-
ČEZ
PROUD 01/2025
Proud Jaro/2025
Titul
OK
Čísla
Aleš OK
Několik čísel
na úvod...2,7
Přes 2,7 milionu zákaznických požadavků směřovaných na ČEZ Prodej v loňském roce bylo zadáno online. Zákazníci své energie řeší online stále častěji. Loni bylo požadavků zadaných digitálně už 40 %, dvojnásobně víc než před 5 lety.
2 041
V roce 2024 Nadace ČEZ podpořila rekordních 2 041 projektů, o pětinu víc než v roce předchozím.
1 722
Tolik palivových souborů je celkem v reaktorech jaderných elektráren Dukovany a Temelín. V aktivní zóně každého ze čtyř dukovanských reaktorů je celkem 349 souborů, každý z dvojice temelínských reaktorů zase disponuje 163 soubory.
18,5 %
O 18,5 % loni zvýšily výrobu zelené elektrárny ČEZ v České republice. Přispěly k tomu i nové fotovoltaiky. Solární parky posílené nově zprovozněnými zdroji dodaly meziročně o 10 % více.
305
Infocentra a elektrárny ČEZ navštívilo v loňském roce více než 305 tisíc návštěvníků, ať už osobně, nebo pomocí virtuální reality. Oproti předchozímu roku to představuje nárůst o více než 20 tisíc návštěvníků. ČEZ virtuálními prohlídkami mimo jiné přibližuje výrobu energie žákům základních a středních škol, jejichž zájem o tuto problematiku v posledních letech výrazně roste.
Glosa
Aleš OK
GLOSA
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
těší mě, že s vámi mohu sdílet skvělou zprávu o výsledcích žebříčku TOP Zaměstnavatelé 2025. Opět jsme se umístili na špičce v očích studentů, kteří přemýšlejí o svém budoucím zaměstnání. Nejvyšší hodnocení, které jsme navíc získali už poněkolikáté v řadě, je pro nás důkazem, že jdeme správnou cestou a že je naše společnost vnímána jako atraktivní zaměstnavatel.
Talentovaní mladí lidé jsou pro nás velmi důležití, budou utvářet naši budoucnost. Snažíme se proto s nimi být v intenzivním kontaktu už v průběhu studia, průběžně budujeme a rozvíjíme síť našich partnerských středních a vysokých škol. Studentům a studentkám nabízíme řadu příležitostí, praxí, stáží a stipendií, abychom je seznámili s naší firmou, nadchli je pro náš obor a zaujali je natolik, aby se jednou skutečně našimi kolegyněmi a kolegy stali.
Intenzivně se věnujeme i vzdělávání na základních školách a celé veřejnosti, chceme všem přiblížit zajímavý svět energetiky. Slouží k tomu například i vzdělávací web Světenergie.cz, který prošel kompletní proměnou. Právě vzdělávání veřejnosti, ke kterému ČEZ významně přispívá, se věnuje také téma jarního vydání našeho časopisu.
Stabilní, smysluplná práce s dobrým finančním ohodnocením i možnost profesního rozvoje, ale také týmovost, možnost podílet se na inovacích a vidět konkrétní přínos pro společnost – to jsou hodnoty, které studenti uznávají. Stejně jako naši současní zaměstnanci.
Děkuji vám za vaši práci a inspiraci, kterou každý z vás, kdo pracujete ve Skupině ČEZ, přinášíte.
Michaela Chaloupková
členka představenstva a ředitelka divize správa
Foto vydání
Aleš OK
Foto vydání
40 let Jaderné elektrárny Dukovany
↑ Stavba chladicích věží hlavního výrobního bloku z 1. března 1980
V letošním roce, 3. května, uplyne 40 let od zahájení zkušebního provozu 1. bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Stavba elektrárny začala v roce 1975 a dohoda o její výstavbě byla uzavřena ještě o pět let dříve. Cesta k zahájení bezpečného provozu tak trvala dekádu a půl.
→ Ohlédněte se za historií dukovanské jaderné elektrárny s námi.
Mozaika
OK
Mozaika
Zajímavé zprávy z naší Skupiny
Výsledky hospodaření předčily naše očekávání.
Hospodářské výsledky za rok 2024:
● Čistý zisk vzrostl o 3 % a dosáhl hodnoty 30,5 mld. Kč.
● Provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl o 10 % na 137,5 mld. Kč.
● Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy dosáhl 31,8 mld. Kč.
Zvýšení EBITDA je způsobeno zejména ukončením povinnosti odvodů z nadměrných příjmů z výroby v ČR, což zatížilo výsledky roku 2023 částkou 10,0 mld. Kč. Dále nová akvizice GasNet přispěla do EBITDA částkou 3,9 mld. Kč za období konsolidace, tj. od září 2024. V roce 2025 přinese GasNet cca 11 mld. Kč.
Dosažený čistý zisk za rok 2024 a platná dividendová politika indikují dividendu 35 až 47 Kč na akcii, což by znamenalo vyplatit akcionářům 19 až 25 mld. Kč. Pro rok 2025 Skupina ČEZ očekává EBITDA na úrovni 125–130 mld. Kč a čistý zisk 25–29 mld. Kč.
„Dařilo se nám i v oblasti udržitelnosti. Podle mezinárodního ratingového hodnocení CSRHub se ČEZ dostal mezi 6 % nejlépe hodnocených veřejně obchodovatelných společností na světě a významně tak byl překonán interní cíl dostat se mezi 20 % nejlepších. Děkuji vám za práci, kterou přispíváte k dobrým výsledkům Skupiny ČEZ,“ říká Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.
→ Podívejte se na podrobnosti k výsledkům hospodaření.
Modernizace Dlouhých strání pokračuje
Do postupné obnovy důležitých částí turbosoustrojí, která slouží už téměř 30 let, investujeme více než 800 milionů korun. Hlavním důvodem obrovských investic do obnovy je spolehlivý provoz elektrárny, která je pro českou energetiku stále významnější. Kromě vykrývání ranních a večerních energetických špiček se Dlouhé stráně mnohem častěji využívají jako akumulátor energie, který slouží k zajištění rovnováhy v přenosové soustavě v souvislosti s rostoucí výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Význam Dlouhých strání pro českou energetickou soustavu rok od roku roste, proto dlouhodobě investujeme do zvýšení spolehlivosti provozu a bezpečnosti elektrárny. Dokončili jsme důležitou modernizaci soustrojí TG2 a letos nás čeká modernizace druhé poloviny elektrárny, soustrojí TG1. V souhrnu to bude znamenat investici za více než 800 milionů korun. Tím ale péče o elektrárnu neskončí, po roce 2030 máme v plánu další, ještě významnější investice.
Jan Kalina
ředitel divize obnovitelná
a klasická energetikaMinisterstvo průmyslu a obchodu vydalo pravomocné územní rozhodnutí k výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech
Složitý povolovací proces nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovan, což je jeden z největších projektů v historii Česka, úspěšně naplňujeme. Již dříve jsme obdrželi souhlasné stanovisko k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) i povolení k umístění jaderného zařízení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a autorizaci na výstavbu jaderné elektrárny od Ministerstva průmyslu a obchodu.
Daniel Beneš
generální ředitel ČEZ
Jarní kampaň ČEZ Prodej
Prostřednictvím kampaně na podporu prodeje elektřiny a plynu pokračujeme ve vyprávění skutečných příběhů. Stejně jako v dřívějších kampaních zde vystupují běžní lidé ve svých každodenních situacích. Hlavním sdělením kampaně, která probíhá od 10. února do 31. března, je skvělá nabídka ČEZ Prodej, kdy nabízíme cenu elektřiny 3 134 Kč/MWh s DPH a cenu plynu 1 150 Kč/MWh s DPH, zákazník navíc může získat bonus 1 000 Kč za sjednání online prostřednictvím aplikace MŮJ ČEZ. Cílem je nejen získání nových zákazníků, ale také upevnění naší pozice jako cenově výhodného a spolehlivého dodavatele energií. V rámci kreativních formátů využíváme kombinaci TV spotů, tiskové inzerce, rozhlasových spotů, outdooru, online komunikace a sociálních médií.
Výstavba plynových kotelen v Prunéřově a Tušimicích jde do finále
Práce na nových teplárenských zdrojích, které rostou pod taktovkou ČEZ Teplárenské v lokalitě Prunéřov II a Tušimice, jsou v plném proudu. Do finále se blíží stavba nové plynové kotelny o výkonu 26 MW v Prunéřově a plynové kotelny v Tušimicích o výkonu 10 MW. V obou lokalitách jsou součástí stavby potrubí pro vyvedení tepelného výkonu v horké vodě a nezbytné potrubní mosty. Samotná budova kotelny je v obou lokalitách již postavena, je v ní osazen plynový kotel BOSCH. Dokončují se montážní práce a naplno se rozběhla realizace elektro části. Generálním zhotovitelem obou staveb je ČEZ ESL, sesterská společnost ČEZ Teplárenské. Vše směřuje k tomu, aby byly připraveny dodávat teplo do měst Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří a Kadaň již v květnu 2025.
V Prunéřově a Tušimicích rostou nové plynové kotelny, které od května 2025 zajistí teplo pro čtyři města.
Zájem domácností
o plyn i spotřeba opět rostouV roce 2024 přijal největší český distributor plynu GasNet od domácností téměř 10 tisíc žádostí o připojení k plynu. V meziročním srovnání je to víc než třetinový nárůst. Roste i celkové množství distribuovaného plynu. V roce 2024 distribuoval GasNet celkem 59,16 TWh energie, což je o 0,45 TWh více než v roce předchozím. V největší české distribuční plynárenské síti stouplo i množství biometanu – celkem vtlačily do soustavy GasNet všechny výrobny tohoto obnovitelného plynu přes 57 000 MWh. V roce 2025 přinese GasNet cca 11 mld. Kč.
Údaje za rok 2024 potvrzují, že domácnosti neztratily o plyn zájem. Pro vytápění domácností zůstává plyn i nadále spolehlivým zdrojem energie. Stoupá opět i spotřeba. Celkem jsme loni distribuovali 59,16 TWh. Za zvýšením stojí zejména spotřeba v segmentu velkých a středních odběratelů, jako jsou průmyslové podniky, chemické závody nebo energetické podniky a teplárny.
Andrzej Martynek
generální ředitel skupiny GasNet
Spustili jsme technologickou aplikaci v MŮJ ČEZ
Po úspěšném testování, do kterého se zapojila řada kolegů ze Skupiny ČEZ, jsme spustili technologickou aplikaci v rámci MŮJ ČEZ. Naši klienti tak budou mít svou fotovoltaiku pod kontrolou, data jsou v aplikaci aktualizována každých pět minut. Technologickou aplikaci postupně zpřístupňujeme našim zákazníkům s fotovoltaikou, kteří splní určité technické podmínky.
Co všechno lze v aplikaci sledovat?
● Aktuální výkon fotovoltaiky (výrobu a spotřebu)
● Celkovou energetickou bilanci (historii dat o spotřebě a výrobě s možností porovnávání mezi dny, měsíci apod.)
● Finanční přehled spotřeby ze sítě
● Vyčíslení spotřebované a dodané elektřiny (přetoků) do distribuční sítě v kWh
● Detail využívání Elektřiny pro soláry, pokud má klient tento produkt sjednaný
● Aktualizovaná data každých 5 minut
→ Jak se s aplikací pracuje, ukazuje videonávod.
Zákazníci řeší své energie stále raději online
Více než 2,7 milionu zákaznických požadavků na ČEZ Prodej v loňském roce bylo zadáno online. Upravit si zálohy, zadat samoodečet, zaplatit za energie nebo požádat o vrácení přeplatku na pár kliknutí... Aktivity a požadavky související s elektřinou, plynem či dalšími službami, které poskytuje ČEZ Prodej našim zákazníkům, řeší online čím dál víc klientů. Loni bylo požadavků zadaných digitálně už 40 %, což je dvojnásobně víc než před 5 lety. Digitalizace zákaznických procesů je jednou z klíčových priorit ČEZ Prodej. Online řešením dnes dává přednost už více klientů než hovorům na zákaznickou linku nebo osobním návštěvám na zákaznických centrech. Roste i celkový počet zákaznických požadavků. Loni byl o 75 % vyšší než před pěti lety. Aplikace MŮJ ČEZ si udržuje vysoké zákaznické hodnocení – z ostatních dodavatelských aplikací na trhu by ji doporučilo nejvíc uživatelů.
Počty vyřešených požadavků
● Přes webovou či mobilní aplikaci MŮJ ČEZ vyřešili klienti v loňském roce více než 2,7 milionu požadavků.
● Denně dostupná, bezplatná zákaznická linka ČEZ Prodej vyřídila loni 1,9 milionu hovorů.
● Zákaznická centra odbavila přes 620 tisíc návštěvníků.
● Zákaznická obsluha ČEZ Prodej v loňském roce vyřídila také 437 tisíc e-mailů a téměř 47 tisíc klasických dopisů.
Naším cílem je umožnit řešení co největšího počtu požadavků pohodlně a na pár kliknutí přes aplikaci MŮJ ČEZ. Aktuálně ji využívá už téměř 1,5 milionu lidí, kteří si jejím prostřednictvím mohou vyřídit až šedesát aktivit. Operátorům call centra a referentům zákaznických center tím uvolňujeme ruce pro odbornější poradenství, které od nás zákazníci očekávají v oblasti energetických úspor, nové energetiky či ve složitějších situacích.“
Tomáš Kadlec
generální ředitel ČEZ Prodej
Modernizace rozvodny Lískovec úspěšně ukončena
Modernizace strategické rozvodny Lískovec, která napájí nejen Frýdek‑Místek a část Beskyd, ale také velké průmyslové firmy v regionu, je u konce. Práce v blízkosti částí pod napětím představují vždy zvýšené riziko úrazu elektrickým proudem, což vyžaduje stanovení zvláštních opatření a důslednou kontrolu dodržování bezpečnosti. Součástí kontrolních dnů koordinátorů bylo stanovení nových opatření k zajištění BOZP v následujícím období. Díky pečlivému plánování a spolupráci mezi jednotlivými týmy je rekonstrukce rozvodny 110 kV Lískovec příkladem úspěšného pojetí standardů bezpečnosti a ekologické odpovědnosti.
Modernizace rozvodny 110 kV Lískovec byla dokončena s důrazem na bezpečnost a ekologickou odpovědnost.
Dokončili jsme prodej našich polských uhelných aktiv
Necelý rok od zahájení prodejního procesu mezi Skupinou ČEZ a společností ResInvest Group došlo 6. února 2025 k vypořádání prodeje uhelných aktiv v Polsku. Prodej zahrnuje společnosti, které vlastní a provozují černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla. Podpis prodejní smlouvy proběhl loni v listopadu, transakci následně schválil polský antimonopolní úřad.
Prodej těchto polských společností je součástí našeho dekarbonizačního úsilí, k němuž jsme se přihlásili ve VIZI 2030. V rámci naší strategie divestujeme vybraná aktiva v některých zemích a soustředíme se na rozvoj obnovitelných zdrojů a moderních energetických služeb (ESCO) v Česku a v Evropě.
V Polsku budeme i nadále rozvíjet moderní energetické služby ESCO prostřednictvím Elevion Group.
Naše elektrická auta loni najezdila přes 3 miliony kilometrů
Už 286 elektromobilů, dalších 89 plug-in hybridních aut a pro ně 352 dobíjecích bodů po celé České republice. To je aktuální stav vozového parku Skupiny ČEZ při postupné proměně na bezemisní flotilu. Jsme českou jedničkou ve výstavbě veřejných dobíjecích stanic a naplňujeme tak i jeden z ESG závazků v oblasti vlastní flotily a interní dobíjecí sítě.
„Za loňský rok se nám podařilo navýšit podíl alternativních paliv ve flotile pořízením desítek vozů a průběžně držíme nasazené tempo. Našim zaměstnancům už bude brzy k dispozici více než čtyři sta elektromobilů a plug-in hybridů. V příštích letech chceme počet ekologických aut v čele s elektromobily navyšovat o další stovky ročně. Nejde jen o služební auta přidělená konkrétním kolegům nebo činnostem, ale i o vozy do interních autopůjčoven. Chceme totiž našim lidem umožnit, aby si sami vyzkoušeli a poznali výhody elektrického pohonu,“ říká Jakub Bosák, manažer útvaru dopravní služby ČEZ.
Naše autopůjčovny již provozují 56 elektrických vozidel a v letošním roce jich přibude dalších 29. Půjčit si je můžete pro služební, ale i soukromé účely.
56
elektrických vozidel již naše autopůjčovny provozují.
Obliba projektů energetických úspor se zárukou roste
Téměř tři desítky energeticky úsporných projektů se zárukou od ČEZ ESCO pomohly v roce 2024 městům, nemocnicím, kulturním institucím, ale i průmyslovým podnikům snížit jejich náklady na energie o 407 milionů korun, což je přibližně o 15 milionů korun meziročně více.
O nás
OK
O nás
Generační obměna SAP je ve druhé fázi
V oblasti IT patří následující roky opět generační obměně systémů SAP, a to ve společnostech ČEZ ESCO, ČEZ Prodej a ČEZ Distribuce. Ve všech třech případech je systémovým integrátorem projektů ČEZ ICT Services, ale ani tentokrát se neobjede bez úzké a intenzivní spolupráce IT útvarů jednotlivých společností. Přípravy začaly už loni, projekty jsou tedy v plném proudu. Prodloužená podpora od společnosti SAP skončí v roce 2030, v plánech ČEZ ICT Services je ale ponechán poslední rok jako rezervní. Veškeré práce budou prováděny tak, aby obměna co nejméně omezila jak kolegy pracující v systémech SAP, tak i zákazníky, kteří s námi přes SAP komunikují.
Zaměstnanecké granty
Pro zaměstnance Skupiny ČEZ se 1. března otevřel už 13. ročník Zaměstnaneckých grantů. Přináší možnost získat grant ve výši až 50 tisíc korun na podporu neziskovky, ve které zaměstnanci ve volném čase osobně působí. Možnost podat doporučení trvá do konce března. O tom, které projekty granty získají, rozhodují zaměstnanci a správní rada Nadace ČEZ. Každý zaměstnanec se může zapojit do hlasování na intranetu, které proběhne od 11. do 25. dubna 2025, a svými 3 hlasy libovolně podpořit až 3 nominované projekty. Po posouzení všech žádostí a konečném součtu hlasů v zaměstnanecké anketě rozhodne správní rada Nadace ČEZ o tom, kterým projektům bude grant přidělen. Výsledky budeme znát na začátku června.
Zaměstnanci Skupiny ČEZ mohou i letos získat až 50 tisíc korun na podporu neziskovky, ve které sami působí.
Dobrovolníci, pojďme na to!
Jaro je tu a s ním přichází i nová dobrovolnická sezóna. Ve Skupině ČEZ letos startuje už 18. sezóna dobrovolnického programu Čas pro dobrou věc. Přidejte se a pomozte překonat rekord v účasti z loňského roku, kdy se celkově zúčastnilo 1 291 dobrovolníků. Na dobrovolnictví máte až dva pracovní dny. Každý den dobrovolnictví má smysl a organizace, kterým pomáháme, si toho váží. Nejen že pomůžete dobré věci, ale můžete si také zorganizovat teambuilding, zažít s kolegy nové situace nebo se seznámit s někým z jiného oddělení. Stačí určit termín, počet lidí, místo, a jak byste chtěli pomáhat. Veškeré informace naleznete také na stránkách Čas pro dobrou věc na intranetu.
58. ČEZ Jizerská 50
Letošní ročník proběhl 6.–9. února a přes to, že sněhu nebylo moc, organizátorům se nakonec podařilo kvalitně připravit všechny trasy. Skupina ČEZ postavila 6 štafet a na trať jsme tedy v našich barvách vyslali 24 závodníků. A co víc, naše štafeta EPP Pomáhej pohybem Nadace ČEZ ve složení Kateřina Bartůšková, Markéta Bajerová, Aneta Formánková a ambasadorka EPP Pomáhej pohybem Lucie Neumannová získala první místo za nejrychlejší ženskou štafetu. Gratulujeme! Na fotce jsou kolegové, kteří jeli ve štafetách Skupiny ČEZ. Energie běžkařů a návštěvníků Jizerské 50 opět podpořila dva projekty v libereckém regionu. Závodníci, ale i návštěvníci v Bedřichově prostřednictvím svého pohybu, ať již přímo v bílé stopě, či v ČEZ Energy zóně na nadačním Oranžovém kole, které mělo podobu běžkařského trenažéru, pomáhali domácím. Vysportovanou částku obec použije na realizaci nového workoutového hřiště pro děti a mládež. Celkem se přitom na trati i mimo ni vysportovalo 277 638 Kč.
→ Podívejte se na reportáž z letošního ročníku Jizerské 50.
Etika
OK
Etika v praxi
Nová pravidla
Aby byl provoz systémů s prvky umělé inteligence ve Skupině ČEZ bezpečný.
Text: Michaela Procházková Foto: AI ilustrace
Umělá inteligence (AI) je jedním z hlavních motorů inovací, který už nyní výrazně mění způsob, jakým pracujeme. V souvislosti se zaváděním umělé inteligence v prostředí Skupiny ČEZ vedení ČEZ, a. s., rozhodlo, že otázky spojené s governance AI ve Skupině ČEZ bude zajištovat útvar compliance. Smyslem tohoto rozhodnutí je zajistit, aby ve Skupině ČEZ nebyly používány systémy, které jsou podle nové evropské regulace zakázané. A současně u povolených systémů AI zabezpečit, aby byly provozovány v souladu s příslušnými předpisy.
Nová metodika pro soulad s legislativou i interními procesy
V reakci na Nařízení EU o umělé inteligenci, které s účinností od 2. února 2025 stanoví zákaz používání systémů AI s nepřijatelným rizikem, byla vydána nová metodika s názvem Vyhodnocení přípustnosti systémů umělé inteligence ve Skupině ČEZ. Tato metodika formuluje úvodní sadu pravidel pro nasazování systémů AI do praxe s cílem zajistit, aby implementace těchto systémů byla do budoucna nejen efektivní, ale také odpovědná, bezpečná a v souladu s regulatorními požadavky.
A proč je důležité tato pravidla dodržovat? Kromě etických a bezpečnostních důvodů je tu ještě jeden důvod: možné sankce, které nejsou zanedbatelné. Společnosti, které se regulací nebudou řídit, mohou čelit pokutám až do výše 7 % ročního celosvětového obratu nebo 35 milionů eur za porušení pravidel spojených s nasazováním technologií AI.
Efektivnější schvalování díky návaznosti na interní procesy
Schvalování systémů s prvky AI je integrováno do stávajících procesů, zejména do typového procesu řízení IT změny. To znamená, že zaměstnanci nemusí složitě procházet novým procesem. Žádosti o řešení s prvky AI nyní obsahují položky k posouzení souladu s uvedenou metodikou. V rámci celého procesu jsou pak jasně definované kontrolní body, které brání nasazení zakázaných technologií AI.
V případě nejasností se neváhejte obrátit na Michala Štičku z útvaru CMS a AI, který má tuto agendu na starosti, nejlépe prostřednictvím e-mailu aisystem@cez.cz.
Rozhovor
Aleš OK
Rozhovor
Kamil Čermák
ČEZ ESCO – 10 let ve službách moderní české energetiky
ČEZ ESCO ušetřilo svým zákazníkům za 10 let svého fungování 1 263 GWh energie, 6,3 mil. tun CO2 a přes 3 miliardy korun. Na svém kontě má více než 50 tisíc realizovaných projektů a je jedničkou na trhu s komoditami pro firmy a veřejný sektor. O tom, kam se ČEZ ESCO posunulo za poslední dekádu, jsme si povídali s jeho generálním ředitelem Kamilem Čermákem.
Autor: Petra Kollerová Foto: Jan Zátorský, Lukáš Bíba
ČEZ ESCO je na trhu 10 let. Jak se za uplynulé desetiletí dařilo naplňovat cíle, se kterými ČEZ svoji zelenou dceru založil?
Naším primárním cílem bylo a je hledat příležitosti v oblasti moderní energetiky a nabídnout pokrytí veškerých energetických potřeb zákazníků z jednoho místa. Tuhle misi jsme začínali se dvěma dceřinými společnostmi a portfoliem firemních zákazníků komodity, kteří do ČEZ ESCO přišli z ČEZ Prodej společně s obchodníky. Za těch 10 let jsme prošli opravdu dynamickým rozvojem a růstem. Naši skupinu tvoří na 30 firem, které zaměstnávají přes 2 200 zaměstnanců. Dnes umíme zákazníkům nabídnout kompletní řešení, ať už poptávají energetické úspory, energetický management, zajištění komodity, nebo zdroje tepla – centrálního i decentrálního. V souladu se strategií Čistá Energie Zítřka pomáháme snižovat uhlíkovou stopu našim zákazníkům a prostřednictvím naší nové dcery ČEZ Teplárenská se podílíme i na dekarbonizaci výrobního portfolia Skupiny ČEZ.
Mezi klienty ČEZ ESCO patří většina ze stovky největších průmyslových firem, subjektů z veřejného sektoru, zdravotnictví a stavebnictví.
Jak si ČEZ ESCO stojí v číslech?
ČEZ ESCO je nejen největším dodavatelem moderních energetických řešení pro firmy a veřejný sektor, jsme také jedničkou na trhu s komoditami pro stejné zákazníky. Za 10 let jsme obsloužili téměř 46 tisíc zákazníků komodity a 7,5 tisíce zákazníků ESCO produktů. Roste zájem o dodávku komplexních produktů, téměř 4 tisíce zákazníků využilo jeden nebo více produktů od ČEZ ESCO, často šlo o kombinaci komodity a nekomodity. Tržby ČEZ ESCO v nekomoditních službách vzrostly za 10 let na pětinásobek, EBITDA se zvýšila na čtyřnásobek. Celková EBITDA ČEZ ESCO narostla z 219 milionů v roce 2015 na 2,7 miliardy korun v roce 2024.
Kromě vybudování portfolia produktů a služeb je vaším úkolem i osvěta veřejného sektoru, samosprávy a firem v oblasti úspor a dekarbonizace. Jste úspěšní?
Každý rok se s kolegy účastním řady diskusí, přednášek a prezentací na úrovni státní správy, samosprávy i firem, které nám pomáhají popularizovat téma moderní energetiky. Jsme aktivní členové Svazu moderní energetiky i Aliance pro bezemisní budoucnost. A samozřejmě platí, že příklady táhnou, proto zviditelňujeme naše úspěšné projekty. Ještě větší radost mám z toho, že je zveřejňují naši klienti, ať už z řad veřejné správy, nebo průmyslu.
Jenom energeticky úsporné projekty se zárukou (EPC) naší dceřiné společnosti ENESA, jedničky na trhu, ušetřily zákazníkům od roku 2004 více než 2 miliardy korun. Jmenovat můžu třeba Nemocnici Na Homolce, pražskou Fakultní Thomayerovu nemocnici, Kongresové centrum Praha, Koleje a menzy ČVUT, Středočeský, Olomoucký kraj i město Havířov na severní Moravě. Oblíbená je i modernizace veřejného osvětlení, která šetří vesnicím, obcím i městům až 80 % nákladů na elektřinu. Kolegové z naší dceřiné společnosti ČEZ ESL zmodernizovali již více než 30 tisíc lamp v obcích a městech. EP Rožnov je doslova přisáta na Onsemi v unikátní oblasti čistých prostor a roste spolu s čipovým gigantem, AZ Klima je největším poskytovatelem HVAC, tedy všeho od chlazení a topení pro budovy i průmyslové firmy, Domat je špičkou v oblasti IT energy managementu, ČEZ Energo má po celé republice přes 130 MW v decentrálním teple a s příchodem ČEZ Teplárenské je před námi i obrovský program modernizace centrálních teplárenských zdrojů skupiny ČEZ od Dětmarovic přes Trutnov až po Trmice, Ledvice a Prunéřov.
S EPC projekty se také pojí zřejmě největší milník uplynulého desetiletí…
Kdyby jen uplynulého desetiletí, je to největší posun v EPC za 30 let jejich existence. Nejen já, ale i moji kolegové a předchůdci z oboru v něm máme doslova kus života. Jde o aktuálně navrhovanou změnu zákona o veřejných financích, která umožní i budovám ve vlastnictví státu jednodušší přístup k EPC projektům. Jsem hrdý na to, že v tom, co se děje, mají silný otisk právě naše projekty a aktivity pro popularizaci EPC. Pomohla i naše angažovanost ve Svazu moderní energetiky, společně jsme ostatně iniciovali vznik mezirezortní skupiny při Ministerstvu zdravotnictví zaměřené na metodu EPC v nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Na svoji renovaci v naší zemi ale stále čekají tisíce budov, jako jsou školy, úřady nebo regionální nemocnice. Poptávka je aktuálně obrovská, výzva teď bude na straně ČEZ ESCO a dalších dodavatelů, kde budeme muset zajistit dostatečné realizační kapacity.
Už od vzniku ČEZ ESCO chceme být udavatelem trendů, nikoliv pouhým následovatelem.
Jsou to právě úspory v budovách, které jsou jednou z vašich priorit do budoucna?
Do následujících let jsme v naší strategii zakotvili tři priority. Patří mezi ně energetické úspory v budovách, dekarbonizace průmyslu a transformace teplárenství. Úspory dostaly konečně „forsáž“ od státu a jako jednička na trhu chceme být samozřejmě stále první nejen v počtu projektů, ale i v jejich komplexnosti a inovativnosti. Dekarbonizace průmyslu v našich barvách je pragmatická, nikoli ideologická a pomáhá firmám od mamutích Třineckých železáren přes Wienerberger, Onsemi, Moser až po malé a střední podniky. A transformace teplárenství znamená zachování komplexního systému centrálního zásobování teplem, jeho dekarbonizaci a doplnění o moderní decentrální prvky, jako jsou kogenerační jednotky, fotovoltaiky a tepelná čerpadla. To vše přitom nabízíme z jednoho místa, kterému my obchodníci říkáme single point of contact. Právě v tom je obrovská přidaná hodnota vůči našim konkurentům na trhu a chceme si ji udržet.
Stejně tak neusínáme na vavřínech a už dnes jsme aktivní v rozvoji akumulace, služeb výkonové rovnováhy (SVR), agregace flexibility, vodíku a dalších oblastí. Rok svého fungování letos oslavila naše baterie ve Vítkovicích o výkonu 10 MW a do SVR je zapojena většina ze 170 kogeneračních jednotek naší dceřiné společnosti ČEZ Energo, kterou se nám podařilo vytáhnout (po odchodu původního partnera ze společného podniku) na největšího provozovatele kogeneračních jednotek v České republice.
Průmyslové provozy jsou extrémně náročné na energie a dekarbonizace je nákladnou záležitostí. Mají o ni firmy zájem?
Zlomovými událostmi pro změnu v myšlení této kategorie zákazníků byla válka na Ukrajině a energetická krize. Firmy začaly brát energetickou bezpečnost a soběstačnost více vážně a pragmaticky, změnil se narativ směrem ke konkurenceschopnosti na globálním trhu a firmy, jako jsou huťaři, skláři nebo oceláři, za námi přicházejí s poptávkou. Řada z nich je spolu s námi členy Aliance pro bezemisní budoucnost.
Jak se vám daří na trhu fotovoltaik?
Fotovoltaiky zaznamenaly boom po vypuknutí energetické krize. Firmy v nich viděly rychlou příležitost k posílení energetické bezpečnosti a soběstačnosti a snížení cen energií. Náš klastr Zelená energetika má na kontě významné projekty, jako jsou střešní fotovoltaiky pro Škoda Auto, KCP nebo CTParky. Loňský rok byl pro výstavbu fotovoltaik opravdu náročný, povolování nových fotovoltaických elektráren zasáhly problémy související s digitalizací stavebního řízení. Přesto jsme pro naše zákazníky postavili takřka 100 fotovoltaických elektráren o instalovaném výkonu převyšujícím 20 MW, podobně jako v roce 2023. Letos doufáme v příznivější okolnosti, zaměřovat se chceme především na velké projekty, a to nejen na střechách zákazníků, stavět chceme i velké pozemní fotovoltaiky. V oblasti zelené energetiky budeme dále rozvíjet i výstavbu dobíjecích stanic pro firmy a obce.
Jakým směrem rozvíjíte nabídku v oblasti komoditních produktů a služeb?
Během energetické krize jsme v sektoru elektřiny a plynu významně posílili naši pozici, zákazníci uvítali stabilitu a spolupráci se spolehlivým dodavatelem, kterým pro ně chceme být i nadále. Těší nás, že se nám v loňském roce dařilo udržet zejména zákazníky s velkou spotřebou. V dalším období se budeme věnovat flexibilitě, nástroji, který do budoucna propojí jednotlivé klastry od komodity přes budovy, průmysl až po zelenou energetiku. Pracujeme i na softwarovém řešení a stavíme tým, který se bude flexibilitě věnovat. Pokračujeme v rozvoji nových produktů, jako jsou PPA (Power Purchase Agreement) kontrakty. Aktuálně jsme uzavřeli první off-site PPA kontrakt, propojuje fotovoltaickou elektrárnu Vrskmaň patřící Skupině ČEZ a již zmiňovaného největšího českého výrobce oceli Třinecké železárny.
ČEZ ESCO za posledních 10 let dynamicky vyrostlo, jaká je teď struktura a jak funguje spolupráce napříč mateřským ČEZ ESCO a dceřinými společnostmi? Jak v praxi vypadá potkávání tolika firemních kultur?
Růst byl opravdu rychlý a nebudu lhát, propojit řadu původních společností s jinou formou vlastnictví, oborem i „DNA” v ESCO skupinu tak, aby fungovala jednotně vůči zákazníkovi, efektivně vůči akcionáři a jako entita s jednou firemní kulturou, není vůbec jednoduchá úloha. Osvědčilo se nám tzv. klastrové řízení. ČEZ ESCO tvoří čtyři klastry zaměřené na energetiku budov, průmyslovou energetiku, zelenou energetiku a komoditu, pod které spadají příslušné dceřiné společnosti. S příchodem ČEZ Teplárenské a rozvojem ČEZ Energo významně nabývá na váze i celá oblast teplárenství. Velmi důležitá je spolupráce a provázanost jednotlivých klastrů a využití potenciálu našich komoditních zákazníků. Využíváme také sdílení zkušeností a best practice, jednotně zavádíme například nástroje informační a kybernetické bezpečnosti, centralizujeme některé HR oblasti, reporting nebo práci s daty. Zároveň se po letech dynamického růstu více zaměřujeme na konsolidaci a řízení výkonnosti uvnitř skupiny ESCO. Tady má klíčové místo i budování silné firemní kultury ČEZ ESCO jako skupiny, která vyznává hodnotu zákaznické orientace a osobní leadership i odpovědnost, stejně jako typický ESCO „esprit de corps“, prostě náš týmový duch.
Co je to, co vás posouvá dál?
Jsou to určitě naši zaměstnanci, kteří jsou opravdovými profesionály ve svých oborech a kteří si zaslouží za své nasazení velké poděkování. Dále naši zákazníci, se kterými jsme v každodenním kontaktu, snažíme se neustále sledovat jejich potřeby, reagovat na ně a být zároveň o krok napřed a přicházet s nápady. Věnujeme se inovacím, z nichž vzešly reálné produkty, které jsou v naší stálé nabídce a těší se velké oblibě. Jde třeba o fotovoltaiku za korunu a bezemisní elektřinu, ale chystáme další, které testujeme na pilotních klientech. Nezapomínáme ani na digitalizaci, která je nedílnou součástí našich produktů a služeb. Už od vzniku ČEZ ESCO chceme být udavatelem trendů, nikoliv pouhým následovatelem a jsem rád, že se nám tohle vytváření trhu daří. Bereme to jako závazek a povinnost jedničky na trhu. Kolegové ale vědí, že jsem povahou netrpělivec a nechci, aby nám ujela jakákoli inovace nebo příležitost, která je profitabilní a posune náš byznys kupředu. I proto jsem neustále v pohybu po celé republice, každý týden vidím naše zákazníky, ať jsou to starostky a starostové, hejtmani, šéfové firem, nebo průmyslníci, a k téhle vášni pro byznys i pokoře vnímat zpětnou vazbu vedu všechny své kolegyně a kolegy napříč skupinou. Každý z nás reprezentuje ESCO a je tak jeho obchodníkem, symbolem i vizitkou. Prostě chci, abychom pro naše klienty byli první volbou nejen z rozumu, ale aby nás k tomu měli i rádi - minimálně víc než naše konkurenty.
Pod pokličkou
Aleš OK
Pod pokličkou
ČEZ FlexiEnergie
ČEZ Prodej oznámil spuštění nové služby flexibility. ČEZ FlexiEnergie dokáže na dálku regulovat přetoky domácích fotovoltaik a elektřina tak bude využívána efektivněji. Jsme navíc prvním velkým dodavatelem energií, který podobnou službu nabízí.
Text: Kateřina Militká Foto: archiv Komunikace a marketingu
Nová služba je výhodná pro všechny zúčastněné strany. Zákazník neposílá přebytečnou elektřinu mimo domácnost, distribuční síti ulevuje od přílišného nárazového zatížení a dodavateli usnadňuje obchodování s energií. Že je vám název ČEZ FlexiEnergie povědomý? Vždyť ho také pomohli vymyslet zaměstnanci Skupiny ČEZ.
Co dokáže ČEZ FlexiEnergie?
Služba ČEZ FlexiEnergie aktivně pracuje s přetoky domácích fotovoltaik. Chytrým řízením umožňuje domácnostem využívat fotovoltaiku efektivněji, bez jakéhokoliv omezení komfortu. Služba je založena na komplexním algoritmu, který interně vyvinul ČEZ a na jehož pokyn se výroba fotovoltaiky vzdáleně řídí. Algoritmus vyhodnocuje, jak často a na jak dlouho lze výrobu u zákazníka omezit, aby to pro něj bylo výhodné. Algoritmus navíc nepočítá optimalizaci pouze na základě spotových cen, ale dynamicky vyhodnocuje všechny další příležitosti včetně řízení odchylky v reálném čase.
Nové instalace fotovoltaik s bateriovým řešením ČEZ Battery Box jsou už na flexibilitu připraveny, u ostatních systémů je potřeba nainstalovat malé komunikační zařízení.
Zpět na začátek
Nápad zabývat se flexibilitou uzrál už přibližně před čtyřmi lety u Filipa Jelínka, manažera odboru Nákup a predikce komoditních produktů ČEZ Prodej. Filip proto oslovil útvar inovací Skupiny ČEZ pod vedením Jana Šíchy. „Reagovali jsme na rozvoj obnovitelných zdrojů a s ohledem na to, že fotovoltaiky vyrábějí především v době malé spotřeby, uvažovali jsme, jak bychom mohli měnit spotřebu v čase. První řešení se týkalo tepelných čerpadel,“ zmiňuje Filip Jelínek a pokračuje: „Postupně jsme ale došli k závěru, že je rozhodně lepší věnovat se střídačům, bateriím a fotovoltaikám, protože můžeme řídit výrobu a zároveň nijak nesnížíme komfort domácností. Přibližně před rokem a půl jsme tedy s inovativním centrem spustili pilotní projekt v šestnácti domácnostech. A brzy se ukázalo, že se tak otevírá fascinující cesta nových možností. Prototyp jsme začali překlápět do uceleného projektu.“
ČEZ Prodej chce být z pozice jedničky na trhu tím, kdo určuje trendy také v oblasti nové energetiky. Flexibilita je významné téma současnosti, kterému věnujeme velkou pozornost. Vedle sdílení je to další téma, kterým umíme zákazníka provést a poradit mu vhodné řešení.
Tomáš Kadlec
generální ředitel ČEZ Prodej
Jak je to dnes…
Z projektu flexibility se stal jeden z nejvýznamnějších projektů tohoto roku v ČEZ Prodej. Vždyť pro spuštění bylo nakonec třeba upravit devatenáct IT systémů a to je jen jedna část realizace. Jedná se o komplexní projekt, do kterého se zapojuje řada útvarů napříč celou firmou. „Všechny toto téma motivuje a baví. Vidíme v tom smysl a věříme, že tak pomůžeme snížení ceny elektřiny i nákladů na distribuci. Obchodník se dostává do nové role, kdy jsme spolutvůrci řešení, které má vyšší cíl a smysl,“ zdůrazňuje Filip Jelínek.
„V tuto chvíli službu ČEZ FlexiEnergie nabízíme zákazníkům, kteří mají produkt Elektřina pro soláry, a především takovým domácnostem, které vykazují velké přetoky. Plánujeme postupně zapojit vyšší stovky až tisíce zákazníků během roku. Vytvořili jsme produkt pro běžného klienta, nechceme mít nejsofistikovanější řešení určené pouze pro úzkou skupinu odborníků,“ říká Martin Pilař, manažer energetické flexibility a agregace.
Každý má svou nenahraditelnou roli, bez žádného z těchto kolegů z několika útvarů by se projekt flexibility neobešel: (na fotografii zleva) Filip Tichý, Jiří Zezula, Martin Pilař, Filip Jelínek, Martin Sovák, Marek Smilovský, Tereza Měrtlová a Martin Málek, který se focení nemohl zúčastnit.
Kolegů, kteří se flexibilitě věnují, jsme se zeptali, co pro ně účast na projektu znamená.
„Flexibilita je jedním z témat nové energetiky a všechna tato témata představují příležitost pracovat na něčem inovativním, kreativním a přinášet našim zaměstnancům i zákazníkům nové možnosti, jak využít fotovoltaiku nebo chytré měření,“ zdůrazňuje Tereza Měrtlová, manažerka odboru Nová energetika ČEZ Prodej.
„Účast v tomto projektu nám umožňuje být součástí transformace aktuálních legislativních a tržních podnětů do konkrétní moderní služby pro naše zákazníky. Je to příležitost přispět svými znalostmi k inovativnímu a smysluplnému řešení, které přispívá ke stabilizaci elektrické sítě,“ říká Jiří Zezula, manažer segmentu Nová energetika.
„Spolupráce na projektu ČEZ FlexiEnergie pro mě představuje jedinečné propojení komoditního a nekomoditního světa. Je to příležitost ukázat, čeho můžeme dosáhnout jako jeden tým,“ doplnil Martin Sovák, manažer odboru Rozvoj a provoz technologických aplikací.
→ ČEZ Prodej aktuálně vybírá vhodné domácnosti s fotovoltaikou pro zapojení do flexibility. Detaily najdou zájemci zde.
Tým
OK
Tým
Fakturace a smluvní vztahy ČEZ Prodej
Bez kolegů z týmu Fakturace a smluvní vztahy ČEZ Prodej se naši zákazníci neobejdou. Spolehlivě je provádějí všemi legislativními úpravami a novinkami, vyřizují tisíce a tisíce požadavků a zajišťují vše potřebné k bezchybnému vyúčtování, mají na starosti platby, smlouvy, reklamace, ale vylepšují také systémy a procesy, aby fungovaly rychle a bezchybně. Oni sami často vidět nejsou, pojďme to ale změnit.
Text: Kateřina Militká Foto: Petr Hejna
↑ Tým zástupců úseku Fakturace a smluvní vztahy ČEZ Prodej (na fotografii zleva): Tomáš Mattas, Jan Varaus, Pavla Jančíková, Tomáš Neuwirth, Aleš Mamica a Martin Bečaver.
Úsek Fakturace a smluvní vztahy pod vedením ředitelky Pavly Jančíkové se v tomto roce zaměřuje na další zlepšování zákaznické zkušenosti a optimalizaci procesů. Jejich hlavní cíle a aktivity jsou rozděleny do několika oblastí. Představit každou tuto oblast znamená seznámit se s jedním z pěti nejbližších Pavliných spolupracovníků.
Tomáš Neuwirth, manažer odboru Fakturace a pohledávky
Tomáš vede tři oddělení, a to Saldokonto, Fakturace a Pohledávky. V ČEZ Prodej pracuje od roku 2010 a prošel řadou pozic od fakturanta až po manažera odboru. Kolegové z jeho týmu zodpovídají za to, že vystaví našim zákazníkům vyúčtování včas a správně, zároveň řeší platby zákazníků, ale také upomínání těch, kteří neplatí, jejich navolávání, a případně i odpojování. Proces fakturace je kontinuální, probíhá denně. Ročně vystaví kolegové 3,9 milionu vyúčtování, měsíčně přijmou zhruba 3 miliony plateb. Zodpovídají za to, že všechny přiřadí správně, že zákazníci mají k dispozici přehledné vyúčtování a mohou si vše zkontrolovat.
„Vyúčtování se snažíme pro naše zákazníky co nejvíc zjednodušovat. Letos proto připravujeme další redesign faktury, který plánujeme realizovat v roce 2026. Velkým posunem je interaktivní vyúčtování v MŮJ ČEZ, které je pro zákazníka velmi vstřícné. Kromě toho bych rád zmínil spolupráci s MPSV při předávání dat o platbách, aby byla automaticky k dispozici úřadům při žádostech o příspěvky na bydlení. Tento projekt jsme realizovali u nás v minulém roce, znamenal hodně práce a rád bych zdůraznil jeho přínos,“ zmiňuje Tomáš Neuwirth.
Tomáš vede tým přibližně 150 kolegů. Oceňuje, že táhnou za jeden provaz. „Tým je pro mě velkým hnacím motorem. Kolegům nechybí nadšení pro práci, přicházejí s nápady a připomínkami. Jsou to srdcaři, kteří všechny naše procesy neustále posouvají kupředu.“
Tomáš Mattas, manažer odboru Správa smluvních vztahů
Své role se ujal v polovině minulého roku. Témata, kterým se jeho tým v posledních měsících intenzivně věnuje, byla do velké míry dána legislativou a jednalo se především o sdílení (psali jsme o něm v podzimním PROUDU v rubrice Mezi námi), velkým úkolem byl také proces rozdělování EANů u tzv. mikrozdrojů, které začalo od 1. 1. 2025. Tento krok je nezbytný pro efektivní správu dat, přesné sledování odběrných míst a zajištění souladu s platnou legislativou.
Náš různorodý tým se skvěle doplňuje a odvádí vynikající práci. Klíčová je pro nás spolupráce a neustálý posun vpřed. Nebojíme se výzev a hledáme nové cesty, jak dosahovat ještě lepších výsledků.
Pavla Jančíková
ředitelka úseku Fakturace
a smluvní vztahy ČEZ Prodej„To byla velká věc, za kterou bych chtěl pochválit všechny z týmu Správa smluvních vztahů. Především v období mezi svátky a během celého prosince všichni vynaložili obrovské úsilí, aby se vše povedlo, dokázali jsme zprocesovat všechny změny, které to z hlediska smluvních vztahů přináší, a mohli jsme s rozdělováním začít,“ chválí tým Tomáš Mattas.
Na podzim minulého roku se kolegové potýkali také s nebývalým počtem požadavků na změny dodavatele, ať už ve vztahu k výpovědím, nebo naopak v souvislosti s požadavky nových zákazníků. Všechny změny v produktu, například nová kampaň s novými cenami, znamenají vždy příval zákazníků, a tím pádem nárůst požadavků, které je potřeba řešit. Brzy by jim práci mohla usnadnit umělá inteligence, jejíž pomoc chtějí využít například pro validace, tedy ověřování potřebných dokumentů, u kterých je potřeba zkontrolovat, zda mají všechny náležitosti. V intenzivních měsících, jako tomu bylo na konci roku, projde rukama kolegů ze Správy smluvních vztahů i 900-1 000 nabídek denně (a to mluvíme jen o standardní změně dodavatele). Běžně je to pak okolo 500 nabídek za den. Pokud bychom zahrnuli přepisy a další procesy, tak by to číslo bylo mnohem vyšší.
Tým Tomáše Mattase tvoří téměř sto kolegů. Tomáš oceňuje jejich skvělou spolupráci, nejenom v rámci Správy smluvních vztahů, ale napříč všemi útvary pod Pavlou Jančíkovou i v rámci ČEZ Prodej. Tomáše nejvíc baví dynamika a různorodost jeho práce i proměnlivost podmínek. Na stereotyp si rozhodně kolegové stěžovat nemohou.
Martin Bečaver, manažer odboru Reklamace a stížnosti
Jak už napovídá název, jeho odbor se zabývá všemi zákaznickými reklamacemi a stížnostmi ve vztahu k produktům a službám, které ČEZ Prodej zákazníkům poskytuje, ať už se týkají elektřiny, plynu, technologií, nebo dalších služeb. Odbor tvoří tři týmy, kdy jeden se specializuje přímo na technologické reklamace, které jsou výrazně komplikovanější, protože zahrnují komunikaci se třetími stranami a realizátory. Další dva týmy zpracovávají reklamace elektřiny, plynu a ostatních doplňkových služeb a produktů. Martin a jeho kolegové přebírají oblast reklamací technologií od dceřiné společnosti TENAUR. Od nového roku jsou už všechny realizační služby zasmluvněné pod ČEZ Prodej, a kolegové je tak mohou řešit s realizátory napřímo. Celková optimalizace procesu reklamací technologií je pro kolegy výzvou letošního roku.
Nejčastější reklamace v komoditách se týkají odečtů spotřeby a vyúčtování, v technologiích jsou to reklamace funkčnosti zařízení. Optimální cíl, který kolegové mají nastavený, je vyřešit 75 % reklamací do 10 dnů s výjimkou technologií, pro které se musí objednávat díly, domluvit schůzku se zákazníkem a řešení je časově náročnější. „Od posledního kvartálu minulého roku se stabilně držíme nad 70 % vyřešených reklamací do 10 dnů, 90 % reklamací vyřešíme do 15 dnů,“ zmiňuje Martin Bečaver.
Oblast reklamací se během posledního roku podařilo úspěšně transformovat do moderní podoby tak, aby splňovala ty nejvyšší nároky pro spokojenost našich klientů. Martin a jeho tým má také významné zásluhy na implementaci projektu zapojení umělé inteligence do procesu vyřizování reklamací. AI jim šetří čas, pomáhá s přípravou zpracování reklamací, sumarizací dat a historie zákazníka. S ohledem na počet 3 300–3 600 reklamací měsíčně se počítá každá ušetřená minuta. „V další fázi projektu chceme zlepšit mimo jiné navrhování odpovědí,“ doplňuje Martin, který nasazení AI vnímá jako jeden z největších úspěchů svého týmu.
Tým pod vedením Pavly Jančíkové se v tomto roce zaměřuje na další zlepšování zákaznické zkušenosti a optimalizaci procesů.
Jan Varaus, product owner
Pro ČEZ Prodej pracuje už 13 let. Začínal ve Správě smluvních vztahů, kde vystřídal několik různých pozic, později se věnoval řízení a metodice procesů nebo procesní architektuře. Na současné pozici působí tři roky. Dnes má na starosti tři hlavní úkoly. Je to pomoc s realizací vybraných strategických projektů (jako byl například splátkový kalendář, interaktivní vyúčtování, rozdělení EANů aj.), kromě toho koordinuje činnosti mezi úseky a projekt GO SAP. Honza pomáhá s realizací projektů a je jakousi prodlouženou rukou business vlastníka procesu, koordinuje kolegy z různých útvarů, aby vše šlapalo tak, jak má, z hlediska peněz, kvality i termínů.
„V minulém roce jsme realizovali hodně projektů souvisejících se změnou legislativy, připravovali jsme také druhou fázi interaktivního vyúčtování,“ zmiňuje Honza. Víc než 80 % jeho práce je koordinace v rámci spolupráce mezi úseky, například když se v projektech cokoliv mění. Aktuálně se nejvíc věnuje projektu GO SAP. Generační obměna SAP je v přípravné fázi tzv. GAP analýzy, kdy je potřeba revidovat stávající procesy a popsat je pro budoucí svět. Honzu na práci nejvíc baví, že každou chvíli řeší něco jiného, jeho práce je dynamická a neustále získává nové zkušenosti.
Aleš Mamica, manažer odboru Business architektura
Aleš je v energetice ve srovnání s ostatními kolegy téměř nováčkem, do ČEZ Prodej přišel v roce 2022. Řadu let pracoval v retailových digitálních službách. Napřímo řídí tři kolegy, do jeho týmu spadá také šest procesních architektů. Kolegové sídlí v Praze, Plzni i v Ostravě. Úkolem business architektury je pomáhat naplňovat strategii a priority firmy a podporovat týmy napříč celou společností. Jak businessová, tak procesní architektura jsou průřezové, musí pokrývat celý zákaznický cyklus a všechny procesy.
Kolegy aktuálně nejvíc zaměstnává zmíněný projekt GO SAP, protože procesní architekti mají klíčovou úlohu. Úsek Fakturace a smluvní vztahy zaštiťuje GO SAP za obchodní část a je partnerem pro IT. Velkou odpovědností je, že za obchod bude projekt dobře zadán, zpracován, připraven a nasazen, že řešení bude konzistentní a bude držet pohromadě napříč činnostmi a útvary.
Druhý největší úkol roku 2025 je spolupráce procesní a business architektury na nových nebo redesignových procesech a službách. Tým Aleše se nadále věnuje legislativním změnám, kolegové se podílejí například na projektu flexibility, spolupracují s útvary při zavádění technologických vylepšení. Kromě toho budou kolegové pokračovat v řízení procesů, kterých je v ČEZ Prodej přibližně 100. „Procesní architektura podporuje procesní vlastníky, pomáháme jim dosahovat nastavených cílů a procesy optimalizovat. K tomu chystáme dashboard pro řízení procesů, který bude poskytovat společný ucelený pohled na všechny procesy,“ vysvětluje Aleš.
„Za velký úspěch loňského roku považuji právě nastavení procesního řízení v ČEZ Prodej, kde se nám podařilo změřit 30 našich zákaznických procesů, spolu s vlastníky jsme všechny procesy prověřili, identifikovali neefektivity a pomohli naplánovat další systematickou práci na vylepšování těchto procesů. To je velký krok dopředu pro kvalitu a efektivitu všech služeb, které našim zákazníkům poskytujeme. A tato práce nikdy nekončí,“ uzavírá Aleš.
Generační obměna SAP a další výzvy
„Pozornost, kterou věnujeme procesům v back office, je v ČEZ Prodej stále intenzivnější. Souvisí to do značné míry s velkým úkolem, který nás čeká v rámci generační obměny SAP, ale také s naší neustálou snahou o vylepšení všech procesů jak z pohledu zákazníků, tak i pro lepší práci našich kolegů. Jsem opravdu ráda, že mám kolem sebe tým tak zkušených kolegů, se kterými je radost spolupracovat. Jsme otevření spolupráci a komunikaci a rozhodně i tomu, aby se nám ozval každý, kdo by měl pocit, že je potřeba cokoliv řešit, aby vše fungovalo ještě lépe,“ zdůrazňuje Pavla Jančíková.
Mezi námi
Aleš OK
Mezi námi
Rozjíždíme nástupnictví v Profíkovi
Dobří zaměstnanci s potenciálem kariérního růstu jsou naší velkou devizou. Nástupnictví se ve Skupině ČEZ rozhodně nebere na lehkou váhu, naopak spíš připomíná promyšlenou šachovou partii. Doba, trh práce i energetika se stále vyvíjí a my musíme být připravení. S nástupnictvím v divizi jaderná energetika letos poprvé pomůže speciální modul nasazený do systému Profík.
Text: Karolina Krafková Foto: Martin Malý
Hana Novotná
manažerka útvaru rozvoj LZ
Vedle práce Hanku baví také cestování, kultura a četba.
Radek se ptá Hany
Profík od letošního roku neslouží už jen pro školení, je to tak?
V roce 2023 jsme nasadili systém SAP SuccessFactors pod značkou Profík. Nejprve jsme spustili modul Vzdělávání, který centralizuje řízení kvalifikací a vzdělávacího obsahu pro ČEZ, vybrané dceřiné společnosti i klíčové dodavatele. Letos se Profíkova rodina rozšířila o modul Nástupnictví, jenž podporuje manažery při identifikaci klíčových pozic a přípravě nástupců. Spojením obou modulů budeme moci porovnávat kvalifikace a stanovovat rozvojové cíle, které je potřeba zvládnout v rámci přípravy na budoucí pozici.
Proč se vůbec nástupnictvím zabýváme?
Ve Skupině ČEZ se nástupnictvím systematicky zabýváme již řadu let. Důvodů je několik, jmenujme například transformaci energetiky z konzervativního prostředí na dynamické odvětví. V řadě provozů také v současné době probíhá generační obměna. V potaz musíme brát i to, že získání kvalifikace pro některé specifické pozice může trvat měsíce nebo roky. Zvláštní pozornost věnujeme manažerům a jejich dovednostem. Zkrátka, všemi těmito věcmi se musíme zabývat s dostatečným předstihem, protože klíčové je mít k dispozici v potřebný čas „plnou střídačku“.
Máte s tímto modulem další plány?
Nástupnictví jsme nasadili nejprve v divizi jaderná energetika, kde na tyto procesy existují i zákonné požadavky. Modul budeme postupně rozšiřovat do dalších divizí a dceřiných společností, kde se s nástupnictvím pracuje nebo o něj vzniká zájem. V rámci pilotního provozu využíváme zatím základní funkcionality – identifikaci klíčových pozic, výběr nástupců a sledování jejich připravenosti. Plánujeme však brzy zpřístupnit další funkce, jako je řízení expertních znalostí, hodnocení rizik a dopadů ztráty těchto znalostí či rozvoj potenciálu zaměstnanců.
Radek Fukas
vedoucí odboru koordinace
Ve volném čase rád pracuje kolem domu, hlavně se dřevem. V létě ho baví cykloturistika, v zimě sjezdové lyžování.
Hana se ptá Radka
Co pro vás, vedoucího z divize jaderná energetika, nástupnictví znamená?
Nástupnictví je pro mě důležité téma, musím být připravený ve svém týmu reagovat na možné změny na klíčových pracovních místech. Tito klíčoví zaměstnanci jsou na pozicích vedoucího oddělení, vedoucího skupin a týká se to i vybraných specialistů, například vedoucích odstávek. Příprava na tyto pozice obnáší nejen zvyšování odborné způsobilosti, ale je potřeba rozvíjet i manažerské dovednosti. V případě mého útvaru koordinace je nutno začít s výběrem na nejnižší post výkonného pracovníka a naplánovat tzv. vláček až na pozici, kterou chci obsadit.
Pojem „vláček“ mě zaujal. Vysvětlíte ho víc?
Znamená to, že nejdřív někoho nabereme na nejnižší, juniorskou pozici. Služebně starší junior se začne připravovat na pozici seniorskou a zároveň zaučuje nového pracovníka. Ten, který dosud pracoval na seniorské pozici, se zaučuje na vedoucího skupiny a zároveň zaučuje toho, co přechází z pozice juniorské. Záleží ale samozřejmě i na tom, která pozice se nám uvolnila.
Jak pracujete s lidmi v procesu nástupnictví?
Nástupnictví v našem útvaru se věnujeme dlouhodobě, jelikož oblast řízení prací je specifická a přípravy na jednotlivé pozice trvají dlouhou dobu. S vytipovanými zaměstnanci vedeme pohovory, aby věděli, jaký postup pro ně plánujeme, a po vzájemné dohodě připravujeme jejich další rozvoj. Pro přechod na novou pozici máme stanoveny adaptační plány a využíváme mentoringu pro předávání zkušeností.
Jaké výhody nově spuštěného modulu Nástupnictví v Profíkovi byste zmínil?
Nastudoval jsem si ho a musím říct, že jsem mile překvapen jeho přívětivým prostředím. Vidím zde přehledně celý strom nástupnictví ve svém útvaru. K jednotlivým nástupcům si zde mohu dělat poznámky a popřípadě měnit pořadí nástupců podle aktuální situace. Další funkce se teprve učím používat.
Mít dobré lidi na vedoucích pozicích znamená uvažovat pár kroků napřed.
U zákazníka
Aleš OK
U zákazníka
ČEZ úsporný dům 2
Úspěšná akce ČEZ úsporný dům pokračuje. Letos mohou majitelé rodinných domů soutěžit o technologie za půl milionu korun. Vítězka loňského kola zatím snížila svou spotřebu přibližně o polovinu. Kdo získá instalaci technologií od ČEZ Prodej tentokrát?
Text: Kateřina Militká a Alice Horáková Foto: archiv ČEZ Akademie
Tato akce významným způsobem přitahuje pozornost k tématu energetických úspor domácností. Zájemcům o fotovoltaiku a další technologie, ale i široké veřejnosti se snažíme přiblížit, že díky technologiím může na energiích významně ušetřit i běžná česká domácnost. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že většina lidí výši úspory, jakou jim moderní technologie mohou přinést, podceňuje. Odhadují, že by jim fotovoltaika ročně mohla uspořit kolem 7 000 korun. Většina zákazníků ČEZ, kteří si solární panely pořídili, ale ve skutečnosti ušetřila trojnásobnou částku, tedy přes 20 000 korun. U tepelného čerpadla nahrazujícího elektrokotel je pak rozdíl mezi odhadovanou a reálnou úsporou ještě mnohem vyšší.
Víme, že o instalaci fotovoltaiky uvažuje zhruba čtvrtina domácností, které bydlí v rodinném domě, dalších 14 % pak zvažuje tepelné čerpadlo. Lidé ale často podceňují, jak velkou úsporu jim to může přinést, a váhají s pořízením. Na typickém rodinném domku jsme ukázali, jaký potenciál tyto technologie mají, když se pořídí na míru dané nemovitosti. První výsledky reálného příkladu ze života jsou skvělé, proto chceme tuto možnost nabídnout i letos.
Tomáš Kadlec
generální ředitel ČEZ Prodej
Nejméně o polovinu nižší spotřeba
Skvělým příkladem je příběh naší zákaznice a výherkyně loňského kola akce ČEZ úsporný dům. V říjnu loňského roku vyměnila paní Helena z Příbramska ve svém domku elektrokotel za fotovoltaiku s bateriovým úložištěm v kombinaci s tepelným čerpadlem. A to právě díky akci ČEZ úsporný dům, ve které získala největší počet hlasů. Technologie od ČEZ Prodej jí pomohly snížit spotřebu zatím zhruba o 7 MWh z původních více než 12 MWh ročně. Paní Helena tak dokázala snížit spotřebu domácnosti meziročně o polovinu a má výhled i na lepší výsledek, až bude počasí ještě více přát fotovoltaice.
Kdo zvítězí tentokrát?
Další kolo akce ČEZ úsporný dům odstartovalo v únoru. Zákazníci ČEZ Prodej opět mohou získat fotovoltaiku s baterií a s celoročním servisem zdarma, tedy technologie v hodnotě stovek tisíc korun. Fotovoltaická elektrárna s bateriovým úložištěm bude navíc připravena na flexibilitu. Zákazník tak do budoucna bude moci získávat odměnu za optimalizaci přetoků nebo nabíjení baterie. Registrace zájemců probíhala do poloviny března na webu ČEZ Akademie. Zájemci vyplnili jednoduchý formulář, bylo třeba doplnit fotky nemovitosti a osobní příběh, který dokáže zaujmout. Chcete sledovat, kdo bude tím šťastným a instalaci technologií od ČEZ získá?
Hlasování proběhne od poloviny května do konce června. Ze všech přihlášených vybere odborná porota deset finalistů, mezi kterými bude veřejnost na našem webu vybírat vítězný dům. Vítěze druhého ročníku akce ČEZ úsporný dům budeme znát nejspíš v polovině července. Pravidla soutěže pro letošní rok i nejčastější otázky a odpovědi najdete na webu ČEZ Akademie.
Den s
Den s
Hana Chládková
specialistka řízení stárnutí jaderné elektrárny
Edita Zárybnická
technoložka v útvaru Technická kvalita stavební jaderné elektrárny
Kontroly chladicích věží našich jaderných elektráren mohou být rychlejší a přesnější díky využití dronů a umělé inteligence. V Jaderné elektrárně Dukovany kolegové právě testují a ověřují, jaké výhody nová metoda přinese. Vypravili jsme se proto poznat blíž práci Hany Chládkové a Edity Zárybnické, které stály u zrodu inovativního projektu a intenzivně se mu věnují.
Text: Kateřina Militká Foto: Jan Sucharda
↑ Edita je nalevo a Hana napravo.
Hlavním cílem společného projektu, na kterém pracují především kolegové z útvaru Technická kvalita jaderné elektrárny a Řízení stárnutí a dlouhodobý provoz jaderné elektrárny, je optimalizace nastavení plánu preventivní údržby a oprav, stanovení provozní spolehlivosti a predikce zbývající životnosti chladicí věže.
Obě kolegyně, které se v rámci pracovních úkolů často setkávají, mají na starosti obě jaderné lokality, což je výhodné pro sdílení zkušeností. Edita Zárybnická píše metodiky, nastavuje pravidla pro výkon kontrol, udává rozsah jejich realizací a pravidla pro vyhodnocování. „Evidujeme asi 30 důležitých stavebních objektů v každé jaderné lokalitě a je potřeba pečlivě sledovat, v jakém stavu tyto objekty máme,“ vysvětluje Edita. Hana Chládková ji doplňuje: „Pro tyto objekty máme nastavené programy řízení stárnutí. Potřebujeme vědět, jaká jim zbývá životnost, jaké opravy či kontroly je potřeba naplánovat.“
Naše jaderné elektrárny chceme efektivně provozovat nejméně 60 let a plánujeme k tomu využívat nejnovější technologie. Chladicí věže hrají klíčovou roli v rámci výrobního cyklu jaderné elektrárny. V případě JE Dukovany mluvíme o celkové ploše vnitřních i vnějších plášťů o rozsahu 424 000 m2. A jejich kontrola je proto mimořádně náročná. Pomoc dronů a umělé inteligence znamená obrovský posun při kontrolách i v rámci řízení stárnutí chladicích věží.
Chladicí věže mají tvar rotačního hyperboloidu o obrovské ploše vnitřního a vnějšího pláště. Experti je pravidelně kontrolují ze zavěšených lávek ve čtyřech místech po celé výšce věže, ale rozhodně nemohou prověřit do detailu celou plochu. Edita z týmu Milana Beneše předepisuje kontroly a navrhla projekt využívající drony a umělou inteligenci, což přináší úžasné možnosti. A tým, který má na starosti řízení stárnutí pod vedením Iva Šafaříka, se k realizaci nadšeně připojil.
Kontroly pomocí dronů
Naplánované kontroly a diagnostika železobetonové konstrukce chladicí věže č. 3 v lokalitě JE Dukovany tak v rámci pilotního projektu proběhly s využitím dronů, které do detailu prozkoumaly 100 % povrchu vnitřního i vnějšího pláště chladicí věže pomocí 3D laserového spektrálního skenování, fotogrammetrie a termografického snímkování. Toto rozšířené ohledání je velmi užitečné, protože není ve fyzických silách člověka provést jej takto podrobně. A což teprve, když se do vyhodnocení všech sesbíraných dat pustí umělá inteligence, která dokáže rozlišovat a vyhodnocovat spektrum nálezů podle jejich důležitosti! To ale museli kolegové AI nejprve naučit.
Jako na semaforu
Důležitá je databáze nálezů, která rozděluje výsledky formou semaforu. „Nálezy máme rozdělené do určitých skupin podle stupně poškození. Co je prozatím v pořádku, je označeno zeleně, omezeně přípustný stav je oranžovožlutý a nepřípustný stav označujeme červeně. A to učíme také umělou inteligenci, aby rozpoznala, který nález patří do které skupiny. Potřebujeme tedy co nejvíc dat, ze kterých AI může čerpat,“ vysvětluje Hana Chládková.
Certifikovaná metoda je světový unikát
Využití AI pro efektivnější identifikaci a vyhodnocování sesbíraných dat je již v mnoha oblastech součástí zavedeného postupu, takže se nejedná o hudbu budoucnosti, ale o reálnou současnost. A já jsem opravdu ráda, že jsem součástí takových projektů.
Edita Zárybnická
V další fázi projektu bylo vytvořeno digitální dvojče chladicí věže a za pomoci AI proběhla identifikace a zakreslení nálezů. Termovizní kontrola odhalila spolehlivě všechna místa výskytu závažnějších delaminací na plášti chladicí věže. Aby byla potvrzena správnost měření, nálezy ověřili kvalifikovaní diagnostikové. A ti pomáhali také s kalibrací AI, aby dokázala rozlišovat, které nálezy jsou natolik zásadní, že je potřeba je řešit, a v jakém časovém horizontu.
Kolegové nic neponechali náhodě a provedli i standardní odběr vzorků pro fyzikálně-chemické zkoušky ve zkušebnách Kloknerova ústavu ČVUT Praha. Na základě takto získaných dat a s využitím všech dostupných informací o stavebním objektu došlo pak k sestavení pravděpodobnostní predikce životnosti dle certifikované metodiky vypracované ve spolupráci ČEZ a Kloknerova ústavu. Tato certifikace nové metody je prozatím unikátní i ve světovém srovnání. S využitím AI začínají pracovat i jinde ve světě, kolegyně se proto brzy chystají na zahraniční konferenci a od mezinárodní spolupráce si slibují mimo jiné rozšíření databáze nálezů. „Certifikovaná metodika hodnocení je ale něco, v čem jsme o krok napřed,“ usmívá se Edita Zárybnická.
Projekt s velkou budoucností
V současné době se daří úspěšně pokračovat ve společném projektu útvarů z Řízení kvality JE a Řízení techniky JE, do budoucna chtějí převést tento způsob kontrol do standardní praxe užívání.
„Aby došlo k povolení této metody, je třeba připravit také veškerou dokumentaci a změnit potřebné metodiky, což bychom měli mít hotové do poloviny roku,“ vysvětluje Edita Zárybnická. „Tento přístup pak chceme aplikovat i na další objekty. Prodloužíme tak jejich životnost do budoucna. Budeme schopni například lépe predikovat, kdy a jakou kontrolu či údržbu je potřeba provést, můžeme se zaměřit třeba jen na určité segmenty. Výsledkem bude tedy i doporučení, co je ve kterém roce z hlediska údržby priorita. A to je velký přínos. O plné nasazení tedy usilujeme co nejdříve,“ dodává Hana Chládková.
V příštím roce projde stejná věž opět prohlídkou, při které kolegové ověří rozvoj vad a nastaví prediktivní údržbu. Digitalizace a využití AI má velkou budoucnost a pro obě kolegyně je to velmi aktuální téma. Šetří čas, přináší kvalitnější data a naprosto nové možnosti jejich zpracování. „Je to obrovská šance pro budoucnost. Doba letí mílovými kroky a my se chceme v rámci oboru držet na špičce,“ shodují se Edita a Hanka, které těší, že se ve své práci mohou podílet na takto inovativních projektech.
Hana Chládková
Vystudovala Vysoké učení technické v Brně, Fakultu stavební. Letos to bude deset let její práce pro ČEZ na pozici specialisty v útvaru Řízení stárnutí a dlouhodobý provoz. Kromě nejbližšího týmu při své práci nejvíc spolupracuje s kolegy z technické kvality, správy projektu, péče o zařízení nebo z ÚJV Řež. Na své pracovní cestě měla dvě zastávky, když se jí narodili synové. I při rodičovské dovolené částečně pracovala a vždy se po dvou letech vracela do hlavního pracovního poměru. Hana má velmi aktivní děti a hodně volného času tráví venku, sportují, rádi mají také deskové hry.
Edita Zárybnická
Vystudovala České vysoké učení technické v Praze, Fakultu stavební. Domů do jižních Čech se vracela pracovat pro vodohospodářské stavby. Jaderná elektrárna Temelín ji ale vždy fascinovala a začala zde působit, když se v Temelíně nabírali zaměstnanci pro plánovanou výstavbu nového jaderného zdroje. Od roku 2017 je na současné pozici, vyhovuje jí, že se může neustále rozvíjet a své zkušenosti používat pro elektrárnu. Edita spolupracuje hlavně s týmem řízení stárnutí, ale také s týmem kontroly kvality, veškerá její práce směřuje k podpoře týmu péče o zařízení. Volný čas tráví s rodinou, má ráda zimní sporty, bruslení i lyže, v létě miluje večery u moře. Má syna a dceru.
Editu ani Hanu v jejich pracovním rozletu děti nijak nezbrzdily a, jak obě říkají, jsou velmi vděčné, že jim zaměstnavatel umožnil práci při rodičovské nebo práci z domova. Dnes jsou jejich děti na své maminky pyšné. Editin syn by dokonce rád jednou také pracoval v jaderné elektrárně, Hančin syn se zase těší na letní příměstský tábor pořádaný v JE Dukovany pro děti zaměstnanců.
Z nadhledu
OK
Z nadhledu
Unikátní virtuální prohlídky ReakTour a WaterTour
Pohodlně se usaďte a nasaďte si brýle s nejmodernější technologií virtuální reality, které vás rázem přenesou do nejzajímavějších a nejstřeženějších míst jaderné elektrárny. Jejími útrobami vás poté provede zkušený průvodce, od kterého se dozvíte spoustu zajímavostí…
Text: Kateřina Militká Foto: ReakTour VR
Takhle může vypadat jedna z virtuálních prohlídek, které přináší ČEZ v rámci svých vzdělávacích aktivit. Ať už budete mít příležitost zažít kteroukoliv z nich, můžete se těšit na skutečný zážitek. Jedná se o světový unikát, protože naše virtuální prohlídky jaderných elektráren prostřednictvím nejmodernější VR technologie byly první na světě. V minulém roce je doplnila i prohlídka vodní elektrárny Dlouhé stráně.
ReakTour je oblíbenou součástí exkurzí v našich infocentrech. Kdo se na tuto speciální výpravu vydá, zjistí například, jak se řídí jaderný reaktor nebo jak vypadá vnitřek chladicí věže… Virtuální brýle s ReakTour, které sklízejí ohlas všude, kam se s nimi vypravíme, mají zájemci možnost vyzkoušet i na nejrůznějších vzdělávacích veletrzích a konferencích, v minulém roce byly i součástí doprovodného programu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Naše „Tours“ si v infocentrech vyzkoušelo v roce 2024 celkem 117 712 návštěvníků. Další tisíce lidí pak na Setkání s energií ve školách.
Podrobnosti najdete na reaktour.cz a watertour.cz.
Téma
OK
Téma
Poznat, pochopit, zamilovat se…
Objevování fascinujícího světa energie je díky ČEZ každému na dosah. Nový vzdělávací web Skupiny ČEZ přináší spoustu novinek. A rozhodně není jediným místem, kde se mohou studenti, nadšenci i všichni ostatní se zájmem o energetiku seznamovat s naším oborem. Způsobů, jak se do energetiky zamilovat, je mnohem víc.
Text: Kateřina Militká a Aneta Štíchová Foto: archiv Komunikace a marketingu
↑ Od spuštění testovací verze nového webu Svět energie na začátku letošního roku navštívilo stránky už přes 127 tisíc návštěvníků.
ČEZ se vzdělávání veřejnosti a studentů na všech stupních škol intenzivně věnuje už více než 30 let. Snažíme se pro oblast energetiky nadchnout co nejširší spektrum mladých lidí. A pomáhá tomu například i vzdělávací program ČEZ s názvem Svět energie.
Objevte s námi svět energie
Do tohoto světa můžete vstoupit portálem Světenergie.cz. V minulém roce prošel kompletní proměnou a může se pochlubit nejen nejrozsáhlejší sbírkou informací o energetice na českém internetu garantovanou odborníky, ale i novou nabídkou interaktivních vzdělávacích aktivit. Ty přibližují návštěvníkům energetiku populární a zábavnou formou. Cílem je poskytnout srozumitelné informace a moderní nástroje, které pomáhají zjednodušit mnohdy složitá technická témata a zároveň podporují zvídavost a zájem o energetiku u žáků a studentů.
Energetika zábavnou formou
„Když nějakému tématu porozumíte, začne vás bavit a přirozeně se o něj budete více zajímat. To je myšlenka, která stála za vznikem webu Svět energie, prostřednictvím kterého chceme lidem přiblížit energetiku srozumitelnou a zábavnou cestou, protože elektřina je neodmyslitelnou součástí života každého z nás. Věřím, že dovedeme naše nadšení pro energetiku přenést zejména na studenty a do budoucna je třeba i motivovat pro práci v našem perspektivním oboru,“ říká Kateřina Bartůšková, vedoucí útvaru informační centra a vzdělávání ČEZ, který za vznikem nové podoby portálu Svět energie stojí.
Naší vizí je poskytnout dostupné nástroje pro vzdělávání, které nejen zjednoduší složité téma energetiky, ale zároveň podpoří zvídavost a zájem o techniku u dětí i dospělých. Jsme přesvědčeni, že kvalitní vzdělávání o energetice má zásadní význam pro budoucnost a schopnost porozumět výzvám spojeným s udržitelným rozvojem a ochranou životního prostředí. A v neposlední řadě také věříme, že naše nadšení pro energetiku dovedeme díky našim projektům přenést na studenty a nadchnout je pro práci v oboru energetiky.
Michaela Chaloupková
ředitelka divize správa
Energetika bude potřebovat spoustu nových, technicky vzdělaných zaměstnanců a odborníků, takže je důležité probudit vztah k technice u mladé generace. Web cílí také na učitele, kterým poskytuje inspiraci a pomáhá jim změnit vnímání fyziky mezi studenty. „Fyzika totiž nemusí být složitým nebo nudným předmětem, ale fascinujícím objevováním toho, jak fungují věci kolem nás,“ doplňuje Kateřina Bartůšková.
Na novém webu mohou zájemci objevovat svět energie prostřednictvím zábavných online kvízů, pohyblivých virtuálních modelů elektráren či příspěvků ve fyzikální poradně. Nechybí ani modely pro 3D tisk, které zvládne vytisknout a sestavit každý hravě doma či ve škole. Kromě toho přináší Svět energie pravidelné aktuální zajímavosti a edukační materiály související s energetikou. Horkou novinkou je série deseti zábavných fyzikálních videopokusů. Diváci se v nich mimo jiné dozví, zda je elektřina vidět pouhým okem, jaký vliv má roční období na rychlost přenosu elektrické energie nebo jestli si můžeme elektřinu doma vyrobit třeba vrtačkou. Videopokusy doplní i praktické pracovní listy pro studenty a inspirativní návody pro učitele do výuky pro ještě interaktivnější výuku fyziky a dalších technických předmětů.
Rozcestí pro další vzdělávací projekty
Nový Světenergie.cz slouží také jako přehledný rozcestník pro všechny vzdělávací projekty a akce, které ČEZ pro veřejnost a školy zdarma pořádá. Máme aktivity pro všechny věkové kategorie. Mluvíme například o výletech do elektrárenských infocenter, VR tours do nitra jaderných elektráren prostřednictvím speciálních brýlí nebo třeba o živém interaktivním TV vysílání pořadu Virtuálně v elektrárně.
Byli jste virtuálně v elektrárně?
Online prohlídky nejen elektráren vysíláme zdarma živě z TV studia do škol i domácností už od roku 2020. (V PROUDU jsme o nich psali například v letním vydání roku 2021 v rubrice Tým.) S touto aktivitou jsme začali v době covidu, kdy byla zavřená infocentra a školy ani rodiny s dětmi nemohly přijet osobně. Pro velký zájem tyto prohlídky probíhají do současnosti, a to pod záštitou MŠMT.
Živé vysílání probíhá od podzimu do jara každý všední den dopoledne pro školy přes MS Teams a kromě toho i během vybraných odpolední pro veřejnost, opět přes MS Teams a Facebook. Těchto prohlídek se můžete zúčastnit i vy, klidně s celou rodinou. Celkem už jsme odvysílali přes 3 500 prohlídek, které vidělo 164 000 dětí a dospělých. Prohlídky absolvovalo 5 600 tříd z více než 3 200 škol.
Cílem je jednoduše a zajímavě vysvětlit a ukázat dětem a dospělým, kde a jak elektřina vzniká a kudy a jak doputuje až k nim domů do zásuvek. Diváci nahlédnou do nejstřeženějších prostor v zemi na dálku, z pohodlí domova bez nutnosti dojíždění. Do těchto míst se přitom nepodívá ani většina zaměstnanců elektrárny. Pro děti jde o netradiční výuku zážitkovou formou, která v nich probouzí zájem o techniku a později třeba i zájem o studium technických oborů. Pro některé školy se naše prohlídky staly už stálým obsahem výuky, účastní se jich opakovaně a zařadily náš vzdělávací program do svých osnov.
Setkání s energií
Kam se můžete podívat díky pořadu Virtuálně v elektrárně?
● Jaderné elektrárny (Temelín a Dukovany)
● Obnovitelné zdroje energie (vodní, větrné a solární elektrárny)
● Dlouhé stráně (největší přečerpávací elektrárna a baterie v ČR)
● Energetická výchova (obecná energetická gramotnost)
Který spotřebič „žere“ nejvíc? Kde všude se dá na energiích doma ušetřit? Z čeho se skládá cena elektřiny a kdo ji vlastně určil? Co znamená 80 W na žárovce a kolik takové svícení vlastně stojí? Jak číst ve faktuře za energie?● Distribuce elektřiny (cesta energie z elektrárny do domácnosti)
Při těchto setkáních odborníci, většinou zaměstnanci jaderných elektráren, vyrážejí přímo do škol a diskutují se studenty na téma energetiky. Děti si vyzkoušejí virtuální realitu v rámci ReakTour, ve které se mohou podívat do nejstřeženějších míst JE Temelín a JE Dukovany a zažijí i průlet vnitřkem chladicí věže. A že je o tato setkání zájem, dokládá fakt, že pro tento školní rok už máme plno.
Vzdělávací portál Svět energie nabízí rozmanitou škálu interaktivních materiálů pro základní i střední školy.
Talentovaní studenti v našem hledáčku
Pro studenty středních a vysokých škol především technického zaměření pořádáme přednášky a besedy s našimi experty, exkurze v provozech nebo tematické odborné vícedenní programy v oblasti jaderné energetiky, distribuce, ESCO segmentu nebo OZE. Sázíme na dlouhodobé vztahy a zejména na osobní zkušenost, tedy návštěvy provozů, ukázky technologií a setkávání s odborníky.
1 400
zaměstnanců ročně nabírá Skupina ČEZ ve všech segmentech.
70 %
z toho jsou technické pozice, 60 % středoškolské a 40 % vysokoškolské.
100+
partnerských škol – hlavně střední odborné, průmyslové školy a vybraná gymnázia. Spolupracujeme i s technickými a přírodovědnými fakultami a síť dále rozšiřujeme.
Akce pro studenty
Talentovaní mladí lidé, kteří by se jednou mohli stát součástí našeho týmu, jsou pro Skupinu ČEZ důležití. Víte, že spolupracujeme už s více než 80 středními školami? Programy pro studenty středních škol jsou zaměřené především na jadernou energetiku, distribuci, oblasti ESCO nebo obnovitelné zdroje. Pro střední školy organizujeme Jaderné maturity, ale také Distribuční, ESCO a SMR maturity. Kromě toho se mohou vybraní studenti zúčastnit Green Energy Tour a vydat se na třídenní jarní či podzimní výlet po obnovitelných zdrojích elektrické energie, kdy navštíví větrnou elektrárnu Věžnice, přečerpávací vodní elektrárnu Štěchovice nebo fotovoltaiku v Ševětíně.
Spolupracujeme také s více než 20 technickými nebo přírodovědnými fakultami vysokých škol. Pro vysokoškoláky pořádáme Letní univerzity, stáže určené studentům technických oborů VŠ, ale také týdenní SMR Camp v Praze ve spolupráci s Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT Praha a ÚJV Řež. Oblibu mezi studenty si získal také ESCO Trainee program, roční program pro studenty magisterského stupně VŠ v ESCO segmentu. Užitečné informace pro všechny studenty se zájmem o energetiku jsou k dispozici na webových stránkách Kdejinde.cz.
Probádejte svět energie v infocentrech Skupiny ČEZ!
1 Vodní elektrárna Dlouhé stráně
2 Jaderná elektrárna Dukovany
3 Vodní elektrárna Dalešice
4 Jaderná elektrárna Temelín
5 Vodní elektrárna Orlík
6 Klasická elektrárna Ledvice
7 Vodní elektrárna Hučák
8 Vodní elektrárna Štěchovice
9 Vodní elektrárna Vydra a Čeňkova pila
Zajímavé vzdělávací projekty Skupiny ČEZ
● Svět energie – vzdělávací web
● Virtuálně v elektrárně – prohlídky vysílané živě z TV studia do škol i domácností
● ReakTour a WaterTour – VR brýle
● Setkání s energií – semináře s odborníky z elektráren ve školách
● Infocentra – zážitková centra s interaktivními modely a prohlídkami pro školy a veřejnost
● Vím proč – celostátní soutěž pro žáky ZŠ a SŠ, natáčení fyzikálních pokusů na mobil
Jedna z nás
OK
Jedna z nás
Marie Chocholatá
koordinátorka projektů Podpora regionů, Zaměstnanecké granty Nadace ČEZ a Povodně 2024
Marie Chocholatá miluje práci s lidmi a pro lidi. V Nadaci ČEZ má na starosti největší grantové řízení Podpora regionů a oblíbené Zaměstnanecké granty. Jen za loňský rok prošlo rukama nadačního týmu 2 041 projektů ve všech grantových programech, které Nadace podpořila rekordní částkou 352,6 mil. korun.
Text: Petra Kollerová Foto: Petr Hejna
Březen je ve Skupině ČEZ opět ve znamení nominací do Zaměstnaneckých grantů. Zaměstnanci v nich mohou získat až 50 tisíc korun od Nadace ČEZ pro neziskové organizace nebo dobrovolné spolky, ve kterých se osobně angažují. O tom, kdo grant získá, rozhodují opět zaměstnanci, a to v hlasování, které bude letos probíhat od 11. do 25. dubna. Každý z vás v něm může přidělit tři hlasy projektům, které by rád podpořil.
„Zaměstnanecké granty jsou skoro jako moje dítě, jsem s nimi od samého začátku před 13 lety. Byli jsme jedna z prvních firem, která takový projekt otevřela. Hned od prvního ročníku byl zájem obrovský. Mezi kolegy máme srdcaře, kteří se své aktivitě věnují i řadu let. Jde třeba o skautské vedoucí, sportovní trenéry nebo členy dobrovolných hasičů,“ zmiňuje Marie Chocholatá.
Jaké je Majčino motto? Dávej, co můžeš. Miluj, co máš!
Granty podporují aktivitu zaměstnanců, kteří se ve volném čase věnují veřejně prospěšným činnostem, zároveň se díky hlasování lidé dozvědí, co kolegové dělají mimo práci. Každým rokem je podpořeno kolem 200 projektů. Některé organizace podporuje Nadace opakovaně, a to především díky dlouhodobé aktivitě našich zaměstnanců. Jsou to například fotbalové nebo basketbalové kluby, rybáři, Sokolové, sbory dobrovolných hasičů po celé republice, skautské oddíly, ale i zájmové spolky, jako jsou letečtí nebo lodní modeláři, myslivci, včelaři nebo farnosti.
Podpora regionů
Zatímco Zaměstnanecké granty jsou spojené s jarem, grant Podpora regionů je otevřený po celý rok. Ročně je v něm schváleno kolem 500 až 600 projektů napříč celou Českou republikou. Nárůst podporovaných projektů je za posledních pět let téměř dvojnásobný. I proto Nadace ČEZ před pár lety zavedla elektronický systém pro příjem žádostí, který umožňuje jejich rychlejší zpracování a žadateli je velmi kladně hodnocen. Jeho význam ještě roste v případě nenadálých událostí, jako jsou například přírodní katastrofy, kdy je potřeba reagovat okamžitě.
„I přesto, že žádosti chodí elektronicky, denně vyřídím desítky e-mailů a telefonátů. Lidi zajímá, jak vyplnit žádost, jak mohou prostředky čerpat, často volají v zoufalé situaci s prosbou o pomoc,“ říká Marie. Kromě komunikace se žadateli připravuje manuály a podmínky pro grantová řízení na aktuální rok. Jakmile žádosti od zájemců projdou nadační kontrolou, schvaluje je správní rada Nadace a roztáčí se kolo přidělování grantů – vyřizování smluv se žadateli, čerpání nadačního příspěvku a jejich následná kontrola.
Marie je součástí skvěle sehraného nadačního týmu. Každý jeho člen má svoji agendu, ale v krizových situacích, jako byly třeba loňské zářijové povodně, pomáhají všichni s tím, co je zrovna potřeba.
I přesto, že administrativy je hodně, důležitý je i kontakt s praxí. „Jsem ráda, když mohu osobně poznat lidi, se kterými komunikuji. Když to čas dovolí, chodím na návštěvy do podporovaných organizací. Je pro nás důležité vědět, jakým způsobem organizace peníze čerpají a jak fungují v běžném režimu,“ říká Marie.
V rámci Podpory regionů spolupracuje Nadace například s Výborem dobré vůle, Člověkem v tísni, Adrou, Červeným křížem, potravinovými bankami nebo diecézními charitami, dětskými domovy i azylovými domy. Oblasti podpory jsou opravdu různorodé a napříč všemi regiony. Nadace podporuje technické vybavení na základních či středních školách nebo revitalizaci školních zahrad, vzdělávání dětí, kulturní či sportovní akce, sport handicapovaných, zachraňuje biotopy nebo podporuje rekonstrukci lávek či kapliček v obcích. „Častým žadatelem o pomoc jsou nemocnice. Podporujeme projekty pro dětské i dospělé onkologické pacienty nebo pořizujeme přístroje a vybavení. Prostředky často míří také do posílení a modernizace materiálního a technického vybavení jednotek IZS,“ doplňuje Marie.
Když do práce dáte srdce
„V osobním životě mě s prací propojuje dobrovolnictví. Mojí první zkušeností byla před 15 lety organizace módní přehlídky pro lidi s handicapem, což bylo zároveň moje první blízké setkání s handicapovanými,“ říká Marie a dodává: „Pak se z toho stala i díky možnosti dobrovolnických firemních dnů samozřejmost. Čtení v domově pro nevidomé, návštěvy akcí s handicapovanými nebo procházky se seniory…“ Tradicí nadačního týmu se stalo pečení vánočního cukroví v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, které si kolegové mohou koupit na adventních trzích v Praze. A jedna z nejhezčích vzpomínek na dobrovolnictví? „Moc ráda vzpomínám na nevidomého, 80letého pana Doležela, kterého jsem rok a půl každou sobotu doprovázela na výlety, ale který už bohužel není mezi námi,“ říká Marie a dodává:
„Setkávám se s lidmi, kteří svůj volný čas, život i práci věnují druhým. Ukazují jim nové možnosti, posouvají hranice nebo pomáhají s každodenní rutinou, učí je chodit, mluvit, drží je za ruku v nejtěžších chvílích. Ohleduplnost, vstřícnost, pokora a empatie jsou u nás v nadaci pro všechny na prvním místě. A to je velmi inspirující.“
Marie Chocholatá
Do Skupiny ČEZ nastoupila v roce 2009, kdy začínala v interní komunikaci a sponzoringu. Od roku 2012 pracuje v Nadaci ČEZ. Deset let byla koordinátorkou projektu Plníme přání, myslíme na druhé. Radost ze života a úsměv, který kolem sebe rozdává, to je pro Majku charakteristické a projevuje se to ve veškeré komunikaci, ať už se zaměstnanci, žadateli, nebo externími partnery.
S éčkem v srdci
OK
S éčkem v srdci
TrafoArt omlazuje
Znáte už tu novou proceduru? Všichni o ní teď mluví. Díky ní omládlo už 75 trafostanic ČEZ Distribuce, které teď poutají pozornost každého kolemjdoucího. Procedura se jmenuje TrafoArt a za její realizací stojí skupina talentovaných českých umělců.
Text: Helena Sladkovská Foto: archiv marketingu a komunikace
Jako kdybyste každý den navštívili výstavu
Pohled do stylového obýváku, garáže, umělecké dílny či nahrávacího studia se vám nyní naskytne pokaždé, kdy některou z trafostanic ČEZ Distribuce potkáte. Streetartových návrhů je 33. Cílem projektu je proměnit jednotvárné šedé stěny trafostanic v živé, barevné a hravé plochy. Kompletní ztvárnění by mělo také zamezit vandalizaci, protože na takovém povrchu je graffiti špatně vidět.
„Poté, co jsme dostali grafické zadání, jsme provedli rychlou přípravu a nakoupili materiál podle barevného spektra zadání. Trafostanice malujeme kompletně sprejovými barvami. Práce se sprejem je velice specifická a je poměrně náročné naučit se s ním zacházet. My takto malujeme už několik desítek let. Pro představu – jednu menší trafostanici jsme ve skupině čtyř lidí malovali tři až čtyři dny,“ popisuje proces tvorby jeden z umělců, Petr Lanfeld.
Proč je TrafoArt tak skvělý
„TrafoArt funguje jako nejlepší antigrafitti program, jaký může být. I když se stěny běžných trafostanic udržují v čistotě, nakonec je stejně přijde někdo pomalovat a začnou se zde hromadit podpisy. Tomu se dá předcházet antigrafitti nátěry, ve většině případů je to však právě TrafoArt, který odradí od toho, aby kdokoliv na trafostanice zkoušel sprejovat. Důvod je jednoduchý. Už je tu nějaká umělecká práce a většinou se raději jdou podepsat někam jinam než na něco takhle hodnotného,“ vysvětluje jeden ze skupiny umělců.
TrafoArt na trafostanicích ČEZ Distribuce oživuje prostředí a dodává pozitivní energii.
„Naše transformační stanice pravidelně opravujeme a udržujeme, a to včetně jejich fasády. Jsou součástí veřejného prostoru a jsou zároveň naší vizitkou. Záleží nám proto na tom, jak vypadají. Naše zkušenosti ukazují, že estetické úpravy nejenže přispívají ke zlepšení veřejného prostoru, ale zároveň chrání majetek před poškozením vandalismem. Máme také velmi pozitivní zpětnou vazbu od obcí i místních obyvatel, kterým se takto vyzdobené trafostanice líbí. I v letošním roce budeme v malbách v dalších městech, všude tam, kde je naše distribuční území, pokračovat,“ vysvětluje Michaela Ziková, ředitelka útvaru marketing a sponzoring Skupiny ČEZ.
Kde můžete naše trafostanice vidět?
V Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském, Libereckém, Ústeckém, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji, a to ve velkých i menších městech a vesnicích, od východu na západ. Např. v Jablunkově uvidíte garáž s elektromobilem, Litovel zdobí knihovna, v Lounech garáž s motorkou, v Mostě garáž s traktorem i jezevec a ventilátor, v Chebu daněk s magnetofonem. Na intranetu Skupiny ČEZ si můžete všechny návrhy prohlédnout.
Kde jinde
OK
Kde jinde
Změna znamená příležitost
Skupina ČEZ a energetika jako taková bude potřebovat v následujících letech spoustu nových, technicky vzdělaných zaměstnanců. Snažíme se proto získat pro náš obor co nejširší spektrum talentovaných lidí. Nové příležitosti ve Skupině ČEZ ale mohou najít nejenom ti, kteří přicházejí zvenku. Na obzoru je čas velkých změn a nových příležitostí. Třeba právě pro vás nebo někoho z vašich blízkých.
Text: Lucie Ehrlichová a Karolina Krafková Foto: Lucie Ehrlichová a Marek Sviták
Už jste někdy slyšeli o kariérních dnech? Nedávno proběhl takový den v Elektrárně Dětmarovice a jeho hlavní náplní bylo místním zaměstnancům představit pracovní příležitosti v oboru obnovitelných zdrojů. Solární elektrárny porostou v nejbližších letech jak houby po dešti. Největší solární parky vyrostou na území dolů a na výsypkách elektrárenských areálů v severních Čechách, povolení získáváme postupně i v dalších regionech. Jednou z lokalit, kde plánujeme začít s výstavbou, je i severní Morava a větrné části Vysočiny. Vybudujeme tu nejen solární elektrárny a bateriová úložiště, ale vyjednáváme také o výstavbě těch větrných.
„V Moravskoslezském kraji budeme potřebovat zejména zaměstnance se vzděláním v oblasti elektro, kteří nám pomohou nové zelené elektrárny postavit a poté se o ně průběžně starat. Představit nové kariérní příležitosti v lokalitě, která se transformuje z uhelné na nízkoemisní, je proto naprosto přirozený postup. Nabízíme příležitost zkušeným lidem profesně se přesunout do nové energetiky a zároveň zůstat v regionu, kde jsou doma,“ říká Petr Zelenka, ředitel OJ Obnovitelné zdroje společnosti ČEZ.
Pracovní příležitosti zaměstnancům Elektrárny Dětmarovice nabízí v rámci interních kariérních dnů nejen organizační jednotka Obnovitelné zdroje, ale i divize obnovitelná a klasická energetika jako celek, divize jaderná energetika či společnosti ČEZ ESCO, ČEZ Distribuce, ČEZ ESL a ČEZ Energo.
Kde jinde
Kariérní portál Skupiny ČEZ kdejinde.cz určitě znáte. Šikovné lidi chceme nejen přijmout, ale také udržet v našem týmu. Pokud tedy náhodou třeba právě vy cítíte, že je čas na změnu, nemusíte oranžový dres hned svlékat. Na stránkách https://cezintranet.jobs.cz najdete spoustu interně vypsaných pozic, ze kterých si můžete vybrat. Pokud máte známého, který by se hodil na některou pozici vypsanou na stránkách Kudydocezu.cz, můžete ho přes náš referenční systém doporučit a získat odměnu. Možnosti spolupráce mají také rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené.
OZE budou i v Dětmarovicích doma
Administrativní budova Elektrárny Dětmarovice bude domovem nově vznikajícího týmu provozu obnovitelných zdrojů pro Moravskoslezský kraj. Jeho prvním členem bude Ondřej Krůl, který v Elektrárně Dětmarovice pracuje sedm let. Je provozním elektrikářem měření a regulace, v energetice působí už 14 let. „O ukončení uhelného provozu Elektrárny Dětmarovice se mluvilo dlouho. Před rokem jsem se stal otcem a logicky tak pro sebe a svůj vnitřní klid hledám jistotu,“ říká Ondřej. „Pracovní nabídku v týmu OJ OZE jsem objevil přes intranet na kariérním portálu kdejinde.cz. Absolvoval jsem výběrové řízení a na pozici technologa provozu OZE nastoupím od 1. dubna. Už půl roku ale spolupracujeme. Když nejsou Dětmarovice v provozu, mohu po dohodě s nadřízeným jezdit na kontrolní dny elektráren OZE, poznávám nové technologie, prostředí i tým.“
A to je jen jeden příklad z celé řady dalších. Interní kariérní den OZE si v Elektrárně Dětmarovice nenechalo ujít téměř 40 zaměstnanců. Jejich příběhy jsou různé. Jeden kolega si přímo na místě domluvil přestup do týmu OZE. „Zajímalo nás, co se pod OZE skrývá a co by ta práce obnášela,“ prozradili nám dva účastníci z útvaru Elektro měření a regulace, z nichž jeden v Elektrárně Dětmarovice pracuje už 21 let. Oba se přitom shodli: „Ve Skupině ČEZ bychom rádi zůstali.“
Část zaměstnanců Elektrárny Dětmarovice bude potřeba při pracích souvisejících s ukončením provozu uhelné elektrárny, resp. s jejím provozem jako teplárenským zdrojem pro Bohumín a Orlovou do konce roku 2026. Část postupně přejde do nových teplárenských zdrojů společnosti ČEZ Teplárenská, které by měly být uváděny do provozu v průběhu příštího roku. Všem zaměstnancům zprostředkovává ČEZ nadstandardní profesní kurzy a od prosince loňského roku pro ně realizuje interní kariérní dny. Pro všechny zaměstnance personalisté zpracovali tzv. karty zaměstnanců, obsahující souhrn profesních zkušeností a kvalifikací. Tyto informace pomáhají zejména manažerům, kteří mezi zaměstnanci Elektrárny Dětmarovice hledají do svých týmů nové kolegyně a kolegy. Zaměstnanci mohou dostávat také automatická upozornění na vypsaná výběrová řízení v rámci Skupiny ČEZ na pozice, pro které splňují požadavky. Zaměstnancům poskytuje ČEZ ucelenou podporu.
Zapojení zaměstnanců klasických elektráren do rozvoje nově budovaných obnovitelných zdrojů je součástí naší VIZE 2030 – Čistá Energie Zítřka.
Potenciál hledáme už na školách
Poptávka po absolventech technických oborů na trhu práce stále roste a Skupina ČEZ jim má co nabídnout už v čase studií. Spolupracujeme proto s více než 80 středními školami a více než 20 technickými nebo přírodovědnými fakultami vysokých škol. O tom se dočtete v rubrice Téma.
Co se do tištěného Proudu nevešlo:
Řada místních zaměstnanců si v nedávné době rozšířila kvalifikační profil. „Celý loňský rok u nás probíhaly profesní kurzy, které měly za cíl připravit zaměstnance na kariérní posun, ať už v rámci Skupiny ČEZ, nebo na externím trhu práce. Takovými kurzy prošly téměř tři čtvrtiny zaměstnanců. Největší zájem byl o vzdělání v oboru elektro, ve kterém budou moci zaměstnanci získávat potřebnou navazující praxi, pokud to provozní podmínky dovolí,“ vysvětluje Naděžda Krbcová, která je v lokalitě Dětmarovice business partnerem a se zaměstnanci řeší vše, co se personalistiky týká.
Tipy redakce
OK
Tipy
Víme, co se kde šustne
Užijte si první jarní dny v pohybu nebo si už naplánujte zajímavé akce na léto. Skupina ČEZ každoročně podporuje nejrůznější sportovní a kulturní akce po celé republice a vy máte skvělou příležitost získat vstupné se slevou nebo i zcela zdarma, například na běžecké závody, letní festivaly a různé kulturní akce.
Text: Helena Sladkovská Foto: archiv marketingu a komunikace
Kde si zaběhat?
Jestliže jste nadšení sportovci, určitě si letos nenechte ujít některou z etap závodu Běhej lesy. První etapa startuje 12. dubna v blízkosti Karlštejna a nabídne vám trasy v krásné přírodě. Pokud rádi běháte i ve městě, přihlaste se na ČEZ RunTour. Ta odstartuje 29. března v Českých Budějovicích a slibuje mimo jiné i štafety a závody pro děti.
Pro příznivce cyklistiky
Cyklisté na horských kolech zase ocení šňůru závodů Prima Cup, která to 12. dubna rozjede v Hradci Králové. Během závodu se nejen pokocháte krásnými výhledy, ale také otestujete svou fyzickou kondici a překonáte limity.
Trocha kultury
Pokud už teď plánujete léto, potěší vás zlevněné vstupenky na hudební festival Zámostí Třebíč. Festival se koná 6.-7. června a nabídne vám bohatý hudební program, skvělou letní atmosféru a neopakovatelné zážitky. Hudbou nabité dny prožijete také 16.-19. července na festivalu Colours of Ostrava. Letos Ostravu navštíví světové hvězdy, jako je Alvaro Soler, Sting anebo The Chainsmokers. Skvělým zážitkem může být také návštěva některého z našich infocenter. Nejen že si prohlédnete elektrárnu na vlastní oči, ale mnohdy se také podíváte přímo do jejích útrob, dozvíte se spoustu zajímavostí, prohlédnete si interaktivní modely a zažijete den nabitý energií. Vstup je vždy zdarma, na prohlídku se ale předem registrujte.
Tady zjistíte více.
Veškeré informace o startovných zdarma a zaměstnaneckých slevách naleznete na intranetu. Všechny články jsou vždy pod štítkem Marketing a komunikace. Nezapomeňte také, že když si během procházky, běhu, jízdy na kole či jiné aktivity zapnete aplikaci EPP – Pomáhej pohybem, můžete podpořit některý z charitativních projektů Nadace ČEZ.
Fotogalerie Téma
Energotrans
Probíhá zadávací řízení pro výběr dodavatele paroplynového cyklu, zařízení pro energetické využívání odpadu (ZEVO) a dalších technologií, jako jsou tepelná čerpadla, akumulace. Přechod k nízkoemisním zdrojům do roku 2030.
Trutnov (zdroj Poříčí)
Probíhá příprava záměru kombinované výroby elektřiny a tepla z biomasy a plynové kotelny. Plánované dokončení výstavby 2030.
Bohumín, Orlová (zdroj Dětmarovice)
Probíhá realizace biomasového kotle, plynových motorů, plynového kotle. Plánované dokončení výstavby 2026.
Hodonín (zdroj Hodonín)
Probíhá příprava záměru biomasového kotle, kogenerační jednotky a plynového kotle.
Jindřichův Hradec (zdroj ECJH)
Zpracovaná koncepce lokality, původní zdroj doplněn o protitlakou turbínu a elektrokotel 10 MWt.
Chomutov, Kadaň (zdroj Prunéřov a Tušimice)
Probíhá výstavba plynových kotelen a zadávací řízení pro výběr zhotovitele pro biomasový zdroj a kogenerační jednotky. Plánované dokončení výstavby 2027.
Teplice, Bílina (zdroj Ledvice)
Probíhá příprava záměru biomasového kotle.
Ústí nad Labem (zdroj Trmice)
Probíhá zadávací řízení pro výběr dodavatele na biomasové kotle a paroplynový cyklus. Plánované dokončení výstavby 2029.
Fotogalerie
Z celého soustrojí o výšce více než 20 metrů vystupuje na povrch podlahy haly strojovny pouze vrchní kryt generátoru. Pod ním je umístěn mj. budič, který je zdrojem primární energie pro výrobu elektrické energie ve statoru generátoru.
Rotor generátoru před jeho usazením do šachty turbosoustrojí TG2
Zelenou energii vyrábí vodní elektrárna Slapy už 65 let.
Fotogalerie Pod pokličkou
Dobíjecí wallboxy na Duhové jsou určené výhradně pro služební vozidla.
Fotogalerie Foto
Fotogalerie Jaderné maturity
Fotogalerie Den s
Hněvkovice
Kamýk
Kořensko
Orlík – zaplavení jímky
Slapy
Vrané
Hynek Šimánek
Fotogalerie S éčkem v srdci
Každý z návrhů hraje barvami, každý z nich je propracovaný do detailu a všechny něco spojuje. Přijdete na to, co to je?
Každý z návrhů hraje barvami, každý z nich je propracovaný do detailu a všechny něco spojuje. Přijdete na to, co to je?
Každý z návrhů hraje barvami, každý z nich je propracovaný do detailu a všechny něco spojuje. Přijdete na to, co to je?
Každý z návrhů hraje barvami, každý z nich je propracovaný do detailu a všechny něco spojuje. Přijdete na to, co to je?
Každý z návrhů hraje barvami, každý z nich je propracovaný do detailu a všechny něco spojuje. Přijdete na to, co to je?
Triobo Ltd.
3rd Floor, 207 Regent Street
London W1B 3HH
United Kingdom
CN: 08995015
VAT: GB 283 4280 94https://www.triobo.com
support@triobo.com
(+44) 20 3695 0892
Ročník 2022
Ročník 2021
PROUD 01/2025
Proud Jaro/2025
PROUD 04/2024
Proud Zima/2024
PROUD 03/2024
Proud Podzim/2024
PROUD 02/2024
Proud Léto/2024
PROUD 01/2024
Proud Jaro/2024
PROUD 04/2023
Proud Zima/2023
PROUD 03/2023
Proud Podzim/2023
PROUD 02/2023
Proud Léto/2023
PROUD 01/2023
Proud Jaro/2023
PROUD 4/2022
Proud Zima/2022
PROUD 3/2022
Proud Podzim/2022
PROUD 2/2022
Proud Léto/2022
PROUD 1/2022
Proud Jaro/2022
PROUD 2/2021
Proud Leto/2021