-
ČEZ
PROUD 02/2023
Proud Léto/2023
Titul
Čísla
Několik čísel
na úvod...164
Tolik miliard korun bude v následujících pěti letech investovat ČEZ do bezemisních zdrojů. Půjde o 70 % všech plánovaných investic Skupiny ČEZ.
450
Naše unikátní Centrum přípravy personálu jaderných elektráren v Brně přivítalo v rámci historicky prvních dnů otevřených dveří v druhé polovině května celkem 450 návštěvníků.
91
Jak vyplývá z posledních srovnávacích průzkumů, 91 % zaměstnanců ČEZ je se svým zaměstnáním spokojeno. V jiných velkých firmách se hodnoty pohybují kolem 76 % a celkově za ČR kolem 73 %.
17,3
Více než 17 GW výkonu v nových fotovoltaických a větrných elektrárnách může do roku 2030 vzniknout v České republice díky evropským penězům. Česká republika má podle studie, kterou si nechal vypracovat Svaz moderní energetiky, šanci instalovat během následujících sedmi let 15,3 GW fotovoltaických a 2 GW větrných elektráren.
643
Od začátku roku do 22. května se do dobrovolnických aktivit zapojilo 643 zaměstnanců a odpracovalo 4 835 hodin pro 49 neziskových organizací. Zapojte se do dobrovolnictví také vy a pomáhejte tam, kde vás potřebují.
Glosa
GLOSA
Komunikace, která vám jde naproti. Taková, která využívá ty nejúčinnější cesty a přináší informace pro každého ze Skupiny ČEZ, ale i na míru lokalitám nebo dceřiným společnostem. Přehled o tom, co by vám nemělo uniknout. To je náš cíl. Jednou za dva roky si v průzkumu ověřujeme, jak interní komunikaci vnímáte ze svého pohledu a jestli můžeme ještě cokoli zlepšit. Letošní výsledky průzkumu opět ukazují vysokou míru spokojenosti v této oblasti, což nás velmi těší. Většina z vás, přesně 84 %, má velký zájem o dění ve Skupině ČEZ. Nejvyšší dosah z nástrojů interní komunikace má intranet, dalším významným zdrojem informací je pro vás přímý nadřízený. Také časopis PROUD má své pevné místo v našem komunikačním mixu. Označujete jej za čtivý, přehledný, kvalitní a profesionální, čte jej až 82 % zaměstnanců. Pro příznivce digitálních formátů jsme letos spustili přívětivou elektronickou verzi časopisu.
Neusínáme ale na vavřínech a hledáme nové cesty, jak vám zprostředkovat informace, které je dobré vědět. Dlouhodobě stoupá obliba video formátů, proto jsme v tomto roce spustili Studio ČEZ - rozhovory se zajímavými kolegy na aktuální témata. Komunikaci pro vás neustále vylepšujeme a budeme rádi za vaše průběžné podněty a připomínky.
Přeji vám krásné léto, dostatek času na odpočinek a chuť dozvídat se stále něco nového.
Ilona Vysoudilová
Manažer interní komunikace
Trading
Kontrakt
Jaderné palivo pro Temelín i Dukovany
Americká společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku bude dodávat od roku 2024 jaderné palivové soubory i pro Jadernou elektrárnu Dukovany (na fotografii). Pro tamní typ reaktorů je vyráběla a do Dukovan dodávala ruská společnost TVEL. Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině v loňském roce ČEZ z bezpečnostních důvodů okamžitě zahájil jednání, aby nalezl nového dodavatele. Společnost Westinghouse urychlila vývoj a výsledkem je v březnu podepsaný kontrakt. Už v květnu loňského roku ČEZ vybral nové dodavatele jaderných palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín.
O nás
O nás
Zajímavé zprávy z naší Skupiny
V prvním čtvrtletí jsme vydělali 10,8 mld. Kč.
Hospodářské výsledky Skupiny ČEZ za první čtvrtletí byly následující:
● Provozní výnosy dosáhly hodnoty 93,4 mld. Kč, meziročně o 17,4 mld. Kč více.
● Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil 32,5 mld. Kč, což znamená meziroční pokles o 11,1 mld. Kč.
● Čistý zisk dosáhl 10,8 mld. Kč, meziročně o 15,9 mld. Kč méně.
Výsledky hospodaření za první čtvrtletí jsou v souladu s naším očekáváním a reflektují postupnou stabilizaci na energetických trzích a mimořádná zdanění zavedená v loňském roce.
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl v I. čtvrtletí 32,5 mld. Kč. Meziroční pokles o 11,1 mld. Kč byl způsoben zejména mimořádnými zisky v roce 2022 ve výši přes 10 mld. Kč v důsledku extrémního růstu a výkyvů cen komodit po vojenské invazi Ruska na Ukrajinu, realizovaných opatření v oblasti likvidity a s ohledem na rekordní zisk z obchodování s komoditami v loňském roce. Čistý zisk dosáhl v I. čtvrtletí 10,8 mld. Kč, meziročně o 15,9 mld. Kč méně. Nad rámec poklesu provozního zisku působila zejména nově zavedená daň z neočekávaných zisků ve výši 60 %. Náklady na odvody z nadměrných tržeb výroby přesáhly 10 mld. Kč a daň z neočekávaných zisků činila 9 mld. Kč. Výroba elektřiny z bezemisních obnovitelných a jaderných zdrojů meziročně vzrostla o 6 % zejména díky vyšší disponibilitě jaderné elektrárny Dukovany a dosáhla výše 9,4 TWh. Naopak výroba z emisních uhelných a paroplynových zdrojů klesla o 22 % na 4,7 TWh v důsledku nižšího nasazení zdrojů s ohledem na pokles tržních cen elektřiny a vývoj cen emisních povolenek a zemního plynu.
S ohledem na výrazný pokles tržních cen elektřiny zpřesňujeme výhled hospodaření za celý rok 2023, provozní zisk před odpisy (EBITDA) očekáváme v rozmezí 105 až 115 mld. Kč a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 33 až 37 mld. Kč. Představenstvo ČEZ schválilo návrh dividendy v rekordní výši 117 Kč na akcii, o které rozhodne řádná valná hromada společnosti dne 26. června.
Rekordní Zaměstnanecké granty
10 mil.
Zaměstnanecké granty letos podpoří 207 organizací částkou přes 10 milionů korun.
Letošní zaměstnanecké granty pokořily hned několik rekordů. V průběhu března nominovali zaměstnanci rekordních 333 neziskových organizací, ve kterých ve volném čase pomáhají. Dali jim tak šanci na získání finanční podpory od Nadace ČEZ, která byla v letošním roce navýšena na 50 tisíc korun. Svými třemi hlasy mohl o pomoci pro ně rozhodnout každý zaměstnanec Skupiny ČEZ. Od 11. do 25. dubna, kdy hlasování probíhalo, přišlo rekordních 18 915 jak elektronických, tak i papírových hlasů od 8 732 zaměstnanců. A výsledek? Jak jinak než opět rekordní. Nadace ČEZ letos v rámci zaměstnaneckých grantů podpoří 207 organizací, tzn. dvojnásobek oproti minulému roku, a rozdělí mezi ně částku 10 014 838 korun.
Plníme přání startuje opět na podzim
Znáte osobně někoho, kdo se ocitl v těžké životní situaci, a chcete mu pomoci? I letos pro vás otevíráme již 17. ročník charitativního projektu Plníme přání, myslíme na druhé. Od 1. do 23. září v něm můžete doporučovat osoby, kterým osud nepřál, a dát jim tak šanci na získání finančního příspěvku od zaměstnanců a Nadace ČEZ. Více informací najdete na intranetu během léta.
21 %
V současnosti ve Skupině ČEZ pracuje 21 % žen. V rámci dlouhodobé ambice směřujeme například ke 30% zastoupení žen v managementu.
Za poslední tři roky vzrostl počet žen v jaderné energetice
O více než dvacet procent stoupl za poslední tři roky podíl žen, které pracují v českých jaderných elektrárnách. Aktuálně jich je zde zaměstnáno 317 a další působí v dodavatelských firmách. Je to o téměř čtyři desítky více než před třemi roky. Celkově jejich počet v původně silně mužském prostředí překročil deset procent. Specialistky, manažerky, jaderné fyzičky nebo třeba strojnice.
Zaměření žen pracujících v jaderných elektrárnách je velmi pestré. Zajímavou cestu do Jaderné elektrárny Temelín měla Lenka Kolouchová (na fotografii). Ve dvaceti letech začínala jako kuchařka v rodinné restauraci. Doplnila si technické vzdělání, získala potřebné praxe a o dvacet let později se stala vůbec první strojnicí v Jaderné elektrárně Temelín.
ČEZ je Zaměstnavatelem roku 2023
Soutěž Zaměstnavatel roku se už 20 let zaměřuje na společnosti v České republice, které hodnotí na základě 14 ukazatelů. ČEZ v soutěži obhájil loňskou zlatou příčku v kategorii firem nad 5 000 zaměstnanců. „Skvělé umístění v soutěži Zaměstnavatel roku je především oceněním našich zaměstnanců. Jsem rád, že práce v ČEZ je lákadlem pro chytré a nadšené lidi, kteří nám pomáhají transformovat energetiku tak, aby byla zelenější, udržitelnější a modernější. Zároveň umístění bereme jako závazek dál investovat do rozvoje našich zaměstnanců, aby se u nás cítili dobře a mohli naplno uplatnit svůj potenciál,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Kolektivní vyjednávání
Zaměstnavateli a odborům se podařilo dosáhnout dohody.
Ve čtvrtek 15. června se uskutečnilo poslední kolo kolektivního vyjednávání, jehož výsledkem je dosažení dohody. Ve společnostech ČEZ, a. s., ČEZ Distribuce a ČEZ Prodej se zvýší v roce 2024 mzdy o 8 % a kolektivní smlouvy zůstávají zachovány. „Dohoda znamená zachování nejen kolektivní smlouvy, ale především sociálního smíru. Všem zástupcům odborových organizací patří velké poděkování za schopnost nalézt mezi sebou shodu k uzavření dohody,“ řekla k ukončení vyjednávání členka představenstva a ředitelka divize správa Michaela Chaloupková.
Zlepšujeme se v prezentaci našich ESG aktivit
Zlepšili jsme se v prezentaci dat pro ratingové agentury. V čem konkrétně? Spustili jsme nové webové stránky o udržitelnosti v českém i anglickém jazyce. Hodnotitelé tak mají vše přehledně na jednom místě. Na stránkách je k dispozici také interaktivní datová knihovna, ve které najdete stovky ukazatelů mapujících pokrok Skupiny ČEZ v ESG za posledních pět let. Nefinanční data jsou dostupná zdarma a všem, údaj, který vás zajímá, si můžete jednoduše vyfiltrovat. S naší datovou knihovnou jsme opravdu zabodovali. Dostali jsme se do finále soutěže Investor Relations Magazine za nejlepší ESG reporting. Dosáhli jsme také velkého posunu v hodnocení ratingových agentur. Zprávu o udržitelném rozvoji, která tradičně vycházela na konci června, jsme letos publikovali už v květnu. Získat data pro téměř stosedmdesátistránkový materiál je práce pro více než stovku kolegů napříč Skupinou ČEZ a tým Kateřiny Bohuslavové, ředitelky útvaru ESG. A tentokrát bylo potřeba sesbírat více dat a v kratším časovém úseku. To proto, že evropská legislativa po nás bude chtít, abychom od roku 2025 integrovali zprávu o udržitelném rozvoji do naší výroční zprávy, což znamená zkrácení reportovacího cyklu zhruba o polovinu.
→ Rozhovor s Kateřinou Bohuslavovou si můžete přečíst zde.
Chtěli byste virtuální brýle vyzkoušet s celou rodinou nebo s přáteli? Zajeďte si v létě na výlet do informačního centra jedné z našich jaderných elektráren. Kromě brýlí vás čeká také zajímavá prohlídka, kde se dozvíte, jak „jaderky“ fungují. Vstup je zdarma a doporučujeme objednat se předem.
Tisícovka čezáků navštívila ReakTour
Během května a června jste se mohli díky speciálním virtuálním brýlím přenést ze svého pracoviště přímo do jaderné elektrárny. ReakTour navštívila postupně skoro všechny naše provozy a velké administrativní budovy. Do míst, kam se běžně dostane jen hrstka vyvolených, se podívala téměř tisícovka z vás. Mezi největší taháky patřila možnost zažít abnormální stav a pohotovost v elektrárně, proletět se chladicí věží nebo navštívit blokovou dozornu.
A co na virtuální prohlídku říkali sami zaměstnanci?
Prohlídky byly velmi zajímavým zpestřením pracovní rutiny. Byly tak výtečně a autenticky zpracované, že mě s kolegyní to donutilo jít hned podruhé. Vřele doporučuji kolegům i veřejnosti.
Bylo opravdu úžasné, že díky virtuálním brýlím přijela elektrárna za námi. Mohli jsme se podívat do zákoutí, kam bychom se normálně nedostali.
Mozaika
Mozaika
Nejnáročnější odstávka letošního roku v Dukovanech
Plánovaná odstávka v Jaderné elektrárně Temelín trvající dva měsíce skončila 8. června. Odstávka pro výměnu paliva druhého bloku čeká Temelín v druhé polovině srpna.
Snižování výkonu prvního bloku začalo v Dukovanech 2. června ráno. V pořadí 37. odstávka prvního bloku je plánovaná do poloviny srpna. Rozsah prací určuje více než 17 600 pracovních příkazů a řadí ji mezi nejrozsáhlejší odstávku tohoto roku. Energetici provedou také modulární kontrolu tlakové nádoby reaktoru (kontrolu modulárním kontrolním systémem). Z reaktoru proto musí vyvézt nejen všech 349 kazet a 37 absorbátorů (součást regulačních kazet), ale i všechny vnitřní části reaktoru. Takové činnosti se provádí pouze jednou za osm let. „Investice i rozsah kontrol směřujeme k zajištění nejméně šedesátiletého bezpečného provozu našich bloků. Odstávka proto bude o něco delší než obvykle, v příštích letech se nám ale tyto investice začnou vracet,“ říká Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
V červenci současně na dobu tří týdnů proběhne také odstávka druhého bloku. Souběhy odstávek jsou vždy kapacitně i technologicky náročné. Ten letošní je vyvolán plánovanou výměnou klapek přívodního potrubí surové vody do centrální čerpací stanice prvního dvojbloku a výměnou klapek cirkulační chladicí vody o průměru 1 800 mm. Poprvé od spuštění elektrárny budou z důvodu obnovy plášťů a zařízení současně odstaveny také dvě chladicí věže. Celkem proběhne 57 významných technických a investičních akcí.
Safeguard Temelín 2023
Jaderná elektrárna Temelín patří k nejpřísněji střeženým subjektům v zemi. Má vlastní systém fyzické ochrany, který zahrnuje technické a organizační bariéry, na její bezpečnost trvale dohlíží několik desítek pracovníků bezpečnostní agentury. Vedle toho se na ochraně elektrárny nepřetržitě podílí policie i armáda, a to i v základním režimu. Pokud by vláda ČR vyhlásila mimořádná bezpečnostní opatření, celý systém by se ještě významně zpřísnil. Spolupráci všech jednotek je třeba procvičovat. K tomu slouží mimo jiné i významné cvičení Safeguard. V letošním roce se ho zúčastnily přibližně dvě stovky vojáků, policistů a zástupců ČEZ, kteří od 12. do 14. června cvičili ochranu Jaderné elektrárny Temelín proti ozbrojenému napadení. Cvičení Safeguard Temelín 2023 se zaměřilo na odvrácení útoku polovojenské ozbrojené skupiny. Armáda při modelových situacích, jako je například průlet dronu nebo útok polovojenské jednotky, procvičila spolupráci s policií a ČEZ při ochraně důležitého prvku kritické infrastruktury státu.
Nejdůležitější budova Temelína prošla bezpečnostní zkouškou
Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní kontroly, kterou 26. května na odstaveném prvním bloku dokončili v Jaderné elektrárně Temelín. Téměř čtyři hodiny vháněly speciální kompresory vzduch do ochranné budovy kolem reaktoru. Celkově do budovy přivedly 45 tun vzduchu. Vytvořily přitom přetlak 70 kPa, při kterém na každý metr čtvereční plochy působil vzduch silou sedmi tun. Zjednodušeně řečeno na každý metr působilo několik osobních automobilů. Přitom aby budova kontrolou úspěšně prošla, nesmí být na ploše kontejnmentu o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť součet všech netěsností větší než zrnko hrášku. Důležitá zkouška probíhá na každém bloku jednou za čtyři roky.
Jezdit na elektřinu má smysl
Skupina ČEZ zvolila jako své služební vozy elektromobily. „V rámci nové strategie elektromobility Skupiny ČEZ budeme již brzy pořizovat osobní vozidla elektrická, s výjimkou menší skupiny vozidel přímo zajišťující provoz kritické infrastruktury. Tím nejenže naplníme, ale do roku 2030 výrazně překonáme povinnost stanovenou evropskou směrnicí 2009/33/EU. Ta nám ukládá dodržet při pořizování vozidel stanovený minimální podíl takzvaných čistých vozidel. V kategorii do 3,5 tuny to musí být 29,7 % automobilů, v kategorii vozidel nad 3,5 tuny je pak nutný podíl vozů s alternativním pohonem 11 %. Dalším důvodem je úspora provozních nákladů a závazek přispívat k bezemisnímu provozu a energetické nezávislosti na fosilních palivech,“ uvádí Jakub Bosák, manažer útvaru Dopravní služby.
ČEZ Distribuce, která se v rámci své interní strategie Green fleet zavázala, že její vozový park bude do roku 2030 tvořit víc než 700 elektroaut, výměnu konvenčních vozů zahájila už letos v dubnu.
„Změna se postupně dotkne všech zaměstnanců, kteří využívají referentská či benefitní auta,“ říká Petra Zděnková, manažerka útvaru Správa ČEZ Distribuce. „Pořizujeme elektromobily s minimálním dojezdem 400 km dle normy WLTP, které i v zimě či při jízdě primárně v dálničním provozu dojíždí kolem 300 km.“
Fandíme elektromobilitě
Elektroauta poskytují stejné funkce jako běžná vozidla se spalovacím motorem, ale i vyšší uživatelský komfort, jediný rozdíl je pohon na elektřinu. Řízení je stejně jednoduché jako u aut s automatickou převodovkou bez spojky, bez nutnosti řadit rychlosti. Krátký dojezd je dnes již překonán a s každým novým modelem uváděným na trh se prodlužuje. Moderní elektromobily s přehledem zvládnou 400 až 500 km na jedno nabití. A infrastruktura už také dávno není limitující. Jen v Česku bylo ke konci roku 2022 k dispozici 1 266 veřejných dobíjecích stanic, z toho přes 500 ve správě ČEZ, a. s. Rozšiřuje se také počet interních dobíjecích stanic.
První česká plovoucí fotovoltaika je 4× výkonnější
Po ročním testování jsme zečtyřnásobili výkon první české plovoucí fotovoltaické elektrárny z 21,7 na 87 kWp a připojili ji do sítě. Panely na hladině horní nádrže štěchovické přečerpávací elektrárny nyní vyrobí ročně až 80 MWh bezemisní elektřiny. Osm řad monokrystalických panelů na stříškách s orientací východ-západ bez problému funguje při až devítimetrovém kolísání hladiny během cyklů přečerpávací elektrárny. Velkou výhodou je, že panely snižují odpařování vody a díky ochlazování od vodní hladiny mají v letních měsících vyšší účinnost. Na štěchovické horní nádrži zvažujeme ještě instalaci velké fotovoltaiky o výkonu 1 MW.
ČEZ rozvíjí portfolio projektů OZE odpovídající jeho závazku v rámci strategie Čistá Energie Zítřka. Největší potenciál pro rozvoj fotovoltaik z hlediska využití území zasažených těžbou mají Ústecký a Moravskoslezský kraj.
Novinky na trhu fotovoltaik v podání ČEZ Prodej
Za prvních pět měsíců letošního roku ČEZ Prodej realizoval už 2 100 instalací domácích fotovoltaik a přichází s řadou novinek. Na konci května na tiskové konferenci představil nový bateriový systém ČEZ Battery Box Queen. Zákazníci si navíc teď pořídí fotovoltaiku dříve a jen s minimální zálohou předem. Zájemci o solární elektrárny nyní při podpisu smlouvy skládají jen 10% zálohu (standard trhu je 40-50 %) a další platby následují až poté, co společnost zajistí připojení do distribuční sítě a stanoví termín montáže. Proces instalace ČEZ Prodej zrychluje, ve většině případů zvládá instalace do čtyř měsíců. A zájem domácností o propojení fotovoltaik s baterií trvá. ČEZ Prodej očekává, že letos bude podíl instalací s bateriovým řešením minimálně 70 %.
→ V reportáži ČEZ TV představuje novinky na trhu fotovoltaik Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej.
Solární carporty pro Českou zbrojovku staví ČEZ ESCO
V hlavním provozním závodě České zbrojovky v Uherském Brodě vznikne do poloviny roku 191 nových parkovacích stání, které pokryje 718 fotovoltaických panelů. Výstavbu tzv. carportů i instalaci fotovoltaiky zajišťují kolegové z úseku Zelená energetika ČEZ ESCO ve spolupráci s AirPlus, dceřinou společností ČEZ ESCO. Nový bezemisní zdroj díky svému výkonu 474 kWp vyrobí cca 486 MWh elektřiny ročně.
Kde a kdy příště?
Rady, ale i aktuální informace ohledně energií mohou zájemci získat hned v několika termínech v našich zákaznických centrech napříč Českou republikou.
Roadshow ČEZ Akademie
Pozvěte své kamarády a rodinu na některou z akcí v rámci Roadshow ČEZ Akademie, rádi jim poradíme ohledně energií.
Co vše se dozvíte, o čem se můžete poradit?
● Návštěvníci si mohou ověřit, zda je jejich spotřeba energií odpovídající a jestli mají vše ohledně energií správně nastaveno.
● Dozvědí se, co mohou dělat, pokud je překvapí vysoký nedoplatek za energie, na který třeba už v rodinném rozpočtu nezbývají peníze.
● Úsporná opatření mohou zájemci konzultovat s energetickými experty.
● Zájemci o pořízení fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla se dozvědí, jak mohou tyto technologie prospět jejich domácnosti nebo jak na ně získat dotaci.
● Naplánované jsou také přednášky o energetice, které pomohou zorientovat se v aktuální situaci.
● Pro zpestření si účastníci mohou vyzkoušet speciální brýle s virtuální realitou, které každého přenesou do nejstřeženějších prostor v zemi – do reaktorového sálu, velína nebo třeba vnitřku chladicí věže jaderné elektrárny.
→ Na www.cezakademie.cz jsou k dispozici články s tipy na úspory, odpovědi na dotazy účastníků kurzu i jednotlivé webináře.
→ Reportáž z tiskové konference, kde jsme ČEZ Akademii představili, najdete zde.
Co byste měli vědět o ČEZ Akademii?
ČEZ Akademie v mnohém navazuje na našeho energetického rádce Šetřím.cz, přináší ovšem ještě daleko víc informací – edukaci a poradenství v oblastech, které jsou naší doménou. Webináře, články, videa, rady a tipy jsou určeny pro každého, kdo se chce dozvědět více o energiích, jejich spotřebě a úsporných technologiích pro domácnosti. ČEZ Akademii můžete sledovat také na sociálních sítích, Facebooku a Instagramu.
Elektrárně Ledvice pomáháme zachraňovat karase obecného
Nejen ohroženou populaci sokola stěhovavého, ale i karase obecného pomáhá zachraňovat Skupina ČEZ v Elektrárně Ledvice. Zatímco opeřeným dravcům se daří na ochozu komína úspěšně vyvádět mláďata už řadu let, v případě této malé kaprovité ryby s tím začali energetici oficiálně letos. Přípravě věnovali celé předchozí čtyři roky. Klidný domov představuje pro pravidelně regulované množství kaprovitých ryb jedna z retenčních nádrží chemické úpravny vod Elektrárny Ledvice. Slouží totiž jako přírodní indikátor nezávadnosti vody. Ta se po svém elektrárenském koloběhu vrací vyčištěná zpět do řeky Bíliny. O rybí obyvatele nádrží se stará Roman Branda, mistr provozu chemie a zároveň rybář tělem i duší. Právě toho napadlo, že by jedna z retenčních nádrží mohla sloužit k rozmnožování dnes již poměrně vzácného karase obecného. Jestli se karasům v retenční nádrži zalíbí, to ukáže první odchov, který lze čekat už příští jaro.
Etika v praxi
Etika v praxi
Sankce proti Rusku
Mezinárodní sankční opatření proti Rusku mají významný dopad na podnikání Skupiny ČEZ. Od začátku války na Ukrajině jsme prověřili 155 000 firem.
Text: Denisa Srbová
Čtvrtek 24. února 2022 se stal dnem, který bude navždy spojen s Ruskem a jeho „speciální vojenskou operací“. A také s vyhlášením válečného stavu na Ukrajině. Navazujícím krokem bylo vydávání sankcí na Ruskou federaci s cílem ochromit její finance, izolovat ruskou ekonomiku a zabránit další agresi.
Sankce mají dopad na mnoho společností, včetně ČEZ
Výzvy, kterým čelí obchodní společnosti v souvislosti s mezinárodními sankcemi, jsou obrovské a mohou mít zásadní dopad na jejich podnikání. Firmy musí být velmi opatrné při výběru obchodních partnerů a monitorovat veškeré transakce, které by mohly znamenat porušení mezinárodních sankčních opatření. Pokud jsou však společnosti schopny prokázat, že jejich obchody jsou v souladu s těmito opatřeními a neohrožují bezpečnost a stabilitu mezinárodního systému, měly by být schopny získat i výjimky a pokračovat v obchodování s těmi subjekty, které jsou pro jejich fungování nezastupitelné.
„Společnost ČEZ dočasně pozastavila platby na účty potenciálních sankcionovaných subjektů a útvar compliance musel prakticky okamžitě nastavit pravidelné a robustní kontrolní mechanismy, aby zajistil dodržování mezinárodních sankcí. Celkem jsme prověřili 155 tisíc firem, důležitá byla i výborná spolupráce s dalšími útvary, hlavně nákup a trading,“ potvrzuje Tomáš Pivoňka, ředitel útvaru audit a compliance, a doplňuje: „Náš útvar compliance zároveň s tím průběžně jedná s Finančním analytickým úřadem ministerstva financí. Společně prověřujeme subjekty, se kterými by uzavřený smluvní vztah mohl Skupinu ČEZ poškodit, ale jednáme i o výjimkách, které jsou klíčové pro chod kritické infrastruktury. Takovým příkladem je dodavatel armatur pro jaderné elektrárny, společnost MSA.“
Výjimky za určitých přísně stanovených podmínek
Dodávky pro jaderné elektrárny jsou klíčové pro jejich chod a nelze je jednoduše nahradit. Jelikož je ale společnost MSA vedena na mezinárodních sankčních seznamech kvůli vlastnictví ruským oligarchou, ČEZ jí dočasně pozastavil platby. Zároveň ale pro tuto společnost žádal o výjimku, aby mohla pokračovat v dodávkách, které jsou nezbytné pro provoz kritické infrastruktury. Tuto výjimku jsme od Finančního analytického úřadu získali v rekordně krátkém čase. MSA je samozřejmě stále pod kontrolou Finančního analytického úřadu.
„Děkuji tímto kolegyním a kolegům z útvaru compliance a všem dalším útvarům, které s námi ve věci sankcí proti Rusku spolupracovaly. Uznání je třeba vyslovit pracovníkům Finančního analytického úřadu, kteří naše žádosti vyřizují zcela profesionálně a velmi flexibilně. Je to pro nás všechny velmi náročná agenda,“ závěrem zdůrazňuje Tomáš Pivoňka.
Co vše musel útvar compliance od 24. 2. 2022 v rámci sankcí prověřit?
● Kontrola vybraného dodavatelsko‑odběratelského portfolia Skupiny ČEZ.
● Kontrola kvalifikovaných dodavatelů pro jaderné elektrárny.
● Kontrola sankcionovaných fyzických osob na možnou vazbu na Skupinu ČEZ.
● Kontrola dodavatelů se sídlem na Ukrajině a v Rusku.
● Zajištění výjimek pro plnění veřejné zakázky subjektem s vazbou na Rusko. Vyjednání výjimek pro uzavření smluv se sankcionovaným subjektem, který je dodavatelem do jaderných elektráren.
● Vytvoření seznamu českých společností s více než 50% účastí ruských subjektů (pro možnost zadávání veřejných zakázek).
Rozhovor
Rozhovor
Michaela Chaloupková
Přátelské prostředí, dobrý tým a jistota, to je ČEZ očima těch, kteří u nás chtějí pracovat
V rozhovoru s Michaelou Chaloupkovou, členkou představenstva a ředitelkou divize správa, jsme si povídali nejen o důvodech, díky kterým je ČEZ tolik žádaným zaměstnavatelem, ale řeč byla i o bourání stereotypů nebo o tom, jak se nám daří plnit naše závazky stanovené ve vizi Čistá Energie Zítřka.
Text: Karolina Krafková Foto: Benedikt Renč
Skupina ČEZ představila před dvěma lety strategii VIZE 2030 - Čistá Energie Zítřka. Zavázala se v ní, že bude i nadále vytvářet takové podmínky, díky kterým bude vnímána jako jeden z nejatraktivnějších zaměstnavatelů, a podporovat technické vzdělávání, spolupracovat se školami... Daří se to?
Ano, daří se nám to. Počtvrté za sebou jsme zvítězili v anketě TOP Zaměstnavatelé, která pravidelně zjišťuje, kam by nejraději šli po škole pracovat čeští vysokoškoláci. V loňském roce tvořili vysokoškoláci bezmála 40 % všech nově příchozích zaměstnanců, což bylo o 4 % více než v roce 2021. Vysokoškolsky vzdělaní pracovníci jsou pro nás klíčoví: tvoří přes 35 % zaměstnanců, v jaderných elektrárnách jejich podíl dosahuje dokonce téměř 54 %.
Jak k nám vysokoškoláky lákáme? A věnujeme se i náboru na středních školách?
Práce se studenty vysokých i středních škol je jednou z klíčových aktivit našeho útvaru strategický nábor. Věnujeme se jim systematicky, v úzké spolupráci se školami. Pro vysokoškoláky pořádáme letní univerzity v jaderných elektrárnách, SMR Camp, což je stáž zaměřená na malé modulární reaktory, máme pro ně trainee a stipendijní programy. Středoškoláci u nás mohou absolvovat stáž Green Energy Tour, dále distribuční, ESCO a jaderné maturity a různé projektové dny. Jezdíme na veletrhy studijních příležitostí a provozujeme vzdělávací portál Svět energie. Všemi těmito způsoby se snažíme dětem a mladým lidem přiblížit svět energetiky a ukázat jim mnohé možnosti a příležitosti, které pro ně skýtá.
Počtvrté za sebou jsme zvítězili v anketě TOP Zaměstnavatelé, která pravidelně zjišťuje, kam by nejraději šli po škole pracovat čeští vysokoškoláci. ČEZ jako zaměstnavatel získává pravidelně i řadu dalších ocenění.
Od dubna probíhá v médiích nová kampaň na podporu značky Skupiny ČEZ a hlavně náboru. Co nás v této oblasti čeká?
Kampaň obsahuje vše výše uvedené. Chceme, aby byla Skupina ČEZ vnímána jako jeden z nejlepších zaměstnavatelů, který nabízí uplatnění v oboru tolik důležitém pro budoucnost. Zároveň chceme ještě zvýšit povědomí o našem kariérním portálu kdejinde.cz tak, aby se zařadil mezi nejznámější tuzemské weby pro hledání práce. V loňském roce se přes tento portál přihlásilo do výběrových řízení téměř 7 800 uchazečů z celkových více než 18 500 zájemců o práci v energetice. Podíl reakcí z našeho kariérního webu tedy přesahuje 42 % a poráží největší pracovní portály. Do výběrových řízení se přihlásilo celkem 25 612 zájemců, výchozí pozici máme tedy velmi dobrou.
V jakých oblastech nabízíme zajímavé pracovní pozice?
Již nyní, a v příštích letech ještě mnohem více, budeme nabízet nová pracovní místa zejména v oblasti bezemisních zdrojů. To znamená obnovitelné zdroje energie a oblast jaderné energetiky, ať už se jedná o stávající i nové jaderné zdroje, nový blok v Dukovanech, nebo malé modulární reaktory. V příštích deseti letech se jedná o zhruba 2 600 nových pracovních míst. Zde bych ráda upozornila na nový referenční systém Kudy do ČEZu a možnost doporučit na pozici u nás své známé, kteří u nás zatím nepracují. Najdete ho na webových stránkách kudydocezu.cz, vypsanou pozici můžete poslat „svému kandidátovi“ a dál sledovat jeho postup ve výběrovém řízení. V případě, že uspěje, vás čeká odměna 10 nebo 100 tisíc korun. Více informací najdete také na intranetu v části Personalistika.
Chceme, aby příležitost měli všichni. Například v našich jaderných elektrárnách pracuje nyní o 12 % víc žen než před třemi lety, a to na pozicích ekonomek, laborantek nebo jaderných fyziček.
Co dalšího, co jsme dosud nezmínili, se v oblasti personalistiky za poslední půlrok podařilo?
Je toho mnoho. Zmíním například nový vzdělávací portál Profík, který jsme zprovoznili na začátku roku a za kterým je obrovské množství práce kolegů z útvaru rozvoj lidských zdrojů. Profík řídí přes 175 tisíc kvalifikačních požadavků zaměstnanců Skupiny ČEZ, školí 15 tisíc zaměstnanců a stejný počet externistů, zejména našich dodavatelů, a to rozhodně není málo. Intenzivně se věnujeme tématům diverzity a inkluze, pracujeme na tom, aby se stále víc dostávala do povědomí všech kolegyň a kolegů. Víme, že rozmanité týmy dosahují lepších výsledků než týmy „unifikované“. Snažíme se tedy tuto rozmanitost aktivně podporovat, vede nás k vyšší toleranci a vzájemnému pochopení a také ke kreativnějším řešením.
Téma diverzity se objevuje právě i ve strategii VIZE 2030 - Čistá Energie Zítřka. Máme stanovené konkrétní cíle, směřujeme ke 30% zastoupení žen v managementu a již v roce 2025 ke 30% podílu žen ve vedení netechnických segmentů. Jak hodnotíte uplynulé dva roky v této oblasti?
V této oblasti se snažíme vypořádávat zejména s určitými stereotypy, jako třeba že v technických oborech nemohou, až na ojedinělé výjimky, pracovat ženy. Chceme, aby příležitost měli všichni. Například v našich jaderných elektrárnách pracuje nyní o 12 % víc žen než před třemi lety, a to na pozicích ekonomek, laborantek nebo jaderných fyziček. V současné době se dokonce tři ženy připravují na pozici jaderných operátorek. V nástupech do společností Dukovany II a Temelín II tvořily ženy dokonce 30 % nových pracovníků. Potvrzuje se nám, že náš přístup je správný, a k našim cílům se postupně přibližujeme. Na podporu žen v managementu máme konkrétní rozvojové a jiné programy zaměřené právě na specifické požadavky a potřeby žen.
Jak vyhodnocujeme naši atraktivitu jako zaměstnavatele? A máme srovnání s ostatními společnostmi?
Atraktivitu zaměstnavatele průběžně sledujeme přes ukazatele jako doba náboru nebo míra dobrovolné fluktuace, protože na nich přímo vidíme, jestli jsme schopni oslovovat externí uchazeče, nabrat nové zaměstnance nebo udržet stávající zaměstnance. Dále naši atraktivitu měříme interně zaměstnaneckým průzkumem a externě na kariérních portálech. Interně nám zaměstnanci odpovídají na otázku, zda by ČEZ doporučili jako zaměstnavatele, a externě nám obdobnou zpětnou vazbu dávají uchazeči na trhu práce v ČR. Výhodou je, že výslednou míru podpory (tzv. net promoter score) můžeme v obou případech porovnat s trhem. U externího hodnocení jsme v minulém roce dosáhli nejlepší hodnoty na trhu. To odpovídá skutečnosti, že v posledních letech získáváme první místa v anketách Zaměstnavatel roku. Hodnocení net promoter score našimi zaměstnanci v posledním průzkumu bylo výrazně vyšší než hodnota u 25 % nejlepších velkých firem v ČR. Znamená to, že naši kolegové a kolegyně by naši firmu doporučili jako kvalitního zaměstnavatele, čehož si osobně velmi vážím a těší mne to.
Přeji všem čtenářům krásné a spokojené letní dny.
→ Podívejte se na intranetové stránky Diverzita a inkluze, kde najdete mnoho informací i zajímavá videa a webináře.
Pod pokličkou
Pod pokličkou
Mobilní aplikace MŮJ ČEZ přichází
V letních měsících budou mít naši zákazníci možnost poprvé vyzkoušet uživatelský komfort nové mobilní aplikace MŮJ ČEZ. Kolegové z ČEZ Prodej, kteří na její přípravě pracovali déle než rok, mají za sebou pilotní testování, ukončené 16. června. Očekávání zákazníků jsou vysoká a jsme zvědavi, jak se jim nová aplikace bude líbit.
Text: Kateřina Militká Foto: archiv Skupiny ČEZ
Uživatelé, kteří už aplikaci MŮJ ČEZ vyzkoušeli, oceňují především její přehlednost, jednoduchost, intuitivnost, design nebo rychlost.
Mobilní aplikace se stávají stále oblíbenějším způsobem, jak mít naše nejvyužívanější online aktivity vždy při ruce, jak nakupovat a snadno spravovat naše profily a účty, jak jednoduše komunikovat s celou řadou obchodníků, ale také institucí, jak mít přístup k nejčerstvějším nabídkám a informacím, třeba z banky nebo od zaměstnavatele. Umožňují mít vše potřebné přímo v telefonu a vždy po ruce. Mohlo by se zdát, že jejich výhoda oproti responsivním webům není zase až tak veliká, ale zákazníci je prostě milují. Nejen z těchto důvodů věnoval ČEZ Prodej přípravě aplikace MŮJ ČEZ tolik energie a pozornosti.
Užitečná pro zákazníky i obsluhu
„Kontinuálně se snažíme zvyšovat podíl požadavků, které si zákazníci sami vyřídí prostřednictvím našich online kanálů,“ říká Jan Foubík, ředitel pro prodej a obsluhu, a pokračuje: „Aplikace umožní zákazníkům pohodlně spravovat smlouvy na dodávky elektřiny, plynu a služby Mobil od ČEZ. Hned na startu nabídne celou řadu užitečných funkcí, které budeme postupně ještě rozšiřovat. I když stále bude co vylepšovat, těší nás pozitivní ohlasy těch, kteří už ji vyzkoušeli. Věřím, že díky aplikaci opět stoupne spokojenost s námi, nejlepším dodavatelem energií. Důležité pak určitě také je, že jakmile se zákazníci naučí ji využívat, usnadní práci i naší obsluze.“
Pilotní testování napříč Skupinou ČEZ
„Úplně poprvé jsme pro testování oslovili i zaměstnance mimo ČEZ Prodej a zájem překonal naše očekávání. Přihlásilo se skoro 500 zaměstnanců, z nichž zhruba desetina se do testování zapojila nejaktivněji, informovala nás o chybách a dávala cenné podněty. Za to jim patří náš velký dík,“ říká Miroslav Štechr, manažer odboru online služby ČEZ Prodej. „Výsledky hodnocení aplikace pilotními testery prostřednictvím zveřejněné ankety nás utvrdily v tom, že jsme se v rámci designu a funkcionalit vydali správným směrem. Aplikace získala 4,52 bodu z 5 možných. Nejvíce uživatelé oceňovali přehlednost, jednoduchost, intuitivnost, design nebo rychlost,“ dodává Miroslav Štechr.
Na podzim přijdou nové funkce
„Během léta budeme ještě ladit a odbavovat chyby, které se objeví v rámci ostrého provozu a neprojevily se během pilotního testování. Chceme, aby byla aplikace perfektně připravena ke startu podzimní marketingové kampaně,“ vysvětluje Miroslav Štechr.
V rozvoji a implementaci nových funkcí budeme pokračovat a na sklonku roku aplikaci obohatíme například o splátkové kalendáře, možnost prodloužení a změny produktu nebo žádost o telefonický hovor s operátorem call centra.
Aplikaci MŮJ ČEZ si můžete stáhnout
pro oba operační systémy:Na co se můžete v aplikaci MŮJ ČEZ těšit?
● Přehled plateb s možností zaplatit online
● Sledování reálné i odhadované spotřeby včetně historie
● Nastavení záloh, vyúčtování a kontaktních údajů
● Upozornění na odstávky a HDO (hromadné dálkové ovládání pro regulaci odběru elektrické energie)
● Dokumenty ke stažení, např. ceníky nebo všeobecné obchodní podmínky
● Zadání samoodečtu včetně možnosti zpracování fotky
● Nový rozcestník podpory s přehledem rozpracovaných požadavků
● Biometrické přihlašování přes Face ID a Touch ID
● Notifikace
Tým
Tým
Příručka elektrikáře a její tvůrci
Letos vyšlo 6. vydání legendární Příručky elektrikáře, která slouží jako studijní materiál k pravidelným zkouškám z elektrotechniky. Bez této zkoušky, kterou musí elektrikář obhájit každé tři roky, totiž nesmí vykonávat činnost na elektrickém zařízení. Představíme vám kolegy, bez kterých by příručka nevznikla.
Text: Karolina Krafková Foto: Jiří Zerzoň
↑ Na fotografii část týmu (zleva): Karel Fiala, Eva Janatová, Tomáš Sikora a Martin Dvořák.
Nemít klapky na očích
Celý příběh začal, když útvar Rozvoj lidských zdrojů (RLZ) revidoval a sjednocoval řídicí dokumentaci pro přípravu energetiků na zkoušku z elektrotechniky ve Skupině ČEZ (běžně nazývané „vyhláška 50“, dnes Nařízení vlády č. 194/2022 Sb.). Příručky existovaly samozřejmě už dřív, jejich nevýhodou ale bylo, že jeden den vyšly v papírové formě a druhý den se mohla změnit vyhláška, a tudíž byly neaktuální. „Ze začátku to fungovalo tak, že nás školili naši kolegové. Ten, kdo měl vyšší paragraf, nám dělal školení a pak nás i přezkoušel. A postupně se systém přezkušování vylepšoval, otázky se koupily i v elektronické podobě. Kupované SW produkty obsahovaly chyby, text byl kostrbatý a kdo tomu rozuměl, ten věděl, že to není úplně dobré, že je potřeba podklady vylepšit. Na trhu byla omezená nabídka učebních textů a kolegové zezdola tlačili na vylepšování,“ vzpomíná Pavel Pešek ze Štěchovic.
Útvar RLZ je vlastníkem příručky, drží vizi jejího rozvoje, spravuje portál s online verzí příručky, poskytuje bezpečné zázemí včetně rozpočtu, zajišťuje komunikaci s vydavatelstvím, organizaci setkání autorů a podobně.
Karel Fiala z ČEZ Distribuce s Hankou Novotnou z RLZ proto přišli v roce 2006 s nápadem vytvořit studijní materiály svépomocí, a to primárně v online formátu, a udržovat díky tomu Příručku vždy aktuální. Tahle dvojice stála u zrodu současné podoby Příručky elektrikáře, která je pro každého našeho elektrikáře nepostradatelným materiálem. „Tehdy jsme se domluvili na tom, že bude příručka obsahovat průřez všemi tématy tak, aby elektrikáři neměli na očích provozní klapky,“ vysvětluje tematický rozsah Karel Fiala. „Šlo o to, převést text norem do skript, aby elektrikáři lépe pochopili předpisy, z nichž dělají zkoušky. A hlavně jde o bezpečnost nás elektrikářů,“ doplňuje Tomáš Sikora. V tištěné podobě vychází Příručka elektrikáře v průměru každé tři roky, letos v nákladu 4,5 tisíce kusů.
Příručka je podkladem pro nezbytnou zkoušku
Zkouška z elektrotechniky se skládá z písemné části, která je pro všechny stejná a ke které se jako studijní materiál používá právě Příručka elektrikáře. Navazující ústní zkouška je z interních předpisů, to znamená, že se odlišuje podle místa výkonu práce, resp. profese zkoušeného. Elektrikář v přečerpávací vodní elektrárně má tedy jinou ústní zkoušku než elektromontér z rozvodny nebo IT technik. „O interní příručce elektrikáře (iPEL) pro druhou část zkoušky uvažujeme už dlouhodobě, protože od lidí slyšíme, že tady chybí souhrnný studijní materiál pro interní předpisy. Ty jsou ale různé a není v nich společný průnik. První parta, které se podařilo dát do kupy materiály a která bude mít svůj iPEL, jsou kolegové z útvaru Měření ČEZ Distribuce. Bude mít podobu 20stránkového e-kurzu a dobře poslouží i nováčkům,“ vysvětluje další směřování nové iniciativy garant příručky Karel Fiala.
Distribuce, vody, klasiky i jádro
Na téhle publikaci je jedinečné, že je skutečně celoskupinovým projektem v pravém slova smyslu. Mezi jejími tvůrci jsou totiž rovnoměrně zastoupeni energetici z ČEZ Distribuce i ČEZ, z vodních, klasických i jaderných elektráren. Celkem jich jsou tři desítky. A členy redakční rady jsou i kolegové z týmu RLZ. Společně se schází dvakrát ročně a snaží se příručku pravidelně vylepšovat a posouvat o kousek dál. To vše pod záštitou a s nepostradatelnou podporou útvaru Rozvoj lidských zdrojů.
Nápad vytvářet studijní materiály pro přípravu našich kolegů na zkoušku z elektrotechniky tak říkajíc „na míru“ a online vznikl už v roce 2006.Rozdělení úkolů
První autoři byli vytipováni díky regionálním koordinátorům školení, kteří vybírali zkušené lektory podle klíče „komu zavolám, když potřebuji uspořádat školení na téma elektrotechnika?“. A z toho vykrystalizovala parta lidí s nepopiratelným renomé ve své oblasti. „Úplně prvního jednání se účastnilo jen několik lidí, mimo jiné i můj předchůdce Karel Kadrnožka. Ten mi o den později přivezl dárek v podobě jedné kapitoly, o kterou jsem se měl starat, a tak se o ni starám dodnes,“ směje se Pavel Pešek.
Každý z autorů příručky má na starosti většinou jednu kapitolu, kterou pravidelně aktualizuje v případě, že se změní legislativa. Zároveň má každý autor za úkol se věnovat oponentuře kapitoly jiného autora tak, aby se v maximální možné míře omezily případné nedostatky. Součástí jsou ale i testové otázky, které si elektrikáři mohou procházet na počítači a test si cvičně zkoušet. „Autoři příručky se obměňují v průběhu času. Nikdo z nich přitom od tvorby příručky neodešel, protože by byl nespokojen, ale jedině z důvodu odchodu do důchodu nebo mimo Skupinu ČEZ,“ popisuje Karel Fiala.
Útvar RLZ je vlastníkem příručky, drží vizi jejího rozvoje, spravuje portál s online verzí příručky, poskytuje bezpečné zázemí včetně rozpočtu, zajišťuje komunikaci s vydavatelstvím, organizaci setkání autorů a podobně.
Potkali se ve Frenštátu aneb pojďte, pane, budeme si povídat
V květnu proběhlo už 16. setkání autorů Příručky elektrikáře, tentokrát se k nim přidali i kolegové z Měření, kteří se zasadili o vznik prvního iPELu. Všichni se potkali na dva dny ve Frenštátu pod Radhoštěm, poslechli si několik zajímavých přednášek o normách či elektrickém oblouku a podívali se společně do nedaleké automobilky. „I přes celodenní odborný program je ale hlavní to, že se všichni potkají a můžou spolu sdílet i znalosti z praxe. Setkání autorů je takové poděkování těm, kteří se na příručce podílejí, protože to dělají nad rámec svých pracovních povinností,“ vysvětluje Eva Janatová z týmu Rozvoje lidských zdrojů. Karel Fiala ji doplňuje: „Primární je motivovat lidi, kteří na příručce spolupracují, aby jim to dávalo smysl, bavilo je to a cítili tu společnou pozitivní energii z něčeho, co společně tvoří pro ostatní. Navíc si myslím, že je taky fajn mít příležitost pochlubit se, že patří mezi autory téhle publikace.“
Na závěr našeho rozhovoru s touhle partou mimochodem padla otázka: „Je ještě něco, co je potřeba v článku zmínit, ale nezaznělo to?“ Odpověď kolegů byla rychlá a téměř jednohlasná: „Že to děláme rádi!“
Kdo je kdo
Karel Fiala
Karel pracuje v energetice už 28 let. Je vedoucím oddělení BOZP a PO v ČEZ Distribuci. Krom toho, že je odborným garantem Příručky elektrikáře, spolupracuje na úctyhodném množství nejrůznějších projektů. Za zmínku určitě stojí například Technický informační portál (TIP najdete na intranetu), kde je všemožná dokumentace z oblasti distribuce i výroby. Nově přibyla, díky elektromontérům z Benešova, krátká návodná videa s komentářem. Podílet se na tvorbě TIPu třeba pomocí videí můžete i vy!
Pavel Pešek
Pavel patří mezi zakládající členy Příručky elektrikáře, jeho kapitolou jsou Provizorní elektrická zařízení. Je vedoucím oddělení provozní analýzy a ekologie ve vodních elektrárnách. V energetice pracuje už 32 let. Jeho nadšení motivuje i ostatní kolegy: je velmi aktivním a svědomitým autorem a zároveň připravuje nového kolegu, který jeho kapitolu jednou převezme. Na fotkách nám bohužel chybí, protože se setkání autorů nemohl zúčastnit. „Bez bezvadného týmu, kterému můžete kdykoli zavolat o radu, by to rozhodně nešlo,“ komentuje celou partu autorů.
Tomáš Sikora
Tomáš je specialista řízení stárnutí z Elektrárny Dětmarovice, na starosti má revize elektro ve veškerých elektrárnách divize obnovitelná a klasická energetika. V energetice pracuje 20 let a v Příručce elektrikáře má na starosti kapitolu Revize a kontroly elektrických spotřebičů. „My elektrikáři se musíme učit pořád, a díky spolupráci na příručce i při jejím čtení se člověk pořád učí, a to je důležité,“ popisuje Tomáš.
Martin Dvořák
Martin je vedoucí technolog elektro z Jaderné elektrárny Temelín, na jejíž výstavbě se dokonce podílel. V energetice je 32 let a na starosti měl kapitolu Třífázové rozvodny a napětí nad 52 kV. Je revizním technikem (tedy předsedou zkušební komise) s nejvyšší možnou kvalifikací E1A a E1B. Jeho přínosem je nejen aktivní přístup, ale i to, že má originální způsob myšlení, což se při tvorbě příručky a diskuzích ukazuje jako velké plus. „Trápím elektrikáře u zkoušek znalostmi, protože mým hlavním cílem je, aby když jim skončí směna, mohli ve zdraví vyrazit domů,“ říká ke svým nárokům u zkoušek
Eva Janatová
Eva pracuje v týmu Rozvoj lidských zdrojů od roku 2011. Vedle členství v redakční radě Příručky elektrikáře má na starosti koordinaci činností za RLZ, tedy komunikaci s vydavatelstvím a plány tisku, organizaci setkání autorů, přípravu programu a společně s týmem redakční rady se podílí na kontinuálním vylepšování projektu. Vedle toho řídí Odborné skupiny (tzv. OTS) a rozvoj interních lektorů. „Bavíme se tady o lidském životě a mně je ctí u toho být,“ řekla o své účasti na projektu Eva.
Mezi námi
Mezi námi
S energií se nedá prát, vítěz je jasný
Co rozhoduje o tom, jestli vás nepotká pracovní úraz? A proč je oblast bezpečnosti práce tolik důležitá? Přečtěte si rozhovor o tématu nehod a skoronehod s kolegy, kteří se věnují prevenci a hledání rizik, ale bohužel také šetření úrazů a tomu, co jim předchází.
Text: Lucie Ehrlichová Foto: Petr Hejná
Jan Barnat
Manažer útvaru řízení provozu OZE a KE
V energetice působí 25 let. Ve volném čase sportuje, hraje fotbal, běžkuje, věnuje se turistice a mototuristice, celoročně pak svému australskému ovčákovi Baddymu.
Roman Bizoň
Inspektor bezpečnosti, ČEZ
V energetice pracuje 24 let a celou tu dobu se věnuje bezpečnosti práce a požární ochraně. V zimě rád lyžuje, v létě je zase jeho oblíbenou aktivitou jízda na kole.
Proč je bezpečnost práce tolik důležitá?
Roman: Všichni se chceme vracet z práce domů v pořádku. Potenciální nebezpečí na nás číhá všude. Je samozřejmě velký rozdíl v rizicích bezpečnosti práce mezi zaměstnanci napříč segmenty. Zatímco administrativní personál pracuje v prostředí, které se v mnohém podobá tomu domácímu, zaměstnance pracující v těžbě, ve výrobě nebo v distribuci ohrožují těžební stroje, složité technologie, elektřina, ale také nepřízeň počasí. To vše přináší rizika, o kterých je potřeba za každých okolností přemýšlet.
Jan: Zaměstnanci v náročných provozech si musí více uvědomovat, že s energií se nedá prát, že ten boj je předem daný a vítěz jasný. Pro oblast bezpečnosti nastavujeme jasná pravidla a vyžadujeme jejich dodržování. Zaměstnance i dodavatele pravidelně školíme, kontrolujeme a úrazy důkladně šetříme a stanovujeme opatření, aby se neopakovaly.
Jak probíhá školení bezpečnosti práce?
Jan: Základní rámec školení je dán legislativou, ale my jako firma s certifikací Bezpečný podnik se prevenci věnujeme mnohem více. Ten proces je nekončící. U rutinních prací a u zaměstnanců s vyšší mírou provozní slepoty musí být dokonce poměrně razantní. Je to taková prevence šokem – ukazujeme jim i reálné úrazy. Jinak ale každý zaměstnanec musí „naživo“ projít vstupním školením, jednou za tři roky školíme vedoucí pracovníky, řadoví zaměstnanci se přeškolují každé dva roky. Liší se to podle lokality a typu provozu. Pečlivě hlídáme termíny odborné způsobilosti všech zaměstnanců a profesí.
V rámci právě probíhající bezpečnostní kampaně se zaměřujeme i na sběr a evidenci skoronehod, slouží k tomu aplikace SNAP, SWIM a EZOP.
Navštivte portál Bezpečnosti a ochrany.
Jak vysoká je míra úrazů a k jakým úrazům nejčastěji dochází?
Roman: V ČEZ, a. s., tedy administrativě, klasické výrobě a jádře, evidujeme průměrně 10 úrazů ročně. V dalších společnostech Skupiny ČEZ je to obdobné a počty úrazů odráží míru rizik dané společnosti. Proto také nejvíce úrazů šetříme ve výrobě, v těžbě a v distribuci. Přestože největšími riziky Skupiny ČEZ jsou práce na elektrickém zařízení a práce ve výšce, největší podíl na celkové úrazovosti mají úrazy dolních a horních končetin. Ve výrobě je příčinou především pohyb po technologii, v těžbě například chůze v kolejišti nebo výstup či sestup z lokomotivy, a v distribuci hraje velkou roli nepřístupný terén.
Jan: Zhruba 75 % zranění horních a dolních končetin není závažné, zaměstnanci se s nimi většinou velmi brzy vrací do práce. Převážnou většinu způsobí zakopnutí na rovině nebo žebříku. Také občas řešíme zranění způsobená při manipulaci s břemeny. Každá společnost musí ze zákona vést knihu úrazů. Pracovní úrazy se hlásí přímému nadřízenému, který je povinen, společně s bezpečnostním technikem, úraz šetřit. Součástí šetření je kontrola na alkohol a návykové látky. U pracovních úrazů s absencí nad tři kalendářní dny máme ohlašovací povinnost vůči dozorovým orgánům.
Jakou roli v úrazovosti hraje provozní slepota?
Roman: Obrovskou. Drtivou většinu příčin pracovních úrazů tvoří lidský faktor. Máme nastaveny pracovní postupy, poskytujeme potřebné vybavení, ochranné pomůcky i moderní technologie, které pomáhají. Zaměstnanci absolvují všechna potřebná školení. Ale pokud zaměstnanec svou práci vykonává dlouho, může opomenout rutinní činnosti, které mohou být z hlediska bezpečnosti klíčové. Nejvíce úrazů se děje lidem ve věku 40 až 50 let, nejčastěji v pondělí mezi 8. a 9. hodinou dopoledne.
Jak vnímáte úlohu prevence?
Jan: V oblasti bezpečnosti je prevence nesmírně důležitá. Firma musí rizika aktivně vyhledávat a navrhovat k nim řešení a preventivní opatření. Každé události předchází několik menších nenápadných incidentů, z nichž každý samostatně mohl zapříčinit úraz. Velkým zdrojem podnětů v prevenci úrazovosti je evidence potenciálních problémů, které naši zaměstnanci zaznamenávají v rámci pracovních činností.
Roman: To potvrzuji. Statistiky obecně říkají, že na jeden vážný nebo smrtelný pracovní úraz připadá přibližně 3 000 skoronehod. To jsou situace, které poškození zdraví nezpůsobí, ale existoval u nich potenciál, aby k úrazu došlo. Vedoucí by měli jít podnětům od zaměstnanců naproti. Naším cílem je, aby na hlášení skoronehod nebylo nahlíženo jako na „žalování“, ale aby se stalo nedílnou součástí celkového systému prevence.
Zaměstnancům, kteří se ocitli v tíživé situaci pomáhá grant Nadace ČEZ s názvem Pomocná ruka. Znáte mezi svými kolegy někoho, komu se stal pracovní úraz a musí se potýkat s jeho následky? Doporučte ho do grantového řízení Výše příspěvku není omezena a žádat lze až do 5 let poté, co se událost stala.
Více info najdete na intranetu Pomocná ruka zaměstnancům - Intranet Skupiny ČEZ (cezdata.corp)
U zákazníka
U zákazníka
Modernizujeme nemocnici v Mladé Boleslavi
Zdravotnické zařízení ušetří ročně nejméně osm milionů korun za energie. Energeticky úsporný projekt realizuje ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO, za plného provozu nemocnice.
Text: Petra Kollerová Foto: archiv nemocnice
Operační sály, lůžková část, prádelna, kotelna, kuchyně, to je nekonečný koloběh, který zná každá nemocnice. Fungují sedm dní v týdnu, 24 hodin denně a v sektoru služeb patří mezi největší spotřebitele elektřiny, plynu, tepla i vody. Výdaje za energie tvoří u nemocnic asi třetinu provozních nákladů.
Právě na úsporu v těchto oblastech se zaměřil energeticky úsporný projekt, který v mladoboleslavské nemocnici odstartoval v minulém roce pod taktovkou ENESA, dceřiné společnosti ČEZ ESCO. Je realizován metodou EPC. Její výhodou je, že ENESA přímo ve smlouvě ručí zákazníkovi za výši dosažených úspor, a investice do těchto projektů se mohou splácet přímo z peněz ušetřených za energie.
34
Celkem 34 oddělení a na kontě přes devět tisíc operací a téměř půl milionu ambulantních vyšetření v uplynulém roce, i tak by se dala popsat Oblastní nemocnice Mladá Boleslav.
„Zákazníkovi garantujeme roční úsporu 7,7 milionu korun. Už z prvních propočtů letošního roku je ale zřejmé, že úspora počítaná v cenách referenčního roku 2018 může být v aktuálních cenách ještě vyšší,“ uvádí Pavol Fraňo, generální ředitel ENESA.
Práce na energeticky úsporném projektu v pěti pavilonech nemocnice začaly loni na jaře a letos už se nemocnice pyšní rekonstruovaným systémem vytápění i novým centrálním zdrojem chladu, osvětlením nebo střešní fotovoltaickou elektrárnou. Od začátku roku v nemocnici běží energetický management, který zajišťuje řízení všech chytrých technologií.
„Ceny elektřiny, plynu i tepla jsou vysoké, a my tak budeme šetřit ještě více, než jsme původně předpokládali. Příprava sice byla náročná, ale výsledkem je velká úspora prostředků nemocnice, které budeme moct přesměrovat tam, kde je to nejpotřebnější – do lepší péče o naše pacienty,“ upřesňuje Ladislav Řípa, předseda představenstva nemocnice.
Díky modernizaci se spotřeba energie sníží o 19 procent
Nemocnice do energetické modernizace investovala 91,5 milionu korun, asi třetinu z této částky, 36 milionů korun, uhradí dotace z Operačního programu životní prostředí. Za 10 let trvání projektu uspoří nemocnice nejméně 77 milionů korun. Roční ekvivalent emisí CO2 činí 2 227 tun.
Energeticky úsporný projekt pro Oblastní nemocnici Mladá Boleslav si odnesl čestné ocenění ze soutěže o Nejlepší připravovaný EPC projekt vyhlašované Asociací poskytovatelů energetických služeb. Čestné uznání v soutěži si projekt zasloužil za třetí nejlepší cenu úspor, kdy jedna uspořená koruna za energie po dobu deseti let stojí nemocnici 1,08 koruny v investicích, a to včetně zateplení. K tomu se řadí i nefinanční přínosy, jako je zlepšení vnitřního prostředí pro personál i pacienty.
Téměř 50% úsporu elektřiny přinese výměna 3 840 zářivkových svítidel a žárovkových zdrojů za moderní LED osvětlení. Čistá návratnost investice do osvětlení je 3,8 roku a výměna osvětlení je tak jedním z nejefektivnějších energeticky úsporných opatření. Lepší kvalitu vzduchu zajistí rekonstrukce 10 vzduchotechnických jednotek. Všude, kde je to možné, se teď výměna vzduchu řídí automaticky podle využití daných prostor. Za vodu, jejíž cena za posledních 20 let vzrostla na trojnásobek, ušetří nemocnice díky novým bateriím až 300 000 korun ročně. Díky dotaci z Operačního programu Životní prostředí byly také zatepleny dva z celkem dvanácti pavilonů, a to včetně výměny oken.
„Projekt byl realizován za plného provozu nemocnice. Každý krok jsme ve spolupráci s nemocnicí navrhovali tak, aby co nejméně narušil standardní chod všech oddělení,“ uvádí Stanislav Jeřábek, projektový manažer z ENESA.
Mladoboleslavská nemocnice patří spolu s kutnohorskou nemocnicí a budovou krajského úřadu do prvního balíku nových EPC projektů ve Středočeském kraji. Už dnes ale stojí ve frontě na energeticky úspornou modernizaci desítky dalších objektů ve vlastnictví kraje.
Den s
Den s
Tomáš Křeček
Rád bych byl u toho, až začne výstavba nového bloku v Dukovanech
Tomáše Křečka rozhodně čekají náročné měsíce. Státnicemi uzavírá letos svá studia na vysoké škole, kromě toho se ale naplno pustil do přípravy na pozici operátora sekundárního okruhu pro Jadernou elektrárnu Dukovany, prozatím na pozici asistenta. Kdo jej nadchl pro jádro, co je to „Desetice“, nebo jak vidí svou budoucnost za několik let? Dozvíte se v naší reportáži.
Text: Kateřina Militká Foto: Petr Hejna
Za Tomášem Křečkem jsme se vypravili do speciálního školicího střediska pro pracovníky jaderných elektráren, které se nachází v Brně. Ve 12:50 mu končila výuka, od 13 hodin měl naplánované na celé odpoledne samostudium, ale našel si na nás čas, i když ho další den čekala náročná zkouška z elektrické části. „K přípravě jsem využil víkend a státní svátek, počítal jsem s vámi,“ usmívá se Tomáš na naši otázku, kolik času nám může věnovat. A jestli u této zkoušky uspěl? Prozradíme v závěru.
Táta je na mě hrdý, máma je spíš starostlivá a musím ji ujišťovat, že vše zvládnu a že je to přesně to, co chci dělat. Mladší bratr se na mě dívá s respektem a přítelkyně mě podporuje,“ chválí své blízké Tomáš, pro kterého jsou stejně důležití také přátelé z oboru.
S rozvojem jaderné energetiky stoupá zájem o práci v obou našich jaderných elektrárnách, v Dukovanech a Temelíně. Na počátku každého nástupu nového pracovníka je odborný výcvik ve speciálním školicím centru. Délka studia a přípravy se liší podle charakteru a náročnosti vykonávané činnosti. „Nejdéle zde informace o technologii a provozu jaderných elektráren vstřebávají právě budoucí operátoři blokových dozoren. Jejich příprava, zahrnující pobyt v Centru přípravy personálu, doplněná o stáže v jaderných elektrárnách a výcvik na plnorozsahovém simulátoru, zabere skoro dva roky. V rámci školicího centra využíváme nejmodernější didaktickou techniku i 3D modely výrobního zařízení jaderných elektráren,“ vysvětluje Roman Diviš, vedoucí útvaru základní příprava jaderných elektráren.
Kudy vedla Tomášova cesta k jádru
Už na základní škole navštívil Tomáš infocentrum v Dukovanech a jaderná elektrárna mu utkvěla v paměti svou velikostí, fungováním, významem. Na střední průmyslové škole si i proto vybral obor energetika a poté mu doporučili jít na Vysoké učení technické. Na VUT si zvolil obor elektroenergetika. V průběhu studia získal možnost na jeden semestr studovat jadernou energetiku v Jižní Koreji. A zde potkal kamaráda, který ho velmi ovlivnil a nadchl pro práci operátora. Přihlásil se na Letní univerzitu pořádanou Skupinou ČEZ pro mladé zájemce o jádro, vyšly mu dobře psychotesty, a otevřela se tak pro něj možnost operátorem se skutečně stát. „Už při prvním vstupu do elektrárny se mi líbilo, že vše má svůj řád. Nutné bezpečnostní kontroly a prověrky, to vše budí dojem velké vážnosti a vzbuzuje důvěru,“ zmiňuje Tomáš. Však také než se v Jaderné elektrárně Dukovany dostanete na čtvrtý blok od parkoviště, zabere to s ohledem na bezpečnostní kontroly určitě 20–25 minut času, a to v případě, kdy jde vše hladce.
Psychotesty odhalí předurčení pro pozici operátora
Náročné psychotesty, kterými musí operátoři projít, nutí udržet pozornost po dobu šesti hodin. „Dnes už postupně získávám přehled, co práce operátora obnáší, a začíná mi také docházet, proč byly testy takto postavené,“ uvažuje Tomáš Křeček. „Pozornost a také schopnost obsáhnout a sledovat všechny parametry, navíc řadu hodin v kuse, je velmi důležitá. Když mi pak volali, že jsem psychotesty zvládl dobře, převládla velká radost,“ vzpomíná. „Hned v tu chvíli jsem se rozhodl, že nabídku na spolupráci beru.“ Další rok studia strávil ve stipendijním programu a po roce nastoupil do výcviku na pozici operátora blokové dozorny sekundárního okruhu. Než si ale splní svůj pracovní cíl, čekají ho státnice a pak další náročné zkoušky a výcvik.
Díky nadšení pro jádro se seznámil s lidmi, kteří mají stejné zaujetí pro věc a kteří dnes tvoří významný okruh jeho přátel. „Fakt, že toto nadšení sdílíme, je určitě hodně důležitý.“
Relaxuji v přírodě a mám rád výlety. Odpočinout od studia si zajdu také do posilovny, rád hraju stolní tenis nebo jezdím na kole, v zimě na snowboardu.
„Naše práce rozhodně nekončí tím, že absolvujeme program ve školisku. Přípravě je potřeba se intenzivně věnovat i doma. Aktuálně jsem v modulu M6, kde je náplní radiační kontrola, část elektro a oblast měření a regulace. Absolvovali jsme už primární a sekundární okruh, chemii… Mám tak dnes už přehled o tom, jak technologie elektrárny funguje, z čeho se skládá zařízení. Teď se budeme seznamovat s provozem zařízení,“ popisuje Tomáš. „Po seznámení s technologií tak začínáme detailněji poznávat, jak se tato technologie ovládá. Nejzajímavější pro mě jsou postřehy z provozu, informace, které z učebnic nezjistíte. Obecně rád poznávám, jak vše funguje, ujasňuji si představu, jak technologie pracuje ve skutečnosti. Přehled jsem měl už předtím, ale rozšiřuji si obzory. Manipulace na blokovce v pozdějších modulech, to je podle mého názoru čas, kdy se bude lámat chleba a poznáme, jestli obstojíme.“ Z dvanáctičlenné skupiny po prvních dvou měsících zbyla skupina devíti odhodlaných, kteří se o to intenzivněji ponořili do přípravy na svou budoucí profesi.
Bez jakých vlastností se operátor neobejde?
„Musí být schopen klidného a rozvážného rozhodování. Určitě je to práce pro ty, kteří dokážou respektovat a dodržovat postupy. Měl by to být ten, kdo si rád čte návody a řídí se podle nich,“ uvažuje Tomáš Křeček. V Dukovanech pracuje i jeho otec, který je strojníkem na primárním okruhu. Také jeho zkušenosti na Tomáše měly velký vliv. „Vždy mě zajímalo tátovo vyprávění o tom, co řešili v práci. A musím říct, že vše, co jsem od tohoto oboru čekal, se mi zatím dostává.“
Krok za krokem
„Celý svůj profesní život na blokové dozorně si asi představit nedokážu. Dávám si další cíle, abych měl vizi, jak se posouvat dál,“ uvažuje Tomáš. Postupuje ale krok za krokem. „Na vysoké škole byl můj cíl dostat se do výcvikového programu pro pozici operátora jaderné elektrárny. Když se mi podaří složit všechny zkoušky, bude to radost a další příležitost dívat se zase do budoucna. Nový cíl, který bych rád sledoval, je, že bych se chtěl podílet na zprovozňování nových bloků jaderné elektrárny. Vždy mě fascinovalo vyprávění Bohdana Zronka a dalších kolegů, kteří byli součástí spouštění jaderné elektrárny, a mluví o tom jako o přelomovém zážitku a zkušenosti na celý život. Zajímají mě také mise WANO (celosvětové sdružení provozovatelů jaderných elektráren), které se věnují nezávislé kontrole. Po získání zkušenostní v naší elektrárně bych se totiž rád podíval i do jiných elektráren a porovnával provozní zkušenosti.“
Než se z asistenta stane operátor
O prázdninách čekají Tomáše zkoušky z předmětů, které tento rok měli na programu. Od září do března pak bude probíhat další výcvik. „Na závěr nás čeká Desetice, tedy zkouška z deseti předmětů před komisí. V případě úspěchu pak budu mít za sebou kurz Beta, kterým to ale ještě nekončí, další zkoušky navazují. Následovat bude zácvik se strojníkem sekundárního okruhu a zkoušky před SÚJB (Státní úřad jaderné bezpečnosti). Ještě mě čeká rok a půl intenzivní přípravy. A po dvou letech se navíc dělají pravidelná přezkoušení.“
„Těším se na všechny nové kolegy,“ uzavírá naše setkání Tomáš Křeček.
A my přejeme Tomášovi štěstí u dalších zkoušek a stále tolik nadšení i vůle uspět při jeho profesní cestě! Slíbená informace: Tomáš zkoušku z elektrické části složil na výbornou.
Z nadhledu
Z nadhledu
Uzlová transformovna Řeporyje ČEZ Distribuce
Text: Michaela González Valdés Foto: archiv interní komunikace
Dokázali byste rozpoznat, co už je na fotce minulostí?
Transformovny procházejí modernizací a v současné době tak modrá budova na fotografii uprostřed již nestojí. Obsahovala azbest a proběhlo její ekologické odstranění. Vedlejší zděná budova má za sebou rekonstrukci a slouží jako kanceláře pro techniky a vedoucí.
Podívejte se, jak vypadá uzlová transformovna, kde se propojuje přenosová soustava společnosti ČEPS s tou naší distribuční. Do této stanice je vyvedena část výkonu z Temelína a zásobuje levý břeh Vltavy, tedy přibližně třetinu Prahy. ČEZ Distribuce provozuje v České republice celkem 21 takových uzlových transformoven. Naše společnost zásobuje elektřinou přes 3,7 milionu odběrných míst na 66 % území České republiky, jimž v roce 2022 zprostředkovala dodávku elektřiny v objemu 34 790 GWh. Transformátory v Řeporyjích jsou dva a mají výkony 40 megavoltampér. Transformují napětí ze 110 na 22 kV. Jedno takové trafo váží jako deset slonů afrických.
Téma
Téma
Cesta elektřiny až k vám domů
Když ráno vstanu, odpojím mobil a chytré hodinky z nabíječky. Rozsvítím v koupelně, vodu na sprchu mi ohřeje elektrický kotel. Zapnu kávovar, a než odejdu do práce, vychutnám si ranní kávu. Samozřejmost, říkáte si. Umíte si ale představit, jak elektřina, která je součástí běžného života, do našich domácností putuje?
Text: Michaela González Foto: David Stránský a archiv interní komunikace
Celým procesem od výroby až po zapnutí vypínače u vás doma vás provedeme. Stojí za ním obrovské každodenní úsilí lidí, kteří se starají o to, aby elektřina do našich zásuvek bezpečně proudila.
Výroba energie
Ačkoli se tvář výroby energie proměňuje, její přenos je jasně daný. Při popisování toho, jak celá energetická infrastruktura funguje, logicky začněme u elektrárny. Turbogenerátor elektrárny vyrábí elektřinu o napětí od 6,3 kV do 24 kV, zpravidla podle jeho výkonu. Transformátory umístěné v elektrárně zvyšují napětí přes napětí 110 kV (využívané odběrateli, jako jsou hutě, rafinerie či železnice) až na 220 a 400 kV. Napětí 400 kV je hodnota zvláště vysokého napětí.
ČEZ Distribuce investovala do rozvoje a obnovy distribuční soustavy za poslední dva roky 30 miliard Kč.
Přenos elektřiny
Dále pak plní svou roli společnost ČEPS, která tuto elektřinu šíří dál po přenosové soustavě o napětích 400 kV (to má celkovou délku 3 795 km) a 220 kV (o délce 1 824 km), a zajišťuje tím přenos elektřiny od velkých zdrojů ke klíčovým rozvodnám. Takové napětí je vhodnější pro přenos energie na dlouhé vzdálenosti, neboť při vyšším napětí, kdy vodičem prochází nižší proud, dochází k nižším ztrátám.
Přenosová soustava zajištuje přenos elektřiny na větší vzdálenosti, do krajů, regionů nebo i přes hranice státu, a dala by se přirovnat k dálnicím. Tyto elektrické dálnice vedou hlavně zvlášť vysoké napětí k uzlovým rozvodnám, které představují pro cestu proudu dopravní křižovatky. ČEPS udržuje, obnovuje a rozvíjí 44 rozvoden se 78 transformátory. ČEZ Distribuce provozuje kromě 21 uzlových transformoven také 285 vlastních transformoven vvn/vvn, vvn/vn, vn/vn.
Transformace energie
Ještě před tím, než může dojít k přenosu energie k menším odběratelům, se v transformační stanici snižuje velikost napětí za pomoci transformátoru nejdříve na 110 kV a následně na 35, 22 nebo 10 kV. Elektřinou s tímto napětím jsou napájeni střední a menší odběratelé, například průmyslové a obchodní zóny či dopravní podniky. „Veškeré domácnosti a podnikatelé jsou napájeni z nejnižší napěťové úrovně, tedy 230 a 400 V, prostřednictvím nadzemních vedení a v obydlené zástavbě zejména přes kabelové sítě. Rozvody nízkého napětí jsou nejrozsáhlejšími rozvody elektrické energie ČEZ Distribuce,“ vysvětluje Radim Černý, místopředseda představenstva ČEZ Distribuce a ředitel úseku Řízení distribuční soustavy.
Typy napětí
Malé napětí (mn)
do 50 VNízké napětí (nn)
50 V až 1 000 VVysoké napětí (vn)
1 000 V až 52 kVVelmi vysoké napětí (vvn)
52 kV až 300 kVZvláště vysoké napětí (zvn)
300 kV až 800 kVUltra vysoké napětí (uvn)
více než 800 kVDistribuční soustava
Distribuční soustava se dá přirovnat k menším silnicím a cestám. Vedení se čím dál víc větví a napětí energie se v transformátorech snižuje – z velmi vysokého na vysoké a poté na nízké napětí. Distribuční sítě nízkého napětí jsou právě ty, které vedou elektřinu až k vám domů. Na území ČEZ Distribuce spravujeme elektrické vedení o rozvinuté délce převyšující 160 tisíc kilometrů, což představuje čtyřnásobek obvodu zeměkoule. Tato síť slouží lidem a podnikům díky úsilí mnoha kolegů, kteří se o ni nepřetržitě starají. Do rozvoje a na obnovu distribuční soustavy investuje ČEZ Distribuce každoročně miliardy korun. V posledních dvou letech to bylo 15 miliard Kč za rok.
Přenos elektřiny má na rozdíl od přenosu jiných energetických komodit, jako je například plyn nebo ropa, jednu zásadní výhodu. Elektřina proudí vždy cestou nejmenšího odporu a není nutné ji nijak uvádět do pohybu, sama si najde cestu tam, kam jí to elektrická sít umožňuje. Princip jejího proudění objevil německý fyzik Gustav Robert Kirchhoff v roce 1847 (proto Kirchhoffovy zákony). Podmínkami pro stabilitu v síti jsou udržování napětí a frekvence, dostatečné výkonové rezervy elektráren a také dostatečná kapacita přenosových sítí.
Čtyřnásobně větší zájem o fotovoltaiky
Zákazníci se v dnešní době často stávají také výrobci a toky v síti se mění. ČEZ Distribuce přijala za loňský rok celkem 70 212 žádostí o připojení výrobny elektřiny a připojila k síti rekordních 21 325 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 174 MW. Více než 80 procent žádostí se týkalo mikrozdrojů do 10 kW na hladině nízkého napětí.
Stožáry mají různé tvary, podle nichž jsou často odvozeny i jejich názvy, jako například jedle, soudek nebo kočka.
V únoru letošního roku byl na území ČEZ Distribuce zasmluvněn instalovaný výkon pro připojení FVE ve výši více než 10 000 MW (pro srovnání: výkon jednoho temelínského bloku je 1 125 MW). Investoři jednotlivých záměrů budou své výrobny postupně realizovat a připojovat k distribuční soustavě. Očekáváme, že se v letošním roce začnou k distribuční soustavě postupně připojovat kromě mikrozdrojů i velké fotovoltaické výrobny. Podle předběžných odhadů by to mělo být přibližně čtyři tisíce velkých výroben s instalovaným výkonem 1 600 MW.
„Letos jsme pro rychlejší připojení zákaznických požadavků zejména v oblasti obnovitelných zdrojů, především fotovoltaických elektráren, vyčlenili 6,5 miliardy pro úpravy a posílení sítí z celkové částky 15 miliard určených na rozvoj a obnovu distribuční soustavy,“ upřesňuje Martin Zmelík, generální ředitel ČEZ Distribuce.
Digitalizace v plném proudu
„Naši distribuční síť přizpůsobujeme a průběžně připravujeme na nové požadavky. ČEZ Distribuce masivně investuje především do moderních prvků, které umožňují zapojení intermitentních (nestálých) zdrojů, a tyto investice každý rok výrazně navyšujeme. Budeme investovat také do chytrých sítí (smart grids) a decentralizovat je k dalšímu rozvoji stabilní a digitální distribuční soustavy, včetně rozvoje optických sítí. Do roku 2025 chceme digitalizovat 100 % našich klíčových zákaznických procesů,“ popisuje Martin Zmelík. Příkladem vylepšování a digitalizace zákaznických procesů je obsluha bezplatné kontaktní linky ČEZ Distribuce, kde od loňského podzimu pomáhá odbavení zákazníků zajišťovat i umělá inteligence, například i rozplombovat elektroměr. Virtuální asistentka Ema dokáže v jednom okamžiku odbavit až sto zákazníků. V druhé polovině letošního května se Ema nově naučila evidovat samoodečet.
Jak se eliminují ztráty v síti
Při přenosu elektrické energie od zdroje ke spotřebiteli dochází k úbytku napětí. Ztráty jsou závislé na odporu a protékajícím proudu. Čím jsou vodiče delší a vzdálenost, kterou musí elektřina urazit, větší, tím je i větší úbytek napětí. Dají se eliminovat snížením odporu, například zkrácením délky vedení, zvýšením průřezu vodičů, případně volbou použitého materiálu.
„Kromě Emy jsme nasadili roboty na automatické posuzování projektových dokumentací pro připojování mikrozdrojů a také na automatické zpracování přijatých žádostí o připojení odběrných míst do hodnoty 3 × 25 A včetně. Počet digitálně přijatých požadavků od zákazníků se zvýšil o 33 %. V polovině roku 2022 jsme také zprovoznili mobilní aplikaci Proud, která poskytuje zákazníkům online přístup k informacím o jejich odběrných místech, možnost zadávat některé požadavky či nahlásit periodický nebo kontrolní samoodečet,“ uzavírá Martin Zmelík.
Jeden z nás
Jeden z nás
Barbara Seidlová
Manažerka útvaru financování - investor relations (IR)
Barbara Seidlová o sobě říká, že je mluvčí, ale pro jinou, i když velmi důležitou cílovou skupinu, než jsou novináři. Hovoří s analytiky, kteří doporučují svým klientům, zda akcie ČEZ kupovat či prodávat. Je v kontaktu s institucionálními investory, jako jsou investiční fondy, penzijní fondy, pojišťovny, ale také se soukromými investory.
Text: Ilona Vysoudilová Foto: Petr Hejna
Barbara vystudovala Fakultu financí a účetnictví na VŠE v Praze, v ČEZ pracuje od roku 2007. Volný čas tráví s rodinou cestováním, ráda fotografuje a sportuje.
Poskytovat jasné, úplné a přesvědčivé informace o společnosti pomáhá udržovat dobré vztahy s investory a posilovat jejich důvěru. Pokud vztahy s investory dobře fungují, jedná se o skutečnou hodnotu v podobě kapitálu a zajištění přístupu k financování, ať už na dluhových, nebo akciových trzích.
„Investoři by měli znát plány společnosti, do které investovali nebo se teprve chystají investovat své prostředky,“ říká Barbara Seidlová a dodává: „Transparentnost je velmi důležitá. Nejde tedy jen o informace, které se týkají plánovaného růstu a rozvoje, ale například také o případné upozornění na možné ekonomické problémy a těžkosti. Důležité je vybudovat si u investorů důvěru, aby se vedení firmy dočkalo potřebné podpory v každé situaci.“
Není analytik jako analytik
Skupina, se kterou útvar financování - investor relations komunikuje, je velice různorodá. „Mluvíme se stovkami lidí, i když frekvence je samozřejmě u každého jiná. Stejně tak má každý zájem o jiné informace,“ popisuje Barbara. A některé skupiny jsou ve velikém detailu. Např. hedge fund manažeři (pozn. redakce: manažer hedgeového fondu, tedy speciálního investičního fondu, který rozhoduje o investicích), kteří obchodují s akciemi energetik, vědí o našem sektoru téměř vše. Ty pak zajímají hlavně poslední události. Jinou skupinou jsou investoři, kteří mají na starosti třeba celý region střední a východní Evropy. „Ti mají často základní povědomí o České republice, ale téměř žádné o energetice, a je proto třeba je edukovat, například v tom, jak energetický trh funguje,“ vysvětluje Barbara Seidlová. „S analytiky z bank, kterých je okolo patnácti, mluvíme na týdenní bázi. A pak jsou tu investoři, se kterými jsme v kontaktu tak dvakrát třikrát do roka.“
Pro ČEZ jako velkou mezinárodní korporaci, jejíž akcie jsou obchodovány na dvou burzách a která pro financování používá rozsáhlé portfolio finančních nástrojů, je velmi důležité udržovat vysokou úroveň poskytovaných informací pro současné i potenciální investory, a to se týmu IR opravdu daří. IR Skupiny ČEZ získalo v minulých letech několik ocenění v rámci střední Evropy, v loňském roce to bylo například 2. místo od Institutional Investor.
Martin Novák
Ředitel divize finance
Za investory do Londýna i Varšavy
Všichni investoři jsou pravidelně několikrát ročně, nejčastěji po zveřejnění hospodářských výsledků, zváni na tzv. konferenční - investorské hovory. Na těchto online setkáních ČEZ prezentuje podrobné výsledky, plány a záměry, divestice, akvizice apod. „Další důležitou formou jsou setkání, během nichž jezdíme my za investory, nejčastěji do Londýna či Varšavy, kde máme nejvíce akcionářů,“ zmiňuje Barbara.
Investoři nemají rádi překvapení a neočekávané pohyby
„Spousta údajů není veřejná a na některé otázky tak nemůžeme přímo odpovědět, ale můžeme alespoň zprostředkovávat informace o tom, jak společnost o dané problematice přemýšlí,“ vysvětluje Barbara. Dobrý příklad je téma odklonu od uhlí. „Sice neumíme říct přesný a konkrétní termín, kdy k němu finálně dojde, ale bavíme se o faktorech, které určují, zda to bude dříve, nebo později. Tedy i když nemáme jasnou odpověď, vždy je lepší sdělit příběh, vysvětlit pozadí,“ dokresluje charakter své práce Barbara Seidlová.
Pro ty, kdo by se chtěli vydat stejnou cestou
Každý, kdo se chce ponořit do této oblasti, by měl mít ideálně vzdělání v oblasti financí. Dále musí mít perfektní prezentační dovednosti, být zvídavý, mít cit pro komunikaci a mluvit anglicky stejně, ne-li lépe než česky. Nezbytnou podmínkou je rozumět sektoru energetiky, i když to se lze naučit. Spousta lidí, kteří pracují v oblasti IR v korporacích, původně pracovalo na pozici analytika. „To byl i můj případ, já jsem před příchodem do ČEZ byla akciovou analytičkou společnosti ING v Praze a poté v Londýně.“
Spolupráce napříč firmou je klíčová
„Největším parťákem jsou pro nás útvary centrální controlling, účetnictví a strategie. Z těchto oblastí máme totiž nejvíc dotazů,“ říká Barbara Seidlová a doplňuje: „Spolupráce se všemi kolegy, od kterých informace získáváme, je velice dobrá. Občas se ale stává, že kolegové, se kterými nejsme v kontaktu tak často, se bojí specifické informace poskytnout. Vůči nám se ale otevřenosti bát nemusí. Potřebujeme znát kontext, být v detailu problematiky a vědět, co, jak a proč. Poté samozřejmě odfiltrujeme informace, které ven neříkáme. Transparentnost je pro nás ale velmi důležitá,“ ukončuje povídání o své práci Barbara Seidlová.
Oblast ESG investory zajímá
Ještě před dvěma lety byla součástí práce útvaru IR agenda okolo ESG ratingových agentur. Se vznikem útvaru ESG Skupiny ČEZ v červenci 2021 se kolegům ulevilo. ESG témata investorům stále prezentujeme, ale potřebné podklady a komunikaci s ESG ratingovými agenturami zajišťuje útvar Kateřiny Bohuslavové.
O vztahy a komunikaci s investory se v ČEZ stará útvar financování - investor relations, který je podřízen přímo řediteli divize finance. V útvaru spolu s Barbarou Seidlovou pracuje Zdeněk Zábojník.
S éčkem v srdci
S éčkem v srdci
Jak nadchnout pro energetiku
Děti jsou naše budoucnost. A není to žádná prázdná fráze, Skupina ČEZ se snaží oslovit žáky a studenty už ve školních lavicích, aby je energetika zaujala a jednou se třeba i stali našimi kolegy. Tentokrát se parta našich energetiků, kteří rozhodně mají éčko v srdci, rozjela na Střední školu technickou do Mostu.
Text: Karolina Krafková Foto: Pavel Dvořák
Hlavním hráčem na tomto poli je útvar strategický nábor. Tahle „Klapzubova jedenáctka“ je bezvadně sehraná, působí velmi přátelsky a nutno dodat, že její členy snad nikdy nepotkáte se špatnou náladou. Pořádají různé tematické „maturity“, Letní univerzity, fyzikální soutěže, exkurze a „roadshow“, přičemž spolupracují zejména se středními a vysokými školami technického zaměření, aby ukázali energetiku jako obor, který má stále větší smysl a budoucnost.
V polovině května jsme se na jednu takovou akci jeli podívat, abyste ji alespoň prostřednictvím stránek časopisu PROUD zažili také vy. Jednalo se o Projektový den se Skupinou ČEZ, který se konal na Střední škole technické v Mostě. Původně se ho měli účastnit jen žáci zdejších elektrotechnických oborů a mohli nakouknout také zájemci z osmých tříd Základní školy Most. O akci se ale dozvědělo víc základních škol a ve čtvrtek ráno tak energetiky čekaly bez přehánění davy dětí. Kromě několika oborů Střední technické školy (která má mimochodem téměř 900 studentů!) si s našimi kolegy přišli povídat žáci z 10 základních škol nejen z Mostu, ale i z Litvínova a Chánova.
Celou akci zorganizoval ve spolupráci s Jiřím Vavříkem ze SŠT Most Martin Klacián ze strategického náboru, který má mimo jiné na starosti i spolupráci s více než dvacítkou dalších technických středních škol. Na akci dorazil s četou práce pod napětím (PPN), s dvojicí provozních elektromontérů, jedním technikem diagnostiky z ČEZ Distribuce a sestavu uzavřeli dva specialisté ze společnosti AirPlus (člen skupiny ESCO).
„Takovéto akce jsou velice důležité, neboť podpora technického a řemeslného vzdělávání je v současné době potřebná. Projektové dny jasně ukazují mladým lidem důležitost řemesla. Těšíme se na další spolupráci,“ říká Karel Vokáč, ředitel Střední školy technické Most.
Co obnáší práce pod napětím?
Výsledkem byly čtyři stanoviště na školním hřišti, která vytvořili naši energetici s vybavením a technikou. Četa PPN Koštov, která je známá hrdostí na svou práci stejně jako osobitým smyslem pro humor, přijela i s izolovanou vysokozdvižnou plošinou a servisním vozidlem. Zájemce vyvezli plošinou do výšky 19 metrů, ukázali jim pomůcky (například speciální vysavač s izolovanou sadou) pro čištění distribučních trafostanic metodou pod napětím. Předvedli také nejrůznější nástroje, se kterými dennodenně pracují na „živém“ vedení vysokého napětí: izolované žebříky, izolované tyče, krytky na izolátory nebo bypass. Žáci si také mohli vyzkoušet pomocí speciálních nůžek přestřihnout AlFe vodič nebo zvednout izolátor na izolované tyči. „Předvedli jsme jim všechny naše pomůcky a ukázali různé způsoby práce a vychytávky, aby si dovedli představit, co vlastně práce pod napětím obnáší. Protože práce pod napětím nezahrnuje jen natahování drátů nebo odstraňování poruch,“ vysvětlil vedoucí skupiny Lukáš Zavoral, který patří ke špičkám oboru v České republice.
Jak na klimatizace, fotovoltaiky nebo tepelná čerpadla
Kolegové z AirPlus na vedlejším stanovišti vysvětlovali, jak se montují klimatizace (středoškoláci si to mohli i vyzkoušet) a jak fungují fotovoltaiky a tepelná čerpadla, kterými se společnost zabývá. „V minulosti jsme už pár přednášek s AirPlus dělali, ale děti ve třídách nedávaly moc pozor. Díky Projektovému dni je učitelé vytáhli ven, kde si spoustu věcí mohou osahat a vyzkoušet, takže je to baví mnohem víc,“ komentoval úspěch akce Pavel Broný z AirPlus.
Technická diagnostika a elektromontéři v akci
Třetí stanoviště patřilo technikovi diagnostiky Rudolfu Zimovi, který přijel i se svým kabelovým měřicím vozem. Vysvětlil žákům dvě metody vyhledávání kabelových poruch a předvedl i rázování kabelu, kdy žáky překvapily ostré „výboje“, které kabel vydával a které jsou zdrojem jedné z těchto metod. V neposlední řadě předvedl i hák na vyprošťování osoby zasažené elektrickým proudem.
Na posledním stanovišti byli dva provozní elektromontéři, Miroslav Romaniuk a Vít Mareška z Loun, kteří nechali žáky, aby si vyzkoušeli vytyčit inženýrské sítě přímo v trávníku u sportovního hřiště.
Podporujeme zájem o technické obory
„Dnes je to takový prubířský kámen, na který bychom rádi navázali dalšími podobnými dny nejen letos, ale i v příštích letech. Měly by se opět konat v úzké spolupráci s partnerskými středními školami Skupiny ČEZ, které máme v jednotlivých regionech. Budou určeny jak pro středoškoláky, tak i žáky z místních základních škol,“ vysvětlil Martin Klacián. Důvod vzniku projektového dne je podle něj prostý: „Nejen energetika potřebuje mladou krev. Snažíme se vzbudit zájem současné mladé generace o technické obory, zejména ty, které s energetikou přímo souvisejí.“
„Ze mě energetik určitě nebude. Ale musím říct, že jsem si vůbec neuměla představit, že se ty práce dají dělat na drátech, kde je proud, nebo že můžu slyšet kabel i 30 metrů pod zemí! Jsem ráda, že jsme sem šli,“ komentovala spokojeně osmačka Eliška.
Všichni naši kolegové se shodli na tom, že pro středoškoláky mají podobné ukázky naší práce smysl, protože jim mohou ukázat, že energetika rozhodně není žádná nuda a má velkou budoucnost. Zdá se vám, že pro žáky základních škol je na tak praktickou ukázku trochu brzy? Může jim pomoci včas se rozhodnout, kam na střední školu.
Svět energie
Svět energie
Dotace na rozvoj a rekvalifikace
Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s Ústeckým, Moravskoslezským a Karlovarským krajem připravují výzvy pro podávání žádostí o dotace na profesní vzdělávání zaměstnanců ve firmách z Operačního programu Spravedlivá transformace. Nabídnou tak možnost čerpat evropské fondy na spolufinancování vzdělávacích aktivit pro zaměstnance v uhelných krajích.
Text: Jaroslav Malsa Foto: fotobanka
Celkový objem finančních prostředků, které budou ve všech třech krajích dohromady k dispozici, je 920 milionů korun. O tyto prostředky si budou moci žádat podniky a profesní a podnikatelská sdružení až do konce roku 2024. Prostřednictvím dotací budou mít žadatelé možnost zpětně získat až 85 % z celkových výdajů, které po podání žádosti o dotaci vynaloží na schválené vzdělávací aktivity pro své zaměstnance a členy do konce roku 2027. U velkých podniků bude základní míra podpory stanovena na 50 % výdajů. Výzvy k podávání žádostí o dotace budou Státním fondem životního prostředí ČR postupně vypisovány v průběhu léta.
Nejvíce podporované oblasti vzdělávání
Mezi hlavní podporované aktivity bude patřit zvyšování kvalifikací a rekvalifikace pracovníků pro nová odvětví, např. technické a další odborné vzdělávání, rozvoj digitálních kompetencí a IT dovedností, měkké a manažerské dovednosti, jazykové vzdělávání apod. Doplňkové aktivity budou navíc zahrnovat možnosti poradenství pro zaměstnance, např. pomoc pracovníkům s oddlužováním.
Nabídku vzdělávacích aktivit a profesních kurzů pro zaměstnance jednotlivých provozních lokalit Skupiny ČEZ postupně připravují personalisté a podle aktuální situace ji budou komunikovat zaměstnancům v dotčených lokalitách.
Útvar Public Affairs Skupiny ČEZ monitoruje a aktivně vyhledává i další dotační příležitosti a připravované výzvy pro předkládání žádostí o dotace, a to jak v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace, tak i v ostatních operačních programech, a průběžně o nich informuje relevantní segmenty a potenciální příjemce, kteří jsou součástí Skupiny ČEZ.
Festivalové léto
Festivalové léto
Letní festivalové tipy
Léto je čas výletů, festivalů pod otevřenou oblohou, ale také příležitost sportovat a posouvat vlastní hranice.
Colours of Ostrava
Jste fanouškem zahraniční hudby? Pak je festival Colours of Ostrava právě pro vás! Na jednom místě totiž vystoupí hvězdy jako Macklemore, Ellie Goulding či Burna Boy. Těšit se můžete na nezapomenutelná vystoupení, stánky s občerstvením a bohatý doprovodný program. Festival se koná od 19. do 22. července v areálu Dolních Vítkovic.
→ 19.-22. července Colours of Ostrava
ČEZ Lipno Sport Festival
Přijeďte si v létě zasportovat na Lipno! Bohatý celodenní program čeká na vás i vaše děti. Těšit se můžete například na veslování s Václavem Chalupou, ČEZ ENERGY zónu, dětskou cyklodráhu nebo také na volejbalový trénink s profesionály. V sobotu 12. srpna se zde navíc konají cyklistické závody dlouhé 20 a 60 km. Poznačte si datum 11.-20. srpna a dorazte!
→ 11.–20. 8. srpna Lipno sport festival
Vysočina Fest
Zažijte tu pravou atmosféru letního open-air festivalu. Vysočina Fest vás zve na jedinečný víkend plný koncertů, dobrého jídla a pití. Těšit se můžete na tři pódia, kde se od 6. do 8. července vystřídá přes 30 nejznámějších umělců. Vše se odehraje v Amfiteátru Jihlava a je jen na vás, jestli si zakoupíte jednodenní vstupenku, nebo zůstanete déle a přespíte ve stanovém městečku.
→ 6.–8. července Vysočina Fest
Polanka Fest
Nenechte si ujít tento dvoudenní hudební festival, na kterém vystoupí kapely Arakain nebo Chinaski. Festival se koná 28.-29. července v prostředí koupaliště Polanka Třebíč, takže se můžete kromě poslechu hudby také zchladit v jednom ze tří bazénů. Potěší vás i mnoho stánků a soutěží.
→ 28.–29. července Polanka Fest
Energie pro kulturu
Podpořte s námi umělce a přijďte na tento jedinečný festival. Budete moct zhlédnout akrobatické a divadelní vystoupení, poslechnout si živé koncerty známých interpretů a užít si skvělý den v přítomnosti umění. Festival se koná hned na několika místech, a to 25.–26. srpna v Českých Budějovicích, 1.–2. září v Třebíči, 15.–16. září v Ústí nad Labem a 22.–23. září v Plzni. Vstup je zdarma.
→ Energie pro kulturu
Skupina ČEZ, která je partnerem uvedených festivalů vám nabízí zvýhodněné vstupné vždy na celý festival. Jak slevu uplatnit, zjistíte na intranetu v části Benefity.
Sportovní tipy
Letní tipy
Letní tipy pro sport a výlety
Máme pro vás celou řadu prázdninových tipů. Ať už podniknete cokoli, prožijte léto naplno a s těmi, které máte nejraději.
Stezka Českem
Vydejte se na nezapomenutelnou cestu podél hranic České republiky. Je jen na vás, jestli si zvolíte severní, nebo jižní trasu, v každém případě na vás čekají kilometry plné nových zážitků, krásných panoramat a příjemných chvil v přírodě. Stezky pro vás navrhl Klub českých turistů ve spolupráci se Skupinou ČEZ. K tomu navíc doporučujeme zapnout aplikaci EPP Pomáhej pohybem, díky které svými kroky přispějete na dobrou věc!
→ Stezka ČESKEM může jít každý
RunTour
Běháte, abyste se cítili dobře, posouvali své hranice, nebo třeba jen pro radost? Ať už je váš důvod jakýkoli, RunTour je tu pro všechny běžce a běžkyně. Zúčastněte se tohoto závodu 22. července v Olomouci, 23. září v Karlových Varech, 7. října v Praze nebo 21. října v Pardubicích. Běžet můžete sami, ale i s týmem ve štafetě, trasy jsou dlouhé od tří do deseti kilometrů.
→ ČEZ RunTour 2023
Prima CUP
Cyklistické závody jsou již v plném proudu, vy se stále můžete přihlásit a poměřit tak své síly na trasách od 20 do 116 km. Projet se můžete například 26. srpna Karlovými Vary nebo 16. září krásnou přírodou Harrachova. Připraveny jsou závody i pro malé závodníky a závodnice, takže můžete bez obav vyrazit s celou rodinou.
→ 26. srpna Prima Cup Karlovy Vary ČEZ Karlovy Vary
→ 16. září Prima Cup Harrachov ČEZ Harrachov
Infocentra
Vydejte se na výlet do elektrárny. Na výběr máte hned z devíti lokalit od Lipna přes Ledvice až po Temelín. Čekají vás exkurze přímo do nitra elektráren, v infocentrech jaderných elektráren si můžete zase vyzkoušet virtuální realitu, díky které se přenesete i do přísně střežených prostor. Pro děti budou připraveny zábavné kvízy a dětské koutky.
Fotogalerie s éčkem
Četa PPN Koštov přijela i s izolovanou vysokozdvižnou plošinou a servisním vozidlem. Zájemce vyvezli do výšky 19 metrů.
Kolegové z ČEZ Distribuce předvedli studentům nejrůznější nástroje a pomůcky, se kterými denně pracují.
Kolegové z ČEZ Distribuce předvedli studentům nejrůznější nástroje a pomůcky, se kterými denně pracují.
Kolegové z ČEZ Distribuce předvedli studentům nejrůznější nástroje a pomůcky, se kterými denně pracují.
Studentům i žákům představujeme energetiku jako obor, který má stále větší smysl a budoucnost.
Fotogalerie téma
Kombinované vedení vvn/vn v Ústí nad Labem na fotografii kolegy Davida Stránského.
Pohled na transformátor 25 MVA (copy)
Stožáry mají různé tvary, podle nichž jsou často odvozeny i jejich názvy, jako například jedle, soudek nebo kočka.
Rozvodna, kde jsou vidět např. přípojnice a přípojnicové odpojovače nebo podpěrné izolátory.
Fotogalerie zaměstnavatel roku
Fotogalerie
Z celého soustrojí o výšce více než 20 metrů vystupuje na povrch podlahy haly strojovny pouze vrchní kryt generátoru. Pod ním je umístěn mj. budič, který je zdrojem primární energie pro výrobu elektrické energie ve statoru generátoru.
Rotor generátoru před jeho usazením do šachty turbosoustrojí TG2
Zelenou energii vyrábí vodní elektrárna Slapy už 65 let.
Fotogalerie mozaika
Fotogalerie jizerská 50
- 1026976.svg
- 1026980.svg
- 1026985.svg
- 1026988.svg
- 1026993.svg
- 1027001.svg
- 1027003.svg
- 1027006.svg
- 1027007.svg
- 1027011.svg
- 1027025.jpg
- 1027026.jpg
- 1027027.jpg
- 1027028.jpg
- 1027029.jpg
- 1027030.jpg
- 1027031.jpg
- 1027032.jpg
- 1027033.jpg
- 1027034.jpg
- 1027035.jpg
- 1027036.jpg
- 1027037.jpg
- 1027038.jpg
- 1027039.jpg
- 1027040.jpg
- 1027041.jpg
- 1027042.jpg
- 1027043.jpg
- 1027044.png
- 1027045.jpg
- 1027046.jpg
- 1027047.jpg
- 1027048.png
- 1027049.gif
- 1027050.jpg
- 1027283.jpg
- 1027285.jpg
- 1027286.jpg
- 1027288.jpg
- 1027289.jpg
- 1027292.jpg
- 1027294.jpg
- 1027295.jpg
- 1027296.jpg
- 1027297.jpg
- 1027298.png
- 1027299.jpg
- 1027588.jpg
- 1027589.png
- 1027590.jpg
- 1027591.jpg
- 1027605.jpg
- 1027606.png
- 1027607.gif
- 1027608.jpg
- 1027609.jpg
- 1027610.jpg
- 1027611.jpg
- 1027612.jpg
- 1027613.jpg
- 1027614.jpg
- 1027615.jpg
- 1027616.jpg
- 1027617.jpg
- 1027718.jpg
- 1027719.jpg
- 1027720.jpg
- 1027722.png
- 1027728.jpg
- 1027729.png
- 1027730.png
- 1027731.jpg
- 1027735.jpg
- 1027736.jpg
- 1027737.png
- 1027746.png
- 1027747.jpg
- 1027751.png
- 1027752.png
- 1027753.jpg
- 1027754.png
- 1027755.png
- 1027756.png
- 1028001.svg
- 1028002.svg
Triobo Ltd.
3rd Floor, 207 Regent Street
London W1B 3HH
United Kingdom
CN: 08995015
VAT: GB 283 4280 94https://www.triobo.com
support@triobo.com
(+44) 20 3695 0892
Ročník 2022
PROUD 03/2024
Proud Podzim/2024
PROUD 02/2024
Proud Léto/2024
PROUD 01/2024
Proud Jaro/2024
PROUD 04/2023
Proud Zima/2023
PROUD 03/2023
Proud Podzim/2023
PROUD 02/2023
Proud Léto/2023
PROUD 01/2023
Proud Jaro/2023
PROUD 4/2022
Proud Zima/2022
PROUD 3/2022
Proud Podzim/2022
PROUD 2/2022
Proud Léto/2022
PROUD 1/2022
Proud Jaro/2022