami a vliv rozdílných harmonogramů odstávek jaderných zdrojů. Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za I. pololetí mírně předčily naše výchozí očekávání zejména díky vyššímu zisku z obchodování s komoditami, příznivým tržním podmínkám pro provoz elektráren a pokračující stabilizaci na energetických trzích. Výhled hospodaření na celý rok 2024 navyšujeme na úrovni EBITDA na 118 až 122 mld. Kč a potvrzujeme očekávaný čistý zisk očištěný ve výši 25 až 30 mld. Kč.
Zaměření Skupiny ČEZ na bezemisní budoucnost se odráží i v rostoucích investičních výdajích. Letos již investovala do pořízení dlouhodobého majetku 20,5 mld. Kč, meziročně o 3,6 mld. Kč více. Rostou investice do distribučních sítí spojené především s připojováním obnovitelných zdrojů. A zvyšují se investice v oblasti jaderných a nových výrobních obnovitelných zdrojů.
Vláda rozhodla o preferovaném dodavateli nového jaderného zdroje
V červenci došlo k dalšímu významnému milníku v rozvoji jaderné energetiky v České republice. Poté, co Evropská komise odsouhlasila veřejnou podporu pro nový jaderný blok v Dukovanech, česká vláda rozhodla o preferovaném dodavateli nových jaderných bloků, se kterým má Skupina ČEZ jednat o smlouvě. Jednání o výstavbě dvou bloků v lokalitě Dukovany a o možnosti zasmluvnit závazné opce na další nové zdroje v Temelíně zahájí se společností Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). Výběr proběhl z nabídek dvou uchazečů, francouzské EdF a korejské KHNP.
Extrémní povodně a kalamita
V pátek 13. září začaly na území České republiky vydatné deště spojené se silným nárazovým větrem, které způsobily na mnoha místech povodně a četné poruchy v distribuční soustavě. V nejvíce postižených okresech byl vyhlášen kalamitní stav. „Kolegové z ČEZ Distribuce jsou v terénu a v postižených lokalitách intenzivně a v nepřetržitém režimu pracují na obnovení dodávek elektřiny. V pohotovosti byl po celý víkend také dispečink, call centra i naši dodavatelé. Bezpečnost a ochrana lidských životů je pro nás prioritou. Všem děkuji za jejich nasazení.“
Daniel Beneš
předseda představenstva
a generální ředitel ČEZ(Pozn. redakce: informace k datu uzávěrky 16. 9.)
Vize 2030
Vize 2030
Začala výstavba LNG terminálu Stade u Hamburku
Česká republika pokračuje v posilování energetické soběstačnosti, jejímž základem je omezování energetické závislosti na Rusku. Na konci června byla nedaleko Hamburku při ústí Labe do Severního moře slavnostně zahájena stavba prvního německého pevninského LNG terminálu pro zpracování a další transport zemního plynu. Pod taktovkou konsorcia Hanseatic Energy Hub tu tento terminál zahájí provoz už v roce 2027. Ve spolupráci s vládou zasmluvnila loni Skupina ČEZ ve Stade dlouhodobou roční kapacitu 2 miliard m3. Od roku 2027 pokryje LNG terminál Stade více než čtvrtinu české roční spotřeby. Česká republika má v terminálu Stade pronajatou kapacitu na 15 let, s možností prodloužení až na 25 let.
Jedním z klíčových prvků pro přechod k bezemisní energetice budou v příštích letech v kombinaci s obnovitelnými zdroji také plynové elektrárny vyžadující stabilní dodávky paliva, které mohou poskytnout právě terminály LNG. Česká republika si tak díky kapacitě ve Stade zajistí dlouhodobé dodávky LNG a zároveň později možnost získávat po konverzi terminálu bezemisní plyny.
Pavel Cyrani
místopředseda představenstva ČEZ a ředitel divize obchod a strategie
Dokončili jsme akvizici GasNet
Skupina ČEZ dokončila akvizici 55,21% podílu ve společnosti GasNet, největším provozovateli plynárenské distribuční infrastruktury v České republice. Podpoříme tak transformaci teplárenství a jeho přechod od uhelné energetiky k zemnímu plynu a k vodíku. Zemní plyn a později i vodík budou hrát klíčovou roli v budoucím vývoji české ekonomiky. Touto akvizicí si Skupina ČEZ zajišťuje strategickou pozici při transformaci českého teplárenství. Transakci již schválilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR i Evropská komise. Skupina GasNet spravuje síť 65 000 km plynovodů a drží přibližně 80% podíl na distribuci zemního plynu v ČR, obsluhuje cca 2,3 milionu odběrných míst a ročně distribuuje 66 TWh plynu.
Ve společnosti GasNet dochází ke změnám ve vedení: Novým generálním ředitelem se stává Andrzej Martynek, dosavadní ředitel útvaru fúze a akvizice v ČEZ, který vedl akviziční tým za ČEZ a má hluboké znalosti o společnosti. K vrcholovému managementu GasNet se připojuje také Iva Štylerová, stávající ředitelka projektové kanceláře ČEZ. V GasNet bude zastávat stejnou funkci jako ve Skupině ČEZ. Společně s GasNet se Skupina ČEZ zaměří na synergie a spolupráci při transformaci české energetiky na nízkoemisní.
ČEZ ESCO zprovoznilo největší dobíjecí hub pro elektrobusy v Čechách
V Kladně se můžete už nyní svézt tichým elektrickým autobusem. Do ulic města nově vyjíždí celkem 16 vozů. Město do nich investovalo 232 milionů korun a v českém prostředí mají několik prvenství. Jde zatím o největší jednorázové pořízení elektrobusů pro městský provoz, polovina e-busů je kloubová a dokáže tak převézt větší počet cestujících než obvyklé vozy. Unikátní je i dobíjecí infrastruktura. Největší areál pro dobíjení elektrobusů v Čechách s 9 ultrarychlými stojany zprovoznila společnost ČEZ ESCO. Ultrarychlé dobíjecí stanice mají výkon 150 kW a jsou schopné dobít za cca 2 hodiny baterie elektrobusů pro pokrytí celodenního jízdního řádu.
Základní podmínkou spolehlivého provozu elektrobusů je rychlé a dobře dostupné dobíjení. Jsem rád, že naši partneři, město Kladno a společnost Arriva, využili dlouholetých zkušeností ČEZ ESCO v této oblasti a mohl se zrodit největší ultrarychlý dobíjecí areál pro elektrobusy v Čechách. Věřím, že společně budeme pokračovat v naplňování vize čistého a příjemného města pro jeho obyvatele a návštěvníky.
Kamil Čermák
generální ředitel ČEZ ESCO
ČEZ spustil největší ultrarychlý dobíjecí hub v Česku
Šest vysoce výkonných 320kW stanic a po čtyřech stojanech o výkonech 180 kW a 160 kW. Tak vypadá aktuálně největší veřejný dobíjecí hub ultrarychlých stanic v České republice, který se nachází na 96. km dálnice D1 na odpočívce Mikulášov. Množství a výkon stanic zaručuje, že řidič elektromobilu při cestě z Brna do Prahy vždy najde volný dobíjecí konektor k rychlému doplnění bezemisní energie. Síť stanic ČEZ je nejvýkonnějším a nejrozšířenějším systémem pro dobíjení elektroaut v ČR, od Chebu po Třinec už jich řidiči mohou využívat 775. ČEZ pokračuje v rychlém rozšiřování sítě veřejných dobíjecích stojanů pro elektromobily a navyšování jejich výkonu. Dobíjecí místa vznikají díky Operačnímu programu Doprava i z vlastních prostředků ČEZ.
775
V současnosti mohou řidiči elektromobilů v ČR využívat 775 stojanů ČEZ.
Mozaika
Mozaika
Probíhá odstávka v Jaderné elektrárně Dukovany
Plánovaná odstávka byla zahájena 18. srpna. V letošním roce jde v Dukovanech o třetí odstávku v pořadí. Zbývající tři bloky elektrárny Dukovany jsou v provozu na nominálním výkonu. Mezi klíčové úkoly patří revize dvou hlavních cirkulačních čerpadel a parogenerátorů, systému havarijního chlazení aktivní zóny a záložních dieselgenerátorů. Během odstávky čeká energetiky přes 18 tisíc pracovních úkolů. Mezi časově a technicky nejnáročnější činnosti patří kontroly těsnosti teplosměnných trubek, čištění parogenerátorů a 58 modernizačních technických a investičních akcí. Energetici budou dále pokračovat ve výměně blokových úsekových rozvaděčů, kterou v rámci zajištění minimálně šedesátiletého provozu elektrárny provádí na všech čtyřech blocích. Současně probíhají dokončovací práce na údržbě vnějšího pláště chladicí věže číslo 8, která je poslední ze série celkových obnov zařízení všech osmi chladicích věží JE Dukovany.
Údržba a modernizace zařízení jsou pro plánovaný bezpečný a spolehlivý provoz jaderných bloků klíčové. S ohledem na rozsah plánovaných prací potrvá odstávka do října, kdy na ni naváže plánovaná odstávka temelínské dvojky.
Bohdan Zronek
člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika
Snížíme ceny nefixovaných produktů
Od ledna 2025 snížíme ceny elektřiny a plynu pro 1,7 milionu zákazníků. Elektřina na dobu neurčitou v nejběžnější sazbě D02 klesne o téměř 6 %, plyn na dobu neurčitou přibližně o 10 %. V letošním roce ČEZ Prodej zlevňoval nefixované produkty hned dvakrát – na začátku roku a v létě. Pokračuje tak v uplatňování modelu, kdy díky nákupní strategii může velkoobchodní ceny komodit promítat do finálních ceníků pro zákazníky mnohem rychleji a typicky upravuje hlavní ceníky dvakrát ročně – v lednu a v červenci. Plyn na dobu neurčitou zlevní na úroveň 1 346 Kč/MWh bez DPH. Oproti lednu 2024 zákazníci za jednu spotřebovanou megawatthodinu ušetří přes 440 korun bez DPH. Elektřina pro nejběžnější sazbu D02 bude od 1. ledna za 3 388 Kč/MWh bez DPH. V meziročním srovnání činí pokles za megawatthodinu dokonce přes 570 korun bez DPH. Zlevnění se vztahuje jak na stávající, tak na nové zákazníky.
Letošní rok byl pro zákazníky ČEZ Prodej ve znamení zlevňování. Cenu fixovaných produktů jsme snížili celkem třikrát, u nefixovaných dvakrát. Od Nového roku chystáme pro zákazníky s elektřinou a plynem na dobu neurčitou další pokles cen. Již nyní přitom patří naše nefixované produkty mezi nejvýhodnější na trhu. Zároveň pokračujeme ve své dlouhodobé osvětové aktivitě zaměřené na energetické úspory. Naším cílem je pomoci lidem snížit spotřebu na minimum a zároveň jim nabídnout co nejvýhodnější cenu.
Tomáš Kadlec
generální ředitel ČEZ Prodej
Instalací technologií to začíná
Od 1. srpna nabízí ČEZ Prodej dva nové produkty: ČEZ Servis tepelného čerpadla a ČEZ Servis fotovoltaiky. ČEZ Prodej se zaměřuje na perfektní servis s cílem nadále zlepšovat kvalitu i šíři služeb poskytovaných našim klientům. Aby technologie sloužily klientům co nejlépe a co nejdéle, jsou potřeba pravidelné kontroly a servis. ČEZ Prodej v rámci nových produktů kromě každoroční důkladné kontroly a urgentních drobných oprav nabízí také připomínání termínů dalšího servisu, nepřetržitou asistenční linku nebo garanci dostupnosti servisního technika při poruše technologie do 48 hodin. U fotovoltaik je součástí nové služby také provedení elektrorevize. Služby ČEZ Servis fotovoltaiky i ČEZ Servis tepelného čerpadla si zákazník předplácí měsíčně. Zajišťovat je bude TENAUR, dceřiná společnost ČEZ Prodej. V současnosti oba produkty cílí na klienty ČEZ Prodej, v budoucnu uvažujeme o rozšíření služby i pro další zákazníky.
ČEZ se podílí na největším vodíkovém projektu v ČR
Středočeský kraj odstartoval ve spolupráci s ČEZ pilotní projekt využití vodíku ve veřejné dopravě. Cestující v okolí Mníšku pod Brdy začne na konci roku 2025 vozit desítka vodíkových autobusů Solaris Urbino Hydrogen. Elektrolyzér o příkonu 540 kW na výrobu vodíku, vysokotlaké zásobníky a vodíkovou plnicí stanici na 350 bar dodá ČEZ ESCO ve spolupráci s renomovaným specialistou Logan Energy. Elektřinu k bezemisní výrobě vodíku poskytne vodní elektrárna ČEZ ve Vraném nad Vltavou. ČEZ se v souladu se strategií Čistá Energie Zítřka soustředí nejen na podporu rozvoje elektromobility, ale i na rozvoj vodíkových projektů.
Podívejte se na reportáž z představení projektu za přítomnosti Petry Peckové, hejtmanky Středočeského kraje, a Pavla Cyraniho, místopředsedy představenstva ČEZ.
Vložená odstávka obou bloků v Jaderné elektrárně Temelín proběhla úspěšně
Hlavním úkolem techniků během vložené odstávky prvního i druhého bloku bylo upravit kluzné uložení turbíny. V případě prvního bloku začala vložená odstávka 28. srpna a trvala do 1. září, blok elektřinu nevyráběl čtyři dny. O tři týdny dříve prošel stejnou úpravou druhý blok. Drobná úprava uložení turbíny se osvědčila, chvění, které se zde krátkodobě vyskytlo v červenci, se už neopakovalo. Samotná kontrola a nepatrná změna v uložení části turbíny trvá jen několik hodin. Zařízení je však nutné pro práci vychladit z provozních cca 280 °C na běžnou teplotu a při náběhu znovu celou technologii nahřát. Turbosoustrojí v Temelíně jsou největší zařízení svého druhu v České republice. Délka jednoho vysokotlakého, tří nízkotlakých dílů a generátoru je 65 metrů, váha činí více než 2 000 tun a obvodová rychlost nejdelších lopatek přesahuje dvojnásobek rychlosti zvuku. Po ohřevu na provozní teplotu se prodlouží o přibližně 3 centimetry, přitom musí zůstat zcela těsné. Právě proto u těchto strojů existuje možnost axiálního (osového) posuvu. Na úpravách spolupracují odborníci z ČEZ s dodavatelem turbíny, kterým je plzeňská Škoda Doosan Power.
Modernizované velíny v JE Temelín
Velíny v Jaderné elektrárně Temelín prošly náročnou modernizací. Smyslem úprav je vytvořit modernější vzhled a klidnější prostředí. Modernizací, která začala na podzim 2023, prošel velín prvního bloku, na druhé blokové dozorně technici práce dokončili během září. Letos ČEZ do modernizace temelínské elektrárny investuje 4,1 miliardy korun.
Drobeček o hmotnosti 71 tun je už na místě
V areálu Elektrárny Prunéřov II v létě odstartovala výstavba nové teplárny. Během prázdninových měsíců proběhla nezbytná realizace přeložek a nových přípojek inženýrských sítí a vytyčení výkopů pro položení základů nové plynové kotelny. V srpnu byl na místo dovezen i horkovodní kotel o výkonu 26 MWt, vyrobený v 270 kilometrů vzdáleném bavorském Gunzenhausenu. Kotel má účinnost více než devadesát procent a dokáže ji udržet i při nízkých výkonech. Zaručuje nízkoemisní spalování, takže je velmi šetrný k životnímu prostředí. Společně v kombinaci s dalšími plánovanými nízkoemisními zdroji v prunéřovské lokalitě dokáže nová plynová kotelna v budoucnu zajistit dostatečné dodávky tepla jak pro Klášterec nad Ohří, tak i Chomutov a Jirkov. Vedle výstavby nové teplárny v Prunéřově pokračujeme také v přípravě teplárenského propojení z Prunéřova do Kadaně, kterou budou nové prunéřovské zdroje v budoucnu také zásobovat teplem. Elektrárna Tušimice bude sloužit pouze jako tepelná záloha a stavba zdejší plynové kotelny o výkonu 10 MWt je již v běhu. Modernizace a dekarbonizace teplárenství ve výrobní lokalitě Elektrárny Prunéřov II zahrnuje kromě výše zmíněné plynové kotelny a propojení do Kadaně i výstavbu biomasového kotle, kogeneračních jednotek pro výrobu elektřiny a tepla a obnovitelných zdrojů.
Výstavba nové teplárny v Dětmarovicích
1. Regulační stanice plynu
2. Plynová kotelna
3. Kotel na biomasu
4. Krytá skládka paliva
5. Stanice úpravny vody
6. Centrální elektrická stanice
7. Plynové motory
8. Administrativní budova
V dubnu jsme oznámili vizi nové ekologičtější teplárny v Dětmarovicích i dohodu s Orlovou a Bohumínem na dlouhodobých dodávkách tepla pro téměř 15 tisíc domácností a během léta už byla výstavba zdrojů tepla v plném proudu. Prvním hotovým objektem bude ještě letos regulační stanice plynu. Výstavba biomasové kotelny a kotelny kogeneračních jednotek začne příští rok na jaře. V následujících dvou letech vyrostou v Dětmarovicích nové nízkoemisní zdroje: 8MWt biomasová kotelna, dvě 11MWt kogenerační jednotky a záložní a špičková plynová kotelna o výkonu 3 × 9 MWt. Nová dětmarovická teplárna zahájí provoz na konci roku 2026.
Vodní elektrárna na přehradě Pastviny mění 29tunový rychlouzávěr
Celých 86 let spolehlivě sloužil, ale jeho čas se v září tohoto roku naplnil. Původní 29tunový rychlouzávěr z roku 1938 kolegové za pomoci speciálního 230tunového jeřábu vyzdvihli k sešrotování. Obří bezpečnostní pojistka o rozměrech 5,6 × 3,7 × 1,9 metru je nýtovaná konstrukce s příměsí mědi. Zařízení schopné v případě nouze rychle zabránit vodě v přítoku na turbínu umí uzavřít prostor přivaděče za necelou půlminutu. Energetici mají tuto možnost např. při poruše strojů, když potřebují rychle uzavřít přítok vody, třeba aby pohyb soustrojí nezhoršoval poškození. Po rozřezání autogenem na několik dílů poputuje rychlouzávěr do kovošrotu. Nový o stejných rozměrech dorazí k usazení začátkem příštího roku. ČEZ pastvinskou elektrárnu pravidelně modernizuje, aby zvládala plnit i současné vyšší nároky na rychlou a spolehlivou dodávku bezemisní energie.
Letní univerzita – vstupenka pro práci v jaderné energetice
Návštěva zajímavých míst elektrárny, odborné přednášky nebo skok evakuačním rukávem. To jsou jen příklady z programu, který ČEZ připravil pro třicet tři mladých lidí z technických vysokých škol a univerzit. Během dvou týdnů čekaly vybrané vysokoškoláky tři desítky přednášek a prohlídek například kontrolovaného pásma, strojovny, havarijního řídicího střediska nebo Laboratoře radiační kontroly okolí. Sami energetici přitom potvrzují, že úspěšní absolventi mají velkou šanci najít v ČEZ následné uplatnění. Zajímavostí je rostoucí počet studentek, které se odborného programu a stáží účastní. Potvrzují tak trend, kdy za posledních pět let stoupl počet žen pracujících v jaderných elektrárnách o dvacet procent. Letošní univerzity se zúčastnilo osm studentek, tedy o čtyři více než loni.
ČEZ úsporný dům
V červnu jsme spustili akci pro naše zákazníky ČEZ úsporný dům. Během července odborná porota posoudila všechny přihlášené a vybrala 10 finalistů. A zájemců bylo opravdu hodně. Vybíralo se z 1 341 přihlášených domácností z celé České republiky. Rozhodnout o tom, kdo získá fotovoltaiku a tepelné čerpadlo od ČEZ Prodej v hodnotě až 600 000 Kč, jste mohli pomoci také vy. Hlasovalo se během celého srpna a v sobotu 7. září už mohl Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej (na fotografii), předat poukaz šťastné výherkyni, které během následujících měsíců technologie nainstalujeme. Ze všech platných hlasů vylosují organizátoři soutěže 11 výherců, kteří se můžou těšit na jednu z odměn. Pokud jste také hlasovali, sledujte webové stránky projektu.
Podívejte se na video z předání výhry.
Podporujeme sport pro každého
Oranžové handbiky a aplikace EPP přinesly přes 200 tisíc korun pro Českou olympijskou nadaci. Olympijský festival v Mostě, jehož partnerem byla i Skupina ČEZ, přilákal během 17 letních dní téměř 70 tisíc návštěvníků. Jeho hlavním cílem bylo přivést ke sportu děti a to se povedlo. Bezmála 40 procent z celkového počtu návštěvníků totiž byly děti do 12 let. O zpřístupnění sportu dětem, a to konkrétně dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí, dlouhodobě usiluje také Česká olympijská nadace. Nejen naši ambasadoři, ale i ostatní nadšenci pro ni v oranžovém přívěsu Nadace ČEZ na handbicích vyšlapali 101 980 tisíc korun. Dalších 100 tisíc korun vysportovali uživatelé aplikace EPP Pomáhej pohybem. Více než 200 tisíc korun tak putuje od Nadace ČEZ k dětem, jejichž rodičům chybí finanční prostředky na jejich sportovní aktivity, nebo k dětem z dětských domovů či v pěstounské péči.
Noční operace v Martinově: Elektromontéři vyměnili vadné izolátory
V rozvodně Martinov proběhla 24. srpna oprava vadných izolátorů velmi vysokého napětí, kterou museli elektromontéři provádět v beznapěťovém stavu. Při plánovaných opravách distribuční sítě se vždy snažíme o to, aby omezení dodávky pocítilo co nejméně zákazníků. V některých případech to ale možné není. Platí to tehdy, kdy z technického hlediska nelze převést určitou část sítě na jiný zdroj, jiné vedení nebo jinou rozvodnu. Samotná oprava vadných izolátorů, kterou kolegové zvládli během necelých tří hodin, pro elektromontéry ČEZ Distribuce není nijak výjimečná, výjimečný je ale její rozsah a nutnost nasadit na ni optimální kapacitu pracovníků, aby se doba vypnutí co nejvíce zkrátila. S ohledem na charakter odběrů v napájené oblasti padla volba termínu na noční hodiny. Kolegové z oddělení Elektrické sítě Lískovec (pracoviště Kunčice) provedli vypnutí a zajistili dostatečné osvětlení celé VVN části rozvodny. Na zajištěné pracoviště poté nastoupili elektromontéři sítí z oddělení Sítě Ostrava a Frýdek-Místek. Práce provádělo celkem 10 elektromontérů s 5 zdvihacími plošinami. Minutu po půlnoci byla rozvodna vypnuta a po necelých třech hodinách ji pracovníci uvedli zpět pod napětí se všemi vyměněnými izolátory.
Etika v praxi
Etika v praxi
Představujeme nový Etický kodex
Popisuje hodnoty, na kterých nám záleží.
Text: Michaela Procházková Foto: archiv ČEZ
Obchodní společnosti dnes čelí stále náročnějším výzvám, které vyžadují pevné hodnoty a jasná pravidla. Nový Etický kodex, který schválilo představenstvo ČEZ, představuje stabilní základ pro naše každodenní jednání a rozhodování. Je odrazem našeho závazku k integritě, odpovědnosti a respektu, které jsou nezbytné pro úspěch Skupiny ČEZ.
Etický kodex není jen formálním dokumentem. Jedná se o projev našeho závazku k férovému a odpovědnému podnikání. Představuje nástroj, který nás všechny vede k tomu, abychom jednali spravedlivě a čestně. Pomáhá nám vytvářet pracovní prostředí, kde každý z nás může přispět k dosažení společných cílů.
Společnými silami kultivujme prostředí, ve kterém pracujeme a podnikáme. Netolerujme porušování právních předpisů, vnitřních předpisů ani jednání proti etickým pravidlům.
Tomáš Pivoňka
ředitel útvaru audit a compliance
Dodržování těchto zásad přispívá nejen k našemu růstu, ale také ke společnému úspěchu celé Skupiny ČEZ. Plné znění Etického kodexu je dostupné na intranetu či webových stránkách a jeho prostudování je klíčem k tomu, abychom společně pokračovali v budování odpovědné firemní kultury.
→ Více informací najdete zde.
Rozhovor
Rozhovor
Michaela Chaloupková
Udržitelný rozvoj a sociální odpovědnost nejsou jen pojmy
Společnosti, které se zaměřují na ESG, nejenže plní svou společenskou odpovědnost, ale také získávají významnou konkurenční výhodu. Investoři, zákazníci a zaměstnanci stále více očekávají, že společnosti budou jednat eticky a udržitelně. Podnikání se dnes neomezuje pouze na zisk; důležité je nejen, kolik firmy vydělají, ale také jakým způsobem toho dosáhnou. Ve Skupině ČEZ tuto oblast již téměř rok řídí Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize Správa, kterou jsme požádali o rozhovor.
Autor: Ilona Vysoudilová Foto: Jiří Turek
Ve Skupině ČEZ jste zodpovědná už více než 15 let za udržitelnost a společenskou odpovědnost. Jak si stojíme?
Náš rozvoj a pokrok v oblasti udržitelnosti sledujeme a vykazujeme ve všech třech oblastech ESG: v oblasti životního prostředí – Environmental, v sociální oblasti – Social a v oblasti správy a řízení společnosti – Governance. Součástí naší dlouhodobé strategie Čistá Energie Zítřka jsou konkrétní cíle pro každou oblast. Jejich plnění sledujeme a vyhodnocujeme a také povinně reportujeme ve Zprávě o udržitelném rozvoji. Vynaložené úsilí a trpělivá práce nás všech přináší výsledky, splnili jsme i svůj komplexní cíl dostat se mezi 20 % společností celosvětově nejlépe hodnocených v ESG. Podrobně se o tom můžete dočíst právě ve zmíněné Zprávě o udržitelném rozvoji. Je to velmi zajímavé čtení o naší firmě, které ráda všem doporučuji.
Podívejme se na oblast, která je pro čtenáře nejspíš nejzajímavější a zastupuje ji ve zkratce písmeno S. Jaké jsou naše eskové priority?
S znamená Social – tedy sociální vztahy. V této oblasti se zaměřujeme na tři klíčové skupiny: naše zaměstnance, naše zákazníky a na komunity v regionech, kde působíme, tedy tam, kde máme například elektrárny nebo velká zákaznická centra. Mezi naše priority patří postarat se o všechny zaměstnance, kterých se dotkne plánovaný odklon od využívání uhlí v energetice, a udržet pozici nejatraktivnějšího zaměstnavatele. Směrem k našim zákazníkům bych vyzdvihla cíl digitalizovat klíčové zákaznické procesy do roku 2025 a dále tak zvyšovat kvalitu našich služeb. Péče o dobré vztahy a aktivní podpora lokalit, kde působíme, je naší prioritou dlouhodobě.
Ve VIZI 2030 je jedním z deklarovaných cílů dosáhnout 30% zastoupení žen v managementu. Není to až moc ambiciózní cíl, když celkový podíl žen v rámci Skupiny ČEZ je kolem 20 %?
Ano, je to velmi ambiciózní cíl. Intenzivně pracujeme na identifikaci a postupném odstraňování různých bariér, které u nás ženám v kariérním růstu a posunu na manažerskou pozici mohou bránit. Nabízíme ženám mentoringové programy, které se nám osvědčily a ženami jsou hodnoceny pozitivně. Velkým úkolem však je ženy pro práci u nás získat a přesvědčit je o tom, aby kariéru v energetice vůbec zvážily. A to už ve chvíli, kdy se rozhodují o studiu. Spolupracujeme s vysokými a středními školami, snažíme se v dívkách vzbudit zájem o studium technických oborů, ukazujeme jim, jaké možnosti uplatnění náš obor poskytuje. Tvrzení, že technika je hlavně pro kluky, je vlastně hluboce zakořeněný společenský stereotyp. A my se snažíme postupně ho měnit.
Mezi naše priority patří postarat se o všechny zaměstnance, kterých se dotkne plánovaný odklon od využívání uhlí v energetice, a udržet pozici nejatraktivnějšího zaměstnavatele.
Kromě rovného zastoupení mužů a žen věnujeme pozornost zaměstnancům se zdravotním postižením. Na jakých pozicích kolegy s tímto znevýhodněním zaměstnáváme? A nabízíme také specifické benefity určené přímo pro ně?
V roce 2023 pracovalo ve Skupině ČEZ na různých pozicích přes 580 zaměstnanců se zdravotním znevýhodněním. Termín osoba se zdravotním postižením je velmi široký pojem, nelze obecně říct, zda může nebo nemůže zastávat určitou konkrétní pracovní pozici. Způsobilost pracovat na dané pozici potvrdí definitivně zdravotní prohlídka, povinná pro všechny. Zaměstnancům se zdravotním postižením jsme navýšili osobní konto benefitů o tři tisíce Kč. Dále mohou všichni zaměstnanci, kteří mají závažné nebo dlouhodobé zdravotní komplikace, využít až dva dny placeného volna navíc – právě za účelem vyřízení potřebných formalit spojených se získáním statusu osoby se zdravotním postižením. Kolektivní smlouva nabízí řadu dalších benefitů, které jsou určeny všem zaměstnancům bez rozdílu. Mohou požádat o úpravu režimu práce, práci z domova, zkrácený pracovní úvazek, flexibilní pracovní dobu nebo sdílené pracovní místo. V loňském roce vznikla i zaměstnanecká skupina na podporu zdravotně postižených zaměstnanců. Jedná se o platformu, kde se mohou zaměstnanci neformálně sdružovat a akcentovat témata, která jsou pro ně zásadní.
Nezapomínáme ani na zaměstnance, kteří odešli do důchodu. Poskytujeme jim možnost zapojit se do Nadačního fondu SENIOŘI SKUPINY ČEZ nebo do Klubu důchodců. Jaký je o tento benefit, který se specializuje na společenský život seniorů, zájem?
Klub důchodců, který vznikl již v roce 1973, sdružuje bývalé zaměstnance mateřské společnosti ČEZ, a. s. Aktuálně má zhruba 1 600 členů a organizuje zejména setkání s vedoucími pracovníky našich provozů. Zaměstnanci vybraných dceřiných společností se zase mohou stát beneficienty Nadačního fondu SENIOŘI SKUPINY ČEZ. I ten pořádá pro své členy pravidelná setkání, většinou spojená s nějakou kulturní akcí. Navíc posílá vánoční balíčky s drobnými dárky. Ke konci roku 2023 jsme u fondu evidovali přes 2 700 beneficientů. Cílem těchto akcí je hlavně poskytovat účastníkům příležitost potkávat své bývalé kolegy a předcházet tak jejich případné sociální izolaci. Řada z nich se nicméně stále o energetiku živě zajímá, takže jim rádi poskytneme informace o trendech či nejnovějších technologiích v provozech, kde dříve pracovali.
V rámci dekarbonizace energetiky se postupně plánuje uzavírání uhelných elektráren, tepláren a dolů. Víte, kolika zaměstnanců se odchod od uhlí dotkne? Jak se postaráme o dotčené zaměstnance v těchto lokalitách?
Do dekarbonizace investujeme ročně miliardy korun, mimo jiné například do rekultivace dolů a vyčištění brownfieldů elektráren, kde budeme rozvíjet jiné druhy podnikání. V nových provozech mohou najít uplatnění lidé, kteří v elektrárnách nebo dolech už nebudou potřeba. Odchod od uhlí se dotkne 4 400 lidí, tedy 14,5 procenta z celkových zhruba 30 tisíc zaměstnanců. Naším cílem je všem dotčeným zaměstnancům zajistit převedení na jinou práci, přeškolení a rekvalifikaci nebo kompenzace. Malý test jsme uskutečnili ve Dvoře Králové, kde jsme uhelný zdroj nahradili zdrojem na biomasu. Z původních 40 zaměstnanců se polovina přeškolila a zůstala, další část odešla do naší elektrárny Poříčí a na trh práce zamířili jen čtyři lidé.
Odklon od uhlí neovlivní jen naše zaměstnance z elektráren a dolů. Značný dopad bude mít i na naše dodavatele a vůbec na celé lokality, které byly s těžbou a energetikou postavenou na uhlí dlouhodobě spojené. Se všemi průběžně a otevřeně komunikujeme, abychom jim umožnili se co nejlépe na novou situaci připravit.
Spustíme unikátní projekt „Tváří v tvář – nejste na to sami!“. Cílem tohoto projektu je poskytnout našim zaměstnancům potřebnou pomoc při řešení a zvládání náročných situací ve vztazích nebo při výchově dětí a přispět tak k jejich větší celkové pohodě a spokojenosti.
Proč je tolik důležité věnovat pozornost rovným příležitostem?
Jsem přesvědčená o tom, že poskytování rovných příležitostí a podpora rozmanitosti a inkluze jsou přirozeným způsobem inovativního a udržitelného podnikání. Ve Skupině ČEZ přistupujeme ke všem zaměstnancům stejně, pokud jde o jejich práva a důstojnost, a snažíme se budovat takové prostředí a podmínky, které umožní lidem realizovat se a naplnit jejich individuální potenciál.
Jaké aktivity v rámci diverzity a inkluze pro zaměstnance ve Skupině ČEZ zajišťujeme?
Každý rok v květnu v rámci mezinárodního měsíce diverzity pořádáme semináře a workshopy na různá témata, kterých se zaměstnanci mohou účastnit. Mohou se zapojit i do řady charitativních akcí, které probíhají celý rok. Velkou část našich aktivit dále představuje podpora zaměstnaneckých skupin. Z iniciativy zaměstnanců vznikla výše zmíněná skupina na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením nebo znevýhodněním (OZP), dále skupina neformálně pečujících, skupina rodičů s názvem Rodičovská energie a skupina LGBT+ lidí. V průběhů léta došlo k setkáním leaderů všech zaměstnaneckých skupin. Více se o činnosti skupin můžete dozvědět na intranetu v sekci věnované diverzitě a inkluzi. Ráda bych zmínila i networkingový komunikační kanál Women Power určený ženám ve Skupině ČEZ. Pokud se chcete připojit, kontaktujte prosím kolegyni Petru Junger.
Které další iniciativy podporujeme?
V roce 2014 jsme byli jedním z prvních signatářů Evropské charty diverzity v České republice. V souladu s Chartou diverzity se zavazujeme udržovat pracovní prostředí otevřené všem bez ohledu na jejich pohlaví, rasu, barvu pleti, národnost, náboženství, zdravotní postižení či věk. Nedávno jsme se také stali signatářem Charty proti domácímu násilí a společně s dalšími firmami usilujeme o pomoc obětem násilí z řad vlastních zaměstnanců. Podle veřejných statistik se každá pátá žena někdy setkala s fyzickým nebo sexuálním násilím. V mnoha případech jsou ale oběťmi i muži. Připojením k Chartě proti domácímu násilí se zavazujeme například k osvětě a zvyšování povědomí o této problematice, k zavedení procesů, které umožní efektivně reagovat na situace, kdy je někdo z kolegyň nebo kolegů ohrožen domácím nebo genderově podmíněným násilím, či ke spolupráci s organizacemi, které poskytují služby pro oběti. V současné době již připravujeme první školení Akademie proti domácímu násilí, workshop a vydání návodu, jak v kontextu pracovního prostředí v takové životní situaci postupovat.
Co ještě pro zaměstnance chystáme?
Na konci září spustíme unikátní projekt „Tváří v tvář – nejste na to sami!“. Cílem tohoto projektu je poskytnout našim zaměstnancům potřebnou pomoc při řešení a zvládání náročných situací ve vztazích nebo při výchově dětí a přispět tak k jejich větší celkové pohodě a spokojenosti. Jedná se o možnost konzultace s profesionály a zkušenými průvodci v bezpečném a anonymním prostředí. Startujeme také spolupráci s organizací Czechitas, díky které budeme svým kolegům a kolegyním, kteří se vracejí z mateřské nebo rodičovské dovolené, nabízet vzdělávání v digitálních technologiích.
Do oblasti Správa a řízení společnosti, tedy Governance, patří mimo jiné i prosazování etických hodnot. Jak je propagujeme?
Na etické jednání klademe velký důraz. Po několika letech jsme aktualizovali Etický kodex Skupiny ČEZ, který určuje, jak by se měli všichni, kdo jsou součástí Skupiny ČEZ, chovat. Základní verze, Desatero Etického kodexu, které je přílohou tohoto vydání časopisu, shrnuje nejdůležitější zásady týkající se vztahů se zainteresovanými stranami, tedy akcionáři, zákazníky, zaměstnanci a dalšími. Etický kodex je závazný pro všechny zaměstnance, je důležité být s ním seznámen a dodržovat jeho zásady. Naše etická pravidla zahrnují i spolupráci s dodavateli i obchodními partnery, pravidla promítají konkrétní požadavky do Závazku etického chování, který je součástí smluv s dodavateli a je veřejně dostupný na našich webových stránkách.
V létě se naplno rozběhl projekt relokace pražské centrály. Zaměstnanci se budou časem přesouvat do nového místa. Už víte, kam a kdy? Jaký je důvod stěhování?
Důvody k relokaci centrály jsou zásadní. Pro budovy, ve kterých nyní sídlíme, nám bude končit nájemní smlouva, a navíc musí projít podstatnou rekonstrukcí a modernizací. V rámci přesunu centrály je v plánu přemístit všechny zaměstnance, kteří mají místo výkonu práce v Praze. O lokalitě nového sídla vedeme jednání, jakmile budou ukončena, nové místo zaměstnancům řekneme. Na projektu intenzivně pracujeme a budeme průběžně a včas informovat o všem důležitém.
Pod pokličkou
Pod pokličkou
Vítr v mapách
Jak se vybírá místo, kde by mohla stát větrná elektrárna? Co všechno v tom hraje roli? Nahlédněte pod pokličku práce analytika společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Davida Petráka, který pomocí různorodých dat, mapových podkladů, meteorologických modelů, ale i terénních průzkumů hledá v mapách bílá místa. No místa… spíš bílé tečky, kde by šlo větrné elektrárny postavit. Tím to ale zdaleka nekončí.
Text: Lucie Ehrlichová Foto: Petr Hejna
↑ David Petrák a jeho kolegyně Soňa Glausch nad mapovými podklady.
Hrají všemi barvami, a jak se jejich vrstvami proklikáváme, mění odstíny. Takové jsou interaktivní mapy, které vytváří David Petrák. Slouží k rozhodování o tom, v jakých lokalitách by se dalo uvažovat o výstavbě větrných elektráren. Důležitá jsou přitom ta prázdná, bílá místa. Těch tu ale nenajdete moc. Mapa se musí hodně přiblížit, abyste takové místo vůbec viděli. „O výstavbě větrných elektráren se dá uvažovat na ploše zhruba jednotek procent rozlohy daného kraje,“ říká David Petrák. O tom, kde může větrná elektrárna stát, rozhoduje celá řada aspektů. Sběr a analýza podkladů na každý projekt zaberou Davidovi asi dva měsíce a má běžně až 60 verzí. „Do map promítám všechny faktory a tvrdá data, která musíme respektovat. Jsou to chráněná území, ochranná pásma a výskyt zvláště chráněných živočichů, ale i letové koridory v různých letových hladinách, armádní radary, rychlost větru a dostupnost distribuční soustavy,“ vysvětluje David. Ne všechny informace jsou veřejně dostupné. Některé patří do kategorie tajných, což jsou armádní data, jiné kupujeme. „Využíváme data z několika evropských modelů a nakupujeme také data z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky,“ dodává David.
Vše hodíme do mixéru zvaného GAP analýza
Každá položka v mapě dostává svoji váhu. Ta pomáhá odlišit důležité od méně důležitého, konfliktní od nekonfliktního, pomáhá najít příležitosti. Co si pod tím představit? „V této fázi jdeme více do detailu. Například v kategorii výskytu zvláště chráněných živočichů hraje roli to, zda se jedná například o druh ptáka, který je pro výstavbu větrných elektráren jednoznačnou stopkou, nebo nějakého jiného živočicha, kterého větrná elektrárna na životě nijak neomezí. Nižší váhu mají také hospodářské lesy po kůrovcové kalamitě, které se mohou pro výstavbu větrných elektráren do budoucna, a pokud k tomu vznikne odpovídající legislativní rámec, dobře využít,“ vypočítává David. Následuje ekonomická analýza. „Pro tu připravujeme detailní informace o meteorologii a proudění větru a celkově fyzice atmosféry. Ty jsou totiž naprosto klíčové pro výběr technologie, tedy pro výkon turbín a výšku elektráren v dané oblasti. Do podkladů také patří podrobná data o dostupnosti distribuční sítě. „Paradoxně lokality vhodné pro výstavbu větrných elektráren jsou často v místech, kde je distribuční síť poddimenzovaná a rozvodny poměrně daleko,“ řekl David Petrák. Všechno do sebe musí zapadat a musí to finančně vycházet.
Představte si to…
Výsledkem všech analýz je návrh konkrétního projektu větrné elektrárny. Na řadu přichází vyjednávací týmy, které kontaktují starosty a zastupitele obcí s nabídkou spolupráce. Jsme tedy opět na začátku. „Pohybujeme se ve vysoce konkurenčním prostředí. Směrem k obcím si ale budujeme pověst spolehlivého a důvěryhodného partnera, který jim nabízí spoluvlastnictví větrných elektráren. Mohou tak ovlivnit, jak bude finální projekt vypadat, a mohou z něj mít i prospěch,“ říká Kateřina Bičáková, generální ředitelka společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje. I přesto jsou vyjednávání o výstavbě větrných elektráren zdlouhavá a náročná. Někde jsou jim lidé víc nakloněni, jinde méně. Spolupráce s místními je výhodou. Pomáhají nám udělat si lepší představu, co je pro ně akceptovatelné a co nikoliv. „Jezdím na místa potenciálních projektů, fotím okolí od návsi, od kostela, rybníka, zkrátka ze všech možných úhlů. Potřebuji vědět, kam a kudy chodí lidé na procházky, ke které části krajiny mají sentimentální vztah. To jsou všechno velmi důležité informace, na základě kterých se návrh větrné elektrárny ještě dále upravuje. A pokud to pořád ekonomicky vychází, připravím na jednání se zastupiteli a občany vizualizaci. Jsme tak naprosto transparentní,“ říká David Petrák. Tým ČEZ Obnovitelných zdrojů má za sebou více než 200 jednání s obcemi. Vizualizace pomáhají občanům představit si, jak by větrná elektrárna mohla ve skutečnosti vypadat.
Zajímavosti
● Development větrných elektráren v České republice trvá za současného legislativního nastavení 7 až 10 let.
● Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje se dosud dohodla na spolupráci již s bezmála dvaceti obcemi na společném rozvoji větrných projektů o celkovém výkonu přes 200 MW.
● Nejdál se posunula příprava větrného parku v obci Zátor v Moravskoslezském kraji. Bude mít celkem velký výkon, 7 turbín vyrobí až 30 megawattů. Aktuálně probíhá změna územního plánu a příprava EIA (posouzení vlivu na životní prostředí).
● V České republice v současné době probíhá development větrných elektráren o výšce rotoru 130–150 metrů a celkovou výškou 200–250 metrů. Počítáme s jednotkovým výkonem 4,5–6 MW.
Tým
Tým
Kreativita do personalistiky nepatří. Nebo ano?
Mysleli jste si, že personální útvary jsou nuda v Brně (tedy v Ostravě), mzdy se zpracovávají na stisknutí tlačítka a v kancelářích sedí znuděné kolegyně odpočítávající minuty do konce pracovní doby? Nenechte se mýlit, v Domě energetiky nic z toho rozhodně neplatí.
Text: Karolina Krafková Foto: Aleš Krecl
↑ Na fotografii zleva: Kateřina Jendřejková, Soňa Měkýšová, Renáta Tkačová, Věra Krmášková, Jana Dudášová
Dům energetiky má něco do sebe... Zvenku i zevnitř. Klasicistní styl, keramické fasády a spousta velkých oken ke specifickému kouzlu Ostravy patří, a pokud byste se dostali do uzavřených prostor útvaru personální služby SKČ, žasli byste i nad historickým osvětlením a stovkami skleněných, zkumavky připomínajících instalací na stropě. Pokud nemáte pro tenhle styl slabost, možná by vás napadlo, že se tady zastavil čas. Ale tým Soni Měkýšové vás hodně rychle vyvede z omylu. Tahle parta personalistů tak trochu fušuje do řemesla právníkům i ajťákům, a ještě se u toho zvládá srdečně smát a nenechá se vykolejit ani častými a na implementaci náročnými legislativními změnami.
Personalistická administrativa a legislativa jsou mi známé asi jako teorie superstrun, a proto se trochu bojím, o čem si budu s kolegyněmi povídat. Jejich vřelé přivítání mě takových obav ale hned zbaví a já si vzápětí slíbím, že do Ostravy musím při nejbližší příležitosti zase přijet. V zasedačce se se mnou sešla manažerka celého útvaru Soňa Měkýšová, její tři vedoucí Jana Dudášová (podpora řízení procesů BO), Renáta Tkačová (zaměstnanecké vztahy), Kateřina Jendřejková (mzdy a benefity SKČ) a metodička podpory řízení procesů back office Věra Krmášková. Celkem mají personální služby 48 zaměstnanců, z toho pouze jediného muže. No, vlastně dva... Na dveřích kanceláře, kterou se prochází do zasedací místnosti útvaru, je uvedeno jméno „Mr. Albert“. Nikoho, komu by jméno mohlo patřit, ale nevidím...
Personální služby SKČ zpracovávají osobní, personální a mzdová data zaměstnanců včetně dokumentace cca 16,5 tisíce zaměstnanců 12 společností Skupiny ČEZ. Zajišťují služby v oblasti zdravotní péče o zaměstnance, výpočet mezd a poskytují benefity, např. příspěvky zaměstnavatele na penzijní připojištění, životní pojištění, e-stravenky a čerpání osobního účtu prostřednictvím cafeterie. Prostřednictvím kontaktní linky poskytují zaměstnancům poradenství v uvedených oblastech. Ročně navíc projdou asi 20 externími kontrolami a pravidelným účetním auditem.
Tisíce dokumentů a záhada jménem Albert
V dnešní době plné informací o digitalizaci, automatizaci a robotizaci asi není překvapením, že i v personálních službách nějaká ta technologie práci usnadňuje. Této problematice se v Ostravě dlouhodobě věnují v rámci projektu Bezpapírová personalistika. „Nástrojem oboustranné komunikace mezi námi a zaměstnanci je po generační obměně SAP především nový portál Work Zone, který je také od letošního roku dostupný zaměstnancům v mobilním telefonu. Z toho mám velkou radost, protože to opět posouvá naše technické možnosti v poskytování personálních služeb zaměstnancům Skupiny. Všechny svoje náměty sdílíme a hledáme řešení s kolegy v rámci útvarů personalistika a ČEZ ICT Services,“ říká manažerka útvaru Soňa Měkýšová. Personalisté v Ostravě totiž zpracují ročně zhruba 60 tisíc dokumentů, které digitalizují, přiřazují ke konkrétním zaměstnancům a zařazují do jejich osobních složek. A tak před pěti lety vznikl onen tajemný Albert: robotický kolega s vlastním korporátním jménem (kpjm), uživatelskou rolí v SAP a virtuálním pracovním místem.
Celá myšlenka přišla díky sdílení dobré praxe, kdy se byly personalistky podívat na schopnost robota číst a zpracovávat údaje z faktury. A právě kvůli zmíněnému skenování obrovského množství dokumentů na sebe nenechaly nápady dlouho čekat. Mluvíme ale o době před pěti lety, kdy technologie (tzv. RPA – robotická automatizace procesů) nebyla natolik dokonalá a v prostředí Skupiny ČEZ byla vcelku neznámá. Bylo například potřeba vytvořit zvláštní zápatí našich dokumentů tak, aby z nich uměl robot číst a správně přiřazovat dokumenty, na které máme dnes náhled už ve Work Zone. „Naše kroky v oblasti elektronizace jsou hodně ovlivněny legislativou. Ne vše lze řešit jednoduše a bez papíru, jak bychom si všichni přáli. I přesto v současné době pracujeme na celé řadě procesních a technických změn, které budou během následujících měsíců postupně implementovány, a věřím, že nás posunou ještě blíže k moderní, bezpapírové personalistice,“ upřesňuje Věra Krmášková.
„Nástrojem oboustranné komunikace mezi námi a zaměstnanci je po generační obměně SAP především nový portál Work Zone, který je také od letošního roku dostupný zaměstnancům v mobilním telefonu.“
Soňa Měkýšová
Nejnovější Albertovy počiny
V srpnu, kdy jsem kolegyně v Ostravě navštívila, za sebou měly pilotní rozesílku výplatních lístků na soukromou mailovou adresu kolegům, kteří nemají přístup do Work Zone. Tahle první vlaštovka byla určená 209 zaměstnancům, v září rozšíří tuto skupinu stipendisté a cílem je co nejdříve využívat distribuci mailem u všech, kterým se dosud výplatní lístky tisknou, balí do obálek a posílají poštou. Protože se to netýká jen výplatnic, ale i potvrzení daně z příjmu a evidenčních listů. „To už ale mluvíme o doporučených dopisech, tedy vyšších nákladech a nepohodlí pro obě strany. Jen za ČEZ Prodej je to přes tisíc zaměstnanců pracujících na dohodu, kterým chceme odeslat zaheslované soubory na soukromé mailové adresy,“ vysvětluje Jana Dudášová. Ta má v týmu kolegu, který umí skriptovat, a Alberta tak učí velmi rychle novým věcem. Vše se děje ve spolupráci a s podporou kolegů z útvaru HR IS a benefity z personalistiky a ČEZ ICT Services. Legislativní změny jsou čím dál častější a komplikovanější, a je proto třeba reagovat rychle. V sázce totiž není jen zahlcení prací, ale i postihy od úřadů...
Lucie Macošková z podpory řízení procesů s kolegyní Monikou Gajdošovou z kontaktního centra personálních služeb
Využití umělé inteligence? Kvůli legislativě nevypadá reálně
„Doba je velmi dynamická, zákony se mění rychle a bez technické podpory není naše práce už skoro myslitelná,“ uvádí téma Soňa Měkýšová. „Nejdřív změny nastudujeme, pak se v týmu sejdeme, začneme zjišťovat rozsah dopadu na naše činnosti, jaké máme možnosti časové, technické, personální, a následně rychle vymýšlíme, co s tím a s jakou technologií.“
V současné době se hodně hovoří o využití umělé inteligence. Je to něco, v čem kolegyně do budoucna vidí příležitost, nicméně prozatím touto cestou nejdou. „Při svých činnostech totiž pracujeme s velkým množstvím různorodých legislativních povinností, individuálně posuzujeme žádosti a požadavky zaměstnanců, získáváme právní stanoviska nebo doplňující výklady kontrolních institucí,“ vysvětlují Renáta Tkačová a Kateřina Jendřejková. Vzápětí se ale s kolegyněmi shodují na tom, že se díky tomu nikdy nenudí a každý den je jiný a zajímavý. I díky dotazům, které k personalistům přicházejí každý den od nás ostatních...
Kontaktní centrum personálních služeb
První „růžové formuláře“ jsme digitálně podepisovali na začátku roku 2018. Vzpomínáte? Znamenalo to velké ulehčení pro nás všechny, ale pojila se s tím očekávatelná smršť dotazů, na kterou bylo připraveno Kontaktní centrum personálních služeb. To má nejvíce napilno právě začátkem roku nebo pokaždé, když se spustí nějaká větší změna či kampaň (například elektronické stravenky, očkování proti chřipce nebo převzetí elektronických mzdových dokumentů). V tomto období vyřídí kolegyně stovky telefonátů. V letošním roce bylo Kontaktní centrum v pohotovosti při implementaci velké změny s dopadem na zaměstnance se smluvní mzdou. Ti měli letos poprvé připravenou smlouvu o individuálních podmínkách odměňování ve Work Zone k elektronickému podpisu. A že nám kolegyně pokaždé ochotně a trpělivě pomohou, víme asi všichni. Mimochodem jedna z kolegyň dokonce jako poděkování kdysi dostala básničku.
Kreativní mzdová referentka?
V průběhu celého rozhovoru i focení se kolegyně hodně smály, doplňovaly, diskutovaly. Mluvily o tom, jak náročná je pro ně každá legislativní změna, kterou si musí prostudovat a pak na ni rychle a efektivně reagovat. „Naši práci definují postupy, pravidla, legislativa a technické možnosti. Taková mzdová nebo personální referentka nemůže být moc kreativní. Na druhou stranu ale nechceme, aby naši lidé sklouzli ke stereotypu, podporujeme je, aby přicházeli s podněty a náměty na zlepšení našich činností nebo služeb vůči zaměstnancům. Aktivně rozvíjíme formální i neformální týmovou spolupráci. Potkáme se například po práci na bowlingu nebo u soutěžního kvízu. Tři roky po sobě jsme týmově dobrovolničili v zoo. Počátkem července jsme vyhlásili akci Léto v pohybu, do které se přihlásilo 20 zaměstnanců, sestavili jsme tým v EPPce a během letních prázdnin jsme nasbírali více než 60 tisíc bodů na charitativní projekty. I díky těmto akcím a vzájemnému neformálnímu poznávání se na sebe navzájem můžeme v hektických a náročných dobách opravdu spolehnout,“ vysvětluje Soňa Měkýšová a zároveň prozrazuje, že během podzimu budou v útvaru spouštět týmovou vzdělávací hru, kterou si s kolegyněmi tematicky vymyslely, připravily a samy organizují. A pak že personalista nemůže být kreativní...
Máte k personalistice dotaz?
Každý všední den od 8 do 16 hodin můžete zavolat nebo napsat kolegyním z Kontaktního centra.
Telefon: 962 1222 (interní)
nebo +420 592 111 222Mail: info_personalnisluzby@cez.cz
Kontaktní centrum personálních služeb
Nedostanete se pomocí odkazu na intranet z vašeho mobilu? Pak asi nemáte nainstalovaný Portál společnosti, díky kterému budete mít v telefonu celý intranet, Work Zone i pracovní mail a dokumenty. Návod k instalaci najdete na ploše svého pracovního počítače v záložce Návody nebo na intranetu.
Mezi námi
Mezi námi
Co bychom měli vědět o sdílení
Jistě už jste slyšeli o sdílení elektřiny. Možnost sdílet elektřinu z vlastní výrobny se kromě bytových domů týká také domácností, firem nebo energetických komunit a zájemci se mohou registrovat od 1. srpna. Se sdílením se pojí řada otázek a někdy i nereálných očekávání. Do tématu i aktuální situace vás uvedou dva kolegové, jejichž pracovní týmy se sdílení intenzivně věnují, aby zajistili zákazníkům ČEZ Distribuce a ČEZ Prodej co nejlepší služby.
Text: Kateřina Militká Foto: Petr Hejna
Michal Jindra
vedoucí odboru Řízení rozvoje obsluhy, ČEZ Distribuce
Michal rád tráví volný čas s rodinou, má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří deskové hry, četba, jízda na kole, snowboarding a snowkiting.
Co by měli kolegové vědět ohledně sdílení?
Při sdílení elektřiny je důležité, aby vyrobená a sdílená elektřina byla zároveň spotřebována ve stejném 15minutovém intervalu. Odběrné místo zapojené do sdílení tedy musí být, stejně jako vlastní výrobna, osazeno průběhovým elektroměrem. Naměřené hodnoty se přenášejí do Elektroenergetického datového centra (EDC), které spočítá dopady sdílení do celkové spotřeby. EDC registruje účastníky sdílení a jejich zapojení do skupin sdílení elektřiny. Každé odběrné místo přitom může být registrováno pouze v jedné skupině sdílení. Pro sdílení nejsou potřeba žádné technické úpravy, kromě přípravy odběrného místa (elektroměrového rozvaděče) na instalaci průběhového elektroměru. To zákazníky někdy překvapí a někdy příprava vyžaduje i určité investice a náklady na straně zákazníka. Pokud však nemůžeme průběhový elektroměr osadit, zákazník nemůže vstoupit do sdílení.
Jak jste se na sdílení připravovali a co bylo nejnáročnější?
ČEZ Distribuce je společně s dalšími distributory a ČEPS spoluvlastníkem EDC. Zároveň je dodavatelem portálu pro EDC. Na sdílení jsme také museli připravit svoje interní systémy. To byly dva velké projekty vrcholící před spuštěním sdílení. Zákazníci nás už v předstihu kontaktovali a chtěli informace, přijali jsme proto potřebná opatření v Kontaktním centru a upravili svoji virtuální asistentku EMU, vytvořili jsme také novou sekci o sdílení na našem webu a pořádali informační webináře jak pro zákazníky, tak pro přibližně 700 našich kolegů. Zároveň jsme spolu s kolegy z provozu řešili především dostatek elektroměrů i kapacity pro jejich osazení.
Kolik zájemců o sdílení jste během prvního měsíce zaregistrovali?
Během prvního měsíce se v EDC registrovalo přibližně 8 000 zájemců o sdílení, což je v souladu s našimi scénáři. Jsme připraveni všem zákazníkům instalovat elektroměr s průběhovým měřením ve standardních lhůtách, které se dnes pohybují v rozsahu 1-3 týdny, podle součinnosti a připravenosti zákazníků. Náběh žádostí je postupný. Nyní probíhají registrace převážně malých skupin. Počítáme, že municipality a větší celky se na vstup do sdílení teprve chystají. Řešíme také současné portfolio zákazníků, kteří již elektřinu začali sdílet dříve v původním systému pro bytové domy. Ti se musí do 31. prosince 2024 přeregistrovat do sdílení k EDC, jinak jim sdílení elektřiny od nového roku podle zákona budeme muset ukončit.
Tomáš Mattas
manažer odboru Správa smluvních vztahů ČEZ Prodej
Tomáš ve volném čase rád sportuje a záběr jeho oblíbených sportů je široký. Nejraději má fotbal, házenou a beachvolejbal. Rád také tráví čas s rodinou a přáteli.
Máte pro kolegy nějakou praktickou radu ke sdílení z pohledu ČEZ Prodej?
Sdílení aktuálně poskytujeme v MŮJ ČEZ skupinám s jednou výrobnou a nejvýše 10 odběrnými místy. Svým klientům rádi pomůžeme vyřídit vše potřebné. Předpokladem je, aby všechna odběrná místa ve skupině měla uzavřenou smlouvu na dodávku s ČEZ Prodej. V takovém případě registraci do informačního systému EDC zdarma klientům zajistíme. Po vyplnění údajů v MŮJ ČEZ připravíme návrh smlouvy o zajištění registrace výrobny a o poskytování dalších služeb v souvislosti se sdílením elektřiny. Smlouvu si může každý prostudovat a případně uzavřít přímo v MŮJ ČEZ. Sdílet elektřinu je možné po dokončení registrace v informačním systému EDC, která se skládá z několika kroků. Pro všechny strany je to nové, také na straně ČEZ Distribuce jsou v některých případech potřeba určité kroky, jako je osazení průběhového měření. I proto je nutné počítat s tím, že celý proces registrace může trvat až několik týdnů. Informace o sdílení elektřiny najdou všichni zájemci na webových stránkách ČEZ Prodej v horní navigační liště pod záložkou Nová energetika, kde byla vytvořena stránka věnovaná Sdílení elektřiny.
Kolik zájemců už ČEZ Prodej pomohl zaregistrovat, kolik zákazníků se na ČEZ Prodej v této záležitosti obrací?
Rád bych zmínil, že ČEZ Prodej je prvním dodavatelem, který tuto službu pro své klienty zdarma zajišťuje. Naším cílem je celý proces klientům co nejvíce usnadnit. Aktuálně (k datu uzávěrky časopisu) evidujeme více než 90 skupin se zájmem o sdílení, 2 skupiny jsou již schválené s platností od 1. září 2024. Nejčastěji se jedná o klienty, kteří mají více odběrných míst a sdílejí sami sobě, popřípadě v rámci rodiny. Takových je asi 70 %. Legislativní limit je stanoven až na 5 výrobních a až 6 sdílených spotřebních míst, a do budoucna chceme tedy rozšířit skupiny, které můžeme pomoci zaregistrovat, a pokrýt celou škálu možností.
Co konkrétně zajišťuje váš tým? Co v této souvislosti aktuálně řešíte?
Front office nám předává všechny požadavky ohledně sdílení, zájemci si také sami mohou zadat požadavek v MŮJ ČEZ. Ve chvíli, kdy klient vše potřebné vyplní, podepíše smlouvu, odešle, informace se zanesou do systému. Následné kroky na základě požadavků provádíme prozatím manuálně, dílčí operace nám pomáhají zpracovávat kolegové z týmu robotizace a automatizace. Když máme veškerá data, vstupujeme na portál EDC v roli dodavatele a skupiny sdílení jakožto jejich správce registrujeme. Ve sdílení elektřiny vidíme do budoucna velký potenciál a chtěli bychom ho zpřístupnit co největšímu množství našich zákazníků. Proto se snažíme proces dále rozšiřovat a zjednodušovat. S kolegy z ČEZ Distribuce dále diskutujeme o možnostech automatizace procesu, to je určitě také příležitost pro další rozvoj.
Cílem ČEZ Prodej je co nejvíce usnadnit proces registrace ke sdílení našim zákazníkům.
U zákazníka
U zákazníka
Solární revoluce na střechách a ambiciózní plány do budoucna
ČEZ ESCO navázalo strategickou spolupráci s největším evropským developerem, vlastníkem a provozovatelem logistických a průmyslových nemovitostí.
Text: Petra Kollerová Foto: Archiv ČEZ ESCO
↑ Elektrárna v Nupakách vznikla na střechách logistických budov na ploše přes 8 422 metrů čtverečních a ročně vyrobí 1,94 GWh bezemisní elektřiny – to odpovídá spotřebě více než 550 běžných domácností.
První fotovoltaickou elektrárnu pro společnost CTP o výkonu 2 MW zprovoznilo ČEZ ESCO na střeše CTParku Prague East v Nupakách nedaleko Prahy začátkem letošního roku. Celkem nainstalují kolegové z naší zelené dcery pro zákazníka v tomto roce 9 MW střešních fotovoltaik a v dalších instalacích budou pokračovat i v roce 2025. Aktuálně probíhají jednání o výstavbě v lokalitách Humpolec, Nový Jičín, Mladá Boleslav a rozšíření v Nupakách, Brně a Ostravě o celkovém výkonu přes 11 MW. Solárními elektrárnami to ale zdaleka nekončí. Díky dobré zkušenosti z výstavby fotovoltaik ČEZ ESCO již nyní pracuje na velkém projektu instalace vzduchotechniky a jedná se zákazníkem o dalších společných projektech, do kterých se zapojují i dceřiné společnosti napříč celou skupinou ČEZ ESCO.
Na vlně udržitelnosti
„Intenzivně jednáme nejen o pokračování ve výstavbě fotovoltaik, ale i o spolupráci v oblasti jejich servisu. Velký potenciál vidíme také na poli elektromobility nebo energetických řešení pro budovy, jako jsou například dodávka vnitřního a vnějšího osvětlení, vzduchotechnika nebo energetický management. Naše dceřiná společnost AZ KLIMA už na jaře zahájila velký projekt instalace vzduchotechniky, chlazení a topení pro CTP v průmyslové zóně Blučina. Od dubna pro zákazníka zajišťujeme také sdílení elektřiny z jeho fotovoltaik do všech jeho odběrných míst zapojených do sdílení, která tak mají zaručenou dodávku zelené elektřiny,“ vysvětluje Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.
CTParky najdete v deseti evropských zemích včetně České republiky, kde má společnost 57 parků, které zahrnují průmyslové a logistické haly včetně administrativního a dalšího zázemí. Svým nájemcům, kterých je jen v České republice přes 600, nabízí prostory i oblast korespondující s jejich potřebami. Řada klientů CTP jsou firmy, mnohdy nadnárodní, které musí plnit ESG závazky, je pro ně tedy zásadní mít zázemí v udržitelné budově.
Pro CTP je udržitelnost dlouhodobým příběhem, kterému se společnost věnuje už řadu let. Stále v něm pokračuje a využívá nejnovější procesy, materiály a technologie, aby mohla svým klientům nabídnout co možná nejudržitelnější parky. Společnost certifikuje všechny nové budovy podle prestižní certifikace udržitelnosti BREEAM na úrovni „velmi dobré“ nebo vyšší a dosáhla hodnocení ESG se zanedbatelným rizikem od Sustainalytics.
Společně za odvážným solárním plánem
V rámci solárního plánu CTP od roku 2020 zajišťuje, aby všechny její průmyslové a logistické budovy byly připravené na instalaci solárních zařízení.
„Naším dlouhodobým cílem je vytvořit zcela energeticky nezávislé průmyslové parky, kde veškerá energie spotřebovaná na místě vzniká v parku a přebytečná energie je dodávána do místní lokální distribuční sítě na podporu sousedních komunit. Instalace všech solárních střech v českém portfoliu CTP je součástí této strategie,“ uvádí Jakub Kodr, obchodní ředitel a jednatel CTP CZ, a dodává: „V rámci našeho dlouhodobého solárního plánu chceme do roku 2030 vybudovat jen v České republice kumulovaný instalovaný výkon 250 až 300 MW. Je skvělé, že můžeme spolupracovat s takto zkušeným a silným partnerem, jako je ČEZ ESCO, a společně nejen realizovat FVE, ale také přicházet s novými a inovativními řešeními.“
Prvních 9 MW fotovoltaik a velký projekt vzduchotechniky
Aktuálně už ČEZ ESCO instalovalo fotovoltaiky v pěti lokalitách zákazníka. Za rok vyrobí 9 GWh elektřiny a CTP díky nim ušetří téměř 4 500 tun emisí CO2. Kromě výše zmíněné střešní fotovoltaiky v Nupakách už stojí solární elektrárny v Chrášťanech u Prahy, v Cerhovicích ve Středočeském kraji, v Hradci Králové, Brně a dokončuje se fotovoltaika o výkonu 2,5 MW v Ostravě-Hrabové. Všechny fotovoltaiky jsou dodávané na klíč, ČEZ ESCO zajišťuje vše od projektování přes instalaci až po připojení, a to ve spolupráci s dceřinými společnostmi AirPlus a ČEZ ESL.
V dubnu letošního roku odstartovala také spolupráce ČEZ ESCO a CTP v oblasti energetiky budov. AZ KLIMA, dceřiná společnost ČEZ ESCO, instaluje pro zákazníka ve výrobně-administrativní budově s celkovou plochou přesahující 50 000 m2 v průmyslové zóně Blučina vzduchotechniku, topení a chlazení. Jedná se o náročnou stavbu s krátkým termínem realizace do konce letošního roku. Velká část výrobních prostor jsou čisté prostory pro výrobu IT komponentů. Vytápění primárně zajišťují tepelná čerpadla s doplněním plynových ohřívačů přímo ve vzduchotechnických jednotkách. Souhrnný výkon vzduchotechnických jednotek je přes 1,2 mil. m3/h a plocha dodávaného vzduchotechnického potrubí je přes 40 000 m2.
4 500
Za rok fotovoltaiky vyrobí 9 GWh elektřiny a CTP díky nim ušetří téměř 4 500 tun emisí CO2.
300
Do roku 2030 chce CTP vybudovat kumulovaný instalovaný výkon 250 až 300 MW.
Den s
Den s
Václav Žid
specialista práce pod napětím, ČEZ Distribuce
Práce pod napětím je náročná disciplína. Charakterizuje ji profesionalita, obrovská zodpovědnost a dodržování přesných postupů, kdy ani sebemenší detail nelze podcenit. Díky kolegům, kteří jsou v tomto oboru machři, dokáže ČEZ Distribuce řadu problémů v síti vyřešit bez přerušení dodávky našim zákazníkům. Vypravili jsme se za jedním z kolegů, který se v tomto oboru pohybuje už 24 let a je v profesionálních kruzích uznávanou osobností.
Text: Michaela González Valdés Foto: Aleš Krecl
S Václavem Židem jsme se potkali v Jezernici blízko Lipníku nad Bečvou. V rámci probíhajícího auditu tu dva dny sledoval práci PPNkařů, montérů ČEZ Distribuce, kteří dělají v terénu práci pod napětím. ČEZ Distribuce má aktuálně 18 čet PPN, kdy každá čítá pět elektromontérů a jednoho vedoucího skupiny. Aby jejich práce probíhala přesně tak, jak je potřeba, a splňovala i všechny pracovněprávní náležitosti, jsou nezbytné kontroly. Auditní činnost je ale jen jedna z mnoha aktivit, které má Vašek na starosti. Organizuje školení a semináře pro pracovníky PPN, kde jim předává své bohaté zkušenosti. Pro danou oblast tvoří řídicí dokumentaci, podílí se na tvorbě technických standardů s ohledem na následnou realizaci PPN a spolu s projektovými týmy konzultuje možnosti nových prvků v síti. Zároveň má na starosti zajištění odpovídajících pomůcek pro montéry. A kromě toho je členem tuzemských i mezinárodních skupin PPN.
V kanceláři i v terénu
Vaškova práce je rozmanitá a velkou část roku stráví na cestách. Pochází z Karlových Varů, kde má i kancelář. S rodinou žije ve dva kilometry vzdálené vesnici Dalovice. V kanceláři tráví 60 % svého času a 40 % věnuje práci v terénu. „Některé měsíce jsou na cestování náročnější, záleží na harmonogramu školení, která připravujeme s kolegou Michalem Votrubou na rok dopředu. Některá školení definovaná zákonem se musí opakovat každých 36 měsíců. Audity v terénu máme pak rozložené do zbylých měsíců podle potřeby,“ popisuje Václav.
Co je práce pod napětím
Práce pod napětím (PPN) znamená provádění údržby a oprav elektrických zařízení bez nutnosti jejich vypnutí. Tento přístup umožňuje efektivnější správu elektrických sítí bez přerušení dodávek elektřiny. Mezi nejčastější práce, které se pod napětím provádějí, patří údržby a opravy úsečníku, montáže jednopólových odpojovačů, výměny izolátorů či opravy vodičů, rozpojování vedení a jejich zpětné zapojení či běžná údržba, ale i takové věci, jako je sundávání předmětů z vodičů – draků či bot svázaných tkaničkami nebo oprava toho, co omylem ustřelí myslivci. Provádění prací pod napětím vyžaduje dodržení stanovených technologických postupů a použití pracovních a ochranných pomůcek v souladu s příslušnými normami.
V srpnu to bylo 32 let
V roce 1992 začal Vašek pracovat jako montér. Po čase se vypracoval na mistra, který na montéry dohlížel. „V 90. letech nebyly na drobné opravy žádné projektantské firmy ani počítače. Plány jsme si připravovali sami, sami si objednávali materiál. Mezi montéry byl tenkrát i můj táta, kterého jsem jednu dobu také pracovně řídil. Začínal jsem, jak se říká, od píky,“ vzpomíná Vašek. Ve Varech měl později na starosti opravy kabelových poruch. A od roku 2000 se věnuje práci pod napětím.
Zpátky k počátkům
„Můj bývalý šéf, pan Jiří Lenc, byl velký vizionář a byl to právě on, kdo chtěl práci pod napětím do Západočeské energetiky zavést. Už tenkrát bylo potřeba, abychom měli co nejméně odstávek a nevypínali zákazníkům dodávku. V naší republice ale know-how neexistovalo. Proto jsme se obrátili na francouzskou firmu Serect, která dodnes funguje jako školicí centrum pro francouzskou EDF (Électricité de France). Kolegové se jeli do Francie podívat a zjistili, že nestačí mít skvěle vyškolený tým montérů, ale že je potřeba mít také technický dozor. Někoho, kdo montéry hlídá, plánuje jim práci. Oslovili mě a výběrové řízení jsem vyhrál. Od té doby je PPN mým denním chlebem,“ vypráví Vašek.
Francouzská škola
Nově vznikající skupiny PPNkařů školili Francouzi postupně ještě čtyři roky. „Když do Toužimi, kde první školení probíhala, přijely dva kamiony s různými pomůckami, jako jsou kryty a červené tyče, viděli jsme takové vybavení poprvé v životě. Měsíc předtím proběhlo potřebné školení teorie a teď přišel čas, aby nám školitel ukazoval, jak se práce pod napětím provádí v reálu. Tehdy jsme ještě ale neměli polygon. Tedy cvičiště, kde jsou různé typy sloupů a vedení a jednotlivé prvky co nejvěrněji simulují situace, s nimiž se mohou montéři v reálném provozu setkat. Nechali jsme si proto odstavit linku, vedle které se stavěla nová, a na té jsme trénovali. Po celou dobu s námi byl i překladatel,“ popisuje začátky práce pod napětím na našem území Vašek. Od roku 2005 školení probíhá interně a Vašek se na vzniku všech manuálů, materiálů a postupů přímo podílel.
Polygon v Toužimi
Letos jsme otevřeli nově zrekonstruovaný polygon v Toužimi, který slouží k nácviku práce pod napětím. Jako první si ho vyzkoušeli noví provozní elektromontéři ČEZ Distribuce v rámci kurzu PPN. Podívejte se na reportáž.
18 skupin PPN
„Původně jsme měli 11 skupin PPN, to bylo ještě pod hlavičkou ČEZ Distribučních služeb. Pak jsme vstoupili do současné ČEZ Distribuce. V roce 2015 jsme provedli podrobnou analýzu výhod a nevýhod práce pod napětím, a ta odstartovala rozvoj PPN skupin. Dnes jich je 18. Jedno školení trvá sedm týdnů, je potřeba proškolit celou četu společně. To zařizuji já spolu s kolegy. Při auditních výjezdech a kontrolách v terénu si v průběhu dvou dnů říkáme, co se podařilo udělat dobře, na co si dát pozor. Kontrolujeme, jestli všichni dodržují bezpečnostní pravidla. Na místě často kluci přicházejí s novými vychytávkami, postupy, zlepšováky. Na setkáních s ostatními skupinami PPN si pak tyto poznatky sdílíme a postupně je zavádíme do praxe,“ upřesňuje Vašek.
Pomůcky, které používají PPNkaři v terénu, je potřeba jednou za rok zkontrolovat. Nutná je izolační zkouška ve zkušebnách. Ty má ČEZ Distribuce čtyři. Vašek připravuje i harmonogram těchto zkoušek na rok dopředu a koordinuje volné kapacity zkušeben s vedoucími skupin, kteří za pomůcky zodpovídají.
Nové posily
Když má vzniknout nová skupina PPN, vyrazí Vašek s kolegy do regionů, kde si dají schůzku s elektromontéry i vedoucími provozních montérů. Těm vysvětlí, co práce obnáší. „Toto už je třešnička na dortu. My si nejprve zhruba dva roky dopředu zjišťujeme všechny podrobnosti, například to, zda dané místo v regionu vyhovuje. Jestli má dostatečné zázemí, sklad pro pomůcky a materiál, zda je tam garáž pro tak velká vozidla, jaké PPN potřebuje.“
Práce pod napětím se vyplatí
Vašek provádí také technicko-ekonomické analýzy. Ty slouží primárně pro přehled počtu prací, kdy se vyhodnocuje, jaký mají dopad na parametry v rámci energetické regulace. „Máme dáno, jak dlouho může být odběrné místo vypnuté v průběhu roku. A ta hodnota je opravdu nízká. Proto provádím analýzy, jaký přínos má PPN. Z analýz vyplývá, že práce pod napětím nám s dodržováním parametrů významně pomáhá, zároveň také nedochází ke snížení objemu odebrané elektřiny,“ pochvaluje si Vašek. Ročně ČEZ Distribuce eviduje 12 až 15 tisíc plánovaných odstávek na hladině vysokého napětí, které znamenají přerušení dodávek proudu. Díky práci pod napětím jich ČEZ Distribuce přibližně třetinu dokáže provést tak, aby nebylo potřeba dodávky přerušit.
Spolupráce napříč útvary
Kromě školení, auditů a pracovních skupin organizuje Vašek ještě semináře pro kolegy z jiných útvarů, jako jsou výstavba, dispečink, koordinace prací. Cílem je ozvučení tématu, aby si kolegové dokázali představit, co znamená práce pod napětím, jaké jsou možnosti, jak mohou oni počítat s PPN v rámci svých postupů.
Metodiky, postupy, pravidla
Vašek má na starosti také tvorbu řídicí dokumentace pro oblast vysokého a nízkého napětí. „Tvoříme metodiky, postupy, pravidla, jak se daná činnost má provádět. Ty se moc nemění, od roku 2006 se jen lehce modifikovaly. Dnes je spíš takový trend, aby komponenty, které se v síti používají, jako jsou konzole, izolátory, úsekové prvky, byly vhodné pro práci pod napětím. Cílem je přizpůsobit do budoucna distribuční síť tak, aby byla na PPN připravena,“ vysvětluje Vašek. Na tom spolupracuje s projektovými týmy. Když se do energetiky zavádějí nové prvky, například optické vedení, společně upřesňují, jak by měly být prvky na sloupu osazené, aby to skupinám PPN vyhovovalo. Vašek se zapojuje i do řešení instalace indikátoru poruch. Tyto konzultace probíhají s kolegy z útvaru standardů, s projektovými manažery či kolegy z dispečinku.
Náš zástupce v České republice i zahraničí
Vašek je členem skupiny PPN při ČSZE (českých zaměstnavatelů v energetice), což je platforma pro sdílení informací i z jiných energetik či školicích zařízení. „Máme pracovní skupinu PPN a scházíme se my z ČEZ Distribuce s kolegy z EG.D, kteří sice používají jinou technologii, ale i tak si předáváme zkušenosti. Akcí se účastní i školitelé našich zaměstnanců pro práci na nízkém napětí. Společně sdílíme novinky, ale hovoříme i o věcech, které nás pracovně trápí, organizujeme mezinárodní konferenci PPN.“ Ta probíhá jednou za tři roky v Sokolnici. Loni v září se o své poznatky a zkušenosti z oboru přijelo podělit přes 160 odborníků z České republiky, Slovenska, Německa, Chorvatska, Francie a Polska, z ČEZ Distribuce se zúčastnilo více než 30 kolegů. Další mezinárodní skupinou PPN je LWA Live Working Association, která organizuje mezinárodní konferenci PPN ICOLIM. Na tu se vydávají kolegové zhruba jednou za tři roky.
Jejich srdce bije pro energetiku
Václav Žid ve firmě pracuje 32 let. Nastupoval ještě do Západočeské energetiky. I jeho otec tu pracoval 44 let jako provozní montér. Bratr Mirek Žid pracuje v ČEZ Distribuci jako technik výstavby. Také Vaškův syn je v oboru, a to v jedné z našich dodavatelských firem. Po práci si Vašek rád sedne pod pergolu se sklenkou dobrého vína a odpočívá, což ovšem nevydrží dlouho. Dříve hrával aktivně fotbal, dnes se věnuje spíš organizačním věcem klubu, který hraje na okresní úrovni. S manželkou také rád jezdí na různé poznávací zájezdy.
Z nadhledu
Z nadhledu
Rekordní investice
do Dlouhých stráníNa investice a opravy přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně letos vynaložíme přes 400 milionů korun, to je téměř 4× tolik co loni. Ještě vyšší investice jsou v plánu i na příští rok. Souvisí to s postupnou obnovou důležitých částí obou soustrojí, které po téměř 30 letech provozu elektrárny pomalu dosluhují.
Text: Vladislav Sobol Foto: archiv ČEZ
Hlavním cílem je zajistit i do budoucna spolehlivý provoz elektrárny, která je pro českou energetiku stále významnější. Kromě vykrývání ranních a večerních energetických špiček se Dlouhé stráně využívají jako akumulátor energie, který slouží k zajištění rovnováhy v přenosové soustavě v souvislosti s rostoucí výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně má certifikace na službu black start a regulaci napětí. Elektrárna je řešena jako podzemní dílo. Obě soustrojí jsou umístěna v podzemní kaverně.
ČEZ pracuje na největší komplexní modernizační akci v historii české hydroenergetiky. Při ní byla za posledních 15 let při nákladech za cca 4,5 miliardy korun modernizována soustrojí na více než 20 velkých, malých a přečerpávacích vodních elektrárnách. Opravená vodní soustrojí mají celkový výkon přes 1 400 MW, tj. zhruba ¾ výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. Díky tomu navýší elektrárny svou průměrnou účinnost až o přibližně 5 %. Další soustrojí v čele s těmi na Orlíku těmito akcemi ještě projdou, a budou tak připravena na bezemisní výrobu ekologicky čisté elektřiny v následujících desítkách let i bezpečné dodávky obnovitelné energie pro budoucí generace.
Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně má tři „nej“:
● Pracují v ní největší reverzní turbíny v Evropě s výkonem 325 MW.
● Je to elektrárna s největším spádem v České republice (přes 510 m).
● Chlubí se největším instalovaným výkonem v ČR – 2× 325 MW.
Téma
Téma
Skoro miliarda
pro Dlouhé stráněUnikátní obří stroje přečerpávací vodní elektrárny v Jeseníkách prochází zásadními modernizacemi. Probíhají po 30 letech spolehlivého a bezpečného provozu.
Text: Lucie Ehrlichová Foto: Luděk Šipla
↑ Pohled na demontované části soustrojí ve strojovně. Vlevo vidíte nosnou hvězdu, vedle rotor a úplně vpravo stator generátoru.
Modernizace statoru generátoru TG2, oprava jeho strojní části, vystředění celého soustrojí, upgrade hardwaru řídicího systému, modernizace buzení, oprava hydromotorů, což jsou obrovské písty, kterými se otvírá kulový uzávěr přivádějící vodu z horní nádrže, nové vnitřní nátěry přivaděčů vody z horní nádrže do turbíny. To jsou ty nejdůležitější činnosti, které je v rámci modernizace elektrárny Dlouhé stráně potřeba zajistit. Počítá se také s opravou mostů na silnici vedoucí k horní nádrži. Důležitá bude i instalace stacionárního jeřábu u dolní nádrže, který má zajistit vyšší bezpečnost. To vše si vyžádá investice přesahující 400 milionů korun. Podobná částka poputuje také do oprav turbogenerátoru 1, které přijdou na řadu v březnu příštího roku. Celkem tedy vynaložíme na obnovu Dlouhých strání téměř miliardu. Elektrárna je navíc po celou dobu modernizace, s výjimkou jednoho měsíce, alespoň z půlky stále v provozu. „Práce začaly v dubnu 2024 a potrvají až do začátku ledna příštího roku. Podílejí se na nich desítky pracovníků ČEZ i další odborníci z přibližně dvacítky českých dodavatelských firem,“ vysvětluje Ludvík Štrobl, vedoucí provozu elektrárny Dlouhé stráně.
Kaverna ukrývá obra
Přes 1 000 tun vážící obr TG2. To je turbogenerátorové srdce přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, jehož rozměry mu nedávají šanci opustit podzemní kavernu elektrárny. Je tak velký, že se nevejde do přístupového tunelu a nedá se dostat ven. Například opravy jeho statorového vinutí, které je základem pro výrobu elektrického proudu, probíhají v turbínové kaverně na speciálně vyztužených místech. Vám, našim čtenářům, nabízíme naprosto unikátní možnost vidět je na fotografiích bez vnějších plášťů. „Naše dva turbogenerátory jsou ve všech ohledech evropskými a možná i světovými unikáty. Svou velikostí, konstrukcí, obrovským výkonem 2× 325 MW, velkým napětím 22 kV, ale i tím, že jsou chlazené vodou,“ říká Ludvík Štrobl a dodává: „To vše proto, že jsou umístěny v prostorově omezené skalní kaverně.“
Do zvýšení spolehlivosti provozu a bezpečnosti elektrárny investujeme pravidelně. V předchozích letech jsme zvýšili provozní hladinu horní nádrže o 70 centimetrů, což umožňuje v jednom výrobním cyklu vyprodukovat přibližně o 6 % elektřiny více než dříve. Letos a v příštím roce jde o modernizaci důležitých zařízení u obou soustrojí. Již nyní ale pracuje interní tým odborníků na specifikaci a rozsahu dalších investic, které chceme realizovat po roce 2030.
Róbert Heczko
ředitel vodních elektráren ČEZ
Jediná zařízení z 18 metrů vysokého soustrojí, která podzemí opustila, jsou dvě hřídele. Jednu, vážící 28 tun, a druhou o hmotnosti bezmála 33 tun z Jeseníků až do Plzně převezly dva speciálně upravené tahače. V Plzni se nachází jediný závod v České republice, který může díky dostatečně velkému obráběcímu zařízení a svářecí technice opravu hřídele zvládnout.
Nezvykle čilý ruch v kaverně elektrárny
Nové tyče statorového vinutí jsou již uloženy v útrobách modernizovaného statoru. Ve strojovně leží také vývodové spojky nového vinutí, které vypadají jako dlouhé pásy sádrou obaleného obinadla připraveného k zasádrování obří končetiny. Stojí tu také konstrukce speciálního 3D skenu, který s přesností setiny milimetru skenuje ty části strojního zařízení, které je potřeba obrábět přímo v podzemní kaverně elektrárny. Obráběcí stroje se sem dovážejí. A kolegové využívají také speciální diagnostické přístroje, protože s těmi obvyklými nelze tak obrovské stroje proměřit. Pod rotorem se tísní tři kolegové a ultrazvukem zkoumají, zda jsou vnitřní části zařízení v pořádku. Podrobná diagnostika je základ. Dokáže odhalit i naprosto mikroskopické praskliny či bublinky ve vnitřních materiálech.
Vedle na zemi stojí obrovský kus železa, který slouží jako razítko pro označení těch ploch strojní části TG2, které je potřeba vyrovnat. Železo se za pomoci jeřábu namočí do barvy a pak opatrně obtiskne na spojku rotoru generátoru. Zabarvené části musí pryč. Vyvýšeniny a další nesrovnalosti se z dosedacích ploch spojek ručně seškrabávají dlátkem. V celé kaverně elektrárny je spousta opravárenského materiálu, lešení okolo strojů a nezvykle čilý ruch. V době modernizace se tu pohybuje každý den až 50 pracovníků.
Podrobná diagnostika je základ. Kolegové ultrazvukem zkoumají, zda jsou vnitřní části rotoru generátoru v pořádku. V popředí Martin Dolanský z týmu péče o zařízení vodních elektráren.
Jednou, možná dvakrát za život
Jde o jednu z prvních velkých renovací, kterými elektrárna prochází po 30 letech provozu. Nedávno se tu opravovaly póly rotorů a měnila oběžná kola obou soustrojí, současná modernizace ale patří k těm významně větším. Přípravy na ni trvaly 5 let a podíleli se na nich kolegové z provozu elektrárny Dlouhé stráně, technické kontroly a diagnostiky, centrálního inženýringu i experti napříč vodními elektrárnami. „Takovou modernizaci zažijete možná jednou za život a já považuji za obrovské štěstí, že se mi podařilo dostat se k tak zajímavému projektu prakticky na začátku kariéry,“ říká Václav Lagner, specialista přípravy a realizace projektů z divize obnovitelná a klasická energetika, který s kolegy dohlíží zejména na to, aby investice do obnovy zařízení byly vynaloženy řádně. V hydroenergetice není žádným nováčkem, podílel se i na budování vodních elektráren v Turecku. „Přečerpávací elektrárny musí projít modernizací častěji než běžné vodní elektrárny, obvykle tak po 15–20 letech, vždy se vychází z reálného stavu zařízení, diagnostiky a kontrol,“ vysvětluje Marek Dobruský, specialista obnovy zařízení vodních elektráren, a dodává: „Turbínová část elektrárny je hodně namáhaná, například oběžná kola jsme tu měnili už před 15 lety. Generátory byly v lepším stavu.“
Ludvík Štrobl, Marek Dobruský, specialista programu obnovy zařízení, i Václav Lagner se nad 3D modelem soustrojí shodují v tom, že nejnáročnější bude vyrovnání soustrojí po jeho kompletaci: 565 tun rotující váhy, ponymotor (vysvětlení tohoto označení najdete nad obrázkem na straně 36), generátor, oběžné kolo, tři spojky o průměru metr, metr a půl, to vše propojeno hřídelemi v 18 metrů vysoký celek, je skutečná výzva. „Vše je ve svislé poloze a musí se spojit s přesností na setiny milimetrů, jinak by se stroj pod zátěží vody rozvibroval,“ objasňuje Václav Lagner a dodává: „Každá setina milimetru nepřesnosti ustavení v jednom místě totiž v délce 18 metrů soustrojí znamená velkou výchylku na opačném konci.“ A zjistit pak příčinu případné vibrace by bylo velmi problematické. „Pracujeme ve všech ohledech s unikátním a obrovským zařízením. Manipulace s ním je extrémně obtížná,“ zdůrazňuje Ludvík Štrobl a doplňuje: „Já jsem ale věčný optimista. Úsměvy tu chyběly, když jsme zařízení odstrojovali na začátku modernizace. Teď už víme, na čem jsme.“
Kompletace soustrojí bude náročná
Kompletace stroje bude trvat dva měsíce a další měsíc budou probíhat kontrolní zkoušky. Půjde o mravenčí a velmi precizní práci. „V průběhu kompletace prakticky neexistuje způsob, jak si ověřit, že výsledek bude uspokojivý. Že je vše v pořádku, zjistíme až na konci té dva měsíce trvající cesty, kdy stroj sestavíme a poprvé roztočíme,“ vysvětluje Marek Dobruský. Při pohledu na dva jeřáby u stropu kaverny se každý musí podivovat nad tím, jak bude probíhat umístění zejména 400tunového rotoru. Světe, div se, počítá se i s obyčejnými latěmi, které se rozmístí okolo statoru a pomohou tak tuto masivní část soustrojí nasměrovat přesně tam, kam patří. Držíme palce!
Jedna z nás
Jedna z nás
Lucie Knoblochová
Vedoucí útvaru governance informační a kybernetické bezpečnosti
„Pro bezpečnost musíte mít cit,“ říká Lucie Knoblochová, která třetím rokem vede útvar governance informační a kybernetické bezpečnosti (IKB) Skupiny ČEZ. Jaké úkoly zaměstnávají její tým nejvíce?
Text: Kateřina Militká Foto: Petr Hejna
Lucie Knoblochová pracuje ve Skupině ČEZ 18 let. V ČEZ ICT Services získávala zkušenosti v různých pozicích od oblasti systému řízení přes významné transformačních projekty až po roli bezpečnostního manažera. Zkušenosti nabyté v této funkci využila před třemi lety, kdy přijala novou pracovní nabídku a zapojila se do týmu informační a kybernetické bezpečnosti Skupiny ČEZ. K oblasti bezpečnosti tíhne v celém svém profesním působení. „Pro bezpečnost musíte mít vrozený smysl a cit. Důležité je osobní nastavení a vnímání toho, jak by věci měly, či neměly být. Mantinely bezpečnosti jsou však jasně nastavené, což je dáno především legislativou nebo mezinárodními normami,“ zdůrazňuje Lucie.
Zákony, vyhlášky a normy
Tým informační a kybernetické bezpečnosti dnes tvoří několik částí. Dva útvary se brzy rozrostou na tři – nově vznikajícím útvarem bude kontrola a reporting IKB. Zatímco útvar řízení kybernetické bezpečnosti má na starosti především architekturu a metodiku IKB v oblasti technických opatření, kolegové v útvaru Lucie Knoblochové se věnují zejména organizačním opatřením a legislativním požadavkům. „Staráme se o to, abychom aplikovali legislativu a normy do našeho systému řízení a zajistili soulad společností ve Skupině ČEZ pro oblast IKB. Určující je především zákon o kybernetické bezpečnosti, související vyhlášky a oborové normy,“ vysvětluje Lucie.
Plnění legislativních požadavků kontroluje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „Dobře nastavené spolupráce s NÚKIB si velmi vážíme. Máme možnost konzultací jakýchkoliv odborných témat a dle potřeby ji využíváme. Aktuálně se věnujeme především nově přicházející legislativě Evropské unie známé pod názvem směrnice NIS2. Ta musí být implementována do národních právních řádů jednotlivých členských států EU v podobě (nových) zákonů o kybernetické bezpečnosti,“ upřesňuje Lucie.
Zaklínadlo s názvem NIS2
Nová směrnice NIS2 (směrnice Evropského parlamentu a Rady o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně kybernetické bezpečnosti v Evropské unii) přinese zejména zlepšení úrovně kybernetické bezpečnosti, současně ale také bude znamenat významné náklady do oblasti IKB. Stávajícímu zákonu o kybernetické bezpečnosti podléhají jen některé společnosti Skupiny. „Podle nového zákona bude ve Skupině ČEZ regulováno více než 40 společností v České republice. Výrazně také vzroste pokuta za neplnění povinností, které předepisuje směrnice a do budoucna i připravovaný zákon,“ zdůrazňuje Lucie. NIS2 přináší mnohem větší odpovědnost a více povinností pro společnosti, které budou touto legislativou regulované. Pro implementaci evropské směrnice NIS2 ve Skupině ČEZ v roce 2023 nastartoval celoskupinový program. Cílem je zajistit soulad s novou legislativou tak, aby všechny společnosti byly připravené po organizační a technické stránce plnit, co po nich zákon bude požadovat.
„Pro efektivní řízení takto rozsáhlých požadavků v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti ve Skupině ČEZ jsme připravili návrh nového modelu řízení IKB, který je založený na seskupení společností do tzv. kompetenčních center IKB. Aktuálně počítáme s devíti centry. Některá kompetenční centra jsou tvořena jen jednou společností, některá mají jednu řídící společnost a pod tu jsou začleněné dceřiné nebo obchodním zaměřením podobné společnosti. Budeme tak schopni také lépe řídit náklady na kybernetickou bezpečnost. Například zákonem stanovené role může vykonávat řídící společnost kompetenčního centra pro více ‚svých‘ společností nebo nést náklady na technická opatření tak, aby neúměrně nezatěžovaly menší společnosti,“ vysvětluje Lucie. Centrální útvar nastaví systém a pravidla IKB a bude zajišťovat kontrolu jejich dodržování, kompetenční centra IKB pak budou odpovědná za realizaci bezpečnostních opatření.
Společnosti nejsou ostrovy v moři
Pokud v legislativním procesu půjde vše podle předpokladů, v lednu 2025 by měl nový zákon o kybernetické bezpečnosti nabýt účinnosti. Zákon poskytne roční přechodnou lhůtu pro zahájení plnění některých povinností. Jakmile zákon vyjde, začnou kolegové předělávat řídící dokumentaci a připravovat se na ostrý start, který by měl nastat v roce 2026. „Protože jsme program spustili včas, jsme teď na nový zákon dobře připraveni. Chtěla bych především vyzdvihnout fungování všech kolegů nejenom v rámci útvaru ochrana, ale i v centrálních útvarech ČEZ a ve všech spolupracujících společnostech Skupiny ČEZ. Zapojení kolegů je rozsáhlé a při spolupráci s týmy z budoucích kompetenčních center je znát sounáležitost, kdy si všichni uvědomují, že jejich firma není ostrov v moři a vše je třeba řešit v širším kontextu Skupiny,“ chválí Lucie.
Narůstající administrativa
Jak všichni vnímáme, Evropská unie vydává celou řadu legislativních norem, pravidel a úprav. Mnoho z nich má za cíl například kontrolovat dodavatelský řetězec. „Agenda hodnocení dodavatelů s každou novou legislativou neuvěřitelně narůstá. Přináší zejména vysokou administrativní zátěž nejen pro nás, ale také pro samotné dodavatele. Snažíme se proto pro plnění požadavků hodnocení dodavatelů z pohledu různých zákonů najít ve Skupině ČEZ společné řešení, které pomůže optimalizovat tento proces, abychom s tím spojenou administrativu oběma stranám minimalizovali,“ zmiňuje Lucie.
Týden pro Digitální Česko
V minulých letech vždy na podzim kolegové z IKB připravovali semináře, zaměřené na nepracovní oblasti z informační a kybernetické bezpečnosti. „Letos měníme formát setkání pro další roky a semináře proto neproběhnou. Nově se však zapojíme do projektu Týden pro Digitální Česko, který koordinuje Úřad vlády. Naším přínosem je téma Děti v síti (Digitální dovednosti pro bezpečí v online světě), 19. listopadu proběhne v Mladé Boleslavi seminář s on-line vstupem pro registrované účastníky, ze kterého bude pořízen záznam. Ten bude také k dispozici pro veřejnost. Zapojujeme se tedy do akcí, které budou mít trvalou stopu a přínos pro širokou veřejnost,“ vysvětluje Lucie.
Rizika dnešních dnů
V širším společenském kontextu, kdy hraje velkou roli digitalizace a přechod do online světa, řeší společnosti na všech úrovních narůstající kybernetická rizika. Významným tématem je také nástup umělé inteligence. „Vždy je potřeba znát rizika a vědět, jaké nástroje používáme a jaká data komu poskytujeme. Například Copilot, který můžeme využívat pro pracovní účely, je nástroj s umělou inteligencí. Je vhodný například pro generování textů, vyhledávání informací nebo analýzu dat. Z pohledu bezpečnosti je však funkcionalita umělé inteligence v tomto nástroji omezena pouze na Skupinu ČEZ. Žádné údaje a informace se nedostávají mimo prostředí naší společnosti. Takto nastavený model je tak pro naše zaměstnance bezpečný a nehrozí ztráta nebo zneužití dat,“ zdůrazňuje Lucie. Pro Skupinu ČEZ je to zcela zásadní, protože denně zacházíme s obrovským množstvím citlivých informací nebo osobních údajů. Prioritou je vždy ochránit naše data.
Znáte Zpravodaj útvaru Ochrana?
Kolegové z týmu Lucie Knoblochové a celé IKB kladou důraz také na osvětu v rámci Skupiny ČEZ. Podílejí se na tématech do pravidelného Zpravodaje útvaru Ochrana. Najdete ho na intranetu každý druhý měsíc. Všichni, kteří jej tvoří, jsou odborníci v dané problematice, ale snaží se témata vybírat a podat tak, aby byla přínosná pro běžného čtenáře.
„V oblasti vzdělávání a náboru nás trápí nedostatek odborníků na trhu ve všech oblastech informační a kybernetické bezpečnosti. Konkurují nám především společnosti z oblasti bankovnictví a farmaceutického průmyslu,“ podotýká Lucie. V rámci náboru cílí kolegové na absolventy středních a vysokých škol. ČEZ podporuje například soutěž KYBER CENA ROKU v kategorii Talent roku, zaměřenou na podporu mladých lidí z oboru. „Připravujeme také spolupráci se společností Czechitas, která se zaměřuje na vzdělávání žen v oblasti IT a kybernetické bezpečnosti. Aktuálně řešíme konkrétní podobu a míru zapojení našich kolegů,“ doplňuje Lucie.
Lucie se ve volném čase ráda věnuje rodině, cestování, vaření, jízdě na kole, lyžování nebo četbě knih s detektivní nebo historickou tematikou.
S éčkem v srdci
S éčkem v srdci
Když blesk udeří dvakrát
Sourozenci Karolína a Honza můžou i přes svůj hendikep žít aktivní a nezávislý život. Nikdy to totiž nevzdali, oni ani jejich blízcí. V charitativním projektu Plníme přání, myslíme na druhé jste je spolu s Nadací ČEZ podpořili i vy.
Text: Petra Kollerová Foto: Adam Štys a archiv Trnkových
↑ Rodina Trnkových, kterým jsme v rámci Plníme přání přispěli na elektrický pohon k vozíku, iPad s příslušenstvím do školy a automobil.
Sympaťáci a velcí bojovníci. To jsou Trnkovi. K jejich bytu v Chrastavě jsme spolu s kolegyněmi z Nadace ČEZ na naše letní setkání přijeli jako první. Hned po nás dorazil autem z Liberce, kde pracuje, 32letý syn Trnkových Honza. Chvíli po něm přijela z koupaliště jeho 17letá sestra Karolína s maminkou Veronikou a hned po nich z práce tatínek Honza, mimo jiné i náš kolega z ČEZ Distribuce. „Jsme pořád v pohybu,“ říká maminka Veronika. Rodina je akční, a to i přesto, že Karolína je od tří let upoutaná na vozík a její bratr Honza částečně ochrnul po nešťastném skoku do vody před třemi lety. Příběh, který nám Trnkovi vyprávěli, je o ranách, které jim osud zasadil, ale také o odvaze, síle, obrovském odhodlání, lásce, radosti a velké rodině, která se navzájem dokáže podpořit.
Spojil nás ČEZ
Veronika a Honza, dnes už manželé Trnkovi, se potkali v roce 2015, dohromady je svedl ČEZ. Honza, který v té době pracoval jako montér měření ČEZ Distribuce, k Veronice dorazil na odečet elektroměru. Tehdy se začala psát historie jejich vztahu, který přestál nejednu překážku. Honza měl v tu dobu dva dospělé syny Honzu a Jakuba. Veronika byla maminkou dvou dívek, Karolíny a Veroniky.
Nehoda, která změnila život
„V prosinci 2009 jsme se stali s předchozím partnerem a dcerami obětí dopravní nehody. Nejhůře dopadla tehdy tříletá Karolína, přestože byla malinká a v autosedačce. Měla zlomené obě stehenní kosti a později jí lékaři diagnostikovali poškozenou míchu. První diagnóza byla velmi špatná, Karolína podle ní byla od pasu dolů ochrnutá,“ říká maminka Veronika, která se ale nevzdala. Podle slov doktora bylo třeba udělat co nejvíce, dokud byla Kája malá, a tak začalo kolečko rehabilitací a lázní. Vyplatilo se. I když se Karolíně nohy nevyživují a tělo je stále těžší, dokáže dnes s pomocí madla doma ujít pár kroků. Zbytek zvládá s pomocí invalidního vozíku. A vězte, že program má nabitější než leckterý zdravý teenager.
Karolína studuje střední školu v Praze, obor čalouník restaurátor, a přes týden bydlí na internátu. „Internát není primárně pro vozíčkáře, ale po domluvě s vedením školy jsme Káje bydlení upravili pro její potřeby. Dokáže přelézt z vozíku do sprchového koutu, dokáže si poklidit a sama se o sebe postarat,“ uvádí maminka Veronika. „Samostatnost mi umožňuje i přídavný elektrický pohon k invalidnímu vozíku, jehož pořízení nám umožnil příspěvek z projektu Plníme přání. Zdolám s ním kopce a dlouhé procházky, je to mnohem snadnější,“ dodává Karolína. V loňském roce jsme Karolíně přispěli v rámci projektu Plníme přání také na iPad s příslušenstvím, který používá při studiu.
Sport jako parťák
Karolína je důkazem toho, že vozík není překážkou. Je aktivní sportovkyní. Můžete ji potkat na lyžích, na kole nebo v bazénu. Po zhlédnutí světového poháru v Praze v roce 2021 se Kája zamilovala do tance na vozíku, tzv. para dance. Tančit začala v 7. třídě základní školy a s tanečníkem a trenérem Janem Kohoutem mají za sebou hned několik úspěchů. Například v roce 2022 získali 4. místo ve standardních tancích na světovém poháru v Košicích a obsadili také 7. místo na ME v Praze a účastnili se světové soutěže ve Frankfurtu. V únoru 2023 získali titul Mistra ČR v kategorii Combi ve standardních tancích, v dubnu 3. místo na světovém šampionátu v Amsterdamu, v říjnu 1. místo na světovém šampionátu v Praze a nakonec krásné umístění v semifinále na mistrovství světa v italském Janově v listopadu 2023. V roce 2024 byla Karolína Paralympijským výborem ČR oceněna za mimořádný sportovní výkon.
Druhá rána osudu
Karolína se se svým osudem vypořádává obdivuhodně, ji i celou rodinu ale zasáhl úraz, který se stal jejímu bratrovi před třemi lety. Jak říká tatínek Honza Trnka: „Nevěřil jsem, že blesk může udeřit do jedné rodiny dvakrát.“ A přece se to stalo. V roce 2021 Honza při skákání do bazénu nešťastně uklouzl, praštil se o hranu bazénu do hlavy, rozdrtil si jeden krční obratel a druhý se mu vysunul do pravé strany a zmáčkl mu míchu. Honza tak přestal cítit končetiny. Podstoupil sedmihodinovou operaci. „První myšlenky, které jsem měl po probuzení, bych nikomu nepřál. Pak jsem si ale řekl, že takhle to nebude a zkusím s tím něco udělat,“ dodává Honza.
Plníme přání, myslíme na druhé je společný charitativní projekt Skupiny ČEZ a Nadace ČEZ zaměřený na podporu lidí, kterým osud nepřál.
Okamžitě začal rehabilitovat. Po měsíci a půl, které strávil na klinice Etoile na Královských Vinohradech, se přesunul na spinální jednotku liberecké nemocnice specializovanou na léčbu lidí s poškozením míchy. „Když jsem si myslel, že mám největší cvičení za sebou, tak jsem se hodně mýlil. Program na spinální jednotce jsem měl od pondělí do pátku, začínal jsem cvičením ráno a končil bazénem v šest hodin večer. Přítomný byl i člověk na vozíku, který nám radil s praktickými věcmi,“ uvádí Honza.
Na Vánoce půjdeš po svých
Po dvou měsících v Liberci se Honza přesunul do rehabilitačního ústavu v Kladrubech, kde také udělal první kroky. „Bylo to v listopadu, tři měsíce od úrazu. Fyzioterapeutka vyhlásila cíl, že na Vánoce půjdu po svých. A povedlo se, na Vánoce jsem šel domů s chodítkem,“ říká Honza. Když odcházel z Kladrub podruhé, už šel do auta o holi. Tu má dodnes a kratší vzdálenosti do jednoho kilometru s ní zvládne zdolat. Na delší cesty využívá invalidní vozík. Naopak v místech, kde má stabilitu, zvládne chodit i bez hole.
Během léčby Honzovi velmi pomohla podpora blízkých. „Nejvíc mi pomohlo, že jsem měl kolem sebe fantastické lidi, ať už rodinu, nebo kamarády. Kdekoliv jsem ležel, personál říkal, že lámu rekordy v návštěvách,“ říká Honza. Stejně důležité bylo i začlenění zpátky do běžného života. Honza před úrazem pracoval v liberecké pobočce VZP a do své práce se vrátil.
„Nadaci ČEZ jsme v rámci Plníme přání žádali o příspěvek na pořízení automobilu, protože pro mě je v současné době nejdůležitější, abych se osamostatnil, dokázal se sám pohybovat, byl mobilní, ať už jde o dopravu do práce, na výlety, nebo na nákup. Snažím se žít plnohodnotný život,“ doplňuje Honza.
V loňském ročníku Plníme přání, myslíme na druhé přispěli zaměstnanci Skupiny ČEZ na pomoc 131 dětem a dospělým, kterým osud nepřál, rekordních 4 698 050 korun. Nadace ČEZ tuto částku zdvojnásobila na 9 396 100 Kč.
Díky příspěvku Nadace ČEZ ve výši 90 tisíc korun si Honza mohl pořídit auto s automatickou převodovkou, kde má plynový pedál upravený tak, aby ho mohl ovládat levou, fungující nohou.
Podpořte s námi i letos děti a dospělé v jejich boji s nepřízní osudu
Karolíně a Honzovi jsme pomohli splnit přání, i díky naší podpoře mohou žít běžný život. Také v letošním roce budeme pomáhat dětem a dospělým s těžkým životním osudem. Jejich příběhy vám představíme na intranetu už v pondělí 7. října. Pomozte nám splnit přání lidí, jejichž život není procházka růžovou zahradou, přesto mají chuť žít a zdolávat mnohé těžkosti. I malá pomoc má smysl. Děkujeme, že pomáháte.
Svět energie
Svět energie
Zvoní hrana greenwashingu?
EU zkusí nastavit jasná pravidla pro označování „zelených“ produktů, aby odpovídalo realitě.
Text: Zuzana Krejčiříková Foto: fotobanka
Dekarbonizace, udržitelnost, snižování emisí nebo jednoduše řečeno „ozeleňování“ se v posledních letech v Evropské unii (ale zdaleka nejen v ní) skloňují takřka bez ustání. Vedou se politické bitvy o nastavení nejrůznějších klimatických cílů, což ukázala i kampaň před červnovými evropskými volbami, v nichž Green Deal a jeho budoucnost dominovaly diskuzím. Někteří upozorňovali na dopady toho, pokud na klimatickou změnu EU nebude adekvátně reagovat, jiní naopak varovali před ekonomickými dopady pro průmysl i běžné lidi.
Lakování na zeleno
Tato problematika už pronikla i do našeho běžného spotřebitelského života. Výrobci či obchodníci v reklamách i na etiketách výrobků totiž stále častěji zdůrazňují, jak je jejich produkt ekologický, udržitelný či přátelský k životnímu prostředí. A spousta kupujících právě takové produkty vyžaduje a je ochotna za ně i výrazně připlatit.
Podnikatelé a firmy často označují své produkty jako „zelené“. Odpovídá to ale realitě?
Podnikatel či firma se rozhodnou označit produkt jako „zelený“. Jak ale zjistit, zda to skutečně odpovídá realitě? Je označení podloženo ověřitelnými a důvěryhodnými fakty, nebo jde jen o výtvor šikovného marketéra či prostě do očí bijící nepravdu? Mluvíme o tzv. greenwashingu neboli lakování věcí na zeleno.
Nová směrnice pro environmentální tvrzení
Právě se zmíněným greenwashingem by měla pomoci směrnice o odůvodňování a sdělování environmentálních tvrzení, která by se měla týkat dobrovolných tvrzení v oblasti B2C, tedy komunikace a prodeje směřujících od firem a obchodníků ke konečným zákazníkům. O její finální podobu se budou v následujících týdnech nebo spíš měsících přetahovat členské státy s europoslanci. Když Evropská komise loni návrh představovala, neopomněla zdůraznit závěry jedné studie, podle níž více než polovina takových environmentálních tvrzení je vágních či zavádějících; u 40 procent tvrzení pak prý neexistují žádné průkazné důkazy jejich oprávněnosti.
Do budoucna stanoví minimální požadavky, které taková tvrzení budou muset splňovat, i podmínky, jak přistupovat k nejrůznějším už existujícím či budoucím logům a značkám „zelenosti“. Cílem bude také zajistit, že tvrzení či loga nebudou spotřebitele mást a budou jasně pochopitelná i pro běžné lidi, tedy že se například budou týkat konkrétních charakteristik, jako je třeba možnost recyklace výrobku či doba jeho použití. Zvažovat by se při tom měly z perspektivy celkového životního cyklu.
Zatím se názory mezi státy a europoslanci na konkrétních detailech odlišují, třeba v tom, kdo by mohl získat nějakou výjimku ze směrnice, a kdo naopak nikoliv. Je třeba rovněž přesně doladit, jak bude probíhat verifikační mechanismus, kdo bude oprávněn ho provádět či kontrolovat nebo jak budou nastavené podmínky pro uhlíkový offsetting, tedy pro možnost využívání kompenzací či náhrad, kdy snížení nebo odstranění emisí CO2 nebo jiných skleníkových plynů bude provedeno jinde.
Ověření bude třeba předem
Společným cílem bude snaha prosadit a zajistit, aby ověření environmentálních tvrzení proběhlo nezávislými experty ještě předtím, než je zveřejněno. Způsobů, jak pak budou moci firmy či obchodníci prokázat či komunikovat správnost informací, bude řada: třeba odkazy na webové stránky, QR kódem i dalšími metodami.
Povinnosti se zřejmě budou nakonec lišit v závislosti na tom, čeho přesně se tvrzení bude týkat. Rada EU, která zahrnuje členské státy, tak například prosazuje, aby byly z povinnosti vyňaty záruky původu podle směrnice o obnovitelných zdrojích. Je také snaha procedury zjednodušit pro menší firmy, které nemají takové prostředky jako větší konkurenti. Řada už existujících ekoznaček či log ekologických potravin by mohla být také zcela vyňata, neboť se řídí vlastními pravidly a normami.
Pomůže další regulace?
Tato norma navíc zdaleka není jedinou, která se v této oblasti v EU v poslední době objevila či už řadu let existuje. Relativně nedávno byla schválena směrnice o posílení spotřebitelů pro ekologickou transformaci či úprava směrnice o nekalých obchodních praktikách vůči spotřebitelům. I přes těžko zpochybnitelný trend je relevantní otázkou, zda právě cesta skrze další regulaci, stejně jako konkrétní návrhy, s nimiž Evropská komise přišla a které si EU nakonec schválila, v reálu opravdu budou ke konci greenwashingu stačit.
Tipy redakce
Tipy
Sportujte a pomáhejte také na podzim
Podzim je tu. Nalaďte se na nový zdroj energie a své vnitřní solární panely vystřídejte za turbínu. Chladné větříky vás poženou vpřed a pomohou rozproudit tělo. Pohyb na čerstvém vzduchu je navíc skvělým posilováním imunity i dobré nálady, které není na podzim nikdy dost. Svým pohybem navíc můžete pomáhat.
Text: Helena Sladkovská Foto: archiv interní komunikace
Pomáhejte pohybem třeba i s kolegy
Věděli jste, že když si zajdete na krátkou procházku s rodinou, prospějete tím nejen svému zdraví, ale můžete tak někomu skutečně pomáhat? Je to možné, pokud máte aplikaci EPP Pomáhej pohybem Skupiny ČEZ, se kterou nasbíráte body, které potom Nadace ČEZ přemění na finance a podpoří vámi vybraný projekt. A nemusíte jen chodit. Body můžete sbírat během jízdy na kole, běhání, bruslení, jízdě na koloběžce, hraní fotbalu či tenisu a při mnoha dalších aktivitách. V aplikaci si také můžete s kolegy či přáteli vytvořit tým, sbírat body společně a navzájem se motivovat.
ČEZ RunTour
Šňůra běžeckého závodu RunTour se pomalu, ale jistě posouvá do finále a chystá pro vás poslední dvě etapy. Zažijte na vlastní kůži, jaké to je, zaběhnout si skutečný závod v Praze či Pardubicích, překonat osobní limity a za podpory přihlížejících proběhnout cílovou rovinkou. Závod v hlavním městě odstartuje 5. října a v Pardubicích přesně o dva týdny později, 19. října.
Máte zájem o startovné zdarma?
Napište nám na e-mail
soutezIK@cez.cz.Výlety do infocenter a okolí
Většina našich elektráren je zasazena v pohádkové přírodě. Spojte výlet do infocentra s procházkou po okolí, díky které dobijete baterky a nasbíráte body v EPPce. Dohromady máme na různých místech po republice 9 infocenter a je jen na vás, do kterého zavítáte. K návštěvě láká také větrná elektrárna Věžnice. Nachází se na travnatých pláních Vysočiny a své vrtule roztáčí již od roku 2009. Okolí je protkané turistickými trasami, takže si můžete elektrárnu prohlédnout kolem dokola a užít si příjemnou procházku na čerstvém vzduchu. V elektrárnách po celé republice pro vás navíc často pořádáme exkurze, které vás zavedou i do běžně nepřístupných prostor. Sledujte intranet a nenechte si žádnou z prohlídek ujít.
Fotogalerie Téma
Václav Lagner, Ludvík Štrobl a Marek Dobruský kontrolují dolní spojky modernizovaného vinutí statoru.
Horní nosná hvězda soustrojí. Uprostřed bude procházet hřídel soustrojí uložená v ložisku, která bude pokračovat do ponymotoru. Ponymotor je menší pomocný generátor sloužící k rozběhu soustrojí do čerpadlového provozu před zapojením vlastního velkého generátoru.
Nerovnosti a vyvýšeniny se z dosedací plochy spojky rotoru generátoru ručně zaškrabávají dlátkem.
Barevná mapa ukazuje speciálním přístrojem zaměřenou výškovou mapu spojky, tedy které plochy a jak moc je nutné je zaškrabat.
Pohled na demontovaný stator generátoru ve strojovně, vpravo jsou připraveny ke zpětné montáži nové chladiče vzduchu generátoru a na nich vývodové spojky nového vinutí.
Fotogalerie S éčkem v srdci
Karolína se i přes svůj hendikep závodně věnuje tanci na vozíku, tzv. para dance.
Fotogalerie
Z celého soustrojí o výšce více než 20 metrů vystupuje na povrch podlahy haly strojovny pouze vrchní kryt generátoru. Pod ním je umístěn mj. budič, který je zdrojem primární energie pro výrobu elektrické energie ve statoru generátoru.
Rotor generátoru před jeho usazením do šachty turbosoustrojí TG2
Zelenou energii vyrábí vodní elektrárna Slapy už 65 let.
Fotogalerie Pod pokličkou
Dobíjecí wallboxy na Duhové jsou určené výhradně pro služební vozidla.
Fotogalerie Foto
Fotogalerie Jaderné maturity
Fotogalerie Den s
Do Jezernice přijela olomoucká skupina PPN. Realizovaly se práce na dvou sloupech vzdálených od sebe asi sto metrů. Tři montéři a vedoucí práce zajišťovali údržbu úsekových odpojovačů, každé místo zabralo asi hodinu. Na práci se přijel podívat i kolega z bezpečnosti, který s Vaškem ladí to, co může kontrolovat v jeho nepřítomnosti.
Triobo Ltd.
3rd Floor, 207 Regent Street
London W1B 3HH
United Kingdom
CN: 08995015
VAT: GB 283 4280 94https://www.triobo.com
support@triobo.com
(+44) 20 3695 0892
Ročník 2022
PROUD 03/2024
Proud Podzim/2024
PROUD 02/2024
Proud Léto/2024
PROUD 01/2024
Proud Jaro/2024
PROUD 04/2023
Proud Zima/2023
PROUD 03/2023
Proud Podzim/2023
PROUD 02/2023
Proud Léto/2023
PROUD 01/2023
Proud Jaro/2023
PROUD 4/2022
Proud Zima/2022
PROUD 3/2022
Proud Podzim/2022
PROUD 2/2022
Proud Léto/2022
PROUD 1/2022
Proud Jaro/2022