-
ČEZ
PROUD 01/2024
Proud Jaro/2024
Titul
Čísla
Několik čísel
na úvod...30,4
Obě naše jaderné elektrárny vyrobily v roce 2023 celkem 30,4 TWh bezemisní elektřiny. Historicky jde o čtvrtý nejlepší výsledek českých jaderných elektráren.
29,6
Skupina ČEZ v roce 2023 vydělala 29,6 mld. Kč, z toho 74 % v rámci bezemisních činností.
1 401
V průběhu roku 2023 přivítala Skupina ČEZ celkem 1 401 nových pracovníků. Oproti předchozímu roku se jedná o 15% nárůst. ČEZ intenzivně posiluje především oblast jádra, kam nastoupil každý pátý kolega.
150
150 TWh bude v roce 2026 činit celková spotřeba datových center v EU. Půjde o 5 procent z celkové roční spotřeby Evropské unie a téměř trojnásobek spotřeby České republiky, která loni činila 57 TWh. Hlavním tahounem tohoto růstu bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) rozvoj AI, umělé inteligence. Nárůst spotřeby díky vlivu AI má dosáhnout 50 TWh.
51 422
Do distribuční sítě ČEZ Distribuce bylo v roce 2023 připojeno 51 422 FVE zdrojů o výkonu 609 MW (meziročně tedy 3,4× více).
Glosa
GLOSA
V posledním roce intenzivně vnímám, že se razantně mění přístup firem, státní správy i samosprávy k energetickým úsporám a dekarbonizaci. Nejde tak už jen o téma hrstky osvícených nebo firem se zahraničními vlastníky a Skupina ČEZ jde svými aktivitami příkladem. Každodenní kontakt s našimi zákazníky nám ukazuje reálnou poptávku po energetické bezpečnosti, nezávislosti, úsporách a obnovitelných zdrojích. To vše je tlačené nejen taxonomií bank a pojišťoven, ale zejména potřebou zůstat součástí dodavatelských řetězců nebo požadavky konečných spotřebitelů, zejména těch mladých.
ČEZ ESCO pomáhá firmám, městům a obcím každý rok šetřit stovky milionů korun na energiích a desítky tisíc tun CO2. Zájem ze strany firem, měst a obcí je obrovský a ČEZ ESCO má za sebou nejúspěšnější rok ve své historii. Zároveň se nám díky našim nedávným úsporným projektům ve veřejných budovách a velkých nemocnicích, například v Nemocnici Na Homolce, o němž si můžete přečíst v aktuálním vydání, daří získávat větší podporu ze strany státu v boji s legislativními bariérami. Prostřednictvím nově vzniklé Aliance pro bezemisní budoucnost spolu s významnými partnery, jako jsou Škoda Auto, Wienerberger nebo Komerční banka, hledáme cesty a návody, jak dekarbonizaci skloubit s udržením i posílením konkurenceschopnosti české ekonomiky. Spolupracujeme s řadou starostek, starostů a hejtmanů, kteří oblast dekarbonizace a ozelenění svých územních celků berou jako běžnou součást svých priorit.
Moderní energetická řešení se stávají součástí energetického mixu stále většího počtu zákazníků a Skupina ČEZ je díky ČEZ ESCO jedničkou v dekarbonizaci reálné české ekonomiky.
Kamil Čermák
předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO
Projekt
Foto vydání
Fotovoltaiky jsou oblíbeným řešením firem pro úsporu energií
Nové parkoviště pro auta zaměstnanců České zbrojovky v Uherském Brodě zastřešuje fotovoltaická elektrárna od ČEZ ESCO. Má 718 solárních panelů a zaparkuje pod ní 179 aut. Takzvaný carport má výkon 474 kW a vyrábí pro společnost, která je součástí mezinárodní skupiny Colt CZ Group, celkem 486 MWh elektrické energie. ČEZ ESCO v roce 2023 dokončilo 96 projektů fotovoltaik s celkovým instalovaným výkonem 25 MW. Jde o instalace jak na střechách, tak ve výrobních areálech zákazníků. Mezi největší instalace poslední doby patří například střešní fotovoltaika pro developera CTP o výkonu 2 MW, největší firemní pozemní fotovoltaika v Libereckém kraji pro výrobce klimatizací do aut Denso o výkonu 1,7 MW nebo střešní fotovoltaika pro automobilku Škoda Auto o výkonu 2,2 MW.
Foto: Zuzana Bönisch
Vize 2030
Vize 2030
Zajímavé zprávy z naší Skupiny
V roce 2023 jsme vydělali 29,6 mld. Kč, což je nejvyšší zisk za posledních 10 let s výjimkou mimořádného roku 2022.
Hospodářské výsledky
za rok 2023„Navzdory významnému poklesu cen elektřiny jsme dokázali naplnit naše výchozí finanční cíle. Podařilo se to zejména díky bezpečné a spolehlivé výrobě jaderných elektráren, které již pátý rok po sobě dokázaly vyrobit více než 30 TWh. Dalším klíčovým faktorem byly skvělé obchodní výsledky našeho tradingu, který dosáhl 2. nejlepšího výsledku v historii a přinesl obchodní marži 9,4 mld. Kč. I přes mimořádná zdanění jsme v roce 2023 dosáhli nejvyššího zisku za posledních 10 let s výjimkou mimořádného roku 2022. Budoucnost české energetiky bude založena na obnovitelných zdrojích a bezpečné jaderné energetice. Už nyní 74 procent našeho zisku vytvářejí bezemisní aktivity. Rychle se tak měníme, ještě před dvaceti lety tvořilo uhlí hlavní zdroj zisku,“ říká Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.
Hospodářským výsledkům se podrobně věnuje rozhovor s Martinem Novákem, členem představenstva a ředitelem divize finance.
→ Reportáž ČEZ TV najdete zde.
Kupujeme majoritní
podíl ve skupině GasNetSkupina ČEZ dosáhla dohody o akvizici 55,21% podílu v provozovateli plynárenské infrastruktury GasNet. Jde o významnou a za posledních deset let největší akvizici Skupiny ČEZ. Před téměř třemi lety jsme v rámci naší strategie Čistá Energie Zítřka oznámili rozsáhlou energetickou modernizaci a ambiciózní cíle v zelené a nízkoemisní energetice do roku 2030. Ve výrobě elektřiny se soustředíme na obnovitelné zdroje a na jádro, v teplárenství pak na biomasu a zemní plyn, který bude přechodným palivem pro energetickou transformaci. V minulých letech jsme získali kapacitu ve dvou terminálech na zkapalněný zemní plyn v Německu a Nizozemsku.
„Jsem přesvědčen, že akvizicí největšího českého provozovatele plynové distribuční soustavy nejen posílíme naši pozici na trhu s plynem, ale přispějeme i k udržitelné budoucnosti české energetiky. Získáváme důležitá aktiva pro pozdější přechod českého teplárenství na vodík a pro naše akcionáře tímto krokem také navyšujeme podíl regulované, a tedy i stabilní EBITDA na celkovém provozním zisku. Dokončení této transakce předpokládáme ve třetím čtvrtletí letošního roku. Podléhá ještě schválení Evropskou komisí a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR,“ uvedl Daniel Beneš.
Největší česká baterie
ve Vítkovicích→ Více se dozvíte v reportáži ČEZ TV.
ČEZ naplňuje jeden z cílů naší VIZE 2030 - Čistá Energie Zítřka, postavit do roku 2030 úložiště energie o výkonu 300 MW a podpořit transformaci české energetiky. Největší bateriový systém v České republice začal v únoru fungovat v ostravských Vítkovicích. Akumulátor od ČEZ ESCO pomůže stabilizovat přenosovou soustavu. Zařízení pracující ve vazbě s plynovými energetickými bloky zmodernizovaného Energocentra postavila společnost ČEZ Energetické služby, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Provozovat ho bude další společnost ze skupiny ČEZ ESCO, a to ČEZ Energo, které zároveň provozuje největší síť kogeneračních jednotek v České republice o výkonu 132 MW. Baterie disponuje výkonem 10 MW, 24 hodin by dokázala zásobovat zhruba 1 300 domů. „Největší baterie České republiky ve Vítkovicích je jen začátkem, další systémy nyní připravujeme,“ zdůraznil Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.
Zájem o bezemisní
elektřinu rosteFirmy snižují svoji uhlíkovou stopu a svůj dopad na životní prostředí. Zájem o elektřinu z obnovitelných zdrojů a z jádra opět stoupl. Společnost ČEZ ESCO loni svým zákazníkům dodala 2 TWh zelené elektřiny, což bylo o 10 % více než v roce 2022. Původ elektřiny z obnovitelných zdrojů zaručují tzv. záruky původu, které zákazníci od ČEZ ESCO obdrží s dodanou elektřinou. ČEZ ESCO v loňském roce zároveň dodala zákazníkům také 630 GWh elektřiny z jaderných zdrojů, to představuje meziroční nárůst o 13 %. Snižování uhlíkové stopy je pro mnoho podniků klíčové z pohledu jejich konkurenceschopnosti na mezinárodním trhu. Řada zahraničních firem dnes dekarbonizací podmiňuje spolupráci s tuzemskými obchodními partnery.
ČEZ si v mezinárodním ESG hodnocení polepšil
Skupina ČEZ si polepšila v ESG hodnocení u CDP, jedné z nejvýznamnějších světových organizací zaměřených na posuzování veřejné správy i firem z pohledu udržitelného rozvoje. V klíčové oblasti zaměřené na boj proti změnám klimatu získala nově hodnocení B, což je zlepšení o dvě příčky proti roku 2021. CDP poskytuje hodnocení firem z pohledu klimatických změn, zabezpečení dostatku vody či péče o lesy zhruba 750 investorům z celého světa.
Dekarbonizace a směřování ke klimatické neutralitě patří ke klíčovým pilířům naší VIZE 2030 - Čistá Energie Zítřka. Jsem moc ráda, že renomované zahraniční organizace naše kroky oceňují a promítají je do lepších hodnocení. Posunu si ceníme o to víc, že CDP nedávno měnila metodiku posuzování a přidělování skóre. Známka B, tedy něco jako dvojka, je pro nás signálem, že si vedeme dobře.
Michaela Chaloupková
členka představenstva a Chief Sustainability Officer ČEZ
ČEZ a Přibyslav chtějí společně rozvíjet větrné a solární elektrárny
Obce a města na Vysočině mají zájem o rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Město Přibyslav má přitom našlápnuto stát se jedním z inkubátorů transformace české energetiky. Během několika let by tu díky spolupráci města se společností ČEZ mohly vyrůst nové větrné a fotovoltaické elektrárny. Obě strany podepsaly Memorandum o společném postupu při využívání obnovitelné energie. Přibyslav bude mít nad rozvojem zelených elektráren kontrolu díky podílu ve společných projektových firmách, získá prostředky na investice a položí základ městské komunitní energetiky. Další podobná ujednání by mohla v budoucnu vzniknout v širším mikroregionu Přibyslavska. Větrné a fotovoltaické elektrárny dlouhodobě potvrzují svou schopnost vzájemně vykrývat kolísání výroby, a společně tak přispívat ke stabilizaci české energetické sítě. Právě s těmito elektrárnami se počítá v okolí Přibyslavi. Do 2‑3 let by měly vyrůst a začít vyrábět fotovoltaiky, větrníky by je následovaly do roku 2030.
O nás
O nás
Už tento rok dodá Westinghouse nové palivo pro naše jaderné elektrárny
„Ještě o něco dřív, tedy už na konci letošního roku, nám přiveze Westinghouse palivové soubory do Dukovan. Aktuálně zde dokončujeme rozšíření skladovacích prostor a platí, že i nadále budeme držet zásobu na minimálně tři a více let,“ říká člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Už na konci letošního roku by měla do Dukovan dorazit první dodávka palivových souborů společnosti Westinghouse. Plánované dodávky pro Temelín budou následovat o několik měsíců později. Diverzifikace dodávek paliva je jeden z klíčových kroků pro další posílení energetické bezpečnosti České republiky. Očekávané palivo současně umožňuje dosažení prodloužených palivových kampaní všech českých jaderných bloků. Už v roce 2019 zavezl Temelín do reaktoru prvního bloku šest zkušebních palivových souborů Westinghouse. Sloužily mimo jiné k ověření jejich vlastností a s výsledky nyní pracují odborníci v obou společnostech. Přispěly i k přípravě a specifikaci paliva, které elektrárna poprvé uskladní v první polovině příštího roku.
Smlouva se společností
Orano na obohacování uranuČEZ podepsal smlouvu s francouzskou společností Orano na zajištění služeb obohacování uranu. Obohacený uran bude po přeměně na palivo využíván v Jaderné elektrárně Dukovany. K podpisu smlouvy došlo během březnové cesty prezidenta Francouzské republiky Emmanuela Macrona do České republiky, jejímž cílem bylo posílení bilaterální spolupráce, zejména v oblasti jaderné energetiky. Po dlouhodobé smlouvě na obohacování uranu, která byla podepsána koncem roku 2023 pro Jadernou elektrárnu Temelín, jde o druhý kontrakt s Orano. V případě Temelína je spolupráce dlouhodobá, v případě Jaderné elektrárny Dukovany jde o novou spolupráci.
Zajištění západního poskytovatele služeb obohacování uranu pro Dukovany je nejen důležitým krokem pro českou energetiku, ale i pro celou Českou republiku. Významně se tím dále posiluje energetická bezpečnost.
Daniel Beneš
předseda představenstva a generální ředitel
Do oblasti jádra míří každý pátý nově přijatý zaměstnanec
V průběhu roku 2023 přijala Skupina ČEZ celkem 1 401 nových pracovníků. Oproti předchozímu roku se jedná o 15% nárůst. Jednou z oblastí, kterou ČEZ intenzivně posiluje, je jádro. Každý pátý nově příchozí nastoupil právě sem. ČEZ se intenzivně chystá na výstavbu nových jaderných bloků, zároveň investuje do modernizace a zvyšování výkonu stávajících jaderných elektráren. Druhou oblastí s největším nárůstem počtu přijatých lidí byla loni distribuce. Tu také čekají v příštích letech masivní investice, jednak z důvodu zapojování čím dál většího výkonu obnovitelných zdrojů, jednak díky sdílení elektřiny, komunitní energetice a chytrému řízení spotřeby.
ČEZ je nejžádanějším zaměstnavatelem roku 2024
Čeští studenti chtějí pracovat v ČEZ. V soutěži TOP Zaměstnavatelé 2024 jej jako jasnou volbu označili nejen vysokoškoláci, ale ve zcela nové kategorii pro něj hlasovalo i nejvíce studentů středních škol a gymnázií. Nejžádanějším zaměstnavatelem roku se v unikátní anketě, v níž hlasuje 16 tisíc mladých lidí, stal ČEZ již popáté za sebou. Pro ČEZ jsou univerzitně vzdělaní pracovníci klíčoví, tvoří přes 37 % všech zaměstnanců. Ještě vyšší podíl vysokoškoláků mají jaderné elektrárny, tam dosahuje více než 50 %.
Výsledky zaměstnaneckého průzkumu spokojenosti
Koncem loňského roku proběhl v celé Skupině ČEZ průzkum spokojenosti zaměstnanců. Zúčastnilo se ho 8 893 z vás, tedy 67 % zaměstnanců, což je o 11 procentních bodů víc než při minulé vlně v roce 2021. Jak Skupina ČEZ jako celek dopadla?
Tzv. Engagement Index (EI), který zahrnuje tři hlavní složky – loajalitu, soulad se společností a nadšení, je důležitým ukazatelem zaměstnaneckých průzkumů. Výsledky zůstávají stejné jako před dvěma lety, a to i přes turbulence, které energetický trh v průběhu nedávného období zaznamenal. Oproti ostatním energetikám, korporátům i celému Česku jsou zaměstnanci Skupiny ČEZ výrazně spokojenější. Daří se nám držet na vysokých hodnotách všechny atributy, a u některých z nich dokonce došlo k výraznému nárůstu absolutní spokojenosti. Dobrý kolektiv (27 %), stabilita (17 %) a jistota (17 %) jsou nejčastěji spontánně zmiňovaná pozitiva, která se vám na vaší práci líbí. Mezi negativa pak nejčastěji patřila velká zátěž a přetíženost spolu s organizačními nedostatky (shodně 10 %).
Více než 8 z 10 zaměstnanců hodnotí pozitivně svého nadřízeného. O tom vypovídá Leadership Index, který vychází ze sady výroků týkajících se přímého nadřízeného. Oceňujete především to, že vám vaši vedoucí ponechávají samostatnost při plnění úkolů (92 % souhlasí), jednají s vámi s respektem (90 % souhlasí) a zadávají vám vaše cíle a úkoly srozumitelně (89 % souhlasí). U většiny hodnocených výroků došlo oproti minulé vlně navíc k výraznému zlepšení.
Vyhodnocení detailních výsledků probíhá v každé divizi a společnosti individuálně.
Dobrovolníci, sezóna začíná!
Dobrovolnický program Čas pro dobrou věc je tu. Letos zahajujeme již 17. sezónu. Pojďte se zapojit a přiložit ruku k dílu. Neziskové organizace na vaši pomoc čekají a vaše nasazení ocení. ČEZ vám na společensky prospěšné aktivity vyhradil dva dny v roce. Ukažme, že pomáhat je pro každého z nás samozřejmostí. Stát se dobrovolníkem, byť na jediný den v roce, má smysl. Jak na to? Na intranetu si můžete vybrat konkrétní akci podle svých představ. Stačí do vyhledávače zadat Čas pro dobrou věc a na stránce k dobrovolnictví najdete veškeré podrobnosti, jak se přihlásit. Pomáhat lze individuálně, nebo ve skupině jako tým. Nabídek i míst jsou stovky.
V roce 2023 jsme dosáhli rekordních čísel. Podaří se nám je letos překonat?
● Pomohlo 1 017 dobrovolníků (470 žen a 547 mužů).
● Celkem proběhlo 158 akcí pro 82 veřejně prospěšných organizací.
● Odpracovali jsme 7 620 hodin.
● Nejsilnější měsíce pomoci byly květen a červen.
● Nejvíc jsme se zapojili do akcí pořádaných organizacemi zaměřenými na ekologii, životní prostředí a ochranu zvířat, na sociální oblast, na regionální a komunitní rozvoj a do akcí zaměřených na podporu dětí a seniorů.
Work Zone v mobilu
Víte, že si v mobilu můžete zadat dovolenou, zobrazit výplatní lístek nebo schválit cesťák i nákupní košík? Pokud je váš telefon připojený do sítě Skupiny ČEZ prostřednictvím nainstalovaného Intune (v mobilu ikona Portál společnosti), najdete Work Zone v prohlížeči Edge. Stačí otevřít nové okno a vybrat „SAP Work Zone“. Na závěr ještě připomeneme, že schvalování najdete v záložce Centrum úloh.
Mozaika
Mozaika
Energetika láká reálně i virtuálně
Elektrárny ČEZ navštívilo v roce 2023 rekordních 280 998 lidí, a to reálně i virtuálně prostřednictvím unikátních virtuálních prohlídek. Ve srovnání s rokem 2022 je to o téměř 14 procent více. Tahounem růstu byly fyzické prohlídky infocenter a elektráren, loni tuto možnost dostat se do světa energetiky využilo 246 458 návštěvníků. Virtuální prohlídky vybraných bezemisních zdrojů potvrdily vysoký zájem z předchozích let a přivítaly přes 34 500 návštěvníků. Nejvyšší zájem byl mezi studenty, rodinami s dětmi a nadšenci do techniky o obě jaderné elektrárny Temelín a Dukovany a tradičně o přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně.
280 998
Bezmála tři sta tisíc zájemců se vypravilo naživo i virtuálně do našich elektráren.
Rok mise OSART
Jaderná elektrárna Temelín se připravuje na misi OSART, která zde proběhne po 12 letech. První přípravy na misi začaly už v březnu. V rámci mise OSART, jejímž objednavatelem je Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a proběhne od 2. do 19. září 2024, bude dvanáct expertů Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE) přezkoumávat výkonnost elektrárny v devíti oblastech. V Temelíně bude mise zaměřena na tyto oblasti: leadership a management, školení a kvalifikace, provoz, údržba, provozní zkušenosti, radiační ochrana, chemie a havarijní připravenost.
„Mám výborný pocit z pozitivní a efektivní atmosféry jednání a z otevřené komunikace. Každá taková mise je pro nás vždy příležitostí k získání zpětné vazby od mezinárodních odborníků. Jejich poznatky a připomínky jsou pro nás velmi cenné a umožňují nám některé činnosti v souladu s nejlepší světovou praxí dál zlepšovat,“ zdůraznil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Speciální kontejnery pro hašení elektromobilů
Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově vybaveni speciálními kontejnery pro hašení elektromobilů. Počty zásahů podnikových hasičů obou jaderných elektráren, při kterých poskytují svoji pomoc v okolí, se každoročně zvyšují. Proto je důležitou součástí jejich přípravy a výbavy i schopnost reagovat na málo pravděpodobné události, kterými mohou být požáry aut s elektrickým pohonem. ČEZ tak preventivně reaguje na rozvoj elektromobility a posílí poskytovanou pomoc v regionu.
ČEZ spouští speciální vzdělávací program „Setkání s energií“
Skupina ČEZ spustila v dubnu zajímavý vzdělávací program pro základní a střední školy. Interaktivní projekt „Setkání s energií“ přivede do tříd operátory jaderných elektráren Temelín a Dukovany, vysokoškolské pedagogy a nezávislé odborníky na energetiku, aby s žáky probírali klíčová témata současné i budoucí energetiky. Studenti se zúčastní virtuální prohlídky jaderných elektráren Temelín a Dukovany, vyzkouší si netradiční fyzikální pokusy a především budou mít příležitost k diskuzi s odborníky na energetiku. Školy, které mají o netradiční semináře s energetickými odborníky zájem, se mohou registrovat na webu – o setkání s energií je obrovský zájem.
ČEZ pokračuje ve zlevňování produktů
ČEZ Prodej je největší dodavatel energií v Česku a posiluje svoji pozici stabilního, ale zároveň také jednoho z nejlevnějších dodavatelů na trhu. V únoru opět výrazně snížil ceníky, a to u fixací elektřiny i plynu. Zákazníci, kteří zvolí schodovou tříletou fixaci elektřiny, se dostanou na průměrnou cenu 3 257 korun za MWh, ve třetím roce i výrazně pod 3 000 korun za MWh. Cena platí od 12. února a produkty jsou dostupné pro stávající zákazníky, kteří chtějí své smlouvy prodloužit, pro nové klienty a také pro zákazníky s produktem na dobu neurčitou. V průběhu loňského roku zlevnil ČEZ Prodej celkem čtyřikrát a snížení cen se zákazníci dočkali už také letos v lednu.
V naší strategii promítat pokles velkoobchodních cen energií do ceníků pro naše zákazníky pokračujeme i v letošním roce. Zákazníkům na fixovaných produktech jsme v únoru snížili ceny v průměru o 12 % na elektřině i na plynu. Od dubna připravujeme další zlevnění u ročních fixací.
Tomáš Kadlec
generální ředitel ČEZ Prodej
ČEZ Akademie rozjela letošní roadshow
Během roku zavítá do 26 lokalit po celé České republice. Kromě toho zveřejní na svém webu 50 videí s praktickými ukázkami a radami pro úsporná opatření včetně nových tipů na aktuální témata. Pro zaměstnance Skupiny ČEZ navíc na intranetu odstartovala celoroční soutěž o zajímavé ceny. Vyznáte se ve světě energií? Chcete mít informace o všem, co by mohlo zajímat vaše okolí ve vztahu k energetickým úsporám v domácnosti? Víte, co poradit zájemcům o fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, jak si zajistit správné nastavení záloh nebo jaké produkty na elektřinu a plyn jsou aktuálně v nabídce ČEZ? Nemusíte znát všechny odpovědi, je ale dobré umět svým blízkým doporučit, na koho se obrátit. ČEZ Akademie může poradit také vám. Proto odborníci ČEZ Prodej od 6. března opět vyrazili do měst po celém Česku na setkání nejen s našimi zákazníky. Do léta navštíví dvacet lokalit v deseti krajích a po prázdninách budou pokračovat. Kromě osobního poradenství budou pro širokou veřejnost připraveny také přednášky o aktuální situaci v energetice.
Soutěžte s ČEZ Akademií, sledujte videa, lajkujte a sdílejte, co vás zaujalo, aby vám a vašim přátelům neunikla žádná novinka či užitečná informace. Videa a důležité informace najdete na webu:
www.cezakademie.czČEZ Akademie v roce 2023
● Roadshow v rámci 13 akcí po celé ČR navštívilo 3 812 lidí.
● Na web ČEZ Akademie zavítalo celkem 199 457 tisíc uživatelů.
● Počet unikátních oslovených uživatelů na sociálních sítích dosáhl čísla 1 387 321.
● Povědomí o ČEZ Akademii má už více než 1 600 000 osob.
Tomáš Přibyl v čele TENAUR
Ředitelem TENAUR, dceřiné společnosti ČEZ Prodej, a předsedou rady jednatelů je od ledna Tomáš Přibyl. Před vstupem do TENAUR působil ve společnosti GERCO EWZ a má významné zkušenosti s řízením technologicky orientovaných firem. Jeho hlavním úkolem je podpořit implementaci nových technologií a dále posílit postavení ČEZ jako jedničky na trhu v oblasti technologií. Dceřiná společnost TENAUR je klíčovou součástí ČEZ Prodej a důležitým kompetenčním centrem pro instalace a servis technologií.
Fyzikální soutěž „Vím proč“
Do poloviny května se mohou žáci základních a středních škol přihlásit do soutěže „Vím proč“. Vítězové získají deset tisíc korun pro osobní potřebu a navíc 200 tisíc korun pro svoji školu. Soutěž připravil ČEZ pro žáky základních a středních škol a nepotřebují k tomu žádné speciální vybavení. Mohou použít například předměty, které se dají najít v každé domácnosti nebo garáži. Předchozí účastníci například vyrobili elektrickou kytaru z obyčejného rýče nebo sestavili mlžnou komoru pro pozorování radioaktivních částic kolem nás. Celkem mají organizátoři připraveno na výhry půl milionu korun. Krátká videa s natočenými pokusy mohou na web vimproc.cz vkládat až do 15. května, vyhodnocení proběhne v červnu.
Web ČEZ Distribuce má nový vzhled i obsah
Abychom byli zákazníkům ještě blíž, ČEZ Distribuce pro ně vytvořila nové stránky cezdistribuce.cz s jednoduchým a přehledným přístupem ke všem službám. Samotnému spuštění na konci ledna předcházel zhruba rok příprav a stovky hodin mravenčí práce týmů ČEZ Distribuce a webové prezentace Skupiny ČEZ. Jaké konkrétní novinky web přináší? Do nového webu je začleněna aplikace Bezšťáva, kde mohou zákazníci oznámit výpadky proudu a zároveň mají přehled o plánovaných odstávkách. Požadavky a formuláře jsou uspořádány do přehledných kategorií, web také doplňují informace o sdílení elektřiny nebo připojení výroben. Stránky nyní například obsahují i zjednodušené návody a postupy, často formou videa. Zákazníka směrují při řešení požadavků do digitálních kanálů (například do aplikace Proud).
→ Prohlédněte si nové webové stránky ČEZ Distribuce.
Zaktualizovali jsme texty z přibližně 300 podstránek původního webu. Obsah jsme konzultovali s více než 60 garanty a uskutečnili jsme desítky workshopů s cílem zlepšit zákaznickou zkušenost. Zároveň jsme prostřednictvím stovek dotazníků a rozhovorů zjišťovali názory zákazníků,“ popisuje David Pištora, specialista procesního zlepšování z ČEZ Distribuce, a Roman Koranda, vedoucí skupiny webové prezentace Skupiny ČEZ, k tomu dodává: „Vytvořili jsme grafiku, která odpovídá skupinové Corporate Identity, a sjednotili tak vzhled webových stránek napříč Skupinou ČEZ spolu se zachováním specifik ČEZ Distribuce. Na webu máme nově moderní technologii Next.js, díky které se stránky načítají rychleji.“
Služby ombudsmana ČEZ loni využilo více než 800 zákazníků
Na ombudsmana ČEZ Josefa Sedláka se v roce 2023 obrátilo 815 zákazníků. Oproti předchozímu roku se jedná o mírný pokles, což kopíruje postupné odeznívání energetické krize. I nadále ale zákazníci vyhledávají tuto službu mnohem častěji než v předkrizovém období. Ombudsman uznal oprávněnost 46 podnětů, více než třetina ovšem spadá do kategorie „specifického přístupu“, kdy ombudsman požádá příslušnou společnost Skupiny ČEZ, aby vyhověla zákazníkovi, jehož podání je neoprávněné, ale ocitl se v mimořádně těžké životní situaci. Letos v říjnu uběhne 15 let od okamžiku, kdy ČEZ jako první v České republice institut ochránce práv zákazníků zavedl.
→ Poslechněte si rozhovor s Josefem Sedlákem ve Studiu ČEZ.
Rozhovor
Rozhovor
Martin Novák
Naše cíle naplníme
Skupina ČEZ zveřejnila 21. března celoroční výsledky hospodaření. Jak se loni vyvíjely hlavní ukazatele, v jakém kontextu je třeba se na ně dívat a co nás z finančního hlediska čeká v letošním roce, jsme se zeptali Martina Nováka, člena představenstva a ředitele divize finance.
Text: Ilona Vysoudilová Foto: Benedikt Renč
Ohlédněme se za rokem 2023. Naplnily výsledky výchozí očekávání?
V roce 2022 jsme byli svědky zásadního růstu cen elektřiny – v extrémech až na 1 000 eur na MWh. Rok 2023 byl podstatně stabilnější, predikovatelnější a celý se nesl v duchu zklidnění situace na trhu s energiemi. Relativně podstatný byl propad cen plynu a následně elektřiny na další roky. I přes loňskou volatilitu a tlak na ceny jsme však dokázali naše výchozí finanční cíle naplnit. Provozní výnosy meziročně vzrostly o 18 % na 340,6 mld. korun, provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně poklesl o 5 % na 124,8 mld. korun. Čistý zisk dosáhl výše 29,6 mld. korun, čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy dosáhl 34,8 mld. korun. Dosažený zisk byl očištěn o vliv tvorby opravné položky k aktivům Severočeských dolů, protože došlo k významnému zhoršení tržních podmínek pro budoucí výrobu elektřiny z uhlí.
Čistý zisk v meziročním srovnání ukazuje výrazný pokles. Jaké to mělo příčiny?
Je to dáno zavedením mimořádného zdanění tržeb a zisků energetických firem v ČR. Nejvíce meziroční srovnání zisku ovlivnila daň z neočekávaných zisků (tzv. Windfalltax). Náklady na tuto daň za rok 2023 přesáhly 30 mld. korun a vysoce tak převýšily růst běžné 19% daně z příjmů. Odvod z nadměrných tržeb výroby byl dalších 10 mld. korun. Druhým podstatným faktorem byl neopakovatelný mimořádně vysoký zisk z obchodování s komoditami v roce 2022, kde jsme vydělali o 17 mld. Kč více než v roce 2023. Pokud bychom nechali mimořádná zdanění a trading stranou, tak meziročně zisk Skupiny ČEZ reálně rostl. A to zejména v důsledku vyšších realizačních cen z výroby elektřiny, které fixujeme v čase postupně.
Skupina ČEZ v loňském roce vydělala 29,6 mld. korun. Jde o druhý nejvyšší zisk za posledních 10 let s výjimkou rekordního roku 2022.
V roce 2022 se tradingu výjimečně dařilo. Jaké výsledky měl v roce 2023?
Kolegům z tradingu bych chtěl poděkovat za další mimořádný rok, který díky nižšímu pohybu cen komodit přirozeně nemohl být tak dobrý jako rok 2022. Ten byl opravdu extrémně úspěšný, nebo spíš zcela abnormální, obchodní marže tradingu dosáhla neuvěřitelných 26,9 mld. korun. Výsledek za rok 2023 ale také významně pozitivně vybočil z běžného standardu. Kolegům se podařilo dosáhnout druhého nejlepšího výsledku v historii, celková obchodní marže dosáhla 9,4 mld. korun.
Za rok 2022 byla vyplacena rekordní dividenda 145 korun za akcii, celkem jsme akcionářům vyplatili 78 mld. Kč. Už víte, jaký bude návrh představenstva za rok 2023?
Obecný princip našeho přístupu k dividendě se nemění. Dosažený čistý zisk očištěný 34,8 mld. korun a platná dividendová politika společnosti (tedy 60 % až 80 % čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy) indikují, že by výše dividendy mohla být mezi 39 a 52 korunami na akcii. Příjem akcionářů by potom byl mezi 21 až 28 mld. korun. Konkrétní výše dividendy ale závisí na rozhodnutí akcionářů na řádné valné hromadě.
Když sečteme všechny odvody státu, a to na dividendách, daních z příjmů, odvodech z nadměrných tržeb výroby, tak Skupina ČEZ odvedla České republice celkem 126 miliard korun. Budeme mít finance na investice? A jaké investice to budou především?
V implementaci našich cílů VIZE 2030 – Čistá Energie Zítřka budeme i v letošním roce pokračovat. Běží mnoho rozvojových projektů, pokračujeme v developmentu obnovitelných zdrojů v České republice, stejně tak pracujeme na rozvoji OZE v zahraničí. V oblasti teplárenství byla zahájena výběrová řízení na dodávky ZEVO Mělník, připravují se nové biomasové a plynové zdroje po celé republice. Budeme pokračovat v dekarbonizaci výrobního portfolia, digitalizovat i rozvíjet energetické služby. ČEZ Distribuce buduje nové optické trasy na svém území, navyšuje investice do zákaznických staveb, aby uspokojila poptávku zákazníků na připojování OZE, digitalizuje zákaznické procesy. Mluvíme-li o investicích, jsou to vysoká čísla v řádu desítek až stovek miliard, které Skupina ČEZ bude investovat do svého rozvoje a naplňování strategie. Z finančního hlediska s těmito investičními projekty počítáme a jejich zajištění je podmínkou našeho dalšího směřování. Samozřejmě pokud dojde k dalšímu poklesu cen elektřiny, budeme muset prioritizovat projekty v rámci našeho portfolia, tak jako všechny ostatní energetické společnosti. Na průběžné řízení celkové přiměřenosti zadlužení Skupiny ČEZ máme nastaveny jasné procesy včetně minimálně kvartálního vyhodnocení celkového stavu dluhové kapacity a portfolia aktuálně uvažovaných rozvojových investic, akvizic a projektů. A díky našemu průběžnému předprodeji očekávané výroby elektřiny na 3 roky máme dostatečný čas na vhodnou prioritizaci všech investic.
V rámci tradingových aktivit bylo v roce 2023 uzavřeno 278 tisíc transakcí a zobchodováno 318 TWh elektřiny, 1 047 TWh zemního plynu a 179 mil. tun emisních povolenek. Činnost je řízena centrálně z České republiky ze společnosti ČEZ, a. s.
A jaký je výhled hospodaření na letošní rok?
Ambice na úrovni provozního zisku EBITDA je 115–120 mld. korun a předpoklad čistého zisku očištěného je aktuálně 25–30 mld. korun. I přes současný klesající trend cen plynu a elektřiny budou naše provozní výsledky podobné loňskému roku, což je dáno naší strategií zajišťování prodejních cen elektřiny z výroby až na tři roky dopředu, tudíž aktuální propad cen komodit nás zasáhne pouze částečně. Protože na letošní rok máme prodáno za relativně vysoké ceny z předešlých dvou let.
Jak se nyní, když burzovní ceny elektřiny pokračují v sestupném trendu, obchodují akcie ČEZ, které jsou nejobchodovatelnější na české burze?
Akcie ČEZ samozřejmě na tento vývoj reagují. Přestože máme na nejbližší roky elektřinu zčásti prodanou, zhoršuje se výhled střednědobé ziskovosti. Zatímco od začátku roku ceny elektřiny poklesly zhruba o čtvrtinu, akcie ČEZ se propadly z úrovní kolem 950 Kč na aktuálních 850 Kč, což představuje pokles zhruba o 10 %. Podobný trend vidíme i u ostatních energetik. RWE a Verbund ztratily 20 %, Fortum 10 % a celý evropský energetický index je o 7 % níže. Akcie ČEZ v posledních týdnech navíc ovlivňovalo vyjádření ministra financí o možnosti zkrácení platnosti daně z mimořádných zisků do konce roku 2024, tj. její potenciální zrušení na rok 2025. Zrušení daně z mimořádných zisků by bylo jednoznačně pozitivním impulsem pro cenu našich akcií.
Už 18 let ve Skupině ČEZ používáme systémy společnosti SAP, která oznámila ukončení podpory stávajících produktů v roce 2027. Proto jsme už před dvěma lety zahájili proces generační obměny SAP. V rámci projektu máme za sebou první velkou etapu, totiž přechod na nový informační systém. Jak tuto transformaci, kterou máte na starosti v roli sponzora projektu, hodnotíte?
Generační obměna SAP byla – a vlastně stále je – projektem, ze kterého máme všichni velký respekt. V systému SAP pracujeme v podstatě všichni a naše procesy jsou na něj pevně navázané. Existují nechvalně známé případy, kdy se takové přechody ve firmách nepovedly, projekt se prodlužoval, a tím pádem i prodražoval. Náš tým GO SAP se ale s úkolem popasoval velmi dobře, dokonce až s třikrát nižšími náklady, než za jaké realizovaly takový přechod srovnatelné světové společnosti.
To je skvělý výsledek…
Ano, je to výsledek, za který všem kolegům patří poděkování a uznání. A nejedná se samozřejmě pouze o kolegy z divize finance ČEZ a z ČEZ ICT Services, kteří projekt primárně realizují. Do projektu bylo zapojeno obrovské množství lidí napříč celou Skupinou ČEZ. Ti projekt připravovali, připomínkovali, zabývali se metodikou procesů, testovali, školili a vytvářeli uživatelské příručky nebo se v neposlední řadě sami účastnili školení coby běžní uživatelé. Výjimečnost implementace ERP+ systému pro ČEZ spočívá v tom, že jsme jedinou firmou na trhu, která si vlastní implementaci řídí sama a externí IT poradenské firmy využívá pouze na dílčí specifické úkoly a programování. Před 18 lety implementaci vedla společnost SAP a mnoho konzultačních firem. A musím zdůraznit, že to, že ČEZ ICT Services tu základní implementaci dokázala zkoordinovat sama a zvládnout, je to nejcennější.
Proběhl přechod na nový systém hladce?
Jak je při spouštění tak složitého a komplexního systému běžné, některá překvapení, zpoždění a kritické situace se při přechodu objevily, ale všechny se zatím podařilo postupně vyřešit. A i když to tak pár měsíců před koncem roku nevypadalo, myslím, že už můžeme říct, že celkově se go-live díky skvělému úsilí všech členů týmu podařil. Máme za sebou účetní závěrku za leden, odešly mzdy, víceméně vše proběhlo relativně dobře, nevyskytl se žádný neřešitelný problém. Umím si představit, že práce s novým systémem teď bude po nějakou dobu pro některé kolegy složitější, ale věřím, že jakmile si na něj zvykneme a vytvoříme si nové rutinní postupy, půjde nám vše zase rychleji a snáze od ruky. Nový systém nám zároveň přinesl mnoho nových funkcionalit. Jedním z největších benefitů je to, že nyní můžeme v systému dělat operace na dálku, například v telefonu či tabletu.
Centrální systémy a projekt ERP+ je tedy hotov. Co nás čeká dál?
Implementace systému pro ČEZ, a. s., ještě není u konce, čeká nás ještě hodně práce pro dotažení všech cílových parametrů. Ale to hlavní, věřím, máme úspěšně za sebou a chci ještě jednou poděkovat všem zaměstnancům v ČEZ, kteří k tomu přispěli. Každopádně implementace v ČEZ a dalších firmách, které používají centrální ERP+, byla pouze prvním krokem. Před námi je obdobná generační obměna SAP ve společnostech ČEZ Distribuce, ČEZ Prodej a ČEZ ESCO. Celou implementaci musíme dokončit v řádu několika let, a to z důvodu ukončení podpory stávajících systémů.
Můžeme na závěr přidat osobnější otázku? Dá se říct, že si po finančních výsledcích vždy oddechnete, nebo kdy pro vás nastává nejklidnější část roku?
(smích) Ve financích moc klidnější části roku nemáme. Neustále se dělají další a další účetní závěrky, aktuálně se posouváme do období před valnou hromadou, na kterou připravujeme spoustu materiálů, návrhů pro akcionáře. Čekají nás úkoly v oblasti financování a aktualizace investičních plánů a priorit. Pracujeme dále na SAPu, kde zdaleka není vše hotovo. Rozhodně tedy nemůžu mluvit o klidnějším období.
Pod pokličkou
Pod pokličkou
Zažijte pořádnou jízdu
Během loňského roku se flotila automobilů ve Skupině ČEZ rozrostla o desítky elektromobilů. V současné době mohou naši zaměstnanci jezdit ve více než 150 elektrických vozech a jejich počet dál poroste. Elektromobil můžete vyzkoušet i vy díky naší autopůjčovně. Vyrazíte na výlet?
Text: Michaela González Valdés Foto: Jan Přibylský
Ať už vyrazíte na cesty služebně, nebo soukromě, půjčit si auto v naší autopůjčovně má spoustu výhod. Především máte v osmi lokalitách k dispozici moderní elektromobily CUPRA Born. A to už je pořádné svezení.
Bezemisní vozy postupně nahradí klasická auta nejen ve firemních autopůjčovnách ČEZ po celé České republice, ale také v celé skupinové flotile. „V příštích letech chceme počet elektromobilů navyšovat o další stovky ročně. Věříme, že se nám to podaří i díky takzvanému dynamickému nákupnímu systému, který pomáhá výrazně zefektivnit a zrychlit soutěžení dodavatelů nových aut a umožňuje pružně reagovat na rychlé změny nabídky na trhu,“ uvádí manažer útvaru dopravní služby ČEZ Jakub Bosák. V souladu se závazkem Skupiny ČEZ v naší VIZI 2030 – Čistá Energie Zítřka by do roku 2030 měla být flotila našich automobilů plně elektrická.
Rozjeďte to s CUPRA Born
Na podzim jsme do našeho vozového parku přidali 34 moderních elektromobilů CUPRA Born, které nabízejí pohodlné svezení se špičkovým vybavením. Vozy s výkonem 231 koní, kapacitou akumulátoru 77 kWh a maximálním dojezdem na jedno dobití až 450 km si můžete vypůjčit v těchto lokalitách: Praha (Duhová 3 a Michle), Hradec Králové, Plzeň, Ostrava, JE Temelín, JE Dukovany, Tušimice a Děčín. Nenechte si ujít příležitost vyzkoušet elektromobil, ať už na služební cestu, nebo soukromě.
Výhody autopůjčovny ČEZ
Potřebujete auto na víkend či dovolenou? Pokud byste si auto objednali v běžné autopůjčovně, musíte počítat s tím, že po vás budou chtít kromě jiného kreditní kartu pro blokaci zálohy a její částku vám zpět uvolní někdy až tři týdny po vrácení vozu. Zároveň si do poslední chvíle nemůžete být jistí, jaké auto vám ve zvolené kategorii půjčovna přidělí. V našich autopůjčovnách skládat zálohu nemusíte a to je jen jedna z mnoha výhod. Využijete-li auto na víkend, budete jej mít připravené v autopůjčovně v pátek od 12. hodiny plně nabité či s plnou nádrží a vrátit ho můžete až v pondělí do 9 hodin ráno. Výhodou zapůjčení vozu je i neomezený nájezd kilometrů a snadná rezervace. U elektromobilů vám kolegové vozidla předávají včetně čipů umožňujících dobíjení akumulátorů z veřejné sítě dobíjecích stanic Skupiny ČEZ a dalších veřejných dobíjecích stanic, jako jsou PRE, E.ON, Ionity a podobně.
Samozřejmostí je asistenční služba v České republice i v zahraničí a výhodné pojištění všech sedadel, zavazadel, skel a havarijní pojištění téměř po celé Evropě. Při škodě na vozidle do 50 000 Kč neplatíte spoluúčast. Auta nemají firemní polep.
Jak si vůz rezervovat a kdy za něj zaplatíte?
Rezervační systém přes aplikaci AFM je jednoduchý a intuitivní. Aplikace je dostupná na intranetu i v mobilu a vyplnění formuláře zabere jen pár minut. Autopůjčovna nabízí zvýhodněný pronájem v době svátků, víkendový balíček i delší pronájmy pro soukromé účely až na 30 dnů. Cena je účtována v cyklu po 24 hodinách. Úhradu za zápůjčky provedete bezhotovostně převodem na účet na základě faktury (daňového dokladu), která vám bude zaslána do e-mailu.
Za zpětnou vazbu vás odměníme
Každý, kdo si do 10. května 2024 v autopůjčovně ČEZ zapůjčí CUPRA Born, obdrží do e-mailu dotazník. Po jeho vyplnění bude zařazen do slosování o balíček pro automobilisty. „Vaše zkušenost nás zajímá, proto jsme připravili krátký dotazník pro zpětnou vazbu na naše autopůjčovny i samotná vozidla, abychom mohli nabízené služby dále zlepšovat,“ upřesňuje Daniel Plecitý, vedoucí autopůjčovny ČEZ.
Praktický pomocník na cesty
Neznáte číslo asistenční služby, když se stane nehoda? Potřebujete se spojit se svým referentem z dopravních služeb? Chcete vědět, kde natankovat pohonné hmoty přes ČEPRO kartu a kolik to bude stát? Hledáte seznam nabíječek pro služební elektroauto? Právě tyto informace a spoustu dalších praktických rad pro situace, které vás ve vozidle mohou potkat, najdete na novém webu cez.cz/cs/dopravni-sluzby-cez/.
→ V mobilu najdete web Dopravních služeb mezi oblíbenými položkami ve firemním prohlížeči Edge.
Tým
Tým
Ostře sledovaná valná hromada
Nejdůležitější jednání firmy. Schůze akcionářů, jichž má ČEZ tisíce. To je valná hromada. Rozhodnutí, která na ní padnou, jsou pro firmu zásadní. Není tedy divu, že se přípravám věnuje obrovská pozornost. Že vše na 100 % klapne, je úkolem šestice našich právníků z útvaru legal affairs.
Text: Lucie Ehrlichová Foto: Martin Malý
↑ Nejužší právní tým, který připravuje valnou hromadu (zleva): Pavel Ekl, Jana Kačuriková, Jan Panáček, Lenka Slavíková a Daniel Černý.
Každá valná hromada ČEZ je ostře sledovanou událostí. Akcionáři se na ní seznamují se stavem společnosti a rozhodují o klíčových záležitostech, jako je schválení účetní uzávěrky nebo rozdělení zisku. Nejde jen o ryze formální setkání. Akcionáři se k projednávaným bodům vyjadřují, žádají vysvětlení, podávají protinávrhy, ale i protestují. Tým našich právníků dohlíží mimo jiné na to, aby valné hromady probíhaly efektivně a nedocházelo na nich k prostojům. Nejdůležitější ale je, aby vše proběhlo dle zákona a rozhodnutí přijatá na valné hromadě byla platná a nezpochybnitelná.
Loňské valné hromady se zúčastnilo vůbec nejvíc akcionářů v historii, bylo jich 555. Tak obrovské jednání „ukočírovat“ není vůbec jednoduché. I proto začínají přípravy valné hromady každý rok tři měsíce před jejím konáním. Nejužší právní tým přípravy valné hromady tvoří Ondřej Landa, Jan Panáček, Lenka Slavíková, Pavel Ekl, Jana Kačuriková a Daniel Černý.
Nejvíce valných hromad má za sebou Pavel Ekl. Své více než dvacetileté zkušenosti a znalosti ale hodnotí jen jako malou výhodu: „Každá valná hromada je jiná a neopakovatelná. Specifika se odvíjejí od programu dané valné hromady a také vnějších okolností, jako je situace na akciovém trhu, vývoj legislativy, i zájmu akcionářů a investorů. Každý člen týmu má svoji nepostradatelnou roli,“ říká. Daniel Černý se naopak do příprav valné hromady ČEZ zapojil loni poprvé: „Překvapila mě náročnost všech přípravných procesů a to, kolik variant scénářů průběhu valné hromady je potřeba posuzovat. Kromě složitých právních otázek je nutné zohledňovat organizační detaily.“ Příprava valné hromady se neobejde bez spolupráce napříč útvary společnosti. „Tři měsíce před valnou hromadou se koná první koordinační schůzka zpracovatelů materiálů. Klademe velký důraz na jejich včasnou finalizaci. Jelikož má ČEZ akcionáře z různých zemí, je potřeba zajistit překlady veškerých materiálů do angličtiny,“ vypočítává Jana Kačuriková. Věděli jste, že součástí přípravy právního týmu ČEZ na valnou hromadu je i monitoring médií a sociálních sítí? Sledují se nálady, texty a reakce na činnost ČEZ, což pomáhá vyhledávat potenciální rizika nebo kontroverzní témata, která by mohla průběh nebo výsledek valné hromady ovlivnit.
V přípravě valných hromad má ČEZ unikátní know-how, v České republice vlastně nemá srovnání. Je to dáno zejména akcionářskou strukturou ČEZ a také širokým podnikatelským záběrem Skupiny ČEZ.
Ondřej Landa
ředitel legal affairs
Nejdelší valná hromada ČEZ se konala v roce 2019 a trvala více než 21 hodin. Poradní tým se na ní vypořádal s 385 podáními akcionářů. Každý si asi dovedeme představit, jak unavení všichni byli. „Je dobře, že hned v roce 2020 schválila valná hromada ČEZ přepracovaný jednací řád, podle kterého jsou pravidla výkonu akcionářských práv nastavena tak, aby byla akcionářům zaručena rovnost, ale i respektováno jejich právo na to, aby valná hromada netrvala nepřiměřeně dlouho,“ uvádí Jan Panáček, ředitel útvaru právní služby. Dalším zlepšovákem v reakci na tuto nejdelší valnou hromadu byla kompletní digitalizace řady procesů. Letos bude naše aplikace VH Live ! použita na valné hromadě už po páté. Původní papírovou formu si už neumím představit, zmiňuje Lenka Slavíková, manažerka útvaru skupinové záležitosti, která na valné hromadě zastává roli vedoucí informačního týmu, a dodává: „Aplikace VH Live ! zajišťuje digitální podání dotazů a připomínek akcionářů. Byla nám vyvinuta na míru, aby valné hromady výrazně zrychlila a zefektivnila a současně umožnila dodržovat a kontrolovat pravidla jednacího řádu. Neocenitelný je zejména online přehled průběhu a stavu zpracování podání akcionářů. Jejich vystoupení nahrává a přepisuje, současně hlídá dodržování časových limitů.“ Tento inovační projekt týmu Lenky Slavíkové dokonce získal v roce 2020 vůbec první české ocenění pro právní inovátory Deloitte Legal Disruptors Awards.
Nahlédněte
Materiály pro jednání valné hromady schvalují předem příslušné orgány společnosti. Představenstvo také rozhoduje o termínu konání valné hromady. Pozvánka, která mj. obsahuje body programu, návrhy představenstva a jejich zdůvodnění, podmínky účasti a hlasování, lhůty pro podání návrhů a protinávrhů akcionářů a odkazy na související materiály, musí být na webu, v obchodním věstníku i na centrále zveřejněna nejpozději 30 dnů před konáním valné hromady. Následuje příprava souboru otázek a odpovědí, které se týkají činnosti, výsledků, strategie a plánů společnosti. Jde o „pomůcku“ a informativní přehled pro velký poradní tým i pro členy představenstva. Zhruba měsíc před valnou hromadou začíná školení členů velkého poradního týmu, tedy koordinátorů a zpracovatelů, pro práci s aplikací VH Live !
Těžko na cvičišti…
Před každou valnou hromadou probíhá několik testovacích valných hromad dle připravených scénářů. Zejména informační tým a malý poradní tým včetně týmu advokátů se tak připravuje na různé dotazy a situace. Pro zajištění autentičnosti testování nechybí důrazné protestování u mikrofonu. Lenka Slavíková k tomu s úsměvem dodává: „Víckrát se nám stalo, že simulované situace reálně nastaly a kolegové byli rádi, že nemusejí v krizových situacích improvizovat.“ S napětím je každý rok očekáván konec zákonné lhůty pro doplnění pořadu valné hromady kvalifikovanými akcionáři nebo lhůty pro podání protinávrhů akcionářů. Zpracování těchto podání je totiž časově náročné. Děje se tak mnohdy přes víkendy proto, aby vše proběhlo v zákonných lhůtách. Těsně před konáním valné hromady se koná generální zkouška, na které se ověřuje funkčnost techniky, síťového připojení, rychlost aplikace VH Live !, ale i zázemí pro poradní tým a akcionáře.
Jak na valnou hromadu?
Jaké jsou podmínky účasti na valné hromadě? A podle jakých pravidel se vlastně na samotném jednání valné hromady ČEZ, a. s., postupuje? Akcionáři mají k dispozici informační webové stránky, kde naleznou odpovědi na nejčastěji kladené dotazy související s procesním průběhem valné hromady. Patříte-li mezi akcionáře, nebo vás toto téma prostě jen zajímá, mrkněte sem.
V den D se všechny týmy bez ohledu na oficiální začátek valné hromady setkávají brzy ráno. Malý poradní tým ve složení Jan Panáček, Daniel Černý, Pavel Ekl a Jana Kačuriková koordinuje řešení podání akcionářů a poskytuje nepřetržitou právní podporu v otázkách korporátního práva předsedovi valné hromady. Patnáctičlenný informační tým Lenky Slavíkové řeší kontakt s akcionáři a zpracovává písemná i ústní podání v aplikaci VH Live ! Na základě jejich vstupů lze sledovat statistiky podání či časy jednání. Velký poradní tým tvoří osoby nominované divizními řediteli (mezi nimi je i vedení některých společností Skupiny ČEZ). Jejich rolí je odpovídat na žádosti o vysvětlení podané akcionáři. Valná hromada nekončí hlasováním. Je potřeba připravit zápis, který se poskytuje pouze těm akcionářům, kteří o jeho zaslání požádají. Oddych tak pro přípravný tým přichází zhruba tři týdny poté.
Přípravy na letošní valnou hromadu jsou již v plném proudu.
Pro zajištění efektivního fungování valné hromady je velkým přínosem online přehled průběhu a stavu zpracování podání akcionářů v aplikaci VH Live !
Tým přípravy valné hromady je širší
Celý přípravný tým valné hromady čítá 150–200 kolegyň a kolegů. Útvar komunikace a marketingu se stará o zajištění prostor, přípravu informačních materiálů, produkční a mediální servis. Kolegové z útvarů centrální controlling, financování a účetnictví připravují podklady pro akcionáře, jako je zpráva o podnikatelské činnosti, návrhy na schválení účetních závěrek či návrh na rozdělení zisku. Útvar backoffice procesů financování připravuje podklady pro určení počtu akcií a hlasů akcionářů. Specialisté Investor relations komunikují s investory a analytiky. Kolegové z útvaru poštovní a spisové služby tisknou veškeré dokumenty a zajišťují distribuci a korespondenci s akcionáři. ČEZ ICT Services poskytuje technickou podporu, hardware a síťové připojení. Útvar ochrana se stará o bezpečnost valné hromady. Zapojeni jsou ale i další experti, například z personalistiky či strategie. Spolupracují i externí advokáti, notáři i společnosti zajišťující registraci akcionářů a technickou podporu v souvislosti s aplikací VH Live !
Mezi námi
Mezi námi
Připojování velkých fotovoltaik v kostce
Snižovat uhlíkovou stopu a výrobní energetický mix rozšířit o 6 GW zelené elektřiny, to je úkol, na kterém pracujeme napříč celou Skupinou ČEZ. Přípravy projektů výstavby nových zelených zdrojů jsou často dlážděny složitostmi povolovacích řízení a také se musí vypořádat s omezenou kapacitou sítě. Právě připojování nových fotovoltaických elektráren je tématem rozhovoru Miroslava Zubíka z ČEZ Distribuce a Lukáše Roučky z divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ.
Text: Michaela González Valdés a Lucie Ehrlichová Foto: Martin Malý a Aleš Krecl
Miroslav Zubík
Vedoucí oddělení Individuální péče o zákazníky, odbor Obsluha zákazníků, ČEZ Distribuce
Stres odbourává aktivním pohybem, rád sportuje a zkouší nové věci, včetně adrenalinových zážitků. Naopak pro zklidnění se začal s manželkou věnovat rybaření a rád tráví čas v přírodě.
Kolik žádostí o připojení výroben ročně zpracováváte?
Za rok 2023 jsme pro napěťovou hladinu vysokého a velmi vysokého napětí řešili 7 669 žádostí o připojení nové výrobny s celkovým požadovaným instalovaným výkonem přes 35 000 MW. Pro dokreslení situace – instalovaný výkon JE Temelín je 2 110 MW. V souvislosti s omezenou kapacitou pro připojování výroben v distribuční soustavě jsme u všech žádostí nemohli nabídnout připojení. A také ne každá žádost se nakonec dotáhne do finální realizace výstavby. Někdy si vybudování nové výrobny subjekt z různých důvodů rozmyslí. Nicméně předpokládáme realizaci připojení výrobny u každé druhé žádosti.
Kolik žádostí o připojení výroben zpracováváte od kolegů ze Skupiny ČEZ?
Ve skupině se jedná většinou o velké projekty fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem v řádech MW a za rok 2023 jsme od kolegů přijali k řešení přes 200 žádostí. Ale jak už jsem zmiňoval, ne každou žádost jsme mohli kladně odbavit a nabídnout možnost připojení.
Můžete shrnout, jak dlouho připojení od podání žádosti trvá a zda se musí v některých případech upravovat distribuční soustava?
Připojování nových fotovoltaických elektráren v posledních měsících stále zrychluje. Nicméně doba mezi podáním žádosti a fyzickým připojením k distribuční soustavě je závislá na velikosti (obtížnosti) projektu na straně žadatele a právě rozsahem úpravy distribuční soustavy, která je u těchto velkých projektů vždy nutná.
Jak je uvedení výrobny do provozu a připojení k distribuční soustavě náročné?
S aktualizací pravidel pro paralelní provoz zdrojů jsme proces loni zrevidovali. Nově je výrobně nad 100 kW nejdříve umožněn provoz pro ověření technologie a souladu (UPOS), jehož účelem je ověření souladu výrobny s nařízením komise (EU) 2016/631 (RfG) a Pravidly provozování distribuční soustavy. Trvalý provoz výrobny umožňujeme až na základě splnění všech podmínek a vydání konečného provozního oznámení. Tady musím vyzdvihnout práci celého našeho týmu, který se podílel na zavedení nových pravidel do praxe, spolupracoval na vytvoření nových webových stránek k výrobnám a podílí se na edukaci odborné veřejnosti.
Lukáš Roučka
Senior specialista přípravy a realizace projektů v útvaru výstavba fotovoltaických elektráren, divize obnovitelná a klasická energetika
Pravidelně se věnuje bowlingu, má slabost pro vozy italské značky Alfa Romeo a vaří domácí pivo. Ročně vyprodukuje kolem 250 litrů různých druhů, podle toho, na co má zrovna chuť.
Pojďme na úvod popsat, v jaké fázi výstavby fotovoltaické elektrárny se řeší připojení do sítě.
Už při výběru pozemku na výstavbu fotovoltaické elektrárny je potřeba najít místo pro vyvedení výkonu, a tedy informaci o požadované napěťové hladině. Může se stát, že v okolí vytipovaného pozemku není k dispozici dostačující kapacita sítě, a je tak potřeba plánovaný instalovaný výkon FVE snížit, nebo jej vyvést do vzdálenějšího místa. To řeší kolegové z ČEZ Obnovitelné zdroje. K nám se projekt dostává už zpracovaný včetně kompletní projektové dokumentace, která obsahuje vyjádření všech dotčených orgánů, stavební povolení a smlouvu o smlouvě budoucí o připojení výrobny do distribuční soustavy. Touto smlouvou je kapacita pro vyvedení výkonu prakticky zarezervována. Dokument totiž obsahuje přesné technické a formální parametry, jimiž se při vlastní výstavbě musíme řídit.
ČEZ loni a letos připojí do sítě další desítky MWp fotovoltaických elektráren. V příštím roce už to budou stovky MWp.
Jak výstavba fotovoltaických elektráren probíhá?
Zásadní je důkladná příprava, abychom postupovali smysluplně a maximálně efektivně. Pomáhá nám detailní projektová dokumentace schvalovaná distributorem. Její nedílnou součástí jsou informace, které definují i to, jaké kabely a spínací stanice budou použity, nebo i typ transformátorů pro měření proudu a napětí. To vše musíme striktně dodržet. Co se týká samotné výstavby, nejdříve se provádějí zemní a výkopové práce, až potom se staví takzvaně nahoru.
Přibližte kolegům, jak probíhá komunikace mezi vámi a provozovateli distribuční sítě.
Většinou přes tomu určené portály a jasně stanovené postupy. Naším cílem je výrobnu připojit, v první fázi usilujeme u nové FVE o umožnění provozu pro ověření technologie a souladu. Jde o tzv. první paralelní připojení výrobny a souhlas s jejím dočasným provozem po dobu až 12 měsíců. Během této doby se musí provést všechny nezbytné zkoušky. Až poté přichází na řadu žádost o trvalý provoz a získání licence na výrobu elektřiny od Energetického regulačního úřadu. To všechno jsou situace, kdy elektrárnu navštíví technici příslušného distributora.
U zákazníka
U zákazníka
Nemocnice Na Homolce ušetří letos 30 milionů za energie
Za jedním z největších energeticky úsporných projektů v České republice stojí ENESA z ČEZ ESCO. Modernizace technologií pomůže významně snížit spotřebu energií i emise CO2.
Text: Petra Kollerová Foto: archiv Nemocnice Na Homolce
Nemocnice Na Homolce zahájila v loňském roce modernizaci za 1,1 miliardy korun. Ročně díky ní ušetří desítky milionů korun výdajů, které přesune do péče o pacienty. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je komplexní projekt kombinující zateplení a energetické úspory inspirací pro ostatní nemocnice, které bojují s vysokými náklady na energie.
EPC kombinované se zateplením
V nemocnici probíhá od loňského roku zateplení obvodového pláště, výměna oken za nová s trojskly i vnějším stíněním a energetická modernizace formou projektu EPC. To znamená, že návrh a realizaci celého projektu má plně na starosti dodavatel vzešlý z výběrového řízení, kterým je ENESA z rodiny ČEZ ESCO. Zákazník posléze projekt splácí z výsledných úspor.
„EPC projekty jsou pro zdravotnická zařízení ideálním řešením, jak efektivně snižovat náklady na energie i uhlíkovou stopu. Jedná se o energeticky velmi náročné provozy, navíc fungující v nepřetržitém režimu. Vynaložené prostředky se proto dlouhodobě velmi dobře zúročí. Součástí projektu je i energetický management. Jeho úkolem bude zejména sledovat, zda vše běží optimálně, a také vytipovat další možné úspory,“ dodává Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.
Společnost ENESA garantuje nemocnici minimální roční úsporu 4 200 MW elektřiny a 8 700 MW plynu. Celková investice v Nemocnici Na Homolce dosahuje 1,1 mld. korun. Náklady na nutnou výměnu dosluhujícího zařízení a celkovou modernizaci nemocnice jsou spolufinancovány dotacemi Evropské unie ve výši 720 mil. Kč z Operačního programu Životní prostředí a z programu Nová zelená úsporám. Zbylé investice hradí nemocnice z vlastních finančních prostředků. Nemocnice předpokládá úsporu nákladů na energie ve výši 300 mil. Kč v následujících deseti letech s ohledem na předpokládaný budoucí vývoj cen energií.
Šetřit pomůžou nová svítidla i střešní fotovoltaika
Významnou úsporu přinese nemocnici výměna více než 10 500 svítidel za úsporné LED osvětlení, kterou měla na starosti společnost HORMEN ze skupiny ČEZ ESCO. Druhým největším zdrojem úspor je vzduchotechnika. „Budova je velmi komplikovaná a má specifický způsob rekuperace tepla. Díky modernizaci dojde ke zvýšení účinnosti zpětného získávání tepla,“ uvádí Vít Procházka, projektový manažer ENESA.
Součástí modernizace je i rekonstrukce stávajícího teplovodního zdroje. Staré kotle nahradily čtyři vysoce účinné kondenzační kotle o celkovém výkonu 5,2 MW. Tento výkon pokryje potřeby nemocnice s rezervou 25 %. Teplotu ve více než 1 100 místnostech reguluje systém IRC, který umožňuje každou místnost vytápět podle jejího účelu a využití. Nemocnice má také nový ohřev teplé užitkové vody a ohřev plaveckého a rehabilitačního bazénu s využitím odpadního tepla z chlazení. Proměnou projde i nynější centrální výroba páry v parní kotelně, kterou nahradí lokální elektrické vyvíječe páry. Vyměněny budou i páteřní rozvody tepla.
Součástí úsporného projektu je i fotovoltaika na střeše pěti objektů s 660 fotovoltaickými panely o výkonu 303 kWp navržená tak, aby veškerou vyrobenou elektrickou energii nemocnice spotřebovala.
Chytré řízení
Nedílnou součástí EPC projektu je i energetický management. Všechny technologické celky mají systém měření a regulace, které jsou vizualizované na centrálním dispečinku nemocnice a vzdáleném dispečinku ENESA. Nemocnice má také instalované nové měřiče spotřeb energií, které budou sloužit jako podklad pro měření a vyhodnocování.
„Zásadním přínosem projektu je kromě nutné obměny technologických celků především standardizace a profesionalizace našeho přístupu v hospodaření s energiemi pod dlouhodobým dohledem profesionálů poskytovatele energetických služeb,“ komentuje vedoucí odboru provozu Nemocnice Na Homolce Petr Šanda.
Nemocnice Na Homolce je jedním ze zdravotnických zařízení, kde ČEZ ESCO zajišťovalo energeticky úsporná řešení. Naše další projekty už využívá např. Thomayerova nemocnice, nemocnice Česká Lípa, nemocnice Mladá Boleslav, Karlovarská krajská nemocnice nebo Nemocnice Jihlava.
Představení úsporného projektu v Nemocnici Na Homolce se zúčastnili také ministr životního prostředí Petr Hladík a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který chce podobné projekty rozšířit i na další tuzemské nemocnice. Na fotce zleva: Vlastimil Válek, Petr Hladík, Pavel Cyrani (místopředseda představenstva ČEZ), Kamil Čermák (generální ředitel ČEZ ESCO), Vít Procházka (projektový manažer ENESA).
Den s
Den s
Jan Švec
specialista koncepce řízení distribuční soustavy, ČEZ Distribuce
Distribuční společnosti čelí velkým výzvám. Zejména se jedná o obrovský nárůst počtu výroben na hladině nízkého a vysokého napětí. Do hry vstupují i nové technologie, jako je akumulace elektrické energie. Pro kolegy z ČEZ Distribuce to představuje mnoho úkolů. Jednak potřebu nemalých investic do sítí, jednak zajištění jejich provozuschopnosti a řízení. Pro přiblížení této oblasti jsme se vypravili za kolegou Janem Švecem.
Text: Michaela González Valdés Foto: Martin Malý
Do areálu u rozvodny v Kladně, kde sídlí i útvar Řízení chodu distribuční soustavy, jsme s fotografem dorazili z Prahy zhruba za půl hodiny. Stejně daleko to má do práce Jan Švec, který bydlí ve 25 km vzdálených Velvarech. V ČEZ Distribuci pracuje sedm let. Tři roky působil v pražské centrále v útvaru Strategie, poté se přesunul do Kladna na pozici specialisty koncepce řízení distribuční soustavy.
Honza má dvě děti na prvním stupni základní školy. Rodině se ve volném čase věnuje nejvíce. Dříve závodně běhal na lyžích, proto když to časové a sněhové podmínky dovolí, vyrazí do hor. Také běhá, jezdí na kole, má rád turistiku a výlety. Odpočine si u dobrého filmu, dokumentů o přírodě nebo technice.
Každý den je jiný
Popsat Honzův den v práci znamená zmínit hned několik variant. „Běžný pracovní den vypadá tak, že ráno zapnu počítač, zjistím z e-mailů nové pracovní úkoly a zkontroluji v řídicím systému, zda je vše v pořádku v oblasti řízení jalových výkonů a síťových výpočtů. Pokud je to pro některou část potřeba, provedu analýzy nebo se spojím s dispečery či dalšími kolegy. Postupně se věnuji činnostem, které vyplývají z e-mailů, průběžných telefonátů nebo naplánovaných schůzek,“ popisuje Honza. Jiné dny se věnuje online schůzkám, kterých mívá i pět za den. „Tento způsob komunikace a jednání vnímám jako velký přínos pro efektivitu práce. Můžeme se potkat najednou s lidmi z odlišných koutů republiky, z různých firem a řešit aktuální události, které se v síti odehrávají, efektivně, bez složitých přejezdů.“
Důležité síťové výpočty
Honza má na starosti mimo jiné síťové výpočty, které kolegové využívají při dispečerském řízení. „Jedná se například o výpočty chodu distribuční soustavy, zkratové poměry u potenciálních poruch a optimalizační výpočty, které používáme pro řízení napětí a jalového výkonu. Výpočty jsou naprogramovány dodavatelem řídicího systému. V řadě případů jsme v kontaktu, ladíme, co je potřeba zlepšit,“ popisuje Honza. Příprava provozu tvoří další náplň práce Honzových kolegů, kteří připravují zapojení sítě a informování zákazníků v případě plánovaných prací. I ti využívají výpočty související s chodem sítě, aby dokázali určit například to, že při plánovaném přepojení se daný prvek nepřetíží nebo nedojde k významnému poklesu napětí. V reálném čase pak výsledky síťových výpočtů využívají dispečeři při operativním řízení distribuční soustavy.
Víte, co je to zmiňovaný jalový výkon?
Sítí teče činný a jalový výkon. Činný výkon, to je užitečná energie, kterou potřebujeme k tomu, abychom si zatopili, rozsvítili, roztočili motor atd. – v podstatě k vytvoření pohybu nebo tepla. Abychom jej získali, musí na straně výroby zasvítit slunce, zafoukat vítr, je potřeba spálit uhlí, plyn nebo štěpit uran. Ale protože máme soustavu se střídavou frekvencí 50 Hz, jalový výkon je doprovodný faktor, přirozená záležitost, která souvisí s existencí střídavého elektrického nebo magnetického pole. Tento jalový výkon významně ovlivňuje právě napětí v síti. Podle jejího zatížení napětí klesá, nebo roste. A my jsme schopni do určité míry jalový výkon, a tedy i napětí řídit. Správně a efektivně řídit toky jalových výkonů v síti je zásadní, aby distribuční soustava pracovala na bezpečné napěťové úrovni.
Kontrola nad parametry
Distribuční soustava se neustále rozvíjí, a dochází tak ke změnám na zařízeních. Pro správné fungování všech síťových výpočtů je potřeba udržovat parametry prvků sítě v řídicím systému korektní a aktuální. Důležité je sledovat zejména nově instalované transformátory a vedení. „Někdy si připravím množinu prvků, které je potřeba nastavit, a protože to neprovedu ze svého pracoviště, přecházím na pracoviště dispečinku. Zde spolupracuji i na zkouškách regulací jalového výkonu, zejména v případě velkých elektráren. Já jsem na straně distribuce v roli koordinátora a mám na starosti určité kroky a změny nastavení v ostrém řídicím systému,“ doplňuje Honza.
Školení dispečerů
Součástí Honzovy práce je i dispečerský výukový program. Připravuje výukové materiály, školí online nebo osobně na trenažéru v Děčíně. „Od loňského roku jsme spustili zkoušky na trenažéru, kterými musí projít každý dispečer jednou za tři roky. Trenažér je na první pohled k nerozeznání od ostrého řídicího systému. Jedná se o věrnou kopii, ve které lze provádět manipulace a vyhodnocování poruch. Já konkrétně s dispečery, tzv. vedoucími směny, probírám principy a ovládání systému řízení napětí a jalových výkonů. Je to na dvě až tři hodiny práce s jedním člověkem. Dispečer má prokázat své schopnosti nejen ústně, ale právě i činnostmi v řídicím systému,“ popisuje Honza. Podobný trenažér má kromě ČEZ Distribuce už jen ČEPS, ostatní distributoři nikoli. Má za sebou rok provozu. „Jako školitel oceňuji to, že vidím, co se daný člověk naučil, ale i to, že se můžeme do detailu podívat na některé situace, u nichž je potřeba něco dovysvětlit. Od dispečerů máme také kladnou zpětnou vazbu. Mají možnost si v klidu vyzkoušet a se školitelem rozebrat situace, které v reálném prostředí třeba nikdy nezažijí, nebo se odehrávají velmi rychle, jako je vyhledávání a vyhodnocování poruch v síti či regulace napětí elektrárnami a transformátory,“ dodává.
V tuto chvíli máme optimalizované řízení jalového výkonu v reálném čase ve všech regionech ČEZ Distribuce s jednotným nastavením pro všechny dispečery.
Řízení napětí a jalových výkonů
Když Honza nastoupil na svoji současnou pozici, dostal za úkol převzít také systém řízení napětí a jalových výkonů na hladině velmi vysokého napětí a s tím související úkoly v řídicím systému. Ale doba jde kupředu, přibývají další témata a úkoly. „V naší distribuční síti se objevují na nižších napěťových hladinách nové zdroje, především ty obnovitelné. Fotovoltaiky, větrné elektrárny, ale i kogenerační jednotky, bioplynové stanice – obvykle zdroje menšího výkonu. Od všech nových výroben požadujeme, aby se podílely na řízení napětí a jalových výkonů,“ vysvětluje Honza a popisuje: „Máme k tomu dva důvody. První je pro potřeby té části distribuční sítě, kde jsou zdroje připojeny, protože musíme hlídat napětí v daných mezích, aby provoz byl bezpečný, spolehlivý a rovněž efektivní z pohledu ztrát apod. A potom zde máme vazbu na přenosovou soustavu, která je nad všemi distribucemi, napěťově i geograficky. Na tu změna provozování sítí a výroben dopadá také velmi výrazně a kromě jiného stále více řeší problematiku příliš vysokého napětí. Sama přenosová soustava má omezené možnosti, jak úroveň napětí ovlivnit, proto často potřebují součinnost distribučních společností v oblasti toků jalového výkonu mezi oběma soustavami. Pro řízení napětí a jalových výkonů jsou tedy dvě potřeby – lokálně u nás v distribuci držet napětí, což je úloha zejména malých zdrojů dále vnořených do sítí vysokého napětí na vývodech, plus spolupráce s přenosovou soustavou, což je role hlavně větších zdrojů umístěných u rozvoden nebo na hladině 110 kV.“
Automatizace a jednotné nastavení
„Když jsem nastoupil, probíhalo automatizované řízení jalového výkonu na hladině velmi vysokého napětí s určitými omezeními pouze v jednom regionu ČEZ Distribuce. Byť na hladině velmi vysokého napětí výroben není tolik, je soustava přece jen natolik velká a dynamická, že její řízení v reálném čase není člověk schopen maximálně efektivně zvládnout. A tady nastupuje automatizovaný systém. Po mnoha nutných krocích, od spolupráce s dodavatelem řídicího systému, který musel provést úpravy, přes kontrolu všech dotčených parametrů prvků na našem distribučním území po konfiguraci výpočtů, ale i zaškolování dispečerů, se letos v únoru proces rozšiřování optimalizace završil. V tuto chvíli máme optimalizované řízení jalového výkonu v reálném čase ve všech regionech ČEZ Distribuce s jednotným nastavením pro všechny dispečery. Teď už probíhají jen průběžné kontroly, ladění drobností a doplňování související s rozvojem sítí i regulujících výroben,“ popisuje Honza proces, který trval tři roky a jehož byl právě on hnacím motorem. „Nyní pracujeme na koncepci toho, aby stejný mechanismus řízení, tedy online a automatizovaně, fungoval i na hladinách vysokého napětí. To je ale běh na delší dobu s ohledem na rozsahy sítí, počty regulačních členů i měřených bodů v sítích, a tedy komplikovanost výpočtů,“ dodává.
Současný a budoucí vývoj v sítích
„Interně, ale i externě s ostatními provozovateli sítí i dalšími partnery hledáme řešení, jak reagovat na rozvoj decentrální výroby v sítích nízkého a vysokého napětí i nových technologií – akumulačních zařízení. Je tedy potřeba mít pod kontrolou a uřídit velké počty výroben na dříve ne tak častých napěťových hladinách, ale i nové typy zařízení a nové způsoby jejich provozování. Definujeme požadavky na zákazníky a společná pravidla, jak jejich činné i jalové výkony uřídit, aby vše fungovalo bilančně pro celou republiku, ale zároveň lokálně pro části distribuční sítě, aby se některá část nedostala do problémů s přetížením nebo napětím. Zároveň s kolegy připravujeme technické návrhy pro budoucí koncepci řízení sítí, která musí zohledňovat očekávaný vývoj legislativních požadavků i změny v chování jednotlivých zákazníků v čase,“ uzavírá Honza současnou situaci i vyhlídky do budoucna.
Honza 13 let vyučoval na ČVUT v Praze na elektrotechnické fakultě. „Postupně jsem dospěl k rozhodnutí teoretické a akademické prostředí vyměnit za praktičtější využití znalostí. „Dělám práci, kde do velké míry dokážu být blízko skutečnému provozování a řízení sítí, ale často využívám i teoretické znalosti. Týká se to parametrů zařízení či síťových výpočtů, které jsou dost specifické a často vyžadují teoretické řešení problému. Je to takový průnik teorie a praxe,“ shrnuje.
Z nadhledu
Z nadhledu
Umělá inteligence má co nabídnout
Umělá inteligence (artificial intelligence, AI) je fascinující obor zabývající se vytvářením počítačových systémů, které dokážou napodobovat lidské schopnosti, jako je učení, rozhodování nebo tvoření.
Text: Karolina Krafková Foto: Copilot with Bing
Můžeme přitom rozlišit dvě hlavní oblasti: tradiční a generativní AI. Tradiční AI pracuje s daty, která analyzuje, hledá v nich vzorce, učí se z nich a je schopná díky tomu i předpovídat. Nevynalézá však nic originálního, používá pravidla, kterými byla naprogramována. Dokáže například doporučit filmy nebo hudbu (z Netflixu a Spotify to určitě znáte), rozpoznat hlas či tvář (obojí pravděpodobně používáte v mobilu), předpovědět počasí nebo odhalit spam v mailu. Potenciál tradiční AI je také ve zdravotnictví, kde například hledá vzorce naznačující určitou nemoc.
Generativní AI je naopak kreativní a z poskytnutých informací dokáže vytvořit něco nového. Její technologický základ tvoří obrovské neuronové sítě, které byly natrénovány na obrovském množství vstupních dat z internetu. Dokáže se tak popasovat s komplexními úkoly, které byly doposud výsostní doménou lidského mozku, a tvořit nový obsah: texty, hudbu, obrázky i videa. Pořád je ale znát, že lidský cit pro kreativitu (zatím) nemá.
Co znamená,
když AI halucinuje?Halucinování znamená, že AI vrací nesmyslné odpovědi. Na základě vlastní analýzy dat k nim pokřiveným logickým vzorcem dojde, ale není už schopná vyhodnotit, že se jedná o nesmysl. A znáte pojem deepfake? Jedná se o zdánlivě reálný, umělou inteligencí vytvořený obraz, zvuk nebo video, které se nezakládají na pravdě.
Téma
Téma
Umělá inteligence pomáhá ve Skupině ČEZ
Dnes už není otázkou, zda AI zapojit do našich interních procesů a činností, ale jak nejlépe její možnosti využít. Právě to prověřuje řada týmů napříč společnostmi Skupiny ČEZ. O některých projektech teprve uvažujeme, jinde AI testujeme, někde už pomáhá naplno. Pojďme se podívat na pár zajímavých příkladů.
Text: Karolina Krafková a tým Interní komunikace Foto: Martin Malý
Umělou inteligenci využíváme snad všichni, i když o tom často ani nevíme. Máte-li chytrý telefon, který odemknete svým obličejem, je to díky AI. Všimli jste si předdefinovaných odpovědí v Outlooku? I tohle je AI. Vstupujeme do éry, kdy umělá inteligence není pouze futuristickou vizí, ale reálnou součástí našeho každodenního života, což nám přináší nové možnosti i nové výzvy.
Se vzrůstajícím využitím a také s ohledem na připravovanou evropskou regulaci AI se objevuje potřeba definovat ve Skupině ČEZ jasná interní pravidla pro správu a řízení nasazení AI. Abychom tomuto vývoji poskytli směr a jasný rámec, projektová kancelář spustí nový projekt zaměřený na nastavení správy využívání AI ve Skupině ČEZ, který umožní integrovat tuto technologii do procesů s ohledem na etické, bezpečnostní, regulatorní i praktické aspekty. „Nejde nám o brzdění inovací, ale o ustanovení pravidel, která umožní AI proniknout hlouběji do našeho podnikání a zároveň zajistí transparentnost a odpovědnost v tomto dynamickém prostředí,“ říká Iva Štylerová, ředitelka útvaru projektová kancelář.
Vývoj jde v této oblasti kupředu vysokou rychlostí, proto se pojďme podívat na příklady některých vybraných projektů, které ve Skupině ČEZ fungují, jsou v přípravě nebo (zatím) ve fázi myšlenek.
Temelín díky AI meziročně snížil vlastní spotřebu elektřiny
V roce 2023 spotřebovala Jaderná elektrárna Temelín o 5 400 MWh elektřiny méně než v roce předchozím. Je to výsledek moderní matematické metody na zpracování velkých dat, na které odvedli i kolegové z ČEZ ICT Services velký kus práce. Temelínští tak mají k dispozici nástroj, který jim na základě metod umělé inteligence a historických dat dává doporučení k optimálnímu nastavení především největších cirkulačních čerpadel, která zajišťují oběh vody chladicími věžemi a kondenzátory ve strojovně.
Přínosy AI se neomezují jen na uvedené příklady, vývoj je v této oblasti velmi rychlý. „Aktuální dění kolem AI intenzivně sledujeme a účastníme se různých školení a konferencí zaměřených zejména na regulaci AI. Pečlivě sledujeme například vývoj evropské regulace AI,“ vysvětluje Lenka Slavíková, manažerka útvaru skupinové záležitosti.
Kontrola fotovoltaických panelů pomocí dronů
S ohledem na rozmach instalací fotovoltaických elektráren pracuje útvar technická kontrola a diagnostika obnovitelných zdrojů (OZE) a klasických elektráren (KE) na vybudování diagnostického systému a automatizaci vyhodnocení snímků fotovoltaických panelů z termokamery. Lokální přerušení či změny elektrického obvodu fotovoltaického panelu totiž vedou k abnormálnímu vývinu tepla, které zachytí termokamery na dronech. Takové snímky projdou obrazovou analýzou, jejímž výstupem bude protokol, v případě poruchy s přesným určením vadných panelů. „Při naplnění VIZE 2030 totiž mluvíme o kontrole řádově 5 milionů panelů ročně a na tak náročnou agendu se musíme řádně připravit,“ vysvětluje Ladislav Hloušek z Technické podpory OZE a KE.
Projekt AI Pilot v ČEZ
Oblastí, se kterými by umělá inteligence mohla pomoci, je v ČEZ celá řada. Vznikl proto projekt AI Pilot v ČEZ, a. s., jeho business garantem je útvar Systém řízení Skupiny ČEZ a podílí se na něm ČEZ ICT Services, divize jaderná energetika a útvary trading a personalistika. Mezi témata, kterým se projekt věnuje, patří oblast řízené dokumentace, intranetu, personalistiky, tradingu a bezpečnosti na jaderných elektrárnách, o kterých píšeme na následujících řádcích.
Vyhledávání v řízené dokumentaci a na intranetu
Víte, že v aplikaci ECM ŘD máme okolo 7 000 platných řízených dokumentů? A na intranetu 218 podstránek a více než 9 830 článků? Vyznat se v takovém množství informací není snadný úkol a ani ECM ŘD, ani intranet neobsahují možnost sémantického vyhledávání (možnost vyhledávání konkrétním dotazem, například „Kde najdu informaci o…“). Cílem projektu je nastavit vyhledávač v aplikaci ECM ŘD i na intranetu tak, aby procházel celé dokumenty a články. Díky tomuto řešení bude zpřístupněn větší obsah informací, uživatelům bude umožněno komplexnější dotazování a celé vyhledávání tak bude efektivnější. „Mluvíme o vyhledávání v dokumentech a na intranetu Skupiny ČEZ, oba tyto zdroje obsahují interní informace. Z tohoto důvodu muselo vše nejprve projít posouzením informační a kybernetické bezpečnosti. Pro potřeby v ČEZ, a. s., nyní využíváme našeho uzavřeného cloudového prostředí, které je odděleno od okolního světa,“ vysvětluje Lukáš Soucha z útvaru systém řízení Skupiny ČEZ. „V tomto uzavřeném prostředí si můžeme být jisti, že naše data neopouští bezpečné prostředí a nejsou poskytovateli AI modelů využívána k dalšímu učení či obohacování velkých jazykových modelů,“ doplňuje Šárka Malá z ČEZ ICT Services. (Pozn. redakce: Velký jazykový model LLM je počítačový model jazyka založený na neuronové síti trénované na velkém množství textu.)
Možnosti využití AI prověřují týmy napříč Skupinou ČEZ. Na této fotografii je tým AI ČEZ Prodej.
AI i v oblasti personalistiky
V personální oblasti se AI uplatní v několika oblastech, přičemž dva případy užití se již realizují. Jde o analýzu zpětné vazby ze školení a automatizaci odpovědí v rámci kontaktního centra personálních služeb. Zpracování zpětné vazby ze školení se kromě číselných hodnocení týká i práce s textovými komentáři. V současné době probíhá uživatelské testování napříč vzdělávacími agendami ve Skupině ČEZ. AI se využívá k analýze sentimentu shromážděných komentářů, podle čehož se jednotlivé texty kategorizují na pozitivní a negativní. AI rovněž vybere klíčová slova a v rámci vybraných filtrů shrne důležitá zjištění z uživatelských komentářů do standardizovaného formátu s primárním zaměřením na kvalitu školení a úroveň organizace, přičemž je schopna i sama navrhnout zlepšení.
V druhém případě jde o využití AI k přípravě vzorových odpovědí zaměstnancům, kteří se ptají na témata personalistiky: mezd, daní, benefitů a podobně. Zdroje informací zahrnují kolektivní smlouvy, řízenou dokumentaci nebo již proběhlé korespondence na vybraná témata. Potenciálně by tak AI mohla pomoci v poskytování interního servisu v oblasti personalistiky v nepřetržitém režimu 24/7. „Plné nasazení takových nástrojů, tzn. že by AI odpovídala přímo zaměstnancům, bude možné pouze v případě, když si potvrdíme, že AI je schopná odpovídat smysluplně, komplexně, správně a nedochází k fabulování,“ vysvětluje záměr Josef Lejček, ředitel útvaru personalistika.
AI pomáhá tradingu tvořit programy pro obchodování
Na jednom z pilotních projektů využití AI spolupracuje ČEZ ICT Services s tradingem Skupiny ČEZ. Konkrétně s kolegy, kteří na základě strategie vytvořené ve spolupráci s obchodníky programují algoritmy pro obchodování na akciových trzích. AI tady pomáhá s psaním zdrojových kódů.
„Umělá inteligence je pro naše programátory pomocníkem, kterého využívají na denní bázi. Používáme nástroj Github Copilot, který dokáže generovat dílčí části kódu. Zvažujeme také využití umělé inteligence pro vyhledávání, ať už ve zdrojových kódech, nebo v dokumentaci,“ uvádí Pavel Doucha, vedoucí útvaru grid access, ETRM operations.
Díky AI ještě zvýšíme bezpečnost našich jaderek
Praktické využití bude mít AI v aplikaci SNAP (Systém nápravy a prevence), kde se sbírají různé podněty zaměstnanců ke zvýšení bezpečnosti. Zhruba 10 % z desítek tisíc podnětů SNAPu analytici pomocí velkého jazykového modelu zpracovávají tak, aby byl nástroj schopen podnět vyhodnotit a zařadit do správné kategorie, což se dosud děje manuálně. V přípravě je rozšíření vyhodnocení AI na kompletní záznamy SNAPu.
Bezpečnost na prvním místě
Pamatujte, že veřejně dostupné AI nástroje, které neprošly posouzením specialistů z IKB, ke své práci využívat nesmíme. Riskovali bychom únik dat. Chcete-li si práci s generativní AI vyzkoušet, je vám k dispozici Copilot with Bing v internetovém prohlížeči Edge. Ten posouzením prošel a je nastaven tak, že se ze zadávaných dat neučí a nepropouští je mimo zabezpečený prostor Skupiny ČEZ.
Parkovací systém a rozpoznávání jídla
Prostoru pro pomoc umělé inteligence je spousta, a to nejen v rámci projektu AI Pilot v ČEZ. Další dva projekty sloužily primárně k seznámení s AI a jsou snadno uchopitelné i pro ty, kteří se o technologie zajímají spíš okrajově. Prvním příkladem je řešení parkovacího systému pro 360 parkovacích míst na hlavním parkovišti v Jaderné elektrárně Temelín. Na základě záznamů z kamerového systému program vyhodnotí, která parkovací místa jsou k dispozici. Přijíždějící zaměstnanec se na stránce parking.cez.cz může v rychlosti podívat, kam na velkém parkovišti zamířit za volným místem. Řešení se připravuje pro další parkoviště v Temelíně i Dukovanech a další možný vývoj by mohl obsahovat také navigaci. Druhým zajímavým příkladem, který se zatím v provozu nepoužívá, je autonomní odbavení strávníků v jídelně, kdy kamera nasnímá a identifikuje jídla se 100% úspěšností a potenciálně je dokáže propojit s pokladnou, tedy platebními údaji.
„Zároveň se připravuje zabezpečený prostor pro testování pro všechny ty, kteří mají chuť dělat věci jinak. Po zaškolení si budou moci vyzkoušet na vlastních datech a v rámci vlastních úkolů konkrétní scénáře, které by mohly zjednodušit, zefektivnit jejich práci a minimalizovat lidskou chybu,“ doplňuje Pavel Krupař, vedoucí útvaru ICT 4.0 z divize jaderná energetika.
Baterie a optimalizace podle predikce počasí, spotřeby a vývoje cen
Umělou inteligenci chce v rámci svých inovačních lokalit využívat i ČEZ ESCO. V inovační lokalitě Smart Energo Centra v Ivančicích na Brněnsku propojuje ČEZ ESCO fotovoltaiku, baterii, kogenerační jednotku, tepelné čerpadlo a elektrokotel a chce ukázat, že chytrá kombinace a řízení těchto technologií mohou být budoucností teplárenství. V areálu dceřiné společnosti EP Rožnov staví kolegové z ČEZ ESCO kombinaci technologií s cílem dosáhnout uhlíkové neutrality. „V obou případech využíváme unikátní baterie, které vznikly díky strategické spolupráci se Škoda Auto. Intenzivně pracujeme na tom, abychom pro tyto baterie měli vlastní systém řízení EMS, který bude využívat strojové učení k tomu, abychom optimalizovali energetický systém podle predikce počasí, spotřeby lokality a také vývoje cen energií na spotových trzích,“ uvádí Jiří Novotný, manažer odboru inovace a produkty ČEZ ESCO.
Využitím a možnostmi AI se zabývá také tým kolegů z ICT Service.
AI pomůže v call centru a v oblasti reklamací
Kolegové z ČEZ Prodej pracují s řešením, které dokáže shrnout realizovaný telefonický hovor operátora call centra se zákazníkem a provede v případě zájmu jeho zápis do interních systémů. Operátorům tak AI významně pomůže s nutnou rutinní administrativou, navíc zaznamená vše potřebné komplexně, konzistentně a přesně, díky čemuž budou data snáz porovnatelná a dále využitelná. Otestované řešení dokáže navíc zachytit i takové aspekty hovoru, jako je pocit zákazníka, predikuje jeho spokojenost či možnost jeho ztráty. Získaná data analyzovaná pomocí AI v rámci realizovaného hovoru navíc mohou sloužit pro další business analýzu a reporting. Umělá inteligence pomůže také v oblasti reklamací, kde dokáže připravit podklady pro referenta reklamací a zvýšit efektivitu řešení. Události strukturuje, shrnuje a kategorizuje, pomůže navrhnout rozhodnutí o přijetí či zamítnutí reklamace včetně odpovědi pro oba případy. Finální vyřízení reklamace bude vždy v rukou referenta, ale využití umělé inteligence může přinést významnou úsporu času a práci kolegům usnadnit.
„Vedle takto připravených projektů sbíráme další nápady a hledáme příležitosti, kde užití AI v ČEZ Prodej vyzkoušet na reálných příkladech,“ zmiňuje business vlastník AI Michael Rychna z útvaru Prodej a obsluha.
Rozpoznávání závad na distribučním vedení
V ČEZ Distribuci naučili technologii na rozpoznávání obrazových dat (OCR) rozpoznávat snímky, na kterých se nachází závada elektrického vedení. Vytvořili model, který rozpozná závadu s přibližně 80% úspěšností. Dokáže určit například porušený betonový pilíř sloupu, prasklý izolátor nebo chybějící kryt betonového sloupu. Takové řešení by mohlo pomoci zefektivnit preventivní údržbu: například při zapojení dronů odhalí praskliny v materiálu, které jsou pro lidské oko zdálky moc malé, nebo jsou v takovém úhlu, kam elektromontéři ze země nevidí.
Rozpoznáváním poruch ČEZ Distribuce ale nekončí. Právě teď se zabývají další myšlenkou, která by díky propojení interních metodik s umělou inteligencí mohla zaměstnancům v případě potřeby poradit prostřednictvím chatovacího okna, a měli by tak k dispozici vždy dostupného elektronického rádce. Umělá inteligence může v oblasti distribuce pomoct i dalšími způsoby, které jsou ale zatím ve fázi teorie. Základním předpokladem úspěchu na poli AI je dostatek dat. Díky nim bychom mohli například, i přes decentralizaci v energetice, zvýšit stabilitu sítě, predikovat chování prvků v distribuční soustavě (například poruchovost při počasí v jednotlivých oblastech nebo zatížení sítě v konkrétních úsecích v závislosti například na denní době či ročním období). Teoreticky by AI mohla i vydávat doporučení pro plánování provozu distribuční soustavy, nebo dokonce i pro dispečery.
Kvalita dat a vyhodnocení bezpečnostního rizika
Přínosy AI se ale samozřejmě neomezují jen na uvedené příklady, vývoj je v této oblasti velmi rychlý. „Aktuální dění kolem AI intenzivně sledujeme a účastníme se různých školení a konferencí zaměřených zejména na regulaci AI. Pečlivě sledujeme například vývoj evropské regulace AI,“ vysvětluje Lenka Slavíková, manažerka útvaru skupinové záležitosti. O novém unijním předpisu pro AI se dočtete v rubrice Svět energie.
Využití technologie na rozpoznávání obrazových dat v kombinaci s umělou inteligencí v ČEZ Distribuci je nepochybně krokem vpřed. Nicméně klíčovým prvkem úspěchu v implementaci těchto technologií zůstává nejen kvalita dat, účinná správa a interpretace získaných informací, ale i akceptování bezpečnostních rizik a zranitelnosti jazykových modelů. Vytvoření integrovaných systémů, které umožní rychlé a správné rozhodování na základě výstupů umělé inteligence, bude klíčovým krokem směrem k plnému využití potenciálu této technologie v ČEZ Distribuci.
Petra Vojáčková
manažerka útvaru Digitální a datové centrum
Jedna z nás
Jedna z nás
Zuzana Fraňová
operátorka sekundárního okruhu v JE Dukovany
Počet žen v jaderných elektrárnách za poslední rok vzrostl o 18 procent. Aktuálně jich v Temelíně a Dukovanech pracuje 375, jejich podíl na celkovém počtu zaměstnanců Skupiny ČEZ už překročil dvanáct procent. Jsou to specialistky, manažerky, ekonomky, ale také jaderné fyzičky, strojnice a operátorky. Jednou z nich je Zuzana Fraňová, první operátorka v Jaderné elektrárně Dukovany.
Text: Jana Štefánková Foto: Jan Sucharda
Zuzana Fraňová pochází z Banské Bystrice na Slovensku. Vystudovala obor automobilové a dopravní inženýrství na Fakultě strojního inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně. Studium ji vždy bavilo a úspěšně skládala všechny potřebné zkoušky, navíc při škole téměř čtyři roky pracovala v oblasti vývoje turbodmychadel. Letos na začátku roku, po dvou letech náročné přípravy ve Výcvikovém středisku v Brně, ale i přímo v elektrárně nastoupila na pozici operátorky sekundárního okruhu na prvním reaktorovém bloku Jaderné elektrárny Dukovany.
Jak sama říká, na škole ji bavily hlavně technické předměty a jadernou energetiku vnímala jako nejzajímavější technologické odvětví. Proto když se dozvěděla o možnosti stát se operátorkou sekundárního okruhu v JE Dukovany, řekla si, že by byla škoda nevyzkoušet, jestli má šanci uspět. A jak se ukázalo, když jdete za svým snem, vyplní se.
Příprava na pozici operátorky v jaderné elektrárně
„Příprava na pozici operátora v rámci Výcvikového střediska v Brně je z hlediska formy velmi podobná studiu na vysoké škole,“ zmiňuje Zuzana. Zároveň jí ale vyhovovalo, že jednotlivé předměty byly zaměřené na konkrétní věci využitelné v praxi. A kromě toho byly součástí výcviku stáže přímo v jaderné elektrárně. „Asi nejzajímavější součást přípravy byl podle mě výcvik na simulátoru blokové dozorny,“ vzpomíná Zuzana. Na její práci ji těší především to, že znalosti a zkušenosti získané v průběhu výcviku teď propojuje s praxí, fascinují ji souvislosti mezi jednotlivými technologiemi. „Díky komplexnosti technologií si také v budoucnu mohu neustále rozšiřovat svoje znalosti,“ doplňuje.
ČEZ se dlouhodobě snaží bořit mýtus energetiky jako mužského oboru a systematicky podporuje ženy v kariérním rozvoji. Celkově na obou jaderných elektrárnách pracuje 3 075 zaměstnanců, z toho je 375 žen. Více než polovina kolegyň a kolegů jsou vysokoškoláci a drtivá většina (přes 90 procent) má minimálně středoškolské vzdělání.
První směny v ostrém provozu
Před nástupem do ostrého provozu absolvovala Zuzana několik týdnů praxe pod dohledem zkušeného operátora a během tohoto období měla možnost vyzkoušet si některé běžné manipulace a úkony se zařízením. S nástupem samotným, i když byla skvěle připravena, se samozřejmě dostavil pocit větší zodpovědnosti. Velmi důležitá je pozornost a také schopnost obsáhnout a sledovat všechny parametry, navíc řadu hodin v kuse. Jak Zuzana říká, zatím měla poměrně klidné směny. Uvědomuje si, že nejnáročnější období přichází v čase odstávky, které znamená pro všechny nejvíc činností. A takové období čeká kolegy v Dukovanech v druhé polovině srpna, kdy proběhne odstávka prvního reaktorového bloku.
Úskalí profese
Někdo vnímá nevýhodu profese operátorů ve směnném provozu. „I já sama jsem se obávala především nočních směn a pracovních víkendů,“ zmiňuje Zuzana. Musela si zvyknout na jiný životní režim. „Ale má to i svoje výhody, například v podobě volných dopolední, kdy si můžete cokoliv zařídit, nebo si déle pospat,“ usmívá se Zuzana.
Ve volném čase Zuzana nejraději odpočívá na procházkách v přírodě, ať je léto, nebo zima. V zimě je pro ni velkým relaxem také sauna. Těší ji setkávání s přáteli a rodinou, třeba při dobrém jídle či během společného vaření a pečení. Ráda také vyrazí k vodě či na vodu.
Ženy v jaderné energetice
Dnes v tomto odvětví pracuje mnoho talentovaných a šikovných žen a vnímání jaderné energetiky jako domény mužů se proměňuje. Přispívají k tomu náborové akce v našich jaderných elektrárnách i další aktivity Skupiny ČEZ. V Jaderné elektrárně Temelín by v nejbližších letech mohly rozšířit tým operátorek další ženy, které momentálně procházejí výcvikem. Už loni se podíl žen působících v jaderné energetice přehoupl přes deset procent a toto číslo stále roste.
Počet žen roste i mezi středoškoláky a vysokoškoláky, kteří mají zájem o techniku a energetiku. Pro získání práce v našem oboru jsou klíčové znalosti a schopnosti a je jen dobře, že se ženy dokáží prosadit. A šancí rozhodně bude dostatek. Jaderné elektrárny prochází generační obměnou a na obou lokalitách se připravujeme na nové rozvojové projekty.
Bohdan Zronek
člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika
S éčkem v srdci
S éčkem v srdci
Podporujeme organizace, kde pomáháte
Náš kolega Vít Konecký z Dukovan je hasičem v práci i v soukromém životě. V Nové Vsi, odkud pochází, také založil a vede oddíl malých požárníků, pro které získal v loňských Zaměstnaneckých grantech příspěvek 50 tisíc korun od Nadace ČEZ.
Text: Petra Kollerová Foto: archiv Zaměstnaneckých grantů Nadace ČEZ
↑ Dětský hasičský oddíl v Nové Vsi s výbavou pořízenou díky Zaměstnaneckým grantům.
Děti z Nové Vsi nedaleko Třebíče mají už dva roky možnost navštěvovat oddíl dobrovolných hasičů. Zájem byl podle Víta Koneckého, který oddíl pro děti založil a ujal se jeho vedení, obrovský. „Do sboru chodí 16 dětí ve věku 5 až 14 let včetně mého šestiletého syna. Víc dětí už v naší obci ani nemáme,“ říká s úsměvem a dodává: „Ve vesnici nikdy nebyl žádný sportovní oddíl, novou možnost pro děti proto oceňují také rodiče. Věnujeme se první pomoci, poznávání hasičské techniky, aktivity hodně propojujeme se sportem a přírodou. Na léto plánujeme příměstský tábor, který se naplnil během dvou dnů.“
Vít byl také jedním z našich zaměstnanců, kteří získali příspěvek Nadace ČEZ prostřednictvím Zaměstnaneckých grantů. Pro dětský oddíl, kde je sám aktivně zapojen, získal 50 tisíc korun na pořízení požární výbavy pro děti, lan a sedáků pro lezení a dataprojektoru pro promítání naučných videí.
Hasičem od dětství
Být hasičem je pro Víta srdeční záležitost. Už od malička je členem jednotky dobrovolných hasičů v Nové Vsi, kde se před osmi lety stal velitelem. Dobrovolná jednotka v Nové Vsi čítá 10 členů a jen loni vyjížděla 23krát především k technickým zásahům nebo spadlým stromům. Zároveň Vít pracuje už pět let jako hasič spojař pro naši Jadernou elektrárnu Dukovany, jejíž místní sbor má 72 členů fungujících ve čtyřech směnách. Na operačním středisku má společně s operačním důstojníkem na starosti vyřizování telefonátů, ohlašovnu požárů nebo vysílání jednotek. Součástí pracovních dnů jsou i preventivní obchůzky v elektrárně, a pokud je potřeba, jezdí na výjezdy uvnitř elektrárny i mimo ni.
Pro všechny, kdo pomáhají
Srdcařů, jako je Vít Konecký, máme ve Skupině ČEZ stovky. Svědčí o tom každoročně vysoký zájem o Zaměstnanecké granty. Loni naši zaměstnanci doporučili 333 neziskových organizací, ve kterých ve volném čase pomáhají a chtějí je finančně podpořit. Nadace ČEZ podpořila rekordních 207 projektů rekordní částkou 10 014 838 korun.
„Díky Zaměstnaneckým grantům máme možnost vidět, že naši kolegové jsou ve volném čase hodně aktivní a věnují svoji energii dětem, hendikepovaným, sportovcům nebo se angažují ve sportovních či společenských organizacích. Díky svému aktivnímu zapojení navíc mohou pro svoji organizaci získat finanční příspěvek a tím přispět k jejímu dalšímu rozvoji,“ uvádí Marie Chocholatá, garantka Zaměstnaneckých grantů Nadace ČEZ.
Zaměstnanecké granty Nadace ČEZ jsou určené pro všechny kolegy, kteří ve volném čase dobrovolně pomáhají v některé z neziskovek. Nominovat můžete například organizace věnující se práci s dětmi, seniory, hendikepovanými nebo zájmovým, sportovním či kulturním aktivitám.
Hlasování probíhá v dubnu
I letos odstartovaly nominace do Zaměstnaneckých grantů 1. března. Do konce měsíce mohli zaměstnanci doporučovat projekty, které chtějí podpořit. Dali tak organizacím šanci na získání příspěvku až 50 tisíc korun. Zaměstnanci mohou jednotlivé projekty podpořit hlasováním na intranetu od 11. do 25. dubna. Každý může svými třemi hlasy podpořit až tři nominované projekty. Po posouzení všech žádostí a konečném součtu hlasů v zaměstnanecké anketě rozhodne správní rada Nadace ČEZ o tom, kterým projektům bude grant přidělen. Šanci tak dostanou i projekty, které nemají takovou podporu zaměstnanců, ale to, co dělají, rozhodně smysl má.
Svět energie
Svět energie
První regulace umělé inteligence v EU
Umělá inteligence, označovaná zkratkou AI (artificial intelligence), je v poslední době aktuálním celosvětovým tématem, ke kterému se obrací pozornost nás všech. S poměrně rychlým vývojem a aplikací těchto systémů do každodenní praxe vyvstal i požadavek regulace této progresivní oblasti.
Text: Aleš Hilčer Foto: fotobanka
Umělá inteligence může být bezpochyby dobrým pomocníkem, ale nese s sebou i novou problematiku zodpovědnosti a rizika případného zneužití.
Bezpečnost, transparentnost, legálnost
V dubnu 2021 Evropská komise navrhla první komplexní nařízení, tzv. „Artificial Intelligence Act“, které je základním stavebním prvkem evropské legislativy na podporu rozvoje a zavádění bezpečné, transparentní a legální umělé inteligence respektující základní práva vnitřního trhu EU. Obecně je regulace AI poměrně složitým úkolem, který vyžaduje spolupráci mezi vládami, odborníky a průmyslem. To se potvrdilo i v průběhu schvalování této legislativy. Konečné znění nařízení se podařilo dohodnout až na samém konci roku 2023, tedy po více než 2,5 letech od jeho zveřejnění. Složitost dosažení finální kompromisní dohody také dokládá fakt, že poslední jednání tzv. „trialogu“ (uzavřené jednání zástupců Rady EU, Evr. komise a Evr. parlamentu) trvalo celé tři dny.
Jedním z hlavních prvků, které nová regulace přináší, je samotná definice systémů AI, protože je nutné stanovit jasná kritéria pro odlišení AI od jednodušších softwarových systémů. Kompromisní dohoda nakonec reflektuje přístup vycházející z OECD, což zajistí právní jistotu, usnadní mezinárodní sbližování, širokou akceptaci a zároveň zajistí flexibilitu přizpůsobit se rychlému technologickému vývoji v této oblasti.
Posuzování rizik
Nařízení stanovuje klasifikaci systémů AI na základě posouzení rizik. Jednoduše platí, čím vyšší riziko systém AI může představovat pro společnost, tím přísnější pravidla regulace se na něj budou uplatňovat. Tato klasifikace má čtyři základní stupně.
Systémy s žádným nebo minimálním rizikem
Těch je převážná většina. Jedná se např. o různé videohry nebo spamové filtry. Tyto systémy se budou moci i nadále používat bez jakékoliv regulace.
Systémy představující omezená rizika
Na ty se budou vztahovat jen velmi mírné povinnosti, a to v oblasti transparentnosti. Půjde např. o zveřejňování informací uživatelům o tom, že obsah byl vytvořen za pomoci AI.
Vysoce rizikové systémy AI
Budou podléhat souboru požadavků a povinností nezbytných pro získání přístupu a jejich aplikace na vnitřním trhu EU. Tyto systémy budou muset být registrovány a pravidelně monitorovány. Budou zároveň podléhat neustálému lidskému dohledu a plnit podmínky zabezpečení. Jedná se třeba o systémy nasazené v kritické infrastruktuře (doprava, energetika), vzdělávání, zdravotnictví nebo bankovnictví.
Zakázané systémy
Do této kategorie patří např. sociální skóring obyvatelstva, biometrická identifikace na veřejných místech (umožněna pouze na základě specifických výjimek), ale třeba i hromadné stahování fotografií osob z veřejného webu za účelem jejich strojového rozpoznávání. Mezi zakázané praktiky jsou nakonec řazeny i systémy rozpoznávající způsoby chování či emocí na pracovištích nebo ve vzdělávacích institucích.
Regulace se nevztahuje na systémy AI používané výhradně pro vojenské nebo obranné účely. Obdobně se nařízení nebude vztahovat na systémy AI používané výhradně pro účely výzkumu a inovací ani na osoby, které umělou inteligenci využívají při neprofesionální činnosti.
Za porušení povinností vyplývajících z této legislativy pak budou hrozit sankce. Ty jsou stanoveny jako procentní podíl celkového ročního obratu společnosti porušující pravidla, nebo jako předem stanovená částka, podle toho, která hodnota je vyšší. To může představovat pokutu například až ve výši 35 milionů eur.
Úřad pro umělou inteligenci
Nařízení také vytváří novou strukturu řízení na úrovni EU i v jednotlivých členských státech. V rámci Evropské komise bude zřízen Úřad pro umělou inteligenci, jehož úkolem bude dohlížet na tyto nejpokročilejší modely AI, přispívat k tvorbě standardů a zkušebních postupů a prosazovat společná pravidla ve všech členských státech. Dále vznikne Vědecký panel nezávislých odborníků, který bude poskytovat Úřadu pro umělou inteligenci poradenství a bude přispívat k vývoji různých metodik. Rada pro umělou inteligenci složená se zástupců členských států slouží jako koordinační platforma a poradní orgán Evropské komise. V neposlední řadě bude zřízeno poradní fórum pro zainteresované strany, jako jsou zástupci průmyslu, malých a středních podniků, občanské společnosti a akademická obce, s cílem poskytovat Radě pro umělou inteligenci technické a odborné znalosti.
Očekává se, že tato legislativa bude oficiálně zveřejněna v Úředním věstníku EU do konce prvního čtvrtletí roku 2024 a od uplynutí lhůty 24 měsíců od tohoto data se začne uplatňovat s určitými výjimkami pro některá ustanovení.
Tipy
Tipy
Tipy redakce
Slunečné dny přinášejí příliv energie a chuť sportovat, vyrazit do přírody nebo za kulturou. Zaměstnanci Skupiny ČEZ mají každoročně příležitost přidat se ke spoustě zajímavých akcí. Je na čase začít plánovat.
Běh je nejpřirozenější pohyb
Sportovních akcí pro běžce startuje během dubna hned několik. A nemusíte být hned profíci. Tak například 13. dubna začíná největší rodinný běžecký seriál ČEZ RunTour, určený pro rodiny s dětmi, začátečníky a vůbec každého, komu běh dělá radost. Osm závodů se koná na různých místech České republiky. I letos mají zaměstnanci Skupiny ČEZ zajímavé slevy na startovném. Sledujte intranet a vyběhněte! Od 6. dubna začne devítidílná série závodů Run Czech, od 20. dubna osmička závodů Běhej lesy.
Více na webech:
www.runczech.com
www.run-tour.cz
www.behejlesy.cz
Colours of Ostrava
Máme dobrou zprávu pro milovníky letních festivalů. Už plánujete, které akce nevynecháte? I letos je ČEZ hlavním partnerem Colours of Ostrava, a kromě skvělé živé hudby se tak můžete těšit na náš bohatý doprovodný program. Chystá se ČEZ Energy zóna s relaxačním koutkem, fotokoutkem a dalšími aktivitami hned u hlavní stage. Nebudou chybět Oranžová kola nebo ČEZ Family park s programem pro ty nejmenší. Pravidelný svátek multižánrové hudby si navíc zaměstnanci Skupiny ČEZ mohou užít s 20% slevou. Za čtyřdenní vstupné tak zaplatíte 3 290 korun. Jak objednat zvýhodněnou vstupenku na Colours of Ostrava 2024, zjistíte na intranetu. Colours of Ostrava 2024 se uskuteční od 17. do 20. července v prostředí Dolních Vítkovic. Veškeré informace k festivalu najdete na webu Colours of Ostrava.
Zajeďte si etapu Závodu míru jako profíci
Příznivcům silniční cyklistiky se určitě vyplatí vyrazit v sobotu 1. června na Dlouhé stráně. Od 11:30 bude příležitost projet na kole trasu 3. etapy Závodu míru jako profesionální cyklisté a zažít atmosféru s fanoušky kolem trati a dojezdem do cílové brány. Na závod pro veřejnost s názvem ČEZ Energy Race se budete moci od poloviny dubna registrovat na stránkách zavodmiru.com. Můžete také přijít fandit. A vezmete-li s sebou děti, jistě uvítají možnost navštívit Dětský den v prostoru Infocentra vodní elektrárny Dlouhé stráně. Závod míru pro sportovce do 23 let se koná od 30. května do 2. června.
Fotogalerie Téma
Fotogalerie S éčkem v srdci
Dětský hasičský oddíl v Nové Vsi
Děti se v oddíle mimo jiné seznamují s hasičskou technikou.
Skaut Poděbrady
Díky svému střediskovému vedoucímu Radomíru Šolcovi, který je zároveň naším kolegou z ČEZ Distribuce, získali příspěvek ze Zaměstnaneckých grantů také poděbradští skauti. Padesát tisíc korun od Nadace ČEZ využili na nákup nových venkovních her a paddleboardů pro děti.
Stop sečení srnčat
Jan Řehoř z Jaderné elektrárny Temelín doporučil do Zaměstnaneckých grantů spolek Stop sečení srnčat, kde on a další dobrovolníci pomáhají s ochranou zvířat během senoseče ve spolupráci se zemědělci a myslivci. Příspěvek 50 tisíc korun využili na pořízení dalšího dronu s termovizí, který používají při preventivních záchranných akcích. Pomáhají tak zamezit masakrům na mláďatech volně žijící zvěře, kontaminaci píce a podporují zemědělce a myslivce při plnění zákonem dané povinnosti ochrany zvěře před sečením.
Podpora malých volejbalistů
Volejbalový spolek Ostrava získal od Nadace ČEZ příspěvek 50 tisíc korun na sportovní oblečení. Do Zaměstnaneckých grantů doporučil spolek náš kolega Jan Janák z ČEZ Obnovitelné zdroje, jehož čtrnáctiletý syn hraje v jednom z oddílů. Honza pomáhá spolku řešit problémy s nedostatkem trenérů a asistuje na trénincích. Obsluhuje volejbalové dělo, pomáhá nahazovat míče při herních situacích nebo s dopravou.
Bezpečně na vodu
Veslařský klub Paprsek se už 19 let věnuje veslování zdravotně postižených sportovců v Ústí nad Labem. Do Zaměstnaneckých grantů ho doporučila Jitka Bartoňová z ČEZ Distribuce, která se se synem aktivně účastní většiny akcí pořádaných klubem. Částku 50 tisíc korun získal klub na projekt „Bezpečně na vodu“. V rámci něho pořídil bezpečný a prostorný přistávací můstek, díky kterému se mohou hendikepovaní sportovci pohodlně a bez rizika nalodit či vylodit.
Fotogalerie
Z celého soustrojí o výšce více než 20 metrů vystupuje na povrch podlahy haly strojovny pouze vrchní kryt generátoru. Pod ním je umístěn mj. budič, který je zdrojem primární energie pro výrobu elektrické energie ve statoru generátoru.
Rotor generátoru před jeho usazením do šachty turbosoustrojí TG2
Zelenou energii vyrábí vodní elektrárna Slapy už 65 let.
Fotogalerie Pod pokličkou
Dobíjecí wallboxy na Duhové jsou určené výhradně pro služební vozidla.
- 1103437.jpg
- 1103461.svg
- 1103465.svg
- 1103476.svg
- 1103481.svg
- 1103496.jpg
- 1103497.jpg
- 1103498.jpg
- 1103499.jpg
- 1103505.jpg
- 1103506.jpg
- 1103507.jpg
- 1103508.jpg
- 1103509.jpg
- 1103510.jpg
- 1103514.png
- 1103516.jpg
- 1103660.jpg
- 1103661.jpg
- 1103662.png
- 1103663.jpg
- 1103665.jpg
- 1103666.png
- 1103667.jpg
- 1103668.jpg
- 1103669.jpg
- 1103670.jpg
- 1103671.jpg
- 1103672.jpg
- 1103673.jpg
- 1103674.jpg
- 1103675.png
- 1103676.png
- 1103677.png
- 1103678.jpg
- 1103679.png
- 1103680.jpg
- 1103681.jpg
- 1103682.jpg
- 1103683.png
- 1103684.jpg
- 1103686.jpg
- 1103687.jpg
- 1103688.jpg
- 1103689.jpg
- 1103764.jpg
- 1103765.jpg
- 1103788.jpg
- 1103789.jpg
- 1103790.jpg
- 1103791.jpg
- 1103792.jpg
- 1103793.jpg
- 1103794.png
- 1103795.jpg
- 1103796.png
- 1103797.jpg
- 1103798.jpg
- 1103799.jpg
- 1103800.jpg
- 1103801.jpg
- 1103802.jpg
- 1103803.jpg
- 1103804.jpg
- 1103805.png
- 1103806.jpg
- 1103807.png
- 1103808.png
Triobo Ltd.
3rd Floor, 207 Regent Street
London W1B 3HH
United Kingdom
CN: 08995015
VAT: GB 283 4280 94https://www.triobo.com
support@triobo.com
(+44) 20 3695 0892
Ročník 2022
PROUD 03/2024
Proud Podzim/2024
PROUD 02/2024
Proud Léto/2024
PROUD 01/2024
Proud Jaro/2024
PROUD 04/2023
Proud Zima/2023
PROUD 03/2023
Proud Podzim/2023
PROUD 02/2023
Proud Léto/2023
PROUD 01/2023
Proud Jaro/2023
PROUD 4/2022
Proud Zima/2022
PROUD 3/2022
Proud Podzim/2022
PROUD 2/2022
Proud Léto/2022
PROUD 1/2022
Proud Jaro/2022