-
ČEZ
PROUD 04/2024
Proud Zima/2024
Titul
Čísla
Několik čísel
na úvod...8,9
Přesněji 8 908 170 korun získá díky letošnímu ročníku sbírky Plníme přání, myslíme na druhé 104 dětí a 30 dospělých, kterým osud nepřál. Zaměstnanci Skupiny ČEZ přispěli částkou 4 454 085 korun, Nadace ČEZ ji zdvojnásobila a ještě navýšila o 68 406 korun nevyčerpaných z minulého roku.
4,5
Přibližně 4,5 miliardy korun investoval ČEZ za posledních 15 let do modernizace soustrojí ve více než 20 velkých, malých a přečerpávacích vodních elektrárnách, např. Lipně, Dlouhých stráních, Slapech, Kamýku, Mohelnu, Dalešicích a dalších.
831
Tolik tisíc gigajoulů tepla dodala za posledních 12 měsíců Jaderná elektrárna Temelín do Českých Budějovic a Týna nad Vltavou.
36
ČEZ v Jaderné elektrárně Dukovany během jediného roku zvýšil výkon o 36 MWe. Dukovany vyrábí nejvíc v historii, a to mimo jiné díky letošnímu zvýšení výkonu tří bloků.
26
Právě tolik tisíc nových odběrných míst v elektřině a plynu získalo za poslední tři roky ČEZ ESCO. Je nejen největším dodavatelem moderních energetických řešení pro firmy a veřejný sektor, ale zůstává také jedničkou na trhu s komoditami pro tyto zákazníky. Aktuálně dodává elektřinu pro téměř 125 tisíc odběrných míst.
Glosa
GLOSA
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
rád bych se s vámi podělil o několik zajímavých čísel a informací, které dokumentují letošní úspěchy, a to nejen z pohledu finančního. Konec roku je vždy skvělou příležitostí k bilancování a plánování.
Rok 2024 byl pro Skupinu ČEZ opět úspěšný. Udělali jsme mnoho kroků k naplnění naší VIZE 2030 – Čistá Energie Zítřka.
Mezi významné milníky patří rozhodnutí vlády o výstavbě nového jaderného zdroje v Dukovanech a zahájení jednání s jihokorejskou společností KHNP. Uzavřeli jsme také partnerství s britskou společností Rolls-‑Royce SMR, což je důležitý krok v oblasti malých modulárních reaktorů. Na konci srpna jsme převzali řízení společnosti GasNet, největšího distributora plynu v ČR, kde ČEZ vlastní 55,21% podíl. Tato nová akvizice se od září pozitivně promítá do EBITDA Skupiny ČEZ. Za celý rok 2024 navyšujeme celoroční výhled zisku a předpokládáme EBITDA Skupiny ČEZ ve výši 126 až 130 miliard Kč a očištěný čistý zisk na úrovni 26 až 30 miliard Kč.
Jsem velmi rád, že jsem měl příležitost potkat se s mnohými z vás na Svátcích světla. Ty byly oslavou společných úspěchů za několik posledních let. Přeji vám hodně energie, kterou můžete načerpat během vánočních svátků, a také mnoho pracovních i osobních zdarů v roce 2025.
Martin Novák
člen představenstva a ředitel divize finance
Foto vydání
Foto vydání
Rolls-Royce SMR
Cílem partnerství, které uzavřel ČEZ s Rolls-Royce Holdings na konci října, je společný vývoj a výstavba malých modulárních reaktorů nejen v České republice. Spolupráce má horizont několika desetiletí a ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku. Nepůjde tedy pouze o nákup nebo dodávku hotových zařízení. První reaktor v tuzemsku s instalovaným výkonem 470 MWe by měl vyrůst v polovině 30. let v Temelíně. Do roku 2050 plánujeme v ČR postavit modulární reaktory o souhrnném výkonu tří gigawattů. Je to významný krok k posílení energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky, ale zároveň také skvělá příležitost pro český průmysl.
→ Podívejte se na reportáž.
O nás
O nás
Zajímavé zprávy z naší Skupiny
Za první tři čtvrtletí jsme vydělali 23 mld. Kč
Hospodářské výsledky za I.–III. čtvrtletí se vyvíjely takto:
● Provozní výnosy 244,1 mld. Kč, meziročně o 2,3 mld. Kč méně.
● Provozní zisk před odpisy (EBITDA) 100,0 mld. Kč, meziroční růst o 5 mld. Kč.
● Čistý zisk 23,4 mld. Kč, meziročně o 6,4 mld. Kč méně.
● Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 24,8 mld. Kč.
Výsledky hospodaření za tři čtvrtletí naplnily naše očekávání. Zvýšení EBITDA je způsobeno zejména ukončením povinnosti odvodů z nadměrných příjmů z výroby v roce 2023. Naopak negativně působí zejména nižší zisk Tradingu a segmentu Těžba.
Na konci srpna jsme převzali řízení společnosti GasNet, největšího distributora plynu v ČR. ČEZ vlastní 55,21% podíl. Do EBITDA Skupiny ČEZ se nová akvizice pozitivně promítá od září. Roční EBITDA této společnosti činí cca 10 mld. Kč, čistý zisk cca 4 mld. Kč a čistý dluh společnosti činí cca 56 mld. Kč. Infrastruktura GasNet bude hrát důležitou roli při zajišťování nezávislé, soběstačné a cenově dostupné energie v České republice.
Navyšujeme celoroční výhled zisku
Za celý rok 2024 předpokládáme EBITDA Skupiny ČEZ 126 až 130 mld. Kč a očištěný čistý zisk na úrovni 26 až 30 mld. Kč. Celoroční výhled provozního zisku před odpisy EBITDA navyšujeme zejména ze tří důvodů. Již jsme převzali společnost GasNet s příspěvkem cca 4 mld. Kč, soud potvrdil náš nárok ve sporu se Správou železnic ohledně dodávky elektřiny v roce 2010 a daří se nám postupně navyšovat zisky z obchodování s komoditami oproti letošnímu rozpočtu. Aktuální očekávané plnění interního finančního cíle, ukazatele EBITDA upravený Skupiny ČEZ, který ovlivňuje roční odměny zaměstnanců, je 103 %.
Plníme přání
Do 18. ročníku zaměstnanecké sbírky Plníme přání, myslíme na druhé se zapojilo 2 026 z vás. Na pomoc 104 dětem a 30 dospělým, kterým osud nepřál, jste přispěli 4 454 085 korun. Nadace ČEZ tuto částku zdvojnásobila na 8 908 170 korun a navýšila o 68 406 korun nevyčerpaných z minulého roku. Nejčastějším přáním jsou speciální rehabilitační či léčebné pobyty a pravidelné terapie, následují různé kompenzační pomůcky a příspěvky na pořízení automobilu, vozíku či jeho příslušenství.
Světové ocenění pro náš zákaznický servis
Kontaktní centra Skupiny ČEZ patří mezi nejlepší. Potvrzuje to stříbrná medaile z finále mezinárodní soutěže v Londýně. ČEZ Prodej se v letošním roce opět účastnil soutěžní konference kontaktních center s názvem Contact Center World. Mezi nejlepšími z celého světa vybojoval náš zákaznický servis druhé nejvyšší ocenění. V rámci světového finále získal ČEZ Prodej stříbrnou medaili v obou hlavních kategoriích, tedy Nejlepší kontaktní centra velká a Nejlepší v zákaznickém servisu. Porota hodnotí přihlášené projekty na základě mnoha kritérií. Patří mezi ně kvalitativní i kvantitativní ukazatele, jako je rychlost a kvalita obsluhy, zákaznická zkušenost, rozvoj zaměstnanců, kariérní růst, pracovní prostředí nebo motivace či spolupráce. Zájem vzbudilo naše nastavení procesů obsluhy zákazníků. Porota ocenila například aplikaci MŮJ ČEZ nebo využití AI. ČEZ Prodej reprezentovala v Londýně Slavěna Summerfield, manažerka odboru Zákaznická centra, a Vladimíra Rosendorfová, specialistka podpory vedení společnosti ČEZ Prodej (obě na fotografii).
Co nejlepší zákaznická zkušenost je dlouhodobým cílem ČEZ Prodej.
Jakub Mládek v čele TENAUR
TENAUR, dceřiná společnost ČEZ Prodej, se v posledních měsících přizpůsobuje a mění tak, aby byla nejlepší v realizaci a servisu a zároveň dokázala udržet konkurenceschopnost na trhu technologií. Od 1. října se stal novým ředitelem TENAUR a členem rady jednatelů Jakub Mládek, který má důležité zkušenosti z praxe a v poprodejních službách v oboru technologií. Cílem této zásadní změny je posílení konceptu technického zaměření společnosti a stejně tak důraz na expertízu a efektivitu v oblasti realizace a servisu.
Svátky světla 2024
Série 16 plesů pro zaměstnance Skupiny ČEZ se konala od 8. listopadu do 14. prosince 2024 v 15 lokalitách napříč celou republikou. Příležitost ke společenskému setkání využilo celkem více než 11 tisíc účastníků. Svátky světla, jejichž historie sahá až do roku 1993, se letos konaly po sedmi letech. Byly poděkováním zaměstnancům a oslavou společných úspěchů, kterých v letošním roce i v těch předcházejících Skupina ČEZ dosáhla.
Vize 2030
Vize 2030
ČEZ uzavřel partnerství
s Rolls-Royce SMRDaniel Beneš, generální ředitel ČEZ, a Tufan Erginbilgic, generální ředitel Rolls‑Royce Holdings, podepsali strategickou spolupráci na vývoji a výstavbě malých modulárních reaktorů na konci října v Kramářově vile v Praze. Slavnostního podpisu spolupráce se účastnili také (zleva v horní řadě): Lukáš Vlček (ministr průmyslu a obchodu), Petr Fiala (premiér ČR), Chris Barton (obchodní zmocněnec Jeho Veličenstva pro Evropu) a Matt Field (britský velvyslanec v České republice). Více v reportáži.
ČEZ začal přivážet pod mořem plyn z Alžírska
Po dvou letech náročných vyjednávání uzavřeli specialisté tradingu ČEZ kontrakt na dodávky plynu z Alžírska s tamní společností SONATRACH. Dodávky byly zahájeny v říjnu a plyn putuje z Alžírska přes Tunisko, poté podmořským plynovodem do Itálie a dále do Evropy a České republiky. Kontrakt byl uzavřen na přibližně dvě procenta celoroční spotřeby plynu v Česku, což odpovídá spotřebě zhruba stovky tisíc domácností. ČEZ kontrakt dohodl za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR a českého velvyslanectví v Alžírsku.
„Podnikli jsme další krok k posílení naší energetické bezpečnosti. Kromě dodávek plynu od německých dodavatelů, z Norska a z našeho LNG terminálu v Eemshavenu budeme nyní dovážet plyn i z nalezišť v severní Africe,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Otevřeli jsme jubilejní 100. ultrarychlou dobíječku
Řidiči elektromobilů mohou své vozy nabít během několika minut už u stovky ultrarychlých dobíjecích stojanů ČEZ. V oblasti elektromobility jsme tak v předstihu splnili cíl naší strategie Čistá Energie Zítřka. Plány v příštím roce jsou ještě ambicióznější. Zatímco letos jsme spustili zhruba 50 ultrarychlých stojanů, příští rok jich postavíme zhruba stovku, tak aby na konci roku 2025 počet přesáhl 200.
Jubilejní stá rychlodobíječka vyrostla na parkovišti před obchodním řetězcem BILLA v Mělníku. Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnil Pavel Cyrani, místopředseda představenstva ČEZ (na fotografii uprostřed), Luděk Sosna, ředitel odboru strategie dopravy Ministerstva dopravy ČR (vlevo), a Andreas Jüterbock, provozní ředitel a jednatel společnosti BILLA Česká republika (vpravo).
→ Více najdete v reportáži.
ČEZ myslí v předstihu na recyklaci fotovoltaik
Současně s výstavbou nových fotovoltaických elektráren ČEZ odpovědně uvažuje nad celým životním cyklem solárních panelů a zajišťuje si dostatečné kapacity pro jejich ekologickou recyklaci. Nejnovějším velkým partnerem v této oblasti je společnost Dekonta, jejíž certifikovaná recyklační linka v Kralupech nad Vltavou zahájila po získání všech potřebných povolení běžný provoz.
2 000
Unikátní sestava sedmi soustrojí vyvinutých českými strojírenskými firmami zvládne zpracovat 2 000 tun panelů ročně. Z každého umí vytřídit cenné kovy, sklo, plasty a další suroviny a připravit je k využití v navazujícím zpracovatelském průmyslu.
ČEZ ESCO rozjíždí EPC projekt s Dopravním podnikem
Pilotní projekty energeticky úsporných opatření se zaručeným výsledkem (EPC) se rozjíždí v celkem pěti areálech Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Modernizací, kterou bude realizovat sdružení firem ENESA z rodiny ČEZ ESCO a Metrostav DIZ, projdou čtyři areály DPP: Centrální dispečink v ulici Na Bojišti, Depo Kačerov, Vozovny Pankrác a Střešovice. Cílem je ušetřit na elektřině, teple, vodě a snížit emise CO2. Naplánována je realizace řady opatření, jako je zateplení objektů, výměna oken a osvětlení nebo instalace fotovoltaiky, která bude v Depu Kačerov propojena s trakcí pražského metra. EPC projekty přinesou DPP úsporu energií nejméně 17,7 milionu korun ročně a snížení její spotřeby o cca 30 %. Kromě toho díky EPC projektům DPP ročně ušetří přes 2 300 tun emisí CO2.
EPC v pražském dopravním podniku je jedním z největších projektů svého druhu na území metropole a je v mnoha ohledech unikátní. Vozovna Střešovice je památkově chráněný objekt z počátku 20. století. Při výměně osvětlení, instalaci fotovoltaiky i stavebních úpravách proto úzce spolupracujeme s památkáři, abychom nenarušili historickou hodnotu objektu. V Depu Kačerov zase stavíme unikátní plot se solárními panely. Jedna z místních střech pak bude mít novinku v podobě oboustranných panelů pro co nejlepší zachycení slunečního svitu během celého dne.
Kamil Čermák
generální ředitel ČEZ ESCO
Mozaika
Mozaika
Jaderná elektrárna Dukovany během jednoho roku zvýšila výkon o 36 MWe
Po řadě testů a analýz zvýšili v listopadu energetici výkon prvního výrobního bloku v JE Dukovany z 500 na 512 MWe. Pokračuje tak projekt, kterým v dubnu prošel už třetí blok a v srpnu druhý. Dukovany zvyšují efektivitu výroby průběžně. Po spuštění bloků v letech 1985 až 1987 byl výkon každého ze čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany 440 MWe. Energetici díky úpravám zvýšili teplotu vody primárního okruhu na výstupu z reaktoru o cca 2 °C z 298,4 na 300,4 °C. Díky tomu mohou turbíny při optimálních podmínkách dodávat o 12 MWe vyšší elektrický výkon. Celkový dosažitelný výkon elektrárny se zvýší o 48 MWe na 2 048 MWe a roční výroba Jaderné elektrárny Dukovany by měla vzrůst o zhruba 300 000 MWh.
Stejně jako u prvních dvou bloků předcházely zvýšení výkonu několikaleté přípravy a modernizace technologických i bezpečnostních systémů. Celý projekt zároveň naplňuje zadání bezpečně provozovat všechny naše jaderné bloky nejméně 60 let.
Bohdan Zronek
ředitel divize jaderná energetika
Druhý blok Temelína přechází na delší palivový cyklus
Na delší provoz mezi odstávkami aktuálně přechází druhý blok Jaderné elektrárny Temelín. Blok tak bude vyrábět elektřinu o dva měsíce déle než před rokem, což umožní větší podíl čerstvých palivových souborů umístěných do reaktoru. Zavážení paliva do reaktoru druhého temelínského bloku ČEZ dokončil v polovině listopadu. Technici do reaktoru umístili 163 palivových souborů. Na delší palivovou kampaň přechází elektrárna postupně. Už loni prodloužila provoz o dva měsíce, z deseti na dvanáct. Cílového stavu chtějí energetici na druhém bloku dosáhnout v roce 2026. Prodlužovaná kampaně předcházelo pečlivé ověření všech bezpečnostních parametrů a zachování všech bezpečnostních rezerv. První temelínský blok by na delší palivových cyklus měl přejít příští rok. Ještě předtím je potřeba získat příslušné povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
V Temelíně poprvé čistili důležitou technologii pomocí laseru
Laserovou metodu čištění použili během probíhající odstávky druhého bloku technici v Jaderné elektrárně Temelín. Pomocí světelného paprsku vyčistili vrchní část revizní šachty, do které se odkládají vnitřní části reaktoru během odstávky. Plochu o velikosti deset metrů čtverečních vyčistil během tří dnů speciální laser. Podle energetiků jde především o velmi šetrný způsob čištění. Dosud energetici k čištění kovového nebo uhlíkového materiálu používali mechanické metody, především broušení.
ČEZ Prodej počtvrté v tomto roce zlevňuje fixované produkty
ČEZ Prodej pokračuje v letošním trendu zlevňování. Od 15. listopadu nabízí snížené ceny fixovaných produktů. Největší tahák máme pro zákazníky, kteří topí plynem. Dvouletý fix do konce roku 2026 za 950 Kč/MWh (1 150 Kč včetně DPH) je nejnižší dostupná cena na trhu. Za sjednání kompletně on-line navíc klienti získají finanční bonus. Oproti dvouleté klesající fixaci z ledna 2024 tak zákazníci zaplatí za spotřebovanou megawatthodinu téměř o polovinu méně.
Noví zákazníci si mohou od 15. listopadu pořídit v akční nabídce také elektřinu v základní sazbě D02 za 2 690 Kč/MWh (3 255 Kč/MWh včetně DPH), což je jedna z nejnižších nabídek na trhu. Podmínkou je kompletní sjednání on-line, za které opět zákazník obdrží speciální finanční bonus. Ve srovnání s podobným produktem z ledna 2024 ušetří zákazníci 26 %. Díky nákupní strategii může ČEZ Prodej velkoobchodní ceny komodit promítat do finálních ceníků pro zákazníky mnohem rychleji. Hlavní nefixové ceníky tedy upravuje dvakrát ročně (v lednu a v červenci) a fixované ceníky, kdykoliv je to možné. Aktuální zlevnění fixovaných produktů se vztahuje na nové zákazníky.
Letošní rok je rekordní v počtu zlevňování. Dvakrát jsme snížili ceny našich produktů na dobu neurčitou, a dokonce čtyřikrát u našich fixovaných produktů. Rádi bychom zákazníky motivovali k tomu, aby si nové produkty přednostně sjednávali on-line, proto jsme tento způsob vyladili tak, aby byl co nejjednodušší a uživatelsky příjemný. Stačí vložit elektronickou fakturu od současného dodavatele a aplikace většinu potřebných údajů předvyplní. Navíc jsme pro klienty připravili za on-line sjednání zajímavé finanční bonusy.
Tomáš Kadlec
generální ředitel ČEZ Prodej
Díky ČEZ svítí vánoční stromy po celé zemi
I letos stovky vánočních stromů září na náměstích a veřejných prostranstvích díky podpoře Skupiny ČEZ. V rámci sedmého ročníku rozsvěcení vánočních stromů pro obce a města v České republice je letošní ročník obohacen soutěží o nejkrásnější rozsvícený vánoční strom.
→ Více informací najdete na speciální vánoční internetové stránce.
Štěchovická vodní elektrárna slaví osmdesátiny
Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích vyrábí bezemisní energii od roku 1944. Stavba celého vodního díla ve štěchovickém údolí začala ještě v Československé republice, dokončena byla ale až v předposledním válečném roce v okupovaném protektorátu Čechy a Morava. Za 80 let elektrárna dodala do českých domácností a firem více než 6 miliard kWh ekologické elektřiny. Tolik by dnes stačilo pro celou Českou republiku na více než jeden měsíc. Naši elektrárnu ve Štěchovicích můžete také navštívit, a to v pracovních dnech, o víkendech i svátcích vždy po předchozí domluvě.
→ Více informací najdete ve Světě energie.
Kampaň věnovaná bezpečnosti v ČEZ Distribuci
Občas stačí jen chvilka nepozornosti… a nemusíte se vrátit domů za vašimi nejbližšími. Letošní kampaň na téma bezpečnost pomáhá vštípit rozhodující momenty při práci, při kterých může dojít k ohrožení života. Kdykoliv vám něco říká, že byste se měli chovat bezpečně, tak byste se tak chovat opravdu měli. Spoty nazvané podle zařízení, u kterých kolegové z ČEZ Distribuce pracují na denní bázi, nás zavedou k jističi, rozvodně nebo ke stožáru.
Na videa se můžete na následujících odkazech:
→ media.cez.cz/webdav/storage/web2016/hesl/cezd-30-stozar-hd.mp4
→ media.cez.cz/webdav/storage/web2016/hesl/cezd-16-jistic-hd.mp4
→ media.cez.cz/webdav/storage/web2016/hesl/cezd-16-rozvodna-hd.mp4
Letošní rok je pro ČEZ Distribuci ve znamení bezpečnosti a důraz na ni budeme klást i nadále. Po sérii workshopů a návštěv v regionech jsme zaměstnancům ČEZ Distribuce postupně představili také několik krátkých videí, která připomínají, že zdraví je to nejcennější, co máme, a měli bychom si ho chránit, jak nejlépe dovedeme.
Martin Zmelík
generální ředitel ČEZ Distribuce
Mobilu od ČEZ se daří
Každý měsíc roste základna jeho klientů přibližně o 1 000 nových zákazníků. Bestsellerem je stále kompletní produkt Nekonečné volání, SMS a data. Největší devizou je zákaznická spokojenost. Od ledna do listopadu 2024 dosáhlo celkové CX 93 %, a hodnocení obsluhy dokonce 97 %. Také Zaměstnanecká telefonie tento rok zaznamenala úspěch díky letní kampani Tři měsíce zdarma, kdy u nových akvizic zaměstnanci neplatili první tři faktury. Jen v měsíci červnu se podařilo navýšit portfolio na 38 951 zákazníků, což je ve srovnání mezi dvěma měsíci o více než 1 000 zákazníků. V rámci vánoční nabídky připravil tým ZAME pro prvních 100 nakupujících kolegů dárek k objednávce. A pro příští rok připravuje několik vylepšení, například digitalizovaný nástroj k aktivaci SIM karty, kterou si bude moci zákazník nově aktivovat sám. Tým analyzuje také možnosti žádané služby eSIM, která přináší možnost opustit plastové SIM karty v současné podobě a nahradit je digitální eSIM kartou.
Panely zdarma a iPad navíc
To je hlavní nabídka vánoční kampaně ČEZ Prodej, která podporuje prodej fotovoltaických elektráren. Pokud si zákazník pořídí fotovoltaiku a ČEZ Battery Box nebo tepelné čerpadlo od ČEZ Prodej, získává až 21 panelů zdarma – tato nabídka pokračuje a platí do 31. prosince 2024. Když zákazník zvolí ČEZ Battery Box Queen, získá navíc také voucher v hodnotě 10 000 Kč na nákup iPadu nebo jiného tabletu.
→ Kompletní informace jsou k dispozici tady.
Etika
Etika
Chůze po tenkém ledu
Jak osobní zájmy zasahují do pracovních rozhodnutí
Střet zájmů není pouze otázkou dodržování pravidel, ale i podnikové kultury a důvěry. Někomu může přijít logické doporučit svého známého jako dodavatele nebo vykonávat další výdělečnou činnost bez vědomí zaměstnavatele, rizika takového jednání jsou ale značná.
Dva pohledy na střet zájmů
Na jedné straně je to problematika osobních vztahů například při výběru dodavatelů, na straně druhé pak vliv další výdělečné činnosti na zaměstnanecké vztahy.
V prvním případě jde o situaci, kdy kolega doporučí svého příbuzného jako dodavatele a tuto skutečnost zatají, nebo když se podílí na výběrovém řízení a může tak dojít k porušení principů transparentnosti a rovného zacházení při výběru dodavatele.
Ve druhém případě se jedná o situaci, kdy zaměstnanec vykonává další výdělečnou činnost v oboru, který se překrývá s podnikáním zaměstnavatele. Zákoník práce ukládá zaměstnanci povinnost získat předchozí písemný souhlas zaměstnavatele pro výdělečné aktivity, které se shodují s předmětem podnikání zaměstnavatele. Za vedlejší výdělečnou činnost se přitom mimo jiné považuje i funkce odpovědného zástupce u jiného podnikatele.
Rozhovor
Rozhovor
Daniel Beneš
Čekají nás zásadní projekty s mezinárodním přesahem
Výstavba nových jaderných zdrojů, přeměna uhelných lokalit a našeho teplárenství, velké úsilí ČEZ Distribuce v připojování fotovoltaik nebo při zvládání povodňové situace. To jsou jen některá témata, o kterých jsme mluvili s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem.
Text: Ilona Vysoudilová Foto: Jiří Turek a Benedikt Renč
Mezi letošní největší úspěchy patří významný posun v tendru na nový jaderný zdroj v Dukovanech. Vláda rozhodla, že jednání o výstavbě nového jaderného zdroje v Dukovanech zahájíme s jihokorejskou společností KHNP. Jaký je aktuální stav tohoto projektu?
V souladu s plánem jsme v polovině června zaslali české vládě Oznámení o vyhodnocení nabídek, včetně doporučení preferovaného uchazeče, a 17. července vláda rozhodla, že preferovaným dodavatelem je Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). Nyní jsme zahájili jednání o výstavbě dvou bloků v Dukovanech a stejně tak o možnosti zasmluvnit opce na výstavbu dalších jaderných zdrojů v Temelíně. Rámcové dohody se státem předpokládají uzavření smlouvy na výstavbu nových zdrojů v Dukovanech v prvním čtvrtletí roku 2025. Jde o zásadní projekty s mezinárodním přesahem. A stejně tak běží vrcholová jednání se společností Rolls-Royce v oblasti rozvoje malých modulárních reaktorů.
Platí rok 2036 stále jako termín uvedení do provozu?
Spustit první blok na konci roku 2036 je od začátku náš cíl. Ale musím dodat, že hovoříme o zahájení zkušebního provozu. Myslíme si, že je to dosažitelná perspektiva, a nabídka KHNP k tomuto datu také směřuje.
Mezi letošní největší úspěchy patří významný posun v tendru na nový jaderný zdroj v Dukovanech.
Co je třeba udělat, aby konec roku 2036 platil a termín se neposunoval?
Teď je naším hlavním úkolem, aby se datum objevilo i ve smluvní dokumentaci a byly k němu vztaženy sankce spojené s případným nedodržením termínu.
Kdy by se mělo rozhodnout o stavbě dalších bloků v Temelíně? Měla by stavba navazovat nebo se překrývat s tou v Dukovanech?
Stavby by na sebe měly plynule navazovat. To platí už pro Dukovany. Stavba dvojbloku logicky začne nejdříve blokem číslo 5 a společnými zařízeními, poté budeme pokračovat blokem 6. Díky tomu můžeme dosáhnout optimálního využití dodavatelských kapacit. Za optimální dobu pro přesun do lokality Temelín považujeme dva až tři roky po zahájení stavby Dukovan 6. Ale tady je třeba připomenout také naše rozhodnutí vstoupit do Rolls-Royce SMR, což bude znamenat, že v Temelíně vyroste malý modulární reaktor ještě dříve než velké bloky.
Mimo zapojení českého průmyslu na dostavbě počítáme také se zapojením našich dceřiných společností?
Samozřejmě. Typicky to bude Škoda JS, ČEZ Energoservis, Martia a mnohé další, které mají zkušenosti s dodávkami pro naše provozované bloky.
Dalším úspěchem Skupiny ČEZ je získání 55,21% podílu v provozovateli plynárenské infrastruktury GasNet. Jaký význam má tato akvizice pro naši budoucnost?
Tato akvizice je klíčová pro naši strategii transformace teplárenství. Zemní plyn a později i vodík budou hrát důležitou roli v budoucím vývoji české ekonomiky. Touto akvizicí podporujeme přechod od uhelné energetiky k zemnímu plynu a vodíku.
Investujeme zejména do obnovitelných a jaderných zdrojů, miliardové investice směřují také do distribuční sítě.
Na odchod od uhlí se dlouhodobě připravujeme. Na začátku listopadu jsme oznámili uzavření uhelných bloků Elektrárny Dětmarovice. Tato topná sezona bude poslední, kdy bude vedle plynu k dodávkám z tepla z Dětmarovic využito i uhlí?
V listopadu bylo potvrzeno rozhodnutí z roku 2022. Uhelné bloky v Dětmarovicích se uzavřou na jaře 2025. Tomuto rozhodnutí předcházely opakované podrobné ekonomické analýzy, vyhodnocení rizik, ale i příležitostí. Hodnotili jsme zejména aktuální cenu a dostupnost paliv, zpoplatnění CO2, ale i příležitosti, jako je zvýšení bezpečnosti dodávek tepla diverzifikací palivové základny.
V Dětmarovicích teď skončí i výroba elektřiny. Co to znamená pro naše zákazníky?
Pro zákazníky to neznamená nic. V Dětmarovicích jsou připraveny plynové zdroje, které se významným způsobem spolupodílely už na dodávkách v minulých topných sezonách. Zároveň v lokalitě budujeme další plynové a biomasové zdroje. Ty budou efektivnější než ty stávající a zajistí dlouhodobou a stabilní dodávku tepla. Kromě toho máme i projekt rychle startujícího plynového zdroje, který může v Dětmarovicích vyrůst po zavedení kapacitních trhů.
Přechod na nízkoemisní zdroje pokračuje i v dalších lokalitách. Kde?
Největší objem investic, které zajistí odchod od spalování uhlí, bude směřovat do Ústeckého kraje. Např. přestavba Prunéřova je dost podobná Dětmarovicím. Další lokality, jako jsou Trmice nebo Mělník, budou následovat. (Pozn. redakce: Podrobně se tématu modernizace teplárenství věnuje rubrika Téma: Nová éra tepla)
Od roku 2006 jsme vlastnili černouhelné elektrárny Skawina a CEZ Chorzów, jejichž prodej jsme oznámili při komunikaci hospodářských výsledků. Jak byste okomentoval prodej polských uhelných aktiv?
Prodej polských společností je součástí našeho dekarbonizačního úsilí v rámci VIZE 2030 – Čistá Energie Zítřka. V Polsku budeme dále rozvíjet jen naše společnosti zaměřené na poskytování moderních energetických služeb (ESCO), především společnosti Elevion Group, které nabízejí komplexní řešení pro dekarbonizaci a energetickou účinnost.
Letošní povodně prověřily naši odbornost a schopnost zvládat mimořádné situace. A naplno se také projevila sounáležitost a ochota pomáhat.
Investice Skupiny ČEZ za první tři čtvrtletí dosáhly 34,8 miliardy korun, což je významný meziroční nárůst. Kam tyto investice směřují?
Investice rostly ve všech oblastech naší činnosti. Investujeme zejména do obnovitelných a jaderných zdrojů a distribuční sítě. ČEZ Distribuce za tři čtvrtletí investovala 12,6 miliardy korun, což je meziročně o miliardu více. Je to dáno zejména vlivem nárůstu zákaznických požadavků na připojení nových obnovitelných zdrojů. Za tři čtvrtletí připojila ČEZ Distribuce 42 tisíc výroben s instalovaným výkonem 562 MW, z toho 40 tisíc fotovoltaických elektráren s výkonem 474 MW. Můžeme zmínit, že do sítě ČEZ Distribuce je aktuálně připojeno 129 tisíc výroben s instalovaným výkonem 7 908 MW, z toho 127 tisíc fotovoltaických elektráren s výkonem 2 374 MW.
U ČEZ Distribuce ještě zůstaňme. V polovině září Českou republiku zasáhly povodně, které poškodily zejména distribuční sítě elektřiny, plynu a tepla na severní Moravě. Máme tyto škody na našem majetku vyčísleny?
Škody jsou obrovské. Celkové finanční škody na majetku Skupiny ČEZ přesáhly 1 miliardu korun, z čehož část je kryta pojištěním a většina ostatních nákladů bude postupně kryta v souladu s regulatorními parametry pro distribuci elektřiny a plynu v České republice. Kromě finančních škod je ale potřeba vidět především lidské osudy a příběhy. Nejenže se naši zaměstnanci, hlavně z ČEZ Distribuce, GasNetu, ale i jiných částí Skupiny ČEZ, podíleli na odstraňování následků škod způsobených povodněmi, ale mnozí byli také osobně zasaženi. Znovu bych chtěl poděkovat za mimořádné pracovní nasazení při likvidaci následků povodní všem, kteří přiložili ruku k dílu, ať už v rámci svého pracovního vytížení, nebo jako dobrovolníci. Tato kalamita opět prověřila naši odbornost i schopnosti zvládat mimořádné situace, ale ukázala také míru sounáležitosti a ochotu pomáhat. Díky patří proto také kolegům, kteří přispěli v povodňové sbírce, když ji Nadace ČEZ obratem vyhlásila. (Pozn. redakce: Více o tom, jak jsme zvládli povodně, se dočtete v rubrice S éčkem v srdci.)
Skupina ČEZ se dostala mezi nejlepší společnosti na světě v oblasti udržitelnosti…
Je to velký úspěch. Zvýšili jsme naši pozici v hodnocení globálního ESG ratingového agregátoru CSR Hub, kde jsme se posunuli mezi 8 % nejlépe hodnocených společností na světě, u agentury Morningstar Sustainalytics jsme se posunuli o 2 body. Je potřeba si uvědomit, že CSR Hub hodnotí přibližně 37 tisíc společností na základě hodnocení od zhruba 30 mezinárodních ESG agentur. Za těmito skvělými výsledky stojí především naši zaměstnanci, kteří každý den pracují na tom, abychom se posouvali a plnili naši strategii Čistá Energie Zítřka.
Co byste závěrem našeho rozhovoru vzkázal kolegům do nového roku?
Říkáme to už několikátý rok po sobě, ale opět to platí. Máme za sebou velmi náročné měsíce, které ale na oplátku za dobrou práci přinášejí i velké uspokojení. Když se ohlížím za všemi úspěchy a projekty v tomto roce, které se nám podařilo realizovat či významně posunout k dobrému výsledku, jsem hrdý na celý náš tým – tým, který nosí barvy Skupiny ČEZ. Děkuji všem, kteří ke svým úkolům přistupují zodpovědně a často i nad rámec svých povinností pomáhají našim zákazníkům nebo kolegům. Přeji všem dobrý a úspěšný rok a děkuji, že jste součástí Skupiny ČEZ.
→ Pusťte si video rozhovor ze Studia ČEZ s Danielem Benešem a Pavlem Cyrani.
Pod pokličkou
Pod pokličkou
Digitalizujeme prodejní procesy
Naše VIZE 2030 – Čistá Energie Zítřka zahrnuje mimo jiné závazek poskytovat nejlepší zákaznickou zkušenost na trhu. V tom hraje zásadní roli digitalizace zákaznických procesů, na které intenzivně pracují kolegové v ČEZ Prodej. Od září je našim klientům i obsluze k dispozici nový on-line prodejní nástroj (OPN). Co umí a jaká další vylepšení zákazníci brzy zaznamenají?
Text: Kateřina Militká Foto: Petr Hejna a Jan Malý
V září kolegové z ČEZ Prodej dosáhli další významné mety v redesignu klíčových prodejních procesů. Po intenzivních několikaměsíčních přípravách nasadili do ostrého provozu dlouho očekáváný on-line prodejní nástroj, prozatím pro proces Standardní změny dodavatele. Od 20. září jej mohou využívat kolegové z front office ve všech našich prodejních kanálech. Pro zákazníky v MŮJ ČEZ je tento samoobslužný nástroj k dispozici od 10. října a od konce října jej mohou používat také na webových stránkách Přejděte k nám. Historicky první smlouva založená zcela samostatně a on-line naším zákazníkem v aplikaci MŮJ ČEZ byla vytvořena 10. října ve 21:57, tedy necelou půlhodinu po spuštění OPN.
„Všechny naše aktivity směřujeme k tomu, aby se podařilo digitalizovat klíčové zákaznické procesy do konce roku 2025, což je i součást tříleté strategie ČEZ Prodej. Naším cílem je, aby zákazníci mohli vyřídit co nejvíce požadavků jednoduše a on-line. Kontinuálně pracujeme na dalším rozvoji funkcionalit MŮJ ČEZ a chceme, aby podíl on-line servisu dosáhl 45 %,“ říká Jan Foubík, ředitel pro prodej a obsluhu.
Ohlasy na nový prodejní nástroj
Nasazení nového digitálního nástroje probíhalo postupně, nejprve jej používala pouze obsluha, poté byl zpřístupněn v aplikaci MŮJ ČEZ, aktuálně může zákazník samostatně a on-line změnit dodavatele také na stránkách Přejděte k nám. Proces je nastavený tak, že pokud klient požadavek rozpracuje, ale nepodaří se mu jej do hodiny dokončit, kolegové z call centra zájemce sami kontaktují s nabídkou pomoci pro dokončení jeho požadavku. Velkou výhodou je, že pokud zákazník ve kterékoliv fázi proces opustí, obsluha se může k tomuto kroku vrátit a uložené údaje jsou všem k dispozici.
Zaměřujeme se na aktivity, které nám pomáhají šetřit čas a usnadňují každodenní práci, a to nejen ve front office. Digitalizace procesů, které se intenzivně věnujeme, přináší nové možnosti pro naše zákazníky, zároveň ale neměníme nic na našem cíli dosahovat co nejvyšší úrovně zákaznické spokojenosti všech našich klientů, tedy i těch, kteří dávají přednost osobnímu kontaktu.
Jan Foubík
ředitel pro prodej a obsluhu
Tým, který na OPN pracuje, je složený z lidí napříč celou firmou. Kromě kolegů z Řízení obslužných procesů a IT, vývojářů, analytiků, architektů, designerů nebo lidí z reportingu je velmi důležitá kooperace s těmi, kteří on-line prodejní nástroj aktivně využívají v každodenní práci. Interní obsluha nové možnosti oceňuje, vše je jednoduché, srozumitelné, uživatelsky přívětivé a návodné. Průchod celým procesem je velmi podobný pro zákazníka a obsluhu, což je velká výhoda, například z hlediska školení nových kolegů z front office a externích partnerů.
Nikdy není hotovo
„Naše práce nikdy nekončí, každá aplikace je jako živý organismus a proces kontinuálního rozvoje provází aplikaci po celou její životnost,“ říká Jiří Najman, manažer odboru Řízení obslužných procesů ČEZ Prodej. Jednotlivé oblasti proto mají své business vlastníky a metodiky, kteří mají za úkol průběžné zlepšování svěřených procesů. Úpravy systémů jsou potřeba například na základě zpětné vazby našich zákazníků a kolegů z provozu, v souvislosti s optimalizací procesu nebo při zapracování legislativních změn. V příštím roce tým v čele s Jiřím Najmanem plánuje redesignovat další procesy, kterými bude možné projít on-line, například Přepis se změnou a bez změny dodavatele. V další fázi by měl plně digitalizovanou podobu dostat také Nový odběr a v budoucnu i další procesy, například z oblasti retence.
Možnosti využití AI a dalších technologií
Svět AI a chatbotů přináší spoustu nových možností pro budoucnost, a to i z hlediska prodejních procesů. Důležité je ale všechny stránky vybalancovat, zvážit pro a proti. „Možnosti zapojení AI mapujeme napříč celou firmou. Připravujeme například scénář pro automatizaci zpracování e-mailové komunikace, která by byla užitečnou přípravou pro obsluhu, včetně klasifikace e-mailu a návrhu odpovědi. Ta by mohla navržené řešení buď využít, upravit, nebo použít jiné,“ doplňuje Jiří Najman.
Kolegové z ČEZ Prodej už AI úspěšně využívají například v call centru, kde od září tohoto roku pomáhá také nový voicebot, který dokáže klienty provést zadáním odečtu. Samoodečet je následně automaticky zaevidován do systému a odeslán na distributora.
„V call centru ČEZ Prodej přijímají operátoři při běžném režimu 8-9 tisíc hovorů denně a každá minuta je vzácná. Nový voicebot odbaví přibližně 200-300 hovorů denně a jeho úspěšnost se pohybuje kolem 40-50 %. Skoro polovinu takových hovorů tedy nemusí převzít operátor,“ vysvětluje Josef Raušer, manažer odboru Call Centrum ČEZ Prodej. Aktuálně dokáže voicebot provést volající zákazníky zadáním samoodečtu, ale do budoucna kolegové plánují využití i pro další požadavky nebo části procesů, například pro autentizaci zákazníka. Každá ušetřená minuta znamená v množství hovorů významný čas, který mohou operátoři věnovat poradenství, nabídce našich produktů a služeb nebo řešení takových požadavků, kdy je osobní přínos nenahraditelný.
Tým
Tým
Jaderky mají svoje digitální dvojče
Digitalizace v jaderné elektrárně je důležitým krokem k modernizaci a efektivnímu řízení provozu. Proto se vedení rozhodlo implementovat koncept digitálního dvojčete. Tento projekt, vedený týmem odborníků z útvaru řízení ICT divize jaderné energetiky, přináší revoluční změny v řízení a údržbě našich zařízení. A my vám kolegy, kteří mají digitální dvojče našich jaderek na starosti, představíme.
Text: Marie Šplíchalová Foto: Václav Pancer
Představte si, že byste svoje auto 1 : 1 převedli do digitální podoby a počítačové hry, ve které by nejen jezdilo stejně, ale dokonce by se mohlo porouchat nebo rozbít stejně jako to skutečné. To je v podstatě „digital twin“ – digitální dvojče. Je to virtuální verze něčeho skutečného, kterou můžeme sledovat a zkoumat v počítači. Pomáhá nám to lépe porozumět, jak věci fungují, a můžeme tak předvídat, co se stane, když něco změníme nebo opravíme.
Digitální otisk reality
„Naším cílem je postavit takový virtuální model elektrárny, který bude ověšený spoustou důležitých informací. K tomu potřebujeme relevantní data, která dnes často chybí nebo jsou nepřesná. Proto jsme se rozhodli pro laserové skenování, které nám umožňuje vytvořit přesný digitální otisk reality,“ vysvětluje Pavel Krupař, který je vedoucí projektu.
Digitální dvojče je virtuální model fyzického objektu, který obsahuje veškerá data o jeho provozu, údržbě a technických parametrech.
Samotný projekt 3D skenování a modelování navázal na činnosti v Jaderné elektrárně Temelín a začal na podzim roku 2019 v dukovanské elektrárně laserovým snímáním technologie v objektech budov reaktorů. Laserové skenování je v principu mračno bodů, které obkresluje v prostoru všechny tvary a technologii. Každý z těchto miliard bodů obsahuje informace o barvě a souřadnicích, což umožňuje přesné zachycení skutečnosti v technologickém provozu. Tyto informace jsou dále zpracovány do uživatelsky přístupné podoby tzv. 3D modelu a poskytují přesnou informaci o reálném rozmístění technologie, zejména v prostorech za běžného provozu nepřístupných. Informace mohou sloužit například jako podklad při prokazování souladu skutečného stavu a projektu bez nutnosti opakovaných fyzických kontrol technologie, jsou užitečné pro přípravu údržby s použitím prostorové informace, k optimalizaci transportu nadměrných zařízení, pro přípravu modifikací nebo k výcviku a školení personálu, ale i pro další situace.
„3D model je jen část digitálního dvojčete. Skutečné digitální dvojče je databázová struktura, která má naprosto striktní pravidla. Každý z atomů, ze kterých je systém složený, má svého předchůdce, následovníka a mnoho desítek atributů, které popisují jeho vlastnosti. Tohle je to, čemu se říká digitální dvojče,“ doplnil Petr Červený, který je hlavní programátor a expert na vnitřní strukturu softwaru digitálního dvojčete.
Zavedení digitálního dvojčete přináší řadu výhod
„Díky 3D modelům a laserovému skenování máme přesné a aktuální informace o všech komponentách, což umožňuje rychlejší a přesnější plánování údržby a oprav. Digitalizace také šetří čas a snižuje náklady na fyzické inspekce a údržbu. Virtuální modely umožňují simulace a analýzy, které zvyšují bezpečnost provozu a minimalizují rizika,“ doplňuje Pavel Krupař.
Tři zástupci týmu (na fotografii zleva): Tomáš Křišťan z ČEZ Energoservis, Václav Novotný z Škoda JS a Pavel Krupař, vedoucí projektu z útvaru řízení ICT divize jaderné energetiky. Do týmu patří také Petr Červený, hlavní programátor a expert na vnitřní strukturu softwaru digitálního dvojčete, a František Kružík, který koordinuje činnosti 3D skenování a 3D modelů v obou jaderných elektrárnách. (Ti se focení nemohli zúčastnit.)
Týmová práce a spolupráce
František Kružík má na starosti koordinaci činností jak 3D skenování, tak 3D modelů v obou jaderných elektrárnách. „V současné době máme dokončené skenování všech reaktoroven v Temelíně i v Dukovanech. Jsme také zapojeni do projektu horkovodu do Brna, který probíhá v prostorách strojoven, kde si dnes neumíme představit přípravné ani realizační práce bez tohoto podkladu. Zjednoduší, zefektivní, zpřesní a zkrátí tento stěžejní projekt.“
„Díky optimalizaci interních procesů umíme skenovat rychle a levně svými vlastními kapacitami. Používáme nejmodernější a nejefektivnější známou technologii, se kterou jsme se pustili i do skenování vnitřních částí parogenerátorů. V řádu jednotek dnů je náš tým připraven k nasazení v celém perimetru ČEZ. Počínaje jadernou elektrárnou přes tepelné elektrárny až po vodní nebo přečerpávací elektrárny,“ dodává Pavel Krupař.
Projekt digitálního dvojčete by nebyl možný bez úzké spolupráce mezi různými týmy a hlavně dodavateli. Proto bylo nutné do něj přizvat i ty, kteří se podílejí na samotných činnostech v elektrárnách, jako jsou zástupci Škoda JS a ČEZ Energoservis, a vytvořit tak tým pro efektivní fungování celého procesu této digitalizace.
„Je to nikdy nekončící práce i vzhledem k tomu, že s každou modernizací a s každou změnou je třeba 3D model aktualizovat. To znamená, že pokud technologie nebo zařízení má již zpracovaný 3D model, dáme ho firmě k dispozici a oni tak vidí, jak vypadá skutečný stav na daném místě s přesností do 5 milimetrů, což by z předchozí papírové dokumentace nevyčetli. A díky tomu jsou schopni určit například případné kolize na místě, aniž by tam vůbec museli vstoupit,“ doplnil František Kružík.
Digitální dvojče odráží reálný stav
Tomáš Křišťan z ČEZ Energoservisu a Václav Novotný ze Škoda JS jsou jedni z těch, kteří od letošního roku poskytují podporu pro data a modely, které jsou zpětně integrovány do digitálního dvojčete. ČEZ předává přesná a kompletní data v digitální podobě pro účely vytipovaných investičních akcí. Dodavatelé již s těmito daty pracují a nad mračny bodů a modely realizují projektovou a montážní dokumentaci – stále ve virtuálním prostředí. Dnes umíme z tohoto prostředí generovat dokumentaci dle požadovaných standardů ČEZ. Po dokončení montáže nebo údržby poskytnou nové skeny, které jsou následně aktualizovány do 3D modelu, což zajišťuje, že digitální dvojče vždy odráží aktuální stav v elektrárně.
„Po roce spolupráce se dá říct, že jsme si již vytvořili standardizovaný proces spolupráce, ale stále se učíme. K tomuto projektu jsme byli přizváni od začátku, což je pro nás velkým přínosem. Můžeme se tak podílet na jeho vývoji jako uživatelé. Výhodou 3D modelu je bezesporu to, že můžeme naprojektovat investiční akci například v kontejnmentu, kam se za provozu elektrárny nedostaneme,“ říká Tomáš Křišťan z ČEZ Energoservis.
Pro větší propojenost a úspěšnější spolupráci vznikla i odborně technická skupina pod názvem Využití 3D technologií v procesu digitalizace, která tuto problematiku řeší napříč Skupinou ČEZ, s dodavateli, ale i se zahraničními odborníky.
Laserové skenování
Je to mračno bodů, které obkresluje v prostoru všechny tvary a technologii. Každý z těchto miliard bodů obsahuje informace o barvě a souřadnicích, což umožňuje přesné zachycení skutečnosti v technologickém provozu. Tyto informace jsou dále zpracovány do uživatelsky přístupné podoby 3D modelu.
Příklady úspěšných projektů i mimo jaderné elektrárny
Tým kolem Pavla Krupaře se ale nezaměřuje pouze na jaderné elektrárny, jeho služeb využívají i další provozy Skupiny ČEZ. Jeden z konkrétních příkladů využití digitálního dvojčete je příprava investiční akce ve vodní elektrárně Dlouhé stráně, která zahrnovala výměnu obrovského kulového uzávěru o hmotnosti 160 tun a transformátoru. Tyto komponenty však byly instalovány ještě před betonáží tunelu vedoucího do elektrárny a nebylo tak zcela jasné, jak projdou do transportního koridoru. Úkolem týmu bylo naskenovat jak dané zařízení, tak i prostory elektrárny. Díky digitálnímu modelu pak bylo možné nasimulovat transport nových komponent a identifikovat všechny možné překážky, což umožnilo optimalizovat trasu a způsob přepravy. Dalším z úspěšných projektů, který ukázal, jak může digitalizace zefektivnit a zlevnit náročné investiční akce, je 3D laserové skenování strojovny v elektrárně Ledvice pro plánování výměny turbosoustrojí.
„To jsou přesně ty příklady, které nám ukazují, že to celé má smysl a velký přínos nejen během provozu, ale i do budoucna. Elektrárny mají svůj životní cyklus a na jeho konci každou čeká takzvaný decommissioning, tedy vyřazování z provozu. To je mimořádně složitý a náročný proces, který vyžaduje pečlivé plánování a přípravu. I v tom nám právě digitální dvojče může hodně pomoct,“ doplnil Pavel Krupař.
Projekt digitálních dvojčat má před sebou velkou budoucnost
Přináší revoluční přístup ke správě a údržbě nejen jaderných elektráren. Cílem je pokračovat v jeho rozšiřování na všechny klíčové komponenty a systémy, a pomoci tak zajistit, že jaderné elektrárny budou schopny efektivně a bezpečně fungovat po celou dobu své životnosti. Kdo by si pomyslel, že jaderné elektrárny budou mít své digitální dvojče, které je udrží v kondici jako nikdy předtím?
Mezi námi
Mezi námi
E-prezenčka známá i neznámá
E-prezenčka je dobrým příkladem digitalizace. Její kouzlo spočívá v tom, že šetří spoustu času a papírů, které není potřeba tisknout, podepisovat, skenovat či posílat poštou. Více se dozvíte od našich kolegů, kteří s e-prezenčkou aktivně pracují.
Text: Karolina Krafková a Kateřina Militká Foto: Jan Malý
Tomáš Křižánek
vedoucí útvaru řízení kvalifikací ČEZ
Tomáš Křižánek se ve volném čase věnuje improvizačnímu divadlu, namlouvá audioknihy a má rád dálkové pochody (50 km).
Martin se ptá Tomáše
Na úvod bychom měli vysvětlit kolegům, co přesně e-prezenčka je.
E-prezenčka je webová aplikace, která umožňuje zaměstnancům potvrdit účast na školení, aniž by musel vzniknout fyzický doklad. Účast zaměstnanci potvrdí pomocí čtyřmístného kódu, který jim dorazí v SMS na mobilní telefon. Vymysleli ji na základě našeho zadání kolegové v ČEZ ICT Services v roce 2021, spustili jsme ji v roce 2022. Až do letošního srpna jsme ji ale nemohli plně využívat pro všechny naše vzdělávací aktivity, například pro školení bezpečnosti práce, přestože jsme za tuto aplikaci získali ocenění SAP Quality Award. Neměli jsme totiž povolení od dozorčích orgánů. Nakonec se nám souhlasné stanovisko podařilo získat, takže od nového roku spouštíme e-prezenčku naplno právě i pro školení BOZP.
Můžete shrnout hlavní výhody? Sám totiž vím, že jich je celá řada.
Samotným podpisem vše teprve začíná. Díky e-prezenčce se usnadňuje oběh dokumentů, opravy chybných údajů a následná archivace, které jsou u fyzických dokumentů výrazně komplikovanější. Nový postup zároveň urychluje prodlevu mezi získáním kvalifikace a záznamem v informačním systému. V e-prezenčce proto vidíme potenciál do budoucna i pro další aktivity, při kterých je třeba provést prokazatelné seznámení zaměstnance (například převzetí OOPP – osobní ochranné pracovní prostředky, seznámení s událostí aj.).
Školení BOZP a PO musí být v naprostém pořádku a všechny společnosti v Česku je dokládají v papírové podobě. Jak se vám podařilo toto dlouho nedotknutelné pravidlo prolomit?
Jednání s dozorčími orgány trvala s přestávkami 4 roky a probíhala nejen jménem Skupiny ČEZ, ale celého Českého svazu zaměstnavatelů v energetice. Podpora této organizace byla pro úspěch jednání klíčová a zároveň díky její účasti můžou stanovisko využít i ostatní zaměstnavatelé v energetice. Aktuálně můžeme e-prezenčku využít u školení bezpečnosti práce a ochrany životního prostředí, u požární ochrany jednání stále probíhají, protože je třeba úprava legislativy. Budeme rádi, když vedoucí a lektoři začnou e-prezenčku používat, a přispějí tak ke snížení počtu papírových dokladů.
Martin Krátký
kouč ČEZ Prodej
Martin ve volném čase nejraději sportuje, 20 let závodně tancoval hip hop, kterému se věnuje dodnes.
Tomáš se ptá Martina
Jak vám pomáhají digitální nástroje, například právě e-prezenčka, ve vaší práci?
Významně. Využíváme nejenom e-prezenčku, která nám výrazně šetří čas, ale i další nástroje pro aktivizaci účastníků a zpestření kurzů, tedy například nejrůznější kvízy, videa, dotazníky, soutěže… E-prezenčka je navíc pro účastníky kurzů zábavnější formou, kdy prezenci vyřešíme pomocí QR kódu a elektronického potvrzení účasti na školení. Mě osobně vše, co je digi, velmi zajímá a rád se zapojuji do projektů, které přinášejí nový, digitální způsob řešení. Proto jsem se rád podílel i na testování e-prezenčky před jejím spuštěním a patřím mezi ambasadory, kteří hned od začátku pomáhali s jejím testováním v provozu.
Jak se z vašeho pohledu proměnil způsob školení a tréninkových programů?
Tak například v nedávné době jsme začali organizovat veškeré náležitosti okolo přihlášek na školení a kurzy přímo přes Profíka. Kolegové se přihlašují sami elektronicky a tento způsob má celou řadu výhod pro nás i pro samotné účastníky. Vybrané kurzy, které připravujeme, pořádáme nejenom prezenčně, ale také on-line prostřednictvím Teams, což je velké plus. Dává nám to další možnosti práce s účastníky a výhody z hlediska efektivity. Osobně se moc těším na připravované propojení zmíněné e-prezenčky s Profíkem, které, jak věřím, brzy budeme moci naplno využívat.
Můžete zmínit nějaký projekt nebo téma, které je vaší srdeční záležitostí?
Jedno z mých nejoblíbenějších témat je téma komunikace. A pokud mám zmínit jeden konkrétní kurz, tak to může být například trénink věnovaný tomu, jak zvládnout konflikt. To bylo důležité především v období energetické krize, kdy bylo potřeba kolegy z front office připravit na obtížné situace při kontaktu se zákazníky. Trénink zahrnoval nácvik technik, jak se do konfliktu vůbec nedostat, druhý pohled se věnoval psychohygieně, tedy tomu, jak náročné situace nepřenášet do osobního života, a vše doplnily konkrétní techniky, jak konflikt zvládnout a dosáhnout prozákaznické komunikace. Tento koncept jsme po odeznění energetické krize zrevidovali a zůstal v nabídce kurzů pro nově nastupující zaměstnance, kteří jej absolvují do šesti měsíců od nástupu. Určitě se dá vše, co si na tréninku říkáme a zkoušíme, uplatnit také v soukromé komunikaci. A to mě vždy těší.
Za poslední roky se vše okolo organizace školení hodně proměnilo a bez digitálních nástrojů si už neumím veškerou agendu ani kurzy samotné skoro představit.
U zákazníka
U zákazníka
Aero Vodochody šetří díky osvětlení od ČEZ ESCO
Největší český výrobce letadel modernizuje rozhlehlý areál nedaleko Prahy, ve kterém jsou vyráběna cvičná letadla pro piloty z celého světa. Úsporné osvětlení instaloval HORMEN, dceřiná společnost ČEZ ESCO, a oproti původním světlům ušetří 70 % energií.
Text: Petra Kollerová (zdroj: E 15) Foto: archiv Aero Vodochody
↑ Nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox z dílny Aera Vodochody.
Na světové nebe nedávno zamířila „česká liška“, nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox z dílny Aera Vodochody. Největší český výrobce letadel, na jehož proudových letadlech trénují piloti z celého světa, ale inovuje nejen v oblasti produktové. Modernizací prochází i rozsáhlý areál nedaleko Prahy, kde se letadla vyrábí. V hale známé jako „ocelové srdce výroby“ se komponenty vyrábí pod novým, úsporným osvětlením od společnosti HORMEN.
Inovace osvětlení
Když stojíte u vstupu do haly H59, které v Aeru přezdívají ocelové srdce výroby, na první pohled vás zaujmou obří střešní světlíky, jimiž dovnitř proudí denní světlo. Ještě před pár lety v hale fungovalo i zastaralé umělé osvětlení, jehož svit se nedal nijak regulovat. Svítilo buď naplno, ať byl den, nebo noc, nebo vůbec. Za slunečných dní tak docházelo ke zbytečnému a pro někoho i nepříjemnému přesvětlení, přesto bylo u některých strojů i tak světla málo. Hala je totiž rozlehlá a nachází se v ní celá řada strojů pro specifické strojírenské úkony, jako je třeba velmi přesné nýtování, na něž musí pracovník opravdu dobře vidět. Protože Aero chtělo zlepšit pracovní podmínky zaměstnanců a ušetřit na energiích, v roce 2022 začalo řešit projekt inovace osvětlení ve výrobě i ve venkovním areálu.
„První důvod byl vcelku jasný – ekonomický. Jde o největší, strategicky důležitou budovu, kde se pracuje ve směnném provozu. Jevilo se jako nejekonomičtější začít právě v této hale, protože má zásadní potřebu osvětlení, a tedy i spotřebu elektrické energie. Kalkulace ukázaly, že návratnost investice bude 2,5 roku a vedení společnosti rozhodlo o vyčlenění prostředků ve výši 6,8 milionu korun,“ vysvětluje Richard Mareš, ředitel pro nepřímé nákupy a služby Aero.
Intenzitu světla hlídají čidla
Velkou výhodou nového osvětlení je možnost plynulé regulace v rozmezí 0–100 % světelného výkonu. Nyní je umělé světlo regulováno čidly podle intenzity denního světla a je využíváno k „dosvětlení“ celého prostoru. A protože jsou světla umístěna velmi vysoko, nedochází k nežádoucímu oslňování ani stínění. Při průchodu halou si uvědomíte, jak je světlo příjemně rozptýlené, a ani při příchodu zvenku nezaznamenáte, že není jen přírodní. Vlastně ho ani nevnímáte. Spíš si všimnete, že jsou některá pracoviště individuálně osvětlována ještě místními svítidly – tam, kde je třeba vysoká viditelnost.
Pro Hormen je spojení s Aero Vodochody AEROSPACE otázkou velké prestiže. Aero je celosvětovým pojmem v leteckém byznysu a jsme velmi rádi, že jsme mohli přispět k jeho efektivnějšímu fungování a zajištění energetických úspor. Firma má navíc před sebou řadu dalších ambiciózních cílů v oblasti snižování energetické spotřeby, což otevírá prostor pro vzájemnou spolupráci i v dalších letech.
Tomáš Klíma
key account manager společnosti HORMEN
Další předností nového systému od Hormenu, který znamená velkou úsporu, je možnost regulovat světlo odlišně v různých částech haly. Hala je rozdělena do 30 sekcí a může se svítit vždy jen v těch, kde je to aktuálně potřeba. V systému jsou nastaveny standardní situace podle výrobních směn, ale každý mistr nebo vedoucí úseku má možnost si ve své sekci osvětlení upravit podle potřeby.
Úspora činí až 70 %
Vlastní výměna světel probíhala od srpna do listopadu 2023 a začátkem roku 2024 vrcholilo uvedení do plného chodu. Náhradu světel se podařilo realizovat za plného provozu. „Veškerý postup výměny jsme se společností Hormen intenzivně koordinovali tak, aby byly dodrženy podmínky pro nepřerušenou výrobu a zároveň bezpečnou obměnu světel. Bezpečnostní podmínky pro práci našich zaměstnanců i normy pro leteckou výrobu jsou velmi přísné. Sice se tak prodloužila doba výměny a instalace, ale plynulost výroby a bezpečnost lidí je prioritní. Spolupráce s dodavatelem byla v tomto směru výborná,“ zdůrazňuje Richard Mareš.
Nainstalováno bylo 500 LED svítidel pro průmyslové provozy. Jejich počet, výkon a rozložení optimalizoval Hormen přímo pro halu a výrobu v ní. Svítidla jsou konstruována na životnost minimálně 100 tisíc hodin. Příkon původní soustavy byl 186 kW, zatímco u nové soustavy je téměř čtvrtinový, činí jen 51,5 kW. Znamená tedy úsporu 70 procent. S výměnou osvětlení se měnily i staré rozvody za měděné vodiče dle evropských norem.
U světel to nekončí
Celý projekt obměny osvětlení haly H59 prokazuje podle Mareše vysokou ekonomičnost a vedení je otevřeno úsporám a dalším investicím. V plánu je tak v několika fázích výměna světel v dalších halách a prostorách podniku, včetně veřejného osvětlení v celém rozsáhlém areálu. Cílem celého projektu je snížení energetické náročnosti podniku, zejména úspora elektrické energie a optimalizace její spotřeby. Plánovaným krokem je i řešení zdrojů elektrické energie například formou investice do fotovoltaiky nebo kogeneračních jednotek, protože Aero je i poměrně velkým odběratelem plynu.
Den s
Den s
Hynek Šimánek
vedoucí oddělení příprava provozu a dispečink vodních elektráren, ČEZ
Vltavská kaskáda letošní podzimní povodně zvládla. Nakolik tomu pomohly přesně odhadnuté předpovědi hydrometeorologů, relativně suché léto, rychlost prázdnění vodních nádrží a zkušenosti všech zúčastněných, jsme zjišťovali u Hynka Šimánka, který drží kormidlo dispečinku vodních elektráren
Text: Lucie Ehrlichová Foto: Martin Malý
↑ Hynka Šimánka jsme fotili u hráze ve Štěchovicích, u které dispečink vodních elektráren sídlí. Jak vidíte, v normálním stavu je suchá, voda prochází turbínami a vyrábí elektřinu. Ještě před dvěma měsíci se přes ni ale valilo obrovské množství vody.
Práce Hynka Šimánka a jeho týmu je hodně matematická. Plánují a řídí provoz všech devíti vodních elektráren na řece Vltavě a vyhodnocují a koordinují provoz nejen Vltavských elektráren, ale i všech 3 přečerpávacích a 19 malých vodních elektráren ve správě organizační jednotky vodní elektrárny ČEZ. „Naše práce je hlavně o hydrologii, přírodních zákonech, ale také o koordinaci odstávek výrobních zařízení. Musíme při tom zohledňovat všechny požadavky, které na Vltavu klade správce toku, tedy Povodí Vltavy, a současně i technická omezení a požadavky elektráren.
Hlavní rolí Vltavské kaskády je ochrana obyvatel před hydrologickými poruchami, jako jsou povodně – nebo naopak sucha,“ vysvětluje Hynek Šimánek a dodává: „Celkem na Vltavě spravujeme 22 hydrogenerátorů o celkovém výkonu 721 MW. Naše vodní elektrárny jsou rozloženy po Vltavě v délce zhruba 250 km. Některá vodní díla navazují přímo jedno na druhé, mezi některými je i 100km vzdálenost. A my musíme s vodou, kterou si přepouštíme mezi jednotlivými vodními díly, hospodařit maximálně efektivně a pro výrobu elektřiny z ní vytěžit maximum.“
Voda patří všem
Provoz vodních elektráren se striktně řídí manipulačním řádem příslušného povodí, které je vlastníkem vodního díla. Jakýkoliv provoz elektrárny má vždy vliv na stav hladin dvou nádrží a musí být tedy v souladu s tímto dokumentem. Role vodních elektráren spočívá „pouze“ v převedení co největší části vody přes vodní dílo. Vodní elektrárna přitom umí odebrat vodě část destrukčního charakteru její energie.
Z nuly na sto do tří minut
Hydrogenerátory mají oproti klasickým turbogenerátorům tu obrovskou výhodu, že jsou na plném výkonu z nuly do tří minut, umí výborně, velmi přesně a rychle regulovat ve značném rozsahu výkonu i průtoku. „V tomhle jsou ty stroje jedinečné, v tom je jejich obrovská síla,“ říká Hynek Šimánek a doplňuje: „Další velká síla je právě v kaskádě, uvnitř které dokážeme hospodařit s vodou. Přeléváme ji po toku Vltavy z díla do díla, takže umíme krátkodobě a poměrně razantně zvednout nebo i snížit výkon. Každá elektrárna, ale i Vltavská kaskáda jako celek jsou pak v podstatě úžasnou baterií.“ Dalším samostatným úkolem vodních elektráren je poskytování služeb výkonové rovnováhy pro Českou přenosovou soustavu. „Samozřejmě naše stroje zajišťují i tzv. normální provoz. Musíme přece zpracovat tu vodu, která Vltavou normálně protéká,“ říká Hynek. S optimalizací provozu pomáhá speciální software, který vyvinul trading ČEZ. „Právě díky tomuto SW, který má za cíl maximalizovat hrubou marži, jsme schopni plánovat náš provoz při zohlednění všech omezujících podmínek, ale zároveň v těch nejvýhodnějších obchodních intervalech,“ dodává Hynek.
→ Podívejte se na video z vysokého průtoku vody.
Podzim byl dramatický
Ale zpět k podzimu, který byl pro část republiky divoký. Morava se s následky povodní bohužel vyrovnává dodnes. Povodně avizoval Český hydrometeorologický ústav několik dnů dopředu. Přestože někdy předpovědi neklapnou na 100 % nebo realita není tak hrozná, tentokrát se vzácně shodovalo hned několik meteomodelů. Nebylo tedy na co čekat.
Hrůzostrašná předpověď měla jednu obrovskou výhodu. „Díky dobře trefeným předpovědím počasí jsme se na Vltavě mohli na povodně s patřičným předstihem připravit. Nechtěli jsme, aby voda ohrozila veřejnost, majetek nebo i vodní díla, a tak jsme začali přehrady masivně odpouštět. Hodně nám pomohlo, že po relativně suchém létě byla většina vodních nádrží vyprázdněná a připravená na zimu. I přes další masivní vypouštění vody se nakonec řekou od jihu valila povodňová vlna a vodohospodáři měli obavy z Berounky. Na té totiž žádná přehrada není, a tak se voda v ní nedá nijak regulovat. Její součet s Vltavou by mohl být dramatický. Bylo tedy potřeba přehrady na Vltavě vypouštět ještě víc, aby následně nedošlo k ohrožení Prahy. Postupně jsme odtoky zvyšovali až na maximální hodnoty. Obrovskou rezervu vytvořil zejména Orlík, který Povodí Vltavy vypouštělo, a to včetně využití retenčního prostoru, i přes nedokončenou stavbu nového přelivu, který bude do budoucna pomáhat při tisícileté vodě,“ vysvětluje Hynek. Velmi dobrou spolupráci s Povodím i s povodňovými komisemi si pochvaluje: „Těch jednání byla spousta, komunikovali jsme a scházeli se i několikrát za den. Propočítávalo se množství přitékající i odtékající vody, volné objemy nádrží, zohledňovali jsme předpovědi, obrovskou roli hrály naše společné zkušenosti. Veškerá rozhodnutí se dělala s ohledem na ochranu obyvatelstva a poslední slovo mělo vždy Povodí Vltavy.“
24 hodin denně, sedm dní v týdnu
I v elektrárnách, které většinou fungují v bezobslužném režimu, byl nastaven nepřetržitý provoz. Poznatky a informace z provozu byly v pravidelných intervalech sdíleny na interních poradách EVD a následně s vedením společnosti.
Hydrogenerátory jsou chlazeny vodou z jezera. Voda ale přinášela obrovské nánosy bahna, odpadků, jehličí i kmenů stromů, které bylo potřeba odklízet. „Odstranili jsme v provozech více než 800 tun naplavenin, které jednotlivé závody Povodí odtěžily, a to i s pomocí našich pracovníků a čisticích strojů,“ uvádí Hynek. Některé elektrárny postupně přestaly elektřinu vyrábět. Některé nešlo bezpečně provozovat právě v důsledku naplavenin či znečištění chladicí vody a čištění po deseti minutách provozu nedávalo smysl. Jiné byly odstaveny z důvodu nízkého spádu, kdy výška vody nad a pod turbínami byla prakticky stejná.
Ohlédnutí
Vodní elektrárny ČEZ v době podzimních povodní pomáhaly jednotlivým povodím s regulací vodních nádrží. Od samého počátku koordinovaly s Povodím Moravy odtoky z přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně a z kaskády Dalešice-Mohelno. Také velké vodní elektrárny Vltavské kaskády, které se řídí manipulačním řádem Povodí Vltavy, byly v provozu. Odstaveny byly jen vodní elektrárna Vrané a malé vodní elektrárny Kořensko a Hněvkovice, a to z důvodu vysoké hladiny vody pod vodními díly a nízkému spádu, který neumožňuje provoz soustrojí. Postupně pak byla odstavována většina malých vodních elektráren a elektrárna Střekov, všechny opět z důvodu vysoké spodní hladiny. V provozu zůstaly malé vodní elektrárny umístěné na větších přehradních dílech, konkrétně Les Království, Předměřice, obě na Labi, Pastviny na Divoké Orlici a Práčov na Chrudimce.
Bez týmu, na nějž se lze spolehnout, by to nešlo. Zleva: František Ochotný, Dalibor Zajác, Miroslav Pospíchal, David Absolon, Lukáš Drazdík, Martin Chundela a Hynek Šimánek. Pro úplnost uveďme, že na fotce chybí Evžen Bobek a Jakub Herold, kteří byli v době focení před a po směně.
Přepad vody přes hráze
K využití přepadů se přistupuje, až když není jiná možnost vodu převést, protože padající voda má obrovskou energii a hrozí tak poškození částí díla. „Navíc je to velmi hlučné, vodní tříšť a hluk přepadů se nesou mnoho set metrů daleko a působí to celkem hrůzostrašně. Někde se ale nedalo nic jiného dělat,“ vzpomíná Hynek Šimánek. Vltavská kaskáda měla při zářijové kulminaci přítok těsně pod 1 000 m3/s, zatímco odtok z ní dosáhl v maximu 760 m3/s. Splnila tedy opět svou primární úlohu.
Na soutoku s Berounkou bylo maximum těsně pod 1 000 m3/s což pro Prahu znamená 2. povodňový stupeň. I když to zní strašidelně, znamená to v podstatě „jen“ zastavení lodní dopravy. Při třetím stupni se budují další stupně povodňových zátarasů a je potřeba i nepřetržitý dohled hasičů. Ani při třetím stupni, ke kterému se Vltava tentokrát nepřiblížila, tedy nedochází k ohrožení lidí či majetku.
Jak na tom některé elektrárny byly?
Představit si průtoky není jednoduché, ale například přes Kamýk jde v normální situaci zhruba 70 m3/s vody. V září to ale bylo až 510 m3/s, přes Štěchovice 550 m3/s, a přes Vrané se odpouštělo dokonce až 760 m3/s.
„Pár dní jsme se báli devastační povodňové vlny ze Sázavy, kde první odhady mluvily o dalších 700–900 m3/s, a byla tedy další obrovskou neznámou. Nakonec to ale proběhlo relativně v pořádku a vše se podařilo zvládnout. Příroda a štěstěna nám jakožto připraveným tentokrát přála,“ konstatuje Hynek Šimánek.
Dramatická situace na Dlouhých stráních
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách prošla obrovskou zkouškou a její provozní personál v dramaticky stresové situaci zafungoval skvěle. Na základě nařízení předsedy povodňové komise Olomouckého kraje došlo k částečnému vypuštění dolní nádrže a vytvoření prostoru k zachycení povrchových vod vzniklých v důsledku extrémních srážek. „Šli jsme do rizika, že pokud se předpovědi meteorologů nenaplní, ohrozí tento krok budoucí fungování elektrárny. Došlo by k výraznému omezení možnosti výroby elektrické energie,“ vysvětluje ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko. Silné deště však nádrž znovu naplnily během víkendu. „Voda tu lokálně způsobila obrovská neštěstí, smetla i celé domy. Jsem rád, že zásah, kterým bylo upuštění 1,5 milionu m3 vody z dolní nádrže, pomohl tuto tragédii zmírnit,“ dodává Róbert Heczko, který společně s Hynkem Šimánkem a dalšími kolegy z vodních elektráren do okolí Krnova záhy po povodních odjeli dobrovolničit. „Byl to moc smutný pohled,“ shodují se.
Vytrvalý déšť v okolí Dlouhých strání napáchal své. Část příjezdové komunikace k horní nádrži byla zavalena sesuvem půdy i spadlými stromy, které kolegové z provozu ve spolupráci se správci lesů rychle odstranili.
Z nadhledu
Z nadhledu
Bezemisní teplo pro České Budějovice a další města
K dekarbonizaci významně přispívá budování a plánované vyvedení tepla z našich jaderných elektráren.
Text: Petra Kollerová Foto: archiv komunikace
Intenzivně pracujeme na horkovodu z Dukovan, který zajistí spolehlivé dodávky tepla do Brna, už před rokem v říjnu jsme zprovoznili horkovod spojující Jadernou elektrárnu Temelín s Českými Budějovicemi. Za rok provozu dodal Temelín do Českých Budějovic 663 tisíc gigajoulů tepla. Naše jaderná elektrárna plánuje dodávat Českým Budějovicím přibližně třetinu spotřeby krajského města a horkovod by měl dodávat teplo nejméně 20 let. Díky temelínskému teplu emise teplárny včetně skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší klesnou zhruba o třetinu. Ročně tak Teplárna ČB uspoří vyšší desítky tisíc tun emisí oxidu uhličitého z uhlí, které nespálí. Kombinovaná výroba elektřiny a tepla je vysoce efektivní nejen u stávajících temelínských bloků. Platí to pro každou technologii, tedy i pro malé modulární reaktory, které by v budoucnu měly sloužit i jako bezemisní zdroj tepla.
Temelín propojila s Budějovicemi dvě 26 kilometrů dlouhá potrubí o vnějším průměru 80 centimetrů. Obě potrubí jsou minimálně 1,3 metru pod zemí. Technicky představuje tento horkovod výjimečnou stavbu. Mezi Českými Budějovicemi a Temelínem překonává výškový rozdíl 120 metrů. Oběh vody mezi elektrárnou a teplárnou proto zajišťuje celkem 14 čerpadel ve třech čerpacích stanicích.
Téma
Téma
Nová éra tepla
Oznámení miliardových investic do modernizace teplárenství v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, ukončení výroby tepla z uhlí v Dětmarovicích na jaře 2025 a přechod na nízkoemisní zdroje, akvizice GasNet nebo zahájení spolupráce s Rolls-Royce SMR na vývoji a výstavbě malých modulárních reaktorů. ČEZ udělal hned několik významných kroků směrem k úspěšné přeměně teplárenství.
Text: Petra Kollerová Foto: archiv komunikace
↑ Horkovodní kotel Bosch o výkonu 26 MWt a váze 71 tun při převozu do Elektrárny Prunéřov
Topná sezóna v severomoravských městech Orlová a Bohumín je v plném proudu. Teplo, které sem z Dětmarovic proudí pro 15 tisíc domácností, pochází částečně z plynu a částečně z uhlí. To ale v aktuální topné sezóně vypomáhá s výrobou tepla naposledy. Lokalita v budoucnu přejde na nové, efektivnější plynové a biomasové zdroje, které nahradí ty uhelné a starší plynové. Také výroba elektřiny z uhlí se postupně utlumuje a finálně skončí na jaře 2025.
Základním kamenem teplárenství bude i nadále systém centrálního zásobování teplem (CZT) doplněný o menší decentrální zdroje, pokud to dává ekonomický smysl. „Tam, kde centrální zásobování teplem funguje dobře, ho chceme udržet, transformovat, optimalizovat a rozvíjet tak, aby fungovalo po další desítky let,“ uvádí Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie.
Plyn nebo vodík?
V příštích letech se při výrobě tepla počítá zejména s kombinací plynu a biomasy, v menší míře i s energetickým využitím odpadu. Plyn sehraje do roku 2050 v transformaci teplárenství hlavní roli, i proto ČEZ koupil 55,21% podíl v Gasnet, největším provozovateli plynárenské distribuční infrastruktury v České republice. Do budoucna navíc počítáme s přebudováním plynárenské infrastruktury na distribuci zeleného vodíku.
Právě vodík a další obnovitelné plyny (např. biometan) by měly nejpozději do roku 2050 nahradit zemní plyn, který tak bude pouze přechodným palivem. V teplárenství počítáme také s postupným zapojením výroby z malých modulárních reaktorů. V říjnu letošního roku jsme proto podepsali strategickou spolupráci s britskou společnosti Rolls-Royce SMR v oblasti vývoje a výroby malých modulárních reaktorů, které by mohly vyrůst například v Temelíně, Tušimicích nebo Dětmarovicích a převzít tak i část dodávek tepla.
Teplo z uhelných zdrojů se z důvodu rostoucích cen emisních povolenek stává ve srovnání s alternativami cenově nekonkurenceschopné. Podobnou proměnou jako Dětmarovice tak do roku 2030 projdou všechny naše teplárenské lokality. Snažíme se, aby složení zdrojů ve všech lokalitách bylo relativně podobné, což má své investiční a provozní výhody.
Pavel Cyrani
ředitel divize obchod a strategie
Dodávky tepla jako součást ESCO služeb
Ruku v ruce se snižováním emisní a energetické náročnosti na straně výroby tepla jde i snižování energetické náročnosti na straně spotřeby. I proto teplárenství přestává být jen o dodávce horké vody nebo páry, stává se z něj jedna ze služeb ESCO – moderních energetických služeb. „Když dnes jdeme za zákazníkem, tak se chceme na jeho potřeby podívat komplexně. Zjistit, jestli vedle tepla nepotřebuje také projekty energetických úspor, fotovoltaiku, energetický management a podobně. Při modernizaci je hloupé jen vyměnit ‚kus za kus‘, jde o dobrou příležitost k modernizaci celého systému. Moderní teplárenské soustavy budujeme tak, abychom nejen snížili technické ztráty, ale také je propojili s energetickou efektivitou na straně zákazníků,“ uvádí Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO a předseda dozorčí rady ČEZ Teplárenské. Příkladem je spolupráce s městem Havířov, kde ČEZ ESCO v tomto roce rozjelo největší projekt energetických úspor a zároveň ve spolupráci s městem plánuje modernizaci teplárenství. Komplexní řešení zahrnující centrální i decentrální zdroje tepla včetně nezbytné infrastruktury dodáme i pro město Ústí nad Labem. Právě schopnost nabídnout zákazníkům ucelené řešení je důvodem, proč dochází k úzkému propojení ČEZ ESCO a ČEZ Teplárenské, která se od 2. ledna 2025 stane jeho dceřinou společností.
Podmínky úspěšné transformace
Aby mohlo v teplárenské lokalitě dojít k úspěšné transformaci, musí být splněny tři předpoklady. „Aby se investice do nového zdroje zaplatily, musíme ho provozovat alespoň 15 let. První podmínkou je tedy uzavření dlouhodobých smluv se zákazníky. Druhou podmínkou je zajištění vhodné palivové základny při dodržení očekávaných investičních nákladů a třetí je možnost čerpání investiční a provozní podpory, které jsou pro naše projekty klíčové,“ uvádí Rostislav Díža, generální ředitel ČEZ Teplárenské.
Nejdále jsme s transformací v lokalitě Dětmarovice. ČEZ Teplárenská podepsala smlouvy s městy Orlová a Bohumín na dlouhodobou dodávku tepla do roku 2040. Vybráni jsou také vítězové výběrových řízení na dodavatele kogeneračních jednotek, biomasové kotelny a centrální elektrické stanice. Část z nich bude realizovat i společnost ČEZ ESL ze skupiny ČEZ ESCO. V předstihu jsme uzavřeli smlouvy na odběr biomasy se čtveřicí dodavatelů z Moravskoslezského kraje.
„Dětmarovice jsou pro Česko příkladem úspěšně a pružně provedené transformace uhelné lokality na moderní energetický areál, který zachová stabilní dodávky tepla odběratelům v Bohumíně a Orlové,“ doplňuje Kamil Čermák.
V tuto chvíli v Dětmarovicích stojí dvě starší plynové kotelny o výkonu 2 × 22 MWt a také zcela nová plynová kotelna o výkonu 18,4 MWt. Tyto tři plynové zdroje jsou samy schopny zajistit dodávku tepla pro Orlovou i Bohumín. Další, modernější plynové a biomasové zdroje tu však již rostou a zprovozněny budou do konce roku 2026. Aby byla dodávka tepla v budoucnu co nejefektivnější a nejvýhodnější pro zákazníky, realizujeme zdroje s vysokou účinností a diverzifikujeme palivovou základnu. Ekologizace zajistí snížení emisí CO2 až o 97 %, razantně však také klesnou emise síry, dusíku a tuhých znečišťujících látek, a to vždy o více než 93 %.
Kotel Bosch na místě svého určení v Elektrárně Prunéřov.
Transformace teplárenství v našich lokalitách
V největší teplárenské lokalitě v ČR, tj. v areálu nynější uhelné teplárny ČEZ v Mělníku, probíhá obrovský investiční program, který ji přeměňuje na nízkoemisní. Změna na novou palivovou základnu, která nahradí uhlí, už probíhá, a to nejzásadnější bude dokončeno do pěti let. Na bývalé skládce paliva uhelného bloku 11 vyrostla fotovoltaika s instalovaným výkonem 7,2 MWp, která je ve zkušebním provozu od jara letošního roku. V roce 2028 tu bude zprovozněno zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO), které svým výkonem také přispěje k náhradě výroby tepla z odstavených uhelných zdrojů. V lokalitě by také měly vyrůst hned tři paroplynové zdroje. První bude uveden do provozu v průběhu roku 2028, na další dva připravujeme sloučený tendr. Provoz paroplynů bude probíhat v kombinaci se systémem akumulace tepla v podobě horkovodních tlakových akumulátorů. Už v roce 2026 by tu měla být uvedena do provozu také elektrokotelna s akumulátorem. A protože využíváme všechny efektivní prostředky pro přechod na nízkoemisní výrobu, připravujeme do dalšího provozu stávající záložní plynovou horkovodní kotelnu v areálu Třeboradice, který se nachází v okrajové části Prahy.
Největší objem investic, které mají zajistit hladký odchod od spalování hnědého uhlí, budeme směřovat do Ústeckého kraje. Přestavba v Prunéřově bude velmi podobná Dětmarovicím. Obě soustavy jsou horkovodní s tím, že lokalita Tušimice–Prunéřov vytápí města Kadaň, Jirkov, Klášterec nad Ohří a Chomutov. Nový mix zdrojů tak bude obdobný jako v Dětmarovicích, tj. biomasová kotelna, kogenerační jednotky a špičková plynová kotelna. V Tušimicích pak stavíme plynovou kotelnu o výkonu 10 MW, která bude sloužit primárně jako špičkovací zdroj. Zároveň vybudujeme propojení horkovodní soustavy s Prunéřovem, který bude nově zásobovat i město Kadaň aktuálně vytápěné z Tušimic.
Investovali jsme také do sítě, která rozvádí teplo zákazníkům, abychom mohli optimalizovat celý řetězec od začátku do konce. ČEZ Teplárenská koupila ACTHERM Distribuce, provozovatele rozvodů tepla v Chomutově.
V Trmicích, kde teplo dodáváme více než 32 tisícům domácností, by měl s největší pravděpodobností vyrůst nový paroplynový cyklus. Bude schopný fungovat jak v klasickém teplárenském režimu, tak i v čistě kondenzačním režimu pro výrobu elektřiny a pro služby výkonové rovnováhy. Tento zdroj bude doplněn o biomasovou kotelnu. V rámci této lokality bude také klíčovým úkolem optimalizace sítě a její rekonstrukce pro zajištění budoucích spolehlivých dodávek po dobu životnosti nově budovaných zdrojů.
Poříčí je jednou z lokalit, která prozatím není plynofikovaná. To je teď první úkol, který nás čeká. Následně by tady měla vzniknout opět kombinace zdrojů primárně na bázi plynu a biomasy.
Jako poslední uhelný zdroj v ČEZ bude odstavena elektrárna Ledvice. Jednak je nejmodernější a má tak nejvyšší účinnost a jednak v přilehlém dole Bílina těžíme uhlí i pro teplárny, takže důl i elektrárna budou v provozu minimálně do kompletní transformace všech teplárenských lokalit v roce 2030. V Ledvicích, stejně tak jako v Hodoníně připravujeme finální koncepci složení zdrojové základny a o budoucnosti obou lokalit se teprve rozhodne.
Výstavbu a provozování nových zdrojů má ve Skupině ČEZ na starosti ČEZ Teplárenská, která úzce spolupracuje s divizí obnovitelná a klasická energetika, konkrétně útvarem příprava a realizace projektů a útvarem technické kontroly a diagnostiky. Důležitá je i koordinace s kolegy z lokality, s provozem a se správci technologie, aby bylo možné nové zdroje napojit na stávající teplárenské sítě, které zajišťují dodávku tepla ze zdroje k zákazníkům.
Nezbytná podpora pro teplárenství
Pro zajištění úspěšné přeměny teplárenství a udržení konkurenceschopných a akceptovatelných cen tepla pro spotřebitele hraje velmi důležitou roli investiční a provozní podpora. Je dobrou zprávou, že v rámci investiční podpory byla tento rok vypsána už 4. výzva v programu HEAT z Modernizačního fondu a v rámci provozní podpory Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo první aukce na provozní podporu výroby elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla pro rok 2024.
Horkovody z Temelína a Dukovan
K dekarbonizaci významně přispívá i budované a plánované vyvedení tepla z našich jaderných elektráren. Zprovoznili jsme horkovod do Českých Budějovic a intenzivně pracujeme na horkovodu z Dukovan, který zajistí spolehlivé dodávky tepla do Brna.
Asi měsíc poté, kdy začalo proudit teplo z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic, jsme také představili další ambiciózní plán zásobování ekologickým teplem. Společně s největší českou mlékárnou Madeta jsme vybudovali parovod, který spojuje závod v Jindřichově Hradci s Energetickým centrem Jindřichův Hradec. Parovod dlouhý 2,5 kilometru přivede teplo z ekologického zdroje spalujícího biomasu. Stávající zdroje v Jindřichově Hradci budou doplněny o elektrokotel.
Nové pracovní příležitosti
Transformace teplárenství má řadu přínosů i pro obce a kraje. Výroba tepla a elektřiny z uhlí a těžba uhlí mají před sebou omezenou dobu. Budování nových zdrojů a rozvoj moderní energetiky naopak přinesou jak nová pracovní místa, tak i zkvalitnění školství a otevření nových specializovaných oborů, a to díky úzké spolupráci Skupiny ČEZ a místních škol a univerzit.
Transformace teplárenství ve Skupině ČEZ proběhne kompletně do roku 2030.
Mapa našich tepláren – oranžovou barvou jsou vyznačené kraje, v nichž fungují naše teplárny. Klikněte na mapu a pak se posouvejte dopředu a dozadu pomocí postranních šipek. Tak zjistíte, jaký typ přeměny v jednotlivých lokalitách předpokládáme.
Jedna z nás
Jedna z nás
Leona Trešlová
vedoucí útvaru zlepšování výkonnosti Jaderné elektrárny Temelín
Bezpečná a spolehlivá výroba elektřiny je společným cílem divize jaderné energetiky. Leona Trešlová má na starost zlepšování výkonnosti v Jaderné elektrárně Temelín.
Text: Kateřina Militká Foto: Václav Pancer
Spolu s týmem se zaměřuje na sledování a hodnocení výkonnosti elektrárny, řízení rizik, tvorbu rozvojových plánů a projektů i mezinárodní spolupráci v rámci jaderné komunity. Na každodenní úrovni pak její útvar zajišťuje vypořádání všech zjištění a neshod, jejich kategorizaci dle významnosti a šetření provozních událostí.
Státní energetická koncepce počítá s tím, že hlavním zdrojem elektřiny v Česku budou jaderné elektrárny. Už dnes pokrývají skoro polovinu spotřeby elektřiny. Cílem divize jaderná energetika je vyrábět do roku 2030 bezpečně a spolehlivě v průměru 32 TWh ročně. Dosažitelný cíl pro Jadernou elektrárnu Temelín je v průměru 16,5 TWh za rok. „Jedná se o model s řadou proměnných, které v pravidelných cyklech revidujeme a aktualizujeme. Už dnes stabilně vyrábíme přes 15 TWh, náš dosavadní výrobní rekord je 16,3 TWh v roce 2022. Znamená to především soustavnou kontrolu, údržbu, investiční práce na zařízení a neustálé sledování všech nastavených parametrů,“ vysvětluje Leona Trešlová.
Na práci mě nejvíc těší asi to, že se nikdy nenudím. Vyhovuje mi široký a velmi rozmanitý rozsah mé práce, možnost neustále se učit nové věci a spolupracovat se skvělými kolegy.
Investice a mnohá vylepšení přispívají k dalšímu zvyšování bezpečnosti a efektivity v našich jaderných elektrárnách. V Temelíně jde například o osmnáctiměsíční palivový cyklus, který zvýší efektivitu výroby, sníží počet odstávek a spočívá v zavážení 66 místo dosavadních 42 palivových souborů. Osmnáctiměsíční cyklus zahájí v Temelíně v prosinci 2024. Pokračují také práce na modernizaci řídicího systému hlavních výrobních bloků, což představuje jednu z historicky největších investic, která by měla být dokončena v roce 2029. „Ke konci desetiletí také připravujeme velkou investiční akci spočívající ve výměně generátoru,“ popisuje Leona Trešlová. A to jsou jen některé nejvýznamnější příklady akcí, které JE Temelín čekají.
„V každodenním životě elektrárny zvyšování výkonnosti znamená, že si neustále ověřujeme, zda jsme schopni našich cílů dosáhnout. Především to tedy zahrnuje systém monitoringu všech ukazatelů a jejich analýzu a nápravu případných gapů. Díky tomu víme, kde se nacházíme, kde máme rezervy, kde se chceme a můžeme zlepšit. Základní podmínkou pro neustálé zlepšování je fungující systém nápravy a prevence. Naším úkolem je každý den zaznamenávat sebemenší neshody. Všechny případné nedostatky či odchylky pak řešíme, kategorizujeme a přijímáme potřebná opatření pro nápravu na všech úrovních,“ popisuje Leona Trešlová. „Všechna rizika, ať už vnitřní, nebo vnější, musíme mít bedlivě zmapovaná. Máme také přesně nastavené postupy pro jejich eliminaci. Vždy musíme reagovat na okolní dění a aktuální situaci.“
Jaderné elektrárny mají velmi silný dohled od manažerské úrovně přes centrální útvary, nezávislý jaderný dozor po Státní úřad pro jadernou bezpečnost a dohled mnoha asociací z celého světa. „Prověrky a kontroly na všech úrovních vnímáme jako cestu ke zvyšování výkonnosti. Experti, kteří k nám jezdí z celého světa, s námi sdílí své zkušenosti a přináší další náměty pro zlepšení. Stejně tak naši odborníci se účastní kontrolních misí v zahraničních elektrárnách. V rámci hodnocení jsme mezi nejlepšími jadernými elektrárnami ve světě, jak potvrdily například nedávné výsledky mise skupiny provozovatelů jaderných elektráren (WANO) a mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). V rámci těchto skupin sdílíme všechny zkušenosti,“ vysvětluje Leona Trešlová.
60 let bezpečného provozu
Strategickým cílem našich jaderek je nejméně 60 let bezpečného provozu. „To znamená, že musíme mít zařízení, které je schopné tento cíl naplnit. Bezpečnost a efektivita jdou při tom ruku v ruce. Pouze bezpečný provoz je dlouhodobě efektivní,“ zdůrazňuje Leona Trešlová. Ve všech případech platí, že jaderné elektrárny patří mezi nejpřísněji sledovaná zařízení na světě. V případě pochybností o stavu bezpečnostně významných komponent mezinárodní legislativa předpokládá okamžité ověření stavu a nápravu, i za cenu jejich dočasného či trvalého odstavení. Kromě zařízení je pro další provoz jaderných elektráren také velmi důležité zajištění kvalifikovaných odborníků. „Rozvíjíme proto spolupráci s mnoha vysokými školami, orientujeme se i na gymnázia a střední školy a začínáme se zaměřovat i na základní školy, kde chceme podchytit zájem o jadernou energetiku. Snažíme se nadchnout pro jádro už od mladšího školního věku. Výbornou praktickou možností, jak se seznámit s prací na jaderné elektrárně je účast na Jaderné maturitě nebo Jaderné univerzitě, které každý rok na Temelíně pro zájemce z partnerských škol pořádáme. Práce pro jádro je vysoce společensky ceněná, odborná a technicky zajímavá. Máme výborný kolektiv skutečných profesionálů.“
Vždy je co zlepšovat
„Když jsem v Temelíně nastupovala, vedla jsem tým pro zavedení všech opatření, která byla přijata po událostech ve Fukušimě. Implementovali jsme řadu opatření, jako další způsoby elektrického napájení a chlazení reaktoru, a posunuli se v bezpečnosti zase o úroveň výš. Mnohá opatření jsme přijali také v souvislosti s válkou na Ukrajině a zkušeností pro nás byla také pandemie covidu-19. Řízení elektrárny je v podstatě řízením rizik,“ shrnuje Leona Trešlová a doplňuje: „Když jedete na kole do kopce a přestanete šlapat, pojedete zpátky dolů. Je proto důležité neusnout na vavřínech a být neustále připraveni na to, že se mění podmínky, nejen v rámci elektrárny, ale i podmínky vnější, a že se musíme neustále učit, sledovat výkonnost a posouvat se dopředu.“
Leona pracuje v Jaderné elektrárně 13 let, začínala jako projektový manažer ETE. Její tým tvoří 15 kolegů a spolupracují se všemi útvary v elektrárně, s centrálními útvary a velmi úzce i s kolegy z JE Dukovany. Aktuálně se věnují především přípravě a realizaci efektivních opatření pro zlepšení na základě prověrky MAAE (Mezinárodní agentury pro atomovou energii). Prioritou je pro ni rodina, má ráda cestování, dobré jídlo, hory v zimě i v létě a odpočine si také u malování a sochaření.
S éčkem v srdci
S éčkem v srdci
ČEZ proti síle vody
Jsou události, na které ještě dlouhé měsíce nezapomeneme. Patří mezi ně přírodní kalamity, které často udeří náhle a s drtivou silou. Můžeme se na ně připravit jen částečně a následky jsou obrovské. Takové byly i letošní povodně, které zároveň ukazují velkou profesionalitu, sounáležitost a sílu Skupiny ČEZ.
Text: Kateřina Militká a Petra Kollerová Foto: archiv interní komunikace
Povodně v Česku začaly v pátek 13. září. A následující víkend probíhal na mnoha místech dramaticky. Nejvíc byl postižen Moravskoslezský a Olomoucký kraj. K nejrozsáhlejšímu rozlití řek došlo v údolí Opavy (od Krnova k soutoku s Odrou) a na Odře samotné. Byla nutná evakuace desítek tisíc obyvatel. A povodně se bohužel neobešly ani bez obětí na životech. Škody jsou odhadovány na desítky miliard korun. Skupina ČEZ předběžně vyčíslila rozsah škod na 900-1 100 milionů korun, údaje ale budeme zpřesňovat během opravných prací. Odstraňování následků probíhá dodnes.
Sčítání škod
Každá taková kalamita má obrovské důsledky. Významně bylo poškozeno 80 km elektrického vedení, poničeny byly desítky distribučních transformačních stanic a 5 transformoven. Největší podíl škod připadá na zničenou distribuční infrastrukturu ČEZ Distribuce, lokální podzemní plynovody a distribuční stanice GasNet. Milionové škody eviduje také přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách a nevyhnuly se ani dceřiné společnosti ČEZ Teplárenská, které voda kompletně zaplavila 66 předávacích stanic tepla v Bohumíně, poškozeno bylo celkem 103 předávacích stanic tepla.
Jménem vedení celé Skupiny ČEZ chci poděkovat všem kolegům za mimořádné pracovní nasazení při likvidaci následků povodní, které způsobily v naší distribuční síti obrovské škody. Vážím si neúnavné práce, energie a týmového ducha všech, kteří přispěli k odstraňování následků. Tato kalamita opět prověřila odbornost i schopnosti našich zaměstnanců zvládat mimořádné situace.
Daniel Beneš
generální ředitel ČEZ
V neděli 15. září v ranních hodinách se bez elektrické energie na celém území ocitlo okolo 260 tisíc odběratelů. Kolegové z ČEZ Distribuce se neprodleně vypravili do postižených oblastí, aby pomohli rychle obnovit dodávky elektřiny. Řada zaměstnanců Skupiny ČEZ se od samého začátku podílela na odstraňování následků škod, přitom mnozí byli osobně zasaženi. Někteří bez ohledu na vlastní nesnáze vyráželi pomáhat ostatním. Do terénu jsme vyslali veškeré dostupné kapacity. Práce probíhaly v extrémně náročných podmínkách a byly těžké jak po fyzické, tak i psychické stránce. Velký nápor zažili také pracovníci Kontaktního centra ČEZ Distribuce, kteří během kalamity přijali hovory téměř 90 tisíc volajících. A lehké to neměli ani kolegové z dispečinku a všichni další, kteří práce připravují a koordinují. Hlavní prioritou byla obnova dodávek našim zákazníkům s nastupujícím chladným počasím, na mnoha místech bylo nutné volit provizorní řešení. Distribuční soustavu se podařilo zprovoznit v rekordním čase, ale v dalších měsících pokračuje systematická práce na celkových renovacích. Do téměř 216 tisíc odběrných míst ČEZ Distribuce byly dodávky elektřiny obnoveny do konce října.
GasNet, člen Skupiny ČEZ, má v postižených oblastech stovky kilometrů potrubí. A poškozené rozvody plynu budou kolegové projektovat a opravovat ještě řadu měsíců. Významně bylo poškozeno 279 km plynovodů a přípojek a také 25 středotlakých a vysokotlakých regulačních stanic. Do konce října se podařilo obnovit dodávky plynu pro 97,4 % odběrných míst z celkem 7 433 zasažených, poslední zbývající odběrná místa připojí kolegové do 15. prosince.
Zatopeno či poškozeno bylo celkem 103 předávacích stanic tepla, které byly všechny zprovozněny už 6. října.
Díky za pomoc dobrovolníkům
Do pomoci zasaženým oblastem se zaměstnanci Skupiny ČEZ zapojili i v rámci dobrovolnických dnů. V zasažených oblastech se do dobrovolnických akcí zapojilo celkem 86 zaměstnanců.
Velká voda brala domovy
„Velmi si vážím pomoci našich kolegů,“ říká Petr Matocha, technik správy stanic, který pracuje v ČEZ Distribuci už 26 let. Povodeň ho zasáhla v plné síle. Měl zatopený byt, garáž i auto. Před příchodem velké vody byl evakuován a stihl si vzít jen osobní věci. Neváhal ale ani na chvíli a hned, jakmile to bylo možné, se vrátil do práce. Jeho pomoc totiž byla potřeba v nejpostiženější rozvodně ČEZ Distribuce Krnov. Zprovoznění této rozvodny bylo klíčové pro další možné napájení distribuční sítě a obnovení dodávky zákazníkům.
Petr Matocha není jediným zaměstnancem ČEZ Distribuce, jehož těžce zasáhla povodeň a který přes den pracoval na obnovení distribuční sítě a po večerech řešil následky povodně u sebe doma. Podobných srdcařů máme hned několik. Nejen k těmto kolegům putovala pomoc ze zaměstnanecké sbírky určené na pomoc zaměstnancům Skupiny ČEZ, které povodeň těžce zasáhla. Během přibližně 14 dnů se sešlo několik desítek doporučení, do sbírky finančně přispělo více než 2 tisíce zaměstnanců. Mezi 35 kolegů tak mohlo být rozděleno 8 314 846 korun.
Pomoc postiženým oblastem zahrnovala přes 18 mil. Kč, materiální sbírky, zapůjčení aut či odložení placení záloh za energie.
„Rozdělení prostředků ze sbírky nebylo jednoduché. Kolegyně z Nadace ČEZ osobně mluvily se všemi doporučenými a s většinou doporučujících. Roli při rozdělování prostředků hrála míra poškození majetku zaměstnance, délka působení ve Skupině ČEZ nebo zapojení do pomoci při obnovování dodávek elektřiny v zasažených oblastech,“ vysvětluje Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Pomoc obcím, organizacím a zákazníkům
Okamžitě po vypuknutí přírodní katastrofy 16. září Nadace ČEZ vyčlenila rychlou pomoc ve výši 10 milionů korun pro neziskové organizace pomáhající při povodních a pro Hasičské záchranné sbory Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Zasažené organizace a obce se na Nadaci mohou obrátit také v rámci grantového programu Podpora regionů a další pomoc je vyčleněna v uzavřeném grantovém řízení Povodně 2024.
ČEZ Prodej umožnil domácnostem zasaženým povodněmi pozastavit placení dvou záloh na energie, tak aby mohli použít finance na řešení aktuálních problémů. Této možnosti využilo několik tisíc zákazníků. Zároveň ČEZ Prodej v nejvíce postižených oblastech pozastavil upomínání přibližně 32 tisíc klientů při prodlení s platbami. Lidem, kteří se v důsledku povodní dostali do potíží s placením za energie, nabízí ČEZ Prodej individuální bezúročné splátkové kalendáře.
Materiální pomoc
Ve spolupráci s charitami a s potravinovými bankami proběhly v 9 budovách ČEZ napříč republikou materiální sbírky. Zaměstnanci přinášeli zejména čisticí prostředky a úklidové nářadí, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny a balené vody. Celkově lidé donesli stovky kilogramů pomoci, již spolupracující organizace odvezly tam, kde to bylo nejvíc potřeba. S dopravou pomoci potřebným i s převozem materiálu ve čtyřech extrémně postižených severomoravských obcích (v Zátoru, Mikulovicích, Holčovicích a Vrbně pod Pradědem) pomáhaly čtyři terénní vozy, které ČEZ zapůjčil.
Pochvala za spolupráci při povodni v Krnově
Poděkování za nadstandardní pomoc od zástupců města Krnov si vysloužili také kolegové ze zákaznického centra ČEZ Prodej v Opavě, jehož tým nabídl okamžitou pomoc s připojováním energií do náhradních bytů pro občany města Krnov a okolí. Pomohli s rychlým vyřizováním smluv a připojováním energií, aby lidé postižení povodní měli zajištěno teplo, světlo a mohli si uvařit v náhradním bydlení. Přístup celého týmu byl nadstandardní.
Svět energie
Svět energie
Dekarbonizace teplárenství
Snahy o dekarbonizaci rezonují v globální diskuzi více než tři dekády. A teplárenství stojí v centru pozornosti.
Text: Barbora Vondrušková Foto: Shutterstock
Se snahou o dekarbonizaci se můžeme setkat prakticky v kterémkoliv výrobním nebo spotřebním odvětví hospodářské činnosti, kde se spalují fosilní paliva. A nejvíce to platí pro jejich využití v energetice včetně teplárenství. V tomto směru Evropská unie zavedla již v roce 2005 systém zpoplatnění emisí prostřednictvím tržně obchodovatelných emisních práv (tzv. povolenek).
Teplárenství (pokud se jedná o zdroje o celkovém instalovaném výkonu nad 20 MWt) jako nedílná součást energetiky stojí od počátku v centru dekarbonizačních snah, protože velká energetika je poměrně lehce regulovatelná, transparentní ohledně emisí a současně emisně vysoce náročná. Teoreticky by ekonomika snižování emisí v tomto odvětví měla být nejpříznivější, ovšem v praxi to z různých důvodů neplatí obecně. I proto na rozdíl od výroby elektřiny je na produkci tepla v soustavách dálkového vytápění poskytovaná částečná alokace emisních povolenek zdarma do roku 2030.
Tato malá výhoda je však negována strukturou české ekonomiky, respektive energetiky. Českému energetickému mixu v současnosti dominují hnědé uhlí a jádro. Z elektroenergetiky a teplárenství pochází přibližně 40 % emisí skleníkových plynů v ČR, z toho největší část vlivem uhelných zdrojů. Na druhou stranu, dálkové vytápění má v Česku více než stoletou tradici, teplárny pokrývají více než 40 % celkové spotřeby tepla pro domácnosti, centrální systémy zásobování teplem jsou vybudovány prakticky ve všech velkých, středních i menších městech ČR a zásobují teplem přes 4 miliony obyvatel (přibližně 1,7 mil. domácností).
Jak na změnu v teplárenství
Centralizace do jisté míry umožňuje i centrální řešení dekarbonizace teplárenského odvětví, nastíněné v aktualizaci materiálu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO) s názvem Posouzení dekarbonizace dálkového vytápění v České republice z roku 2024. Dokument uznává ekonomické i ekologické výhody teplárenství, jeho přínos k zajištění energetické bezpečnosti ČR a zdůrazňuje nutnost minimalizovat využívání uhlí jako paliva již do roku 2030.
Útvar Public Affairs ve spolupráci s odbornými útvary v posledních letech maximalizuje své úsilí v přípravě a podávání dotačních žádosti z oblasti teplárenství nebo výstavby obnovitelných zdrojů s tím, že hlavní realizace by měla probíhat v období 2025-2030 a pokračovat paralelně s výstavbou malých modulárních reaktorů.
Přechodovým palivem při náhradě uhlí v teplárenství má být jednoznačně zemní plyn, následnou prioritu by pak měly mít domácí nízkoemisní zdroje, včetně maximálního využití tepla z jaderných elektráren. Dalším perspektivním palivem by měla být pevná biomasa (v rozsahu využití 1,5 až 2 mil. tun za rok), komunální odpad využitý v zařízeních na energetické využití odpadu, bioplyn z čistíren odpadních vod nebo biometan dopravovaný plynárenskou soustavou. Do roku 2030 se dále předpokládá menší využití odpadního tepla z průmyslu a terciární sféry, tepla z čistíren odpadních vod, tepla z obnovitelných nízkoteplotních zdrojů jako tepelných čerpadel nebo slunečních kolektorů.
Dle materiálu MPO bude po roce 2030 hlavním fosilním palivem využívaným v teplárenství zemní plyn, který má sice poloviční emisní faktor ve srovnání s uhlím, nicméně při očekávané vysoké ceně povolenky budou i plynové zdroje splňující parametry vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny pod silným ekonomickým tlakem. Nicméně tyto zdroje nebudou sloužit pouze k dodávkám tepla, ale pro svou řiditelnost budou i nezbytným prvkem pro vyrovnávání špičkové spotřeby elektřiny a udržení dostatečného výkonu v energetické soustavě. S ohledem na další snižování emisí bude ve střednědobém horizontu nutné fosilní plyn postupně nahrazovat zeleným vodíkem, biometanem nebo, v závislosti na ekonomické návratnosti, osazovat plynové zdroje technologií zachycování a ukládání uhlíku, případně je obecně nahradit nízkoemisními zdroji s cílem dosáhnout do roku 2050 nulových emisí skleníkových plynů.
Významný potenciál je v této souvislosti spojován s rozvojem a výstavbou malých a středních modulárních reaktorů (SMRs). Jejich výhodou je modularita výstavby, škálovatelnost výkonu nebo možnost umístit je v blízkosti spotřeby, což ve výsledku usnadní distribuci tepla z kombinované výroby elektřiny a tepla, sníží ztráty při rozvodu a zvýší celkovou spolehlivost dodávky energie. Využívání biomasy by mělo stagnovat, případně i lehce klesat, což platí i pro energetické využití odpadu. Nezanedbatelný potenciál může po roce 2030 představovat využití biometanu vyrobeného především z biologicky rozložitelných odpadů nebo z čistíren odpadních vod. Z nízkoteplotních obnovitelných zdrojů energie využitých pomocí průmyslových tepelných čerpadel by v České republice do roku 2040 mohla pocházet téměř třetina tepla dodávaného ze soustav zásobování tepelnou energií.
Dopady na Skupinu ČEZ
V souladu se svým závazkem být v roce 2040 emisně neutrální zrychluje svůj přechod k bezemisní energetice i Skupina ČEZ. V jejím rámci se předpokládá snížení emisí k roku 2030 o 55 % ve srovnání s rokem 2019 a v teplárenství úplný odklon od uhlí ke stejnému roku. Je tedy zřejmé, že transformace teplárenských lokalit ve Skupině ČEZ se bude ubírat podobným směrem, jako nastiňuje dokument MPO.
Tipy redakce
Tipy
Zimní tipy redakce
Ptáci odlétají do teplých krajin, medvědi se unaveně plouží do svých nor, stáda srnek neposedně pobíhají po polích… A jak prožijete zimní měsíce vy? Budete spíš relaxovat v pohodlí domova, stěhovat se za sluníčkem, anebo skotačit venku? Co takhle od každého trochu? Máme pro vás tipy na zajímavé aktivity.
Text: Helena Sladkovská Foto: archiv interní komunikace
Run Tour Winter Edition – Neusněte na vavřínech
Letní sérii závodů Run Tour jste se postavili čelem a po startovných zdarma se jen zaprášilo. Teď jsou před námi tři zimní etapy závodu. Troufnete si i na ně? Čeká na vás další výzva v podobě tras na 3, 5 nebo 10 kilometrů, pokořit ji můžete 11. ledna v Českých Budějovicích, 8. února v Praze a 15. března v Olomouci.
O startovné zdarma si opět můžete napsat na e-mail soutezIK@cez.cz.
58. Jizerská 50 – Zážitek na celý život
Za pár měsíců se v Bedřichově na Liberecku setká téměř pět tisíc závodnic a závodníků, aby se mezi sebou utkali na prestižním běžkařském závodě Jizerská 50. Pečlivě připravené trasy, skvělá atmosféra, a hlavně pohádkové přírodní scenerie jsou velkým lákadlem pro všechny vrcholové i rekreační sportovce. Zjistěte na vlastní kůži, jaké to je zdolat Jizerskou padesátku, a odneste si zážitek na celý život. Těšit se můžete také na hudební a kulturní festival ČEZ Energy fest, který vás během pátečního a sobotního večera roztančí, rozezpívá a naladí na pozitivní vlnu. Blížící se 58. ročník vypukne v termínu 6.–9. února 2025.
Více informací naleznete tady.
Ukryjte se v elektrárně
Věděli jste, že i v zimě můžete prozkoumávat naše elektrárny a jejich infocentra? Objevíte běžně nepřístupné prostory, poslechnete si zajímavé informace o historii a provozu elektrárny a spatříte celé dílo zasazené v zimní krajině. K prohlídce vás zve například vodní elektrárna Štěchovice, která letos slaví 80. výročí, a infocentrum Hučák, sídlící v krásné secesní budově v Hradci Králové.
Na prohlídky se předem registrujte.
Fotogalerie Téma
Energotrans
Probíhá zadávací řízení pro výběr dodavatele paroplynového cyklu, zařízení pro energetické využívání odpadu (ZEVO) a dalších technologií, jako jsou tepelná čerpadla, akumulace. Přechod k nízkoemisním zdrojům do roku 2030.
Trutnov (zdroj Poříčí)
Probíhá příprava záměru kombinované výroby elektřiny a tepla z biomasy a plynové kotelny. Plánované dokončení výstavby 2030.
Bohumín, Orlová (zdroj Dětmarovice)
Probíhá realizace biomasového kotle, plynových motorů, plynového kotle. Plánované dokončení výstavby 2026.
Hodonín (zdroj Hodonín)
Probíhá příprava záměru biomasového kotle, kogenerační jednotky a plynového kotle.
Jindřichův Hradec (zdroj ECJH)
Zpracovaná koncepce lokality, původní zdroj doplněn o protitlakou turbínu a elektrokotel 10 MWt.
Chomutov, Kadaň (zdroj Prunéřov a Tušimice)
Probíhá výstavba plynových kotelen a zadávací řízení pro výběr zhotovitele pro biomasový zdroj a kogenerační jednotky. Plánované dokončení výstavby 2027.
Teplice, Bílina (zdroj Ledvice)
Probíhá příprava záměru biomasového kotle.
Ústí nad Labem (zdroj Trmice)
Probíhá zadávací řízení pro výběr dodavatele na biomasové kotle a paroplynový cyklus. Plánované dokončení výstavby 2029.
Fotogalerie
Z celého soustrojí o výšce více než 20 metrů vystupuje na povrch podlahy haly strojovny pouze vrchní kryt generátoru. Pod ním je umístěn mj. budič, který je zdrojem primární energie pro výrobu elektrické energie ve statoru generátoru.
Rotor generátoru před jeho usazením do šachty turbosoustrojí TG2
Zelenou energii vyrábí vodní elektrárna Slapy už 65 let.
Fotogalerie Pod pokličkou
Dobíjecí wallboxy na Duhové jsou určené výhradně pro služební vozidla.
Fotogalerie Foto
Fotogalerie Jaderné maturity
Fotogalerie Den s
Hněvkovice
Kamýk
Kořensko
Orlík – zaplavení jímky
Slapy
Vrané
Hynek Šimánek
Fotogalerie S éčkem v srdci
Triobo Ltd.
3rd Floor, 207 Regent Street
London W1B 3HH
United Kingdom
CN: 08995015
VAT: GB 283 4280 94https://www.triobo.com
support@triobo.com
(+44) 20 3695 0892
Ročník 2022
PROUD 04/2024
Proud Zima/2024
PROUD 03/2024
Proud Podzim/2024
PROUD 02/2024
Proud Léto/2024
PROUD 01/2024
Proud Jaro/2024
PROUD 04/2023
Proud Zima/2023
PROUD 03/2023
Proud Podzim/2023
PROUD 02/2023
Proud Léto/2023
PROUD 01/2023
Proud Jaro/2023
PROUD 4/2022
Proud Zima/2022
PROUD 3/2022
Proud Podzim/2022
PROUD 2/2022
Proud Léto/2022
PROUD 1/2022
Proud Jaro/2022